Feike Asma van virtuoos tot muzikaal dichter Een frisse presentatie van een nieuw Kamerorkest Architectuurmuseum staat al op papier „De paardespoi blijf ik volgen i T P Schönberg-ensemble met onbekende werken van Prokofjef en Markevitch De Wilde zal Documei in Kassei niet leiden dagpuzzel KUNST EcidócSoiwant DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGllfj .FlTf Franse filmcomponist Magne overleden PARIJS De Franse componist van filmmuziek Michel Magne is gisteren op 54-jarige leeftijd overleden in het ziekenhuis van Pontoise bij Parijs. Magne was kort tevoren gevon den in zijn hotelkamer in het stadje en volgens informatie ter plaatse had hij een teveel aan barbituraten ingenomen. Naast hem lag het omstreden boek "Suicide Mode d'Emploi" (Hand leiding voor zelfdoding). Michel Magne schreef o.m. de muziek voor "La Ronde" van Max Op- huls, "Le Repos du Guerrier" van Roger Vadim en "Belle de Jour" van Luis Bunuel. Lichtontwerpers willen standaardisatie belichting AMSTERDAM De Vereniging Lichtont werpers Nederland wil standarisatie van be lichtingsmogelijkheden in verschillende thea ters in ons land. Die zijn nu zo verschillend dat een lichtontwerp volgens de vereniging on voorstelbaar grote aristieke schade lijdt. De lichtontwerpers stellen dat bij de bouw van theaters te weinig rekening wordt gehouden met de belichting en dat technische en ruimte lijke faciliteiten op geen enkele manier op el kaar aansluiten. Zij hebben er in een brief aan minister Brinkman van WVC op aangedrongen hen vanaf het begin af aan te laten betrekken bij de bouw en verbouw van schouwburgen en concertzalen in Nederland en een vertegen woordiger van de vereniging zitting te laten krijgen in de Rijksschouwburgcommissie. Kamer op bres voor podiumkunsten DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil een betere financiële regeling voor de gemeenten betreffende de podi umkunsten (toneel en orkesten). Dat bleek gisteravond tijdens een kort kamerdebat over de podiumkunsten. Het VVD-kamerlid Dijkstal noemde eerder overleg op dit terrein „volstrekt inhoudsloos" omdat het podium-beleid op volstrekt losse schroeven is komen te staan. De CDA-woordvoerder Van der Heij den concludeerde dat de financiële herverdeling tussen rijk en ge meenten „tot vreselijke reparaties en de allerergste misgroei" heeft geleid. De PvdA-afgevaardigde Hummel diende, mede namens zijn collega's van VVD en CDA, een motie in waarin de regering ge vraagd wordt extra gelden uit te trekken om de negatieve herver deeleffecten zoveel mogelijk te niet te doen. Die effecten zouden beperkt moeten blijven tot maximaal vijf gulden per inwoner per jaar. Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) wees aan vaarding van de motie om financiële en financieel-technische re denen op voorhand van de hand. Wel zegde hij toe, nog eens te zullen bekijken wat het effect van de uitvoering van de motie is en dan definitief daarover te zullen beslissen. De Kamer zal morgen over de motie stemmen. Holland festival '85 laatste festijn van Frans de Ruiter AMSTERDAM Frans de Ruiter, de huidige directeur van het Holland festival zal zijn part-time werkzaam heden bij deze stichting met ingang van 1 augustus 1985 beëindigen. De Ruiter is benoemd tot directeur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag als opvolger van Jan van Vlijmen, die per 1 augustus 1985 zijn werk neerlegt. In de opvolging van Frans de Ruiter bij het Holland festival is eerder al voorzien door Ad 's Gravesande in de directie van het festival op te ne men. 's Gravesande neemt na het vertrek van De Ruiter de leiding van het festival over. Feike Asma was in orgelland een eenling. Meer dan 55 jaar is hij zoekend en tastend zijn weg ge gaan, worstelend met de materie, bejubeld en ver guisd, maar door alles heen altijd zich zelf, altijd de ruwe bolster en zachte pit. Zo'n eenling maakt geen school, al hebben tal van organis ten getracht hem te imiteren, maar een genie laat zich niet imiteren. Een eenling ook temidden van zijn collega's die hem niet hebben gespaard omdat hij (naar hun zeggen) "een rommeltje maakte van de techniek, geen muzikaliteit bezat en orgels in elkaar trapte". Dat deed hem verdriet, maar hij ging zijn eigen weg* Eerst als volgeling van zijn leermeester Jan Zwart en jaar in jaar uit vroegen zijn altijd talloze bewonderaars naar „Scheepje onder Jezus hoede". Langzaam wijzigde zijn repertoire en begon hij de strijd te gen en met Bach's orgelwerken. „Een Bachconcert kost me m'n leven", zo staat in één van zijn vele brieven die ik in de loop van de tijd van hem kreeg. Begin van dit jaar heb ik hem opgebeld en gevraagd: „Fei ke, mag ik voor de hoestekst van je Mendelssohnplaat cite ren uit je brieven?" „Natuurlijk kerel", was het antwoord en deze toezegging wil ik graag doortrekken naar dit In Memoriam. Immers, Feike Asma valt niet beter te ken schetsen dan hem weergeven in zijn eigen woorden, woor den met een betekenis want hij schreef nooit zo maar een flutbrief. „Ik barst van het werk", schrijft hij keer op keer en 55 jaar lang stonden zijn agenda's barstensvol concerten. Hij moest wel, hij was een gedrevene die als weinig andere organisten zich ook heeft ingezet voor de Nederlandse componisten. Tweede paasdag dit jaar werd zijn Mendels- sohncassette in de Haarlemse Bavo ten doop gehouden en toen bleek hoezeer hij musiceerde vanuit zijn geloofsbelij denis: „Ik ben een mens die door Gods genade muziek mag brengen". Feike Asma is aan het orgel vergrijsd, zijn spel had gewonnen aan innerlijke rust. Hij was gegroeid van Asma de virtuoze geweldenaar naar Asma, de muzikale dichter. Daartoe werd een lange weg afgelegd. Feike Asma had een mateloos respect voor grote figuren. In de eerste plaats voor Jan Zwart, maar ook voor Charles Munch, voor Dupré, voor Herman Krebbers. „Bij het be richt van het overlijden van Munch heb ik (stiekem) ach ter m'n bureau zitten grienen omdat ik niet kan begrijpen dat zulke figuren worden weggenomen". Na een concert van het Columbia Boys Choir uit Canada schreef Feike: „Als ik die jongens dat prachtige lied „Breath on me,^Bre ath of God hoor zingen, dan snak ik naar de hemel". Het overlijden van de secretaris van de orgelcommissie in Maassluis, de heer Van Westenbrugge, bracht Asma in 1972 tot bewoordingen die ik nu terugdenkend aan een orgelmusicus in hart en nieren, aan een uniek mens en een waarachtige vriend van hem wil overnemen: „Zo'n krachtfiguur haalt God zo maar ineens bij je weg. Een 'man, een vriend die vocht voor het behoud en voortbe staan van één van de meest machtige orgelmonumenten en zich voor dit alles totaal, met heel z'n persoon inzette". ADR. HAGER KOOLHAAS MAAKTE 'VINGEROEFENING' ROTTERDAM -- De ar chitect Rem Koolhaas heeft al ruim anderhalf jaar geleden een globaal ontwerp gemaakt voor de uitbreiding van de voor malige bibliotheek in Rot terdam voor het geval dat in dat gebouw het natio naal architectuurmuseum zou worden gevestigd. De bedoeling van deze 'vinge roefening' was dat het Rotter damse gemeentebestuur en de Rijksgebouwendienst een beeld konden krijgen van de 'uitbreidingsmogelijkheden' van het bibliotheeksgebouw. Wethouder dr. J. Linthorst van Kunstzaken van Rotter dam heeft dat gistermiddag bekend gemaakt. nieuwe architectuurmuseum: de opslag van documentatie materiaal en dergelijke, een research-instituut en een ten toonstellingsruimte. Waarom minister Brinkman voor Rotterdam koos, heeft hij gisteren de Tweede Kamer meegedeeld. Op basis van een advies van de Rijksgebouwen dienst had hij vastgesteld, dat de huisvestingsmogelijkheden in Amsterdam en Rotterdam elkaar weinig ontlopen. Dat geldt ook voor de financiële gevolgen. Hij heeft echter ge meend, dat cultuurpolitieke argumenten zwaarder moeten wegen. Van de rijksbegroting voor cultuur gaat 89,9 miljoen gulden naar Amsterdam en slechts 7,1 miljoen gulden naar Rotterdam. Brinkman stelt, dat concentratie van culturele instellingen in Amsterdam tot verschraling zou leiden van het culturele klimaat elders. Het heeft het gemeentebestuur van Amsterdam bevreemd dat minister Brinkman als verte genwoordiger van dit kabinet voor de duurste oplossing heeft gekozen. Nog afgezien van het feit dat daarmee de Beurs van Berlage, het voor dit doel mooiste gebouw van Nederland, liggend in het hart van Amsterdam temidden van de grote toeristenstroom, wordt gepasseerd, aldus het Amsterdamse gemeentebe stuur. Rotterdam is bijzonder blij dat het nationale architectuurmu seum binnen haar grenzen komt. Burgemeester dr. A. Pe per: „Met zijn beslissing voor de vestiging van een architerc- tuurmuseum in Rotterdam heeft de minister zijn waarde ring laten blijken voor de gro te inspanningen van de. ge meente en de vele particuliere instellingen op het cultureel- -politieke vlak". Hofdichter Ted Hughes, de Britse schrij ver van aardse en dikwijls hef tige gedichten en proza is gis teren benoemd tot "Poet Lau reate" ("hofdichter"), als op volger van wijlen Sir John Bet- jeman. Het hofdichterschap dateert uit de 17e eeuw en de dichter heeft de officiële taak om belangrijke nationale ge beurtenissen in verzen te re gistreren. De bekendmaking van de benoeming door het kabinet van premier Margaret Thatcher, heeft de literaire we reld in Engeland verrast. Hoe wel de 54-jarige veelschrijver Hughes goed bekend en veel gelezen is in Engeland, had men algemeen verwacht dat de 62-jarige Philip Larkin, univer- erefunctie zou gaan naar de sitair bibliothecaris. Eerste paal voor nieuwe schouwburg in Rotterdam ROTTERDAM Rotterdam vindt dat snel duidelijkheid moet komen over de contrac ten van onder andere het Na tionaal Ballet, de Nationale Opera en het Nederlands Danstheater met de nieuwe Rotterdamse schouwburg. Dat zei wethouder dr. J. Linthorst gisteren tijdens een toespraak ter gelegenheid van de eerste paal die door minister E.Brinkman van WVC werd geheid voor de schouwburg. De wethouder noemde het een treurige zaak dat nog steeds over het gebruik van het nieu we gebouw. Het theater krijgt namelijk wel de beschikking over alle mogelijke faciliteiten voor optredens van dit soort gezelschappen. De Rotterdamse schouwburg, waarover al meer dan twintig jaar is gepraat, komt op de plaats van de inmiddels afge broken schouwburg. Het ont werp is van architect prof. W. Quis en de kosten bedragen 33 miljoen gulden. Daarvan draagt de rijksoverheid 14 mil joen gulden bij in het kader van de zogenaamde terugploe- gregeling, een werkgelegen heidsproject voor mensen die met behoud van hun uitkering en een aanvullende rijksbij drage kunnen werken. Voor het resterende bedrag heeft de gemeente Rotterdam al een aantal jaren geld op de begro ting gereserveerd. Het nieuwe Rotterdamse thea ter kan worden gebruikt voor allerlei soorten toneel- en dan- soptredens, maar is bij een vol ledige benutting van zaal en podium ook geschikt voor de grootste operaproducties. Het heeft een capaciteit van 800 zitplaatsen. De zaal kan door het neerlaten van schermen bovendien in kleinere ruimten worden verdeeld. Het Per Musica Kamerorkest speelt onder leiding van Julian Reynolds: Mendelssohn, Prokofjev en Stra- vinski in het Circustheater. Woens dagavond. Het Per Musica Chamber Or chestra deed gisteravond in een pijnlijk leeg Circustheater zijn best om de kater weg te spelen. Dit door de Royal Shell gesponsorde internationale jeugd-kamerorkest met 40 le den uit vijf landen waaronder natuurlijk beide Shell-landen, Nederland en Engeland, pre senteert zich momenteel met een viertal concerten voor het eerst in Nederland. Ondanks het aantrekken van een solist van naam, de pianist Rian de Waal, is het Haagse publiek duidelijk niet warm te maken voor nog weer eens een ka merorkest naast de reeds be staande ensembles. Het ken merk van dit orkest waarin vele jonge musici zitten die al prijzen op internationale con cours in de wacht hebben ge sleept, is het elan waarmee wordt gespeeld. Een elan waarmee ook technische on volkomenheden enthousiast overspeeld worden alsof diri gent en spelers willen zeggen „Het zijn de geest en de muzi kaliteit waar het in de eerste laats om gaat", lie overblijvende onvolko menheden vielen uiteraard op die plaats te horen waar men dat ook verwachten kan, na melijk bij de eerste en tweede Het Per Musica Chamber Orchestra met op de achtergrond het beschilderde brandscherm, dat in de toekomst moet dienen als 1 violen. Erg hinderlijk was dit mooi klinkende vleugel tot echter niet, want de eerste zijn beschikking en dat was Symfonie in D op. 25 van- Pro- misschien wel de reden dat kofjev, beter bekend als de zijn lichtvoetige spel wat routi- Klassieke Symfonie, klonk op- neus klonk. Het orkest speelde vallend fris en veerkrachtig, zijn partij gaaf en sloot goed op Rian de Waal had een niet zo het pianospel aan. Aan de mu ziek voor het Pulcinella ballet van Stravinski werkten drie jonge Engelse zangsolisten mee, die aan deze sprankelen de muziek extra cachet ver leenden. BESIER Schönbarg-anaemble, woensdag 19 dscsmbsr, Schönbergzaal, Konink lijk Conservatorium, werkan van Stravinsky, Prokofjav en Markevitch. Het concert gisteravond door het Schönberg-ensemble gaf weer eens blijk van de zorg vuldigheid, waarmee de pro gramma's van dit ensemble worden samengesteld. Om meer dan één reden was het immers een goede gedachte werken van Stravinsky, Pro kofjev en Markevitch te com bineren. Hun leven en werken laten opvallende overeenkom sten zien. Ze hebben hun Rus sische afkomst nooit geheel verloochend, maar door hun cosmopolitische instelling vele uiteenlopende invloeden in hun componeren verwerkt en daarbij toch steeds de lijn van de traditie sterk vastgehouden. Voorts waren zij alle drie niet alleen vermaard als componist, maar ook als dirigent. Zij heb ben ook alle drie samenge werkt met de beroemde ballet- meester Djagilew en sterke in vloeden van het Franse im pressionisme ondergaan. De Franse invloeden waren duidelijk terug te vinden in de werken, die op het programma stonden: het Septet uit 1953 van Stravinsky, het Kwintet op. 39 van Prokofjev en "La Taille de l'Homme" voor so praan en twaalf instrumenten van Markevitch. Dit laatste werk vormde het meest be langwekkende onderdeel van het programma. Van deze compositie gaat een grote be koring uit, met name in de ge deelten met zangstem. In de instrumentale gedeelten werd nogal eens te lang op een gege ven doorgegaan. Zeer fraai waren het Andantino, waarin de lentesfeer in beweging en klankkleuren treffend weer spiegeld werd en het heftige Rondo met de meeslepende pi anosolo, zeer knap gespeeld door Marja Bon. Het kwintet van Prokofjev viel evenzeer op door een fraaie instrumen tatie, die de ongebruikelijke bezetting geheel deed verge ten. In de uitvoering van dit werk werd het hoogste niveau van de avond bereikt, zowel qua samenspel als wat de indi viduele prestaties betreft. In vergelijking hiermede was de uitvoering van het septet van Stravinsky nogal mat en plichtmatig. In de uitvoering van het werk van Markevitch viel naast de reeds geprezen pianosolo van Marja Bon ook de mooi van klank en dictie voorgedragen sopraansolo van Wendela Bronsgeest te bewon deren. OTTO BENTINCK OUD-BESTUURSLID NDR HOEK: :oeti Oud-bestuurslid Hoek van de NDR. Ieugdi; DEN HAAG Nog geen zeer vaak het koersgebeu 'f f en liet mij op de hoogte s»10011 1 jaar is de Haagse com missaris van politie C.J.H. Hoek bestuurslid geweest van de Neder landse Draf- en Ren sport. Begin januari kwam hij in een nieuw te vormen bestuur van de Stichting NDR. Sinds afgelopen vrijdag staat hij weer geheel buiten de draf- en rensport. Vier van de vijf bestuurders van de NDR stapten op, omdat een samenwer king met het overkoepe lend orgaan boven de Stichting NDR en de Stichting Totalisator Ne derland (STN), voor hen een onmogelijke zaak was geworden. en liet mij op de hoogte s1 len van alles wat leefde in «n pk paardesport. Uiteindelijk i liging ik - toen ik kwam - een l^an 19 tenstander. De draf- en i >0nma sport hebben het erg mi lijk. Zoals bekend zijn er j f te schulden. Wij hebben 1 NDR pogingen gedaan laarbi; die schulden terug te bi >p 1 gen. Maar dat moet natu ;jjn da lijk wel op een mensel manier gebeuren. Het Sec )g recj fonds wilde dat wij mens vordt die werkzaam zijn op !tuur uj kantoor van de NDR, zoui encje s ontslaan. Er zijn daar enk ,edrag personeelsleden via de n ,et male afvloeiïngsregel njnder weggegaan". Commissaris Hoek blijft draf-en rensport volgen, moet natuurlijk voor mij alles nog op een rijtje zetl Ik ga in 1985 de politie ve ten door leeftijdsverlof, krijg ik meer vrije tijd. C.J.H. Hoek: „Wij waren af- had ik graag voor de pai gelopen donderdag als be- ""1 T stuur bij minister Braks van Landbouw en Visserij. Daar voor hadden wij al enkele keren onder de aandacht van de minister gebracht dat het voor het bestuur van de NDR onmogelijk was om onder het sectorfonds te werken. Als bestuur van de NDR heb je de verantwoordelijkheid over een grote groep deelne mers in de draf- en rensport. Maar het sectorfonds maakt de dienst uit een er was bijna geen enkele vorm van over leg. Wij, vier van e vijf be- sport willen gebruiken, nu echter niet meer n Achteraf gezien heb ik geen spijt gehad dat ik het avontuur bij de NDR gonnen ben. In elk geval ik er drie uitstekende vk --- den uit het bestuur er weelpl overgehouden. En dat is hieuw tuurlijk ook veel waard".fjaasv rond. komei Behoort het tot de mogekig^s heden, dat commissaris Hc ituurders dan, dienden bij de minister ons ontslag in. Met de minister werd afgespro ken dat er in het weekeinde nog overleg zou zijn. Echter, vrijdagmiddag kregen wij per koerier de mededeling dat ons ontslag was aanvaard". Hoek heeft er geen spijt van dat hij een klein jaar geleden op verzoek van het Sector fonds zitting nam in het toen nieuw te vormen bestuur van de NDR. „Ik ben lekker be zig geweest en had het graag langer willen doen. Maar op deze manier ging het niet meer. Ik heb mijn goed in de zaak verdiept. Ik bezocht elders in een bestuurlij functie binnen de Draf-I Rensport in actie komt,! voorbeeld als bestuurslid! een baanvereniging. „Ilj| wel wat voor deze spor^ ven doen. Maar ook hippische wereld is m functie aangeboden. F allemaal nog te vroeg over te praten. Ik hoop inj geval voor de Draf- en sport het beste. De pa sport zal altijd wel blijvenl staan. Maar waarschiji zal men het in de toeki steeds meer moeten hebben van de liefhebber^ amateurs en gaan de PCiaats mensen een moeilijke tij*^ gemoet". ARTHUR VAN RIJS1 lijdelij 'olgen [eest i ioetei AMSTERDAM Edy de Wilde, die het afgelopen weefy afscheid heeft genomen als directeur van het Stedelijk Mü in Amsterdam, zal niet betrokken worden bij de organisatiL de grote kunsttentoonstelling Documenta 8 in 1987 in hetf duitse Kassei. Dit heeft hij gisteren meegedeeld. De Wild Documenta op basis-van gemeenschappelijke verantwoord heid (gelijkberechtigd) met de Zwitser Harald Zeemann,» heen directeur van de Kunsthalle in Bern, voorbereiden. November vorig jaar leek het De Wilde toch wel moeilij twee mensen die lange tijd gewend zijn zelfstandig te werk basis van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid de ten stelling zouden organiseren. Vervolgens liet De Wilde, Zeq weten zich te willen terugtrekken. Hij stelde de Zwitser dj voor dat deze de expositie alleen zou voorbereiden. Waarop mann liet weten dat hij zich in elk geval zou terugtrekker mann en De Wilde, die overigens goed bevriend zijn met e schreven vervolgens in november een gemeenschappelijk! aan de voorzitter van de Documentaraad en burgemeestt Kassei, Hans Eichel, met de mededeling dat zij zich zoud rugtrekken. Zeemann definitief, maar De Wilde hield n< mogelijkheid open. De oud-directeur van het Stedelij Eichel te verstaan dat hij wel bereid was de leiding van de nisatie van Documenta op zich te willen nemen, maar da een partner die aan De Wilde ondergeschikt zou zijn. Gi kreeg De Wilde een telefonische mededeling waaruit ble de Documentaraad niet op het voorstel van De Wilde gaan. Men v FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 zinnebeeldig kenteken; 4 kleine inham; 6 lijst met de namen van kandida ten; 7 schoonheidsleer; 11 kloosteroverste; 12 belastingpachter in vroegere jaren. Verticaal: 1 regeling van reis en logies voor toeristen; 2 in elkaar; 3 graad van warmte; 4 toiletartikel; 5 huisdier; 8 raadgeving; 9 kleine groep van uitgelezenen; 10 Europeaan. NOT naai

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6