I IS Provinciebestuur gaat luiten zijn boekje" I Verzet tegen subsidie kerkelijk jeugdwerk ütbesteding bijna nooit goedkoper IIïLSden/regio Geld geroofd bij blinde vrouw CDA-fractie Leidschendam: Gedeputeerde Boone kwam belofte niet na MENWERKINGSORGAAN BOLLENSTREEK OVER STREEKPLAN: ÏRENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN: Toekomst Weidedreef nog steeds onzeker CcidócQowuvnt DINSDAG 18 DECEMBER 1984 PAGINA 7 kdozenproject bij museum Bloembollenstreek Het Museum voor de Bloem istreek wordt in het voorjaar van geopend. In het kader van die «lijke gebeurtenis wordt nu al een ozenproject gehouden. Alle basis- en in de Bollenstreek krijgen deel- formulieren. Het is de bedoeling e scholen met hun leerlingen door el van een kijkdoos ter grootte een schoenendoos, iets laten zien le Bollenstreek bijvoorbeeld in de van de jaargetijden, de historie of jloemencorso. Per deelnemende wil het museum de mooiste vijf ozen uitkiezen en die vormen dan ijdelijke expositie in het museum l Vierkant in Lisse. De winnende >n krijgen bovendien een uitge- e excursie door het museum. ;t museumgebouw werkt men al druk aan de openingsexpositie en de permanente tentoonstelling. Foto- en illustratiemateriaal worden vergaard en teksten worden geschreven. Uit de collectie glasnegatieven van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek is bovendien een aantal foto's gekozen waarvan reprodukties zullen worden gemaakt. Hierbij ligt de nadruk op de werktuigen die vroeger werden ge bruikt en daartegenover zullen afbeel dingen van hedendaagse werkmetho den worden gezet. Ook wordt een klein export-kantoor in het museum gemaakt met daarin informatie over vervoer en ziektebestrijding. Het museum zoekt hiervoor nog een oude poster van de Holland-Amerika-Lijn. Voor inlichtin gen en meldingen kan men terecht bij Paulien van der Heijden, 02521-17900. NOORDWIJK Dieven hebben gis teravond een blinde vrouw beroofd van 180 gulden in haar woning aan het Wilhelminahofje in Noordwijk. De dieven gaven zich uit voor con troleurs van de gasinstallatie. De 85- jarige vrouw had aanvankelijk geen argwaan, omdat zij problemen had met de centrale verwarming. Eén van de dieven vroeg om 30 gulden voor materiaal om een reparatie te kunnen uitvoeren. Dat geld haalde de vrouw uit een geldkistje. Vervol gens werd zij weggelokt, waarna het kistje verder werd leeggehaald. Daar op verdwenen de dieven. LEIDSCHENDAM „De wethouder heeft ons een jaar lang zoet gehouden met de belof te van gedeputeerde Boone dat Schoorwijck in 1985 met nieuwbouw zou kunnen beginnen. Wat moeten we nu aan met de filosofie van wethouder Pohlkamp voor een bejaardencen trum voor van gedeelte lijk christelijke en ge meentelijke signaltuur nu bovendien nog blijkt dat de bouw op zijn vroegst pas over enkele jaren kan beginnen". Aldus mevrouw C. M. Scholten-van der Eijk (CDA) gisteren bij de behandeling van het hoofdstuk sociale zaken van de begroting in Leidschendam. Mevrouw Scholten, die over het algemeen toch al slecht met de wet houder overweg kan, zei dat haar fractie gro te waarde hechtte aan de nieuwbouw. Zij vroeg overigens naar de bekende weg want de wethouder heeft enkele weken geleden al om standig uiteengezet hoe en waarom de zaak ten slotte anders is gelopen dan de gedeputeerde zich had voorgesteld. De vragen om nieuw bouw van een bejaar dencentrum zijn in de provincie zo talrijk dat Gedeputeerde Staten besloten het Bouwcen trum een onderzoek te laten verrichten. Van de 26 instellingen die werden onderzocht zou Leidschendam volgens de wethouder ongeveer op de tiende plaats ko men (enkele weken ge leden op de zeventien de). Voor volgend jaar wordt gerekend op twee nieuwe centra waar door een eenvoudig re kensommetje voldoende is om tot de conclusie te komen dat Leidschen dam voorlopig niet aan de beurt is. Bovendien, aldus wethouder Pohl kamp. heeft Schoor wijck van de provincie toestemming gekregen voor bijna een half mil joen gulden uit te geven voor een nieuwe tele- fooninstallatie en een nieuwe keuken. Het spreekt vanzelf dat nieuwbouw dan nog wat moet wachten. Wat de filosofie van de wet houder betreft, waarbij burgemeester De Vree- ze de kanttekening maakte dat Pohlkamp - voor zichzelf en niet voor het college sprak, dacht de wethouder aan een naar signatuur ge deeld bejaardencen trum. E „Ik zou graag uitspraak van de n willen hebben over op deze manier mis- en van een macht- del". Voor de porte- lehouder economi- zaken van het Sa- werkingsorgaan Bol- reek, H.A. Smith, het provinciaal be- buiten zijn boekje het centrale thema het voorontwerp kplan, „Terug naar ad", onder meer door lel van de woningtoe- ng (de contrngente- dwingend op te leg- Hij pleit ervoor, via SOB, aan te dringen sen VNG-onderzoek de rechtmatigheid van deze zaak. Volgens Smith, die gisteravond met collega-portefeuille- houder IJdo de reactie van het samenwerkings orgaan op het streekplan toelichtte, maakt de pro vincie met het op deze manier bevoordelen van de steden de buitenge meenten „woningdood". Behalve dat hij de rechtmatig heid van het door de provincie gehanteerde dwangmiddel be twist, wijst Smith er ook op dat de in het voorontwerp streekplan verwoorde maatre gelen die de stad weer tot een aantrekkelijk woongebied moeten maken op geen enkele wetenschappelijke basis zijn gestoeld. Onderzocht zou moe ten worden op welke wijze de natuurlijke aanwas van de ste den zou kunnen worden be vorderd, meent hij, bijvoor beeld door een betere aanpak van de stadsvernieuwing. IJdo signaleert op zijn beurt tevens een grote inconsequentie in het voorontwerp dat voor de toekomst aan de ene kant uit gaat van een kleiner aantal woningen voor de Bollen streek dan volgens de natuur lijke aanwas nodig zou zijn terwijl daarnaast de ruimte wordt opengehouden voor een eventuele „overloop-functie" voor de Leidse regio. „Aan de ene kant zegt men daarmee te gen 10.000 streekbewoners: „zoek je heil maar elders" ter wijl van de andere kant inwo ners van Leiden worden bin nengelaten. Het SOB neemt hier in een reactie op het voorontwerp krachtig stelling tegen en vindt dat iedere ge meente voor de natuurlijke aanwas moet kunnen bouwen. Met namë ook op economisch terrein menen de heren Smith en IJdo verder dat de provin cie aan de belangen van de Duin- en Bollenstreek voorbij gaat. „De in het streekplan uitgezette lijn is niets anders dan een politieke keuze", al dus IJdo, en houdt geen reke ning met economische en na tuurlijke ontwikkelingen". Hij doelt hiermee op het onvol doende onderkennen van de economische potentie van de streek zoals die naar voren is gekomen uit het regionaal- economisch onderzoek dat in 1983 in opracht van het SOB is verricht. Uit dit onderzoek komt vol gens Smith onverbloemd naar voren dat deze streek voldoen de mogelijkheden in zich heeft om een verdere uitbreiding van de werkgelegenheid mo gelijk te maken. Aan de basis van zijn uitspraak ligt behalve het vorig jaar afgesloten on derzoek nu ook de nota „Zorg voor werk" waarin de in '83 getrokken conclusies over de economische mogelijkheden verder worden uitgewerkt. Kernpunt hierin is dat de Duin- en Bollenstreek juist door de reeds aanwezig econo mische potentie door onder meer de ligging onder de rook van Schiphol, ook in het streekplan de kansen moet krijgen de werkgelegenheid voor de eigen beroepsbevol king in de toekomst veilig te stellen. De heer Smith hier over: „Onze zorg richt zich dan met name op de natuurlij ke aanwas van de huidige ge neratie die wanneer het beleid van het voorontwerp-streek plan werkelijkheid wordt in deze regio geen werk meer zal kunnen vinden. Waarom zou je, wanneer de economische potentie van de eigen streek nog onvoldoende uit de verf is gekomen bij de buurman moe ten gaan zoeken?" Een mand vol wijn Twintig geluksvogels uit de Randstad hoeven zich geen zorgen te maken tijdens de komende feestdagen zonder wijn te zitten. Onder het motto „Win een voorraad goede stemming" ontvingen zij gistermiddag in het Scheveningse Europa Hotel elk een drui- venplukmand, die tot de nok toe is gevuld met wijnen uit de Duitse deelstaat Rhein- land-Pfalz. Speciaal voor deze gelegenheid was de Duitse wijnkoningin Ursula Maur naar de badplaats afgereisd om de prijzen te overhandigen. Er werd ook nog een kleine proeverij gehouden, zodat de winnaars (uit Leiden was dat J. Houbiers en uit Sassenheim M van Ooijen de Groot) precies weten hoe deze fruitige frisse schepse len de tongen kunnen strelen voordat zij de flessen met gepaste vrolijkheid opentrek ken. r Dijkstra van de ANDO overhandigt staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden het alcoholvrije kerstpakket. Icoholvrijkerstpakket voor staatssecretaris Van der Reijden IDSCHENDAM Op het ministerie van WVC aan de iter Reijersstraat in Leidschendam heeft staatssecretaris I der Reijden, erkend liefhebber van een goed glas pils, morgen een kerstpakket in ontvangst genomen met daarin Iholvrije dranken. Het pakket werd hem aangeboden door leer Y. Dijkstra, voorzitter van de Algemene Nederlandse nkbestrijdings Organisatie (ANDO). Volgens de ANDO ge ren in deze tijd van het jaar veel meer ongelukken als ge- van alcoholgebruik in het verkeer. Dat is volgens haar name betreurenswaardig, omdat er vele lekkere en bijzon- alcoholvrije dranken op de markt zijn. Het zou volgens de ANDO goed zijn als mensen elkaar, bijvoorbeeld door middel van een alcoholvrij kerstpakket, met die dranken kennis laten maken. Daarnaast zijn er al veel mensen die geen alcohol drin ken en dergelijke alternatieven op prijs stellen. De ANDO wees er vanmorgen op dat dagelijks vier mensen overlijden aan alcoholziekten en dat 27 mensen in ziekenhuizen en in richtingen worden opgenomen als gevolg van overmatig drankgebruik. In het verkeer vallen er twee doden per drie dagen als gevolg van alcoholgebruik en vallen iedere dag 12 min of meer ernstige gewonden. pEN Wanneer de over- ieen doelmatiger bedrijfs- ing heeft kan er zoveel |en bespaard dat uitbeste- aan de particuliere sector of nauwelijks lonend f is. Privatiseren is alleen öeliger wanneer het om *e taken gaat en het ma- nisatiebureau de gemeentelijke reinigingsdienst doorgelicht van een stad met 60.000 inwo ners. Omdat de gemeente vooralsnog geheimhouding op prijs stelde, kreeg de stad de fictieve naam „Lommer" mee. Na het onderzoek kwam het ment niet in staat is deze bureau met een reorganisatie- - len _Jek« >OCl j'ich. ■MP" batig te leiden. deze conclusie komt het pisatiebureau van de Ver lig van Nederlandse Ge iten (ODRP), in een ver- len brochure „De kunst enen en vergelijken". :hure is bedoeld als te- icht tegen de roep om privatisering en uitbeste- van overheidsdiensten, de samenstellers, brochure heeft het orga- voorstel dat een besparing zou opleveren van rond 855.000 folden vergeleken met de hui- ige situatie, waarin de dienst de gemeente bijna 3,5 miljoen gulden kost. Zou Lommer de reinigingsdienst uitbesteden, dan zou de gemeente nog altijd 5000 gulden duurder uit zijn. aldus direkteur W. Hendriks van het ODRP. Het personeel zou met 20 procent ingekrom pen kunnen worden, hetgeen via natuurlijk verloop zou kunnen plaatsvinden. Volgens Hendriks vergeten veel voorstanders van privati sering en uitbesteding van overheidsdiensten dat de ge meente bij een dergelijke stap rekening moet houden met een post vaste kosten (perso neel, afschrijving etc.), die niet van de ene op de andere dag geschrapt kunnen worden. In het onderhavige praktijkvoor beeld zou Lommer pas na on geveer 20 jaar goedkoper uit zijn met de uitbestedings va ri ant. op basis van de huidige si tuatie. Een binnen de over heidsdienst uitgevoerde reor ganisatie levert echter direct al besparingen op. Het organisatiebureau is in zijn op eigen initiatief uitge voerde studie, uitgegaan van puur bedrijfseconomische overwegingen. Overwegingen van bestuurlijke, ideologische en sociale aard, zijn buiten be schouwing gebleven. „Wel zijn wij even ingegaan op de moge lijkheid dat een reorganisatie voorstel door gebrekkig mana gement niet uitgevoerd kan worden. Stel dat de gemeente niet over wil gaan tot afvloei ing van dat management, dan dient naar onze mening een geleidelijk overheveling van taken naar de private sector plaats te vinden", aldus Hen driks. De brochure wordt toegezon den aan gemeenten en provin cies. Het adviesbureau hoopt, gezien de gunstige resultaten in „Lommer", op daadwerke lijke opdrachten van overhe den. LEIDERDORP Is het kerkelijke jeugdwerk een sociaal-culturele activi teit? Die vraag bleef tij dens de gisteravond ge houden gemeenteraads vergadering onbeant woord. Aan het slot van de vierjarige planperiode (in 1986 moet voor de pe riode tot 1990 een nieuw sociaal-cultureel plan worden opgesteld) bleek een subsidie-aanvraag van de hervormd-gerefor- meerde Jeugdraad de raad de nodige problemen te bezorgen bij de vaststel ling van het SOCU-pro- gramma voor 1985. Het was de eerste maal dat de Jeugdraad een beroep op de gemeentelijke subsidie gelden deed. Mevrouw M. Holierhoek (PvdA) verzette zich hevig te gen het voorstel aan de her- vormd-gereformeerde Jeugd raad een subsidie van f 1.600,voor het jongeren werk te geven. Zij toonde zich een waar pleitbezorger van het jeugd- en jongerencentrum „Sjelter". Zij was bang voor oneerlijke concurrentie ook al omdat de Jeugdraad een lage re bijdrage van de deelnemers aan de clubactiviteiten ver langt Mevrouw Holierhoek was niet van overtuigd van de bewustwordingsactiviteiten van de Jeugdraad, een van de criteria voor subsidiering. De VVD-fractie stond bij mon de van fractievoorzitter mevr. C. Huigen-van Boven welwil lend tegenover subsidiëring van het kerkelijke jeugdwerk, maar bleek toch de nodige for mele bezwaren te hebben. Me vrouw Huigen voorzag de no dige problemen in een even tuele bezwarenprocedure van de kant van Sjelter, omdat volgens de subsidievoorwaar den, officieel richtingwijzers geheten, subsidiëring alleen mogelijk is wanneer er nog ?een bestaande activiteit in .eiderdorp is. Het betoog van haar partijgenoot wethouder mevrouw Gehner. die de we gens familie-omstandigheden afwezige burgemeester M.A. v.d. Have verving, bleek me vrouw Huigen niet te overtui gen. Wethouder Gehner pro beerde de bezwaren van haar partijgenote af te doen met de opmerking dat richtingwijzers niet tot dogma's mogen wor den verheven maar eerder als een handleiding moeten wor den gezien. Ook vond zij steun in de voorwaarden van de rijksbijdrage regeling die beoogt pluriforme activiteiten in de samenleving te bevorde ren. Een poging van het CDA om de raad een principe-uitspraak te ontlokken ten gunste van de Jeugdraad haalde het niet. Een voorstel van fractievoor zitter J. den Boeft werd met acht (behalve zijn fractie stem den ook mevrouw Gehner en het VVD-raadslid W. Scheffer voor) tegen negen stemmen verworpen. Zo stond een voorstel van me vrouw Huigen, door haarzelf als een tussenvoorstel bestem peld, niets meer in de weg. Het voorstel kwam er op neer dat de discussie over het wel of niet subsidiëren van de her- vormd-gereformeerde Jeugd raad naar de volgende planpe riode wordt verschoven Intus sen zou het college wel overleg met de Jeugdraad moeten ple- §en over een verhoging van e eigen bijdragen van de deelnemers. Mocht de Jeugd raad in de financiële proble men komen, dan kan de Jeugdraad volgens mevrouw Huigen een beroep doen op het Incidentenfonds. Winkelcentrum in Noord-Hofland wordt gerenoveerd VOORSCHOTEN Het win- keicentrum in de Voorscho- tense wijk Noord-Hofland wordt gerenoveerd. Dat is de eigenaar, een verzekerings maatschappij. overeengeko men met de huurders van de winkels. Beide partijen menen dat het voor het voortbestaan van het winkelcentrum nood zakelijk is dat de winkels zichtbaar worden vanaf de Admiraal de Ruytersingel De plannen houden in dat de noordelijke poot van het win kelcentrum van vier eenhe den, waarvan twee horeca en twee leegstaand, wordt afge broken en verderop worden opgebouwd. Met de nieuwbouw wordt in maart begonnen en na de ver huizing wordt het oude ge deelte weggebroken. Ook moet het winkelcentrum een gron dige schoonmaakbeurt krijgen en moeten de doorgangen na sluitingstijd worden afgesloten. Daarmee hoopt men het van- dalisme en inbraken tegen te;'- gaan. In het winkelcentrum staan zes winkeleenheden al maan- 1 den leeg en dat bevordert de toeloop ook niet De plannen moeten omstreeks augustus volgend jaar gerealiseerd zijn. Er is een tweede reden om haast te maken, namelijk dat aan de overkant van de spoor baan in de Stevenhofjespolder. spoedig een winkelcentrum wordt gebouwd voor de nieu we Leidse woonwijk. CDA VERWIJT PVDA WOORDBREUK KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeenteraad zal pas in de tweede helft van januari bepalen of hij bereid is het raadsbesluit om de sportvelden te re noveren en te bouwen aan de Weidedreef in herover weging te nemen. Hoewel dit onderwerp op de raadsagenda van gister avond stond, werd het op verzoek van de VVD af gevoerd. De liberalen werden hierin gesteund door de progressieven. Het CDA maakte zich flink kwaad over deze houding van de twee andere partijen. „Wat steekt er nou voor kwaad in om alleen de bereidheid uit te spreken om de besluitvorming opnieuw te bekijken Nu blij ven de sportverenigingen nog langer in onzekerheid. Er gaat weer een seizoen voor hen verloren". CDA'er Van der Vlugt verwacht dat beslissin gen nu niet eerder dan in mei kunnen plaatsvinden De sfeer tussen de coalitiepartners (CDA en PvdA) is door deze hele zaak vertroebeld. Fractie voorzitter J. van der Vlugt sprak zelfs van woordbreuk, omdat de PvdA-fractie mee- f;ing met het voorstel van de iberalen tot uitstel van de be sprekingen. Mevrouw I Huson (CDA) vatte de geschillen tus sen de partijen als volgt sa men: „De PvdA wil kost wat kost vasthouden aan eerder genomen besluiten, uitgangs punten en doelstellingen, ter wijl het CDA bereid is een standpunt te verlaten als blijkt dat het niet haalbaar meer is". Zoals bekend kan de gemeen teraad kiezen uit drie moge lijkheden. De eerste is het oor spronkelijke raadsbesluit om ae sportaccommodaties te re noveren en te bouwen aan de Weidedreef. Een tweede mo gelijkheid is de verkoop van anderhalve hectare grond voor vrije sectorbouw Met de op brengst daarvan kan de reno vatie van de sportvelden aan de Kerklaan worden betaald, evenals het bouwen van wo ningwet- en premiewoningen aan de Weidedreef. Het derde plan houdt in de verkoop van drie hectare grond aan de Weidedreef voor vrije sector woningen om daarmee de ver plaatsing van het sportcom plex te bekostigen naar de Weidedreef. Aan de Kerklaan vindt dan de bouw van de wo ningwetwoningen plaats Het tweede alternatief is een voorstel van de Partij van de Arbeid. Wethouder M. Tensen steunt als minderheid binnen het college van B en W dit plan. De meerderheid van het college, mevrouw M. le Large en burgemeester G Swaan staan achter de derde moge lijkheid. Zij zijn van mening dat alleen dit derde plan fi nancieel haalbaar is. Zij base ren deze gedachte op een rap port van het Verificatiebu reau, waaruit blijkt dat onder de huidige omstandigheden, zowel renovatie als verplaat sing van de sportvelden niet betaalbaar is voor Koudekerk. Dat kan alleen als op zeer kor te termijn de drie hectare grond wordt verkocht voor de vrije sectorbouw Bovendien blijkt uit berekeningen dat de kavelprijs aan de Kerklaan la ger uitkomt dan die van de Weidedreef. waardoor sociale woningbouw aan de Kerklaan goedkoper is. De heroverweging liep gister avond als een rode draad door de begrotingsbehandeling Om tot structurele verbeteringen van de financiële positie van Koudekerk te komen, moet het inwonersaantal op zijn minst op peil gehouden wor den. Momenteel heeft de ge meente al honderd inwoners minder dan vorig jaar. wat achthonderdduizend gulden minder inkomsten oplevert De enige manier om het inwo nertal in stand te houden is het plegen van woningbouw. .Verder bleek het renteverlies op de gronden van de bouwlo catie Weidedreef een ton per jaar te bedragen „Des te meer reden om snel tot besluiten te komen", vond het CDA Het voorstel van deze fractie om de drie procent belastingver hoging het komende jaar niet door te laten gaan. vond even eens geen steun bij de overige partijen „Er is nog te weinig, zicht op de financien op lange termijn. Eerst moeten we we ten wat de gevolgen voor de begroting zijn van de Ridder- hoftekorten en de bijdragen van het Wegenfonds", zei de heer W Fransen (VVD).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7