TAFEL wm i WWV verstoort kerstgedachte van kabinet Israëlitisch Kerkgenootschap vraagt paus erkenning van Israël en schuldbelijdenis kerk wereld weer DEGANC ACHTERGROND CeidaeGouocmt MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGIEK Bisschoppen Chili hekelen censuur Na een beraad van vier dagen hebben de r.-k. bisschoppen van Chili zaterdag een verklaring uitgegeven waarin zij de pers- censuur hekelen. Generaal Pinochet heeft begin december censuur ingesteld en meteen zes publikaties van de oppositie verboden na protesten daarin tegen zijn regime. „De hoop op verzoening weerhoudt ons er niet van de zware crisis te zien waarin ons land is gedompeld en die nog wordt verzwaard door de beperkingen die de massamedia zijn opgelegd", zeggen de bisschoppen. Zij roepen op tot het voeren van een dialoog en tot verzoening, waarbij zij de Kerk van Chili een bemidde lende rol willen laten spelen. Zwarte bij begrafenis kerk uitgezet De predikant van een gemeente van de Nederduitsch Her vormde Kerk in de omgeving van Johannesburg in Zuid-Afri- ka heeft zes zwarten die wilden deelnemen aan de uitvaart dienst van hun collega, een blanke boer, de kerk uitgezet. Hij wilde de zwarten alleen maar toestaan de begrafenis op het kerkhof bij te wonen. De zwarte boeren waren uitgenodigd door de weduwe van de overledene, die niet was ingegaan op de eis van de predikant de kerkeraad schriftelijk te verzoeken de zwarten bij de dienst toe te laten. De Nederduitsch Her vormde Kerk heeft slechts blanke lidmaten en geldt als de meest conservatieve „blanke" Kerk in Zuid-Afrika. In ongeluk, niet in geluk, openbaart zich het karakter van grote mannen: als aloëhout in het vuur valt, is zijn welriekendheid sterker dan daarvóór. Na een stormachtig verlo pen vergadering die van elf uur tot tegen vijven heeft geduurd, heeft de centrale commissie (alge meen bestuur) van het 12.000 leden tellende Ne derlands-Israëlitisch Kerkgenootschap NIK gisteren met twaalf tegen elf stemmen een motie aangenomen, waarin het zenden van een vertegen woordiging naar de paus tijdens diens bezoek aan Nederland van mei vol gend jaar aan strenge voorwaarden wordt ge bonden. De meest in het oog springende daarvan zijn, dat de paus de staat Israël moet erkennen, en moet toegeven dat de R.- K. Kerk medeverant woordelijk is geweest voor de jodenvervolgin gen. Eén lid van de centrale com missie wilde helemaal geen voorwaarden aan het gesprek verbinden en stemde, toen deze visie niet werd aan vaard, tegen. Anders was de stemverhouding niet zo kantje boord geworden als nu te zien is geweest, deelde secretaris drs. J. Sanders desgevraagd mee. Voorzitter dr. ir. E. Wik- ler stemde voor. Bij de besprekingen is ernstig rekening gehouden met het feit, dat premier Shimon Pe res van Israël in een ontmoe ting te Parijs met de voorzit ter van het bestuur van het NIK, dr. ir. E. Wikler als Ne derlands vertegenwoordiger van het World Jewish Con gress, als zijn mening heeft gegeven dat het contact tus sen joden en het Vaticaan moet worden gehandhaafd en versterkt „dus ook met zijn chef de paus", om te blijven eisen dat het Vaticaan Israël erkent. De letterlijke tekst van de motie luidt „De centrale commissie van het Neder lands-Israëlitisch Kerkge nootschap, bijeen in vergade ring op 16 december 1984, ge hoord de discussies over het al niet niet aanvaarden van een eventuele uitnodiging tot een ontmoeting met de paus in mei 1985, overwegende de re acties van de joodse gemeen schap ten aanzien van de hou ding van de Katholieke Kerk ten opzichte van het joden dom, het joodse volk, de staat Israël in heden en verleden, besluit toe te stemmen in be doelde ontmoeting mits het Vaticaan ruim tevoren duide lijk maakt dat de paus tijdens die ont moeting de erkenning door het Vaticaan van de staat Is raël zal uitspreken; dat de paus zich uitspreekt over de medeverantwoorde lijkheid van de Katholieke Kerk voor jodenvervolgingen gedurende tweeduizend jaar en met name over het uitblij ven van een openbare reactie tijdens de Tweede Wereldoor log." In navolging van het gister middag genomen besluit van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap zullen ook de liberale en Portugese joden een delegatie naar de paus af vaardigen. Het hoofdbestuur van het 2500 leden tellende Verbond van Liberaal-Religieuze Jo den in Nederland h^eft daar toe gisteravond besloten. Het hoofdbestuur verwijst in dit verband naar het op 4 sep tember 1984 genomen besluit dat de drie joodse kerkgenoot schappen wat het Pausbezoek betreft één lijn zullen trek ken. Voor de liberale joden gelden daarbij derhalve dezelfde voorwaarden als voor het NIK. Het bestuur van het Portugees-Israëlitisch Kerk genootschap heeft donderdag al vergaderd. Daar staakten de stemmen over het zenden van een delegatie naar de Paus: zes tegen zes. Daarop heeft het bestuur besloten eenzelfde gedragslijn te vol gen als het NIK en de liberale joden. ,IKV kan regering van dienst zijn" Voor Pax Christi en het IKV is het vaak een probleem dat hun ideeën bijna per definitie worden opgevat als tegengesteld aan het regeringsbeleid. Er is echter op het gebied van bijvoorbeeld de ontspanning meer eensgezindsheid tussen de regering en vredesbeweging dan wordt gesuggereerd. Van de kant van de overheid zou daarom meer moeten worden erkend, dat de re gering en vredesbeweging elkaar van dienst kunnen zijn en met elkaar kunnen samenwerken. Dat zei IKV-secretaris Mient-Jan Faber zaterdag in Utrecht tij dens de studiedag van Pax Christi en het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) over de toekomst van Europa. Pax Christi en het IKV menen dat een Europees veiligheidssysteem waarin de Europeanen zich veilig voelen, niet op wederzijdse dreiging met massavernietigingswapens kan berusten. In zo'n systeem zou de omvang van de troepen beperkt moeten zijn en zouden de landen uitsluitend over defensieve conventionele wapens mogen beschikken, aldus Pax Christi en IKV. Paus Johannes Paulus II omhelst een van de vijf Ro meinse kinderen die hem gisteren in het raam van zijn werkkamer assis teerden bij de ze gening van de kerstkribbe op het St. Pietersplein. Stap naar federatie van Kerken in VS Negen Amerikaanse kerk genootschappen met in to taal bijna 22 miljoen leden hebben op een combisynode vorige week in Baltimore een stap gezet op weg naar een federatie. De afgevaar digden stemden in met drie verklaringen, waar de Ker ken binnen twee jaar hun meningen over moeten ge ven. Naar verwachting zul len de kerken omstreeks 1990 verklaren in staat van hereniging te zijn. De eerste verklaring is be doeld als de theologische basis voor de federatie. De tweede behandelt de litur gische aspecten. De derde behandelt kerkordelijke za ken, onder meer wederzijd se erkenning van de doop, de ambten en het lidmaat schap; gemeenschappelijke avondmaalsviering; samen werking op diakonaal ter rein en commissies van toe zicht. In tegenstelling tot het Sa men op Weg-proces in Ne derland, dat zich tot nu toe tot theologische zaken be perkt, heeft het Ameri kaanse „beraad over ker- keenheid" twee duidelijk maatschappelijke speerpun ten. De Kerken hebben zich verplicht het racisme te bestrijden. De vrouwen- werkgroep streeft naar niet-sexistisch taalgebruik in de liturgie en ziet er ver der op toe dat vrouwelijke ambtsdragers worden be roepen. Bami goreng via met mandarijn Voor twee personen hebt u nodig: 250 g mie, zout, 1 flinke ui, knoflook, 2 le pels olie, 150 g witte kool, 1 dikke prei, 100 g schouder ham, djahé, peper, ketjap manis, 1 ei, 5 g boter, paar augurken (halve citroen, kroepoek, sambal); 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 niet te zure mandarijn. Kook de mie gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Als die ontbreekt, breng dan een ruime pan halfvol water met zout aan de kook, leg er de mie in, haal de slierten na een minuut met twee vorken los en kook de mie maar net gaar in vier vijf minuten. Leeg de pan in een vergiet, dat in de goot steen staat en spoel de mie heel even af met koud water. Fruit de fijngesneden ui met de geperste knoflook licht bruin in de olie. Voeg de fijngesneden kool en prei toe en laat de groenten al om scheppende even bakken. Doe er twee lepels water bij, sluit de pan en smoor het mengsel ruim vijf minuten. Doe de eenmaal gewassen en van groene dopjes ontdane taugé bij de groenten met de uitgelekte mie en kleinge sneden ham en laat het mengsel op een niet te grote pit (regelmatig omscheppen de) warm worden. Breng de bami onderwijl op smaak met djahé, zout, peper en ketjap. Warm op het laatst de fijngeknipte selderij mee. Bak van het ei een omelet en snijd die in repen. Leg de omeletrepen over de bami met een paar tot waaier gesneden augurken en desge wenst parten citroen. Geef eventueel kroepoek, sambal en ketjap apart bij de bami goreng Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk, schenk bij dit papje wat hete melk en doe het in de pan. Laat de vla even koken, doe er van het vuur de rest koude melk bij en laat haar koud wor den. Meng de vla met gehal veerde of in drieën gedeelde partjes mandarijn. JEANNE DEN HAAG Neder land behoort na 23 de cember tot de Europese landen die het niet zo nauw nemen met de ge lijke behandeling van mannen en vrouwen. Het is een harde conclu sie, maar waar. Want op voornoemde datum had den alle discriminerende bepalingen uit de sociale wetten verdwenen moe ten zijn. Toch hebben de achtereenvolgende kabi netten zes jaar de tijd ge had om de sociale wetge ving in ons land zodanig te veranderen, dat er geen onderscheid meer is in rechten en plichten van mannen en vrou wen. en CDA en VVD beU maar verder is men in feite niet gekomen. De belangrijk ste oorzaak daarvan is dat het elimineren van discrimi nerende bepalingen in de so ciale wetten 425 miljoen gul den extra kost, tenminste: als vrouwen gelijkgesteld wor den met mannen en niet an dersom. Het gelijk stellen van de positie van mannen aan die van vrouwen blijkt geen geld te kosten, maar juist geld te besparen. Dat is precies de reden waarom staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) voor deze twee de variant heeft gekozen. De huidige situatie is dat ge huwde vrouwen, die géén kostwinner zijn, in geval van werkloosheid na de WW-pe- riode geen WWV ontvangen. Het kabinet wilde voldoen aan de Europese richtlijn, door nu óók gehuwde man nen die geen kostwinner zijn het recht op WWV te ontzeg gen. Daarmee zou ook nog eens 25 miljoen gulden be spaard kunnen worden, zo blijkt uit het wetsontwerp Wet Werkloosheidsvoorzie- ning (WWV) Indirecte discriminatie De meerderheid in de Twee de Kamer wees dat voorstel echter af, omdat het welis waar de bevoordeling van de mannen beëindigt, maar daarmee niets verbetert aan de WWV-regeling voor vrou wen. En dat is. zo oordeelde de Kamermeerderheid, óók discriminatie, zij het indirect. De uitleg van de Europese Commissie bij die richtlijnen luidt namelijk dat „er sprake is van indirecte discriminatie indien deze feitelijk hetzelfde resultaat oplevert als directe discriminatie, met het ver schil dat zij niet rechtsstreeks op het geslacht is gebaseerd. Dit probleem doet zich in het algemeen voor in alle sociale zekerheidswetten die voor zien in toeslagen voor de ten laste komende echtgenoot. Weliswaar kunnen deze toe slagen zowel aan de man als aan de vrouw worden toege kend (sexe-neutraal), maar in feite zullen zij meestal bij de aan de man verleende uitke ringen worden gevoegd. De oorzaak hiervan is dat veel meer mannen dan vrouwen werken". De staatssecretaris bleef niet temin op zijn standpunt staan en het wetsontwerp werd dus door de Tweede Kamer ver worpen. De bewindslieden van Sociale Zaken zullen nu met een nieuw wetsvoorstel komen dat, zoals dat heet, „budgettair neutraal" zal moeten zijn. Eventuele extra kosten zullen moeten worden gedekt door elders in de WWV te snoeien. Hoe het ook zij: de nieuwe wet zal pas op zijn vroegst over enkele maanden, ver na het verstrijken van 23 de cember, van kracht kunnen worden. Onwrikbaar Tegen de achtergrond van het kabinetsbeleid is het on wrikbare standpunt van De Graaf wel te begrijpen. Het stelsel van sociale zakerheid is aan herziening toe. Daarop vooruitlopend is de afgelopen tijd al fors gesneden in de uitkeringen. Daarbij is ge tracht de minima zoveel mo gelijk te ontzien, de „sterkste schouders de zwaarste las ten" te laten dragen en voor al de tweeverdieners een ex tra steentje te laten bijdra gen. Vooral met het oog op dat laatste is het begrijpelijk dat De Graaf zijn poot stijf houdt. De groep gehuwde vrouwen die geen WWV krijgt, heeft een partner met een eigen inkomen. Hier speelt dus het kostwinners- criterium. Geef je gehuwde vrouwen wel een uitkering dan spek je dus de tweever dieners. Ook de VVD zit met dit di lemma. Aan de ene kant is de fractie voorstander van het principe van gelijke be handeling, maar aan de an dere kant weet men zich geen raad met het prijskaar tje dat daar aan hangt. Van daar dat de VVD-fractie te gen het wetsontwerp stemde, maar ook tegen het wijzi gingsvoorstel van de opposi tie om de gehuwde vrouwen die na 23 december de WWV in zouden gaan (na een half jaar WW) ook die WWV daadwerkelijk toe te kennen. Dat amendement kost 45 mil joen extra en daar wilde de VVD óók niet aan. Principe of geen principe, nu is de stiuatie ontstaan waarbij vrouwen die volgens de Eu ropese richtlijn recht hebben op een WW V-uitkering, deze met veel kans op succes bij de rechter kunnen gaan clai men. De rechter immers, zal de Europese richtlijn als uit gangspunt nemen en niet de budgettaire problemen van het kabinet Lubbers. Zo krijgt de overheid alsnog, maar dan via de rechter, een rekening gepresenteerd van honderden miljoenen gul dens. De Europese richtlijn is ove rigens voor alle EG-lidstaten juridisch bindend. De Euro pese Commissie kan de lid staten vóór het Europese Hof van Justitie dagen wanneer die landen de richtlijnen niet behoorlijk uitvoeren. De kans dat de Europese Com missie ook werkelijk binnen kort van deze mogelijkheid gebruik maakt, is overigens niet zo groot. Het commissie lid Frans Andriessen ver klaarde dit weekeinde dat de Commissie niet onmiddellijk naar het Hof zal stappen met een klacht jegens Nederland. „Ik ga er van uit dat de Ne derlandse regering snel zal trachten alsnog aan die dis criminatie een einde te ma ken", aldus Andriessen. Benadeelde individuen kun nen zich niet rechtsstreeks tot het Hof van Justitie wen den. Een vrouw die haar rechten wil doen gelden, moet zich eerst tot de be voegde rechtbank in eigen land wenden, die dan onmid dellijk uitspraak doet of de zaak bij het Europese Hof van Justitie aanhangig maakt. In de praktijk kun nen benadeelde personen en organisaties hun klachten wèl schriftelijk aan de Euro pese Commissie meedelen. De Commissie onderzoekt dan de dossiers en leidt zo nodig een procedure tegen de overtreders in. Goede wil Premier Lubbers maakt zich vooralsnog niet erg druk over eventuele juridische procedures tegen zijn kabi net. Vrijdag verontschuldigde hij zich na het kabinetsbe raad voor het uitblijven van een nieuwe WWV-regeling met de redenering: „De me dewetgever, het parlement, heeft het wetsonwerp ver worpen. Het parlement schiet dus tekort. Wij wilden wel". Lubbers ontkende dat het kabinet weieens in een zeer moeilijke situatie terecht zou kunnen komen. Hij zei eerst het oordeel van de rechter af te willen wachten. Het is niettemin zo. dat ruim 26.000 vrouwen na 23 decem ber hun recht op een WWV- uitkering bij de rechter kun nen gaan claimen. Daarmee zou de kerstgedachte van dit kabinet weieens ernstig kun nen versomberen. MARGA RIJERSE Kou op de terugtocht DE BILT In het noordoos ten en oosten van het land heeft de winter even om de hoek gekeken, maar een blij vertje zal het niet zijn. Op de Atlantische Oceaan is namelijk een krachtige westcirculatie op gang gekomen, die de vorstlucht weer uit ons land verdrijft. In Scandinavië, Duitsland, Polen en de Noor delijke Balkanlanden blijft het wel flink winters. Hiervoor is een krachtig hogedrukgebied boven Noordwest-Rusland verantwoordelijk. De lucht druk in het centrum is tot bo ven de 1050 millibar gestegen. Ons land zal zich de komende dagen in vrij zachte oceaan- lucht bevinden, waarbij het al leen tijdens nachtelijke opkla ringen misschien wat licht kan vriezen. Weerrapporten van vanmorgen 08.00 uur. Weer Mo* Min Neer- temp lemp slag Lh. R'dam Vllsslngen Athene l.bew. Barcelona l.bew. Brussel rw.bew. Dublin regen Frankfort regen Genéve regenb. Helsinki sneeuw Locarno zw.bew. Luxemburg regen Stockholm sneeuw Wenen sneeuw Zürlch regen Casablanca h.bew. Istanbul mist Las Palmas l.bew. Tel-Avlv l.bew. Tunis l.bew. -2 -4 0.2 n 24 16 0.5 n 18 10 0 n INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Schandaaltje (1) „Het ene schandaaltje is nog niet afgelopen, of we zitten alweer met het volgende". Deze vertwijfelde uitspraak konden we zaterdag note ren uit de mond van een VVD-kamerlid, die als vele van zijn collega 's acte de présence gaf op de algeme ne vergadering van zijn partij in Dordrecht. Wat op papier een onbelangrijke bijeenkomst beloofde te worden kreeg uiteindelijk toch een pikante draai, zoals verder in dit verhaal zal blijken. Terwijl de goed gevulde zaal in het Dordrechtse zich boog over een aantal wijzi gingen in de statuten, bewo gen de talrijke VVD-kop- stukken zich voornamelijk door de wandelgangen van het gebouw. Het is trouwens karakteristiek voor VVD- congressen, dat de politiek niet In de zaal, maar daar buiten, in de foyer of bij het buffet, wordt gemaakt. De wetenschap, dat de con gres-agenda weinig nieuws zou opleveren, had vele journalisten er niet van weerhouden zich zaterdag ochtend tijdig te melden in Dordrecht. Immers, zo vlak vóór het debat over de rol van VVD-minister Van Aardenne, kon er in de marge van het congresge- beuren wellicht nog wat aardigs worden opgevan gen. Bovendien was Gijs van Aardenne zaterdag ook in Dordrecht van de partij, evenals voorzitter Jan Kamminga en VVD-leider Ed Nijpels. De cameraploeg van Den Haag Vandaag, onder lei ding van journalist Ferry Mingele, was ook al naar Dordrecht getogen om Gijs van Aardenne te bewegen wat los te laten over zijn verklaring, die hij komende dinsdag in de Tweede Ka mer zal afleggen. Omdat Gijs, nippend aan zijn kop koffie aan het buffet, toch niet bereid zou zijn tot een vrijwillig interview voor de camera's, besloot Den Haag Vandaag over te gaan tot de beproefde „overvaltech- niek": naderbij sluipen, lichtspots aan en de micro foon in de aanslag. Schandaaltje (2) Een wat bleke Van Aarden ne probeert zich voor de ca mera te redden met een: „Wacht U maar mijn ver klaring dinsdag maar af...". Redactie: Frans Weeri Bijdrage: Arjen Broekhuizen aan diepgang" mocht aan-i^ wrijven. Overigens werd zaterdag ook in VVD-kring nog he-|£)£ vig gespeculeerd over deL verklaring van ministerzj Van Aardenne, getuige def 01 uitspraak die wij terloops&t- van een kamerlid opvingen: D „Hij zal diep door het stol moeten. De vraag is alleen: hóe diep... Worstelen Minister Gijs van Aardenne... De VVD staat om hem heen. Maar dan gebeurt het: als een duveltje uit een doosje verschijnt naast hem een VVD-lid, dat onmiddellijk het woord opeist. „Deze mi nister moet aftreden. An ders voorzie ik grote moei lijkheden binnen de par tij...", klinkt het in de mi crofoon, die hem door een verblufte Ferry Mingele wordt voorgehouden. Kort hals Altes (de VVD-minis- ter van Justitie die zaterdag voortdurend in de nabijheid in en neemt het woord over: Het gaat niet aan om de heer Van Aar denne hier in discrediet te brengen". De situatie is ge red, maar het kwaad is toch al geschied: het staat ook al lemaal op de videoband. De dissidente VVD'er blijkt een erkende dwarsligger, die in de partii nauwelijks voor vol wordt aangezien. Persoonlijke rancune en frustraties hebben hem in de rol van dorpsgek gedron gen, horen we om ons heen zeggen. „Hij vormt een bin dende factor in de VVD: we zijn allemaal tegen hem", zegt één van de parlementa riërs na afloop van het inci dent. Het gebeuren zorgde zater dag toch voor lichte paniek in de partijgelederen. Het voorval zal immers maan dag, de avond vóór Van Aardenne's belangrijke ver klaring in de Kamer, door Den Haag Vandaag worden uitgezonden. Tevergeefs trachtte VVD-voorlichter Kronenberg Den Haag Vandaag van dit voorne men af te brengen. Uitein delijk stemde journalist Fer ry Mingele wèl erin toe dat in de uitzending ook het an dere VVD-geluid aan het woord zou worden gelaten: uitverkorene was het ex- kamerlid Geurtsen, die ver volgens de enquête-commis sie voor de camera „ondes kundigheid" en „gebrek he Niet alleen het CDA „wor-jkw stelt" met de homosexuelen.jgre Ook VVD-leider Ed Nijpelsijecj heeft het er moeilijk mee. Ed, die lange tijd over nogal(naa wat krediet in de homo-be- ^eu weging beschikte door zijn.trej, inspanningen voor de ge-L t lijkberechtiging van dezeL bevolkingsgroep, ziet zijn populariteit onder dit vo/ks-L[p0"c deel snel slinken. Dat va/ijj althans op te maken uit hel januarinummer van Dt GAY-krant, de voornaamJ ste spreekbuis van home sexuelen. De afgelopen jaren prijktJ Nijpels in dit blad steevast in de top-drie van de homo-FJ vriendelijkste politici. Maar' in de verkiezing die het blad over 1984 onder zijn le-„e zers hield, scoort Nijpels in- Wg eens hoog op de rangljjst:ent van politici, die het minsfip voor de homo-emancipatk U m deden en die de homosexue\ a, len het meeste schade ben berokkend. Hij ver-B keert daarbij in gezelschap van minister Ruding en hetf kamerlid Janmaat. Zelfs erfj kende homo-onvriendelijk*^^ politici als Leerling (RPFjLi Van Dis (SGP) en Schutta (GPV) moet hij achter zidiijcen 'aten. Lre( Dat de VVD-fractieleiderKee zijn populariteit in deze\ kringen in 1985 zal vergro-1 ten is uiterst twijfelachtigL... geworden. Want hij is ook ra nog direct in aanvaring ge-|(j \J komen met de al genoemde f GAY-Krant, vanwege zijnI a" onverwachte annulering!^or van een interview met ditQ f maandblad. Het blad had alkenk eind oktober met Nijpels af- 9 c' gesproken dat hij, gezien "ain zijn (vroegere) homo-vrien-r* delijke houding en popula-^Q riteit, persoonlijk zou neage-Bel ijl ren op de uiteindelijke uit-* v< spraak die de partijraad van*]anc het CDA zou doen over de &ne gelijkberechtiging van ho-0 a mosexuelen. Op het laatste^evj' moment liet Nijpels via zijn&n,r voorlichter weten „van aiip e' vraaggesprek af te zien". De A-z< GAY-Krant vreest nu, a/-^ A dus een persverklaring, dat d dit de ommezwaai van Nij- !f pels' houding ten aanzienasta van homo's definitiefY£ maakt. Men verwijst daarbij r9'e naar een interview dat ruim en-, twee weken geleden in onze krant werd afgedrukt Jjn9 Daarin wilde Nijpels nau- aen welijks een kwaad woord de zeggen over de CDA-resolu- 1 tie en nam hij ook afstand 9 van de stelling van VVD- senator Molly Geertsema, a. dat de gelijke behandeling van homosexuelen de libe- au" ralen een kabinetscrisis de waard moet zijn. n0 nen de De kamer bev» deze week !deenr I Of De vergaderweek wordt rtje dinsdag begonnen met eenie-in verklaring van minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) over zijn rol in de RSV-kwestie. Daarna wordt staatssecretaris Vi Houwelingen Defensiena- der aan de tand gevoeld over de kostenexplosie bij j, de bouw van twee Walrus-11 onderzeeboten. Vervolgens wordt gedebatteerd over de1 gunstige fiscale positie van kloosterlingen. Woensdag debatteert de Kamer over'eg de verklaring van minister Van Aardenne en wordt de begroting van Verkeer ei Waterstaat afgehandeld Woensdag en donderdag komt het NAVO-deel van de Defensiebegroting onder de hamer. dt Igce Ring ad üüfOR tyrd h •n id t

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2