Collectieve bomverzekering definitief van de baan SOB: STREEKPLAN ONAANVAARDBAAR Kleine gemeenten teleurgesteld over woningbouw Santa Cruzmooi geregisseerd arieke Blankestijn Veelbelovend Alphen weigert hulp aan derde wereld ^GINfrnEN CeidaeSouACMtt ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGINA 3 venhorst voortaan ildebrandflat JIDEN De Ravenhorst heet met rng van 2 januari Hildebrandflat. college van B en W heeft hiertoe Uoten om de Ravenhorst zijn slecht am kwijt te laten raken. B en W bben verder besloten dat de ontslui- fcsweg van Roomburg de naam jllem van der Madeweg krijgt. De e doorgang tussen de Middelste- en de Uiterstegracht heeft de Bommendaalspoort gekregen. Iweg die wordt aangelegd aan de jcerzijde van de Ververstraat, krijgt naam de Bleek en de weg aan de ffiterzijde (langs het water van de Ihenvestgracht) Blekerskade. CDA/WD in Alkemade op de bres voor EMM ALKEMADE De plaatselijke afdelingen van CDA en VVD hebben gisteren in een brief aan de plaatselijke tuinders er op aan gedrongen toch vooral bij de EMM-veiling aangesloten te blijven. Een aantal van hen is de laatste tijd verdwenen omdat zij de EMM- prijzen te laag vinden. Dat scheelt de veiling jaarlijks vele miljoenen guldens. „Een lokale veiling met korte afstanden tot de bedrijven, lage veilingkosten en goede prijzen voor de produkten is een groot goed", aldus de partij en die „andere veilingen" van „agressieve wervingsmethoden" onder de EMM-leden beschuldigen. Verder wijzen zij erop dat de dissidenten de banen van 225 mensen in ge vaar brengen. Sky Channel en Music-Box in de Rijnstreek ALPHEN/HAZERSWOUDE De Engelse com- merciële satelliet zenders Sky Channel en Music-Box komen binnenkort mogelijk op de Hazerswoudse ka beltelevisie. Dat wordt mogelijk omdat de gemeente Alphen heeft besloten de nodige technische voorzie ningen te treffen. Behalve Music Box die de hele dag alleen maar muziek uitzendt, en Sky Channel die amusementsseries brengen, kan ook de Franse sate- lietzender TV5 op de kabel in Alphen en Hazerswou- de worden gebracht. Voor de nieuwe zenders betalen de Hazerswoudenaren 36 cent per maand extra. Be halve deze stijging moet de abonnee maandelijks 1,17 extra betalen voor auteursrechten. Per kwar taal kost de uitgebreide kabel dan ƒ42,56. Voor het beperkte pakket betaalt de kijker 19,35 per drie maanden. De gemeenteraad beslist hier donderdag Leiden wil medisch archief ontruimen LEIDEN De gemeente wil het gekraakte medisch archief aan de Oude Var kenmarkt 18-22 ontrui men, slopen, het terrein bouwrijp maken en er wo ningen bouwen. De voor malige archief van het mi nisterie van defensie is nu nog eigendom van het rijk. Tijdens de onderhandelin gen over de aankoop werd het gekraakt. De sloop, het bouwrijp maken en de aankoop kost de gemeente 1,3 miljoen gulden. LES zoekt andere huisvesting LEIDEN Het Leidse Educatief Sentrum is op zoek naar een an der onderkomen. Het huidige on derkomen aan de Nieuwe Rijn 20a wordt onvoldoen de geacht voor de negen personeels leden. In het ver leden werd nog wel eens gebruik gemaakt van de Burchtzalen, maar dat kan nu niet. rovincie arant voor ïlp aan edrijven in joeilijkheden HAAG De provincie bedrijven die in moeilijk- Het nden verkeren en waar de roor zifkgelegenheid bedreigd ■st-Eurt1*1 voora'sno8 alleen hulp oen door zich garant te stel- fc,urofyvoor aan te gane leningen, eliswa^tte financiële steun in de te wefm van een geldelijke bij- ize ge^ge zal voor de provincie, 3inig zrf- gezien het beperkte jlget dat zij heeft, vrijwel jnogelijk zijn. I blijkt uit de nota „Provin- je steun aan individuele be- teken»ven"* waari" de voortvaar- waaraan bedrijven moe- n J voldoen voor provinciale wjin en de wijze waarop die e machin dan wordt verleend, ien. Oo#n aangegeven. Volgens de Spaan» kan het garant staan voor rinrinü"gen door de provincie po litiële kredietverstrekkers tr de streep trekken. Voor provincie heeft dat het imaat tfrdeel dat het 8e*d 'n ?igen DfdzaaïtH" bl']ft; waard°or toch ^^rofiteerd kan worden van ding Wj-ente die daarop staat. Bo en oefthdien blijft de bemoeienis schap t|t de bedrijfsvoering beperkt alez gJontloopt ze het verwijt van gteiiJlcUrrentievervalsing. De incie heeft een aparte pot garantieverleningen, lvan de helft voor steun ëd rijven kan worden ge- eerd. n garantie niet mogelijk fan wil de provincie even- zelf een lening verstrek- De derde mogelijkheid, 'te financiële steun, wordt ree wei de hand gewezen, omdat andeij concurrentievervalsend I werken. 'aile gevallen van steun aan jividuele bedrijven houdt de cie vast aan de voor- dat ook anderen al hebben toegezegd. Bo- lien moeten de moeilijk- In van het bedrijf duide- tijdelijk van aard zijn. De In is nauwelijks nuttig als troblemen bij een bepaald jjf structureel zijn en zich voordoen bij andere be- ;en in dezelfde bedrijfstak, •de bedrijven moet verder relatief groot aantal ar- Isplaatsen op de tocht E l®*"1 I4906ihet verleden heeft de pro- >.0O-i7.fl|cie steun verleend aan on- meer Verolme Elektra in e,soon%issiuis, het World Flower I0ael#de Center in Leiden en het dinsdaprenpark Wassenaar. In het o. KW+ste geval stelde de provin- L®"l"Mïch garant voor een lening 1,5 miljoen gulden, in het de gaf zij geld voor de iw van een kantoorgebouw bij het Dierenpark stak zij f enkele miljoenen guldens •oortzetting van dit bedrijf. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN DURVEN RISICO NIET AAN LEIDEN De gemeente zal geen collectieve verze kering afsluiten voor de Leidenaars, die woensdag hun huis uit moeten we gens de demontage van de bom aan de Morssingel. De gezamenlijke verzeke ringsmaatschappijen heb ben besloten niet in te gaan op het verzoek van de gemeente een verzeke ring tegen inbraak en mo gelijk waterschade met Leiden aan te gaan. De gemeente heeft wel een verzekering afgesloten, die alle persoonlijke en materiële schade als ge volg van ontploffing van de bom dekt tot een totaal bedrag van 40 miljoen gulden. Onder druk van het Bomcomi- té een groep bewoners van de Mors ging de juridische afdeling van de gemeente de afgelopen dagen alsnog op zoek naar een verzekerings maatschappij. Het Bomcomité meent dat de overheid garant moet staan voor alle schade door diefstal uit dé leeg- en openstaande woningen. De ge meente zou ook schade moeten vergoeden, die kan optreden als gevolg van slecht weer. „Vorst- en waterschade is niet de schuld van de bewoners", werd deze week door het Bomcomité gezegd. De ge meente weigert echter garant te staan, omdat de mogelijke schade zeer slecht controleer baar zou zijn. De overheid wil niet geconfronteerd worden met eventueel misbruik van een garantstelling. „Op die manier verstrek je een vrij brief", werd deze week door een lid van het crisisteam ge zegd. De verzekeringsmaatschappij en blijken er nu hetzelfde over te denken. Volgens mr. C. van Viegen, die de onderhandelin gen namens de gemeente voerde, hanteren de assura deuren hetzelfde argument: „Ze noemen het risico niet overzienbaar". Een ander ar gument van de maatschappijen was dat de verzekering op een zo korte termijn nergens meer ondergebracht zou kunnen worden. Van Viegen erkent dat als de gemeente niet pas deze week aan de slag was ge gaan na onder druk te zijn gezet door het Bomcomité dat argument van de maat schappijen geen rol had kun nen spelen. „Als je uitgaat van 1.000 gul den dekking per woning en het gaat om 1.200 woningen dan kom je al op een bedrag van 1,2 miljoen gulden. De maatschappijen wilden daar niet aan. Een ander argument was. dat de gemeente niet aan sprakelijke kan zijn voor de schade als maar de goede vei ligheidsmaatregelen worden genomen. En als je niet aan sprakelijk bent, hoef je je ook niet verzekeren, is de redene ring", aldus Van Viegen. Het Bomcomité heeft deze week de Raad van State te hulp geroepen in een uiterste poging demontage van de bom uit te stellen. Het comité ver wacht maandag een uitnodi ging voor een hoorzitting over de kwestie. „We hebben van daag niets gehoord van de Raad van State We denken dat dat betekent dat onze eis in elk geval ontvankelijk is en de Raad van State hem dus wil behandelen", wordt gezegd. Het Bomcomité heeft folders in de buurt verspreid waarmee de gemeente en het ministerie van defensie vooraf aanspra kelijk voor eventuele gesteld kan worden. Overigens heeft volgens juri disch ambtenaar Van Viegen de EOD (Explosieven Oprui- mings Dienst) zich verbaasd getoond over de druk vanuit de Mors op de overheid een verzekering af te sluiten. „Ze zeiden, dat ze zoiets in al die jaren nog nooit hadden meege maakt". „Ik ga lekker varen" Een paar Leidenaars die mid den in de gevarenzone wonen, hebben een zeer simpele, maar uiterst effectieve oplos sing, voor de problemen die zich volgende week woensdag kunnen voordoen met de ont manteling van de Britse vlieg tuigbom. Zij zullen hun huis niet verlaten of er zichzelf de hele dag noodgedwongen in opsluiten. Of zoals de eigenaar van één van deze zeilende be- drijfsvaartuigen in het Galge water zegt: „Ik ga volgende week lekker een eindje varen". sweg 35 MraAaij KIND - IIDEN In een afgela- voor Stadsgehoorzaal gaf i-i3i54|t Residentieorkest on- leiding van Hans Marijkink gisteravond een bij- 15.30 tinder geslaagd concert. opende met de verture Meeresstille glückliche Fahrt" D- opus 27 van Felix -^delssohn Bartholdy. *iiaWn lyrische en aange- >5. op«iam klinkende composi- 10 12aV geïnspireerd door wen -oethes gelijknamige ge- H^ht' 11 Vioolconcert in A is het ""iivangrijkste van de 5 con- lERS -ften voor viool en orkest l Atphji W A. Mozart. De finale er- is °7$ is een verrassend stuk r-^pr het opmerkelijke mid- -i42UPgedeelte, waarin Mozart u. Irkse dansritmen heeft ver- •WUM -frkt. Als soliste trad hierbij 21-jarige Marieke Blanke- op. een veelbelovend ta- nt. Met haar warme, heldere ink en perfekte timing be kte zii een grote fijnzinnig- id in haar spel. Ook in het ïienspel met het orkest was byzonder alert. I tweede solist van deze fond, Vladimir Mendelssohn, tit uit de eigen gelederen i het Residentieorkest. Hij 1 op met het Rhapsody-con- to voor altviool en orkest 152) van de Tsjech Bohuslav •rUnu. Martinu schreef dit krk tijdens een langdurig verblijf in Amerika. Door de volksmelodiek die erin is ver werkt ademt het een sfeer van heimwee naar het vaderland. Verder maken de heldere to naliteit en struktuur het tot een krachtig geheel. De solist kreeg voor zijn aandeel een welverdiende staande ovatie. Verfrissend klonk hierna de tweede suite uit het Ballet "Daphnis et Chloe" van Mau rice Ravel. Met name de uit beelding van de opkomende dageraad was buitengewoon suggestief: de natuur die ont waakt, en als climax de stra lende zonsopgang. Het laatste deel beeldt de dans van Chloé en allerlei nimfen en saters uit, om in een wilde orgie te eindigen. MARCEL VAN BAARLE Jf. Escher siert Stadhuis Het Leidse Stadhuis is sinds gistermiddag verrijkt met een aantal kunstwerken. In de hal bij het trappenhuis op de eerste etage is een schilderij geplaatst van de kunstschilder D. Nijland en in de kamer van B en W op de tweede etage zijn drie in diversen soor ten hout uitgevoerde kunstwerken van de graficus M C. Escher weer in ere hersteld. De werken waren door droogte aangetast en zijn thans gerestaureerd. De vogels op bijgaand werk, vormen samen een klok. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad heeft gisteren tijdens de behandeling van de be groting voor 1985 „nee" gezegd tegen een bedrag van 25.000 gulden voor onwikkelingshulp. Even als vorig jaar verklaarde de gemeenteraad zich in eerste instantie wél bereid geld dat particulieren voor de derde wereld in zamelen te verdubbelen. Bij de bezuinigingsronde in oktober verklaarden de frac ties zich bereid de benodigde 25.000 gulden op te hoesten en er zelf een financiële dekking voor te vinden. De dekking werd gevonden bij de kunst zinnige vorming van de schooljeugd. Maar dat plan werd door de wethouder van nderwijs en culturele zaken, en PvdA stelden toen voor het begrotingstekort dan maar met 25.000 gulden te vermeerderen door de 25 mille uit de reser ves te halen, maar het college van B en W wees dat af. Het CDA wilde de 25.000 gul den alleen maar beschikbaar stellen om het particulier inti- atief te ondersteunen De ge meente zou niet zelf de derde wereld moeten ondersteunen. Omdat er volgens de meerder heid van het CDA geen goede dekking voor de omstreden bedrag te vinden is. stemde die meerderheid tegen het vergro ten van het tekort. Uiteinde lijk werd het voorstel van links om de 25.000 gulden uit de reserves te halen met 16 te gen 14 verworpen. CDA enerzijde en de linkse fracties anderzijds zorgden nog voor een opmerkelijk politiek feit door voor het eerst in twee jaar een coalitie te sluiten. De partijen wezen een voorstel van het college af om één ar beidsplaats bij de gemeentelij ke sociale dienst te schrappen. De GSD heeft door bezuini gingen elders de benodigde gelden zelf gevonden. LEIDEN Pedro, de dichter is in de eerstre vier bedrijven van 'Santa Cruz' letterlijk de centrale figuur. Hij is midden op het toneel vastgebonden aan een omgekeerde boom, met straattegels aan de wortels. Hij is tegelij kertijd commentator en verteller (hij weet hoe het verhaal af zal lopen) als deelnemer (op het schip in Santa Cruz wordt hij aan de mast vastgebonden om dat de matrozen zijn ver halen niet geloven). BOLLENSTREEK Het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) heeft op meerdere punten een „onaanvaardbaar" uitge sproken over het vooront werp voor de herziening van het streekplan Zuid- Holland West. Nadat eer der gemeenten als Kat wijk, Rijnsburg en Voor hout al aan de bel trok ken, stelt het SOB nu na mens alle tien de Duin en Bollenstreekgemeen ten dat het bouwen van woningen voor inwoners van de Leidse agglomera tie na het jaar 2000 onaan vaardbaar is. Kleipetten in Rijnsburg, Zanderij in Katwijk en Oosthout in Voorhout zullen als wo ningbouwlocaties voor respectievelijk de platselij- ke bevolking en de regio nale bevolking nodig zijn. Het SOB-bestuur schrijft in zijn concept-reactie, die het al gemeen bestuur maandag- avond in het gemeentehuis van Lisse bespreekt, dat het motto „Terug naar de stad" van het herziene streekplan veranderd zou moeten worden in „Bevorderen van de leef baarheid (wonen, werken en recreëren)". Versterking van de stedelijke gebieden in dit geval Leiden zal ten koste gaan van de landelijke gebie den en iuist die moeten het draagvlak vormen voor aller lei voorzieningen in die stede lijke gebieden zoals theaters, bioscopen en winkels voor de niet-dagelijkse levensbehoef ten. Het SOB-bestuur wijst erop dat Gedeputeerde Staten (GS) bij de herziening van het streekplan geheel voorbij gaan aan de resultaten van het Re gionaal Economisch Onder zoek (REO), terwijl GS er zelf op hebben aangedrongen op afronding van het onderzoek, zodat de resultaten zouden kunnen worden in het streek plan. Daaraan wordt toege voegd dat het streekplan niet met indirecte middelen (bij voorbeeld vermindering van subsidie voor het bouwen van woningen) door de provinciale en rijksoverheden mag wor den afgedwongen. Werken In het verlengde van de groei ende bevolking dringt het SOB-bestuur aan op een her bezinning op de werkgelegen- heidstaak van de streek. Het belang van de agrarische en tuinbouwsector wordt ten vol le onderstreept, hoewel er vraagtekens worden geplaatst bij het streven van de provin cie het glastuinbouwproject Kloosterschuur bij Rijnsburg te vertragen. Ook wordt aan getekend dat er door efficiën tere bedrijfsvoering steeds minder werkgelegenheid in die sectoren is. Juist daarom zou wat in het REO ook al wordt geconcludeerd er een uitbreiding van het soort werkgelegenheid moeten ko men met bijvoorbeeld tuin- bouwvreemde kantoor- en in dustriële activiteiten. Het REO oppert daarvoor voldoende mogelijkheden, zoals met name op het gebied van toeris me. Uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie is van het groot ste belang voor de werkgele genheid. aldus het SOB. Daar naast stelt men ook al in het verlengde van het REO cn nu ook volgens het eigen pro vinciale Toerisme-onderzoek, de TROP-studie dat indus trie- en bedrijfsvestigingen zo veel mogelijk ten oosten van de lijn Lisse-Sassenheim en in Katwijk zou moeten plaatsvin den, maar dat dat onverlet moet laten dat gemeenten voor de lokale bedrijven een eigen terrein aanleggen, zodat er geen verlies van werkgelegen heid optreedt. Ook op verkeersgebied duidt het SOB nog eens op bekende zaken. De oost-west- en noord zuid-verbindingen in de streek dienen dringend verbeterd te worden. Gedacht wordt daar bij uiteraard aan wegen als Sl, de A 22, de rijksweg 11. de S4 en de S2/S20. Op railgebied wordt weer gepleit voor ope ningen van stations in Voor hout en Sassenheim en de aan leg van een P+R(park and ride)-station in Hillegom. Na het vierde bedrijf maakt hij zich los van zijn boom De terugblik, de droom en de fan tasie is voorbij, in werkelijk heid kan nu getoond worden hoe de keuzes zijn uitgepakt die Pelegrin. Elvira en de ba ron zeventien jaar geleden ge maakt hebben. Pelegrin koos voor de vrijheid van de tropische zeeën. Elvira en de baron voor een leven op een kasteel in de sneeuw. Die twee laatsten dromen nog van Het Ware Leven, en lijken de keus die ze hebben gemaakt dus niet helemaal geaccep teerd te hebben, al zijn ze zich zeer bewust van hun verant woordelijkheden. Maar ook Pelegrin komt terug, al wordt niet geheel duidelijk waarom. Aan de toeschouwer de vraag welke partij gekozen moet worden. Paul Devilee en Koos Terpstra hebben voor dit eerste stuk van Max Frisch een doordach te regie met veel verrassende elementen bedacht. Ze hebben dit exemplarische stuk nog verder ontdaan van realisme dan volgens de tekst strikt no dig is, en daar en mooie invul ling van gegeven. De spelers blijven op het toneel, achter een reling, waarin TL-buizen gaan branden in de 'droom'- bedrijven. Door het hele stuk zijn subtiele vondsten te ont dekken. naast enkele minder geslaagde overigens (bijvoor beeld als dochter Viola in haar spiegeltje kiikt om te ontdek ken dat ze haar vaders voor hoofd heeft). Sommige bijrol len werden zeer matig ge speeld. de hoofdrollen waren niet slecht, maar nogal wisse lend. Maud van Wielink lever de als Elvira wel een goede prestatie, evenals Radboud Engbersen en Katarina Rejger in de komische intervallen DICK VAN TEYLINGEN STREEK De meeste kleine gemeenten in de regio Leiden en Rijn- en Veenstreek komen er bekaaid af wat betreft de subsidie voor woningbouw in 1985, zoals gisteren al in deze krant te lezen was. Die ge meenten hebben zich inmid dels beraden op de bekend ge maakte cijfers. Warmond mag helemaal niets neerzetten en zal daartegen protesteren. Warmond had gerekend op ongeveer 30 gesubsidieerde woningen in het plan Ter Lee- de. Zoeterwoude mag 20 premie- A-woningen en 7 premie-B- woningen laten bouwen. Dat is niet direct het aantal dat de gemeente voor ogen stond. De woningbouw op het voormali ge kloostercomplex De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk wordt er niet erg mee gestimu leerd En de gemeente zit daarbij* vooral ook te wachten op woningwetwoningen, aan gezien de meeste woningzoe kenden een goedkope huurwo ning willen hebben. Valkenburg krijgt alleen 10 premie B, Sassenheim mag 59 woningwet en 19 premie A huizen neerzetten. Deze zullen allemaal verrijzen in Postwijk. De gemeente had in totaal gebaseerd op het feit dat er minder verdeeld zou worden maar 105 woningen aange vraagd. Enigszins teleurgesteld is de gemeenie dan ook over het feit dat er maar 75 wonin gen gebouwd mogen worden en de aanvraag voor 30 pre mie-huurwoningen niet geho noreerd is. Over het op gang houden van de bouwstroom in Postwijk door bijvoorbeeld goedkoepe vrije sectorbouw of de bouw van woningen met een eenmalige premie van 6.500 gulden, moet nog worden gediscussieerd. Noordwijkcr- nout 12 woningwet (ter ver vanging van de huizen aan de Zeestraat), 23 premie A en 10 premie B. Rijnsburg 29 wo ningwet en 38 premie A. Hil legom 8 maal premie A Oegstgeest lijkt er met 20 wo ningwetwoningen. 42 goedko pe huurhuizen. 27 premie-A- woningen en 32 premie-B-wo- ningen niet zo slecht te zijn af gekomen. De woningwetwo ningen completeren deelplan IV van Haaswiik, het aantal goedkope huurhuizen wordt waarschijnlijk omgezet in be jaardenwoningen tegenover de studentenflat in Haaswijk. Ook met premiekoopwoningen kan Oegstgeest in Haaswijk goed uit de voeten In Wasse naar mag men 50 woningwet huizen en 22 goedkope huur woningen bouwen Lcidschcn- dam krijgt toestemming voor 149 woningwethuizen, 22 goedkope huurwoningen en 38 premie A- en 133 premie B- nuizen. In de Rijn en Veenstreek: Ter Aar 15 woningwethuizen, ter wijl de gemeente een veelvoud daarvan had aangevraagd Het liefst zou deze plaats honderd woningen per jaar bouwen Koudekerk 5 woningwet en 4 premie A. Leimuidcn 6 wo ningwet en 7 premie A, Nicuwveen 7 woningwet en 7 premie A. Woubrugge 5 wo ningwet en 10 premie B en tenslotte Zevenhoven waar 8 premie B-huizen mogen ko men.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3