Sk£eicUe 6oma/nt Fors herstel investeringen 't an Aardenne heeft vertrouwen «■"SP, Vissers mogen meer vangen Loterij BON: Es: Inkomen glastuinders dit jaar 20 procent hoger Leiden haalt opgelucht adem Donderdag 20 december 1964, 76e jaargang no. 2307J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •j let) TQader in Geffense gifaffaire letyeldt zich bij politie IFFEN Een 17-jarige jongen uit Oss eft zich gisteravond vrijwillig bij de rijks- tie van Geffen gemeld met de mededeling hij zondagavond in een discobar in Ge rt giftig gas heeft laten ontsnappen. Vol- een woordvoerder van de rijkspolitie Den Bosch heeft de jongen gewetens- ïging gekregen. De politie heeft direct na bekentenis de 19-jarige jongen uit Nuland [elaten die als verdachte in de affaire ndagmiddag vast zat. De politie had jongen aangehouden na aanwijzingen van getuige. De politiewoordvoerder kon nog zeggen wat het motief achter de daad is. »or het ontsnapte gas raakten zonadaga- nd elf jongeren zodanig bedwelmd dat zij lesten worden opgenomen in een zieken- 3, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwariaal f 65,68. ïaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vn)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Lose Half tot zwaar bewolkt en in hoofdzaak in de nacht en och tend een enkele bui. Vannacht omstreeks 2 graden. Middag- temperatuur ongeveer 7 gra den Matige en aan de kust krachtige westelijke wind. Zon op: 08.45; onder 16.30. Schev. hoog water: 1.48 en 1406; laag water. 10.07 en 22.24 uur. tiig lalf iet' ïat ;ei5 R at- de Echtgenote niet zwanger: VARA-VOORZITTER EIST RECTIFICATIE VAN PRIVÉ HILVERSUM Vara-voorzitter Albert van den Heuvel heeft een kort geding aangespannen tegen het blad Privé, omdat dit deze week in strijd met de feiten meldt, dat zijn vrouw Noortje van Oostveen in blijde verwachting is. Het is volgens het echtpaar een „volstrekt verzonnen verhaal". Daarom wordt rectificatie geëist in het blad van volgende week. Privé-hoofdredacteur Willem Smitt, de auteur van het verhaal, was niet voor commentaar beschikbaar. De Vara-voorzitter en zijn vrouw ondervinden veel hinder van het verhaal, omdat zij nu door allerlei mensen worden gefeliciteerd, aldus een woordvoer ster van de Vara. Het kort geding dient vrijdag voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Fel verzet tegen inplanten menselijke embryo's op dieren LONDEN Organisaties voor mensenrechten, artsen en kerke lijke vertegenwoordigers hebben woedend gereageerd op een plan van twee Britse onderzoekers, die menselijke embryo's bij dieren willen inplanten. Patrick Steptoe en Robert Edwards, de twee artsen die de eerste reageerbuisbaby op hun naam hebben staan, hebben in een dezer dagen gepubliceerd rapport ver klaard dat het inplanten van kunstmatig bevruchte embryo's in varkens en konijnen van nut zou zijn bij het perfectioneren van de reageerbuistechniek. De tegenstanders noemen dit monster lijk en immoreel. „Ik vind het onvoorstelbaar dat zij zelfs het idee van iets dergelijks hebben geopperd. Het is monsterlijk en bewijst alleen maar hoe weinig eerbied sommige onderzoekers voor het menselijke leven hebben". Steptoe en Edwards zijn echter van mening dat hun idee het risico van misvormingen bij reageerbuisbaby's zou helpen verkleinen. Zij zeiden overigens nog geen experimenten met dergelijke transplantaties op dieren te hebben verricht. FNV zet kort geding om wwv-plannen door UTRECHT De FNV heeft vanmorgen besloten het kort geding tegen staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) over de wwv-plannen door te la ten gaan. De vakbond is er namelijk nog steeds niet van overtuigd, dat vrouwen op grond van de Wet Werkloosheidsvoorzieningen vanaf 23 de cember dezelfde rechten zullen krijgen als man nen. zoals een richtlijn van de EG voorschrijft. De staatssecretaris heeft gisteren in een debatje in de Tweede Kamer volgens de FNV mede onder de druk van het dreigende kort gedirjg toegezegd, dat het kabinet de wwv-uitkeringen in ieder geval met terugwerkende kracht tot 23 december zal aanpassen aan de EG-richtlijn. De FNV vindt de brief die de staatssecretaris over de wwv heeft ge schreven echter nog steeds „een lege dop". Het kort geding dient op 8 januari. Verwerking gifgas in Bhopal voltooid BHOPAL De laatste restanten van het giftige methyl-isocyanaat in de op slagtanks van de pesticidenfabriek van Union Carbide in het Indiase Bhopal zijn verwerkt tot bestrijdingsmiddelen. In de afgelopen dagen werd in totaal 16 ton verwerkt van dit gifgas, dat eerder deze maand aan ongeveer 2.500 mensen het leven heeft gekost. De eerste van de 200.000 inwoners van Bhopal die de afgelopen dagen uit de stad zijn wegge vlucht, zijn inmiddels naar hun huizen teruggekeerd. Nu het gifgas uit de on dergrondse opslagtank is opgeruimd, zullen deskundigen de tank aan een onderzoek onderwerpen om de oorzaak van de ramp vast te stellen. BEDRIJFSLEVEN ENTHOUSIAST DEN HAAG Met het Nederlandse bedrijfsle ven gaat het een stuk beter. Het herstel dat zich vorig jaar al afte kende, zet krachtig door met de industrie en de dienstverlening voorop. De investerin gen nemen gemiddeld met zesdprocent toe, met de industrie voorop met een stijging van de investeringen van maar liefst 11 tot 16 procent. Voor het eerst in de jaren tachtig zijn de ontwikkelin gen in grote lijnen erg posi tief te noemen. De afbrok keling van de werkgelegen heid in het bedrijfsleven is dit jaar tot staan gebracht. Er valt zelfs een geringe toename van 0,5 procent te melden. Het komende jaar wordt dan ook met groot optimisme tegemoet gezien. Alleen met de bouwnijver heid en de detailhandel gaat het nog niet be.st, al ver slechterde de bouw niet verder. D»t staat in het jaarlijkse onderzoek van de Vereni ging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, waarvan de resultaten vanochtend in Den Haag zijn gepresen teerd. Aan de Enquête Re gionale Bedrijfsontwikke ling (ERBO) werkten alle 35 Kamers mee. De 47.304 be drijven die de onderzoeks- formulieren inleverden, zorgden voor een respons van zestig procent. Het hoge aantal respondenten verte genwoordigt bijna tien pro cent van het totale bedrijfs- Een kwart van de kleine bedrijven verwacht in 1985 een omzetstijging van 25 procent te behalen (vorig jaar was dat 18 procent) en 47 procent van de grote be drijven (34). Van de kleine bedrijven neigt 34 procent naar investeringen, van de grote bedrijven 87 procent. Voor dit jaar lagen die per centages op 31 respectieve lijk 84. Pag.l6:Industrie gaat fors investeren. DEN HAAG De inko- ns in de land- en tuin bouw zullen over het kalen derjaar '84 gemiddeld tien procent hoger uitkomen dan het voorgaande jaar. De stijging is iets hoger verge leken met de stijging in '83. De resultaten lopen per be drijfstak echter sterk uit een. Hêt ondernemersinko men in de glastuinbouw vormt een uitschieter met een gemiddelde stijging van 20 procent. Dit heeft het Landbouw-Economisch In stituut (LEI) vanochtend bekendgemaakt. De totale agrarische pro- duktie is dit jaar naar schat- 2,5 procent gestegen. De to tale bruto-produktiewaarde komt daarmee dit jaar op 34,4 miljard gulden. In de glastuinbouw is zowel in de groenten als de planten en snijbloemen de winstgeven- heid verbeterd. De produk- tie steeg 3.5 procent, de kos ten van 6,5 tot 12 procent, vooral door het gestegen aardgasverbruik. De op brengsten in deze sector ste gen van 8 tot 13 procent. LEIDEN De bewoners van de woonwijk Transvaal in de Leidse binnenstad, konden gis teren aan het eind van de middag opgelucht adem halen. Nadat om kwart voor drie de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) het sein „bom veilig" had gegeven, konden de 2.600 be woners om kwart over vijf hun woningen be trekken. In de tussenliggende tijd had de poli tiemacht alle huizen gecontroleerd en de deu ren en ramen gesloten. In de loop van de avond werd slechts één klacht over de hele operatie ingediend: een vishandelaar had geconstateerd dat zijn voorraad bedorven was. Daarentegen werd het infocentrum overstroomd met tele foontjes van opgeluchte Leidenaars die hun dank uitspraken over het welslagen van de operatie. De operatie ging in de vroege ochtenduren moeizaam van start. De ontruiming van Trans vaal nam veel meer tijd in beslag dan was ver wacht. Daardoor raakte men twee uur achter op het schema. De drie mensen van de EOD wisten deze achterstand vakkundig in te halen door de bom in anderhalf uur te demonteren. Pag 3: Bom stond op scherp. Pag 5: „We waren best wel zenuwachtig". Eén aangifte van diefstal LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit de Paul Kruger- straat heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van twee wisselbekers. De bekers waren gewon nen tijdens hondenten toonstellingen en zouden gisteren tijdens de ont manteling van de bom op de keukentafel hebben ge staan. Volgens de vrouw is tevens haar telefoontoestel beschadigd. dia ïaai (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister inff an Aardenne ziet zijn ..politieke toekomst met Ljat irtrouwen tegemoet. De Ktiek, die hij gisteren vele kanten te horen •eeg, ook van de grootste geringsfractie, het CDA, as voor hem geen réden rei# een ander oordeel te i >men. Kort voor twee loKjur vannacht, bijna aan p.pj et eind van een toch nog o er lang debat omschreef Eei an Aardenne zijn positie ;lf als volgt: „Aangescho- in wild kan zich herstel- 3FSJ n< a*s de kogel niet do- ïlijk is." at laatste sloeg op het feit dat oties, waarin „misleiding" in de Tweede Kamer door de inister aan de kaak werd ge- eld, kansloos waren geble- in. Het CDA. waarvan de ening in dit debat de door- ag zou geven, had daarover ien onduidelijkheid laten be te laan. Dat de indieners van de oties. Den Uyl (PvdA) en ;ckers (PPR), zelf een ande uitleg gaven, weerhield DA-voorman De Vries er SI iet van de uitspraken te be- houwen als uitnodigingen de minister om op te stap- En die consequentie wil de christen-democraten ren beslist niet trekken, resultaat was dat beide loties met 82 tegen 63 stem- iStei an werden verworpen. Van Rw j e kleine christelijke partijen, LS.V, je opvallend kritisch waren, uiteindelijk alleen ^^eerling van de RPF-fractie de linkse oppositie mee. de concept-uitspraak Na het kamerdebat drukken minister Van Aardenne en CDA- fractievoorzitter De Vries elkaar de hand. Tevoren had Nijpels namens de VVD-fractie de minister geluk gewenst met de voor hem gunstige afloop van het debat. Dijk e VVD'e baar was". Opvallend ook de CDA'ers Van Dijk Van der Burg en i Joekes, allen leden quêtecommissie, zich tegen deze motie keerden. De com missieleden Van Dam, Taze- laar (beiden PvdA), Eshuis (CPN) en Engwirda (D'66) brachten een voorstem uit. Naar hun mening is Van Aar denne na alles wat het RSV- rapport op dit punt aan het licht heeft gebracht, niet lan ger aanvaardbaar als „minister van de Kroon". Even tevoren had kamervoorzitter Dolman zijn fractiegenoot Van Dam het woord ontnomen, toen deze tijdens zijn stemverkla ring naar het oordeel van de kamervoorzitter te veel in po lemiek verviel. Ook commis sievoorzitter Van Dijk had een waarschuwing van Dolman ontvangen. Pag. 13: Voorwaardelijk groen licht van het CDA Boskalis lijdt verlies van 200 miljoen SLIEDRECHT Het bagger en bouwbedrijf Boskalis West minster lijdt dit jaar een ver lies van ongeveer 200 miljoen vergeleken met een negatieve uitkomst van 47 miljoen over 1983. Dat heeft de raad van bestuur vandaag bekendge maakt in de buitengewone aandeelhoudersvergaderi ng. Het verlies is dit jaar met name veroorzaakt door inte- restlasten en verliezen in de Pijpleiding Divisie en door voorzieningen voor reorgani satie. Intussen zijn de banken doende met de vorming van een aantal syndicaten. Die zul len de financiële herstructure ring van de activiteiten ter hand nemen. Reorganisatie en afslanking van het concern met als doelstelling terugkeer naar de kernactiviteit bagge ren, verlopen volgens plan BRUSSEL De Nederlandse vissers mogen volgend jaar twee keer zoveel haring van gen als het afgelopen jaar. Dat is vandaag op de Europese Visserijraad in Brussel beslo ten. Nederland komt op een hoeveelheid van 82.900 ton te gen 40.820 ton voor dit jaar. Volgens staatssecretaris Ad Ploeg, die gisteren in Brussel Nederland vertegenwoordigde op de EG-vissserijraad, kan de grotere vangst een gunstige prijsontwikkeling betekenen voor de consument. Vertegenwoordigers van de visserijbedrijven stellen echter wel dat zich volgend jaar af- zetproblemen kunnen gaan voordoen, nu er zoveel haring in de Europese wateren mag worden gevangen. Een succes is ook de totale hoeveelheid horsmakreel die mag worden gevangen (180.000 ton tegen 120.000 dit jaar). Hier is geen verdeelsleu tel voor, maar de Nederlandse vissers, die een grote vangca- paciteit hebben, denken 70- 80.000 ton uit het water te kunnen halen. De hoeveelheid kabeljauw die Nederland mag vangen is op 26.500 gesteld. Voor dit jaar was dat nog 23.000 ton. Staats secretaris Ploeg en de visserij bedrijven zijn dik tevreden met de Nederlandse resulta ten. Volgens Ploeg moeten de Ne derlanders nu wel meer vis gaan eten. „Het is nu nog zo dat maar in eenderde van de Nederlandse huishoudens een keer per week vis gegeten wordt Ik wil graag het eten van vis gaan promoten". WIN N TON MET TED Eén advertentie in de Leidse Courant wordt altijd uitgeplozen: die van de Staatsloten). Vandaag staat er weer een in en we) met de einduitslag van de drie trekkingen in de 741e loterij. Wie 9erie I nummer 094562 op zijn lot heeft staan kan zich nog vóór Kerstmis een „halve miljonair" noemen. Bent u niet zo gelukkig in het spel of houdt u er niet van eens een gokje te wagen neem dan het zekere voor het onzekere: een (proef-)abonnement op de Leidse Courant. En u ziet, dat het toch een lot uit de loterij is. I D» Letdw Couxaat vil i ba* iprabarao. Hm» _1 5 'CeidócSoutatit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1