Y er ontwaardiging over aanleg van drainageleiding in natuur-duingebied ll)'NI)A(j.SKIfAD hond zoekt; huis Poef is mooi en pienter LEIDEN/REGIO Ccidóc Qowumt RAMP DREIGT VOLGENS NATUURBESCHERMERS Zicht op het bedrijfsterrein van de LDM in de Zuidduinen. KATWIJK „De gevolgen zijn werkelijk rampzalig. Het duin is zó ontzettend kwets baar dat het zeker tachtig tot honderd jaar duurt voordat het van een dergelijke ingreep is hersteld." Leden van de Stichting Duinbehoud en de Werkgroep Berkheide reage ren met grote verontwaardi ging op het feit dat de NV Leidsche Duinwater Maat schappij deze week is begon nen met de aanleg van vele honderden meter drainagelei- ding door het natuurgebied tussen Katwijk en de Wasse- naarseslag. Voor de enorme vergravingen die in de ko mende jaren moeten plaatsvin- - regclge- vin'4 waardoor het niet nood zakelijk is te beschikken over pen vergunning. Het bestemmingsplan Lande lijk Gebied, dat de gemeente voor ondermeer de Zuiddui nen heeft opgesteld en waarin de becherming van de natuur prevaleert boven de belangen van de waterwinning, is door een uitspraak van de Kroon namelijk nog niet onherroepe lijk. Voor de LDM gaat met de aanleg van de drainageleiding een reeds lang gekoesterde wens in vervulling. Al vanaf 1974 worden er pogingen in het werk gesteld de waterpro- duktie te verhogen waarbij het bedrijf zich steeds geconfron teerd zag met overheden en belangengroepen die de ver wezenlijking hiervan in de weg stonden. Na jaren van ge touwtrek over de vast te stel len hoeveelheden werd in 1982 uiteindelijk een onttrekkings vergunning afgegeven voor 25 miljoen kubieke meter per jaar. Niet zoveel als het bedrijf gphoopt had maar ;n ieder ge val voldoende om de drang tot verdere uitbreiding de eerste jaren te kunnen bevredigen. Een vereiste om de produktie verder te kunnen opvoeren was echter de aanleg van een nieuwe drainageleiding waar bij de LDM nou niet bepaald leek te kunnen rekenen op steun van de plaatselijke over heid. Gelet op de inhoud van het bestemmingsplan Lande lijk Gebied maakte de aan vraag van het bedrijf weinig kans maar onverwacht en wellicht ook onbedoeld, kreeg de LDM echter de steun van de kroon. Door de intentie van plan (natuur bóven waterwin ning) in principe wel te onder schrijven maar niet akkoord te gaan met de formulering hier van werd het bewuste onder deel niet goedgekeurd waar door de gemeente momenteel niet over het 'juridisch instru mentarium' beschikt om de LDM van de huidige werk zaamheden af te houden. Alternatieven Naast de frustraties over deze gang van zaken, waardoor de LDM in het duingebied de ko mende tijd dus vrij spel heeft, richt de woede van de natuur beschermers van de Stichting Duinbehoud en de Werkgroep Berkheide zich op het feit dat de aanleg van de drainagelei ding helemaal niet nodig is. Volgens secretaris Albert Sal man van de stichting zijn er voor de LDM voldoende alter natieven om de capaciteit te vergroten zonder dat daarvoor ingrepen in de natuur worden gedaan. „Wanneer het bedrijf in plaats van ongezuiverd wa ter vóórgezuiverd water in de duinen zou infiltreren, wat een aantal gelijkwaardige be drijven momenteel al doen, kan een capaci te its vergroting met minimaal tien maar waar schijnlijk twintig of dertig pro cent worden bereikt. Daar naast heeft men nog de moge lijkheden om gebruik te rr ken van een vergunning c over te gaan op een meer n lieu-vriendelijke manier v waterwinning, de diepte-i friltratie. Een ander alterna tief is het aan de grootste afne mer, Heineken, leveren var een halffabrikaat als ging van het optimaal gezui verde duinwater. De brouwer heeft huidige, kwalitatief goe de eindprodukt helemaal niet In het streven om een verdere uitbreiding van de oppervlak teinfiltratie in de duinen tegen te gaan weten de Stichting Duinbehoud en de Werkgroep Berkheide zich gesteund door verschillende rapporten van de landelijke en provinciale overheid. Albert Salman: „De provincie is zelfs van plan om de onttrekkingsvergunning van de LDM terug te brengen van 25 naar 21 miljoen kub per jaar, aangevuld met 4 tot 8 miljoen kub uit diepte-infil- traie. Dat maakt de huidige handelswijze van het bedrijf alleen nog maar onbegrijpelij ker omdat men dan in het duin zit met worden gedaan." Duur Directeur C. de Jong LDM geeft toe dat er de nodi ge alternatieven zijn voor het opvoeren van de produktie-ca- paciteit maar volgens hem zijn die veel duurder dan de nu ge kozen methode. „Men moet dan denken aan bedragen van drie kwartjes tot een gulen per kub. Onze taak als bedrijf is op te komen voor een lage prijs voor onze afnemers. Het afwe gen van alternatieven is een zaak van de poitiek." Over de uitspraak van de provincie dat de capaciteit mogelijk wordt teruggebracht is De Jong eveneens duidelijk: „Daar be seft men kenelijk niet da ook voor een lagere produktie de drainageleiding moet worden aangelegd. Eén van de functies van de duinen bij de water voorziening is namelijk het fungeren als ondergrondse voorraadschuur. Die voorraad moet kunnen worden aange sproken als door een calami teit het oppervlaktewater tij delijk ongeschikt wordt voor infiltratie in de duinen. Als de winning voortgaat terwijl de aanvoer van water stopt wordt de grondwaterstand in het duin onaanvaardbaar ver laagd." De LDM moet momenteel al op de tenen lopen om een aan de vraag te kunnen voldoen, aldus de heer De Jong. „De laatste jaren hebben wij, om de waterlevering gaande te hou den, de grondwaterstanden bij de huidige winningsmiddelen al tot het uiterste moeten te rugbrengen. Dat betekent dat wij niet meer in staat waren tot onbeperkte levering bij een calamiteit, wél tot voorziening in de huishoudelijke behoefte. Pas als de nu aangelegde drai nageleiding gereed is zal de behoefte van circa 21 miljoen kub per jaar kunnen worden veilig gesteld." De LDM-direc- teur benadrukt dat de besluit- vorminjg over de aanleg van de drainageleiding 'langs de- mocratieve weg' heeft plaats gevonden en dat daarna nog zeer zorgvuldig is gezocht naar een tracé dat de minste schade zou aanrichten. Strohalm Ben ter Haar van de werk groep Berkheide omschrijft de ingreep (waarvoor vergravin gen van 20 tot 60 meter breed en tot 12 meter diep noodzake lijk zijn) desondanks als cata strofaal voor het duingebied, niet alleen tijdens maar ook na de aanleg van de leiding. „Het grondwaterpeil zal met enkele meters zakken waardoor bij voorbeeld wat er nu nog van het Parlevlietbos rest vrijwel zeker naar de knoppen gaan." Ook zullen een aantal kwel- plassen, gevormd op de van- oudsher al natte gedeelten van het duingebied, komen droog te vallen, iets wat zeer nadelig is voor de vogelstand. De natuurbeschermers denken oveigens nog over een laatste strohalm te beschiken waar door de aan te richten schade eventueel kan worden be perkt. „De LDM kan dan voorlopig haar gang gaan, ge durende het broedseizoen van maart tot augustus zal men op last van Staatsbosbeheer geen activiteiten mogen ontplooien. Wanneer de gemeente in die tijd een nieuwe voorberei- dingsbesluit voor dit gebied heeft genomen is de LDM voor een vervolg van de werkzaamheden wél vergun- ningplichtig en kunnen de la gere en provinciale overheid stappen ondernemen." Op een dergelijk nieuw besluit is ook al aangedrongen door de pro vincie. Volgens een woord voerster van de gemeente Kat wijk worden deze mogelijkhe den momenteel op hun haal baarheid onderzocht. r LEIDEN De hond van deze week heet Poef. Hij doet zijn naam eer aan, want hij heeft een echte „poef-staart. Een prachtige witte pluim siert namelijk zijn krulstaart. Maar Poef is ook voor de rest wel een mooi hondje. Poef is een bastaard Heidewachtel met een beetje tekkel ofzo. Hij is één jaar oud en uitge voerd in de kleuren wit en bruin. Omdat Poef altijd ge wend was buiten te lopen, hij sliep zelfs buiten, heeft hij een prachtige volle vacht. De bruine lokken zijn naar de punten toe een beetje rood van kleur en dat maakt Poef heel bijzonder. Hij heeft een vrolijke kop met ogen die vrolijk maar ook zo nu en dan treurig kunnen kijken. Kortom Poef is prachtig uit gevoerd. Maar niet alleen aan de bui tenkant is het een mooi hondje, ook zijn karakter is Hij is verder waaks schuwt voor alles en iedereen binnen zijn territorium. Hij blaft wel, maar niet overdre ven. Wel is Poef een beetje zenuwachtig, maar hij luis tert goed als er een beetje streng tegen hem wordt op getreden. Hij is ook erg aan hankelijk en wordt graag ge knuffeld. Ook van spelen houdt hij. Poef heeft dan wel eens de neiging zacht te bij ten. maar dat is meer speels gedrag dan dat hij ook echt wil bijten. Toch is hij daar door misschien minder ge schikt voor een gezin met kleine kinderen. Hele kleine kinderen zouden daar mis schien van kunnen schrik ken. Poef is voorts erg intel ligent en leert snel. Maar om dat hij zo intelligent is, is Poef ook erg nieuwsgierig. Hij zal zich echter niet voor een tweede keer aan dezelfde steen stoten, daar is hij weer te slim voor. Poef is verder geen kattenkjager en met honden kan hij het goed vin den. Tenslotte heeft Poef het liefst één echte baas. Hoe komt zo'n ideaal hondje dan toch in het asiel Welnu, Poefje werd op 28 november aan het asiel afgestaan, om dat de vrouw allergisch bleek te zijn voor de hond. Ze liep de hele dag te niezen en te proesten en dus moest Poef maar weg. Nu is Poef dus op zoek naar baas. Omdat Poef gewend geraakt. De nieuwe baas van Poef moet dus iq ieder geval over een flinke tuin beschik ken, waar Poef lekker kan rond lopen. Boefje Boefje het typische boederij- hondje van vorige week heeft inderdaad een baas ge kregen met een boerderij. Hij is naar de Weipoortseweg in Zoeterwoude gegaan. Poef speelt graag buiten. /Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek^ „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGI NNE IHAAG I ite be vol k galow di |J heeft de end geir itspraak, (deling vi ide geme [het recr jg, had bi Lde germ Dmschuil zo lui. Sfe CeicLcke Gou/iant Onder redactie van Ton Pieters „Een belangrijke gebeurtenis van het oorlogstooneel in het kleine stukje onafhankelijk België dat nog is overgeble ven, was het bezoek van ko ning George van Engeland aan zijn bondgenoot en vriend, den dapperen koning der Belgen. Albert". Aldus lezen we in het „Geïllus treerd Zondagsblad" in de derde week van december 1914. Dat was in Veurne, in het zuidwesthoekje van Bel gië. Koning George kwam niet met lege handen en om hing de Belgische monarch (bijna zonder land) met de versierselen van de Orde van de Kousenband. Aan het Britse uitje naar de overkant van het Nauw van Calais werd ook deelgenomen door de jonge prins van Wales en een aantal Indische Maha- radja's. Kijken we nog eens naar ko ning Albert. Het Zondagsblad schrijft: „Het is aan geen twijfel onderhevig: koning Albert van België heeft zich door zijn moed op het slag veld, door zélf tot het laatste oogenblik te blijven aan het hoofd zijner troepen in het eigen land, de bewondering weten te veroveren van heel de wereld, een verovering die vaak mèèr beteekent dan die van een geheel land! En koning George van Engeland heeft aan die bewondering uiting gegeven, door den Bel gischen koning in zijn hoofd kwartier te bezoeken en hem in het stadje Veurne nabij Nieuwpoort waar de Belgi sche residentie is gevestigd, de hooge Engelsche orde van den Kousenband te komen overhandigen. Minder om dien ridderslag dan om de beteekenis van het bezoek-zelf is dit feit een gebeurtenis van wereldbe lang. Want zoowel generaal Joffre als maarschalk French Veurne geweest, en wat er is afgesproken tusschen de lei ders van de drie verbonden mogendheden in het Westen, en wat is bezegeld door de overkomst des konings, zal ongetwijfeld gevolgen heb ben van belang door de mili taire operaties der volgende dagen. Ook de jonge prins van Wales (de latere koning Edward die aftrad om een „burgerlijk" huwelijk te kun nen sluiten en toen hertog van Windsor werd, T.P.), die als adjudant van maarschalk French dienst doet, was met eenige Indische prinsen, die zelf hun Indische troepen op het Europeesche oorlogstoon eel vergezellen, bij de plech tigheid te Veurne tegenwoor dig. Zoo is het kleine stadje Veurne, waar eens Leopold I I HA »r Va van k vat i na a premie Bs beke fes bou\ frindsm; ste cenl VAANDELWIJDING: „Een interessante plechtigheid te Cork (Ierland), waar het vaandel va het eerste lersche vrijwilligerscorps door den aalmoezenier van dat corps plechtig met c gebruikelijke gebeden wordt gewijd". pTTERI n Zieke nden in neesmid NVZA EERST EEN BRIEF: „Belgi sche geïnterneerde soldaten in één onzer interneerings- kampen: een brief naar huis is het eerste werk!" i meest i hebb Drmati. ld niet Onder: VLIEGTUIGVER- VOER: „Hoe de militaire vliegtuigen worden ver voerd: een merkwaardig- practische vervoerwijze van de Duitsche militaire vlieg tuigen, die alle ook hun ei gen corps-kenteeken dra gen". IS/DEP* ziek eft bes Ï5 de pi t. De v riandse therape ts, hee tonale' VOORPROEVER: „De dokter keuf het middagmaal Een aardig kiekj uit een van d Antwerpsche for ten, door de Duit schers als kazer ne ingericht. H« maal wordt gers geld door de mili taire artsen g# proefd".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4