Westduitse regering voelt niets voor massale herdenking Frans Zwetsloot heeft van Noord wijk luilekkerland gemaakt Ruilen Oostduitse vluchtelingen in Praag in hongerstaking imTtWivpm VIER OUD EN NIEUW OP ZEE BINNENLAND/BUITENLAND CcidaeSouacmt ZATERDAG 15 DECEMBER 1984PAGINJ In onze familie schept men er een dia bolisch genoegen in vrijwel elke ge zinsuitbreiding in december plaats te doen vinden, waardoor mijn toch al overbelaste budget definitief knock out gaat. Eind november spreiden wij weliswaar de maandelijkse wedde op tafel uit om de eindjes aan elkaar te knopen, maar veel helpen doet het niet, want we komen al jaren eindjes te kort. Wij bezuinigen al zo veel mo gelijk naar vermogen op de taai, be sluiten tot de aankoop van een nog scharminkelig konijn, dat stijfbevro- ren in de aanbieding ligt, schrappen tenslotte ook nog het extra flesje port voor bij de kaasschotel. En via een in-, gewikkelde breukenreeks komen we dan tot een schamel bedrag, dat res teert voor de jarigen. In het begin van deze week waren het er gelijk twee. De tweeling van mijn oudste zuster, die negen jaar geleden als verlate sinterklaassurprises werden nabezorgd. Helaas kunnen we dat stel niet over het hoofd zien. Want mijn zuster is indertijd zo uitgekookt ge weest mij tot het peetoomschap te roe pen. Een mistige uitverkiezing in deze samenleving, heb ik later begrepen, die alleen maar handen vol geld kost. Mijn vrouw zag het dit jaar niet eens zo somber in. „Geef ze die waardeloze manchetknopen maar, die je van Sjaak hebt gehad voor je Sinterklaas. Ieder één", stelde ze voor. Maar dat duiveltje in haar legde ik meteen resoluut het zwijgen op. Want je geeft geen dingen aan jarigen, waar je zelf mee omhoog zit. „Of we geven wat goeds. Of we ge ven helemaal niks", meende ik. „Jij hebt mooi praten", riep ze, ,jij al tijd met je hoogdravende stellingen. Zorg maar liever, dat je eindelijk eens wat meer gaat verdienen". „Ho ho", antwoordde ik waardig,,,nou ga je te ver. Je hoort mij toch niet be weren, dat ik ze met alle geweld de auto van het jaar wil geven. Ik denk alleen aan een boek. Maar dan wel een goed boek, waar ze wat aan hebben voor hun verdere leven". „En dan wij zeker geen konijn met Kerst", riep ze venijnig, „aan me nooit niet. Alleen omdat jij je zo nodig groot wilt houden voor je mooie familie. Een duur boek omdat oompje zo nodig diep in de bus wil blazen van zijn armoed zaaiersloontje". „Zeg jij nou asjeblieft niks meer", stel de ik voor, „wat heb jij je moeder op haar verjaardag gegeven? Het mens draagt nooit truien. Maar jij moest er zo nodig een van vijftig gulden geven. Dat is wel drie maanden speklappen eten. En die heb je ons nu mooi door de neus geboord". Ik stond op en liep zwijgend de kamer uit. Dit soort gesprekken ken ik al ge ruime tijd. Ze beginnen bij de weder zijdse ouders en eindigen ergens in 1400 bij een verre voorzaat, die al evenmin wilde deugen. Stuk voor stuk treiteren ze het bloed onder je nagels vandaan en zitten ze alleen te wachten op een nog groter cadeau dan vorig jaar. Ze kon me wat. Ik kocht in een boek winkel twee ingebonden pillen, waar van de prijs mijn begroting verre te boven gingen. Maar in mijn spontane woede kon me dat geen fluit meer schelen. Ik liet ze zelfs met opzet fees telijk inpakken met nog extra katoe nen roosjes erop van twee vijftig per stuk. Met die feestelijke buit kwam ik een kwartier later op het verjaardagsfeest, dat met lauwe limonade en Zaanse koeken uit het voordeelpak uiterst verdrietig naar zijn apotheose sukkel de. Er was net poppenkast geweest geen barst aan, zei een van die knul len en mijn komst deed dan ook achter hun lepe ogen een sluimerend roofdiereninstinct ontwaken. Wat be grijpelijk is, want ze weten van alle vorige verjaardagen, dat ik niet op een cent kijk. Ik gaf ze met een toepasselij ke bede voor hun toekomst de kostelij ke boekenschat. Waarop hun moeder meteen zei: „Dat had je nou niet moe ten doen". Vervolgens pakte ze een van de boe ken, bladerde erin en begon te glimla chen. Ze boog zich voorover en fluis terde mij vertrouwelijk toe: „Het geeft niks hoor. We moeten allemaal de te ring naar de nering zetten. En de kin deren merken er toch niks van". Ik begreep niet, waar ze op doelde, tot dat ze mij zwijgend het boek had aan gereikt. Op het schutblad stond met fraaie letters: „Van de Goede Sint. Ma drid. December 1984". Kunnen de bockhandelaren misschien in het vervolg wat strengen worden voor mensen, die hun cadeaus komen ruilen Het is maar een vraagje hoor. ,JE Frans Zwetsloot: „Als je eenmaal ontdekt hebt wat lekker eten is, neem je geen genoegen meer met een sufgebraden sudderlap In het rijtje opmerkelijke talenten, waar mee een natie zich onderscheidt, heeft men bij de Nederlanders tot voor enkele jaren terug tevergeefs gezocht naar culi- Oranje kennelijk niet gediend. En onder het motto „Fantasierijk eten is nergens voor nodig. Als het maar stijf rechtop in de maagput staat is het al meer dan goed" voedde ons volk zich dan ook eeu wen achtereen onder groezelig lamplicht met stamppotten, balkenbrij en vet spek met de zwoerdjes er nog aan. Dat was tenminste eerlijke, oergezonde kost voor Godvrezende burgers, die in het zweet huns aanschijns de drassige landerijen bewerkten en zich bij nacht en ontij met lieslaarzen aan en de zuid wester diep over de gelooide hoofden ge trokken naar doorbrekende dijken spoedden. Als ze die karweien wederom geklaard hadden en in de schemering op huis aan gingen snoven ze al van verre de ver trouwde geuren op, die door de kieren van het keukenraam waaiden. „Moeder de vrouw", overdachten ze op zulke mo menten in diepe dankbaarheid, „weet tenminste wat ons toekomt" En zolang de lepel in haar brijpot stond, was er voor hen geen enkele aanleiding om te treuren. hout, die zich aanvankelijk op een ban- ketbakkersschool aan een mierzoet lijn tje liet houden, achtte op een gegeven moment de tijd rijp voor een frontale aanval op de middelmatige smaak van zijn landgenoten en stouwde zijn winkel pand vol met de meest exclusieve lek kernijen, die op dit ondermaanse voor handen zijn. „Het was natuurlijk een griezelige gok", realiseert hij zich achteraf terdege, „maar ik had het geluk, dat steeds meer Nederlanders in de gaten kregen, dat eten geen dagelijks terugkerende straf behoeft te zijn. Ze kwamen van hun va kanties in het buitenland steevast thuis met verhalen over fantastische maaltij den, waar ze met volle monden van ge noten hadden. En met die herinneringen delijk de kunst van het echte koken heb ben ontdekt, nemen voortaan geen ge noegen meer met een sufgebraden sud derlap of een bal gehakt met veel te veel- beschuit er in. Nu ze gedwongen worden om de hand aan de knip te houden om die reden niet meer zo vaak buiten de deur kunnen gaan eten. proberen hoe dan ook van de maaltijden thuis een klein feestje te maken. En daarvoor zijn ze bij mij aan het goede adres". Strooptochten Mierzoet Dit alles overdenk ik op weg naar Noordwijk. waar Frans Zwetsloot in de Hoofdstraat 68 als onvermoeibare gids fungeert in zijn eigen Luilekkerland. Deze zoon van een kruidenier uit Voor- zelfde manier konden schransen". „Tot hun niet geringe verbazing be merkten ze toen, dat er in de buurt van hun eigen huis restaurants zijn, waar de chefkok de sterren van de hemel kookt ,en gerechten op tafel tovert, die een ver gelijking met culinaire ontdekkingen in Frankrijk en Italië glansrijk kunnen doorstaan. Met name de leden van de Alliance Gastronomique Neerlandaise hebben op dit punt baanbrekend werk verricht". Recessie De recessie, die ons land toch alweer ge ruime tijd in de houdgreep heeft, is tot nog toe aan de winkeldeur van Zwets loot voorbij gegaan. „Een logische zaak", meent hij, „mensen, die proefondervin- Om deze fijnproevers aan hun exquise trekken te laten komen stroopt Frans Zwetsloot nu onverdroten stad en veletf landen af op zoek naar de beste delica- huidi tessen. Van die strooptochten komt hij dan in Noordwijk terug met een rijke, tongstrelende buit, waarvoor zijn vaste klanten graag een reis vanuit alle wind streken over hebben. De vrouw van bierkeizer Freddy Heineken zet haar gepantserde auto bij de pai ter aan de overkant en spoedt zich van daar met haar zwaar gewapende lijf wacht naar de toonbank van Zwetsloot om een keuze te doen uit de 80 soorten kaas, de vele hammen en patees, vers gebakken noten, de exclusieve jams, soe pen, theemelanges en wijnen en de sala des. Als er daarna een Rolls Royce de Hoofd straat indraait kun je er donder op zeg- gen, dat de eigenaar zijn chauffeur met pet heeft opgedragen een bestelling ver se truffels, oedangs, gerookte zalm, pa ling en flessen fameuze ,jus de veau" van Kaatje bij de Sluis op te halen. sk HA' eind is de we' :r niet Bej vangei bedr het n nstaan cent d imt in ie stui g is v Proces moord Popieluszko begint 27 december WARSCHAU Het proces wegens de moord op de pries ter Jerzy Popieluszko tegen vier Poolse politiefunctionaris sen begint op 27 december. Dat heeft het Poolse ministerie van justitie vrijdag bekendge maakt. Kapitein Piotrowski (33) en de luitenants Waldemar Chmie- lewski (29) en Leszek Pekala (32) worden beschuldigd van ontvoering en moord. Hun su perieur op het ministerie van binnenlandse zaken, kolonel Adam Pietruszka, zal volgens het Poolse persbureau PAP te recht staan op beschuldiging van het aanzetten tot en het helpen bij de ontvoering en de moord. De drie eerst genoem den hebben de moord oekend. BONN De Duitsers we ten niet goed wat ze aan moeten met de achtste mei 1985. Die dag is het veertig jaar geleden dat nazi-Duitsland capituleer de. In het besef dat het buitenland met argusogen toekijkt breekt, de West duitse regering zich het hoofd over de vraag hoe de achtste mei op passen de wijze herdacht kan worden. De herdenking zal ook een belangrijk on derdeel uitmaken van het gesprek dat Bondskanse lier Helmut Kohl vandaag heeft met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz. President Reagan zou geïnte resseerd zijn in een bezoek aan een voormalig concentratie kamp. Hij neemt deel aan de economische topconferentie, die van 2 tot 4 mei volgend jaar in Bonn wordt gehouden. Hij zou zijn bezoek aan de Bondsrepubliek met een aan tal dagen kunnen verlengen. Volgens het weekblad Der Spiegel voelt het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn echter weinig voor een demonstratief bezoek van Reagan aan een concentratie kamp. Gevreesd wordt dat Reagans bezichtiging van een nazi-folterplaats de andere on derdelen van het programma volledig naar de achtergrond zal dringen. De voorbereidingen van de Westduitse regering gaan in de richting van een eenvoudige, stille herdenking. Er wordt die dag een oecumenische dienst in de Dom van Keulen gehou den ter herdenking van de slachtoffers van het Nazi-regi me. De Bondsdag zal met het zelfde doel in een plechtige zitting bijeenkomen. Daar blijft het bij. Vantevoren, op 21 april, zal de kanselier op het terrein van het voormalige concentratiekamp Bergen-Bel- sen een toespraak houden. Vredesberaad De Westduitse socialistische partij, de SPD, wil in het ka der van de herdenking een zo genaamd vredesberaad organi seren in Neurenberg. Daaraan zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers van ste den en dorpen, die bijzonder zwaar door ae oorlog getroffen zijn. De SPD denkt in dat ver band aan Minsk, Dresden, Co ventry, Oradour, Lidice en Keulen. Op welke wijze de geallieer den de veertigste veijaardag van de Duitse capitulatie her denken, wordt natuurlijk niet in Bonn, maar in Washington, Londen en Parijs beslist. Dat was ook al in juni van dit jaar het geval toen Reagan, de Franse president Mitterrand en de Engelse koningin elkaar aan de kust van Normandie ontmoetten om de landing van de geallieerden te herdenken. Kohl die daar graag bij ge weest was, werd toen niet uit genodigd. De Westduitse regering wil in BONN In een wan hoopspoging om hun ver trek naar de Bondsrepu bliek af te dwingen, ziin veertig Oostduitse vluch telingen in de Westduitse ambassade in Praag over gegaan tot een hongersta king. Daarmee heeft de si tuatie rond de vluchtelin gen zich plotseling drama tisch verscherpt. In de ambassade bevinden zich op het moment nog DDR-burgers. De vluchtelingen hebben naar het wapen van de hongersta king gegrepen, omdat duide lijk is geworden dat de DDR onder geen enkele voorwaarde bereid is hen naar de Bondsre publiek te laten gaan. Oost- -Berlijn heeft slechts verze kerd dat de vluchtelingen, die naar de DDR terugkeren, niet gestraft zullen worden. De laatste weken hebben daarom steeds meer vLuchtelingen hun actie opgegeven en zijn naar de DDR terug gegaan. Twee maanden geleden waren er nog 150 vluchtelingen in de ambassade. Wat achter is gebleven is een harde kern, die onder geen be ding terug wil naar de DDR. Donderdag hebben de West duitse staatssecretaris voor de Duits-Duits Betrekkingen, Rehlinger, en de Oostberlijnse advocaat, Vogel, uitvoerig over de situatie gesproken. Beiden hebben ook, zij het af zonderlijk, langdurig met de vluchtelingen gepraat om hen tot terugkeer te bewegen. Vo gel heeft zelfs een persoonlijk gesprek met elke vluchteling gevoerd. De Westduitse regerings woordvoerder, Bönisch, zei gisteren over de hongerstaking dat „zulke wanhoopspogingen een vertrek naar de Bondsre publiek niet dichterbij bren gen". Het ziet er inderdaad niet naar uit dat de hongerstaking voor de DDR aanleiding is bij te draaien. Vanuit Oost-Berlijn werd scherp gereageerd op een brief van Bondskanselier Kohl aan de vluchtelingen, waarin hij verzekert alles voor hen te zullen doen wat moge lijk is. De DDR sprak over een „onverantwoordelijke brief", omdat het al dan niet laten vertrekken van DDR-burgers uitsluitend de verantwoorde lijkheid van Oost-Berlijn is. Veel vluchtelingen zijn ook te leurgesteld in de houding van Bonn. Ze hadden gehoopt dat de Westduitse regering ener gieker zou proberen de DDR onder druk te zetten. Onge twijfeld zullen de verwijten zich volgende week ontladen boven het hoofd van minister van buitenlandse zaken, Gen- scher, die tijdens zijn reis naar Tsjecho-Slowakije ook de am-, bassade zal bezoeken. AISjêw^1"- Toraboeken vernietigd JERUZALEM Tijdens branden in twee synagogen in Jeruzalem zijn twintig deels zeldzame toraboeken vernie tigd, waarvan er enkele in de holocaust waren gered. De po litie vermoedt dat de branden zijn aangestoken. De woordvoerder van de poli tie van Jeruzalem, Rafi Levi, zei dat de branden in de syna gogen Ramban en Diaspora Jesjiva op de Berg Zion op on geveer hetzelfde ogenblik wa ren ontstaan. elk geval verhinderen dat de feallieerden op Duits grondge- ied herdenkingen organise ren. De Amerikanen hebben Bonn gepolst over een bijeen komst van alle landen die aan de oorlog hebben deelgenomen in Berlijn. Ze hebben zelfs de mogelijkheid geopperd dat .Reagan in Berlijn de Russische leider Tsjernenko zou kunnen ontmoeten. Bonn voelt daar echter weinig voor. De rege ring zou het liefst zien dat Rusland in het geheel niet be trokken zou worden bij de herdenkingen van het Westen. De Amerikanen echter willen de Russen niet helemaal links laten liggen, zeker niet nu bei de mogendheden weer gaan praten over ontwapening. Met een herdenking van de geza menlijk bevochten overwin ning op nazi-Duitsland zouden Amerika en Rusland hun vre deswil kunnen onderstrepen. Bomen sterven aan milieu-stress KASSEL Geleerden die een onderzoek instellen naar de del van bossen in West-Duitsland zijn tot de conclusie gekomen, a bomen abrupt bezwijken onder milieustress. Dit zou op dezelf J wijze gebeuren waarop ogenschijnlijk gezonde mensen plotselin ge hartaanvallen krijgen. De conclusie werd gepubliceerd door onderzoekers aan de Uij versiteit van Kassei, die een computermodel hadden gebrul om de stress-theorie te beproeven. Zo zouden op het oog gezonl bomen op het punt van „instorting" door stress kunnen stal wanneer in stilte opeengehoopte schade door vervuiling tiek niveau bereikt ESA ontwikkelt ruimtestation PARIJS Het Europese Ruimtevaartbureau (ESA) heeft gistfj ren aangekondigd dat het na een onderzoek van drie jaar ovi zal gaan tot de ontwikkeling van het eerste Europese ruimtes! tion dat weer naar de aarde zal terugkeren. Het station zal Eurt ca worden genoemd. Het bureau verklaarde dat het project, waarmee 575 miljoen den is gemoeid, een eerste stap .is in de ontwikkeling van ru; tetransportsystemen. De Eureca zou begin 1988 met behulp een Amerikaanse ruimteveer gelanceerd moeten worden. Ooggetuige moord op Aquino opgespoord MANILLA Het bureau van de Filippijnse ombudsman, een rechtzaak voorbereidt tegen militairen die worden verdacj van de moord op Benigno Aquino, heeft een vrouw opgespooj die ooggetuige is geweest van de moord op de oppositieleider augustus 1983. Rebecca Quijano, die een jaar lang onvindbaar was en de „hd lende dame" wordt genoemd, reisde indertijd met hetzelfm vliegtuig als de vermoorde oppositieleider. Zij wordt de huildeL scj, de dame genoemd omdat zij na de moord volgens verslaggever, op het vliegveld huilde en hysterisch schreeuwde: „Zij nebbrf- 1Jie hem al vermoord", alvorens een legerkolonel haar wegleidde) Paa ADVERTENTIE North Sea Ferries heeft in samenwerking met uw krant een feestelijke mogelijkheid voor u georganiseerd om Oud en Nieuw dit jaar eens heel anders te vieren. Oudejaarsavond weg. Nieuwjaarsdag terug: een avond en een nacht geheel verzorgd het zeegat uit. Voor f 175.- per persoon, inclusief champagne en wijn aan tafel. Op maandag 31 december, 's middags rond 4 uur. steekt u van wal voor een sfeervol feest, dat een avond en een nacht lang door gaat, waarbij North Sea Ferries een aantal ex tra's en verrassingen voor u in petto heeft. Zo wordt u aan het begin van de avond, tussen 5 en 6 uur. door gastheer en presentator Ted Lion feestelijk onthaald met een „Ferry Good Hour", een gezellig borreluurtje waarbij North Sea Ferries u op een aantal heerlijke borrelhapjes trakteert. Aansluitend wordt u uitgenodigd voor een „kies-wat-u-lekker- vindt"-specialiteitentafel, dat eerst uw oog, maar later uw tong zal strelen. De wijn aan tafel tijdens het diner wordt u door North Sea Ferries aangeboden. Terwijl u later op de avond geniet van de tra ditionele oliebollen en appelbeignets, zorgt het uitstekende dansorkest Penny Lane voor sfeer en dansritme en kunt u genieten van een wervelende show van The Tropical Girls en een swingend optreden van het duo Frank en Mirella. In de intieme Snug Bar zorgt organist/enter tainer Wil van Kooten voor een gezellige sfeer en wordt u tegen middernacht uitgeno digd om, gezamenlijk met Kapitein en Offi cieren van het m.s. Norstar en onder het ge not van een glas bruisende cnampagne. het nieuwe jaar in te luiden. Even bijkomen? Uw 2-persoons hut (met privé faciliteiten) is tij dens de gehele tnp voor u gereserveerd. de ochtend van Nieuwjaarsdag stapt u r een uitgebreid ..English Breakfast" om ca. uur weer van boord, met nog voldoende tijd voor uw familiebezoekjes. U begnjpt het al, deze Oud en Nieuw-trip wordt wel een héél bijzonder feest. Reden om u te adviseren tijdig te boeken. Dan loopt u niet de kans de boot te missen. Reserveren: North Sea Ferries, 'Afdeling Passage, tel. 01819-62077 Mevrouw Patty Zervaas (1st. 131) SK NORTH SEA FERRIES

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6