Voorbereiding op Star-wars allang realiteit Tekort aan brandstof bedreigt voedselhulp Israëlisch kabinet uit de problemen Kirkpatrick: seksisme viert hoogtij in VN NEW YORK De Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, mevrouw Jeane Kirkpatrick, heeft verklaard dat seksisme hoogtij viert; zowel in de Verenigde Naties als in de Amerikaanse regering. Mevrouw Kirkpatrick sprak op een bijeenkomst van Womens Forum, een organisatie van vrouwen die hoge posities bekle den in het bedrijfsleven en bij univer siteiten. „Seksisme is springlevend. In de Verenigde Naties en ook in de re gering van de Verenigde Staten". Op de vraag wat zij onder seksisme ver staat antwoordde mevrouw Kirkpa trick: „Vooroordeel. Het is niet ver lammend maar het is wèl een handi cap". SteidcaQowuvnt LAGE OPKOMST BU REFERENDUM PAKISTAN ISLAMABAD Meer dan 50 procent van de 34,8 miljoen stemgerechtigde Pakistanen zou hebben deel genomen aan het gisteren gehouden referendum over de islamisering van het land. Van de stemmers heeft 95,8 procent „ja" gezegd tegen de plannen. Dat is van regeringszijde in Islamabad bekendgemaakt. Andere berichten spreken over een opkomst van minder dan vijftig procent, zodat de oproep van de oppositie om het referendum te boycotten succes lijkt te hebben gehad. Bovendien zou er op grote schaal zijn gefrau deerd. De oppositie heeft inmiddels laten weten dat de opkomst voor het referendum een nederlaag is voor president Zia ul-Haq, die sinds 1977 aan het be wind is. De Pakistaanse machthebber vat de uitslag van het referendum echter op als een instemming met zijn beleid, zodat hij de komende vijf jaar aan zal blijven als president. Khadaffy onverwachts op Mallorca (Van onze correspondent Paul van de Voort) BARCELONA De Libische leider kolonel Khadaffy heeft op het Spaanse vakantie-eiland Mallorca besprekingen ge voerd met de Spaanse premier Felipe Gonzalez en met de ex-kanselier van Oostenrijk, Bruno Kreisky. De ontmoeting was al weken geleden vastgesteld, maar er was niets over bekendgemaakt. Ook over de inhoud van het gesprek is niets bekendgemaakt, maar in Spanje wordt gespeculeerd over de mogelijkheid dat Kreisky en Gonzalez proberen Khadaffy en PLO-leider Arafat te verzoenen. Volgens on bevestigde berichten wordt ook Arafat op Mallorca ver wacht. Khadaffy arriveerde rond het middaguur in een mi litair vliegtuig. Hij was vergezeld door een gevolg van 39 man onder wie 19 agenten van de Libische veiligheids- DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 PAGINA 15 TÈL AVIV Volgens de Israëlische radio heb ben de Arbeiderspartij en de partijen van het Li- koedblok een akkoord bereikt over een religieu ze kwestie, die dreigde te leiden tot een kabi netscrisis. Het compromis werd bereikt na een marathonzitting van 11 uur. Over de inhoud van het compromis zijn door de Israëlische radio ver der geen mededelingen gedaan. Vice-premier Shamir (Likoed) had de Arbeiderspartij van pre mier Peres tot zondag de tijd gegeven een oplos sing te vinden voor het conflict. Als dan geen oplossing was bereikt, aldus Shamir, dan zou ook het Likoedblok zich uit de regeringscoalitie te rugtrekken. ONDERHANDELINGEN IN GENEVE NIET EFFECTIEF Teruggave Hongkong- verdrag ondertekend (52) probeert te beroven Met een speelgoedpistool waar nog instak heeft een Westduitse van 52 jaar geprobeerd een bank in te beroven. De achter kogelvrij glas oketbediende weigerde zich te laten im- waarop de overvalster een „schot" los- rechtbank van Augsburg veroordeelde de een half uur na de overval in een te- werd aangehouden, tot twee jaar voor gevangenisstraf. De moeder van vijf en grootmoeder van een paar kleinkin- bekende dat zij de overval had gepleegd pistool dat eigenlijk voor een kleinkind was en een nylonkous over het omdat zij buiten medeweten van haar 17.000 mark schulden had gemaakt en die terug kon betalen. Premier Margaret Thatcher en haar Chinese collega Zhao Ziyang wis selen de docu menten uit na af loop van de on dertekening van het historisch verdrag dat de teruggave van Hongkong in 1997 regelt. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De na druk die de Sovjet-Unie en West-Europa bij de ko mende ontwapeningson derhandelingen in Genè- ve willen leggen op het bannen van ruimtewapens klinkt haast onnozel voor wie zich het tempo reali seert waarin zowel de Amerikanen als de Russen zich op het voeren van 'Star- wars' aan het voor bereiden zijn. De grootmachten zouden na tuurlijk kunnen afspreken de „opeenstapeling van wapens in de hemel" enigzins af te rem men, maar voor het afzien van het militariseren van de ruim te is het al veel te laat. Drie weken nadat Amerikaans mi nister Shultz en diens Russi sche collega Gromykp elkaar op 7 en 8 januari zullen heb ben gesproken, gaat bijvoor beeld de eerste supergeheime militaire space-shuttle vanaf Cape Canaveral (Floridh) de ruimte in, om een nieuw soort spionage-satelliet boven weste lijk Rusland 'op te hangen'. Daarover publiceerde de Was hington Post uitvoerig. Het Pentagon (Amerikaans minis terie van Defensie) heeft al zo'n 150 kunstmanen voor spionage en militaire verbin dingsdoeleinden in banen rond de aarde gebracht. Het nieuw ste exemplaar wordt een 'oor' van 14.000 kilo dat radio-ver bindingen en zelfs telefoonge sprekken binnen de Sovjet- -Unie zal kunnen afluisteren. Satellieten zijn voor beide su permachten al lang onontbeer lijk geworden, zowel voor het voeren van oorlog, als om dat ze troepenbewegingen en raketlanceringen in het vroegst denkbare stadium kunnen opsporen voor het voorkomen van oorlog. De Amerikaanse onderminister van Luchtmacht laat geen en kele ruimte voor illusies ten aanzien van „het vredelievend gebruik van de ruimte". Hij zegt: „Onze ruimte-systemen zijn cruciaal geworden voor onze operationele eenheden. Wij zullen ze moeten verdedi gen". Men kan inderdaad geen Amerikaans bataljon infante rie meer op een oefenterrein bezoeken, of het wemelt er van de schotelantennes. Via de ruimte bepaalt men zijn exacte positie, via de ruimte wordt artillerievuur naar het exacte doel geleid, via de ruimte wor den vliegtuigen en raketten gestuurd naar vijandelijke in stallaties en troepen die via de ruimte worden opgespoord. Via de ruimte geeft de presi dent van de Verenigde Staten aan Amerika's atoomonder zeeërs opdracht om de nucleai re aanval op de Sovjet-Unie in te zetten... Ruimterecruten „De kwetsbaarheid van onze satellieten is een groot gevaar voor de wereldvrede gewor den. Nu al staat vast dat als er een conflict tussen Oost en West uitbreekt, de hemel het beslissende slagveld zal zijn", zegt een ruimtevaartspecialist op het Pentagon. De Russen hebben al een vanaf de aarde opererend laserwapen tegen satellieten geïnstalleerd en in 1982 een „kosmos-killer- "-satelliet in een baan om de aarde gebracht. De eerste Amerikaanse anti-satellietra ket, af te vuren vanaf de F-15 straaljager, is klaar voor proef nemingen, welke de Russen via de Genève-gesprekken willen tegenhouden. President Reagans omstreden Star-Wars-researchprogramma ('Strategie Defence Initiative'), waarvoor 26 miljard dollar is uitgetrokken, concentreert zich niet alleen op het uitscha kelen van vijandelijke kernra ketten vanuit de ruimte met laserstralen en andere gerichte energiebundels. Behalve het Star-Warsprogramma zijn er allerlei andere Pentagon-fond- sen waarmee een keur van militaire ruimte- operaties wordt ontwikkeld. Een niet volledige opsomming maakt duidelijk dat er geen sprake meer is van een science-fiction fantasie. In oktober komend jaar wordt in Californië op de Van- denberg-luchtmachtbasis de 'militaire versie' van NASA's Cape Canaveral in Florida ge opend. Eenderde deel van de tweehonderd thans geplande vluchten met het Amerikaanse ruimteveer, zal vanaf 'Van- denberg' door het Pentagon worden uitgevoerd. De nieuwe lanceerinrichting in Californië heeft drie miljard dollar ge kost. Op de geheime missie eind januari aanstaande van het ruimteveer Discovery, zal de eerste 'ruimte-soldaat' van een speciaal opgeleid eliteka der van 27 militaire astronau ten* meegaan. In alle drie de Amerikaanse legeronderdelen worden thans specialisten ('ruimte- recruten') voor de toekomstige ruimteveer-reizen aangetrokken. Het gaat niet alleen om het lanceren en te rughalen van satellieten van uit het ruimteveer, maar ook om daadwerkelijke voorberei ding op het vechten en zich verdedigen in de ruimte, door middel van proeven met het richten van laser- en atomaire deeltjesstralen en het ontdek ken van vliegtuigen en raket ten tegen de achtergrond van het aardoppervlak. Alle toekomstige spionage- en militaire verbindingssatel lieten zullen worden 'verhard' en anderszins beschermd te gen vijandelijke 'energieka nonnen'. De bestaande Penta- gon-kunstmanen zullen even eens, voor zover ze geen onbe reikbaar hoge omloopbaan hebben, tijdens shuttle-vluch ten worden 'gepantserd'. Aanvalssatellieten, superieur aan de reeds door de Russen beproefde 'Kosmos-killer' zijn in ontwikkeling. Een permanent Amerikaans ruimtestation zoals ook de Russen nog voor 1990 met zes tot twaalf 'bewoners' willen installeren zal ook aan Amerikaanse kant een over wegend militaire functie krij gen. Optimisme Alie deelprojekten van de ruimteprogramma's hebben al codenamen, waarmee grote groepen technici volkomen vertrouwd zijn. Er is het Nav- star Global Positioning Sys tem, dat in 1988 in bedrijf zal zijn en waarmee dankzij een netwerk van achttien satellie ten alle Amerikaanse schepen, vliegtuigen en eenheden te velde, waar ook ter wereld, op decimeters nauwkeurig kun nen worden gelokaliseerd. 'Milstar' is de verzamelnaam voor de 'laser battle satellite', een om de aarde draaiend stel sel van energie- kanonnen (Orbital Gun System) ter ver dediging van de eigen Ameri kaanse hard-ware in de ruimte en om vijandige projektielen aan te vallen. Genoemde ruimte-spiegels worden onder de naam 'LODE' (Large Opties Demon stration Experiment) ontwik keld. 'Talon Gold' betreft het nauwkeuriger lokaliseren en traceren van doelen waarop vernietigende energiebundels kunnen worden gericht. 'Teal Ruby' behelst infra-roodtech- niek vanuit de ruimte om vliegtuigen dicht boven het aardoppervlak op te sporen. En het 'Sail Gun-programma' beoogt het afvuren in de ruim te van kogels die honderden malen sneller gaan dan op aar de mogelijk is. In privé-gesprekken vertellen defensie-specialisten in Was hington onomwonden dat naar hun overtuiging geen ontwa peningsonderhandelingen deze ontwikkelingen kunnen te genhouden. De militarisering van de ruimte is te zeer een feit, in de verdere uitbouw er van is al te veel geld en intel lect gestopt en de Russen zou den er alleen een eind aan willen maken omdat ze de VS technologisch superieur weten. En tenslotte is er het enthou siasme van president Reagan persoonlijk om een systeem van ruimte-defensie te ont wikkelen, dat alle kernraket ten 'ouderwets en overbodig' maakt. Dat is een gedachte die toen de president haar vorig jaar ontvouwde door de meeste Amerikanen als een irreële fantasie werd weggehoond. Maar er schuilt een aansteke lijk soort optimisme in, dat in de Amerikaanse samenleving terreinwinst blijkt te boeken, evenredig aan de ruimte-tech nische veroveringen welke het Pentagon in de praktijk aan het realiseren is. „Gewelddadige kerst" in West-Duitsland linberger lend op ashington Post iSHINGTON De lerikaanse krant de shington Post heeft gisteren de woede i minister van defen- Caspar Weinberger op hals gehaald door een ikel te publiceren over lancering binnenkort Ci een uiterst geheime inagesatelliet. Wein- ger noemde de publi- 'e "het toppunt van :nalistieke onverant- irdelijkheid". krant zegt niets te bben gepubliceerd dat Sovjet-Unie zou kun- n helpen of toch niet aan ruimtevaartdes- idigen bekend was. wijl het conflict tot •sting kwam, publi- verscheidene (vsorganen hun ei- 'erhalen over de ge- lading die volgen and door het ruim- ter Discovery in een om de aarde zal den gebracht. Het i?r zal een nieuwe sa- liet lanceren die com- jnicatiesignalen kan .derscheppen en boven I Sovjet-Unie zal ko- te hangen. Het is ei direct duidelijk wel- |e slappen het ministerie defensie eventueel de Washington l zal ondernemen. lediging leen als belangrijk aan- lluide beleidsrede zei èinberger gisteravond buitenlandse jour ten dat wanneer lerika en zijn bondge- len zich veiliger kun- zoelen wanneer het president Réagan jrgestelde plan tot ont- 'ckeling en plaatsing i wapens in de ruimte dt uitgevoerd dan on nucleair beleid lat gebaseerd is op de van een massale bij een even- Russische aanval kernwapens, ans strategische de- initiatief, zoals het Wars-plan officieel maakt de weg vrij research naar en van wa- die in de kunnen worden om Russische onschadelijk te een functionaris het ministerie, die wenste te blij- had Weinberger be- om een lans te voor het ruimte- vapenproject omdat de defensieminis- Brown on zware kritiek op plan spuide en ook de toenemende on- daarover in Europe- - Navo-landen weg te lemen. In zijn hele rede lad Weinberger het over Ie "V.S. en zijn bondge- ïoten" en hij ontkende jenmaal expliciet dat uit voering van het Star Wars-plan, alleen de V.S. s voorbehouden, zoals in nkele Europese landen wordt gevreesd, en zei ook dat ook Europa er veiliger door zal worden. Washington bevestigt vertrek uit UNESCO gEÖEL eKsewuJt- 4Ur r n Ztif CENS UST «Af) «IIOItaPlfcFiML!? -yi UT %Ju 9* t mogelijk KARLSRUHE Hel hoofd van het Westduitse openbaar ministerie, Kurt Rebman. heeft gisteren verklaard dat een nieuwe terreurcampagne in voorbereiding is tegen on der meer de NAVO. Hij voor spelde een „gewelddadige kerst" en riep het publiek op behulpzaam te zijn bij het op sporen van minstens elf leden van de harde kern van de Rote Armee Fraktion. Een mislukte aanslag deze week in Oberammergau is volgens Rebmann onderdeel van een campagne om dertig in diverse gevangenissen opgesloten RAF-terroristen te steunen in de hongerstaking die zij op 4 december zijn begonnen. De RAF-leden willen in een zelf de inrichting worden ge- filaatst. De aanslag op een mi- itair opleidingscentrum van de NAVO in Oberammergau mislukte doordat een wekker die de springstof tot ontplof fing had moeten brengen voortijdig stil bleef staan. WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben officieel aangekondigd dat ze per 1 ja nuari 1985 uit de UNESCO treden, omdat de organisatie slecht wordt geleid en te zeer gepolitiseerd is Zij hadden hun vertrek uit de VN-organi- satie voor onderwijs, weten schap en cultuur een jaar gele den aangekondigd. De Ameri kaanse onderminister ,-oor buitenlandse zaken die spe ciaal belast is met internatio nale organisaties, Gregory Ne well. zei dat de UNESCO waarvan een kwart van de begroting (47 miljoen dollar) door de Verenigde Staten wordt opgebracht in het af gelopen jaar geen wezenlijke hervormingen tn haar beleid heeft aangebracht. Mijn werks ter in Span je OVIEDO Omdat zij aan alle vereisten voldeed en de wet de gelijkheid van mannen en vrouwen voorschrijft, is de 27-jarige Spaanse Ana Isabel ^opez deze week aan een nieuwe loopbaan begonnen. Zij is voortaan mijnwerkster Het besluit om vrouwen als mijnwerker toe te laten heeft de nodige vragen opgeroepen bij de Comisiones Obreras on der communistische leiding in hel ruwe Asturie in het noor den van Spanje, waar de mij nen van Hunosa liggen. Ana Isabel Lopez, die van tafel en lied gescheiden is en de moe der van een dochtertje, is ove rigens tot dusver de enige vrouwelijke sollicitant die aan alle toelatingseisen van de mijndirectie heeft voldaan. Tsjadische vluchtelingen, op de loop voor honger en oorlogsgeweld. EL-GENEINA De al door slechte logistieke omstandigheden en admi nistratieve rompslomp ge teisterde voedselleveran- ties aan duizenden Tsja- diërs, die vanwege honger en oorlog in eigen land naar West-Soedan zijn ge vlucht, worden bedreigd door een nieuwe moeilijk heid: een acuut benzinete kort. Functionarissen van het Hoge Commissariaat voor de vluch telingen (UNHCR) vertellen dat 82.000 ton gierst is aange komen in Nyala. 860 kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad Khartoem. Meer men slaagt er niet in iets van die hoeveelheid door te vervoeren naar ongeveer 1.000 Tsjadiërs, die hun tenten hebben opge slagen in een droge rivierbed ding 25 kilometer ten noord westen van EU Geneina. De re den is dat de gecontracteerde tansportfirma geen benzine kan kopen voor de 300 kilo meter lange tocht van Nyala naar El-Geneina. Ook het directe werk van de UNHCR heeft te lijden van het in heel Soedan heersende benzinetekort. Een van de twee UNHCR-functionarissen in El-Geneina. de Brit Andrew Cowley, vertelt dat hij geen inspectietochten meer kan ma ken naar Tsjadische kampen of naar de grens om zich een beeld te vormen van de om vang van de vluchtelingen stroom Er is geen druppel benzine meer voor de jeep. het enige voertuig van zijn organi satie in El-Geneina. En als er opeens wel wat brandstof is te krijgen ligt de prijs daarvan. aldus Raymond Makanda. een Tanzaniaanse UNHCR-func- tionaris, ongeveer drie keer zo hoog ligt als in Khartoem. Door het gebrek aan benzine is er vrijwel geen contact met de bevolkingscentra in West- Soedan. De beide overige cmmunicatieiniddelen, tele foon en telegraaf, werken maar hoogst zelden. Niettemin is de situatie in West-Soedan nog relatief roos kleurig' in vergelijking met de toestand in het oosten van het land. dat wordt overstroomd door tienduizenden ernstig on dervoede Ethiopiers. Deze nieuwe vluchtelingenstroom vergroot de druk op het zelf ook niet erg rijke Soedan, dat sinds de jaren zeventig onge veer 1.1 miljoen vluchtelingen uit de buurlanden Tsjaad. Ethiopië, Zaïre en Oeganda heeft opgevangen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15