I Minder Rooms-Katholieken in Nederland CeidóeSowoitl01 Premier Lubbers: „Incidenten mogen werk nu niet meer overschaduwen" rafrX'Mia HP lüffë d0ENE achtergrond :id: kerk wereld Kerken verdeeld over ontmoeting met paus Onecht crisissfeertje uueer DE TIJD a' CeidaeSomatit DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGIM O.s. jm'iide functionaris Dienstboek Het Samenwerkingsorgaan voor de eredienst, ingesteld door de Hervormde en Gereformeerde synodes, heeft drs. Bernhard Smilde (62) benoemd tot functionaris voor het Dienstboek. De theoloog-hymnoloog B. Smilde is thans predikant van de Gere formeerde Kerk van Bergum en is medewerker geweest voor totstandkoming van het Liedboek voor de Kerken, waarin ook enkele teksten en melodieën van zijn hand zijn opgenomen Beide synodes hebben jaren geleden al besloten tot het samen stellen van een gezamenlijk Dienstboek voor alle kerkelijke handelingen zoals avondmaal, doop en bevestiging van ambts dragers. Er zullen steeds twee wijzen van viering worden opge nomen. Meer taken voor leken in Kerk VS Met het oog op het groeiend aantal rooms-katholieken waar te genover een dalend aantal priesters, seminaristen en religieu zen staat, moet in de R.-K. Kerk van de Verenigde Staten wor den gezocht naar wegen en middelen om leken meer kerkelij ke taken te doen vervullen. Dat is de conclusie waartoe een in 1982 gevormde werkgroep is gekomen, samengesteld uit de bis schoppelijke commissie voor de leken en de organisaties van mannelijke en vrouwelijke religieuzen in de VS. Inschakeling van leken dient ten grondslag te liggen aan elke gerichte aan pak van het gebrek aan geestelijken in de Amerikaanse rooms- -katholieke Kerk, zegt het eindrapport. Een goed hart is meer waard dan alle hoofden ter wereld. In 1983 is voor het eerst sinds tientallen jaren het aantal Rooms-Katholie ken in Nederland ge daald. Vorig jaar vermin derde het aantal met 51 497 tot 5.589.482. In 1982 was er nog een ge ringe groei van 2.774. Dit blijkt uit jaarlijkse statis tiek van de R.-K. Kerk in Nederland, samenge steld door het KASKI (Instituut voor sociaal- -wetenschappelijk onder zoek, studie en advies) te Den Haag. De cijfers zijn gepubliceerd in ,,1-2-1", het informatiebulletin van de R.-K. Kerk in Nederland. De laatste tien jaar is het per centage Rooms-Katholieken in Nederland langzaam ge zakt. De belangrijkste oor zaak van de achteruitgang is volgens het KASKI dat steeds minder babies Rooms- -Kathohek worden gedoopt. Dit percentage ligt de laatste jaren even boven de dertig, De r.-k. kerken in Nederland zijn alleen nog maar goed bezet bij speciale gelegenheden. Op een doorsnee weekend gaat slechts een vijfde van de rooms-katho- lieken ter kerke. terwijl het aantal Rooms-Ka- gedoopte babies tot onder de tholieken ongeveer 39 pro- dertig procent (29,7). Als cent bedraagt. In het verslag- tweede oorzaak noemt het jaar daalde het aantal r.-k. KASKI het feit dat personen die op geen enkele manier meer in de Kerk geïnteres seerd zijn, uit het parochiebe stand worden verwijderd. Huwelijken Uit het overzicht van het KASKI blijkt ook dat van de vorig jaar in Nederland ge sloten burgerlijke huwelijken (totaal 78.451) het in 39.048 gevallen huwelijkssluitingen betrof waarbij een of beide partners katholiek waren. Slechts zestig procent van hen liet het huwelijk ook kerkelijk inzegenen. Van alle echtscheidingen betrof het in 25,6 procent van de gevallen het huwelijk tussen twee rooms-katholieken, in 15,8 procent gemengde huwelij- Kerkgang In de weekends van 10/11 maart en 17/8 maart 1984 zijn de kerkgangers geteld. Het eerste weekend bezochten 1.039.546 katholieken van ze ven jaar en ouder de kerk. Dat is twintig procent van het totaal. Het tweede week end gingen 1.020.275 katho lieken van zeven jaar en ou der ter kerke, ofwel 19,7 pro cent. In het bisdom Rotter dam lag dit percentage nog lager: 15,4 procent. Het aantal priesters werk zaam in de zeven bisdommen daalde in 1983 met 211 (6,7 procent) tot 2.939. De bisdom men Rotterdam (min 22) en Groningen (min 20) boekten de sterkste daling, die van Haarlem (min 8) en Roer mond (min 9) de geringste. Per 1 januari 1984 waren er per tienduizend Rooms-Ka tholieken gemiddeld 5,3 priesters beschikbaar. De on gunstigste situatie doet zich voor in de bisdommen Den Bosch (4,4) en Rotterdam (4,7), de gunstigste in Haar lem (6,0). De daling van het aantal se culiere priesters (wereldher en) (van 2.611 tot 2.533) is vooral veroorzaakt door overlijden (90). Vijf priesters legden het ambt neer, zeven tien nieuwe werden gewijd. Roermond stond met twaalf wijdingen vooraan. Op af stand volgden Den Bosch en Rotterdam (elk twee) en Bre da (een). In de bisdommen Groningen, Haarlem en Utrecht werden vorig jaar geen priesters gewijd. Oudste Nederlandse bisschop overleden In zijn woonplaats Nijmegen over leed gisteren mgr Tarcisius Valen- berg. de oudste Nederlandse (mis- sie)-bisschop. Hij is 94 jaar gewor den Bisschop Valenberg was 77 jaar lid van de orde der Kapucij nen, zeventig jaar priester en vijftig jaar bisschop Na zijn bisschopswij ding werd hij benoemd tot aposto lisch vicaris van Pontianak (Indo nesië). Na zijn emeritaat werkte hij nog een tijd in Rome. als consultor van de toen zo geheten Congregatie De Propaganda Fide. Hij wordt za terdag, na een uitvaart in de kapu- cïjnerkerk De Korvel in Tilburg, daar begraven op het kloosterkerk hof. De kerkgenootschappen in Nederland hebben verdeeld gereageerd op de vraag of ze prijs stellen op een uitnodi ging voor de ontmoeting en de gebedsdienst met de paus volgend jaar te Utrecht. De R.-K Kerk heeft van de acht kerken, die met haar ge woon lid van de Raad van Kerken zijn, vijf positieve en drie negatieve reacties ont vangen. Van de kerkgenoot schappen die geen lid van de Raad zijn, hebben alleen de Anglicanen de bereidheid uit gesproken de paus te ontmoe ten. De overige acht kerkge nootschappen hebben een uit nodiging van de hand gewe zen of niet gereageerd. Posi tief reageerden de Nederland se Hervormde Kerk (onder voorwaarde), de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelische Broedergemeen te in Nederland en de Evan- gelisch-Lutherse Kerk (even eens onder voorwaarden). Negatief reageerden de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, het Genootschap der Vrien den (Quakers) en de Remon strantse Broederschap. Van de gastleden van de Raad heeft het Leger des Heils de uitno diging wel en de Nederlandse Protestantenbond (NPB) niet aanvaard. De Basisbeweging van kritische groepen en ge meenten in Nederland, waar nemend lid van de Raad van Kerken, is niet gevraagd of een uitnodiging op prijs zou worden gesteld. Bij de Rooms-Katholieke Kerkprovincie zijn afschrij vingen binnengekomen van de Bond van Vrije Evangeli sche Gemeenten in Neder land. de Christelijke Gerefor meerde Kerken, de Gerefor meerde Kerken in Nederland (Vrijgemaakt), de Molukse Evangelische Kerk, de Neder lands Gereformeerde Kerken en de Unie van Baptistenge meenten in Nederland. Niet gereageerd hebben het Kerk genootschap der Zevende- -Dags Adventisten, waar de brief niet is aangekomen, en de Noodgemeente van de Mo lukse Protestantse Kerk in Nederland. Bisdommen Breda en Den Bosch overwegen oprichting convict De bisdommen Breda en Den Bosch zijn besprekin gen begonnen over de eventuele oprichting van een convict (leefgemeen schap voor priesterstuden ten). De overige bisdommen hebben reeds een convict opgericht (Roermond zelfs een eigen seminarie) of zijn ermee bezig. Er is niet alleen sprake van druk uit Rome (bisschop pensynode, nieuw kerkelijk wetboek), maar een convict wordt ook als een goede weg gezien, aldus de woord voerder van het Bossche bisdom. Het dalende aantal priesterwijding leidt tot de conclusie dat een priestero pleiding niet zo maar aan een theologische faculteit kan. Het wordt als een goed model gezien om de pries terstudenten te laten wonen in een convict, waar ze ook spirituele vorming krijgen, terwijl ze hun opleiding aan een hogeschool of faculteit ontvangen. De bisdommen Breda en Den Bosch heb ben de priesteropleiding tot nog toe „uitbesteed" aan resp. de Theologische Fa culteit te Tilburg en de Theologische Faculteit van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. De spanning in Tweede Kamer rond de positie van mini! Van Aardenne liep gisteravond hoog op. Er hing zelfs ei een crisissfeertje, maar dat was maar schijn, omdat vot» overduidelijk was, dat het CDA een motie die zou leident^™ het gedwongen aftreden van de bewindsman van econof sche zaken en daarmee tot ongetwijfeld een kabinetsqri niet zou steunen. De schijnbaar harde opstelling van christen-democraten had kennelijk geen ander doel dan Aardenne flink te laten bloeden. De minister voelde dat goed aan. Hij omschreef zich immers na afloop van het deLnu als „aangeschoten wild". Herstel is volgens hem heel gf mogelijk, omdat de kogel niet dodelijk was. Voortbordur op deze beeldspraak kan worden vastgesteld dat de open waarbij de kogel is verwijderd, nog niet volledig gesli mag heten. In afwachting van het RSV-debat in febi heeft Van Aardenne immers slechts „voorwaardelijk gi licht" gekregen. Het is dus heel goed mogelijk, dat er wondkoorts zal optreden. Of die fatale gevolgen gaat hel zal voornamelijk afhangen van de betrekkingen tussen coalitiepartners CDA en VVD. Naarmate de verkiezinj van 1986 naderen hebben beide partijen er alle belang zich te profileren. Het lijkt ons echter niet chique wannJ het CDA daarbij VVD-minister Van Aardenne voortdure op de korrel neemt. 1 hden tt» afvo HiEN opmerkelijke rol in het debat van de afgelopen dagjjet nam het CDA-kamerlid Van Dijk in. Als voorzitter vanUaaj tev de ;else d is fchtin d z\ Moi or kt. Ider enoi :aal lil t€ iade RSV-enquêtecommssie hield hij zich bepaald niet op de tergrond. Integendeel: hij nam een groot deel van de van zijn fractievoorzitter De Vries over, die in deze kw< een vrij onvaste koers heeft gevaren. Immers, nadat de commissie haar rapport had uitgebracht deed hij heel vei lijkend over de rol van Van Aardenne. Nadat Van Dijk d; over intern zijn misnoegen had geuit, pakte De Vries [jStac VVD-minister harder aan. De ster van Van Dijk binnen bang CDA-fractie is kennelijk rijzende. Het ziet er zelfs naar if dat hij hoge ogen gaat gooien wanneer eventueel een opvi klus ging van De Vries aan de orde komt. P des he Nog een enkele bui DE BILT (KNMI) Het weer zal morgen wat vriendelijker zijn dan vandaag. De storing die vandaag op veel plaatsen regen bracht trekt vannacht naar Duitsland weg. Achter de storing draait de wind naar het westen en stroomt minder zachte lucht binnen. In deze lucht kan tot in de ochtend nog een enkele bui voorko men, maar in de loop van de dag neemt de kans op regen af. Het zal nog wel half tot zwaar bewolkt blijven, maar nu en dan is er toch een beetje Riten Jkrijg zon te verwachten. Vannacht daalt de tempe ..„ij tuur tot omstreeks 2 graden ^ere morgenmiddag wordt het t QVer graad of zeven. De westeli _j- wind is morgen matig, vier, en aan de kust rrw j, krachtig, zes jjig Overigens is in grote lij >g_z£ nog weinig verandering in w weer te verwachten. Het nntn er naar uit dat het tot Kei e 'gat Lekherbekje met bieten-stoofpot vlaflip Voor twee personen hebt u nodig: 2 kant en klare lek- kerbekjes of 2 wijting- of schelvisfilets a 150 g, zout, bloem, olie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, 15 g boter, 1 lepel rozijnen, 2,5 dl water, 1 bouillonblokje, laurierblad, 400 g gekookte bieten, 1 Golden Delicious, 1 dunne prei, zout, peper, suiker, azijn; 2,5 dl yoghurt, paar lepels limonadesiroop, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g cus tard, 15 g suiker). Kant en klare lekkerbekjes kunnen in een vettige koe- kepan op een kleine pit op gewarmd worden. Wie de lekkerbekjes zelf bakt. spoelt de vis eerst af met koud wa ter. laat hem uitlekken, strooit er zout over. haalt hem door bloem en bakt hem in olie in circa acht minuten bruin en gaar. Zelf vis bak ken geeft veel schoonmaak werk. maar de vis smaakt meestal beter dan de kant en klaar gekochte. Zet de geschilde en wat klei ner gesneden aardappelen op met boter, gewassen rozijnen, water, bouillonblokje en lau rierblad en laat ze tien minu ten koken. Snijd de ontvelde bieten en de geschilde appel in blokjes, leg ze op de aard appelen en laat de massa nog vijf minuten koken (tot de aardappelen gaar zijn). Snijd de prei tweemaal in de leng te door en vervolgens in stukjes. Schep de gewassen en goed uitgelekte prei door de stoofpot met naar smaak zout, peper, suiker en azijn. Roer niet te veel, want dan gaan de aardappelen stuk en wordt het een soort stamp pot. Verdeel de yoghurt over hoge glazen, leg er naar smaak limonadesiroop op en vervolgens de vla. Een klei ne hoeveelheid vla koken gaat het vlugst door custard en suiker in de pan te men gen met de melk en het mengsel al roerende aan de kook te brengen. JEANNE Alle weekbladen hebben een dubbeldik leesnummer voor de feestdagen. De vol gende edities verschijnen pas in de eerste week van januari. In Elsevier zegt de eerste Ne derlander van het oude jaar, premier Lubbers, over het nieuwe jaar: „Een zaak van blijvende zorg moet zijn- hoe vermijden we de dwalingen, die voor ons zijn gemaakt? Niet de geschiedenis herhaalt zich, maar de mensen nopen de geschiedenis zich te herha len. Waar ik zeker niet tevre den over ben, dat het bestuur lijk werk wordt overscha duwd door incidenten. Daar moeten we ons voortaan voor hoeden". Voorts wordt ge praat met dr. W, Visser 't Hooft, de nestor van de We reldraad van Kerken. Zijn boodschap: „Ik zie de kerk van de toekomst duidelijk niet als een uniforme kerk, maar als een plurale kerk, le vend uit een gemeenschappe lijk fundamenteel geloof dat zich op heel verschillende wijzen zal uitdrukken. Ik denk dat het idee van een kerk die samenvalt met een hele cultuur, gedoemd is te verdwijnen. De volkskerk heeft zijn tijd gehad". Met de popgroep Abba een gesprek over hun musical Chess. „De ontelbare eisen die de hitma chine vraagt, vielen als een last van onze schouders. Het was een verademing je ideeën eens niet te hoeven samenvat ten in het beperkte kader van drie minuten en 32 maten. Eindelijk konden we onbe lemmerd componeren. Chess heeft ons meer voldoening ge geven dan het schrijven van een popalbum". Een inter view tenslotte met het Neder landse tennisfenomeen Mar- cella Mesker, die op weg is naar de internationale top. „Ik ben niet iemand die de Amerikaanse krachttraining intensief volgt. Ik doe het met mate Bodybuilding is er niet bij. Het komt bij mij vooral neer op fit zijn, gezond eten en gezond leven". theoloog Jurgen Moltmann. „In het Nieuwe Testament staan kruisdood en opstanding zo duidelijk op de voorgrond, dat die verschuiving ten gun ste van kerstmis bijbels-theo logisch echt niet klopt. Wat zegt Christus? Niet: blijf maar lekker zitten waar je zit, maar: neem je kruis op en volg mij. Dat schept bikkel harde verplichtingen". Vakbondsleider Herman Bode in Hervormd Neder land: „Als er een generatie zou ontstaan, die niet meer, zoals ik, de bevruchtende werking van de kerk heeft ondervonden, is dat een ramp". sche Bank ..Baanbrekende' wegen om uit de crisis te ko men ik geloof er niet in. Los van mezelf: niemand kan die wegen verzinnen. We moeten het op deze vervelen de manier doen". Ook wordt gepraat met voorzitter Riet ten Hagen-Pot van het CDA- vrouwenberaad die „afge knapt" opstapt. „Hoe is het toch mogelijk dat je vrouwen die zich voor honderd procent inzetten, er van beticht op de egoïstische toer te zijn met hun individuele ontplooiing? Je werkt vier jaar in zo'n club en dan ontdek je dat er eigen lijk geen enkele persoonlijke interesse is gegroeid. Dat ge brek aan warmte in het CDA is het bewijs dat we echt iets moeten veranderen aan de partij". Een serie artikelen over de informatiemaatschap pij wordt geopend via een in terview met de grootste eom- putergeleerde ter wereld Wei- zembaum. „Omdat ik de mensheid niet vertrouw, wil ik de verleiding uitbannen. Weg met de computer uit deze samenleving. Maar een andere samenleving waarin ook een' computer een zegen zou kunnen zijn. blijft denk baar. Het wonder is altijd mo gelijk". Een gesprek tenslotte met de wereldvermaarde In de Haagse Post schrijft PvdA-kopstuk Maarten van Traa, ooit zelf verslaggever, over de verloederende ver houding tussen politici en par lementaire pers. „Wat te ver gaat, is dat de eindredacteur van In de Rooie Haan bepaalt of een Kamerlid zijn onthul lingen doet voor de radio in plaats van in het parlement. Dat de politici, vooral in de kreukelzone, maar soms ook daarbuiten, letterlijk met hun waar lopen te leuren in de valse hoop toch maar in de publiciteit te komen". Hoofd gerecht in het leesmenu van het blad is een reportage over het sjiekste horeca etablisse ment van Nederland: het Am- stelhotel. „Bepaalde gasten willen niet dat je ze bij de naam noemt. Je mocht bij voorbeeld nooit zeggen: Dag meneer Brenninkmeyer of Dag meneer Asscher. Dat is vanwege de veiligheid. Angst voor ontvoeringen. Terreur daden. U moet niet vergeten dat dit rijke mensen zijn". Voorts een artikel over „de onverbeterlijken" ofwel de schemerwereld van ex- NSB'ers en Oostfrontstrijders. „Tegenwoordig wordt iemand communist of socialist om er beter van te worden. Nu ligt het ideaal van de jeugd in de disco, het is onderhevig aan de mode, en die verandert ie dere twee seizoenen. Men denkt alleen aan geldverdie- nen. Een innerlijke waarde, iets waar men voor staat, dat zie je haast niet meer". Een interview ook met de Neder landse filmacteur Rutger Hauer. „De Amerikaanse markt is absoluut niet inge steld om iemand die ergens op een eilandje aan de Noordzee zit, voor een groot bedrag op te laten draven. Dat gaat niet. Voor Hollywood kom ik uit Cuba". Vrij Nederland praat met- minister De Koning van Soci ale Zaken. „Als ik aan werk loze jongeren vraag: denk je dan dat je op je veertigste nog een uitkering krijgt?, beamen ze dat. En dan houd ik mijn hart vast. Dan moet de be heerder van Sociale Zaken toch zeggen: die vlieger gaat niet op. Je staat op gespannen voet met onze huidige maat schappelijke orde". Een groot interview ook met Toon Her mans. „Toen de violist Jaap van Zweden tegen me zei: ik wou dat ik zo ontspannen kon spelen, dacht ik: ik kan je va der zijn. Daar heb je een le vensbeschouwing voor nodig, die komt als je beseft dat alle ballast er af kan. Het moment dat je niet meer bang bent voor de vraag: wie ben ik? Nu ik daaraan toe ben, ga ik stop pen. Ja, ik ga stoppen". Voorts een reportage over een krokettenimperium. „Hier zijn de wekelijkse rapporten van het bureau dat onze pro- dukten controleert op bacte riën. Mijn vader stelt hoge ei sen aan hygiëne en zuiver heid. Als de rapporten vier weken achter elkaar gunstig zijn, dan geeft pa het perso neel 500 gulden". De bedwin ger van de Mount Everest Bart Vos zegt in een vraagge sprek: „Toen ik op de top 'stond, had ik het gevoel: hier hoor ik eigenlijk niet". Een interview tenslotte met Koos Postema. „Krijg ik mijn beide dochters van in de twintig nog tot het lidmaatschap van een omroep? Ik hoef die vraag niet eens af te maken. Luid gelach, daverend gebrul. Ze vinden hoogstens de VPRO heel erg leuk, maar je wordt toch nergens meer lid van? Brinkman zou moeten zeggen: jongens, het is afgelo pen. Wij maken een commer cieel net". In Hervormd Nederland be kent voorzitter Van Dijk van de RSV-commissie, dat hij zijn idealen nu wel kwijt is. „Het beste kun je je beperken tot terreinen waarop je rede lijk thuis bent. Ik ken de we reld van het grote bedrijfsle ven nu uit de dossiers en de verhoren. Maar ik heb nooit zelf aan die tafels gezeten. Zou ik het er beter van heb ben afgebracht? Ik betwijfel het ten zeerste". Elders een gesprek met de bewogen rooms-katholiek en vak bondsleider Herman Bode. „De katholieke kerk mag niet naar de knoppen gaan. En die kerk hier in het westen is daar druk mee bezig. Daar voor zou ik haar willen be hoeden. Waarom? Als er een generatie zou ontstaan, die niet meer, zoals ik, de be vruchtende werking van de kerk heeft ondervonden, is dat een ramp". De rest van het blad is gewijd aan het the ma „Kind en kom-af". Bin nen dat kader aandacht voor de stormachtige groei van de jacht op de stamboom. Een amateur-genealoog: „De grootste les voor mij zijn al die mensen van vroeger die zonder minimumloon, subsi dies en kinderbijslag het hoofd boven water moesten houden. Vergeet niet dat de rijksten van toen het slechter hadden dan de armen van nu. En nog een les: er bestaat geen raszuiverheid. Iedereen heeft wel buitenlandse voor ouders". De erfelijkheidsdes- kundige en celbioloog prof. Galjaard tenslotte: „Als we zo gek doorgaan op de medische weg, welen mensen straks werkelijk niet meer wie ze zijn, noch qua afkomst, noch op latere leeftijd welke orga nen ze nog hebben, want die hebben ze via transplantaties allemaal van anderen gekre gen. Dat is een maatschappij waar ik graag uit zou stap pen". De Tijd heeft een interview met president-directeur Dui- senberg van de Nederland- Voorzitter Van Dijk van de RSV-commissie in Hervormd Nederland: „Zou ik het er beter van hebben afge-' bracht? Ik betwijfel het ten zeerste". Het dubbelnummer van de Groene Amsterdammer is geheel gewijd aan het thema ziel en zaligheid. Het wordt onder meer belicht door Jean ne Lampi-de Groot die bij, Freud in de leer was en in Nederland de psycho-analyse heeft geïntroduceerd. „Drift matige, primitieve gevoelens en impulsen kun je niet leren begrijpen uit een boek of een cursus. Die kennis krijg je al leen, emotioneel, in een ana lyse, als je jezelf leert kennen. Anders verwerk je het niet. En politici gaan niet in analy se. Dan zouden ze inzien dat ze machtswellustig zijn, en ze zouden echte moordenaars worden of uit de politiek weg lopen". De filosoof Van den Brink probeert de samenhang te duiden tussen agressie en naastenliefde in linkse en fe ministische ideologieën. „Men moet twee realiteiten onder ogen durven te zien. Ten eer ste dat de politieke geschiede nis volkomen a-moreel is en dus niet in ideologische of morele categorieën van on derdrukking en bevrijding kan worden begrepen. Ten tweede dat onze eigen onbe wuste wensen, voorstellingen en lustfantasieën evenzeer a- moreel zijn. Al te vaak func tioneert de moraal als een vorm van afweer tegen deze twee krenkende realiteiten". Voorts een vier-gesprek over ziel en zaligheid tussen een pastor, een dominee, een rab bijn en een imam. „Als je wordt geconfronteerd met ie mand die overal de engelen ziet vliegen, dan kan je na tuurlijk zeggen: hallelujah, die zit dicht bij de hemel, maar je weet ook: die moet ik maar eens verwijzen". PIET SNOEREN mis half tot zwaar bewo weer blijft met af en toe bi De temperatuur blijft iets al' de zachte kant. £evee Weersvooruitzichten voor n pr< verse Europese landen; s het Zuid Scandinavië: !\jer j Eerst regen of sneeuw, latjj opklaringen, maar ook buien. Middagtemperatii van 4 graden langs de kust feijde om het vriespunt 1 waarts. Britse Eilanden: Opklaringen, maar ook enk! buien. Middagtemperatuur d geveer 8 graden in het i den rond 5 graden. Frankrijk en Zuid-D land: Wolkenvelden, ook opk gen en morgen eerst nog over Frankrijk en Duits" wegtrekkend waarbij rond 600 meter 1 ook sneeuw valt. Midd, peratuur van rond 10 grat in west Frankrijk tot cin graden in oost-Frankrijk I zuid-Duitsland. Alpengebied: Eerst sneeuw, beneden anj veer 700 meter regen, naar 1 oosten wegtrekkend geval door enkele opklaringen, i ongeveer 1000 meter rond 1 vriespunt. Spanje en Portugal: In het algemeen vrij zonnig op de meeste plaatsen dro Middagtemperatuur langs kusten rond 16 graden, in I binnenland enkele graden ger. Franse Middellandse ust, Italië Adriatische ku Wisselend bewolkt en voorn melijk in zuid-italie enkele buien. Middagtemperattferd tussen 12 en 16 graden, noord-Italie rond 8 graden. Amsterdam De Bilt Eindhoven Den Helder Vlissmgen bru: bel) VOO n vanmorgen 08.00 ui bc et i er evis morgen iburg regen Barcelona onbew Klagenlurt regen 5 Kopenhagen zw.bew. 4 Lissabon n.ontv. Locarno onbew. 11 Londen motregen 11 Luxemburg regen 2 SPM" Stockholm regen Wenen zw.bew. Zurich onbew Casablanca n.ontv Istanbul h.bew Tel-Aviv zw.bew Tunis regen ren sch ndti ar h jS >ord; 2i hten i *ste kor d; tld. het el te won imer annt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2