We waren best wel 1 VIJF MEIHAL ALS OPVANGCENTRUM pel ~;IDEN/REGIO 99 cafi ruik 1 LEIDEN eei gistermiddag om kwart over drie in de C f/I i/i i irt'o iMénnyinm /J *-v za Grote opluchting was er 5 Meihal toen via de intercom aan de mensen in de hal het bericht werd doorgegeven, dat de bom met succes was ontmanteld. Men was blij, maar ook druk bezig met het klaverjastoer- nooi, dat net was begonnen. Want het was best gezellig in de hal en eigenlijk was niemand echt bang dat de bom zou ontploffen. De drukte kwam langzaam ioteop gong; pas tegen de middag liep de dez hal aardig vol. Geschat wordt dat er ongeveer 130 personen geweest zijn. Er werd van alles aan gedaan om de bezoe kers in de hal bezig te houden. Men kon er videofilms bekijken, voor de ouderen waren er spannende avonturenfilms en in een ande re hoek werden er voor de kinderen teken films gedraaid. Men kon er tafeltennissen en kadteen beetje voetballen en verder gratis zwem- ee1men. Ook de moeite die restaurantbeheerder dtj. van Barneveld van de 5 Meihal zich had ge troost bleek niet voor niets geweest te zijn. Alle 200 lunchpakketten gingen op. En ook bleven er nog aardig wat mensen voor het di ner, waar hij al om half drie 's middags aan was begonnen. De vrijwilligsters van de „talentenbank" van de Leidse Vrouwenraad, speciaal inzetbaar bij civiele rampen, hadden voor het eerst sinds zes jaar de kans zich te bewijzen. Zij schonken koffie, vingen de mensen op en verstrekten lunchpakketten. Voor een jonge moeder met drie kleine kinde ren, die haar woonboot in het Galgewater had moeten verlaten, was het gisteren een goede aanleiding eens lekker te gaan zwemmen. Voor anderen was het een mooi excuus om de hele dag te kaarten of die laatste James Bond film te gaan bekijken. Maar voor de wat oude re buurtbewoners riep het hele gebeuren, de ontruiming, het onderbrengen in de hal en vooral de laagvliegende helicopter associaties op met de oorlog. Een ouder echtpaar in de hal: „We waren toch wel zenuwachtig hoor, over het hele gebeuren. We sliepen toch al niet zo vast en toen ze vanmorgen om vier uur met veel herrie die dranghekken plaat sten, zaten we natuurlijk helemaal rechtop in bed. Daarna konden we niet meer slapen. Om zeven uur zaten we toen al helemaal klaar, maar ze kwamen maar niet. Steeds zette ik maar voor twee kopjes koffie, omdat we dach ten dat we er zo uit zouden moeten. Nou ja en toen kwamen ze pas om half twaalf. Maar de politie ging echt keurig te werk. Nee, eerlijk is eerlijk, dat was heel netjes. Maar alles bij el kaar maakte wel dat er allemaal beelden uit de oorlog terug kwamen. Die helicopter zo bo ven je hoofd en al die politiemensen Hij gaat verder: „Ach blij dat er nu wat met de bom gebeurd is We vragen ons eigenlijk af waarom dit nu ineens allemaal moet. Al dertig jaar lang wordt er gezegd dat daar een bom ligt en nooit deed iemand wat. Pas werd de riolering in de buurt aangelegd, toen werd het ook weer gezegd van die bom, maar nie mand luisterde. Als je dan nu ziet wat er alle maal voor zo'n ontmanteling komt kijken kun je je maar beter niet voorstellen wat er was gebeurd als men bij die rioleringswerkzaam heden met zo'n graafmachine op de bom was gestoten. En dan nog iets. Er ligt nu nog een bom bij de spoorlijn achter de Wetstraat. Ik heb hem zelf in de sloot naast het spoor te recht zien komen. Dus misschien dat over tien jaar de stad weer ontruimd moet worden, om dat ze dan dié bom tegen komen SYLVIA VAN LEEUWEN Kinderen vermaakten zich opperbest in het opvangcentrum in de Vijf Meihal. Links: De ontruiming staat voor de deur. Bewoners verlaten de wijk en soms moest er een aan hangwagen aan te pas komen om de kostbaarheden te vervoeren. Rechts: Een lege Haarlemmerstraat, een weinig voorko mend beeld in Lei- dens drukste winkel straat. Ceidóc (Souacmi DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGINA 5 Links: Ook de wa terwegen werden streng gecontro leerd. Een eenza me agent speurt staande op de spoorbrug de Rijn af. Links: Even leek het of de drukke tijden van wel eer waren terug gekeerd op het anders zo stille NS-station Lis- se. De treinen en bussen reden af en aan en over de perrons krioelden weer mensen. Kort om: het station Lisse is gisteren probleemloos ingezet als over stapstation. Rechts: Omge ven door drie la gen scheeps containers lag de bom in een viermeter diep gat (in het mid den van de foto zichtbaar). Rechts: Onmiddel lijk na het voltooi en van de demon tage trekken agenten in groe pen de wijk in om de huizen te con troleren en af te sluiten. X 1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5