Voorhout moet alleen voor eigen bevolking bouwen Warmond gaat behoefte aan onderwijs peilen /Catwijkse woningbouw In Zanderij/Westerbaan Elke gemeente krijgt de burgemeester die ze verdient Viering Bevrijdingsdag niet strijdig met zondagsrust Voorschoten heropent autobusroute AGifÏDEN/REGIO CiidaeSotncwt VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 PAGINA 7 Fries echtpaar zwaar gewond NOORDWIJK Een 51-jarige man uit Sneek en zijn 49-jarige vrouw zijn gisteravond met ern stige verwondingen in het Academisch Zieken huis in Leiden opgeno men, nadat zij op de Se cundaire weg 1 in Noord- wijk met hun auto een aanrijding hadden ver oorzaakt Hun dochter raakte licht gewond. De man uit Sneek reed in de richting Noordwij- kerhout en kwam na het viaduct over de Van Ber- ckelweg tot de ontdekk- king dat hij te ver was doorgereden. Tijdens een poging om te keren ont stond de botsing met de auto waarin een echtpaar uit Noordwijkerhout zat. De mar en de vrouw (al lebei 50 jaar oud) kwa men met de schrik vrij. De auto van de Fries werd totaal vernield. 44 sollicitanten LEIDERDORP Leider dorp is voor kandidaat-bur gemeesters kennelijk een aantrekkelijke gemeente. Commissaris S. Patijn gaf gisteravond enkele cijfers. De op 1 november geplaat ste advertentie heeft 44 sol licitanten opgeleverd, waar van vier vrouwen. Hiervan zijn 23 afkomstig uit het CDA, 14 uit de VVD. 3 uit de PvdA, één uit D'66 en PSP, en twee van onbeken de politieke kleur. Onder hen zijn 18 burgemeesters, 6 wethouders, acht gemeente raadsleden en 12 uit ver schillende andere beroepen. RAAD VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN „Hoewel het college van burgemeester en wethouders de Oranjevere niging verzocht heeft een pro gramma voor Bevrijdingsdag samen te stellen, wil dat niet zeggen dat ook anderen die dag geen initiatieven mogen ontplooien". Deze uitspraak deed burgemeester P. Canne- gieter gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering na vragen van diverse raadsle- De viering van Bevrijdingsdag heeft plaats op een zondag. Bij de gemeente was een brief binnengekomen waarin werd gemeld, dat de zondagsrust door de festiviteiten geweld werd aangedaan Drs. C. Bremmer (CDA) meende dat de brief met respekt behan deld kan worden zonder het verzoek in te willigen. Op de Oranjevereniging rust de taak om te zorgen dat zo veel moge lijk burgers van Voorschoten die viering kunnen meemaken zonder in conflikt te komen hun religieuse overtuiging. Hij wilde zich niet uitspreken over de kermis op zondag, om dat het nog niet vast staat hoe het programma er uit gaat zien. J. Aikens (D'66) meent dat ook een kermis moet kun nen op die dag zonder dat eventuele tegenstanders tegen dit vermaak op zondag ge stoord worden in hun eigen zondags. J. Visser (PvdA) pleitte voor een zo breed mo gelijke feestelijke viering van de Bevrijdingsdag „Het vieren van het einde van het bestiale bewind der Duitsers, kan nim mer een zondagsontheiliging betekenen". „Het is een slordige gang van zaken, wanneer de gemeente raad vanavond een voorstel krijgt aangeboden om recht van opstal te verlenen voor een clubgebouw, terwijl vorige week door de wethouder al de eerste paal voor dat gebouw de grond is ingeslagen", aldus mevrouw M. van der Kloes (VVD), die grote vraagtekens plaatste achter de financiering van dit gebouw. De gehele VVD-fractie zal zich uiterst te rughoudend opstellen bij een eventueel subsidievoorstel. Haar boosheid had betrekking op de bouw van een clubhuis in de Vhetwijk bestemd voor de Evangelisatiecommissie van de Gereformeerde Kerk en de Postduivenhoudersvereniging De Zwaluw Wethouder J. van Dalen (VVD) vond dat „zijn voorstel niet de schoonheids prijs zou krijgenWethouder L Marselis (CDA) betoogde dat de verenigingen nadat de bouwvergunning afgekomen was diretct aan de slag waren gegaan. Ze hadden gemeend dat ook het opstalrecht wel snel zou afkomen. Het feest was al georganiseerd en dat wilde de wethouder niet ver storen. Mevrouw Van der Kloes bleef vinnig en sprak: „Dat kan allemaal wel wezen, maar van een wethouder mag men verwachten dat hij zich aan de wet houdt en weet dat de gemeenteraad nog steeds het hoogste bestuursorgaan binnen de gemeente is". romfietser ■wond 19.0 TVVIJK Een 57-jarige 9.301«rijker is met zwaar hoofd- 00 jong el naar het Academisch tenhuis in Leiden ver- rd nadat hij op de kruising kenburgse weg/Zonne- irstliede >mstraat met zijn brommer botsing was gekomen met andere bromfiets. De man ^Oo"kér l °P Zonnebloemstraat verleende geen voorrang een op de Valkenburgse rijdende en van rechts 100 stl iende 16-jarige Valkenbur- De jongen liep geen ver- .0 idingen op. Pseudo-arts weer actief KATWIJK De man die zich voordoet als kinderarts van het Academisch Zieken huis in Leiden heeft gisteren voor de twee de keer in korte tijd een Katwijkse vrouw gebeld. Ook dit keer was de man op de hoogte van de naam van de huisarts van de vrouw. De pseudo-arts stelde de Katwijkse vragen van sexuele Afscheid F.A. Kooien NOORDWIJK Frans A. Kooien heeft na 38 jaar gister middag een punt gezet achter z'n loopbaan bij de dienst ge meentewerken. Ter gelegen heid van dit afscheid bood het gemeentebestuur het echtpaar Kooien een receptie aan. Hier voor bestond een enorme be langstelling. Kooien was een markant man, zo markant zelfs, dat de dienst van gemeentewerken zonder Kooien bijna niet denkbaar is. Ook was hij vele jaren hoofd van de plaatselijke brandweer. Video recorder uit school gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een in braak in de openbare lagere school aan de Groen van Prinsterer- straat is de afgelopen nacht een videorecor der gestolen. De die ven boorden gaatjes in het hout bij de gren dels en kwamen zo de school binnen. Gestolen auto ramt bushokje OEGSTGEEST Onbe- kenden zijn vannacht om vier uur op de Rijnsbur- gerweg met een gestolen auto tegen een bushalte hokje (bij de Leidse buurt) aangereden. Een getuige zag de auto met nog draaiende motor te gen de abri staan en bel de de politie. Van de in- zittende(n) ontbreekt ie der spoor. De auto is van nacht in Voorburg gesto len. De politie Oegstgeest zoekt getuigen van het ongeval: 071-155440. Th. Gründemann geridderd LEIDSCHENDAM De heer Th.W.S.M. Grün demann (64) uit Leidschendam is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De bijbehorende versierselen zijn hem in Den Haag door premier Lubbers opgespeld. Dat ge beurde in de aanwezigheid van alle minister-pre sidenten die hij in zijn hoedanigheid van raadsad viseur heeft bijgestaan, te weten de heren De Jong, Biesheuvel, Den Uyl en Van Agt. De heer Gründemann is 20 jaar raadsadviseur geweest. Daarvoor was hij directeur van het Wit/Gele Kruis in Rotterdam. De heer Gründemann maakt per 1 januari gebruik van de VUT-regeling. Naast de ridderorde werd hem een oude prent van Lei den uit 1600 overhandigd. De heer Gründemann is namelijk geboren in Leiden en voelt zich nog altijd nauw verbonden met de sleutelstad. RAAD WIJST VOORSTEL COLLEGE AF: VOORHOUT Voorhout wil geen personen gaan huisvesten van buiten de gemeente. Ondanks te genstand van het college van B en W zal de Voor- houtse gemeenteraad met kracht protesteren tegen het opgelegd krijgen van een opvangtaak voor wo ningzoekenden van el ders. De raadsleden steun den gisteravond unaniem het voorstel van VVD- raadslid mr. W.F. Meijer waarin dit werd ver woord. De raad wil alleen van dit standpunt afwij ken als blijkt dat het eco nomisch voor een bouw plan noodzakelijk is. B en W werden met dit besluit teruggefloten met hun concept-reactie waarin zij „de deur wijd open zetten voor additionele woning bouw voor de Leidse ag glomeratie" zoals Meijer dat uitdrukte. B en W stelden voor de mogelijk heid open te houden om in de toekomst eventuele knelpunten op woning bouwgebied in de (niet nader gedefinieerde) streek op te lossen. De raad verzette zich met hand en tand tegen deze reac tie op het voorontwerp voor de herziening van het streekplan Zuid-Holland West. Net als vrijwel alle andere regioge meenten willen de Voorhoutse raadsleden dat deze gemeente alleen voor de eigen woning zoekenden en natuurlijke aan was van de bevolking hoeft te bouwen. Mevrouw A.A. van der Meer-Mannak (CDA) vond de reactie van het college op het plan „maar een slap af treksel van wat het Samen- werkings Orgaan Bollenstreek (SOB) als reactie heeft gefor muleerd". Zij reikte het colle ge het woord „onaanvaard baar" aan als meeste geëigende reactie op het streekplan. Bo vendien stelde zij, net als an dere fracties dinsdagavond tij dens de algemene beschouwin gen over de gemeentebegro ting voor 1985 al deden, dat de raad in éérst maar eens moet praten over eventuele woning bouwlocaties na 1990 voor de eigen groeiende bevolking. PPR en Gemeente Belangen stelden gezamenlijk dat Voor hout echt alleen maar voor zichzelf moet bouwen. „Uit gangspunt van Oosthout was dat wij ook voor de donorge meenten zouden bouwen om zo kostbare bollengrond te sparen. De grond van Oost hout had niet zoveel land schappelijke waarde en mocht daarom wel worden opgeof ferd. Die donorgemeenten blij ven echter ondertussen ook zelf plannen ontwikkelen en uitvoeren waardoor het stre ven het groene middengebied open te houden, mislukt", al dus mevrouw A.J.W. Wijling- Schellingerhout in haar laatste raadsvergadering. In januari wordt haar PPR-zetel overge nomen door mevrouw A. van den Vlekkert-Lap. WARMOND De behoefte aan ander onderwijs dan nu in Warmond wordt geboden zal met een eenvoudi ge enquête worden gepeild. De meerderheid binnen de raad schaarde zich gisteren tijdens de voortzetting van de begrotingsbehandelingen achter dit voorstel. Aan vankelijk verzette mevr. Den Ouden (CDA) zich met klem tegen de enquête, omdat zij van mening was dat een eventuele behoefte aan ander onderwijs vanuit de bevolking zelf aangedragen diende te worden. Wet houder Dalhuisen wilde echter toch graag eens weten aan welke schoolvormen er in Warmond behoefte is. Êen voorzichtig opgezet onderzoek kon tenslotte ook genade vinden in de ogen van het CDA. De VVD fractie wilde het voordelig saldo van de begrotingen direkt al een bestemming geven. Een derde deel zou bestemd moeten worden voor verdere automatisering, eenderde voor aanvulling op het wégenfonds en de rest voor de ruimtelijke in tegratie van scholen. De heer Bonnet (CDA) sprak zich in prin cipe ook al uit voor een bijdrage aan het wegenfonds evenals raadslid Vreeken (CD). De PW-fractie wilde in de vergadering van april, bij het vaststellen van de prioriteiten, een bestemming geven aan het overschot en zich nu nog niet vastleggen. Loco burgemeester Van Schagen noemde ook die vergadering als tijd stip om te beslissen welk bedrag er aan het wegenfonds toege voegd diende te worden. Over het heffen van staangeld van de ambulante handel bleven de meningen verdeeld. De VVD en CD noemde de heffing een vorm van gelijkberechtiging, omdat de plaatselijke middenstand immers onroerend goedbelasting moet betalen. Progressief War mond en het CDA noemde de ambulante handel een verleven diging van de Dorpsstraat, die zij niet wilden verspelen door de heffing van staangeld. Bij stemming bleek de meerderheid voor het niet heffen van staangeld. Het voorstel van de heer Vreeken om de vergoeding voor raadsleden weer terug te brengen op het oude niveau leverde maar liefst drie stemmingen op. Destijds werd al een vermindering van 20% afgesproken. Vreeken noem de dat nu niet meer dringend gewenst. Hij kreeg geen mede standers voor zijn voorstel. Bonnet (CDA) stelde voor de vergoe ding met 17% te korten en de vergoeding voor reis- en verblijf kosten op 100% te stellen. Ook zijn voorstel haalde het niet. De VVD tenslotte stelde voor om de vergoeding tot juni 1986 op 80% te houden en daarna op 100% te stellen, zodat een nieuwe raad weer zelf kon beslissen of de vergoeding omlaag moet. Dat voor stel haalde het evenmin, zodat er niets verandert. ties was het met hem eens, maar met name vanuit de VVD kwam felle kritiek op dit standpunt. Samen met een drietal CDA-leden en D'66-voorman H. van Mierlo bestreed fraktievoorzitter J. G. van Paridon-Van Tol de waarde van de door de gemeente opgestelde bevol kingsprognoses voor de (na bije) toekomst en droeg daar naast de door Bergman zo economisch onhaalbaar ge achte alternatieven voor Zanderij/Westerbaan aan. Zij verweet het college verder te weinig oog te hebben voor de gevolgen van de agrariërs en zei verder dat met bebou wing van dit unieke gebied het karakter van Katwijk zou worden aangetast. In Zanderij/Westerbaan zou den maximaal zo'n 1250 wo ningen gebouwd kunnen worden, een aantal dat vol gens het gemeentebestuur uitsluitend gebruikt zal mo gen worden voor de eigen bevolking. Of de provincie dit standpunt zal delen, is voorlopig nog hoogst onze ker. In een gesprek, dat wet houder Bergman vorige week met gedeputeerde Borgman had, hield deze nog vast aan zijn standpunt over de functie van Zanderij- Westerbaan als regionale bouwlokatie. enovatie aurenti omngen van £1, uitenlust ugdkoo 'wiegel jSTGEEST - Woning, viering wvereniging „Buitenlust zo snel mogelijk beginnen de verbetering en het on thoud van woningen aan de j' nebloem-, Papaver- en !rT ralaan. De kosten zijn be- iot op 1.200.000 gulden. ibleem bij de renovatie zijn 19.(X veranderende financiële re- ngen. Tot voor kort werd eventueel verlies geza- Brenkcxyjjk gedragen door ge- ren' -<nte en rijk. Het rijk heeft nu teruggetrokken, van- r dat het risico van de ge ënte groter is geworden. De DO nacf 'nciële positie van „Buiten- wordt als „gezond" aan- lerkt. De gemeenteraad Oegstgeest boog zich gis- 45 hoo ivond over de vraag of men „garant" zou stellen. Na 19.30 iec.: ec.: herdal schorsing voor fractiebe- dec>d, stemden alle fracties toe. I wenst men binnenkort de K a iele problematiek nog eens lig te bespreken in de be ffende commissies. heren i CDA-raadslid Van Veen irenkoi ak zijn verwondering uit I dame bt het feit dat de overheid 0 gezi -gemeente l maken van kosten stelt bij jnrichting van een even- 'nood-woonwagenkamp' in de gemeente. Dit in iïchting tot het definitieve jje aan de Haarlemmer- jllveg kan worden inge- Daar loopt namelijk nog onteigeningsprocedure, 'el wethouder Blom als 'gemeester Scheenstra lie- 1 weten, dat de onderhande lt) -oen over de plaats waar een •0- 23 yjkampje zal komen nog ■nJierirl ziJn afgerond. D66'er 10.30 ^isman merkte later op de p&d op dat het vreemd is om 'oorbeeld een ton uit te ge- ivoor een tijdelijk kampje, irschijnlijk is men goedko- uit als men de onteige- jsprocedure niet doorzet en geld aan de eigenaar geeft. de Zws1 art; 25 de Zee leref.): d. S< :rlichtingscontröle GSTGEEST Bij een ver- itingscontröle op de Leidse- iatweg in Oegstgeest zijn eravond 300 auto's gecon- eerd. Zeven automobilisten geri een bekeuring voor hte of ongelijke verlich- Biankeep controleurs d. p^rr tief J. W<1 iteensl snstra, ic.10 drecht .30 u. I. Kam an Bru .00 IORDWIJK Twee man die zich uitgaven voor 0 dr. VUtroleurs van het GEB heb- gisteren een bewoonster de Piet Heinstraat tachtig den afhandig gemaakt. De nnen zeiden dat ze de gas- i. ds. Wtallatie kwamen controle liepen door het hele huis presenteerden een reke- j van tachtig gulden. Een Drdvoerder van de politie aerop dat controleurs van GEB zich altijd kunnen le- meren, en nooit een reke- presenteren voor een in- etie. meentesecretaris en wethou der Bezemer in het college een overheersende rol zou gaan spelen. Mevr. M. Ho- lierhoek (PvdA), R. Stam (D'66) en H. v.d. Zande (PPR) spraken zich uit voor een burgemeester met een politieke kleur ter linkerzij de van het CDA. Commissaris Patijn waar schuwde echter de vertrou wenscommissie, die in het kader van de inspraakproce dure hem van advies moet dienen, het onderlinge ge krakeel te staken en te stre ven naar overeenstemming. „U moet niet afgaan op uw eigen politieke voorkeur, want dan komt u bedrogen uit. Het oordeel van de ver trouwenscommissie is voor mij belangrijk en niet dat van de individuele leden", aldus de heer Patijn, die er overigens nog op wees dat de minister van Binnenlandse Zaken uiteindelijk beslist over de politieke kleur. De heer Patijn betreurde dat er zo weinig vrouwen naar het ambt van burgemeester solli citeren. Hij deelde de raad mee, dat bij gelijke kwalitei ten de vrouwelijke kandidaat de voorkeur heeft. COMMISSARIS PATIJN IN LEIDERDORP: .TWIJK Met een ite meerderheid heeft gemeenteraad gister- ind besloten het tuin- iwgebied Zanderij- êsterbaan aan te wijzen dé grote bouwlokatie »r de negentiger jaren. te voorzien in de inbehoefte van de ei- bevolking zouden x volgens de prognoses huizen moeten wor- gerealiseerd om te xkomen, dat Katwijk inwoners naar elders t verwijzen. De beslis- ig van de raad, die met stemmen voor en 7 te- genomen werd, bete rt wel dat de veertig ders die momenteel in Zanderij/Wester over grond beschik- zullen moeten wor- uitgekocht. duidelijke uitspraak L over de toekomst van Zande rij/Westerbaan, een gebied van zo'n 48 hectare, was noodzakelijk als reaktie op het voorontwerp-streekplan zoals dat door de provincie is opgesteld. Hierin wordt ge suggereerd dat deze bouwlo katie na het jaar 2000 zou moeten dienen als 'overloop' voor bewoners van de Leidse agglomeratie, een beeld dat Katwijkse raadsleden en be stuurders grote schrik heeft aangejaagd. Een duidelijke beslissing over Zanderij- Westerbaan was ook nodig nu de Kroon bij de vaststel ling van het bestemmings plan Landelijk Gebied heeft bepaald dat de tuinders, zo lang de woonbestemming nog niet 'hard' gemaakt is, hier hun beroep volwaardig moeten kunnen uitoefenen. Dat betekent dat de beper kende maatregelen die de gemeente heeft genomen om kassenbouw tegen te gaan moeten worden opgeheven. Om bebouwing van Zande rij/Westerbaan in de toe komst mogelijk te maken, moest nu een beslissing wor den genomen, hield wethou der J. Bergman de raad gis teravond dan ook voor. „Nee zeggen betekent dat we het gebied definitief voor de volkshuisvesting kunnen af schrijven". En dat zou dan weer inhouden dat Katwijk voor het onderbrengen van zijn langzaam, maar gestadig groeiende bevolking geheel afhankelijk zou worden van de buurgemeenten omdat het ontbreekt aan goede alterna tieven voor deze bouwloka tie, aldus Bergman. Zelf zei hij voor 60% procent voor be bouwing te zijn en voor 40 procent zijn stem zou kun nen geven aan het behoud van de werkgelegenheid voor de tuinders en het land schappelijk schoon dat Zan derij/Westerbaan vertegen woordigt. 'Bij het afwegen van de belangen prevaleert toch de volkshuisvesting'. Een groot deel van de frak- het de politieke kleur betrof, gingen de wegen van de raadsfracties uiteen. Mevr. C. Huigen-van Boven, fractie voorzitter van de VVD, vond dat de benoeming van een VVD'er op zijn plaats was. Zij wees op het percentage van 35% die de VVD bij drie achtereenvolgende verkie zingen voor de provincie, Kamer en gemeenteraad had gehaald en op de achterstand die de VVD landelijk heeft wat het aantal burgemeesters betreft. Volgens mevr. Hui gen was een „wisseling van de politieke wacht" (de heer Van der Have behoort de voormalige CDA-bloedgroep CHU) noodzakelijk om de achterstand in te lopen. CDA-fractievoorzitter J. den Boeft stelde zich wat minder pregnant op. Voor zijn frac tie waren de bestuurlijke be kwaamheden van de burge meester belangrijker dan de politieke kleur. Niettemin hield hij, zoals hij het uit drukte, een „voorzichtig plei dooi" voor iemand uit de CDA-kring. Een PvdA'er was voor Den Boeft niet be spreekbaar, omdat deze partij met het vroegere gemeente raadslid A. Willems als ge- Vrolijke gezichten van beide Voorschotense wethouders, die beurtelings achter het stuur plaats mochten nemen. VOORSCHOTEN Een versierde autobus van de NZH met beurtelings de wethouders ir. J. van Dalen (VVD) en ir. J. van Leeuwen (PvdA) en de echte chauffeur achter het stuur, reed gistermiddag de gereconstrueerde autobusroute open en stopte langdurig op de Badhuisweg, want daar moest even herdacht worden dat de hobbels uit de klinkerweg vervangen waren door een gladde asfaltweg. In het clubgebouw van Avanti, dat langs de busroute ligt, kwa men de genodigden bijeen, onder wie enige topfunktionariussen van de NZH, de maatschappij, die in 1983 de chauffeurs op dracht gaf om met de autobus door de Voorschotense Vlietwijk een aangepaste snelheid te rijden, omdat anders de kopjes van de tafels in woningen zouden trillen. Wethouder J. van Leeu wen stelde tevreden vast dat een 14-jarig proces tot volle tevre denheid is afgerond. De gehele autobusroute is nu een egale mo derne asfaltweg, geriefelijk voor de buspassagier maar ook voor de bewoners aan de route. Voorschoten doet volgens wethouder Van Leeuwen erg veel voor het openbaar vervoer. Komend jaar moeten financiën vrij gemaakt worden voor de aanleg van het N.S.-station De Vink en bovendien moeten de voorzieningen rondom het station Voorschoten snel verbeterd worden. LEIDERDORP Iedere gemeente krijgt de burge meester die ze zelf ver dient. Dat was in feite de boodschap die de commis saris van de koningin van Zuid-Holland mr. S. Pa tijn gisteravond aan de ge meenteraad van Leider dorp meegaf. De commis saris was naar Leiderdorp gekomen om met de raad van gedachten te wisselen over de profielschets van de opvolger van burge meester M. A. van der Have die op 1 mei 1985 met pensioen gaat. De profielschets op zich le verde geen enkel probleem op. De nieuwe burgemeester (de heer Van der Have spreekt zoals hij gisteravond zei liever over zijn „ambtsop volger" omdat hij niet als de „oude" burgemeester door het leven wil gaan) moet over een ruime politiek-be- stuurlijke ervaring beschik ken, iemand met stijl die open staat voor de burger en organisaties, leidinggevende capaciteiten heeft en emanci patorisch ingesteld is. Waar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7