Justitie gaat kleine misdaad beter aanpakken I f ÈULP AFRIKA MOET IRASTISCH OMHOOG Zonzoekers BON: fan Aardenne met >od bedreigd L3 iouwmeester èverleden FNV stelt De Graaf ultimatum over wwv Heidemij verwacht „oorlog" in kerstbomenhandel XuU i ijjwT to <r GELD VERDWIJNT IN VERBRANDINGSOVEN mir Ccidóc Souoant mütidba ©oiwcmt Dinsdag 18 december .984, 76e jaargang no. 2307 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313577. Giro 103003 Bank:Amro-bdnk N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betalmg),kwartaal f 65,68, jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur rond 2, middagtempera- tuur rond 7 graden. Krachtige zuidwesten wind. aan de kust tot stormachtig. Vanaf vrijdag winterse buien. Zon op: 08.44. onder 16.29; hoog water Schev12.24. laag water 07.55 en 20.30. JjRDRECHT Minister Van Aardenne i Economische Zaken, die vanmiddag je Kamer een verklaring heeft afge- j over de beschuldiging van de RSV- |uêtecommissie dat hij de Kamer heeft Jleid, staat onder extra politiebewaking. I minister is telefonisch met de dood be- ligd en de politie neemt deze bedreiging ieus. De politie gaat er van uit dat de kigementen, geuit in een telefoontje dat r mevr. Van Aardenne is aangenomen, band houden met de uitkomsten van jt RSV-onderzoek. De beveiligingsmaat- gelen zullen voorlopig blijven gelden, jg. 2: Den Uyl: Behandeling RSV-rap- t geen sieraad voor onze democratie Israël stevent af op kabinetscrisis JERUZALEM „De regering is in gevaar. We worden geconfronteerd met een uiterst ernstige situatie. Er is geen tijd meer". Dat heeft de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, vanochtend gezegd na een spoedzitting van het Israëli sche kabinet. Shamir, die tevens leider is van het rechtse Likoed- blok, zei verder dat de Arbeiders partij van premier Peres tot mor genavond de tijd heeft om de crisis op te lossen. De regeringscrisis is een gevolg van het aftreden van de minister zonder portefeuille, Pe- retz. Deze is lid van de kleine reli gieuze Shaspartij. OVER BEZUINIGINGEN Reagan hakt knoop door WASHINGTON President Reagan heeft de strijd over de hoogte van de de fensiebegroting tussen zijn economische adviseurs en het Pentagon beslist door bedragen voor een periode van drie jaar vast te stellen. Welke bedragen het Wit te Huis voor de begrotingsjaren 1986, 1987 en 1988 van het Congres wil vra gen zou nog vandaag door minister van defensie Caspar Weinberger bekend worden gemaakt. Weinberger is overi gens een fel tegenstander van bezuini gingen. Reagan neigt er toe slechts mi nimaal te bezuinigen op defensie, maar het Amerikaans Congres wil geen be zuinigingen accepteren op terreinen el ders. Schade in verkeer jaarlijks 14 miljard DEN HAAG Verkeersongeluk ken leveren jaarlijks een maat schappelijke schade op van tussen de 9,3 en 14,1 miljard gulden. Dat is vier a vijf procent van het natio naal inkomen. Dit staat in een stu die die de Stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) heeft gedaan naar de to tale kosten van verkeersongeluk ken. De schade per verkeersonge val ligt tussen 7000 en 10.000 gul den. Per gewonde zijn de kosten tussen 19.000 en 28.000 gulden en per dode is dat 800.000 a 1,2 mil joen. ly Perin-Bouwmeester er M 1 Gny\ ?r W<f J zich ïlly Perin- ERDAM Tilly Perin- juwmeester is gisteravond 1 91-jarige leeftijd in een lerdams ziekenhuis over- De actrice werd op 11 jrt 1893 in Nieuwer Amstel tren. Ze was een (onechte) ter van Louis Bouwmees- ter.Haar carrière begon in In- I dit bij Brondgeest en kreeg Ui een vervolg in het cabaret- en leelgezelschap dat zij samen f haar echtgenoot Piet Pe- i leidde. In 1948 stichtte zij i Kleine Komedie waarvan directrice werd. In 1960 lerde zij het toneel de rug Tilly Bouwmeester was Ier in de Orde van Oranje- pau. De laatste jaren was fcretaresse van de Bejaar- lartij 65-plus. 14: Tilly Perin-Bouw- „Soepgroente" en uniek mens. HEILOO Nog voor het zomerreces van 1985 zal minister Korthals Altes van Justitie de Tweede Kamer een plan voor de bestrijding van kleine cirminaliteit aanbieden. Dit voorziet onder meer in verster king van het justitiële apparaat, een grotere aandacht voor het voor komen van misdaad, en een snellere betaling van boetes. Het plan-van Justitie wordt met name afgestemd op de resultaten van het onder zoek naar de oorzaken van kleine criminaliteit, zoals die vandaag door de Com missie Roethof zijn gepre senteerd. In dit rapport worden vooral de sterk ver minderde sociale controle (door de medeburgers) en een overvloed aan niet zin vol geachte regels als oorza ken van kleine criminaliteit genoemd. Vorig jaar zijn in Nederland bijvoorbeeld een miljoen vernielingen ge pleegd; in een derde van de gevallen betrof het schade aan auto's. De schade door die vernielingen wordt op ongeveer honderd miljeon gulden geschat. Het plan van minister Kort hals Altes, die dit gister avond op een spreekbeurt in Heiloo bekend maakte, behelst snelle automatise ring bij het Openbaar Mi nisterie en de rechterlijke macht, het aantrekken van meer rechters, officieren van justitie en administra tief personeel, grote aan dacht voor misdaadpreven tie, het meer surveilleren te voet en het inschakelen van wijkteams bij de politie, en een harde aanpak van de handel in hard drugs. Korthals Altes overweegt ook de beroepsmogelijkheid in eenvoudige strafrecht- procedures te beperken en een snellere betaling van boetes na een verkeersover treding af te dwingen. Pas na betaling zou een overtre der een beroep kunnen doen op de rechter. Op vragen van toehoorders zei de minister veel begrip te hebben voor de onrust die in Noord-Holland is ont staan over de lichte vonnis sen in de Egmondse strand- zaak. Hij ntiemde de scher pe bewoordingen waarin de officier van justtie zijn ho ger beroep motiveert volle dig gerechtvaardigd. Uitgeteld Tennisser John McEnroe sukkelde gisteravond in Gothen burg tijdens de persconferentie na ontmoeting voor de Da- vis Cup tegen Zweden in slaap. Zijn dubbelspelpartner Pe ter Fleming beantwoordde de vragen van de pers. Het Amerikaanse duo verloor het dubbelspel van Anders Jarryd en Stefan Edberg, waardoor Zweden winnaar werd van de Davis Cup. Pagina 13: Edberg held bij Zweedse Davis-cup zege. Stroomstoring Apothekersdijk LEIDEN Een stroomstoring heeft gisteren de Apothekers dijk getroffen. De storing be gon rond het middaguur en kon pas tegen acht uur her steld worden. Ook de Leidse Courant werd door de storing getroffen. Behalve de energie voorziening was ook de tele foon geruime tijd buiten ge bruik. Hierdoor functioneerde onder meer de klachtendienst van de Leidse Courant niet optimaal. 12.00 uur duidelijk i hij het ermee eens is dat ge huwde vrouwen die geen kost winner zijn in aanmerking ko men voor een wwv-uitkering. De FNV wil dat de staatssecre taris nog deze week in een cir culaire aan de gemeentebestu ren meldt dat deze groep vrou wen voor de uitkering in aan merking komt. Gebeurt dit niet, dan zal de FNV een kort geding tegen hem aanspannen, dat waarschijnlijk volgende week maandag voor de presi dent van de Haagse rechtbank zal dienen. De FNV wil dat de staatssecre taris snel duidelijkheid ver schaft, omdat het volgens de vakcentrale nu onmogelijk is geworden de Nederlandse wetgeving op dit punt nog tij dig in overeenstemming te brengen met de Europese richtlijn. Dit moet uiterlijk 22 december het geval zijn. Het betreffende oude artikel in de wet mag daarom vanaf die da tum niet meer geldig zijn. In afwachting van de besluitvor ming in de Tweede Kamer over een nieuw wetsartikel zal de gelijke behandeling in de praktijk dienen te worden ge garandeerd, aldus de FNV. ROTTERDAM Het aanbod van kerstbomen is zo overste 1- ?nd, dat een bikkelharde concurrentiestrijd in deze handel niet ijd in de can uitbliivwn. Dat zei vanmorgen G. Pelgrum, inkoper bij de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem. De weggeefactie van supermarkt Bas van der Heijden gisteren, waarbij kerstbomen voor 1,50 van de hand gingen is volgens Pelgrum de voorbode van een „regelrechte oorlog" in de kerst bomenhandel. „Het aanbod is veel te groot", aldus Pelgrum. „Ie dereen heeft zich in de handel gestort; dan krijg je dit soort toe standen". oeciale VN-conferentie over honger en droogte 1 EW YORK De hulp in de door droogte, hon- RAJ irsnood en economische üblemen getroffen lan en in Afrika moet dras- >n, co worden opgevoerd. v kl at zei gisteren de secre- •Ri^ ris-generaal van de Ver- Ro tigde Naties, Perez de "*ey uellar, aan het begin van nd^n speciale conferentie in de VN die aan de Dnger in Afrika is ge- tijd. situatie van miljoenen Afrikanen wordt, ondanks de hulp die nu geboden wordt, nog steeds slechter. Volgens Perez de Cuellar worden in Afrika thans 150 miljoen men sen direct door de hongerdood of ondervoeding bedreigd. Er is per jaar behoefte aan vijf tot zes miljoen ton voedingsmid delen en alleen al aan medicij nen moet volgend jaar een be drag van 1,3 miljard gulden op tafel komen. Hij kondigde aan dat de VN een speciaal bureau voor de noodhulp aan Afrika in het leven hebben geïoepen. De Onafhankelijke Commissie voor Internationale Humani taire Vraagstukken (ICIHI) heeft aan het slot van haar vergadering in het Vredespa leis in Den Haag er de nadruk op gevestigd, dat de wereld be schikt over de middelen om een crisis zoals zich nu in Afri ka voordoet, te voorkomen. De commissie waarschuwde dat rampen van deze en zelfs gro tere omvang zeker opnieuw zullen voorkomen, als de hui dige hulpverlening van de korte termijn niet wordt ver taald in ontwikkelingspro gramma's voor de lange ter mijn waarin de oorzaken van de crisis worden aangepakt. Bezorging vertraagd In verband met de de montage van de Engelse vliegtuigbom aan de Morssingel, is het niet uit gesloten dat morgen de bezorging van de Leidse Courant in de afgezette gebieden van Leiden ver traging zal oplopen. De bezorging zal onmiddel lijk van start gaan, nadat de politie de afgezette gebieden heeft vrijgege ven. De verspreiding bui ten Leiden wordt niet be ïnvloed door de demonta ge van de bom. Wij bie den u onze excuses aan voor het mogelijk onge mak. De directie Emigrantjes Vorig jaar ontstond in de Verenigde Staten de rage van de Cabbage Dolls, poppen die door hun kopers „geadop teerd" worden. In Hoog Kong is nu een eigen versie van deze poppen (met naam en een pas poort) op de markt ge komen. „Ik wil emigre ren". aldus het bord voor hun voeten. De poppen staan daarin niet alleen. Het verdrag dat morgen in Peking wordt ondertekend tus sen de regeringen van Groot-Brittannië en China over de toe komst van Hoog Koog. heeft ertoe geteéd dat nogal wat bewoners van deze kroonkolonie met emigratieplannen rondlopen. NICE Een kassier en een sous-chef van een bank in Nice die bang waren voor een overval, besloten op een gegeven moment elke dag een deel van het bankpapier telkens een andere plaats te geven. Op een dag stopten ze een bedrag van 100.000 frank (ongeveer 38.000 gulden) in een prullenmand. Toen de manden geleegd werden, verdween het geld in een verbrandingsoven. Lange tijd bleef dat feit verborgen totdat uit de boeken van de bank een verlies bleek van honderd duizend frank. De sous-chef herinnerde zich toen dat hij dat bedrag ooit in een prullenmand had verstopt. De bankdirec teur degradeerde hem. De zaak kwam aan het licht toen de sous-chef daartegen bij een rechtbank in beroep ging. 'aÏÏ Hert in huis Jason en Eric Thompson uit Milledgevllle in de Amerikaanse staat Georgia kijken er niet meer van op, als zij een tijdje een „wild" dier te logeren krijgen. Hun ouders hebben een kliniek waar gewonde dieren worden verpleegd, totdat zij terug de natuur in kunnen. Buck, een jong hert, heeft het bij de Thomp sons echter zo naar zijn zin, dat hij min of meer als huisgenoot wordt beschouwd. Zo installeert hij zich 's middags met Ja son en Eric in de kamer om televisie te kijken. Verdachte miljoenen-zwendel aangehouden BAARLE HERTOG De rijkswacht in Baarle-Hertog heeft het afgelopen weekeinde de 30-jarige Westduitser F.J.W. uit Nettethal aangehou den. De man wordt ervan ver dacht in West-Duitsland win keiketens en levensmiddelen bedrijven voor minstens hon derd miljoen gulden te hebben opgelicht, aldus de rijkswacht. Onderzocht wordt of de man ook in België en Nederland ac tief is geweest. Volgens de rijkswacht stond de man op het punt naar Zuid-Amerika te vluchten. gratis elke woensdag de biilage bil uw krant met informatie over f1lms.muziek theater. recreatie, exposities en een complete agenda Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Spanje, Griekenland, Cyprus. De Nederlanden staan in deze donkere dagen voor Kerstmis weer te dringen om de komende zomer van een zonzekere vakante te kunnen genieten. Er is nu al zevenben procent meer belangstelling dan vorig jaar. Als het zo doorgaat wordt het van de zomer maar een stille boel hier in Nederland. Hebt o bij de sigarenhandelaar af de krantenkiosk weer staan dringen om de Leidse Courant los te kopen. Neem dan nu een kloek besluit abonneert u op dat blad. Al is het voorlopig maar veertien dagen voor niets. U zult zien, het gaat net als met die vakanties; n kunt er niet meer builen. De Leidse Courant wil ik bad 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open eovelop sooder poetsegel opsturen naar Leidse Cour aal. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1