^Gemeente Zoeterwoude timuleert jeugdsport (Terrasflats in Haaswijk: rofessor van Eysingastate \oott kleine Muijpes. Wassenaar plaatst gedenkteken bij strand ajLEIDEN/ REGÏÖ" Bromfietser gewond «TKSE REDUCTIE OP ALLEREERST CONTRIBUTIE at 'fieidaeSotwa/nt Kettingbotsing afrit Oegstgeest Plannen voor Leidschendammerhout zijn volstrekt onaanvaardbaar SaidóaQowumt DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGINA 7 Kerststerren in bibliotheek LEIDERDORP In de Openbare Bi bliotheek te Leiderdorp zijn tot 6 janu- iri 1985 kerststerren te zien die zijn ge maakt door brugklasleerlingen van de Mondriaan Scholengemeenschap uit _,eiden. Wilma Keizer, Ted van Leeu wen en Karin Teske, derde jaars stu- 'denten handvaardigheid van de Lera renopleiding Zuid-West Nederland te Delft hebben van de sterren een ten toonstelling ingericht. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek in Mu ienhof aan de Cor Gordijnsingel: dins- jag 10-12 en 14-17.30 uur, woensdag 14- h7.30 uur en 19-21 uur, donderdag 14- J17.30 uur, vrijdag 19-21 uur. Bromfietsers op elkaar NOORDWIJKERHOUT Twee jeugdige bromfietsers zijn gisteravond op de Leidse- vaart in Noordwijkerhout (richting Lisse) op elkaar gere den. Vermoedelijk reden ze in tegenovergestelde richting en zijn ze frontaal op elkaar ge botst, bij het slechte zicht op dat moment. De ene bromfiet ser, een inwoner van Noord wijkerhout liep een gebroken been op. De andere bromfiet ser, een 18-jarige inwoner van Lisse is met onbekend letsel op overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden, evenals de Noordwijkerhouter. EOD ruimt oefengranaat op HILLEGOM De Explosie- ven Opruimings Dienst heeft gisteravond een oefengranaat onschadelijk gemaakt die een bewoner van de Hillegomse Klooslaan onlangs in zijn tuin tje had gevonden. Volgens de politie gaat het om een „Flash light", een granaat die bij de marine op zee wordt gebruikt om bij oefeningen kortstondige lichtflitsen te krijgen. De gra naat in Hillegom bleek op scherp te staan. Bij ontploffing hadden er doden kunnen val len, aldus de politie. SASSENHEIM Een brom fietser raakte gisteravond in Sassenheim gewond aan benen en gelaat toen hij op een te genligger botste. De man reed omstreeks tien uur over het fietspad langs de Rijksstraat weg. Ter hoogte van het weg restaurant kwam van de ande re kant een bromfiets, be stuurd door een 26-jarige Sas- senheimer. Deze sneed een stuk van het pad af waardor hij op de andere weghelft te rechtkwam en op het slachtof fer botste. Geen goederentreinen meer in Hillegom HILLEGOM De laad- en losplaats Hillegom van de Nederlandse Spoor wegen gaat definitief dicht. Het mi nisterie van Economische Zaken heeft met de voorgenomen sluiting ingestemd. De NS was al eerder met het ministerie van Verkeer en Wa terstaat tot de conclusie gekomen dat de laad- en losplaats Hillegom geslo ten zou moeten worden in een poging de tekorten bij het NS-goederenver- voer omlaag te brengen. De bloem bollenexporteurs die via Hillegom hun spullen afvoeren zullen dit nu gaan doen via het station Haarlem. Kerstplantenmarkt in Zoeter* oude-dorp ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse kerstplantenmarkt waarvan de baten ten goede komen aan het onderhouds- fonds van de monumentale dorpskerk te Zoeterwoude. wordt vrijdag en zaterdag ge houden in en rond Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeter woude. Vrijdag kan men van 15.00 tot 21.00 uur terecht, za terdag wordt het zeer uitge breide assortiment verhandeld tussen 9.30 en 12.30 uur. Naast het gevarieerde aanbod van kerststukjes zijn er vele bloei ende planten, hyacinten en bladplanten te koop, alsmede kaarsen Weerstand tegen jaarmarkt op Koninginnedag OEGSTGEEST Winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief' breekt met de traditie om op Bevrijdingsdag in de De Kempenaerstraat een groots opgezette jaarmarkt te houden. In plaats daarvan wordt de markt ingericht op Koninginnedag. Dit in verband met het feit dat Bevrijdingsdag volgend jaar op een zondag valt De winkeliers vinden dal het houden van een markt op deze dag van de week niet overen- komt met de gevoelens en de sfeer in de ge meente. De Oranjevereniging is tegen het voor nemen van „Oegstgeest Actief" in verzet geko men. Zij vindt dat zij kan bogen op een langere traditie en zij meent dat een jaarmarkt concur rerend werkt voor haar activiteiten. Burge meester Scheenstra heeft de oranjevereniging te kennen gegeven dat zij met de winkeliers om de tafel moet gaan zitten om de kwestie op te lossen. ;OETERWOUDE leugdige inwoners van >be Zoeterwoude die nog »te sl00^ zijn geweest van ie in ïen plaatselijke sportvere- iijk 1 liging kunnen met ingang *n Uan 1985 rekenen op een en lénmalige reductie op de 'e" :ontributie van maar ben iefst 40 gulden. Het gaat an laarbij om jeugdigen die bi >p 1 januari niet ouder natl :ijn dan 18 jaar. nsel )e reduktie van 40 gulden neni VOrdt door het gemeentebe- °P tuur uitbetaald aan de betref- zou( ende sportvereniging die het enk jedrag op de contributie van Ie n ,et betreffende jeugdlid in 'e8d nindering zal brengen. Voor ijft een bepaalde datum 1 fe bruari zullen de verenigin gen in het vervolg een opgave van het aantal nieuwe jeugdle den moeten doen. De subsidië ring geschiedt derhalve ach teraf. Door het gemeentebe stuur zal een speciaal formu lier worden ontworpen waar op nadrukkelijk vermeld moet worden of het jeugdlid in kwestie al eerder lid is ge weest van een sportvereni ging. Op die manier worden, aldus burgemeester en wet houders, voldoende waarbor gen ingebouwd om te bereiken dat een jeugdlid slechts één keer in zijn of haar leven voor de reductie van 40 gulden in aanmerking komt. Geheel nieuw met ingang van 1985 is de subsidieregeling voor de jeugdsport. Nadat in commissieverband al uitvoerig over deze materie was gespro ken (het ging daarbij in het bijzonder over de vraag of het hebben van een tekort op de totale begroting van de sport verenigingen dan wel een te kort op het jeugdgedeelte van de begroting als een van de criteria moest gelden) is het college thans van mening dat de verenigingsbesturen een begroting voor de bestaande jeugdaktiviteiten bij hun subsi die-aanvraag moeten overleg gen. De subsidie-aanvraag zal tevens een plan moeten bevat ten betreffende de extra-acti viteiten voor de jeugd, die als gevolg van deze subsidiëring thans zullen worden ontplooid. De vraag is dus: „wat gaat er met het geld gedaan worden?" Geeft de gemeente Zoeterwou de nu een bedrag aan direkte subsidie uit van 6.685 gulden; bij de nieuwe opzet zal de ge meente 15.450 gulden op tafel moeten leggen. De subsidie voor de jeugdsport is als volgt opgebouwd: voor de eerste 50 jeugdleden van de vereniging wordt een bedrag van 15 gul den per jeugdlid betaald; van de jeugdleden 51 tot en met 100 zal de gemeente 5 gulden betalen terwijl voor elk jeugd lid boven de 100 een bedrag van 2 gulden 50 van de ge meente tegemoet gezien kan worden. Vanavond moet de gemeente raad zich uitspreken over de regelingen voor de jeugdsport- subsidie. avond mee dat hij zich ook kon voorstellen dat er voor mensen met een dikkere IGSTGEEST Het 'eelplan VIII van de .jieuwe Oegstgeestse wijk rd"Haaswijk if zo goed als P°«f™nnee behoefte be ri* i staat aan zeer luxe terras- rond. In dit centrumplan fjats Hij doelde hiermee op komen een aantal terras- het bestaan van het zgn. plan is HratS' Het êebouw 231 de Deenen, een particulier die uuruH^111 „Professor van Ey- via een vereniging van „toe- •raf-fwgastate" krijgen. Begin komstige eigenaren" terras- uari komt het Bouw- woningen wil bouwen in Haaswijk's deelplan 6. londs Nederlandse Ge meenten er mee op de markt. Burgemeester mr. Scheenstra deelde p"a Nieuw overleg woonwagenkamp OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest heeft wederom 1 iverleg gepleegd over een in te richten woonwagen kampje *n afwachting van de totstandkoming van een definitieve ilaats op de hoek Haaswijklaan-Haarlemmerstraatweg. Het ijdelijke kamp zou volgens de overheid op 15 mei van het jSWv°lgcnd jaar gerealiseerd moeten zijn. Er blijven in Oegst geest nog twee terreinen over die een tijdelijke oplossing noeten bieden voor de plaatsing van zeven wagens. én wilde, in verband met het feit dat beide terreinen geen .'igendom van de gemeente zijn, de plaatsen niet noemen. Als met alle instanties een akkoord bereikt is, is het de vraag of de woonwagenbewoners er willen staan. Men zal, eenmaal ;en keuze gemaakt hebbende, definitief in Oegstgeest blij ven. Er blijkt op dit moment nog geen wachtlijst te bestaan .voor woonwagen bewoners die naar Oegstgeest willen. De voorkeur gaat namelijk uit naar kampjes met standplaatsen. !euj511 Sj. H. gister- Burgemeester Scheenstra bleek de mening te zijn toe gedaan dat eerder genoemde woningen in plan VIII voor laatst genoemde categorie geen „ambiance" is. Spreker waarschuwde echter tegen een te groot optimisme waar het particulier initiatief betreft. Het deelplan waarin het plan „Deenen" gereali seerd zou moeten worden moet nog ingevuld worden. Het is gebonden aan allerlei voorschriften, o.m. van ste- debouwkundige aard. Verder is men sterk afhankelijk van het woningbouwcontingent wat men als gemeente door Den Haag krijgt toegewezen. „Het plan om terrasflats neer te zetten in Deelplan VI mag niet gaan ten koste van de sociale woningbouw. Een deelgebied kan ook niet wor den ingevuld door de wensen van een „iemand". De eerste vraag is hoe de gemeente zijn wensen gaat realiseren", al dus burgemeester Scheen stra. Het plan Deenen spreekt van 64 terrasflats, de gemeente denkt eerder aan een klein schaliger plan van 24 of des noods tweemaal 24 wonin gen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. POSTCODE/PLAATS: K TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: I O kwartaal automatisch per maand cw STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: I NAAM: I ADRES: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leid* Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). nn? Tanks veroveren Noordwijk Dreigende tafrelen gistermiddag in Noordwijk: Drie grote tanks op rupsbanden en een jeep van de Ko ninklijke Marechaussee „veroverden" bulderend de badplaats Noordwijk. Op de Koningin Wilhelminabou-1 levard hielden ze even halt om een kopje koffie en wellicht een broodje te nuttigen in een van de vele etablissementen daar. Keurig werden de massale voertuigen langs de stoep geparkeerd zodat het ove rige verkeer er geen hinder van ondervond. Hier en daar echter riep deze „verdedigingslinie" van de Noordwijkse kust vragende wenkbrauwen op. Na vraag bij de Leger Voorlichtingsdienst wees uit dat het om gepantserde personeelsvoertuigen van de Ko ninklijke Marechausse ging. Die reden om de chauf feurs ervan hun rijvaardigheid op deze kolossen te la ten testen. Van tijd tot tijd moeten dat soort rij-oefe- ningen gehouden worden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kerst bij Zonnebloem Ruim tachtig zieken, gehandicapten, bejaarden en alleenstaanden, al dan niet met hun begeleiders, hebben gisteren genoten In de Noordwijkse Rank van de kerstviering die door de Zonnebloem was georganiseerd. De hele viering had een oecumenisch ka rakter en ook de aanwezige niet-kerkelijken konden zich daarin vinden, 's Morgens werd de oecumenische dienst verzorgd door pastoor Straathof en ds. Kuiper en na een uurtje rusten voerde 's middags het kinderkoor van de parochie St. Jeroen een musical op. Veel vrijwilligers zorgden ervoor dat het de aanwezige kerstvierders aan niets ontbrak. OEGSTGEEST Acht auto's reden gistermorgen omstreeks half negen op elkaar op de oostelijke rij baan van de rijksweg A44 nabij de afrit Oegstgeest. De botsing was indirect het gevolg van de demon tage van de vliegtuigbom in Leiden, waardoor het verkeer moest worden omgeleid. Daardoor ont stonden files, onder meer op de invoegstrook. Tij dens een invoegmanoeu- vre reden twee auto's op elkaar. Een 38-jarige vrouw uit Voorschoten kon nog voor dit onverwachte obstakel remmen, maar de bestuurder van een achteropkomende grote bruine personenauto kon dat niet meer, reed eerst tegen een busje op en kwam vervolgens tegen de achter kant van de wagen van de Voorschotense terecht. Zij liep door de schok een gebro ken enkel op en moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden gebracht. Een daar achter rijdende 52- jarige Hagenaar trachtte de ravage te ontwijken en kwam met zijn auto in de berm terecht, sloeg vervol gens over de kop waarna de auto in brand vloog. Hij werd gered door een 20-jari- ge Hagenaar die hem bijtijds ongedeerd uit zijn auto wist te halen. De brand werd door automobilisten met au tobrandblussers gedoofd. De materiële schade was aan zienlijk: drie auto's werden totaal vernield. De bestuur der van de grote bruine auto slaagde er in weg te rijden in de ontstane consernatie. De politie probeert zijn identiteit te achterhalen. Getuigen worden verzocht zich te mel den, tel. 071-155440. Ter nagedachtenis aan zes gesneuvelde Franse commando's WASSENAAR Aan het Wassenaarse Slag wordt komend jaar waarschijn lijk een gedenkteken op gericht ter nagedachtenis aan de dood van zes Fran se commando's, die in fe bruari 1944 aan land kwa men. Tot op dit moment is de speciale opdracht, waarmee het zestal was belast geheim gehouden. Zeker is echter wel dat het doel van de comman do's van groot belang moet worden geacht, daar de Franse regering heeft gevraagd om herdenking van deze militairen. Tussen de sectie militaire ge schiedenis van de landmacht en de gemeente Wassenaar is informeel overleg geweest over het oprichten van een ge denkteken. Het college van B en W heeft daar met instem ming op gereageerd, en heeft al een plaats voor het monu ment gevonden, namelijk het midden van de rotonde aan de weg naar het Wassenaarse strand. De lotgevallen van de zes Franse commando's zijn op z'n minst mysterieus te noemen. Zo is er volgens een ambte naar van de gemeente Wasse naar „niets te vinden in het archief over deze actie in fe bruari 1944". De sectie militaire geschiede nis van de landmacht doet nu onderzoek naar deze zaak. De leidende man is drs P H. Kamphuis, die zeker zegt te weten dat de zes aan het Was senaarse strand zijn geland. Over het doel van hun actie wil hij niets loslaten. Drs. Kamphuis: „Omdat deze Franse commando's op Wasse naars grondgebied zijn aange komen. hebben we een infor meel verzoek gericht tot de ge meente Wassenaar, met de vraag of zij toestemming wil den geven voor het plaatsen van een gedenkteken. Van ochtend heb ik gehoord dat men daarmee akkoord is". Volgens de onderzoeker is niet geheel duidelijk wat de Fran sen nu precies is overkomen. „Deze mannen hadden een ge heime opdracht, en wat we nu al weten, is dat ze onder mys terieuze omstandigheden om het leven zijn gekomen. De li chamen zijn naderhand nog enkele malen herbegraven. We doen nog onderzoek naar de werkelijke toedracht, en we denken medio januari al het mogelnke te weten. Ook de opdracht die de Fransen had den hopen we dan bekend te kunnen maken". LTV-LEIDSCHENDAM: LEIDSCHENDAM Het in richtingsplan van Gedeputeer de Staten en de Stuurgroep voor de Randstadgroenstruc tuur voor de Leidschendam merhout is voor de Land- en Tuinbouwvereniging Leid- schendam (LTV) onaanvaard- baar Volgens LTV-voorzitter Compensatie P. Weerdenburg is de kritiek r het natuurgebied in het aan grenzende Vlietland. meer naar het zuiden toe, wordt in de afwegingsstudie afgewezen, omdat de kwelwerking dan nog groter zou zijn. Weerdenburg i ten aanzien van de omvang van het niet-agrarische gedeel te en de waterplas niet veran derd. „Als er zo weinig land bouw in deze polder overblijft, kan men de polder, agrarisch gezien, net zo goed afschrij ven", aldus Weerdenburg. De LTV heeft na het bekend worden van de plannen voor de Starrevaartpolder (die als recreatiegebied „Leidschen dammerhout" moet gaan he ten) een eigen plan ingediend. Als reactie hierop heeft men op het Provinciehuis een „af wegingsstudie" van niet min der dan veertig bladzijden ge maakt. In een bijgevoegde brief aan de commissie spreekt GS echter het onaanvaardbaar uit over het LTV-plan. De verlegging van de waterplas, nodig voor verplaatsing van Bij de LTV is de kritiek op die plas intussen alleen maar ge groeid. Provinciale Staten nebben destijds een motie aan genomen dat in de Starre vaartpolder compensatie moet komen voor het verlies van natuurwaarden in de Meeslou- werpolder (Vlietland) ten ge volge van de ontzanding. Als daarmee volgende zomer wordt begonnen is er echter nog geen natuurplas. Als de vogels toch vertrokken zijn ziet de LTV het nut van een natuurplas niet meer in. „Toen de Staten de motie aannamen had men geen flauw benul van de waterhuishouding ter plaatse. Indien de provincie nu een besluit zou moeten nemen en zich daarover, bijvoorbeeld door het Waterschap, zou laten informeren zou ongetwijfeld een ander besluit worden ge nomen Een waterplas ver groot de hoeveelheid zout in de omgeving. Meer naar het zuiden zou de kwelwerking nog groter zijn, maar daarom zou het beter zijn de plas maar helemaal uit de plannen weg te schrappen", alaus Weerden- burg. Kinderen Effatha met kerstspel op de teleiisie VOORBURG De NCRV brengt morgen om 16 20 uur een programma over het christelijk doveninstituut Effatha in Voor burg In eerste instantie zou alleen het kerstspel worden uitge zonden, waarin een aantal leerlingen de geboorte van Jezus uit beelden. Maar uiteindelijk wordt in het programma nu ook een beeld gegeven van het instituut zelf. van het onderwijssysteem en er volgt een kort gesprek met adiunct-directeur J G van der Bijl. Met net programma wordt onder meer geprobeerd aan te tonen hoe moeilijk het is voor doven de taal te verwerven

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7