„Enorm vervelend om Miss Piggy genoemd te worden Zegetocht van Muppets als volwassen humoristen EcidócSommit Russen bezetten Amerika in enge W.O. Hl-film Hengstenbal ten onder aan drank en vrouwen MUPPET-REGISSEUR FRANK OZ: Sneeuwwitje in het Nederlands FILM vertr Het Welz CANNON erast Het Cannon-imperium dat K(]en Nederlandse bioseoopma, voor een groot deel leek te ymer heersen begint wat af te bra T kelen. Nadat Cannon zo\ het Tuschinski concern als I 'ndse City-concern had overgel pmP° men, had het behalve het n rendeel van de bioscopen in de drie grote steden ook het ret op distributie van een gn aantal Ameriakanse film ma schappijen. Paramount, U versal en MGM hadden na I aa8d opheffen van hun zelfstand Nederlandse kantoor (CIC) &tonu rechten tot vertoning van h !n ne films aan Tuschinski verleei >e Na de overname door Cannt v0°' had die firma zowel de biost 'e8 71 pen als de films. Een mach910 positie dus. De grote Ameril nen (nu verenigd in UIP) hi —1 ben hun contract met Cann opgezegd en gaan vanaf me< '85 weer vanuit een zelfstaqi Nederlands kantoor operert Dat kantoor - aan de AmsU damse Willemsparkweg 111 zal vanaf 1 febreuari '85 geh worden door Max van Pra, nu directeurvan de VN dochter Euro-Centra film. wordt gefluisterd dat o Twentieth Century Fox (ee bij City en na de overnai ook bij Cannon) er aan der zich lps te maken. Cannon met zoveel bioscopen een slo op van films - zal zich mo± lijk meer moeten richten het eigen produkt van de r ven Menahem Golan en 1 ram Globus en Nederlandse andere onafhankelijk geprod ceerde films. De concurrent positie van de verschillen verhuurders in ons land t opzichte van elkaar lijkt in e geval redelijk hersteld. TROUWEN Hollywood blijft trouwlust Behalve Olivia Newton-Jc 4 zijn in het vorige weekei. twee andere beroemdheden Hollywood in het huwelijk treden: Sally Fields (de VI gende non" en „Norma Rat en Bette Midler. De 38-jaril actrice Sally Fields trom met de 37-jarige produi Alan Greisman. Een rabl ging voor in Fields' waarna een receptie voli die door een honderdtal vri den en verwanten werd biji woond. Greisman trou voor het eerst, Fields voor\ tweede keer. Haar eerste was Steven Craig, van wie twee zoons heeft. Ze had in tussentijd een in de pers bi uitgemeten vriendschap AMSTERDAM Voor Miss Piggy is het onder houd ten einde. „Heren, het was voor u prettig kennis met mij te maken. Ik ga nu even slapen. Moi is very tired". Frank Oz (38), regisseur van de nieuwste Muppetfilm „The Muppets take Manhattan", bergt de ster van zijn film weer voorzichtig in de doos. The incredible Miss P., zoals ze in Amerika liefkozend wordt aangeduid, mocht even haar aanwezigheid kenbaar maken. Het werd een one-woman show waarin ze met al haar sterallures de aandacht af dwong. Over haar rol in de film: „Ik ben geweldig, fantas tisch, dynamiet. Natuurlijk ben ik de ster! Was hier ie mand die daar aan twijfelde?". Tot een van de aanwezigen: „Als je groen was, was je per fect geweest". En over haar verleden als actrice: „Ik deed vanaf het begin mee met de Muppets. Natuurlijk. Sterkwa liteiten worden snel herkend". Miss Piggy, een creatie van Frank Oz zelf, eist in „The Muppets take Manhattan" meer dan ooit een hoofdrol voor zich op. Razend en tie rend, rood van jaloezie, achter volgt ze Kermit de kikker op zijn zoektocht naar een Broad- way-producer, die zijn show op de planken wil brengen. De goedbedoelde hulp die Kermit van een jonge New Yorkse krijgt wordt tandenknarsend bezien door Piggy, die haar frustraties lijfelijk koelt op al les wat op dat moment voor handen is. Maar eind goed, al goed. Piggy krijgt haar „kleine groene kikker" en Kermit krijgt zijn Muppetshow op Broadv/ay, het theaterwalhalla van Manhattan, New York. Temperament Frank Oz, die de film niet al leen regisseerde, maar ook het script schreef en Miss Piggy, Fozzie Bear en de verschrik kelijke Animal vertolkt, is in middels aan de immense popu lariteit van zijn stercreatie ge wend geraakt. Er zijn tijden geweest waarin je geen winkel in Amerika voorbij kon lopen, zonder de beeltenis van zijn ster tegen te komen. Die popu lariteit is inmiddels iets gezakt, maar nog steeds zijn er Miss Piggy-agenda's, kalenders en LIDO 3: "Te jong om te sterven (Red Dawn)", (16) met Patrick Swayze en Lea Thompson. Regie: John Miiius. Regisseur John Milius is een merkwaardig geval. Hij heeft grote naam als filmkenner en filmprofessor, hoort een beetje bij de George Lucas-kring en bedacht onder meer het ver haal voor Ford Coppola's in dringende Vietnam-film „Apocalypse Now". Een niet geringe staat van dienst. Je be gint te twijfelen als je weet dat hij de eerste Conan-film regis seerde - visueel knap, maar qua inhoud niemendallerig - en je krijgt de kous definitief op de kop na het zien van „Red dawn". Een film waarin alle oorlogspathos-cliché's aan beurt komen, Amerikaans pa triottisme met een enge brok in de keel wordt gevierd en dat allemaal in - jawel - we reldoorlog nummer drie waar bij de Russen zomaar Amerika binnenvallen en het halve land bezetten. Cèntraal in de film staan een aantal jongens van een Ameri kaanse high-school in Colora do, waar op het moment dat de Russen uit de lucht vallen de zwarte onderwijzer net de krijgstactiek van Djenghis Khan aan het uitleggen is. De jongens ontkomen aan de af grijselijke moordlust van de Russen, ontwikkelen een soort woudlopers-guerilla met z'n vijfen, en brengen een com pleet leger Russen tot wan hoop. Politiek interessant de tail: die Russen worden ge steund door Cubanen (de eni gen die nog menselijke twijfels over die oorlog kunnen op brengen) én Nicaraguanen Al zit half Amerika onder de Russen, we zien alleen de strijd van het - steeds kleiner wordende groepje - vanuit de besneeuwde Rocky Mountains. Wie die wereldoorlog nou pre cies begonnen is, weten hal verwege de film zelfs de hoofdrolspelers niet meer, maar één ding is zeker: De Eu ropeanen houden zich afzijdig - de lafaards - en alleen de En gelsen kiesen voor Amerika, maar ze zullen 't niet lang houden, zegt een vliegenier geringschattend. Kortom, een waanzinnig haal, eigenlijk te dom om ook maar koren op de molen van enig denkend mens, havik of duif, te zijn. Maar een feit blijft het dat je tegenwoordig zelfs geen Duitsers in een oor logsfilm zó ongenuanceerd bloeddorstig en wreed kan af schilderen als Milius het met de Russen doet. Verder een pathetische hoop kameraad schap, trouw en tranen in "Red Dawn": een wel heel merkwaardige revanche van Milius op zijn aandeel in „Apo calypse Now". BERT JANSMA EUROCINEMA 3: „Bache lor Party" (12) met Tom Hanks en Tawny Kitaen. Regie: Neal Israel. „Hengstenbal" heet het in het Nederlands en dat woord heeft me altijd al een zekere angst in geboezemd. Het heeft iets dreigens van opge fokte lol en zuip-of-ik-schiet. Een idem-dito-dreigende vinger houdt regisseur Neil Israel omhoog achter de beelden van dit vrijgezelle- navondje. En de grappen gaan uiteraard over drank en vrouwen, zo uitgebreid dat de film er, net zoals Ajax indertijd, aan ten onder gaat Een jongeman met een wat grote mond en weinig serieu ze plannen wil trouwen met een meisje van goeden huize. Z'n vrienden bieden hem een feestje in een hotelsuite aan waarvoor een aantal prostituees worden inge- nuurd. Vanaf dat moment gaat er van alles fout. Een oude vriend die is uitgeno digd op het feestje blijkt met „uppers" en „downers" te moeten uithuilen van z'n ei gen huwelijk, de dames ko men niet opdagen want die worden door een rivaal in de liefde op de keurige pakjesa vond van de aanstaande bruid binnengeloodst. Als wraak gaat die met de dames naar een show met striptea- sende mannen en alsof dat niet genoeg is verkleden ze zich ook nog als lichte meis jes en dringen het hotel bin nen waar ze - uiteaard - ver keerd terecht komen bij een stel sexueel uitgehongerde Japanners. Een kapstok waaraan je nog al wat onderbroekenlol kwijt kan en regisseur Neil Israel hangt dan ook de complete was buiten. De bekende man-vrouw-cliché's worden bovendien nogal schijnheilig uitgespeeld, want wat er ook gebeurt, bruid en bruidegom kunnen na afloop brand schoon het huwelijksbed in. Voor de statistiek: Ik heb drie keer iets bij me be speurd dat op een lach leek. Sallie Fields acteur Burt Reynolds. Bette Midlers huwelijk is nig meer bekend dan de van de echtgenoot - von Haselberg, artiest en ken man - en dat het werd sloten in Las Vegas. filmd met Claude Rains in hoofdrol, die er een ster nr werd al viel voornamelijk stem te horen en viel z'n g< zicht pas te zien in de laats beelden Filmmaatschapl Universal leverde later ni een hele serie „onzich(barejfaei af: Vincent Price deed de turn of the invisible Man *n; Virginia Bruce was de on zich bare vrouw. Jon Hall de CJ zichtbare agent en Arthi Frantz was onzichtbaar in Abbott en Costello-parodie <j y het genre. BERT JANSMi In de Sovjet-Unie is een sche filmversie van Wells' roman „The Man in première werkstuk van de seur wees er op een goede manier is ideologische boodschap over fjna brengen Met „The InvisioP.te Man" wil de Russische ///ifp maker laten zien dat een"'»fber tenschappelijke ontdekkiiI een bedreiging voor de merfj^g heid wordt wanneer zij f'de handen valt van lieden die ■jjet Frank Oz: „Als ik werk ben ik een vol slagen idioot". poppen te krijgen, en is „Miss Piggy's Guide to Life", haar leidraad voor een gelukkig en succesvol leven, een bestseller. „Miss Piggy is vooral populair omdat ze dingen doet die nie mand anders doet, die geen enkel normaal mens ook zou doen", zegt Oz met zijn eigen stem, die opvallend veel over eenkomsten vertoont met die van Fozzie Bear. „Ze houdt zich niet aan regels, laat zich leiden door haar temperament. Dat vinden de mensen gewel dig. Het liefst zouden ze dat ook willen, maar dat staat de omgeving niet toe". Oz, zoon van een Poolse vader en een Vlaamse moeder en daardoor beschikkend over een beperkte Nederlandse vo cabulaire, kan zelf slechts één nadeel aan het bestaan van het varkentje ontdekken. „Je hebt geen idee hoe vervelend het is als je wordt aangesproken als Miss Piggy. En het gebeurt steeds. Ik laat dan ook geen foto's meer van me nemen waarop ik samen sta met Pig gy. Het voorkomt dat mensen na publicatie zeggen: kijk, daar heb je Miss Piggy. Ik ben een redelijk normaal persoon en het is absoluut belachelijk en ergerlijk om zo aangespro ken te worden". Laatste keer „The Muppets take Manhat tan" was voor Frank Ozno- wicz, zoals hij bij de burgerlij ke stand officieel staat inge schreven, de eerste film waar voor hij alleen de eindverant woordelijkheid had. Eerder deed hij samen met Jim Hen- in een film of als man achter de poppen is niet zo verschrik kelijk groot, meent Oz. „Een poppenspeler gebruikt zijn stem en zijn handen, een ac teur gebruikt zijn stem en zijn lijf. Het belangrijkste is dat er een sterke persoonlijkheid wordt neergezet, iemand die geloofwaardig is. Het is niet zo dat ik uit een onuitputtelijke voorraad stemmen kan kiezen en dan klaar ben. Je legt je net als een acteur vooral toe op het gedrag, de denkwijze en de uitstraling van degene die je neerzet, en dat bepaalt zijn kracht. Het karakter is het be langrijkste". Oz was 17 en bezig met een studie journalistiek toen hij in 1963 Jim Henson ontmoette, die evenals Oz al jaren met poppen werkte en zijn eerste prototypes van Kermit al ver sleten had. Oz zei zijn studie vaarwel en volgde Henson op een zegetocht langs talloze te levisieshows en in vele hon derden TV-reclames. De door braak kwam met Sesamstraat, in 1969, waarin de Muppets ook een belangrijke rol speel den. Van een eigen televisiese rie van de Muppets was op dat moment nog geen sprake. Oz: „De drie grootste Amerikaanse omroepen zagen niets in een eigen show. Ze vonden het een gewone kinderserie, terwijl wij vonden dat het ook voor vol wassenen wel leuk was. Toen we er eenmaal mee begonnen in Londen, waar ze wel be langstelling hadden, was ie dereen razend enthousiast. De serie startte tegelijkertijd in Amerika en in Engeland en heeft vijf jaar gelopen. Toen vonden we het welletjes. We hadden 125 shows gedraaid, waaraan vrijwel alle werkelijk grote sterren hadden meege daan en stonden op het hoog tepunt. Dat vonden we het juiste moment om te stoppen. Jim en ik wilden films doen. Daar zijn we nu dus mee be zig". Het eind van zijn film vormt een scène uit de show die de Muppeté opvoeren op Broad way. Miss Piggy en Kermit staan daarin voor een domi nee, die hen in de echt ver bindt. Is Miss Piggy er dan toch eindelijk in geslaagd Ker mit voor zijn verdere kikker- leven te strikken? Frank Oz: „Kermit en Piggy denken daar verschillend over. Ker mit zegt dat het maar een stuk was, een theaterproductie, waarin alles dus gespeeld is. Miss Piggy vindt echter dat het huwelijk wel degelijk vol trokken is, omdat een dominee het heeft ingewijd. Kermit was ook heel verbaasd toen hij die dominee zag. Hij dacht dat een Muppet dat zogenaamde huwelijk zou voltrekken". Toch nog maar even Miss Pig gy uit de doos gehaald. „Ker- my is nog niet helemaal over tuigd van ons huwelijk, maar dat komt nog wel. Kermit weet het nog niet, maar ik ben bezig voor ons samen een huis in te richten, heel stijlvol, voor een-half miljoen dollar. Dat zal 'm wel overtuigen". pen kijken, het zou een hele opgave kunnen zijn. Zo niet bij de Muppets, die van regisseur Frank Oz op hun reis naar Manhattan zoveel karakter en humor hebben meegekregen dat het besef dat je naar pop pen kijkt totaal verdwenen is. Muziek en dans, de onverval ste Muppethumor en een hap py-end zijn de smaakmakende ingrediënten. Kermit en zijn makkers leu ren met een Muppetshow langs verscheidene Broadway- producers, in de hoop dat een van hen die show op de plan ken wil brengen. De show verdwijnt steeds ongelezen in de prullebak, tot diepe wan hoop van de Muppets. Geen middel wordt daarom onbe proefd gelaten om de aandacht van het publiek te trekken, onder meer een door ratten uitgevoerde fluistercampagne in het peperdure restaurant Sardi's in New York, waar al leen „the happy few" de maal tijd nuttigt. Ook Kermit neemt er plaats, waarna de ratten vanonder de tafels fluisteren dat dèt nou een beroemde Broadway-producer is. De campagne eindigt, zoals te ver wachten was, in totale chaos, maar de scène vormt een van De Muppets voor de „skyline" van het Manhattan dat ze verove ren. de hoogtepunten uit de film. „The Muppets take Manhat tan" zit vol van dergelijke hoogtepunten. Dezelfde ratten in de keuken van een restau rant, zwemmend in de koffie en schaatsend op een stuk bo ter in de koekepan (overigens geregisseerd door Oz' partner Jim Henson), de Muppets als baby's, zingend en dansend in luiers, en tot slot de show op Broadway zelf, het zijn de krenten in de pap van een film die na Amerika ook Ne derland wel zal veroveren. Zo af en toe duiken er nog „ech te" sterren op als Liza Minnel- li en Brooke Shields, maar zij zijn er voor de opsmuk. De Muppets zijn inmiddels zo vol wassen, dat ze hen niet meer nodig hebben. KOOS VAN WEES Miss Piggy: sterkwaliteiten worden snel herkend. son, de vertolker van onder meer Kermit, „vader" van de Muppets en regisseur van de eerste twee Muppet-films, de regie van „The Dark Crystal", waarin poppen eveneens de rollen spelen. Het is vermoedelijk de laatste keer dat Oz nu én regisseerde én vertolkte. „Ik doe eigenlijk liever het een of het ander, maar niet allebei tegelijk. Ik moest me thuis na de opnamen bezig houden met de scènes van de volgende dag, de rollen van Piggy, Fozzie en Animal in me opnemen en nog vaak het script herschrijven. Dat was een enorme belasting, te veel van het goede. Het script bijvoorbeeld wordt constant aangepast. Iedereen doet daar aan mee, zowel de cameraman als de kabelsjouwer. We zijn de hele dag bezig om, ook tij dens de opnamen, grappen uit te denken. Eén procent daar van gebruik je, de rest gooi je weg of bewaar je voor een vol gende keer. Ik hang altijd de clown uit, doe dingen die reac ties uitlokken, waardoor er weer nieuwe ideëen onstaan. Ik kom op zo'n moment wel over als een volslagen idioot, maar dat geeft niet, het is mijn manier van werken". Oz speelde zelf kleine rollen in „The Blues Brothers", „An American Werewolf in Lon don" en „Trading Places". Al lemaal films van zijn vriend John Landis, die in Oz' film nu de rol van Braodway-pro- ducer speelt. Het verschil tus sen zelf lijfelijk aanwezig zijn Mammie, ze gaat toch niet dood?, EUROCINEMA 1 en 2: Walt Disney's „Sneeuwi- tje en de zeven dwergen" (al)- Als er één film tijdens deze Kerst-dagen geschikt ls om met de hele familie - klein tjes incluis - naar toe te gaan is het nog altijd een „ouwe- tje". Walt Disney's „Sneeuw witje en de zeven dwergen". Vooral nu er van de uit 1937 stammende film een nieuwe Nederlands nagesychroni- seerde versie is gemaakt. Waarbij over het algemeen voortreffelijk werk is gele verd. „Snow white and the seven dwarfs" was de eerste „hoofdfilm" die Walt Disney zou maken. In die vooroor logse dagen werd hij artistiek door kenners over de hele wereld toegejuichd: Hij was origineel, bracht een typisch Amerikaanse humor in eigen stijl in beeld. Maar een finan cieel groot succes waren al die korte Disney-films in fei te nog nauwelijks. Pas met „Sneeuwwitje" kwam dat en meteen sloeg de stemming onder de critici om die Dis ney eerst nog een plaats on der de grootste artiesten van zijn tijd hadden gegund. Dis ney was niet origineel meer, hii imiteerde de speelfilm in teken vorm, zelfs tot en met de camerabewegingen toe, en hii was sentimenteel. Allemaal waarheden als koeien, maar als je Disney's „Sneeuwwitje" nu ziet, sta je toch weer verbaasd staan om de grote precisie en de vin dingrijkheid van de animatie. Al leunt hij erg op tekenstij len van rond de eeuwwisse ling. Het verhaal van Sneeuwwitje en haar prins is inderdaad wat erg zoetelijk getekend en de stiefmoeder in haar heks-vermomming een sterk effectvolle karika tuur van boosaardigheid waar moeders en vaders even de handies van de kin deren in het donker vast zul len moeten houden Maar zij zijn niet de eigenlijke hoofd personen. Dat zijn de dwer gen. En het is opnieuw een genot om te zien, hoe Disney en zijn mensen daar zeven aparte karaktertjes neerzet ten. Bashful, Sleepy, Grum py, Sneezy, Happy, Dopey en Doc. „Hey Ho, hey ho'weet u nog? De Nederlandse ver taling is leuk, (een paar dwergennamen: Bloosje, Grompie, Kleine Niezel en Dok), de stemmen zijn goed, al gaat ook hier de bekende Nederlandse neiging tot overdadig „stemmetjesma ken" af en toe ten koste van de verstaanbaarheid. Jules Croiset is te herkennen als Dok, Bernadette Kraakman is Sneeuwwitje (en zingt „Eens komt mijn prins voor bij") terwijl Robert Long op z'n tenen moet staan voor de hoge noten als de prins. Het blijft leuk zo n film te zien in een zaal met kinde ren. Met een jongetje dat roept „Mammie, gaat ze nou dood?" als Sneeuwwitje een hap uit de appel neemt, een buurjongetje dat uitlegt dat ze net als Doornroosje weer wakker wordt, wat geknepen angstgeluidjes bij het ver schijnen van de heks, en - de rolpatronen zijn al vroeg her kenbaar - een meisje dat pas als de sprookjesprins Sneeuwwitje wil kussen en thousiast roept: „En nou wordt het echt spannend". BERT JANSMA Babyion 3 en Metropole 4: „The Muppets take Man hattan" (a.l.) met Kermit en Miss Piggy. Regie: Frank Oz. De Muppets zijn volwassen ge worden. Geen kleine achteraf- zaaltjes meer met cynische oude heren („De Muppets zijn in de stad, ik heb gelijk kaar tjes gekocht". „Oh ja, voor een optreden?" „Nee, voor de trein, ik ga de stad uit"), chaos achter de coulissen en door de show heenlopende figuren, maar een heus Broadwaythea- ter, met een razendenthousiast publiek en een strakgeleide show. Met andere woorden: De Muppets veroveren Manhat tan, de derde film alweer van dit illustere stel beesten, dat aan een nimmer eindigende zegetocht bezig lijkt. Anderhalf uur lang naar pop-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12