TAFEL Bettico s gouden bergen verdwijnen als sneeuw voor de (tropische) zon Paus: Atheïstische regimes oorzaak spanning in wereld BV:T;VI Ceidae Sotvtcwi' kerk wereld Franse spoorwegen en leger helpen Abbé Pierre Kerken in Argentinië: zorgen over democratie ACHTERGROND CiidaeSoutant VRIJDAG 21 DECEMBER 1984PAGINI1DE Raad van Kerken versterkt overleg Moslems De Raad van Kerken in Nederland wil het contact en de dia loog met de 300.000 Moslems in ons land versterken door de oprichting van een ..paritaire commissie". Het moderamen (be stuur) van de Raad heeft gisteren ingestemd met zo'n commis sie, waarin vertegenwoordigers van beide partijen op voet van gelijkwaardigheid met elkaar kunnen spreken. De Raad heeft al een dergelijk overlegorgaan met hel Humanistisch Verbond. Het is de bedoeling dat er ook met de Joodse gemeenschap een dergelijke commissie komi. Dat kan echter niet buiten het overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC) om geschie den. aldus voorzitter Mulder. „Wat dat betreft hebben we ho pelijk onze les geleerd." Bisschoppen Chili roepen op tot actie De bisschoppen van Chili hebben zulke grote bezwaren tegen het terugdraaien van de landhervorming, dat zij de boeren en andere betrokkenen in een brief van 32 kantjes tot georgani seerde actie aansporen. De tegenbeweging die de landhervor ming gaandeweg ongedaan wil maken speelt naar de mening van de bisschoppen de grootgrondbezitters in de kaart en ruï neert duizenden kleine boeren en hun gezinnen. In de brief schrijven zij dat de harde realiteit leert dat velen die van het land moeten leven in een onderworpen positie verkeren De bisschoppen vinden het nodig dat er gemeenschappelijk en ge organiseerd tegenstand wordt geboden. Te sterven is het niet, maar hoe men heeft geleefd dat aan de bittre dood die bittre smake geeft. Guido Gezelle De voorzitter van de Vaticaanse commissie Justitia et Pax, kar dinaal Etchegaray van Marseille (I.) tijdens de persconferentie waarop de vredesbrief van de paus werd gepubliceerd. Naast hem vice-voorzitter mgr. Schotte. De spanningen die de wereld bedreigen zijn in wezen het gevolg van het streven naar expan sie van atheïstische, de mensen verachtende re gimes, voor welke „God niet telt", die de waar digheid van de mens op offeren aan een ideologie en het collectief tot abso lute norm verheffen. De ideologie van deze regi mes ligt ten grondslag aan de spanningen, het onrecht, de schending van de mensenrechten, de rassendiscriminatie en de martelingen in de we reld. Dat schrijft paus Johannes Paulus II in zijn boodschap ter gelegenheid van wereld- vredesdag, 1 januari 1985, die gisteren in het Vaticaan is gepubliceerd. Het thema van de vredesdag is: Vrede en jeugd, samen onderweg. De paus meent, dat het ver langen naar vrede alleen on voldoende is om echte vrede te bereiken. De voorwaarden daartoe zijn veeleer ethische opvattingen, die vertaald moeten worden in concrete activiteit ten gunste van het leven en de waardigheid van de mens alsmede de voortdu rende actieve bemoeienis voor vrede en gerechtigheid, zo schrijft de paus. Hij roept in het bijzonder de jongeren op haat en geweld onomwon den af te wijzen en in plaats daarvan naar liefde en ver zoening te streven. Hij prijst hen om hun grote gevoelig heid voor situaties van on recht, voor het gevaar van de „gigantische" wapenarsena len en de dreiging van een kernoorlog. De paus waar schuwt de jongeren niet te berusten en evenmin te vluchten in een droomwereld van alcohol en drugs, in kort stondige seksuele relaties zonder verplichting tot hu welijk en gezin, of in onver schilligheid, cynisme of zelfs geweld. Hij roept de jongeren op zich te hoeden voor een bedrieglijke wereld, die hen zou kunnen uitbuiten en hun „krachtige en energieke speurtocht naar geluk en een zinvol bestaan" op dwaalwe gen zou kunnen brengen. De paus noemt de dialoog, onderhandelingen, weder zijds respect en een realisti sche schatting van de recht vaardige eisen en legitieme belangen van iedereen nood zakelijke stappen op weg naar de vrede. Hij legt er de nadruk op, dat de vrede in de wereld niet alleen wordt be dreigd door het Oost-West conflict, maar evenzeer door de spanning tussen Noord en Zuid. De spoorwegen en het leger in Frankrijk zijn gisteren be gonnen met het distribueren van 1900 ton kleding, voedsel en kerstpakketten, opgehaald in een kerstactie voor minder bedeelden Die actie is de af gelopen weken gehouden op initiatief van de 72-jarige Abbé Pierre, de oprichter van de Emmaus-beweging in Frankrijk. Die telt inmiddels 23 centra in het hele land, waar daklozen tijdelijk te recht kunnen, zoals mensen die uit de gevangenis komen. Die centra belasten zich nu met de uiteindelijke distribu tie van de kerstpakketten. Enkele maanden geleden trok Abbé Pierre aan de bel. Hij had gemerkt dat hoe langer hoe meer mensen in zijn cen tra een gratis maaltijd kwa men halen: de nieuwe armen, die dikwijls voor hun kinde ren en buren niet willen we ten dat ze geen geld meer hebben om voldoende te kun nen eten. Het gaat hier om 300.000 tot 6Ö0.000 personen. De Franse regering heeft in middels maatregelen getrof fen om in de eerste noden te voorzien. Veel „nieuwe armen" komen als gevolg van ontslag in een onhoudbare situatie terecht. Na verloop van tijd houden de uitkeringen op, kunnen schulden niet meer worden betaald, worden telefoon en elektriciteit afgesneden en - het ergste - wordt de huur op gezegd. Er zijn inmiddels maatregelen om te bemoeilij ken dat mensen uit hun wo ning worden gezet. Niettemin vertraagt de bu reaucratie snelle hulpverle ning. Om te bewerkstelligen dat mensen in zijn dorp in elk geval met Kerstmis niet in de kou blijven zitten, heeft de burgemeester van Loison-les- -Lens in Noord-Frankrijk gis teren een kortstondige hon gerstaking gehouden. Dat heeft geholpen: het landelijk Abbé Pierre (foto ui» ÏSjJÏ 1978). ,en. Vooruitstrevende sectoren van de kerken in Argentinië zijn verontrust over de toekomst van de democratie in het land, die een jaar geleden werd hersteld. Dit blijkt uit een gisteren ver schenen document van de oecumenische beweging voor de mensenrechten. Voorzitters hiervan zijn de r.-k. bisschop Jorge Novak, de methodist Federico Pagura en de Nederlandse-Ar gentijnse gereformeerde predikant Jan van der Velde. Tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) behoorden zij tot de weinige geestelijken die openlijk de naleving van de mensenrechten verdedigden. „Het vertrouwen dat een jaar geleden in de democratie bestond heeft weer plaatsgemaakt voor scepticisme", aldus het rapport. „De regering heeft tot op heden zich niet duidelijk uitgespro ken over de vermisten, een van de belangrijkste toetsstenen voor de democratie". Het voortduren van de sociale en econo mische problemen en met name van de inflatie die de gezinnen zwaar getroffen heeft, is volgens het document reden voor toe nemende frustraties. Bruine bonensoep appelkoekjes vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 g bruine bonen, 1,5 liter water, zout, 1 grote ui, 15 g boter, kerrie, 1 dik ke prei, 250 g selderijknol met blad, ketjap, oregano; 80 g zelfrijzend bakmeel (of bloem of volkorenmeel met iets bakpoeder), 1 ei, 0J5 dl melk, iets zout, boter, basterdsuiker of suiker met kaneel. Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze met het water' en weinig zout weg. Kook de bonen morgen in dat weekwater gaar in on geveer anderhalf uur. Maak de bruine bonen dan zo fijn als u lekker vindt: met een elektrische mengbeker of roerzeef voor een gladde soep of met een pureestam- per voor een soep met veel hele bonen Snijd de ui in dunne snippers en fruit die in een ruime braadpan met kerrie licht bruin. Voeg vervolgens de kleingesneden prei en knol selderij toe met een paar le pels water, sluit de pan en smoor de groenten vijf minu ten. Doe er de gare en klei ner verdeelde bruine bonen met kooknat bij en laat de soep nog een paar minuten zacht koken. Breng de soep op smaak met zout, ketjap en gedroogde oregano en roer er op het laatst fijngeknipte selderij blad door Wie een „snelle" bruine bo nensoep wil maken, kan bo nen uit blik gebruiken. Neem een groot blik (voor twee personen) en verdun dat met een gelijke hoeveel heid water. Het bezwaar van bonen uit blik is dat ze duur der zijn, anders smaken en afval (het blikgeven. Maak een glad beslag van het bakmeel, ei. melk en heel weinig zout. Schil en boor de appels, snijd ze in stevige schijven, steek die aan de steel van een houten lepel, haal ze door het beslag en bak ze in warme boter in de koekepan bruin. Geef er basterdsuiker of een meng seltje van suiker en kaneel bij. JEANNE kien at Js in d< ie mant hbrekei jrijden. Veiligheid en orde hebben een prijskaartje De hinderlijke kleine criminaliteit als winkeldiefstal!^ au vandalisme is dusdanig in omvang toegenomen, dat er sp ke is van een miljardenschade en van een ernstige aantas(DEN - van de kwaliteit van het bestaan. Gebrek aan toezicht isM, gis van de belangrijkste oorzaken en herstel daarvan moet tot 1 halve uitkomst bieden. Voorkomen is beter dan meer stFerc*ar rechtelijke sancties. Ingboti A.LDUS de opmerkelijke en zeer onderbouwde concl# van de commissie-Roethof in een voorlopig rapport over aanpak van de kleine criminaliteit. De commissie doet groot aantal suggesties waarbij zowel de politie als de indf duele burger zijn taak krijgt toebedeeld. De laatste nietf 4 lid van een burgerwacht, maar als degene die kleine misd^G L- kan signaleren. Ook organisaties als voetbalvereniging krijgen een specifieke taak voorgehouden, opvoeders (ouc yer en leraren) eveneens. Opvoeding en toezicht moeten I plaats terugkrijgen in onze samenleving. Daarnaast krijgtK-|«^*i overheid de suggestie op het terrein van bijvoorbeeld de vR-®- keerswetgeving niet meer voor te schrijven dan aan maat) gelen kan worden gehandhaafd. ROETHOF stelt tegenover de schade die de maatschapen ov< door de kleine misdaad oploopt (officieel twee miljard ja 40 jaar, al moet gevreesd worden dat de werkelijkheid een v« voud is) het prijskaartje van de preventie. Het gaat omL°0j n kosten van een conducteur bij het openbaar vervoer, mijiehtir toezicht in de winkels en op school. Dit brengt aanzienlijgsbedr kosten met zich mee, en wil de samenleving die niet opbrjt van gen, zo stelt de commissie, dan houdt alles op en moet niet langer kermen of de politie voor een onmogelijke tff^^ stellen. Vervaagde normen en daarmee samenhangende <Lver minaliteit zouden dan moeten worden aanvaard als de sctverw; duwzijde van onze samenleving. V het ptig. C DUIDELIJK zijn dus twee zaken. Ten eerste: het terugdn gen van de massale kleine misdaad kost een flink deel tiwboui wat de samenleving heeft uitgespaard door vermindert controle. Het kan dus niet op een koopje. Daarnaast: uitbr^ onder- ding van de politiemacht als corrigerende factor achtt biedt geen oplossing. Wel ligt een belangrijk deel van de pak in meer inzet van de kant van de burgerij: meer toeziï^xpl op tribunes, in jeugdhuizen, in tram en trein, op scholen, winkels en kantines. Daarnaast signalering van wat er gaat in ieders omgeving, uit zorg voor privé- en gemi schappelijk eigendom en meer nog voor eikaars welzijn, als we onlangs op deze plaats formuleerden: een helpei hand is belangrijker dan de vuist van een knokploeg. commissie-Roethof heeft voortvarend gewerkt en de gelegd op een wel erg zere plek in onze samenleving. H< zaak dat we niet kiezen voor een zachte heelmeester. nd Opklaringen, geen kou DEN HAAG „Het is moeilijk, zeer moeilijk". Bettico Croes haalde zijn zakdoek langs zijn voor hoofd, streek zorgelijk kij kend met een hand door zijn baard en herhaalde zuchtend: „heel moeilijk". De Arubaanse leider filo sofeerde wat over de som bere toekomst van zijn eiland, wanneer begin volgend jaar de Lago-olie- raffinaderij de poorten sluit en honderden Aru banen op straat komen te staan. Voor zijn toehoor ders was echter duidelijk dat zijn woorden ook op zijn eigen toekomst sloe gen. „Bettico heeft de Arubanen tegelijk met de aparte status voor Aruba gouden bergen beloofd", aldus een Antillaans poli ticus. „Daar had men wel oren naar. Maar nu de Lago dicht gaat en die aparte status voorlopig al leen geld gaat kosten, kijkt men er heel anders tegenaan". Op de Nederlandse Antillen is men van mening dat de Haag se politiek een onvolledig beeld heeft van de huidige én van de toekomstige problemen van het laatste stukje koloni aal Nederland. Daarom moest een delegatie waarin Croes de problemen in Ne derland gaan toelichten. De delegatie lijkt niet in haar op zet geslaagd. De Antillianen zeiden te hopen op „meer be grip", maar bedoelden eigen lijk „meer geld". Minister van Antilliaanse zaken De Koning weet nu als hij het al niet wist tot in detail hoe moei lijk de positie van de eilanden is. Maar hij heeft de delegatie met lege handen naar de An tillen teruggestuurd. Steekspel Het cruciale punt in de ver houding tussen de Antillen on derling én in de gezamenlijke band met Nederland is de in middels beruchte aparte status van Aruba. Volgens de ak koorden van de Ronde Tafel Conferentie zouden de „rijke" Antillen (Aruba en Curacao) de overige eilanden financieel helpen, na het vertrek van Aruba uit het eilandverband op I januari 1986. Maar als ge volg van de sluiting van de Lago heeft Aruba de anderen niets meer te bieden. Het eiland heeft juist extra geld nodig. Bij de gesprekken van vorige week in Den Haag pre senteerde Bettico Croes het prijskaartje van Aruba met aparte status maar zonder de Lago. Tot 1987 wil hij extra fi nanciële hulp ter waarde van 160 miljoen gulden. Alleen al in 1986 kost de aparte status 37,5 miljoen gulden. Minister De Koning heeft er op zich geen bezwaar tegen als Aruba de komende jaren meer geld krijgt toegeschoven. Zijn enige voorwaarde is dat de Antillen als geheel niet méér geld krijgen dan nu: 250 mil joen gulden per jaar en de Ka mer steunt hem daarin. Dat betekent dat de overige eilan den (lees: Curasao) moeten in leveren en mee gaan betalen aan de verwezenlijking van Arubaanse wensen en verlan gens. Wie de verhouding tus sen de eilanden kent, weet dat dat een onhaalbare zaak is. Vasthouden Ondanks de opeenstapeling van problemen zegt Bettico Croes onverkort vast te hou den aan de aparte status voor Aruba met ingang van 1 janu ari 1986. „Maar de Arubanen moeten hun levenspatroon en levenspeil aanpassen. Dat van nu is kunstmatig hoog", aldus Croes. De bevolking moet worden „gemotiveerd, want Aruba gaat een nieuw tijdperk tegemoet". Voor de Arubanen betekent dat nieuwe tijdperk opdraaien voor de sluiting van de Lago en als alle plannen doorgaan vanaf 1 januari 1986 ook nog eens voor de aparte status. Dat zal onder meer gebeuren door middel van verlaging van de ambte narensalarissen en inkrimping van het ambtenarenbestand. ïesch .Kg Vc gisteren, toen het gehele lar voor onder een dik pak regenbvarmi wolking schuil ging. Met e westenwind wordt nu drogs en ook iets koelere lucht aal DE BILT (KNMI) Vandaag, gevoerd, waarin een wisselen de kortste dag van het jaar, de bewolking voorkomt. D maar toch minder somber dan betekent, dat we toch af en ti de laagstaande zon zullen zia Wel kan er af en toe een vallen. De middagtemperatJ wordt zo'n graad of zevenl dat is iets boven normaal v< deze tijd van het jaar. Er z nog geen aanwijzingen, dat h de komende dagen belangri - kouder wordt. De kansen een witte kerst mogen dan oh" niet hoog worden aangeslagt Alleen sneeuw op hoge pistes DEN HAAG Er zijn ge wintersportmogelijkheden gebieden dicht-bij-huis. Ook de komende 36 uur is er w- nig verandering te verwad ten. In de Alpen zijn op hog gelegen pistes redelijke skim gelijkheden, doch afdalingÜIDE. tot het dal zijn zeer beperJdA-I (gm.) geen wintersportt%eru< gelijkheden. Straatbeeld van San Nicolas, de plaats die door het vertrek van de Lago ten dode is opgeschreven Het levenspeil zal binnen en kele jaren zeker 25 procent la ger moeten worden. In februa ri '85 komt minister de Koning weer naar de Antillen. Bettico zal dan nogmaals proberen geld bij hem los te praten. Maar die pogingen lijken bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Croes heeft, zo wordt op Aru ba benadrukt, nog enige ijzers in het vuur. In de zeebodem voor de Arubaanse kust zit olie. Maatschappijen die daar wilden gaan boren, zijn de af gelopen jaren steevast op af stand gehouden. Er mocht niet worden geboord voordat Aru ba de aparte status had bereikt en het eiland de opbrengst niet met de andere Antillen zou hoeven te delen. Maar nu de Lago sluit en de oliemarkt meer overschotten dan tekor ten kent, zit Bettico in de pro blemen. Wanhopig probeert hij geïntereseerden te vinden voor de olie in de zeebodem, die dan het liefst ook de Lago zouden moeten overnemen. Een zwakkere onderhande lingspositie is nauwelijks denkbaar. Een andere troet van Aruba is een verdere ve- Arubanen zo snel mogelijk los groting van het toerisme. Maar van Curacao. Nu men in de in het Caribische gebied lopen problemen zit, klopt Aruba meerdere eilandbestuurders aan bij de Antilliaanse rege- met datzelfde idee rond. En ring in Willemstad (Curacao), sociale en economische onrust Volgend jaar gaat Aruba op is bepaald geen toeristische nieuw naar de stembus, met de trekpleister. invoering van de aparte status waarschijnlijk als inzet van de verkiezingen. Maar zelfs als Bettico dan wint, kan niemand Geen uitstel hem beletten de aparte status. onder verwijzing naar de zeer Alle moeilijkheden zijn voor nadelige economische gevol- Bettico Croes echter geen aan- gen, voor een aantal jaren op leiding om de aparte status te schorten. Over de onafhan- van Aruba ter discussie te stel- kelijkheid van het eiland, die len, zegt-ie. „Aruba zonder de voor 1996 op het programma Lago, maar met de status apar- staat, rept niemand meer. De te is nog altijd beter af dan plannen daarvoor zijn, als het Aruba zonder de Lago binnen aan de Arubanen ligt, allang de Antilliaanse band". Velen van tafel, nemen die woorden niet meer zo serieus. Er is op de eerste plaats een organisatorisch pro- bleem De voorbereiding voor Strategisch de aparte status zijn inmiddels dermate vertraagd, dat invoe- Het politieke gekrakeel op en ring begin 1986 moeilijk haal de Antillen ontstijgt vaak baar is. Bovendien dringt de nauwelijks het niveau van de vraag zich op of de Arubaanse Nederlandse dorpspolitiek. Het bevolking bereid blijft Croes te zijn zes eilandjes die weinig steunen. Toen het het eiland met elkaar gemeen hebben voor de wind ging, wilden de maar om louter administratie ve redenen op een hoop zijn geveegd, met in totaal nog geen 250.000 inwoners. Het is echter de strategische ligging van met name de Be nedenwinden, die de eilanden onevenredig belangrijk maakt: aan de zuidflank van het roe rige Caribische gebied, op een steenworp afstand van de kust van Zuid-Amerika. Niet zo vreemd dus dat de Verenigde Staten en Venezue la de ontwikkelingen met gro te belangstelling volgen. Op het eerste gezicht is het wél vreemd dat beide landen, die belang hebben bij rust en sta biliteit in het Caribisch gebied, een nadrukkelijke rol hebben gespeeld bij het onstaan van de huidige crisis op Aruba. De Amerikaanse maatschappij Exxon sluit haar raffinaderij, omdat Venezuela niet langer bereid is de olie tegen een voordeelprijsje te leveren. Vol gens de Antilliaanse autoritei ten neemt de sociale onrust met de dag toe en is de situa tie, vooral op Aruba, „explo sief". Toch is de handelswijze van Venezuela niet zo onlogisch. Het land heeft altijd aanspraak gemaakt op de Benedenwin den. Toen Bettico Croes on langs in Caracas over de Lago kwam onderhandelen, werd de problematiek volgens zeg gen behandeld alsof het een binnenlandse aangelegenheid betrof. Venezuela voelde er niets voor om door middel van een voor- deelprijs „subsidie" te geven aan olie-gigant Exxon. Maar het heeft Aruba inmiddels wel laten weten, bereid te zijn het „aparte" eiland financieel te helpen. Op welke manier is nog niet bekend, maar duide lijk is dat Aruba in dat geval concessies zal moeten doen. Welke? Dat laat zich, gezien de Venezolaanse aanspraken, makkelijk raden. Als dit scenario juist is. zal bij de verkieizngen van volgend jaar een keus van de Aruba nen voor een aparte status zonder de Lago wel eens neer kunnen komen op een keus voor zeer nauwe banden met Venezuela. Het is zeer twijfel achtig of de Arubanen Bettico daarin zullen willen volgen. JOS TIMMERS 30-70 Val C.ardena 30 e de komend» moi 10-50 Morz'Avoriaz 21 er*de: 45-150Tignes 20-1 Rj 15-30 Val d' Isere 21 rwachtingen voor de kome Fr» al en toe regen, boven 100 De vorslgrens rond 1500 t pporten van vanmorgen 08.00 uu Pt Weer Max Min temp lamp t Amsterdam h.bew De Bilt regenb. Oeelen regenb. Eindhoven l.bew. 10 Bordeaux Helsinki Innsbruck Ktagenlurt Kopenhagen amp (lap— l ,J:io Ï,E io r eestr 6. ters or i» eir I 1C& de ,'g g< 3$ dc' os -r k« 3iboe ■4 0.1 U oi*nen;

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2