718% Onderzeeërs Walrus kosten Oefensie nu 105 miljoen Gevolgenvan invoering ziekengeld nog onduidelijk KAPITAALMARKT- RENTE REKENING Zomervakan tie in eigen land minder populair liekenfondsraad is voor ergoeding alle abortussen HET GEVEN EN NEMEN IN 1985 leidse spaarbank 5 Kamer: WWV aanhouden voor vrouw die geen kostwinner is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wat hebben de vier miljoen wer kenden en ruim vier miljoen uitkeringstrekkers volgend jaar te besteden? Wat gaat naar de belas ting, wat naar de sociale fondsen om de uitkeringen te betalen en hoe hoog gaan de uitkeringen wor den? Brandende vragen die menigeen zich opnieuw bij de jaarwisseling stelt en die voor een groot deel nog niet kunnen worden beantwoord. Want hoewel we ongeveer weten hoe de premies volgend jaar zullen uitvallen, wat de kortingen op de sociale uit keringen zullen zijn, heel wat blijft nog onduidelijk. Veel zal namelijk afhangen van de vraag hoe de voorgeno men korting op het ziekengeld wordt doorgevoerd en in welke mate de vakbonden er in slagen een korting op het ziekengeld door de werkgever aangevuld te krijgen. Ook de datum waarop de ziekengeldmaatregel ingaat, speelt hierbij een rol. Over het ziekengeld moet, als het aan de regering ligt, immers ook premie voor de verschillende volksverze keringen betaald gaan worden. In ruil daarvoor kunnen verschillende andere premies omlaag. Het zal echter afhan gen van de mate waarin de ziektewetplannen ongeschonden door de Kamer komen, in hoeverre deze premie verlaging het hele jaar zal kunnen gelden. Minister Ruding heeft al door laten schemeren dat de premies halverwege het kalen derjaar best wel eens bijgesteld zouden kunnen worden. De noodzaak daartoe wordt sterk vergroot nu het kabinet zich gedwongen ziet volgend jaar een gelijke behandeling voor mannen en vrouwen in de wwv en de aow te gaan doorvoeren, een operatie die de schatkist vele honderden miljoenen kost en die op de een of andere manier gedekt zal moeten worden. Kortom, het overzichtje dat we hieronder proberen te geven heeft een voorlopig karakter. Het geeft bovendien een aan tal algemene lijnen aan. Per persoon kan wat uiteindelijk netto binnenkomt erg afhankelijk zijn van persoonlijke om standigheden. Zo moeten bijstandstrekkers rekening houden met een korting op hun uitkering als ze hun voordeur met iemand delen die ook een bron van inkomsten kent. Tweeverdieners Verder is de wet op de tweeverdieners uitgebreid, wat on middellijk gevolgen heeft voor de dubbel verdieners met een baan. Had iemands partner in 1984 nog een bescheiden in komen (beneden de 7000 gulden) en merkte de ander daar toen nog niets van in zijn of haar belastingvrije som, in 1985 wordt dat anders. Elk van beide partners onvangt dan een belastingvrije som van ruim 7000 gulden. Ligt een van beide inkomens beneden dat bedrag, dan wordt die som evenredig kleiner. Dat heeft onmiddellijk effect op het totaal netto-in komen dat in dat huishouden binnenkomt. Op verzoek kan' het resterende deel dan naar de meest verdienende partner worden overgeheveld, maar dat moet wel worden aange vraagd. Dat kan tegelijk met de aangifte voor de belasting over 1984, die voor 1 april 1985 moet zijn ingediend. In dat geval maakt de fiscus medio 1985 een tussenbalans op en verrekent eventueel teveel betaalde belasting. Bij wie geen voetoverheveling heeft aangevraagd spelen de veranderingen bij het opmaken van de balans van het hele belastingjaar 1985, dat wil zeggen als in de eerste maanden van 1986 de aangifte van hun inkomsten wordt opgesteld. De verrekening met de fiscus vindt dan later in 1986 plaats. Minder premies Onder het hierboven genoemde voorbehoud kan worden ge steld dat we in 1985 vooral minder premies gaan betalen. In totaal dalen de premies met 3.82 procent, zegt het ministerie van Sociale Zaken. De christelijke werkgevers, verenigd in het NCW. houden het echter op slechts 2,57 procent. Voor het gemak houden we hier de cijfers van het ministerie aan. De werknemers profiteren het meest van de premiedaling: 2.06 procent. De werkgevers gaan in 1985 1,76 procent min der premie betalen. Verzekering totaal werkg werkn max. waarover: Aow 11,70 11.70 63.200,- pj. Aww 1.40 1.40 idem 3,95 3,95 3,95 idem Aaw 6.05 6,05 idem Awbz 4.25 4.25 Wao 16.15 0.15 16.00 262,- per dag wachtgeld 1.00 0.50 0.50 idem Ww 2.55 0.25 2,30 idem Zw 5.60 4,60 1,00 idem Zfw 9,20 4,60 4,60 157,- per dag De meest in het oog springende verlagingen deden zich voor bij de aaw (0,45 voor de werkgever) en de wao, die bijna 3 procent omlaag gaat, waarvan de werknemers de helft min der premie hoeven op te brengen. De premiegrens voor het ziekenfonds is verhoogd van 47.850 in 1984 tot 48.100 gulden in 1985 Aow De meeste uitkeringstrekkers vinden we in de aow. Bruto per maand zien de bedragen er vanaf 1 januari zo uit (het bedrag van 1984 staat tussen haakjes): gehuwd: kl564,16 (1554,05), vak.geld: 93,29 (90.48) ongehuwd: 1096,17 (1083,38) vak.geld: 65,30 (63,34) In de loop van volgend jaar krijgen gehuwde mannen en vrouwen een zelfstandig recht op een aow-uitekring. Nu krijgt de man nog automatisch het volle pond aan aow. Voor de aww gelden in principe dezelfde bedragen. Wedu wen zonder kinderen onder de achttien jaar krijgen de uit kering van de ongehuwde aow'ers. Die met kinderen onder de achttien de aow voor gehuwden. Bijstand Ook de bijstandsuitkeringen zijn aangepast. Als gevolg van de lagere premies en belastingen vallen ze wat hoger uit dan in 1984. De normbedragen worden als volgt: Echtparen met en zonder kinderen: per week: 339,55 333,90) per maand: 1471,30 (1446,90) vak.geld: 78,37 pm. Een-oudergezinnen: per week: 305.60 300.50) per maand: 1324,20 (1302,20) vak.geld: 70,53 pm. Thuiswo nende (werkloze) kinderen: per week 98.43 78.60 77,95 per maand 426,65 340.50 337,85 bij 20 jaar bij 19 jaar bij 18 jaar vakantiegeld per maand: bij 20 jaar 43,73 bij 19 jaar 37,37 bij 18 jaar 32,33 Alleenstaanden 23jr en ouder: bij 22 jaar bij 21 jaar bij 20 jaar bij 19 jaar bij 18 jaar Niet al het spaargeld hoeft te worden aangesproken als men in de bijstand is beland. Voor gezinnen is 15.600 eigen ver mogen vrij, alleenstaanden mogen 7.800 behouden. per week per maand vak. 237,65 1029.90 54 884,40 770.40 719,50 719.50 719,50 166,05 166.05 166,05 (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor januari is: DE DICHT BU HUIS BANK iiiroaiuu uvuiddj VRIJDAG21 DECEMBER 1964 PAGINA IS DEN HAAG Nederlanders zijn het afgelopen zomer seizoen minder vaak in eigen land op vakantie geweest dan in voorgaande jaren. Ze gingen daarentegen wel vaker op vakantie in de winterperiode, zowel in bin nen- als buitenland. Dit blijkt uit gisteren gepubliceer de resultaten van het vakantie-onderzoek van het Cen traaal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afgelopen zomer (mei-september) werden 3,9 miljoen vakan ties in eigen land doorgebracht. Dat was 13 procent minder dan het jaar ervoor. Het aantal zomervakanties in het buitenland lag 4 procent hoger dan in 1983. aldus het CBS. In de winterperiode werden er in Nederland 1 miljoen en in het buitenland 1,8 mil joen vakanties doorgebracht. Dat is een stijging van respectieve lijk 20 en 15 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Over het hele vakantiejaar gerekend (oktober 1983-april 1984) gingen in totaal 7,9 miljoen Nederlanders één of meer keren op vakantie. Dat waren er minder dan het jaar ervoor. Maar dege nen die gingen, gingen vaker, zodat het totaal aantal vakanties steeg van 11,4 naar 11,5 miljoen. Daarvan daalde het aantal va kanties met tent, caravan of vouwwagen met 340.000. Van de buitenlandse bestemmingen werd Frankrijk het meest bezocht (20 procent), gevolgd door West-Duitsland (17 procent) en Span je (14 procent). JNENLAND EcidócSouocmt landweerman vanwege iard ontslagen ECHT Wie zijn baard wil blijven dragen, niet bij de brandweer blijven werken. De ge- ite Harderwijk heeft daarom in maart 1983 te- besloten een hoofdbrandwacht van de vrij- e brandweer te ontslaan omdat hij weigerde jaard af te scheren. Dit heeft de Centrale van Beroep uitgesproken in een beroepszaak e Harderwijkse hoofdbrandwacht tegen de ge- ite had aangespannen. Het ministerie van bin- andse zaken heeft in 1980 na een onderzoek TNO bepaald dat brandweermannen geen J mogen dragen vanwege de goede werking persluchtmaskers. Aan de uitspraak van de wordt veel belang toegekend, omdat het dra van een baard bij de brandweer nog steeds een elige zaak is. Gebleken is dat nog lang niet parate brandweerlieden gladgeschoren zijn. DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat de sociale diensten vanaf 23 december vrou wen die geen kostwinner zijn en die zich aan melden voor een WWV-uitkering niet mogen afwijzen. Wel moet de beslissing om tot uitke ring over te gaan worden opgeschort, totdat duidelijk is welke nieuwe regeling het kabi net voorstelt. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken zou dit aan de sociale diensten moeten melden. Een motie van de PvdA van deze strekking, werd gisteren door de Kamer aangenomen met alleen de fracties van SGP. RPF en GPV tegen. Vanaf 23 december zou den volgens de derde richtlijn van de EG mannen en vrouwen in de sociale zekerheid gelijk behandeld moeten worden. Door het afstemmen door de Kamer vorige week van het wijzigingsvoorstel van het kabinet, blijft echter de huidige regeling van kracht, waar bij mannen altijd WWV krijgen en vrouwen alleen als ze kostwinner zijn. Het kabinet zal nu op korte termijn met een nieuw wetsvoor stel komen. Ambtenaar krijgt ƒ25.000 voor idee DEN HAAG Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat heeft vandaag een beloning van 25.000 gulden uitgereikt aan de oud-water staatsambtenaar C. de Smit uit Oost-Capelle. Hij krijgt deze beloning van de Centrale Ideeéncommissie van de rijksoverheid voor zijn idee bij de kustverdediging gebruik te maken van rijen houten palen. Het is het maximale be drag dat de commissie, die kostenbesparende ideeén beloont, uit kan reiken. Het idee heeft het rijk een grote besparing opgeleverd omdat de houten paalschermen veel goedkoper zijn dan de stenen hoofden die vroeger gebouwd werden ter bescherming van de Nederlandse kusten. De houten schermen worden al een aantal jaren gebruikt voor de kust van Walc heren en Schouwen. Geen verzetskruis voor Boltini DEN HAAG De 64-jarige oud-circusdirecteur Toni Boltini krijgt toch geen verzetsherdenkingskruis. Het natonaal comité verzetsherdenkingskruis had hem er een toegekend, maar dit stuitte op protesten uit verzetskringen. Uit een hernieuwd on derzoek is weliswaar gebleken dat Boltini in de tweede helft van de oorlogsjaren bijzonder moedige daden heeft verricht, maar deze daden compenseren in zekere zin het gedrag van Boltini tijdens de eerste oorlogsjaren. Deze compensatie is „niet zodanig dat daarvoor een verzetskruis zou moeten worden uitgereikt' aldus het comité. Van Thijn bedreigd Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft gisteren een bezoek aan de Staatslieden buurt moeten afbreken omdat hij door bewoners werd be dreigd. Van Thijn was nog maar enkele minuten in de buurt toen hij door een menig te van ongeveer tweehonderd mensen werd omstuwd, die hem schreeuwend, duwend en soms spuwend de buurt werd uitgeleid. De burgemeester zocht via een brug zijn toe vlucht tot de portiersloge van het GEB-gebouw. In de Staats liedenbuurt heerst al geruime tijd grote onvrede over het be leid van de gemeente. Van onze parlementaire redactie) HAAG Als gevolg de kostenexplosie bij 'j aanschaf van Walrus- lerzeeërs lopen enkele grote militaire ma- ielprojecten vertra- g op. Minister De Rui len staatssecretaris Van welingen hebben dit en in de Tweede Ka- neegedeeld aan het Sn het debat over de ;-affaire. De twee (erzeeboten, die in 1978 den besteld voor een frag van in totaal 425 ~joen gulden, kosten nu miljoen. Daarvan nog 105 miljoen «n betaald. Dat zal Iren in drie gedeel- Tweede Kamer beschouwt niet alle kloosterlingen als alleenstaanden DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat staatssecreta ris Koning van financiën zijn circulaire aan de belastingin specties, waarin vermeld staat dat kloosterlingen in aanmer king komen voor de alleen- staandentoeslag op grond van de wet tweeverdieners, moet aanscherpen. De Kamer sprak zich daarvoor gisteren uit door een motie van de VVD'er De Grave aan te nemen. Daarin wordt gesteld, dat er gevallen zijn waarin kloosterlingen zelf bepalen welk deel van hun in komen zij aan hun orde afdra gen. In een dergelijk geval, als niet het totale inkomen wordt afgedragen, genieten de kloos terlingen wel degelijk de schaalvoordelen van een geza menlijke huishouding. In zo'n situatie is het toekennen van de alleenstaandentoeslag dan ook niet terecht, zo meende de Kamer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avohd nabezorgd. ten, gespreid over de be grotingen van 1986, '87 en '88. Evenals Van Houwelingen twee weken geleden al tegen over de Defensiecommissie had gedaan, gaf De Ruiter gis teren toe dat er in 1978 een veel te optimistische kostenra ming voor het Walrus-project was gemaakt. „Er waren vanaf het begin veel te veel onzeker heden", aldus de minister. „De technische details stonden on voldoende vast en er waren onduidelijke informatiestro men over het project". Doordat de bewindslieden op Defensie niet van alle aspecten rond de bouw van de onder zeeërs op de hoogte waren, hebben zij onvoldoende con trole uitgeoefend op de voort gang van het project, zo zette De Ruiter uiteen. Mede door het gebrek aan informatie bij de bewindslieden, die overi gens wel wisten dat er „open einden" aan het project zaten, kreeg de Kamer in een rap port een veel te optimistisch beeld voorgeschoteld. De minister wilde de schuld van de gigantische prijsstijging overigens niet louter in de schoenen schuiven van de ma rineleiding of van welke „zon debok" dan ook. Volgens De Ruiter is er trouwens geen geld „in een bodemloze put ge gooid" omdat de Walrussen uiteindelijk technisch zeer hoogwaardige onderzeeërs zul len worden. Eerder hadden de beide be windslieden de Kamer al toe gezegd dat er in het vervolg voorzichtiger zal worden om gesprongen met grote mate rieelprojecten. De procedures worden overzichtelijker de Kamer zal beter worden geïn formeerd. STELVEEN De ;enfondsraad heeft gisteren uitgesproken het opnemen van- 25,-jirtus die in abortuskli- Jo>n worden uitge ven rd, in het ziekenfonds iet. Abortus in zie- iuizen wordt nu al >r het fonds vergoed. het advies is niet ge stemd. De raad beschouwde het als een louter technisch advies, waarmee de raad aan geeft hoe de wens van een meerderheid van de Kamer kan worden uitgevoerd. Al leen de vertegenwoordiger van het CNV, A. Molendijk, sprak zich er tegen uit. Hij vindt, dat het kabinet zelf een besluit moet nemen en hij vreest dat het advies van de Ziekenfondsraad zal worden gebruikt om „politieke beslui teloosheid van het kabinet te versluieren". Alle raadsleden waren het er over eens dat het niet mogelijk is tegemoet te komen aan de bezwaren van mensen die abortus niet in overeenstem ming achten met hun geweten Ook die moeten er, via hun ziekenfondspremie aan mee betalen, maximaal 1,50 gulden per verzekerde. HEMELS aantal bekende Ne- acgjenders heeft gisteren Binnenhof een 9-47ifklemonstratie gehou- tegen de kernwapen loop. Daarbij werd het kje „Vrede is mogelijk" de Westduitse journa- Alt, aangeboden aan voorzitter van de Ka- commissie voor defeni- Evenhuis (tweede van ^.^js). Cabaretier Youp van ■d-eorek (derde van links) iizers d dat namens de 42 f-a I Inemers aan het beto- ^rl ije. Naast Van 't Hek Rutger Hauer en ith List houdt een tonde vast waarin de Pre ,ic' om een bezonnen •at in 1985 wordt ge- aiia igd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15