Stormloop op vliegvakanties naar de zon Gedetineerde voortvluchtig na gijzeling Schijnhuwelijken op Schiphol in opmars S.s PTT maakt zich weinig zorgen om stadspost Nog 6 jongeren in ziekenhuis na gifwolk in disco Onderzoek Moerman therapie in gevaar GROTE VERSCHILLEN IN WASAUTOMATEN jubbers et jaar NNENLAND EeidacSowiant dinsdag is december i984 pagina 9 UTRECHT De kans is groot, dat het nationale onderzoek naar de waarde van de Moermantherapie niet doorgaat. De Vereni ging Amnestie heeft zijn 11.000 leden namelijk op geroepen er niet aan mee te doen. Van deze vereni ging zijn patiënten en niet-patiënten lid die voorstander zijn van de Moermantherapie als be handeling van kanker. Amnestie heeft ook Moer man-artsen die hebben toegezegd aan het onder zoek te zullen meewer ken, verzocht hun besluit te heroverwegen. De vereniging vreest, dat voor het onderzoek alleen maar kankerpatiënten in aanmer king komen die eigenlijk al zijn opgegeven, waardoor de resultaten slecht zouden uit vallen voor de Moermanthera pie. Volgens de coördinator van het onderzoek, drs. J Weerts. is dat onjuist. Amnes tie twijfelt bovendien aan de voor het onderzoek vereiste onpartijdigheid en onbevoor oordeeldheid van de artsen. In september heeft de Stich ting Interdisciplinair Kanker onderzoek zich uit de begelei dingscommissie teruggetrok ken, omdat ze zich niet kon verenigen met de opzet van het onderzoek. Grote vraag naar kerstboter DEN HAAG De winkeliers in ons land kunnen de vraag naar goedkope kerstboter niet aan. Dat komt niet alleen om dat de consument de boter wel ziet zitten, maar ook vanwege aanvoerproblemen De ver pakkers van kerstboter moch ten pas twee weken voor de kerstactie aan de slag in plaats van vier weken vantevoren. Albert Heijn, één van de grootste boterverkopers in ons land. verstrekt nu maximaal één pakje per klant. De kerst boter kost ongeveer een gul den minder dan „gewone" bo ter 1,30 in plaats van 2,30). De kerstactie is bedoeld om de boterberg in de EG te doen slinken. Om dezelfde reden wordt ook boter aan de Sovjet- Unie verkocht, en die boter is nog een stuk goedkoper dan de kerstboter. De Verenigde Staten hebben daar al tegen geprotesteerd. Minister Braks (Landbouw) wil ook een paas- boteractie. SCHIPHOL De Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol wordt de laatste tijd steeds vaker gecon fronteerd met buitenland se vrouwen die, door schijnhuwelijken met Ne derlandse mannen, in ons land prostitutie gaan be drijven. Volgens de plaatsvervangend commandant van de brigade Schiphol, P. Verdonk, gaat het hier om mensenhandel waar tegen nauwelijks iets valt te doen. Deze maand heeft de mare chaussee al zeven vrouwen uit de Dominicaanse Republiek na aankomst op Schiphol de toe gang tot ons land geweigerd. Het ging om vrouwen die kort voor hun vertrek naar ons land met Nederlandse of An tilliaanse mannen in het hu welijk waren getreden. Na terugkeer in Nederland zouden de huwelijken worden ontbonden en de vrouwen zouden gedwongen worden prostitutie te gaan bedrijven. De beloningen voor de echtge noten: 4000 gulden en het re tourticket Het grootste probleem voor de marechaussee is volgens Ver donk het leveren van het be wijs dat het om schijnhuwelij ken gaat Bij uitzondering be kennen de betrokkenen de be doelingen van de komst naar ons land. Het ministerie van justitie stelt dat de nieuwe wet op het Ne derlanderschap een rem zal zijn op het sluiten van schijn huwelijken, omdat een huwe lijk tussen een buitenlandse vrouw en een Nederlandse man dan niet meer automa tisch leidt tot het Nederlander schap van de vrouw. De vrouw moet daar bij de nieu we wet drie jaar op wachten. stitieel onderzoek aar fout bij narcose DELBURG De inspecteur voor rolksgezondheid in Zeeland stelt het openbaar ministerie in Middel- een onderzoek in naar de doods laak van de 21-jarige Marieke Har- uit Vlissingen. Het meisje werd op ttober in het ziekenhuis in Vlissin- geopereerd aan brandwonden aan r arm. Ze overleed tijdens deze ope- e, vermoedelijk ten gevolge van een bij de narcose. Bij het uitvoerig erzoek zijn onder meer de arbeids- lectie en een onafhankelijke des- dige, in dit verband een hoogleraar de anesthesie, betrokken. De ge- akte narcose zou tijdens de opera- door een ervaren anesthesist zijn pdiend. Gasprijs inzet van procedure tegen Staat DEN HAAG De vereniging van gasbe drijven Vegin start een juridische proce dure tegen de Staat der Nederlanden en de Gasunie inzake de gasprijs voor gezin nen. Via de procedure wil de Vegin vast gelegd hebben welke de ruimte er is om in vrije onderhandelingen met de Gasunie de gasprijs te bepalen. Het bestuur van de Vegin neemt met deze stap een voorstel over van de gasbedrijven in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Minis ter Van Aardenne van economische zaken heeft onlangs bepaald, dat de gasprijs voor gezinnen per 1 januari wordt verhoogd met 3 cent, exclusief BTW. De Vegin be twist de rechtsgeldigheid van die maatre gel. Eind vorig jaar verloor de Vegin een kort geding tegen de Staat, waarin de ver hoging van de gasprijs inzet was. Janmaat-Abee volgt Faber op in CDA DEN HAAG Minou- che Janmaat-Abee volgt op 22 januari Syt- ze Faber op als kamer lid van het CDA. Zij maakt daarmee een rentree in de Kamer, want tijdens het twee de kabinet Van Agt (september '81 tot mei '82) zat ze in de Eerste Kamer. Janmaat-Abee wordt in de fractie van het CDA vooral belast onderwijs en volksge zondheid. Kamer wil garanties bescherming Noordzee DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet als bewindsvrouwe voor het Noordzeebeleid meer bevoegdheden krijgen en genoeg geld om een goed beleid te voeren ter be scherming van de Noordzee. Deze wens heeft de bijzondere commissie harmonisatie voor het Noordzeebeleid van de Tweede Kamer gisteren bij Smit-Kroes op tafel gelegd. In het overleg met de minister werd uit de fracties kritiek geleverd op de gang van zaken rond het Noordzeebeleid. Er zijn wel talrijke plannen en voornemens maar die worden niet hard gemaakt. Smit-Kroes heeft ook niet genoeg bevoegdheden, aldus de Kamercom missie. De minister liet de Kamer weten dat zij de vervuiling van de Noordzee niet verder wil laten toenemen. Er komt een waterkwaliteitsplan voor de Noordzee, en daarin staan maatregelen om de kwaliteit van de kustwateren op peil te houden of te brengen. DEN HAAG Wasautomaten wassen nog lang niet allemaal even schoon. Aan sommige machines kun je je wasgoed zelfs niet met een gerust hart toevertrouwen. Ook een hoge prijs hoeft nog geen garantie te zijn voor een goede koop. Tot deze conclusies komt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) te Den Haag na een onderzoek van vijftien centrifu gerende wasautomaten in de prijsklasse van 700 tot 2.000 gul den. Uit het onderzoek blijkt volgens de stichting dat de meeste wasautomaten witte en bonte was niet voldoende schoon was sen. De resultaten zijn doorgaans iets beter als een energie- spaarprogramma bij de 60 graden bontwas wordt gebruikt, omdat de wastijd dan iets langer is. Deze spaarprogramma's zijn volgens de onderzoekers echter hun naam niet waard. Ze sparen lang niet allemaal op water- en energieverbruik. Vaak wordt zelfs extra energie verbruikt, zo stelt de stichting. Medewerksters van de PTT hebben hun handen vol aan het verwerken van de kerst- en nieuwjaar- spost. UTRECHT De PTT maakt zich niet erg be zorgd over de concurren tie van de particuliere stadspostdiensten. Er wor den dan ook geen speciale maatregelen genomen, zo als goedkopere kaartfran- kering, om deze diensten te bestrijden. Het postbe drijf van de PTT ver wacht dit seizoen in totaal 120 miljoen kerst- en nieuwjaarswensen te be zorgen. De verwerking verloopt tot nog toe zon der vertraging. jens gisteren in Utrecht mee gedeeld. Daar werd de nieuw bouw gepresenteerd van het volledig geautomatiseerde ex- Seditie-knooppunt Utrecht, trecht is het vijfde expeditie knooppunt dat is geautomati seerd. In de loop van 1988 zal dat met alle 12 knooppunten het geval zijn. Het postbedrijf van de PTT krijgt deze week te maken met de piek in de kerst- en nieuw- jaarspost. Voor een vlotte ver werking ervan zijn 5000 extra deeltijdwerkers aangetrokken. Per dag zullen 25 miljoen post stukken, waarvan 15 miljoen stuks gewone post, de sorteer- machines passeren. Met de 120 miljoen stuks kerst- en nieuw- jaarspost is volgens de heer Litjens de grens bereikt van het aanbod. Verwacht wordt dat dit de komendejaren niet verder zal stijgen. Sinds 1980 bevindt het aanbod zich op dit niveau. Litjens sprak de beschuldiging van de stadspostdiensten te gen. dat de PTT post met ze gels van de stadspostdiensten verduistert. Dergelijke post stukken die toch in de PTT- brievenbussen terechtkomen, worden niet aan de stadspost diensten gestuurd, maar aan de afzenders. Volgens de PTT is het aandeel van de particu liere diensten in het postver keer gering. Wel blijft men er alert op, dat de aktiviteiten van deze diensten de omvang rijke infrastruktuur van de PTT (45000 bestellers) niet on dergraven. Vier jongeren verlaten opgelucht het ziekenhuis in Oss, nadat ze zondagavond in een discotheek in Geffen een onbekend gif had den ingeademd. GEFFEN Zes jongeren zijn nog steeds opgenomen in een ziekenhuis in Oss, nadat ze zondagavond in een discotheek waren blootgesteld aan een on bekend gif. Gisteren heeft de politie een 19-jarige jongen uit Nuland aange houden nadat hij door verschillende disco-bezoe kers was herkend als „de gene die iets in de lucht heeft gegooid". De jongen, die in voorlopige hechte nis is genomen, blijft elke betrokkenheid met het gif-incident ontkennen. Over de aard van het gif tas ten politie en artsen nog volle dig in het duister. De patiën ten klagen over sufheid, ge prikkelde slijmvliezen en slap pe armen. Twee slachtoffers. een 16-jarig meisje uit Geffen en een 18-jarige jongen uit Oss, zijn er nog steeds ernstig aan toe. Het meisje is aangesloten op beademingsapparatuur en zakt nog regelmatig weg in een coma. Omdat het gif niet bekend is, zijn de artsen niet in staat een optimale behande ling te geven. Zondagavond rond elf uur had een bezoeker de giftige stof la ten ontsnappen. De ongeveer 500 bezoekers vluchtten hoes tend en met dikke kelen de discotheek uit. In de buiten lucht knapten de meesten weer op, maar elf jongeren moesten in een ziekenhuis in Oss worden opgenomen. Daar van konden er gisteren vijf naar huis. Uit verhoren is in middels gebleken dat er moei lijkheden waren tussen groe pen jongeren. Of die proble men iets te maken hebben met het gif-incident is nog ondui delijk. MODÉTL- WfrNW Cjf VEENHUIZEN Twee gedetineerden uit de Veenhui- zer strafinrichting Esserheem hebben gistermiddag de 52-jarige adjunct-directrice van Esserheem mevr. A. Dooremaal onder bedreiging met een vuurwapen gegij zeld. Het tweetal reed daarna in een van Esserheem- directeur E. Kuiper afgedwongen personenwagen naar Groningen. Daar stapte de vermoedelijke initatiefne- mer van de gijzeling uit en verdween. De tweede ont vluchte gevangene reed daarop meteen weer met de ontvoerde adjunct-directrice naar Veenhuizen, waar hii prompt weer werd ingesloten. Mevrouw Dooremaal werd geen haar gekrenkt tijdens haar gedwongen re- tourtje-Groningen. De 38-jarige O M die nog voortvluchtig is, staat gekwalificeerd als „zeer gevaarlijk", aldus justitie. Hij zat in Veenhuizen een straf uit van negen jaar en had nog tot 1989 te gaan na een ver oordeling wegens overtreding van de opium- en vuqrwapenwet. Het vermoeden bestaat dat M. de 22-jarige O S. onaer aruk gezet heeft om hem behulpzaam te zijn, omdat M. zelf geen auto kan besturen en de Nederlandse taal niet machtig is. Het is niet de eerste keer dat gedetineerden uit één van de vier strafinrichtingen in Veenhuizen hun toevlucht nemen tot gijze ling om te kunnen ontsnappen. Directeur K. van Tuinen van de inrichting Norgerhavep beleefde in november 1981 ongeveer precies eenzelfde avontuur. Eén dode bij botsing drie vrachtauto's Eén dodelijk slachtoffer en een geheel verwrongen cabine was het trieste resultaat van een botsing gisteravond tussen drie vrachtwagens op de snelweg A-67 bij Eind hoven. Het slachtoffer, de 45-jarige J. Kokx uit Reusel. botste met zijn vrachtauto achterop een trekker met oplegger, die als laatste auto van een file stapvoets reed. Door de botsing werd de trekker tegen een derde vrachtwagencombinatie gedrukt. ■JBJKSK;"SS5s'jpyR ui! JI M m van De Amerikaanse Reagan mag van noemen. Dit is van een en- onder 1.100 Neder- van 18 jaar en ou de ondervraagden geeft voorkeur aan Lubbers, in '83. De tweede naar PvdA-leider die bij 7% het popu- De 3e plaats is voort Toon Hermans (3%) door voorzitter Van n de RSV-enqutecom- cabaretier Freek de PvdA-Kamerlid Van met 3%. Konin de Braak en sluiten de rij Vorig jaar kreeg de ruim 4%. president verdrong met 16% vakbondsleider Lech van de eerste plaats, haalde dit jaar de van 9% van de on- de Britse pre- 7%. laat premier mens" Lubbers op zater- 29 december via Hilver- AMSTERDAM Er is nu al een stormloop ontstaan op vliegvakanties naar de zon. Naar verwachting zullen ongeveer 700.000 Nederlanders de komende zomer naar warme oorden gaan, 100.000 meer dan dit jaar. Dit blijkt uit een on derzoek van het toeris tisch onderzoeksbureau Toeristiek. Volgens woordvoerder W. Bloem zit er zelfs een nog grotere stijging in: 21 procent. Dat percentage is de afgelopen vijftien jaar nog nooit ge haald. Bloem zei dat bij de opening van de toeristi sche vakbeurs „Toer-85" in de RAI in Amsterdam. Het zomertoerisme naar Span je blijft de absolute topper, al dus Bloem. Nu al is door de touroperators 17 procent meer ingekocht dan vorig jaar. Vlie gen naar Griekenland, welk land de afgelopen jaren al in populariteit was gestegen, zal in 1985 spectaculair toenemen. Heel Griekenland lijkt te zijn afgestroopt, aldus Bloem, om het land tot het laatste bed te contracteren. De stijging ten opzicht van 1984 is 35 procent. Uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van het NIPO blijkt verder dat de reisbureaus dit jaar een sterke groei in hun aandeel in de totale reisverzor- ging hebben gehad. De achter stand van 1983 werd daardoor ruim ingelopen, aldus het NIPO. De verhouding binnen landse/buitenlandse vakanties bleef gelijk ten opzichte van 1983, maar opmerkelijk was dat de zogeheten „dichtbij-lan den" (België. Luxemburg en West-Duitsland) aan populari teit hebben ingeboet. Ook de belangstelling voor Frankrijk viel enigszins terug. De vakantie met de eigen auto wint nog steeds aan populari teit. Voor het koemnd jaar wordt een stijging van tien procent verwacht. Ook het aanbod van de touringcar is sterk uitgebreid, deze zomer zullen er ongeveer driedui zend moeten worden ingezet. De interesse voor de zogeheten verre reizen groeit eveneens, vooral China is populair. Onderzoek naar fraude DEN HAAG Op het minis terie van verkeer en water staat is al enkele weken een intern onderzoek gaande naar onregelmatigheden met schoonmaakcontracten. Het gaat hier om rekeningen waarop bedragen voorkomen die niet in overeenstemming zijn met de verrichte werk zaamheden. Een woordvoer ster van het ministerie heeft dit vanmorgen bevestigd. Er is nog geen sprake van schorsin gen of andere maatregelen in verband met het onderzoek. De twee betrokken schoon maakbedrijven, die jaarlijks voor miljoenen schoonmaken bij Verkeer en Waterstaat, hebben hun volledige mede werking toegezegd. 2(15.33-16.13 uur) aan het rd. Lubbers mag zelf de ïek uitzoeken. Fons van terloo maakte voor de i-radio een portret van jan (29 december, Hilver- 2, 16.13-16.29 uur). •VERSUM Premier (ADVERTENTIE) tbers is door de Avro r de tweede achtereen-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9