.Tachtig procent van de profs zou liever stoppen" male Publiciteit RICHARD VAN DER MEER (24) HOUDT BETAALD VOETBAL VOOR GEZIEN Richard van der Meer in èèn van zijn twee boe tieks. Onder andere daar ligt de toe komst van de bijna ex-voet balprof. mendé kse bij AST 18.45, a 8.45, 2 tót Ced Ama BABYLG (al); 1, 3.30, I rLON 3 14.00, II 5.45. 1 3uitenhq )0. zo. 1 CINEX 4.00, 1| 6.00, 11 iatharini 14.00, 11 8.45. 2 glelaan, al); 1i 3.15. 11 ROPOlJ J (al); ij 3.15, K ROPOU (al) 1i 315. II ROPOlJ 4ETROP 14.00. 21 13.45, li 6.00. 11 I. 21.30. 45, 2; IGEN ir party Unda ClNEAd p In aij ROCINl Onvrede Richard van der Meer steekt niet onder stoelen of banken, dat zijn afscheid wordt vergemakkelijkt door een goede maatschappelijke positie, waarop hij kan terugvallen. Met compagnons runt hij twee boe tieks, een transport- en koelonder- neming en een bevrachtingskan toor op Schiphol. Maar zelfs met die veel tijd opslorpende bezighe den zou hij als profvoetballer actief zijn gebleven als hij daar maar vol doende plezier aan zou hebben be leefd. „In het begin vond ik het een heer lijke ontspanning als ik 's middags naar Alkmaar reed om te gaan trai nen. En de wedstrijd in het week einde trok me ook geweldig. Maar gaandeweg, en dat begon toen AZ al z'n goede spelers verkocht, werd het plezier minder. Ga maar na, Spelbos, Metgod, Peters, Nygaard en Kist weg. Dat is nog al wat. Achteraf, ja weer achteraf zeg ik: toen Kessler al maanden voor het einde van het seizoen bekend maakte dat hij zou vertrekken, had ik ook weg moeten zijn. Maar, en daar ligt een van de oorzaken van mijn onvrede, dan stelde het be stuur zich onfatsoenlijk, ja bijna asociaal op door mij volkomen te gen te werken. Terwijl er toch een paar mogelijkheden waren om me financieel en sportief te verbeteren. Daardoor knapte ik langzaam maar zeker af op het betaalde voetbal. Je wordt gemanipuleerd, je bent als voetballer gewoon handelswaar. Er is gewoon sprake van te weinig fat soen". In onzekerheid „Neem nu eens het volgende geval. Bij mijn vorige club, DOSR, werd een aantal jaren geleden een jonge speler door een profclub gescout. Hij mocht een paar proeftrainingen komen maken en er werd een ze ker verwachtingspatroon gewekt. Omdat die jongen geen telefoon had, vroeg hij of die club een be stuurslid wilde bellen om mee te delen hoe het oordeel was uitgeval len. Nou, die jongen moet nog be richt krijgen. Kijk, dan ben je als profclub niet goed bezig. Er wordt op geen enkele manier rekening gehouden met zo'n jongen, die we kenlang in onzekerheid verkeert. Dat soort zaken, dat gebrek aan fatsoen, steekt me". „Er is in Nederland maar een club die een goed beleid voert én fat soenlijk bezig is: PSV. Ja, ze wor den er inderdaad geen kampioen mee. Dat is toch kennelijk voorbe houden aan de clubs waar keihard en opportunistisch wordt gewerkt. Nou, als ik zou mogen kiezen, kies ik voor een club als PSV. Daar ben je als voetballer nog iemand. Ik heb zaken in de voetballerij meege maakt, waarvan ik me afvroeg hoe ze in hemelsnaam mogelijk waren. Kijk, in het zakenleven gaat het er ook vaak hard aan toe, maar zo veel gebrek aan respect en fatsoen kom je daar toch niet tegen. Je zou niet eens goed zaken kunnen doen als je je opstelt als menig bestuur der in de voetballerij. Een man als Harmsen, de voorzitter van Ajax, mag dan misschien een goed za kenman zijn, in de leiding van het betaalde voetbal zie je daar niets terug" André van Duin „Dat het nu slecht gaat met het voetbal is algemeen bekend. Maar dan zou je toch mogen verwachten er initiatieven worden geno- n om die teruggang om te bui gen. Het produkt betaald voetbal moet worden verbeterd, maar nie mand doet iets. Waarom gaan alle betrokkenen, KNVB, clubs, spelers, pers, sponsors niet eens in een com missie zitten om de zaak weer op de rails te krijgen? Het is natuurlijk gemakkelijk om bijvoorbeeld te stellen; het voetbal vergaat het slecht omdat er slecht wordt speeld. Maar zo kom ie niet verc Je kunt bijvoorbeeld denken aan gingen om de stadions weer wat voller te krijgen. Laat voor mijn part André van Duin optreden om mensen te trekken. Als ze er een maal zijn krijgen de spelers, die nu voor lege tribunes voetballen, nieu we impulsen en zijn misschien ook geinspireerder. Het is een wissel werking, een samenspel van facto ren. Waarbij je misschien ook de pers moet betrekken". Kijk, voor mij hoeft de pers niet onvoorwaardelijk achter net voet bal te staan. Er moet wel degelijk sprake zijn van een kritisch volgen door de media. Maar een poging om ook met de pers tot een zeker samenspel te komen is nooit vanuit Zeist genomen. Als het balletje een maal gaat bewegen, rolt het mis schien ook eens de goede kant op. Nu ligt de bal gewoon stil". Gave Cruiiff „De betaalde voetballer van nu voelt zich louter werknemer Maar dan een die zijn werk zonder ple zier doet. En dat ziet het publiek ook. Als iemand plichtmatig zijn arbeid doet, straalt daar niets van af. Komt er ook minder van te recht. Dat is in de gewone maat schappij ook zo" „Als voetballer heb je een gek vak, je wordt toch gezien als een soort artiest. Dan verwacht het publiek, dat ervoor betaalt, dat je ook iets presteert waar plezier vanuit gaat. Dat is nu niet het geval". „Cruijff was iemand die dat wel kon. Er wordt wel gezegd dat hij weer ging voetballen omdat hij fi nanciële problemen had. Maar ik denk dat hij ook weer is gaan spe len omdat hij er zo verschrikkelijk veel plezier aan beleefde. En dat toonde. Dat was een gave van Cruijff. Ik denk dat tachtig procent van de profvoetballers zouden stop pen als ze iets achter de hand had den. Ik ben wat dat betreft wel be voorrecht. Mede dank zij de voet ballerij heb ik bereikt wat ik nu heb en ben". Naar Ajax „Als jongen zei ik tegen m'n ou ders, ik wil voetballer worden. Toen zei miin vader: dan moet je naar Ajax. We zijn op een dag in de auto gestapt, m'n vader, m'n moe der en m'n zus en daarheen gere den. Ik kon daar zo gaan trainen. Dat beviel me uitstekend. Ik ben later nog diverse keren op m'n brommer naar Amsterdam gereden vanuit Leiden en heb daar getraind en wedstrijdjes gespeeld". „Het kwam zelfs zo ver dat ik op de nominatie stond om tegen een onkostenvergoeding bii Ajax te gaan spelen. Leo Beenhakker zou van Feyenoord naar Ajax komen en moeten beoordelen of dat zou doorgaan. Het was tegen het eind van een seizoen Maar Beenhakker heeft er nooit tijd voor gehad. Ik had overigens al wel m'n over schrijving naar Ajax in orde ge maakt. En toen stond plotseling Hans Kraay namens AZ '67 bij mij voor de deur. Ik kon daar wel met een een onkostenvergoeding krij gen. Een jaar later maakte ik m'n debuut in het eerste team en een seizoen daarna had ik m'n vaste plaats. Dat was meteen het kampi oensjaar. Daar volgde nog een sei zoen UEFA Cup op met het berei ken van de finale en toen ging het bergafwaarts. Ook met mijn eigen plezier. Achteraf jammer dat ik niet bij Ajax ben gebleven. Daar werden Ophof en Molenaar voor vele tonnen gekocht voor mijn plaats. En ik zou slechts 12.000 gul den hebben gekost" Bijna-international Dit weekeinde zal Richard van der Meer met gemengde gevoelens zijn laatste wedstrijd in het betaalde voetbal spelen Hij zal dan niet an ders ogen dan gebruikelijk, want ook in het veld was de ooit bijna- international nimmer een toon beeld van uitbundigheid. „Zo ben ik nu eenmaalzegt hij met een flauw glimlachje rond de lippen. „Daarom zal ook waarschijnlijk niemand hebben gemerkt dat ik er de laatste tijd geen enkel genoegen meer in schepte betaald voetbal te spelen" „Maar mijn directe omgeving zag het wel. Mijn moeder en mijn vriendin vonden dat ik verander de, ook in het dagelijks leven min der plezier had. En zij hebben ook de stoot gegeven tot mijn beslissing om er mee te stoppen. Ik hecht gro te waarde aan meningen uit mijn directe omgeving en als ik daar ook proef dat ik verkeerd bezig ben. of met de verkeerde dingen, dan speelt dat een grote rol. Zo niet een doorslaggevende. Ik was niet van plan om mijn privé-leven te laten vergallen door de nukken van be stuursleden of de grillen en onfat soen van anderen met wie ik als voetballer heb te maken" Dertig jaar werken „Vorige week woensdag heb ik voor. mezelf de knoop doorgehakt Ik wilde onmiddellijk stoppen. Dat heb ik een dag later ook aan ie mand van het bestuur verteld, maar die haalde me over om tot de winterstop te blijven. Daar stemde ik in toe, omdat ik mijn collega's en de trainer niet wilde afvallen Want met hen heb ik ondanks alles toch redelijk prettig samenge werkt". „Ik zei vroeger altijd: ik speel be taald voetbal tot mijn 27e. Welnu, dat is wat korter geworden. Mijn vader, die een jaar geleden over leed, zei vroeger al tegen me dat voetbal is leuk, maar staar je er niet blind op. Je moet daarna nog dertig jaar werken Denk daar goed aan bij wat je doet. Dat heb ik ge daan Ik ga nu een jaartje wat an ders doen „Terugkeren in de voetballerij doe ik zeker. Daarvoor vind ik het spelletje veel te machtig Alleen, betaald voetbal is voor altijd taboe Daar heb ik m'n buik meer dan vol van Dat ik de knoop vorige week heb doorgehakt, betekende een ge weldige opluchting voor me. Ik heb voor mezelf in elk Beval het gevoel dat ik er bij AZ alles aan heb ge daan om de zaak ten goede te doen keren Dat hoef ik mezelf dus niet te verwijten En als ze wat. ik nu heb gezegd willen beschouwen als natrappen, dan gaan ze hun gang maar Mijn bedoeling was mensen wakker te schudden. Alleen, of het lukt. dat vraag ik me af „Maar als het bij AZ '67 zo doorgaat ben ik zelfs benieuwd of ze het ein de van dit seizoen nog halen" FRANK WERKMAN ZATERDAG IS DECEMBER 1984 Het heeft even geduurd, maar jt kon er alles om verwedden dat wt nog niet van hem af waren. Viet jaar lang sierde zijn guitige facie geregeld de pagina's van de kran ten en vulde zijn portret het beeld scherm Er hoefde niet weer ergens een kilometer nieuw wegdek op een rijksweg te zijn geasfalteerd ot een voetgangersbrug gereed te zim of hij gaf acte de presence. In die tijd moet hij ook meer langs 's he ren wegen zijn gesignaleerd dan op zijn ministerie Tot er een nieuwe ploeg aantrad en hij kon vertrekken. Dat is toen overigens niet gebeurd met het openbaar vervoer, dat hij in ziin ambtsperiode in de portefeuille had. Want de f>ersoon in kwestie was niet alleen een liefhebber van publiciteit, maar evenzeer van rei zen. En dat laatste gaat. als je een beetje op status bent gesteld, niet zo best met het openbaar vervoer. Dan stap je liever in een regerings- Fnendship. een luchtmacht-heli kopter of een van alle gemakken voorziene dienstauto. Maar zie. zo hoor je jaren niets van iemand en zo duikt zijn naam weer op Zo ook onderhavig persoon Je zou denken dat hij zich laat foto graferen in een comfortabel zee waardig jacht ter hoogte van de in aanbouw zijnde Oosterscheldedam Daar heeft hij tenslotte de nodige voetstappen liggen Of je stelt je hem voor in de cockpit van een eenmotorig straal vliegtuigje op één van de door hem persoonlijk opge poetste vaderlandse vliegvelden. Maar niets van dat alles. Op de foto. die ik onder ogen kreeg, was hij afgebeeld voor een voetbaltribu ne. Naast hem loopt Johan Cruijff. Ik laat u even weten hoe dat in zijn werk is gegaan Een kwartier voor de wedstrijd komt Cruijff aan bij Kaalheide, het stadion van Roda JC. dat de voormalige maestro heeft ingehuurd voor de nodige ad viezen. Nerveus drentelen enige bestuursleden van de club heen en weer om opgelucht adem te halen zodra de adviseur verschijnt. Onze hoofdpersoon maakt een allesbe halve zenuwachtige indruk. Hij heeft de zaak onder controle. Hij is wel het nodige gewend tenslotte Vier jaar ministerschap laat wat dat betreft zijn sporen wel na. Bo vendien overheerst de wetenschap dat buiten de bestuurskamer een hele horde fotografen samengroept. Dat betekent, zo weet hij uit erva ring. morgen weer de nodige foto 's in de kranten. En dat is iets dat hij geruime tijd heeft moeten ontbe ren. Cruijff treedt binnen en onze hoofdrolspeler acteert als in zijn beste jaren. Hij blijft bescheiden wat achteraf staan, maar toch beent Cruijff direct om hem af. Hij is ten slotte de enige bekende figuur in het vertrek. Er worden wat plicht plegingen uitgewisseld en even la ter. twee minuten voor het begin van de wedstrijd, wandelt het tweetal naar de gereserveerde plaatsen op de eretribune Camera's klikken en klinken de oudste van het duo als muziek in de oren. Hij heeft het toch maar weer mooi voor elkaar, denkt hij. En hn reali seert zich dat hij een goede keus heeft gedaan door zich met zijn be drijf als sponsor op de voetballerij te werpen Hij begrijpt dezer dagen pas goed waarom-de huidige staats secretaris van WVC (tot voor kort dacht hij immer dat dit de afkor ting van de naam van een korfbal club was) zich zo regelmatig op die materie stort. Het betekent publici teit. je foto in de krant, verzoeken voor interviews enzovoort. Onze hoofdpersoon geniet Met vol le teugen Eerst zorgt hjj er voor dat uitlekt, dat er geen sprake van verlenging van het sponsorcontract zal kunnen zijn als de prestaties van Roda JC niet beter worden Vervolgens wroet hij zo in de inge wanden van de betrokken club dat de trainer de laan wordt uitge stuurd En zijn laatste stunt is het aantrekken van Cruijff als advi seur. Laat ik nou hebben gedacht, dat Cruijff zijn handen meer dan vol zou hebben aan dat consortium dat van het hele Midden-Oosten één groot voetbalstadion wil maken. Maar nee. de clubsponsor hoeft maar even naar Vinkeveen te bel len of Cruijff staat op de stoep. Ge- \nlg: publiciteit. En daar is alles om begonnen Ik werk daar niet aan mee. zijn naam zal mijn toetsenbord met ont snappen Het is al meer dan vol doende dat van redactiewege zijn fotootje deze kolom onderbreekt. Ik stel voor. dat in het vervolg een dam wordt opgeworpen tegen zijn pogingen opnieuw de pers te halen Desnoods een tweede Oosterschel dedam BUTS 1ELOFARENDSVEEN i(voetbal)sportwereld zal er een sukrschijnlijk geen nacht van rdamsekker liggen, maar dat zal niet va^arcj van ^er Meer een fd oef zijn. Hij hoopt alleen wel, gs- en 'zÜn beslissing om als 24-ja- nura is) te stoppen met betaald ektronitbal en veeleer nog de indse Ifteiding daartoe de be- a^eo^xkenen tot nadenken zal de EvPmen Zonder dat dit laat- om diaspect overigens overheer- •en". d is geweest bij zijn opmer- iet Japfjke besluit dit weekeinde minitheid te nemen van zijn Zaken j AZ '67 speelt die gedach- rariscl^ee de openbaarmaking n med bet hoe en waarom. rek aan fatsoen, beleid en visie ens dele leiders in het metier en het reld. Ijzaam maar zeker wegebben ig jaar de, wat zo mooi heet, spel- een vjgde in eigen activiteiten vor- e prodt de hoofdmoot van de argu- Opvall|ten van Richard van der Meer riotmidër na zeseneenhalf jaar betaald Japan ibal een punt achter te zetten, versch^ritiek richt zich niet alleen op lar grQigen club. De voetbalbond in De Ijalgemeen en de leiding van de ter daqe betaald voetbal in het bijzon- verwijt hij een lichtzinnige ;ft hiers en een opportunistisch be- vaak k „Het hele betaalde voetbal is noet W, vat Van der Meer zijn be en in |en kort en bondig samen, igen, flwordt op geen enkele wijze een rden vfd gevoerd, dat er op is gericht EG te iets aan te doen. Neem nu al- eens wat er met Rijvers is ge- itiviteitd. De KNVB heeft in de loop film- $aren goed geld verdiend. Maar wordt er weer met scheppen fesmeten. En dan maar zeggen, de amateurs niet aan Rijvers' ■■■(opsom meebetalen. Nou, ik wil [oeken straks wel eens zien. Ik - k dat daar onthutsende dingen ll^Jitdekt kunnen worden. Hoewel I1C* misschien niets in terugvindt die andere uitwas: speelt er in Europa een jeugdteam een -10°i en dan moeten er zo nodig re. Melen officials mee. Wat kost dat k vanmaal niet? Als je zo iets mee- ijheidakt, vraag je je toch af waar ze ats vai bezig zijn". tserraL Dubieuze gronden „Er zijn, denk ik, drie oorzaken die ertoe hebben geleid dat het nu zo slecht gaat met het voetbal. Dat is het verschijnsel van de geldschie ters op de achtergrond, de spelers- salarissen en de warboel bij de KNVB zelf. Bij AZ '67, waar ik vier jaar lang met ontzettend, veel ple zier heb gespeeld, ontstonden de problemen toen sponsor Molenaar zijn bijdrage aan de club terug schroefde. Spelers moesten worden verkocht en het team viel uit el kaar. Dat was voor mij het begin Van het einde. Ik heb al die jaren pogingen gedaan om ook weg te komen. Maar ik was te duur en bo vendien werd ik door het bestuur op dubieuze gronden steeds weer aan mijn contract gehouden. Er werden toezeggingen gedaan over nieuwe plannen. Ik heb op grond daarvan twee keer mijn contract met twee seizoenen verlengd, de laatste keer vorig jaar. Achteraf zeg ik: dat had ik nooit moeten doen. Ik had gewoon voor een jaar moe ten tekenen. Maar dat doet niets af aan mijn beweegredenen". „Vorig jaar tekende ik, omdat er weer iets leek te gaan gebeuren. Er kwam een nieuwe, enthousiaste trainer, De Visser, en er werden spelers aangetroken. Haar en Van der Poppe. Maar de spelersraad werd door het bestuur opgedoekt en de sfeer werd steeds slechter. Vorig seizoen pakten we aan het einde van de competitie nog wat punten. Daardoor eindigden we als vijfde. En daarmee was het bestuur kennelijk heel tevreden. Maar het heeft niet veel gescheeld of we hadden aan het einde van de rit er gens onderaan gebungeld. Zo ver doezelde de eindklassering veel en voor het bestuur kennelijk alles. Daar vond men het niet nodig om het beleid bij te stellen. En als spe ler kun je ook moeilijk wat uitrich ten. Er is te weinig solidariteit. Ie dereen is met zijn eigen problemen bezig en over de gezamenlijke moeilijkheden wordt niet of nau welijks gepraat. In elk geval niet op een manier, waarop ie met z'n allen iets kunt bereiken' eens tot nadenken stemt en dat er misschien iets mee gebeurt. Het is tenslotteniet niks als iemand van 24 besluit om te stoppen met be taald voetbal. Dat is een leeftijd, waarop menig voetballer nog hoopt iets te bereiken". Richard van der Meer, die in de gloriejaren van AZ '67 werd gezien als een aanstaande international, behoort dus niet meer tot die categorie. Zijn besluit is definitief.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21