xeicUc 0otumitBi Vracht\^genblokkade aan Zwitserse grenzen BON-^ iiibbers noemt •oneisen la-sociaal" Homo-resolutie CDA kansloos in Kamer ff' 1.25 Waarnemen rtNEEUWIN rRONINGEN Fino Service Schoonhouden Gebouwen Stunt met kerstbomen zorgt voor chaos PREI EN SLAVINKEN Maandag 17 december QHêD Uitgave Westerpers. behorende tot Siithofl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244 Voor abonnementen: tel 071 -313677. Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buuteweg Abonnementen (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut betahng).kwartaal f 65.68. iaar f 250.86 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes! 0.41 per mm. Lcffle nummers f 1 00. 1984, 76e jaargang no. 23070 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral vannacht af en toe re gen. sneeuw of ijzel. Middag- temperatuur ongeveer 7 gra den. Wind draaiend van zuid oost naar zuidwest, vrij krach tig. langs de kust af en toe hard. Zon op: 08.44, onder 16.29; hoog water Schev.: 11.19 en 23.47; laag water. 06.37 en 19.21 Akkoord Frankrijk en Libië over opdeling Tsjaad NEW YORK Frankrijk en Libië zijn het eens over een opdeling van Tsjaad en hebben daar de Ameri kaanse regering over geïnformeerd. Dit meldde gisteren het Amerikaan se weekblad Newsweek dat zich ten aanzien van deze informatie beroept op anonieme Franse functionaris sen. Het akkoord zou voorzien in het trekken van een demarcatielijn ter hoogte van de 16e breedtegraad. Overschrijding van de demarcatie lijn door Libische troepen zou door Frankrijk worden beantwoord met het sturen van troepen, aldus News week. Melk in januari twee cent duurder DEN HAAG De minimum melkprijs wordt in de eerste week van 1985 verhoogd met twee cent per liter. Dit heeft een woordvoerder van Econo mische Zaken zaterdag meege deeld. De prijsverhoging be hoeft overigens nog goedkeu ring van het bestuur van het produktschap voor Zuivel. Volle melk gaat door de verhoging minimaal 1,22 cent per liter kos ten en halfvolle melk 1,01 cent per liter. Voor karnemelk en af geleide produkten als yoghurt en vla geldt geen minimumprijs. Vrouwelijke spookrijder na 25 km aangehouden AMERSFOORT De politie van Amersfoort heeft zaterdagnacht op de Stichtse Rotonde een automobiliste uit Leusden aangehouden, die als spook- rijdster over een afstand van bijna 25 kilometer op de A 28 (Zwolle-Amers- foort) had gereden. De vrouw, die bij haar aanhouding on der invloed bleek te verkeren, was bij Putten een uitrit opgereden. Haar man lag naast haar te slapen. Enkele tege moetkomende auto's hebben de vrouw met moeite kunnen ontwijken. Een van de tegenliggers kwam door zo'n uit wijkmanoeuvre in de berm terecht. Omdat het niet druk was op de weg zijn ernstige ongelukken voorkomen. chtoffertje van honger begraven l twee kilometer van de Soedanese grens begraaft h Eritrese familie een kind dat slachtoffer is gewor- h van de honger. Het kind is een van de dertig die ddeld dagelijks in het kamp Oued Chafari van x omkomen. In dit kamp, dat door Eritrese op- slingen wordt gecontroleerd, wonen 35.000 RONINGEN Het stelt nog niet veel voor, naar gisteravond is in het noordoosten dan toch le eerste (natte) sneeuw gevallen. Vanmorgen rerd in Groningen zelfs gepekeld, in verband net mogelijke ijzelvorming. In de loop van van- laag werd meer sneeuw in het noorden ver- vacht, de temperatuur blijft er rond het vries- «int. 'volgens het KNMI in De Bilt zijn de vooruitzich ten voor een witte kerst in de Randstad nog vrij p® somber. Vandaag steeg het kwik nog tot vijf gra den celcius en het ziet er niet naar uit dat hier binnenkort barre tijden zullen aanbreken. Maar Ter blijft hoop: een witte deken heeft ons wel va- Ter met de kerstdagen verrast. GENÈVE Alle grens overgangen tussen Frank rijk en Zwitserland, van Bazel tot aan Genève, zijn sinds vanmorgen geblok keerd door boze Franse vrachtwagenchauffeurs. Het vrachtverkeer tussen beide landen is hierdoor volledig tot stilstand ge komen. Personenvervoer is, zij met met de nodige vertraging, nog wel moge lijk. Het is de bedoeling dat de blokkades rond middernacht worden op geheven. Met hun actie willen de voornamelijk Franse chauffeurs protesteren tegen de belasting op het buitenland se vrachtverkeer, die op 1 ja nuari in Zwitserland van kracht wordt. Voor alle zestien Frans-Zwitserse grensover gangen stonden vanmorgen enige honderden vrachtwa gens. Bussen werden eveneens tegengehouden. Genève is door de actie bijna volledig af gesneden van zijn eigen ach terland. Aan de actie wordt ook deelgenomen door vracht wagenchauffeurs uit het, wes ten van Zwitserland. Zij vre zen nadelige gevolgen van de door West-Duitsland en Frankrijk in het vooruitzicht gestelde tegenmaatregelen. De Nederlandse vervoerders worden ten dele door de actie geraakt. Nederlandse bedrij ven, zo verklaarden woord voerders van vervoerders-or ganisaties vanmorgen, rijden eerder over Oostenrijk. Pro blemen zijn er wel voor het vakantieverkeer naar de Franse Alpen, dat veelal via Zwitserland gaat. De komende weken worden nog meer ac ties van vrachtwagenchauf feurs verwacht. Ook aan de Italiaanse grenzen, als protest tegen de nog immer trage af handeling. ,(Van onze parlementaire redactie) EM Premier ibers heeft zich zater- op de partijraad van CDA krachtig uitge- •ken tegen het stellen looneisen door de beweging. „Dat leidt verlies van werk en letegeril ten koste gaan van de °Pftagst betaalden. En dat a-sociaal zijn". De pre- erlandjier bestreed de verwij- n dat het kabinétsbeleid iaal zou zijn. „Meer sloven dan je waar kunt aken, dat is a-sociaal, et is gewoon onzin als irdt beweerd dat dit ka- net de crisis afwentelt de sociale minima". bbers wees erop dat de uit ingen in Nederland nog rimarl ^s tot hoogste in de we- ld behoren. Hij gaf echter ik aan dat de grenzen aan de lidariteit niet overschreden ogen worden. „Dat leidt tot n verdere uitbouw van het ijze en zwarte circuit en een rsmalling van het draagvlak de samenleving", aldus de emier. ij toonde zich bezorgd over geringere aandacht die ge- iven dreigt te worden aan de reductie van het financierings tekort en bepleitte'een krach tig voortzetten van het kabi netsbeleid. „We zijn een eind op streek. Onze politiek slaat aan. De oppositie voorspelde een jaar geleden binnen de kortste keren een miljoen werklozen. Welnu: het zijn er 250.000 minder, het financie ringstekort daalt en de econo mische groei trekt weer aan". Volgens de premier is de PvdA de partij van het doem denken en de ontevredenheid geworden, terwijl het CDA i'uist weer het geloof heeft ge- cregen dat het mogelijk is de economische problemen te bo ven te komen. Lubbers deed een klemmend beroep op de leiders van de ambtenarenbonden in hun ge sprek met minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) dat la ter deze week wordt gevoerd, een akkoord te bereiken over de invoering van een werk week van 32 uur voor jonge ren. FN V-econoom Piet Vos heeft zich zaterdag uitgesproken te gen het plan-Van Dam voor een 25-urige werkweek en te gen het PvdA-plan „sociaal- economische dilemma's". „Die dromen lijken te groot voor een klein land als het onze". Vos vindt dat arbeidstijdver korting geleidelijk moet plaatsvinden. (ADVERTENTIES) Bewoon Schoon Zo helder werken wij! ■4 l«» 26280 PLANEET BUITEN ZONNESTELSEL LOS ANGELES Astrono men van de universiteit van Arizona hebben in november een voorwerp waargenomen buiten ons zonnestelsel dat een planeet kan zijn. Dat zou dan de tweede geobserveerde pla neet buiten ons zonnestelsel zijn want vorige week werd bekend dat de astronomen uit Arizona in mei een gasvormi ge bol hadden waargenomen. In winkelcentrum Bolnes nabij Ridderkerk, was het zaterdagmorgen een chaos bij de winkel van Bas van der Heijden. Tientallen klanten verdrongen elkaar om een kerstboom voor 1,50 te be machtigen. Met een goedkope kerstboom in het winkelwagentje waren handelaren het warenhuis van Bas van der Heijden in Bolnes binnengereden. Politie en bewakers maakten daar een eind aan toen hande laren „per ongeluk" de schappen met hun boom leegveegden. ROTTERDAM Op verschil lende plaatsen in Zuid-Hol land zijn politie en Economi sche Controle Dienst zaterdag in actie gekomen tegen de stunt van superkruidenier Bas van der Heijden om kerstbo men voor 1,50 te verkopen. In Dordrecht nam de ECD een partij kerstbomen in beslag, omdat het Bas-filiaal kerstbo men voor 1,50 verkocht aan klanten die ƒ350 in de super markt hadden besteed. Deze gang van zaken was eerder door de rechter verboden. De superkruidenier kon echter niet verboden worden bomen voor 1,50 aan te bieden, maar dan aan iedereen. In Bolnes leidde dat tot een chaos. Kerst boomverkopers kwamen tegen de door hun als „broodroof" bestempelde stuntverkoop in actie door massaal de bomen aan te kopen. Hierop plaatsten zij de boom in een supermark twagentje, gingen de winkel in en veegden met hun boom de uitgestalde artikelen uit de schappen. Aan het eind van de ochtend maakte de politie in Bolnes een eind aan de kerst boomverkoop, toen een vrachtauto met „verse aan voer" door actievoerders en grote aantallen wachtende klanten werd leeggeroofd. Het filiaal in Bolnes heeft pi*o- ces-verbaal gekregen wegens het al voor negen uur starten van de verkoop en het feit dat de opgeslagen bomen vanaf de openbare weg zichtbaar wa ren. Bij het filiaal van Bas op de Groene Hilledijk in Rotter dam-Zuid nam de politie de bomen in beslag, omdat die zonder de vereiste vergunning op straat werden uitgevent. Bovendien dreigde ook hier de openbare orde in gevaar te ko men doordat zich drommen mensen bij de winkel verza melden. De ECD hoopt vindt dat Bas van der Heijden le vensmiddelen moet verkopen en geen kerstbomen. ..We ho pen dat de superkruidenier nu iets gelerd heeft", aldus een woordvoerder van de ECD. DEN HAAG PvdA en VVD hebben kritiek op de zogeheten homo-reso lutie, die het CDA zater dag heeft aanvaard op een partijraad in Arnhem. Volgens Len Rempt, Tweede-Kamerlid voor de VVD, is deze resolutie in strijd met het regeerak koord, waarin is afgespro ken dat discriminatie van homosexuelen bij wet ver boden zou worden. Bin nen het CDA was er voor al van de zijde van de af delingen uit het noorden en de randstad, van het vrouwenberaad en de jon geren kritiek op de reso lutie. Mevrouw Rempt wees erop, dat de ministers van het CDA niet gebonden zijn door de uit spraak van hun partij. Zij deed een beroep op hen de resolutie te negeren en, zoals afgespro ken, nog voor de zomer te ko men met een wetsontwerp. waarin een echte „gelijke be handeling" wordt gegaran deerd. Zo'n ontwerp kan reke nen op de steun van een meer derheid van de Tweede Ka mer, bestaande uit PvdA en VVD, aldus mevrouw Rempt. PvdA-leider Den Uyl herhaal de zaterdag voor de VARA- kleine christelijke partijen er van denken. CDA-voorzitter Bukman ontkende dit op de partijraad in Arnhem. Maar volgens Den Uyl wil het CDA op deze manier de weg open houden naar een eventuele sa menwerking met SGP, RPF en GPV Pag. 5: Omstreden passage over ontslag homo's bijna afgestemd PSVredt competitie DEN HAAG PSV heeft er gisteren voor gezorgd dat Ajax met een bittere smaak in de mond aan de winter stop kon beginnen. In de uitverkochte De Meer (29.300 toeschouwers) zorg den de Eindhovenaren voor de eerste nederlaag van Ajax: 1-4. De Amsterdam mers, die door een fel PSV werden overtroefd, zijn al leen op grond van hun doelsaldo herfstkampioen geworden. Feyenoord bleef door deze uitslag en door een moeizame overwinning van 2-1 op FC Den Bosch meetellen in de strijd om de titel. Ajax trachtte PSV op aller lei manieren te overklassen, maar deed dat met voor spelbare acties. Bovendien was het centrale verdedi gingsduo van PSV in top vorm. Ook Van der Gijp (twee treffers) en Valke speelden een opmerkelijke rol. Bosman zorgde in de siotlase voor de Amster damse treffer. Haarlem lijkt zich definitief te hebben hersteld van een zwakke periode. In Rotter dam werd Excelsior met 1-0 verslagen. FC Groningen deed het goed door met 2-1 te winnen bij het Bredase NAC, dat verder in de de gradatie-zorgen werd ge drukt PEC Zwolle liet bij Sparta de winst glippen, door vier minuten voor tijd nog een voorsprong van 2-0 uit handen te geven. René van der Gijp is het middelpunt van vreugde, nadat hij voor 2-0 heeft gezorgd. Brylle (rechts) en Van Aerle zijn blij met de voorsprong op Ajax. PSV vernedert Ajax Sterke eindsprint Sparta Leiden geeft Amsterdam voetballes Zweden geven Amerika geen enkele kans Noord wijk koploper na winst op RCL Fides-Pacta lijdt kostbare nederlaag Cees van der Wereld baas in eigen huis Van der Weijden en Collé bedienen Lugdunum- lift (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees V in de aanbieding Slavinken. ioogtmo9 QOn kilo UW «/i«7U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Er is alweer een planeet ontdekt buiten ons zonnestelsel. Vbrige week werd bekend, dat astronomen uit Arizona in mei ook al een gasvormige bol hadden waargenomen, die er met om loog. Het laatstwaargenomen voorwerp bevindt zich overigens op 20 lichtjaren van de aarde. En een lichtjaar is 9,5 biljoen kilometer, dus het is niet zo'n wonder, dal men het ding niet eerder heeft gezien. Veel verwonderlijker is het dat u nu de Leidse Courant mogelijk pas voor het eerst ziel Want het is al vijfenzeventig jaar in Leiden en omgeving, zelfs dagelijks, waar te nemen. Neem deze kans waar om dit veertien dagen lang (gratis) ook te kunnen doen. JuVll e Grain ec De Lodee Courant wil ik ba* 14 dagen proberen geheel vn (blijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Des Haag. 'CeidocSouaatit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1