Amerikaanse advocaten op klanten jacht" in Bhopal 'akistaanse president wil met ierwerking dodeluk gif ihopal verloopt goed Complot tegen 'e Sovjet-Unie CeidócSouiant Londen en Moskou: geen ruimtewapens Referendum dictatuur voortzetten Thatcher vliegt de wereld rond ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN [TENLAND EeULeSomant njHÉnstmatige bevruchting yjWJweden bij wet geregeld CKHOM Het Zweedse parlement t gisteren als eerste in West-Europa (vet aangenomen over kunstmatige be ating. Zo is onder meer bepaald dat kind van een spermadonor het recht i de naam van zijn biologische vader te ien. De wet, die op 1 maart 1985 in ting treedt, werd aangenomen met een ;hil van 184 stemmen voor en 97 tegen, leren die na kunstmatige bevruchting geboren, krijgen het recht de naam van lologische vaders te kennen wanneer eerderjarig zijn. Door een aantal artsen |t dit als „stompzinnig terrorisme" ge- 1 Deze artsen menen dat mannen door wet ervan weerhouden worden om jr te worden Leider Solidariteit krijgt drie maanden gevangenisstraf WARSCHAU De vroegere onder voorzitter van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, Andrzej Gwiazda. is gisteren tot drie maanden gevangenis veroordeeld. Het Poolse persbureau PAP heeft meegedeeld dat de straf is opgelegd wegens het ver storen van de openbare orde. Gwiazda was zondag in Gdansk opge pakt, toen de politie verhinderde dat vakbondsleider Walesa en een aantal leiders van Solidariteit een krans leg den bij het monument ter herdenking van de arbeiders die op 16 december 1970 door veiligheidstroepen zijn doodgeschoten. WESTDUITSE ACTIEGROEP VERGIFTIGT COSMETICA HAMBURG Een West- duitse actiegroep, „Groep. LD50", heeft gisteren, in een telefonische verkla ring, beweerd produkten van de cosmeticafabrikant 4711 met mierenzuur en di-chloorethaan te hebben vergiftigd uit protest tegen de „wrede en beestachti ge" dierproeven van het concern. Volgens de actie groep zijn de vergiftigde produkten in winkels in geheel West-Duitsland verspreid. Doodstraf voor vijf Vietnamezen HO CHI MINHSTAD Vijf Vietnamezen zijn vanochtend door een rechtbank in Ho Chi Minhstad (het vroegere Saigon) ter dood veroordeeld wegens hoogverraad en spiona ge. Het vonnis was conform de eis van het openbaar ministerie. Het tribunaal besliste dat de vijf „de hoogste straf moeten krijgen". Zij hadden plannen om met steun van China, Thailand en de Verenigde Staten het bewind in Hanoi omver te werpen, aldus het vonnis. Op die beschuldiging staat in Vietnam de doodstraf. In het proces, dat vijf dagen duur de, stonden in totaal 21 personen terecht. Drie personen kregen levenslang en de overi gen werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van acht tot twintig jaar. 299.30 ir te worden. doodgeschoten. verspreid. fen van acht tot twintig jaar. beuraj w; m ■lag lag de Indiase stad Bhopal er nog verlaten bij. Alleen gewapende politiemannen patrouil- pen er in de straten om eventuele plunderingen tegen te gaan. Gisteren keerden de eerste delingen weer terug, nadat was gebleken dat zich geen nieuwe vergiftigingsverschijnselen had- tforgedaan. ;^W DELHI In Bhopal is «vso gisteren doorgegaan met 1fl'oo |eutral'seren van het d°" 83.'so methyl-isocyanaat 39^30In de fabriek van 177-30 n Carbide in Bhopal was ren al 8 ton MIC ver- t tot een planten bescher- 1 middel. De premier van de deelstaat Mahya Pradesh heeft meegedeeld dat er nog negen ton MIC geneutrali seerd moet Worden. De eerste van de ongeveer 250.000 inwoners van Bhopal, die voor het begin van de neu- traliserings-operatie uit vrees voor een niéuwe vergiftiging de stad waren ontvlucht, be ginnen er weer terug te keren. Vanwege de ramp heeft de re gering van de deelstaat Mad- hya Pradesh aanbevolen, de verkiezingen die rond de kerstdagen zouden worden ge houden uit te stellen. BHOPAL De giframp in Bophal is uitgelopen op wat een van de leiders van de drie Amerikaanse teams van juridische des kundigen, die hier aan het werk zijn, heeft beschre ven als „de grootste juridi sche klantenjacht aller tij den". Advocaat John P. Coale heeft al meer dan 20.000 eisen tot schadever goeding ontvangen van de bewoners in de sloppen wijk Jayprakash Nagar, die tegenover de fabriek van Union Carbide ligt. Maar in tegenstelling tot de andere teams heeft Coale na mens zijn clieriten geen offi ciële aanklacht ingediend te gen de multinational. Hij ge looft dat Union Carbide over gehaald kan worden de zaken buiten de rechter om te rege len, wat volgens Coale zowel in het voordeel van het bedrijf als van zijn cliënten is. „Mijn dagelijkse tochten door de achterbuurten hebben mijn zienswijze veranderd", ver klaarde de jurist uit Washing ton. „Een jarenlang touwtrek ken in de rechtbank zal de mensen hier niet helpen. Het is onze taak deze mensen bin nen afzienbare tijd van geld en medische hulp te voorzien". Coale heeft een „gestructu reerde regeling" in gedachten, wat er op neer komt dat de achtergebleven familieleden en de slachtoffers van de ramp nu meteen een bedrag in han den krijgen, dat gevolgd moet worden door een vaststaand maandelijks inkomen, zoiets als een pensioen. „Dat is wat ze nodig hebben. Wanneer je op dit moment vijftigduizend dollar voor een van deze deuren zou leggen, dan zou dat bijna net zo erg zijn als een nieuwe ramp. De betaling zou moeten geschie den via de banken. De mensen hier willen niet dat de rege ring er bij betrokken wordt, maar ze vertrouwen de ban ken". Volgens Coale zou Union Car bide gek zijn wanneer het be drijf de zaak niet in der minne zou willen schikken. „Deze onzekerheid is moordend voor het bedrijf. Wanneer de zaak zich zo nog vijf jaar moet voortslepen, betekent dat de ondergang voor Union Carbi de. Ze zitten in een verschrik kelijke situatie. Union Carbide mag van geluk spreken dat we willen onderhandelen. Wan neer er echter geen regeling getroffen kan worden, zullen we net als de anderen Union Carbide voor de rechter da gen, en zal het het bedrijf mil jarden gaan kosten". Coale, die samenwerkt met plaatselijke juristen en vrijwil ligers, wilde geen financiële cijfers noemen voordat het on derhandelen met Union Carbi de is begonnen. Maar hij heeft geen gebrek aan materiaal. „Een van mijn vrouwelijke cliënten heeft haar man en drie kinderen verloren. Ze woont nu bij haar zwager, die ook nog eens de zorg van drie van zijn eigen familieleden op zich heeft genomen. Daar ko men dan zijn eigen vrouw en kinderen nog bij. Deze man verdient 250 roepies per maand (zo'n zestig gulden) en moet daarvan iedereen de kost geven. Union Carbide zou er verstandig aan doen snel het zinkende schip te verlaten, de boel te betalen en weer aan het werk te gaan". ERIC SILVER Copyright The Guardian 101,30 In de Sovjet-Unie wordt binnenkort een doeumen- iooso vertoond met de titel „Komplot tegen het land van de Sov- In de film worden een aantal beroemde dissidenten in ver- 97 30gebracht met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en Q7.9oeoHaborateurs in het Westen. De film waarschuwt de Sov- 97 4o?v°lking niet naief te zijn en altijd waakzaam te blijven. De 98.40» dissident Anatoli Sjaransky, die in 1978 wegens spionage 97 4oerraat^ tot ïaar 8evan8enisstraI werd veroordeeld, wordt gssotchilderd als een „geraffineerde renegaat". Andrei Sacharov 96.90Igens de regisseur, die zegt zich te baseren op een getuigenis Vr.soeen Westerse journalist, door toedoen van zijn vrouw „een 9s'.3olaar van zionisten geworden". Een tekenende scène is, aldus Rijdschrift van de communistische jongerenbeweging, die 9s!soin de in het Westen verblijvende kleinzoon van mevrouw |4.30|er wordt gedoopt door een kardinaal, die in de Tweede 94)90tldoorlog met de'nazi's zou hebben gecollaboreerd „In alle 94,00len is de behendige hand van de CIA zichtbaar", aldus de ^isomolskaja Pravda. Volgens de voorbeschouwing is de film 93.40 £1 tel ijk samengesteld uit authentiek filmmateriaal, waarvan 1eel in het Westen is opgenomen. Sluiptocht door blokkade Een Fiatje sloop gis teren aan de grens overgang tussen Zwitserland en Frankrijk in Meyrin tussen de stilstaan de vrachtwagens door. Vrijwel alle belangrijke grens overgangen tussen Frankrijk en Zwit serland werden gis teren geblokkeerd door Franse vracht wagenchauffeurs, uit protest tegen de door Zwitserland in gestelde heffing op het gebruik van de wegen. Het perso nenverkeer onder vond slechts gerin ge vertraging. In de loop van de avond waren alle blokka des opgeheven. ■*l „JJAMABAD Het Pa- '.*0 «ijaanse volk gaat mor- [m 1:1 naar de stembus om regering president Zia Oel- De algemene ver wachting is dat Zia het re ferendum zal gaan win nen, omdat de oppositie geen ruimte gelaten wordt. Zia heeft onlangs het voeren van oppositie tegen het referendum be stempeld als een „mis daad". De afgelopen da gen zijn al zeker 19 poli tieke tegenstanders gear resteerd. Een echte keuze heeft het Pa kistaanse volk morgen niet. De kiezers worden twee vra gen voorgelegd. De eerste vraag is of het gewenst is dat Zia nog vijf jaar president blijft en de tweede daaraan verbonden vraag is of de isla misering van Pakistan moet worden voortgezet. Wellicht zou een meerderheid van het volk best van de kei hard regerende Zia Oel-Haq afwillen, maar bij dit referen- W//W SreVEMHAütM dum staat een „neen" tegen Zia gelijk aan een „neen" te gen de islam. Aangezien 95 procent van de Pakistaanse bevolking islamitisch is, zal Zia het referendum zeker gaan winnen. Toen Zia Oel-Haq indertijd het referendum uitriep, beloofde hij in maart 1985 algemene verkiezingen te zullen houden Maar tegelijkertijd maakte hij duidelijk dat voor politieke partijen bij die verkiezingen geen plaats is. Nog een belofte van de presi dent was dat hij, mits hij het referendum zou winnen, de grondwet van 1973 weer in ere zou herstellen. Wel zou in deze grondwet de islamitische wet geving, de sjariah. verankerd moeten worden. Bepaalde as pecten van de sjariah worden al enige jaren in Pakistan ge hanteerd. Zo kunnen nu han den van dieven worden afge hakt en kunnen overspelige vrouwen gestenigd worden tot de dood erop volgt. Deze uiter ste islamitische straffen zijn Pakistan nog niet uitgevoerd, maar zijn wettelijk wel moge lijk. NAAR CHINA, HONGKONG EN VS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher geniet deze week met volle teugen van haar kansen aan grote interna tionale politiek te doen. In haar eigen land mag het dan niet zo best gaan met de economie en met de mijnstaking die al 41 we ken duurt, maar zo lang ze met de aanvoerders van de supermogendhe den kan praten en om die reden als een wereldleid ster beschouwd wordt, voelt Thatcher zich goed. Morgen ondertekent ze in Peking het Engels-Chinese verdrag over de teruggave door Groot-Brittannië, op 1 juli 1997, van de Kroonkolo nie Hongkong aan China Premier Thatcher brengt vervolgens een kort bezoek aan Hongkong, waar vooral Chinese bevolking het geen pretje vindt over een goede twaalf jaar communist te moeten worden. Van Hongkong vliegt Thatcher via Honoloeloe naar Was hington. Daar ontbijt ze za terdagmorgen met vice-pre sident Bush en gaat ze 's middags met president Reagan thee drinken in Camp David. De Amerikaan se leiders zullen door de Britse premier op de hoogte gebracht worden van de in houd van haar gesprek met Mikhail Gorbatsjov en met Deng Xiaoping in Peking. Voor ze haar reis rond de 'wereld in minder dan zes da gen begon, zei premier That cher gisteren in Londen over haar ontmoeting met Gor batsjov: „Ik mag hem graag; met hem kan ik praten" Thatchers minister van Bui tenlandse Zaken. Sir Geof frey Howe, die haar verge zelt, had vóór zijn vertrek nog een langdurig gesprek met de Sovjetrussische be zoeker, wiens overkomst naar Engeland voor de rege- ring-Thatcher een interna tionale politieke zegen was. Howe drong aan op de ver wijdering van alle barrières tussen Oost en West. Sommige leden van That chers entourage spraken gis teren hun bezorgdheid uit over het feit, dat zij deze- week niet minder dan 54 uren zal doorbrengen in de lucht. De vraag werd gesteld of deze wereldreis voor haar niet te vermoeiend zou zijn. Het vliegtuig van de Britse premier is een betrekkelijk trage VC10 van de RAF. Britten woedend over nep-whisky LONDEN In de Italiaanse havenstad Ancona is dezer dagen een partij whisky in beslag genomen, die de woede heeft opgewekt van de Britse ondernemersorganisatie CBI. De 22.500 flessen droegen het etiket Johnnie Walker maar bleken afkomstig te zijn uit Bulgarije. De inhoud smaakte weliswaar naar Schotse whisky, maar was gemaakt van chemische alcohol en een whisky-base. De goedkope, Bul gaarse namaak-whisky onderweg naar Zuid-Afrika. De flessen waren aan de buitenkant alleen van de „echte" Johnnie Walker te onderscheiden doordat de woorden „Produce of Scotland" op het etiket ontbraken. Volgens de CBI zijn de Bulgaarse autoriteiten bij de vervalsingsactivi teiten betrokken. „Totale inkomen meetellen voor subsidies" DEN HAAG Alle inkomens die in een gezin binnenkomen moeten worden meegeteld voor de hoogte van subsidies en bij dragen als schoolgeld, zo heeft minister Ruding van financiën gisteren geschreven aan de Tweede Kamer. Het gaat daarbij om overheidssubsidies aan particulieren en eigen biidragen voor het gebruik van bepaalde voorzieningen. Die subsidies en eigen bij dragen hangen af van de hoogte van het inkomen. Het kabinet vindt echter dat Alle inkomens in het gezin mee moeten tellen. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met het aantal mensen dat van dat totale inkomen wordt onderhouden. Ook zou vaker het aanwezige vermogen mee moeten tellen. Deserteur wil terug naar Sovjet-Unie WASHINGTON Een 20-jarige Russische soldaat, die in juni 1983 uit Afghanistan deserteerde en sindsdien op een onbekende plaats in de Verenigde Staten woont, keert binnenkort op eigen verzoek terug naar de Sovjet-Unie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat Nikolai Rizjkov naar huis wil. Amerikaanse functionarissen die met hem hebben gespro ken en vastgesteld dat Rizjkov echt naar de Sovjet-Unie terug wil en dat zijn besluit niet onder druk genomen is. Daaiom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 h' j NAA!.! NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. J Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis I Daarna wordt het abonnement betaald per kwartaal Da maiisch per maand STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN: Stuur de boo ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, .1500 VD Den Haag (poatzegel niet nodig) j|^ DINSDAG 18 DECEMBER 1984 PAGINA 11 De Britse mi nister van bui tenlandse za ken Geoffrey batsjov uit zijn jas aan het begin van be sprekingen in het Hampton Courtpaleis. LONDEN Londen en Moskou zijn het er over eens dat er minder kern wapens en zeker geen ruimtewapens moeten ko men. Dit is de uitkomst van twee dagen durend overleg tussen de Britse premier Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Howe enerzijds en het vooraanstaande polit- burolid Mikhail Gorbats jov anderzijds. Thatcher zal ongetwijfeld wanneer zij deze week president Reagan ontmoet opnieuw op zo'n stop op de ontwik keling van ruimtewapens aandringen. Volgens Londen moet zo'n stap het resultaat zijn van een gezamenlijk akkoord tussen Washington en Moskou dat ge sloten wordt op het moment dat er nieuwe serieuze wapen- onderhandelingen beginnen. Moskou liet eerder zijn harde eis als voorwaarde vooraf val len. Uitspraken van Gorbats jov wezen er gisteren op dat Moskou uit de komende on derhandelingen zou kunnen stappen, als Washington zou weigeren akkoord te gaan met een verbod op ruimteweapens en af te zien van ziin program ma voor ruimtedefensie. In een rede tijdens een lunch met Howe maakte Gorbatsjov dui delijk dat Moskou aan deze kwestie de hoogste voorrang zal willen geven. Volgens de Londense Times is de 1 Unie na een jaar van ijzige l trekkingen tussen beide lan den een tactiek die ten doel heeft de ontwikkeling van ruimtewapens tegen te hou den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11