'Om stond op scherp 1 kabelkrant werkt gedegen maar traag QeidóaQowumt Van een chaotisch begin tot een vlekkeloos einde >D MAAKT PROJECTIEL IN RUIM ANDERHALF UUR ONSCHADELIJK He NS: gemeente moet schade vergoeden Rationale aandacht voor operatie bom Verkeer ondervindt weinig hinder DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGINA 3 mm» fs ei^ jVO(prvolg van voorpagina) "DEN Terwijl Lei tevreden constateerde de demontage van de jelse vliegtuigbom id is afgelopen en in af- hting was van het op- ffen van de afzettingen, EOD-kapitein A. kangemeijer met de ijze- kalmte van de vak- uit hoe het 1.000 id zware stuk ijzer aan Morssingel gistermid- onschadelijk is ge kt. Hij stond op het Iderige terrein tussen enorme scheepscontai- op de rand van de vier meter diepe kuil in de ontmantelde jn hulpeloos in een paar hden hing te wachten afvoer naar Culemborg 1 d^liet twee kleine stukjes van taal zien. De stukjes *ea(taal bleken het ver te ^il te betekenen tussen cwes1 gigantische knal, veel BS ade en leed en een m einde van een dag voor de Leidse bin- bstad al ver voor zons- nenbang begon. Engelse, omdat je daarin vaak anti-demontage mechanismen aantreft. Dan denk je dus dat je de ontsteker eruit hebt, maar dan klapt hij alsnog door dat tweede mechanisme". Hoe simpel het in theorie ook moge zijn, in de praktijk wil dat zeker niet zeggen dat de bom niet kan ontploffen. Er gens is iets fout gegaan toen de bom naar beneden kwam, de vraag is alleen waar. Sprange- meijer: „Er waren twee tegen vallers. De eerste was dat we last hadden van het afkalven van de wanden van de kuil het werd werken tegen de tijd en de tweede tegenvaller was de staat waarin de ontste ker verkeerde. Het bleek dat de boel scheef zat, wat was verwrongen en de ontsteker dus al in werking was gesteld. De slagpin had zich in de de wand van de slagpijp geboord. Maar omdat de vork scheef zat, konden we niet goed zien wat er met de slagpin was ge beurd. Het was dus na de de montage van de ontsteker pas duidelijk in hoeverre het me chanisme had gewerkt en hoe groot het gevaar was". Uiteindelijk slaagden de drie mannen erin het slagpijpje om kwart voor drie te verwijde ren. Op dat moment was alle gevaar geweken. Bij dat ver wijderen wordt gebruik ge maakt van een apparaat dat op de ontsteker wordt vastgezet. Vervolgens wordt vanaf een afstand met behulp van tou wen de ontsteker losgedraaid. „Dat is een kritiek punt. Je veroorzaakt door het draaien wrijving in het mechanisme irijgt als hij klapt... een en dat kan leiden tot een ont- ot gat") en sergeant D. van ploffing. In feite was er geen •wen (de jongste van het enkele reden dat hij niet ont plofte". LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen overwe gen de gemeente Leiden aansprakelijk te stellen voor alle extra kosten die de NS hebben gemaakt in verband met de demontage van de bom. Treinen vielen uit of moesten worden omgeleid en ook de voorlichting aan de passagiers bracht kosten met zich mee. Vanaf gistermorgen tien uur was het doodstil op het Leidse station. Treinen reden niet verder dan Voorschoten, Nieuw Vennep of Lisse of werden omgeleid. Extra bussen werden ingezet om de passagiers tussen die stations te vervoeren. Volgens de NS moet de gemeente Leiden voor die kosten opdraaien, omdat de spoorwegen ze zelf niet hebben kunnen vermijden. Burgemeester C. Goekoop wees de eis van de NS gistermid dag van de hand: „Ik heb begrepen dat we binnenkort de rekenitig krijgen, maar hier is in juridische zin sprake van een zogenaamde rechtmatige overheidsdaad. Dat maakt dat soort schadeclaims bij een rechter kansloos. Ik denk eerder dat de NS óns dankbaar moet zijn, want ik heb altijd begre pen dat elke NS-kilometer verlies oplevert". Volgens Goe koop betreft het een „standaardprocedure" van de NS. De burgemeester wees ook eventuele schadeclaims van be woners van de ontruimde gebied wegens diefstal of het slechte weer nog eens nadrukkelijk van de hand. ..We moe ten iedereen gelijk behandelen Het zou een financiële sprong in het duister zijn. Ik verwacht trouwens dat er nau welijks schade zal zijn". Hij zei wel dat een extra koopavond voor de winkeliers nog steeds wordt overwogen. opv» klus werd geklaard door deskundigen van de Ex- sieven Opruimingsdienst het Nederlandse leger, leiding van Sprange legden sergant-majoor Schoots (schijnbaar de iterste van het stel: „Wat Plastic waardeloos LEIDEN Het plastic dat door de gemeente in de Mors is verspreid om het interieur van de woningen tegen slecht weer te beschermen, bleek van een uitermate slechte kwali teit. Het spul was zo dun. dat het al gauw kapot waaide. Gistermorgen om zeven uur hing het al in grote lappen in de bomen. Burgemeester C. Goekoop daarover „Het plastic had wat dikker gekund, inderdaad ja. Dat weten we voor een volgende keer. Maar ik hoop en verwacht ook eigenlijk wel dat de schade mee zal vallen". .Ti^etal) de bom bloot. heren gingen om elf minu- over één aan het werk, na- W- ^et beleidscentrum liet Stadhuis het sein had- Boomstronk Volgens de EOD-specialisten is |n gekregen, dat de A-zóne onduidelijk waarom het pro- ledig was ontruimd en in jectiel niet bij het neerkomen B-zóne niemand meer op ontploft. Sprangemeijer „We zijn toen be- sprak gistermiddag over „een intn met graven", aldus vermoeden" dat de bom op 11 S/igemeijer. Dinsdag was al december 1944 te vlak is neer- 'gat van bijna een meter gekomen waardoor de achter kant daar zit de ontsteker zou zijn misvormd en de pin scheef is gaan zitten. Een boomstronk zou dat effect ver oorzaakt kunnen hebben. De eerste politie-agenten trekken rond drie uur de wijk in nadat de EOD het karwei heeft geklaard. POLITIE HAALT ZES MENSEN UITB-ZÖNE raven en dat werd vanmid voltooid. De bom lag op leveer vier meter diepte. >or n probleem bij het graven s het afkalven van de kuil. '\jer gezegd daar niet bang te* te zijn, maar de structuur de grond zorgde er toch mr dat de bom dreigde weg ■lijden. Om dat te voorko ken werd het ding in een nd tegen de de wand van de U gehangen. Daarna werd bom schoongemaakt. "o vee tegenvallers t ontploffingsmechanisme Duil) de Engelse vliegtuigbom Irkt in grote lijnen als volgt: klax^ het moment dat de bom og efiuit het vliegtuig wordt af- itsiakrorpen, draait als gevolg de luchtdruk een aan het boc^stekingsgdeelte bevestigde agte% („de vork", in EOD-ter- grad»n) los waardoor de slagpin komt. Door de schok bij f neerkomen, slaat de slag- h waaraan het slaghoedje (bevestigd in de slagpijp li waaruit de 300 kilo zware omfclosieve lading van de bom iar lfontploffing wordt gebracht. evoJjrangemeijer'. „Dit soort ont- ■n- fkingen is niet echt gecom- ljeeerd. Duitse bommen zijn jak veel gevaarlijker dan De kapitein wees op het slech te weer als een negatieve fac tor: „Dat was een punt van zorg. Dinsdag voorspelde het KNMI nog helder-weer voor woensdag, maar het regende bijna de hele'dag. De laaghan gende bewolking had bij een ontploffing weerkaatsing van de drukgolf veroorzaakt. Dan krijg je allerlei» kaatseffecten. Het was echter te laat om de operatie terug te draaien. In principe werken we trouwens bij elke weersgesteldheid, al leen bij onweer liever niet". Hij benadrukte nog eens de noodzaak van het opruimen van de bom op korte termijn. „Het moest zo snel mogelijk als de gemeente het randge- beuren kon organiseren, om dat de bom in een dusdanige conditie verkeerde dat hij ge makkelijk kon ontploffen. Als je dat constateert, is er maar één oplossing: weghalen". Veel bewoners hebben de bom niet eens gezien. Toen zij in de schemering nadat ze de wo ningen weer mochten betrek ken, eens wilden gaan kijken, was de bom al afgevoerd naar Culemborg. LEIDEN Zo moeizaam en chaotisch de hele ope ratie gistermorgen op gang kwam, zo vlekkeloos werden de demontage van de bom en de daarmee sa menhangende veiligheids maatregelen gisteren door het 1.600 man tellende le ger van politiemensen en hulpverleners ten einde gebracht. De bedoeling was dat om acht uur be gonnen zou worden met de ontruiming van de A- zöne (een straal van 300 meter rond de plek aan de Morssingel waar de bom lag), maar het werd na half negen, voordat bij de eerste bewoners werd aangebeld. De politiemacht van totaal 600 man die gisteren op de been was, slaagde er aanvankelijk niet in de ontruimde gedeelten van straten ook daadwerkelijk schoon te houden. Bewoners bleven op en neer lopen en gingen hun al gecontroleerde woningen weer binnen, auto's reden voorbij, kinderen op hun fiets en ieder leek te kun nen lopen waar hij wilde. De onoverzichtelijke situatie werd mede veroorzaakt door het feit, dat de ene ontruimings ploeg aan de ene kant van de elf minuten over één ging de straat veel sneller ging, dan de helicopter uit de lucht en was tweede ploeg aan de andere ook in de B-zóne volgens de kant. Totaal acht ploegen trok- politie niemand meer op ken gistermorgen door de wijk straat. De EOD ging aan het en van elke ploeg maakte een EBR-man en een timmerman deel uit. De eerste om het gas af te sluiten, de tweede om de voordeur vast te zetten. Burgemeester C. Goekoop (die werk. Veel moeite om die B- grens te doorbreken kostte het echter niet. Op sommige brug gen stond maar één agent, die niet reageerde wanneer toch het verboden B-gebied werd ingelopen. Pas wat later werd zijn lof uitsprak over de mede- de politie strenger. Gisteren werking van de bevolking en werden zes mensen aangehou- over de inzet van de politie- den, die zich in de B-zóne op macht en alle andere hulpver- straat begaven. De zes werden leners) erkende gistermiddag meegenomen naar het politie- dat bij de start van de ontrui ming fouten werden gemaakt. bureau waar proces verbaal te gen hen werd opgemaakt. Al- „Maar wij hadden dit nog len werden in de loop van de ra nooit gedaan. De ploegen wa ren nog niet goed op elkaar in gespeeld" weer op vrije voeten gesteld. Eén arrestante zei dat ze de waarschuwingen niet Burgemeester Goekoop en commissaris Van Voorden stelden zich persoonlijk van de situatie in de Mors op de hoogte. Algemeen commandant van had gehoord en even een kno- de operatie, de Leidse hoofdin- tje wol bij V&D wilde halen, specteur J.H. la Rivière (hij bemande gisteren de hele dag Een andere arrestant was net w uit het buitenland terugge- het commandocentrum in de keerd en had geen idee wat er Groenoordhallen): „Ondanks aan de hand was. alle voorbereidingen en aan dacht was het gebied toch In de streng bewaakte A-zóne hebben zich volgens de politie moeilijker dan we dachten. Er geen mensen op straat ver waren veel bouwsels die we toond. Lang niet iedereen in niet hadden verwacht; dat kostte veel tijd". de B-zóne hield zich overigens aan het advies deuren en ra men open te zetten. Op het terrein waar de nieuw- Twaalf Ulir bouw voor het AZL plaats vindt, deed zich in de loop van Uiteindelijk bleek na wat ver- de middag een incidentje voor. warring de A-zóne om twaalf Ondanks alle gemaakte af- uur volledig ontruimd en om spraken wilden de bouwvak kers naar huis. Na enige aan drang van de politie bedachten de heren zich. Na lange stilte kwam tegen drie uur eindelijk het bericht: de bom is ontmanteld. Opluch ting, hoewel het nog enige tijd zou duren voordat de bewo ners hun huis weer in konden. Op een enkel punt probeerde een groep nieuwsgierigen te vroeg de B-zóne in te komen, terwijl de politie opnieuw de wijken in trok, nu om de wo ningen te sluiten. Twee uur la ter was het karwei grotendeels geklaard. Toen het al donker was, mochten de 2.600 Leide- naren eindelijk weer naar huis. Daarna werden de ver- keersbarricades geslecht zodat de doorgaande wegen al snel weer berijdbaar waren en het dagelijkse leven weer bezit nam van de stad. Tweede bom Operatie Bom was zonder kleerscheuren voltooid. Ter wijl in een snackbar aan de Morsweg de geruchten over de tweede bom al snel weer de kop opstaken, zetten de eerste agenten in de Groenoordhal Zich aan de Chinese maaltijd MARCEL GELAUFF IgS ku SIDEN Voor het eerst gisteren in Leiden bruik gemaakt van een (belkrant om inwoners voorzien van informatie er de gang van zaken ai ad de demontage van bom. Zoals de naam 'iet vermoeden ging het 1 er echter niet om een evisiekrant maar om voorlichtingsambte- ren van het stadhuis ter schikking gestelde ndtijd. kabelkrant verspreidde n ook slechts puur zakelijke °-f formatie, maar verzuimde ar helaas bij in te spelen op actuele omstandigheden. »rdat de ontruiming gister- "2 htend traag op gang kwam, nesten bewoners langer op komst van de politie wach- i dan vooraf was meege- eld. Het informatiecentrum het stadhuis kreeg daarover el telefoontjes van ongeruste woners. hetgeen deels voor- l imen had kunnen worden 9i anneer het oponthoud via de •2 J levisie tijdig duidelijk was o maakt. Volgens het hoofd i de directie voorlichting, heer J. Lelieveldt, wilde a via de televisie slechts be- ouwbare informatie ver- -ifhaffen. De berichten die via politieradio gisterochtend Het perscentrum: afwachten op wat komen gaat de 'bewoonde wereld' bereik- betekenis voor hen die de ope ten, waren dat niet altijd. ratie rond de ontmanteling Doordat de berichtgeving via van de bom van uur tot uur de kabelkrant slechts om de wilden volgen Wel werd een Kaar uur werd aangepast, had prima handleiding geboden et medium nauwelijks enige voor automobilisten die de komt'maar weinig daarvoor zoveel mensen geë vacueerd moeten worden. In het Gulden Vlies aan de Bree- straat was een perscentrum in gericht waar journalisten en fotografen via de politieradio de operatie konden volgen. Vanaf het middaguur had zich een dertigtal verslaggevers in het Gulden Vlies verzameld die zich in afwachting van de klap dan wel van het moment dat de demotage voltooid zou zijn, vergrepen aan de door de gemeente ter beschikking ge stelde soep en broodjes. Toen rond de klok van drie uur de ontmanteling voltooid was, werd de pers in een bus naar de plaats des onheil gevoerd. Door de modder banjerend, mochten zij daar wat plaatjes schieten van de drie EOD-ers die voor deze gelegenheid nog eenmaal in de kuil waarin de bom lag. afdaalden. Voor zover mogelijk is de ge hele operatie door een plaatse lijke filmclub op video gezet. Mogelijk dat deze film door Omroep Rijnland op de buis wordt gebracht. De film krijgt voorlopig een plaats in het ar chief. Zoals nu nog regelmatig de films over de Stadhuis brand in 1929 als curiositeit worden vertoond, zal men over vijftig jaar terug kunnen kijken op de dag dat Leiden Bommen worden in Nederïand uitliep voor een lastige Engel- dagelijks ontmanteld, maar het se vliegtuigbom. GERT VISSER stad in of vit wilden. LEIDEN Het verkeer heeft gisteren slechts in beperkte mate hinder ondervonden van de afslui tingen van een belangrijk deel van de Leidse bin nenstad. Slechts in de vroege ochtenduren ontston den de nodige opstoppingen, onder meer in Oegst- geest als gevolg van overbelasting van de Willem de Zwijgerlaan. Tal van automobilisten negeerden de aanwijzingen waardoor zij hun weg versperd za gen door dranghekken. Een buschauffeur van de NZH reed 's middags per vergis sing met een volle bus de Breestraat in waardoor hij zijn tocht in achterwaartse richting voort moest zetten ..Er stond geen bord meer, ik dacht dat ik er weer gewoon door kon", luidde zijn wat hulpeloze verklaring. In de loop van de dag deden zich slechts op enkele plaatsen kleine opstoppingen voor Op een aantal kruispunten wer den de stoplichten hierom uitgezet. De politie had veel men sen ingezet om de alternatieve routes begaanbaar te houden. De strenge controle op foutparkeerders leidde er toe dat op de Boerhaavelaan vier auto's werden weggesleept naar het terrein van de voetbalvereniging Lugdunum De eigenaren konden deze later op de dag kosteloos ophalen. Rond zes uur werden gisteravond de laatste wegversperringen verwij derd. Volgens een woordvoerder van de NZH heeft de busonder neming gisteren weinig problemen gehad met alle noodza kelijke omleidingen. Alleen gistermorgen tussen half negen en half tien toen er in de stad files ontstonden en op de A44 een auto in brand vloog, liepen bussen vertraging op. Vol gens de NZH was verreweg het merendeel van.de passagiers goed op de hoogte van de omleidingen. Ook de Nederlandse Spoorwegen zeggen dat de omleidingen weinig problemen hebben opgeleverd. „Het verliep allemaal volgens plan. Er deden zich geen stremmingen voor". Het aanbod van passagiers zou wel kleiner zijn geweest. „De mensen hebben er rekening mee gehouden" aldus een woordvoerder. Heugelijk feit LEIDEN Voor één agent van de Haagse politie was 19 december 1984 echt een bijzondere dag. Behalve dat hij assisteerde bij de opera tie bom. werd hij naar een ziekenhuis geroepen in ver band met „een heugelijk feit". Hij was vader gewor den. Na een bezoek aan zijn vrouw, moest hij weer de straat op. Sleutel kwijt: nieuw slot van de gemeente LEIDEN Een aantal in- woners van Transvaal moest gistermiddag bij te rugkomst bij de woning con stateren dat de huissleutel zoek was. Dat overkwam on der meer één van de leden van het Bomcomité die in alle consternatie de sleutel van de voordeur van buurt huis het Mierenest was ver loren. Daar deden de ambte naren van de gemeente ech ter niet moeilijk over. Alle gedupeerden kregen ter plekke een nieuw slot in hun voordeur gezet. Stickers LEIDEN Bij het weer af sluiten van de 1.200 wonin gen in het gedeelte van Lei den dat vandaag enige uren het beeld van een spookstad bood, plakte de politie stic kers op elke woning om de bewoners mee te delen dat de politie het pand had be zocht Tekst van die stic kers: „Goed dat er politie is. Prettige feestdagen. Be dankt". Vier deuren opengebroken LEIDEN De politie heeft gisteren bij de ontruiming van de binnenstad vier bin nendeuren van woningen ten. Van één wo- een ruitje inge tikt omdat de bewoner of ei genaar weg was en er geen sleutel beschikbaar was. Twee hangsloten werden ora dezelfde reden openge maakt. Totaal waren er ove rigens enige honderden sleu tels bij de politie ingeleverd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3