icktóc Somant Feyenoord fortuinlijk PSV vernedert Ajax Vanenburg niet bij de laatste zestien Berger verlengt contract met FC Groningen Winst verkleint Brandts'kans op transfer ZEIST Gerald Vanen burg is door bondscoach Rinus Michels niet opge nomen in de selectie van de laatste zestien spelers van het Nederlands elftal, dat zondag 23 december in Nicosia tegen Cyprus de derde kwalificatiewed strijd voor de eindronde van het wereldkampioen schap zal spelen. De Aja- cied, die de voorafgaande twee wedstrijden miste door een schorsing, werd door Michels gepasseerd ten faveure van Mario Been van Feyenoord. „Vanenburg heeft tegen PSV niet beantwoord aan de eisen die een aanvallende speler op de rechter positie moet heb ben", verklaarde Michels zijn verrassende zet. „Hij functio neerde niet goed aan de rech ter kant. Daarom heb ik op hem geen beroep gedaan voor de wedstrijd tegen Cyprus". Ook Ton Lokhoff van PSV, de debutant tegen Oostenrijk, viel uit de boot. Michels: „Lokhoff heeft zeker voldaan tegen Ajax. Maar hij past niet in mijn strategie voor Cyprus. Daarin geef ik de voorkeur aan Ronald Koeman". Met Va nenburg en Lokhoff vielen ook de beide Ajacieden Ophof en Schoenaker af voor de laat ste zestien. Terug in de selectie, die uit drie clubmootjes van vijf spe lers plus Groninger Adrie van Tiggelen bestaat, keerden naast Ronald Koeman ook de Feyenoorders Wijnstekers en Houtman. Wijnstekers was te gen Oostenrijk absent door een blessure en kreeg nu de voor keur boven Ophof. Houtman dankt zijn uitverkiezing min of meer aan de onwil van Pisa. dat Wim Kieft geen toestem ming geeft op Cyprus aanwe zig te ziin. In de selectie van Jong Oranje, dat een dag eerder op Cyprus in actie komt, heeft Michels twee dispensatie-spelers opge nomen. Het zijn Rutjes van Excelsior en Roossien van FC Groningen. De selectie van het Nederlands elftal is: Spelbos. Boeve, Silooy, Van Basten. Koeman (Ajax). Van Breukelen, Van der Gijp. Brandts. Van de Kerkhof, Valke (PSV). Hiele, Wijnstekers, Gullit, Been. Houtman (Feyenoord), Van Tiggelen (FC Groningen) Afvallers: Schoenaker. Ophof, Va nenburg (Ajax), Lokhoff (PSV) Jong Oranje Snelders. Van Benthem (FC Twente), Boessen (Fortuna &k Rutjes (Excelsior). Roossien (FC Gro ningen). Bosman. Menzo, De Wit (Ajax). Corbijn. Van de Boogaard (PSV). Bakker (Willem II). Bii) (Hee renveen). Godee. Verkuyl (FC Utrecht). Boe re bach (Go Ahead Eagles). Schmidt (Sparta). Afvallers; Jalink (Excelsior). Brouwer (Go Ahead Eagles). Trost (Roda JCV GRONINGEN Han Berger zal morgen zijn contract als trainer van FC Groningen met twee jaar verlengen. Tijdens het weekeinde kwamen Berger, die aan zijn tweede seizoen bezig is in het noorden na zeven jaar FC Utrecht te hebben gediend, en voorzitter De Vries al tot overeenstemming. De beslissing van Berger werd mede ingegeven door het feit dat de KNVB inmiddels heeft beslist dat er volgend jaar nog geen nieuwe bondscoach wordt aangesteld. Dat was oor spronkelijk de bedoeling, maar het voortijdige vertrek van Kees Rijvers gooide wat dat betreft roet in het eten. De nieuw te benoemen man had in de oude opzet Rijvers een jaar later moeten opvolgen. Doordat inmiddels Rinus Mi chels het roer in handen heeft en dat ook zal houden is een nieuwe bondscoach niet meer nodig. Berger werd genoemd als één van de kandidaten voor die post. De KNVB zal een eventuele nieuwe man uit eigen gelederen recruteren. MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA 13 AMSTERDAM PSV's rui me overwinning op Ajax heeft de kansen van Ernie Brandts op transfer naar Manchester United niet vergroot. Coach Jan Reker wil Brandts niet kwijt, manager Kees Ploegsma had vorige week al voor zich zelf vastgesteld dat de terugge haalde international, als het even kan, behouden moet blij ven. Ploegsma: „Wanneer wij bij Ajax zouden hebben verloren, had het zakelijke aspect vooral geteld, er is tenslotte een mas sa geld mee gemoeid. Instem ming met een transfer bete kent dat er alleen financieel wordt gedacht. Uit het oog punt van het voetbal moeten wij echter „nee" zeggen. Maandag (vandaag) zal ik voor het eerst direct contact met Manchester United hebben". Aan de andere kant zal PSV geld verliezen bij een transfer van Brandts aan het einde van het seizoen, ruw gezegd brengt Brandts dan. aan het eind van zijn contractperiode, een half miljoen gulden minder op. „Daar zijn wij", vertelde Ploegsma, „ons zeer wel van bewust. Het houdt ook in dat wij ermee rekening zullen moeten houden, dat Brandts het verdient om zeer reële voorstellen van ons te krijgen voor verlenging van zijn over eenkomst. Dat ben je verplicht wanneer je een sportman een dergelijke mogelijkheid „ont neemt' „Praten over mijn transfer", constateerde de maker van het eerste doelpunt tegen Ajax, „zou na een nederlaag natuur lijk gemakkelijker zijn ge weest. Wanneer een club als Manchester United voor de deur staat, doe je jezelf tekort indien je nee zegt. Niet alleen om het geld. Er zal trouwens iets aantrekkelijks tegenover moeten staan uit Engeland, want mijn vrouw en ik gaan niet voor niets naar het bui tenland". „Ik wil Brandts niet kwijt", onderstreepte Jan Reker nog maals. „Hij heeft weer ijzer- sterk gespeeld, met Stevens is hij veruit het beste centrale duo in Nederland. Zij horen samen in het Nederlands elf tal. Als Rinus Michels echt verstandig is, belt hij van avond Stevens nog op om hem met Brandts mee te nemen naar Cyprus. Dat is net zozeer zijn belang, als het mijn belang is Brandts bij PSV te houden". Regen wormen „kraken voetbalveld PERUGIA De op bescheiden Ita liaanse niveau spelende voetbalclub FC Perugia worstelt al sinds het begin van het seizoen met een ongewoon probleem. Een leger regenwormen heeft het hoofdveld van de vereniging tot woonoord gekozen. Zeer tot onge noegen van de voetballers m de hoofdstad van Umbrie. die elke zon dag een omgeploegd veld aantreffen. Het terrein wordt nu behandeld met kalk-sulfaat. Het zout dwingt de wor men naar de oppervlakte, waar de il legale bewoners aan koude en vorst ten onder moeten gaan. DEN BOSCH Door zelf geen fout te maken in Den Bosch heeft Feye noord gistermiddag volle dig kunnen profiteren van de verrassende uitslag, die PSV tegen Ajax op het scorebord kreeg. De Rot terdammers liepen door de zege van 2-1 die ze op FC Den Bosch behaalden, twee punten in op aartsri vaal Ajax. De titelkansen zijn daardoor weer, zij het summier, teruggekeerd in de Kuip. Spelend als gisteren lijkt Feye noord echter geen serieuze ti telkandidaat. De ploeg had te veel moeite met de thuisclub, die er in de slotfase zelfs in slaagde de met 2-1 leidende Rotterdammers aan het wan kelen te brengen. Invaller Gillhaus schoot toen net naast en Van der Horst werd één minuut voor het slot op het nippertje door Brard - regle mentair - de voet dwars gezet. Een verdiend punt bleef zo doende net buiten bereik van FC Den Bosch, dat voor de tweede achtereenvolgende week een in de eerste helft op gebouwde voorsprong hele maal uit handen gaf. Vorige week nog was Utrecht er in de Galgenwaard in geslaagd de Bosschenaren na een achter stand van 0-2 voorbij te steve nen. Rinus Israel verweet zijn spelers daarna een te lank moedige instelling. Zelfde woorden Gistermiddag kon de Amster dammer dezelfde woorden uit spreken. FC Den Bosch werd, geruggesteund door de voor sprong halverwege, te enthou siast. De thuisclub vergat de defensieve opdrachten en bood Feyenoord zodoende de kans terug te komen. Tien minuten na de spelher vatting kwam de landskampi oen langszij. Gullit (na de pau ze rechtsbuiten, voor rust mid denvelder) wrong zich door de Bossche defensie en bood de verder onzichtbare Houtman de kans te scoren. Been zorgde twaalf minuten later, na een schitterende solo, voor 1-2. FC Den Bosch zat plotseling met lege handen, terwijl het voor de rust door een gave treffer van Van der Horst toch verdiend de leiding had geno men. Dat doelpunt viel na een periode, waarin de thuisclub de zaken aardig onder controle had. Feyenoord startte welis waar fel - Hoekstra raakte al na vijf minuten de onderkant van de lat maar zakte ook weer vlug terug. FC Den Bosch profiteerde daarvan, maar kon na de pauze zijn voorsprong opnieuw met vast houden. FC Den Bosch - Feyenoord 1-2 (1-0): 43 Van der Horst 1-0, 55 Houtman 1-1. 67 Been 1-2. Scheidsrechter Van Swieien. Toeschouwers: 11500 Gele kaarten Adriaanse (Den Bosch) en Staflcu (Feyenoord) FC Den Bosch: Van Grinsvcn, Van dor Linden, Adriaanse, Van Herpen, Bijnen, Van Nielen (Scholten), Patti- nama. Van der Horst, Van der Waart (Gillhaus). Schouwenaar. Kaiser Feyenoord: Hiele. Wijnstekers. Troost. Van der Korput. Brard. Hoekstra. Gullit. Sufltu. Rep, Hout man. Been VW'er Taihutu twee duels door club geschorst VENLO Johnny Taihutu van FC VVV is voor twee wedstrij den geschorst. Bovendien heeft het bestuur van de eerste-divi- sieclub de aanvaller een geldboete van 500 gulden opgelegd. Tai hutu weigerde vorige week woensdag als wisselspeler mee te reizen voor de bekerwedstrijd tegen FC Den Boscn. Sinds Tai hutu ziin vaste plaats bij FC VVV kwijt is, botert het niet zo tussen hem en trainer Sef Vergoossen Krachttraining niet nadelig voor snelheid NIJMEGEN In ttgenstel- ling tot wat in de sportwereld algemeen wordt aangenomen is krachttraining niet nadelig voor de snelheid van een spor ter. Van krachttraining wordt men niet traag. Eerder is het zo dat de zwaargetrainde spier bij echt hoge belasting sneller reageert dan de ongetrainde. Dat blijkt uit een studie naar kracht en snelheid van mense lijke spieren, waarop de Nij meegse onderzoeker ir. F. de Koning promoveerde aan de katholieke universiteit (KU) in Nijmegen Hij baseert zijn conclusies op twee onderzoe ken, die hii de afgelopen jaren aan de KU heeft verricht Vice-voorzitter kanobond weg MONNICKENDAM Bm van de Ster uit Monnicken- dam heeft in het weekeinde met onmiddellijke ingang zijn functie als vice-voorzitter van de Nederlandse Kanobqrd neergelegd uhammad Ali et hadevergoeding SHINGTON Muham- I Ali, de oud-wereldkampi- boksen in het zwaarge- tit, heeft een eis van 50 oen dollar (ruim 170 mil- 1 gulden) schadevergoeding ediend bij de rechtbank in Bhington voor zijn veroor- ng wegens dienstweigering 967. Ali eist tevens dat hij r de periode van 1970 tot 1 erkend wordt als wereld- ïpioen zwaargewicht. In de pagina's tellende eis zegt dat zijn rechten door hoge ïringsfunctionarissen zijn ïhonden door hem niet als 'etensbezwaarde te erken- i, waardoor hij niet voor de log in Vietnam zou zijn op liepen. Ali eiste dat hij zou rden vrijgesteld van militai- lienst op grond van het feit, hij priester was van de terikaanse Moslim-kerk. De lerikaanse regering was tijds van mening dat Ali's Et igering op te komen voor i dienstplicht gebaseerd was motieven van ras en poli- k en niet op religieuze. 1TERDAM Het sar- hautaine gebaar, mee René van der gistermiddag om over vier in De Meer ix Gasselich voor aap typeerde perfect de loudingen binnen de n. De onberekenbare igelspits van Rotter- ise kom-af wierp eerst een veelzeggende in de richting van trainer, zocht de Oos- rijkse Ajacied Gasse- op en ging grijnzend hem staan, daarbij els met de bal op zijn jonglerend. Zoals hammad Ali vroeger murw geslagen uitda- placht te doen: nog n onderstrepen wie de ■kste is. ;ebaar van René van der maakte de vernedering Ajax extra schrijnend. |>SV 1-4. Wat een heuse een wervelende uit- van de eerste competi- ?Ift had moeten worden, een wedstrijd, waaraan in de Eindhovenaren ple- hebben beleefd. Zó kans- was de koploper uit Am- dam in eigen stadion, dat Ler Aad de Mos na afloop een woord van ovedrij- imoest erkennen: „We over deze uitslag niet en". af had hij zijn elftal nog idig geprezen. Zijn team |in de eerste veertien com- ewedstrijden door uitge- nceerd voetbal te laten slechts twee verliespun- ibehoeven te incasseren. En (kon van PSV (vier verlies- ?n meer) niet worden ge- De Eindhovenaren had lopen lanterfanteren, ir de Amsterdammers ge- iplineerd en professioneel overwinningen bleven bin- 'lalen. Dat was de balans gistermiddag half drie. In leer zou Ajax de kroon op 'werk zetten door de kloof PSV zo groot te maken, strijd om het kampioen- kp vóór de kerstdagen in al beslist zou zijn. e anders anders pakte het uit. De erste lijn van Ajax kreeg :ntig minuten lang geen p op het countervoetbal de Brabanders en mag eraf blij zijn dat met name neth Brylle heel slordig zijn kansen omsprong, an- waren de Amsterdam- s geconfronteerd met de ltste thuisnederlaag ooit den. verschil tussen Ajax en was gisteren het verschil ;n Gerald Vanenburg en van der Gijp. Vanenburg lt zijn beste wedstrijden n ploegen als Roda JC en Ahead Eagles, maar laat het in echte toppers (te) vaak afweten. Voor Van der Gjp geldt precies het tegenoverge stelde. Hij is tegen de zwakke re broeders nauwelijks te mo tiveren, maar zijn vorm groeit naarmate er meer mensen naar hem kijken. In De Meer waren dat er 30.000. Van der Gijp scoorde de tweede en der de Eindhovense treffer. En stelde daarmee de zege voor PSV definitief veilig. Stuk wijzer Leuk voor hem. leuk voor Brabant, èn leuk voor bonds coach Rinus Michels, die een heel stuk wijzer moet zijn ge worden. Zo kon hij met eigen ogen zien, dat het ijzersterke optreden van PSV-voorstop per Ernie Brandts een paar weken geleden op Old Traf- ford in Manchester geen inci dent is geweest. Brandts, op nieuw bekeken door manager Ron Atkinson van Manchester United kwam tegen Marco van Basten geen moment in de problemen en speelde min stens drie klassen beter dan een andere kandidaat voor de Oranjedefensie, Ajacied Ro nald Spelbos. Routinier Spel bos slaagde er niet in voor eni ge organisatie in de Amster damse achterhoede te zorgen en toonde zich in de opbouw (opnieuw) onthutsend zwak. René van der Gijp daarover: „We hadden afgesproken: als Spelbos opkomt, laten we hem lopen. Hij kan toch niet veel met de bal". Een waarheid als een koe. Het zou overigens veel te ver gaan om het falen van de Ajax-defensie volledig in de schoenen van de voorstopper te schuiven. De organisatie deugde van geen kant en dat kan onmogelijk de fout zijn van één voetballer. Sonny Si looy (in de eerste helft tegen Van der Gijp, na de pauze te gen Brylle), Edo Ophof (in de eerste helft tegen Brijlle, in de rust met een neusblessure uit gevallen) en Peter Boeve (na 'de pauze tegen Van der Gijp) lieten zich in de persoonlijke duels weliswaar zelden aftroe ven, maar waren na balverlies op het middenveld het spoor vaak volledig bijster. Brylle had hiervan al na zes minuten moeten profiteren. Door Heintze in de diepte gestuurd, faalde hij evenwel oog in oog met doelman Hans Galjé. Wel raak Tien minuten later was het wel raak. Uit een vrije schop van Michel Valke kopte Tho- resen tegen de binnenkant van de paal. Huub Stevens bracht de bal opnieuw voor het Ajax- doel, waar uitblinker Ernie Brandts klaar stond om raak te koppen. Vanaf dat moment moest Ajax komen en kon PSV zich nog nadrukkelijker op de door haar geliefde coun ter gaan toeleggen. De aanval- spogingen van de Amsterdam mers werden op kennelijk eenvoudige wijze onschadelijk gemaakt. Van Basten zat op slot bij Brandts, Vanenburg werd uit de wedstrijd gespeeld door Heintze en De Wit kon tegen Van Aerle geen potten breken en zocht bovendien constant één tegenstander te veel op. Zodat PSV-libero Ste vens zelden corrigerend be hoefde op te treden. De enige Ajacied die dicht bij een doel punt kwam, was de hard wer kende Schoenaker, met Ro nald Koeman de enige Ajacied die een voldoende scoorde. Zijn kopbal ging over. Vrije doorgang In de 39ste minuut werd de wedstrijd in feite beslist. Ton Lokhoff kreeg vrije doorgang op rechts en eiste met zijn rush zoveel aandacht van de Ajax- defensie op, dat aan de andere kant Brylle volledig vrij werd gelaten. Lokhoff tikte de bal op het hoofd van de Deen, die op de lat mikte. In de rebound toonde Van der Gijp zich tref zekerder: 0-2. Zes minuten na de pauze deed het uit Lokeren overgekomen enfant terrible het nog eens dunnetjes over, alleen ditmaal veel fraaier. Door Lokhoff de diepte ingestuurd, zette hij eerst Silooy professioneel opzij, omspeelde vervolgens Boeve en Galjé en schoof de bal be heerst in de hoek. Nadat gele- genheidsspits Michel Valke met een bekeken lobje zelfs voor 0-4 had gezorgd, mocht de voor Spelbos ingevallen Johnny Bosman twee minuten voor het einde namens Ajax iets terugdoen. Felix Gasselich (in de pauze voor Ophof in de ploeg gekomen) soleerde op links en bood Bosman een niet te missen kans. Het maakte de nederlaag voor de Amster dammers een beetje minder bitter. Een heel klein beetje. BERT DIJKSTRA Ajax - PSV 1-4 (0-2): 18 Brandts 0-1, 39 Van der Gijp 0-2, 51 Van der Gijp 0-3, 70 Valke 0-4. 88. Bosman 1-4. Scheidsrechter Van Ettekoven Toeschouwers: 29.300 (uitverkocht). Gele kaart Van Aerle (PSV). Ajax: Galjé; Ophof (Gasselich), Spel bos (Bosman), Rijkaard, Silooy; Schoenaker, Koeman, Boeve; Vanen burg, Van Basten, De Wit PSV: Van Breukelen; Van Aerle. Stevens, Brandts, Heintze, Lokhoff, Thoresen, Van de Kerkhof. Valke; Van der Gijp. Brylle (Hysen).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13