fHet is i te vroeg y om nu al op te 1houden" De dag duurt voort zolang het levenslied weerklinkt Jchildpad is in het geheel niet traag -FRANK (94): TnTiQI IT CO UI II UI Ll\ mensen die evenals zij zelf open stonden voor de contacten die ie met muziek kunt leggen. Zo is het goed geweest en zo is het nóg goed. Al kan ze bij tijd en wijle toch wel zeggen, met iets van onbe stemd verlangen: ,,Ik heb altijd concertpianiste willen worden". Haar herinneringen zijn nu anders dan die van een concertpianiste. Geen nagalm van applaus in volle zalen. Geen plakboeken met souve nirs van concertreizen, al heeft ze in het patroon van werken zolang een mens nog adem heeft. Klop op de deur Werken ook, zolang er mensen om je heen zijn. Annie Zieren-Frank bracht het in praktijk tot bijna in 't absurde toe. Ze lag eens in een ziekenhuis, de lichten in de zaal waren 's avonds gedoofd, een uurtje later kwam e in haar leven toch wel heel wat af gereisd in verre landen. Wat ze wèl heeft: herinneringen aan veel andere goede dingen, die zij dankte aan haar talent en door zettingsvermogen. Soms flarden van herinneringen. ,,Ik zat zo geconcentreerd te spelen dat ik zelf niet eens meer wist dat ik daar zat". Of: „Er waren toen geen cassette bandjes waarmee je iets kon opne men, maar ik hoor het nog alsof het nu wordt gespeeld". En nooit zijn het herinneringen, die doelloos opduiken en daarna wegdrijven naar onbestemde ver ten. Ze passen in haar dagelijkse leven. verpleegster aan de deur luisteren of alles rustig was. Het was rustig, en daardoor kon ze erg goed horen hoe iemand in de zaal met heldere stem aan 't voorle zen was uit het boek „De Klop op de Deur" van Ina Boudier-Bakker. Het was Annie Zieren-Frank. Ze had het boek in braille voor zich liggen. Vlot gingen haar vingers over de brailletekens en de andere patiënten lagen ademloos te luiste ren. De zuster ging maar verder op haar ronde, wat haar betrof mocht het allemaal voortduren tot de ochtend. Het zijn geen verhalen, die je van haar zelf hoort, 't Zijn oud-leerlin gen die het vertellen en die alle maal hun eigen, vaak zeer persoon- vvy*: <f Heel wat mensen staan afwijzend tegenover het gebruik van compu ters door kinderen. Dat gebeurt dan veelal met het argument dat een computer kinderen niets kan leren en dat het een zekere gemak zucht in de hand werkt. Dezelfde opmerkingen dus eigenlijk als geuit bij de introdUktie van de zakreken- maehientjes in het onderwijs. In elke opmerking schuilt een kern van waarheid, ook in deze genera liserende afwijzing. Wie bij gebruik van de computer denkt aan het veelvoud van elektronische spelle tjes heeft gelijk met zijn of haar kritische houding. En helaas is de computer op veel scholen (ondanks de beste bedoelingen) ook niet meer dan een uiterst domme over- hoormachine en komt er van crea tief bezig zijn maar heel weinig of zelfs niets terecht. Gelukkig kan het ook anders, al zullen overtuigde tegenstanders het mogelijk niet geloven. Het hoeft helemaal niet zo te zijn dat kinde ren door de computer worden ge programmeerd. Kinderen hoeven ook niet te worden opgezadeld met BASIC, die onlogische en techni sche brabbelbrij uit de beginperio de die nog steeds thuishoort bij de „hogere programmeertalen". Nieuwe vorm omderwijs Hoe het anders kan? Met Logo. De lezer die iets van het wereldje van computers afweet, roept nu uit: „O van dat schildpadje'Inderdaad Logo met het schildpadje dat gra fisch werk op het beeldscherm kan verrichten. Logo is echter veel meer dan programmeertaal num mer zoveel: het is in feite een hee nieuwe vorm van onderwijs geven Wie er meer over wil weten kan ik aanraden het boek „Mindstorms' van Seymour Papert te lezen, die Logo ontwikkelde. Het is onder de ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 i i Een clubje leerlingen van Annte Zieren- Frank: „We blijven komen al wordt ze honderd jaar". Een vaste cursiste Is huis genote Annemarte Folmer. die mevrouw Zieren al vele jaren terzijde staat in de dagelijkse dingen van het leven. vloed op het leven van de mensen gehad en juist daarom is het zo goed, de grondbeginselen ervan te kennen. Als je een toon aanslaat, geeft die dan rust? Of juist onrust? Zo maak je kennis met de uitwer king van muziek, in de harmonie of de disharmonie van het leven zelf. Een mens kan zich er in uiten, waar woorden te veel of te weinig zijn. En dat geldt ook voor de een voudigste muziek. Wie de oude grondbeginselen niet heeft geleerd, zal ook van moderne muziek niets kunnen begrijpen". Verstand en gevoel Muziek begrijpen en er gebruik van malfen om met gevoelens te communiceren: het is nog altijd de frondslag van de lessen die zij als 4-jarige geeft aan leerlingen in alle leeftijdsgroepen. „Je moet jeMeren uiten en dat kan iets heel anders zijn dan nauwgezet „van het blad" spelen. Eigenlijk moet het zo zijn, dat iedereen z'n eigen manier van spelen ontwik kelt. Mensen doen toch allerlei din gen op verschillende manieren? Ze lopen verschillend, zeggen dezelfde dingen op hun eigen manier. Wat je zégt heeft met het verstand te maken, maar uit de manier waaróp je het zegt spreekt het gevoel. En zo moet dat ook zijn". Die muziek, het zoeken en het ge ven van contact daarin, Annie Zie ren-Frank is er al heel jong mee begonnen: „Ik moest er, als zeven tienjarige, mijn haren voor opste ken om een beetje ouder te lijken". Zo begon ze samen met haar zus ters Bels en Riek te werken in een eigen muziekschool aan de Anna Vondelstraat in Amsterdam en la ter aan de Vossiusstraat. Alle drie blind. Alle drie tegelijk het ouder lijk huis uit. Alle drie op eigen be nen in een maatschappij, waar je heel wat moest bewijzen om waar dan ook aan de beurt te komen. De dames Frank, zo stonden ze al gauw bekend. Ze heeft zesendertig keer de Vierde van Mahler uitge voerd met Mengelberg. Ze kon de dirigent uiteraard niet zien, maar ze wist precies wanneer ze moest invallen. Ze kende de muziek ook zo door en door. We hadden samen enorm veel geoefend, dan speelde ik op de piano het orkest na. En zus Bets dirigeerde bij die oefeningen het koor. Zo waren we samen het Concertgebouworkest". Vechten Ze kregen bekendheid in het hoofdstedelijke muziekleven, maar er was heel veel aan voorafgegaan. Annie Zieren-Frank, op haar 94e kaarsrecht in een stoel, is even stil voordat na zoveel jaren haar ver ontwaardiging nóg eens losbarst. Héél even, maar toch. „Ik was de eerste visueel gehandi capte die het examen van de Ne derlandse Toonkunstenaarsvereni ging zou afleggen. En ze geloofden daar gewoon niet, dat ik het zou kunnen. Ze weigerden me, zonder meer. Ik heb ervoor moeten vech ten. Zoals voor zoveel dingen, maar dit vond ik erg. Hoe konden men sen, die zelf niet blind waren, voor mij uitmaken wat ik wel of niet zou kunnen? Zij slaagde. Natuurlijk, zei ze zelf. En ze zei het niet alleen achteraf, maar ook voor en tijdens het exa men. Het was de tijd, waarin de jonge Annie Frank concertpianiste wilde worden. Ze zei het niet elke dag en niet tegen iedereen, maar bijvoor beeld wel tegen koningin-moeder Emma, toen die eens op bezoek kwam in het blindeninstituut waar Annie haar eerste vorming kreeg. Het werd goed onthouden. Een jaar later kwam Emma terug met haar dochter, de latere koningin Wilhel- mina. Weer werd er op de piano gespeeld en toen Annie na het spel stilletjes de kamer uitging kwam Wilhelmina achter haar aan. „Speel nog eens wat je vorig jaar voor mijn moeder hebt gespeeld. Ze heeft het er zo vaak over gehad. Jij was toch het meisje dat concertpia niste wil worden? Ja, dat was ze. En het muziekstuk „van vorig jaar" was een Nocturne van Chopin. Annie Frank ging terug naar de piano en speelde het nog eens, nu voor Wilhelmina. Korte tijd later kreeg ze een vleu gel cadeau van het koninklijk huis. Met de boodschap erbij: „Veel suc ces met je studie". Herinneringen Annie Frank is geen concertpianis te geworden. Zij heeft haar leven op andere manieren in dienst ge steld van de muziek en van de titel „Computers en kinderen" in het Nederlands uitgegeven door Bert Bakker. Logo is niet echt nieuw. Het werd zestien jaar geleden al experimen teel gebruikt in het onderwijs na op het Massachusetts Institute of Technology te zijn ontwikkeld. En al in 1972 vertelde Papert erover tijdens een congres in Den Haag: over kunstmatige intelligentie. (Die nodig is voor de zogenaamde vijfde generatie van computers). Maar pas tien jaar later kreeg het wat ruime re aandacht in ons land en kwam de introduktie ervan in het vader landse onderwijs op gang. Dat had onder meer de oprichting van het Logo Centrum Nederland in Nij megen (tel. 080-238074) tot gevolg. Denkstijl Papert's bedoeling is, dat kinderen hun denkvermogen tot ontwikke ling leren brengen. Daarbij kunnen ze hun eigen persoonlijke stijl ont wikkelen; ze worden gevoelig voor verschillen in persoonlijke stijl en ontdekken hoe ze daar in de prak tijk mee moeten werken. En dat is natuurlijk heel andere koek dan een lesje in Basic, dat meestal niet boven het niveau van een over- hoorprogrammaatje (bijvoorbeeld wat zijn de hoofdsteden van de Eu ropese landen) uitkomt. Nu is het eenvoudig om dit alle maal zo op te schrijven, maar wat komt er in de praktijk van terecht? Natuurlijk kan het centrum in Nij megen daar veel over vertellen. In de VS is er zo langzamerhand ook een schat aan ervaring. Maar ik was heel benieuwd hoe mijn eigen zonen (Michel van acht en Jean- Paul van bijna zeven) er op zouden reageren. Dankzij uitgever Malm- berg uit Den Bosch heb ik dat kun nen uitproberen. .Sinds deze zomer heeft men daar in Brabant een Michel (midden) en Jean-Paul (rechts) tonen een vriendje hoe Schildpad met een eenvoudig programmaatje een spiraal kan tekenen. Educatief Computercentrum, een adviescentrum voor het onderwijs. Bij dat adviseren alleen laat men het niet; dankzij internationale sa menwerking met uitgeyers van software komt Malmberg ook met programma's op de markt. Leuk om te zien en te doen. Maar met twee belangrijke voordelen boven de gangbare spelletjes: ze zijn leer zaam en nog zeer goed in het Ne derlands vertaald ook. Variatie Op mijn Commodore-computer gingen mijn kinderen aan het werk met Schildpad, dat Thomas Smith voor de oorspronkelijke uitgever Scholastic in de VS schreef. Schild pad is een variatie op Logo, spe ciaal gericht op kinderen vanaf een jaar of acht In dit programma krij gen ze te maken met een schildpad, die van alles kan: tekenen in zwart/wit, schilderen in kleuren en muziek maken. De schildpad kan dat dan wel. maar niet uit zichzelf. Het zijn de kinderen die hem moe ten vertellen wat hii daarvoor moet doen. Met de schildpad „praten" moet natuurlijk wel gebeuren vol gens de regels. Ook in dit program ma is een speciale taal gebruikt om de computer te laten weten wat de bedoeling is. Misschien dat zoiets over een jaar of tien niet meer no dig is. Dan wordt de vijfde genera tie computers verwacht, met de kunstmatige intelligentie. Daarmee is het veel eenvoudiger te commu niceren; zover is het echter nog niet. Ook Logo is een speciale pro grammeertaal. Hoe je die moet gebruiken wordt in een biina 100 pagina's tellend boek je heel duidelijk, stap voor stap, uit gelegd. Vanat het laden van het programma vanaf de diskette in het geheugen van de computer kunnen de kinderen zelf aan de slag. Er zijn wat voorbeeldpro grammaatjes om te bekijken wat Schildpad allemaal kan en dan kan het echte werk beginnen. Dat werk lijkt op het eerste oog kinderlijk eenvoudig. Dat is de be doeling ook. Maar wat vrijwel on mogelijk lijkt, lukt deze schildpad. Na een half uurtje is de jeugdige gebruiker zover dat hij zit te pro grammeren. De makkelijke com mando's (zoals LV loop vooruit en DR draai naar rechts) zijn daarvoor verantwoordelijk. Het gaat allemaal simpel, maar heel ef fectief. Want om de schildpad wat te laten doen op het scherm moet je natuurlijk wel eerst nadenken over wat je hem precies wil laten doen en hoe dat moet gebeuren. Denken in structuren dus en analyseren van problemen. Al zal het kind het nooit zo noemen. Steeds meer Aan de hand van het boekje wor den daarna kleuren, lussen, varia belen. grafische tekens, lussen bin nen lussen en geluid in de pro gramma's geïntroduceerd. Dat kan allemaal door de grote kracht van het programma Een voorbeeld. Een kina leert dat een groepje op drachten samen een mini-prugram- ma wordt. Zo'n mini-programma krijgt een naam en kan onder die naam in het geheugen van de com puter worden bewaard. Op die ma nier kan het weer worden gebruikt bij het maken van een groter pro gramma. Door het invoeren van variabelen (wisselende waarden) kunnen er variaties in verder gelij ke programma's worden aange bracht. Nu ik het zo opschrijf, klinkt het best ingewikkeld en in veel talen voor computers is het dat ook. Gelukkig voor de kinderen is het met Logo makkelijker dan het zo schijnt. Malmberg brengt het programma op een diskette (er is dus een disk drive bij de Commodore nodig), sa men met het handboekje in een keurig doosie. als van een videocas sette. voor f 99,-. op de markt. Dat Techniek Tot slot nog wat techniek. Als u daar niet van houdt kunt u met een gerust hart afhaken. Logo is geba seerd op Lisp, een andere program meertaal. Lisp is bedoeld om lijsten van symbolen te manipuleren, in tegenstelling tot veel andere talen die erop zijn gericht om getallen te bewerken. Daarom is Lisp heel bruikbaar om taal te verwerken en ook geschikt voor andere, min of meer abstracte onderwerpen. Deze programmeertaal is gangbaar bij de ontwerpers die bezig zijn met de ontwikkeling van kunstmatige in telligentie Wie met Logo leert werken, hoeft daar niet in te blij ven steken. Boxer is er een logisch vervolg op en dat biedt tal van mo gelijkheden. zoals tekstverwerking, databank, en kan heel goed worden gebruikt om systemen (bijvoorbeeld inclusief vidc-o) geïntegreerd te la ten werken. Wie echt wil weten wat er allemaal in en achter Logo steekt kan het best zelf het boek van Papert lezen. PIETER TAFFIJN lijke herinneringen aan haar heb ben. Als die oud-leerlingen nog eens in de buurt van de Hilversumse Haze laarlaan komen, is er altijd de ver leiding om aan te bellen, gewoon nog eens even op bezoek te gaan. Ze weten zeker, dat ze dan niet hoeven te vragen: „Beste mevrouw Zieren, kent u me nog?" Want als Annie Zieren-Frank de stem gehoord heeft, weet ze ook wel van wie die stem is. En wat de gezamenlijke belevenissen zijn ge weest. Hooguit kan de vraag rijzen, uit welke periode de eerste kennis making stamt. Was het, voordat ze op haar zestigste jaar met pensioen ging? Of toen ze afscheid nam op haar zeventigste verjaardag? Mis schien in de tijd rondom haar tach tigste verjaardag toen ze er echt mee wilde stoppen en het ook niet deed"* Hoe dan ook, er is eigenlijk zo wei nig veranderd, behalve dan dat de jaren voorbijgingen en dat zegt dan maar heel weinig in zo'n Teven. Naar het hoe en het waarom van zoveel jaren dóórgaan moeten men sen niet gaan vragen. Soms, helemaal aan 't eind van een lang gesprek, zegt ze er zelf iets van. „Misschien is het. dat ik niet achter wil staan in de dingen van het le ven. En dat ik daardoor iets heb gekregen, waarmee ik andere men sen nieuwe moed kan geven". Ook dat is dan muziek van Annie Zieren-Frank. Een compacte strofe uit haar le vensblad. 'P*1»XnruGTTi\/r Bij dat in de stille Hil- [lircise Hazelaarlaan toch telkens weer voor de deur en tegen het tuinhek, zijn „ze" weer. van de 94-ja- Annie Zie- muziekpeda- En als mevrouw Zieren-Frank mag worden, ze waarschijnlijk komen. Want nu eenmaal din- die doorgaan zo lang jd van leven er is. leven, dat lijkt op één lange met zonneschijn en overdrij- wolkenvelden, maar een ■veld. rkdag. Waarvan Annie Zieren overigens het gewone dag- nooit heeft gezien, omdat zij haar vroegste jeugd blind is. haar twee inmiddels over- zusters Bets en Riek, met wie heeft samengewerkt Jaren, waaraan wei- te tellen valt. Want eigenlijk fmen ze een samenhangend ge- ""^p, waarin de muziek altijd het element is geweest, lie Zieren-Frank: „Dan doet het niet toe, in welke tijd je Mtijd heeft de muziek in-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19