„Welvaart heeft ons vervreemd van essentiële waarden in het leven" „POLITIEK HOORT NIET THUIS OP DE KANSEL" 15 DECEMBER f Geboren en getogen in Wasse naar, waar hij werkzaam was als administrateur op het Rijnlands Lyceum, besloot Jaap Zijlstra pas op 30-jarige leeftijd predikant te worden, na sterke aandrang van zijn eigen predikant in Wasse naar ds A. Vos. In de jaren ze ventig werd hij als dichter-predi kant in Delfzijl een begrip in christelijke Nederland. Tot ieders verbazing zocht hij in 1978 be wust de anonimiteit en aanvaard de een benoeming in het pittores ke Vorden in de Achterhoek, waar de kerkelijke gemeente nauwelijks een predikant kon be talen. Het was hem allemaal te veel geworden. Een gesprek met de man die, waar hij ook komt, nog steeds volle kerken trekt. VORDEN Jaap Zijlstra, dichter- predikant, in die volgorde, 51 jaar, jongensachtig, open gezicht, warme stem, kijkt wat verlegen rond en merkt dan, zonder een spoor van zelfgenoegzaamheid op: „Inder daad. overal waar ik kom zit de kerk stampvol, 's Morgens, 's mid dags of 's avonds, het maakt niet uit waar en wanneer. Ik ben pas geleden voorgegaan in een dienst in de Beatrixkerk in Ede, zondag middag om vijf uur. Normaal zit er op dat tijdstip een handjevol men sen, nu zat het afgeladen vol. He laas, die kerk moet afgebroken we gens gebrek aan belangstelling". Peinzend: „Jammer, dat zo'n kerk gebouw tegen de vlakte moet. Echt, het is zo'n prachtige kerk. Maar ja, als er geen bezoekers meer komen, houdt alles op Jaap Zijlstra, in de jaren zeventig een begrip in christelijk Nederland als dichter en evangelisatiepredi kant in Delfzijl, is doelbewust in de anonimiteit ondergedoken, nadat jarenlang de publicitaire schijnwer pers op hem en zijn baanbrekend werk in het noorden van Gronin gen waren gericht. Tot veler verbazing nam hij eind 1978 een beroep aan van de gere formeerde kerk (synodaal) in Vor den, een pittoresk plaatsje in de Achterhoek. De kerkelijke ge meente telt daar hooguit 600 zielen, net genoeg om een predikant te kunnen betalen. En die predikant werd, tot ieders verrassing. Jaap Zijlstra. Slopend bestaan Waarom koos u voor een kleine ge meente, terwijl ze overal in het land om uw diensten zaten te springen? „Ik heb zeven jaar in Delfzijl ge staan, maar op een gegeven mo ment groeide het me boven m'n hoofd. Het was een slopend be staan. Prachtige tijd, maar het dreigde te veel te worden. Ik had zo ontzettend veel persoonlijke contacten, bijbelkringen en samen komsten, dat het me helemaal, maar dan ook helemaal opslorpte. En toen dacht ik terug aan m'n eerste gemeente, Duurswoude- Wijnjeterp in Friesland, aan de rust. de herkenbaarheid, de kleine schaal. In een interview in Trouw heb ik daarover zitten filosoferen. De eerste die belde, was Vorden. Ik ben daar gaan kijken en heb een paar dagen later ja gezegd. Natuur lijk. ik had andere beroepen af kunnen wachten en die waren on getwijfeld gekomen, maar dan had ik het mezelf en anderen alleen maar moeilijk gemaakt. Bovendien: ik ben een gevoelsmens. Als ik een beslissing moet nemen ga ik vrij wel altijd op m'n gevoel af. Vorden beviel me, vandaar. En dan ben ik ook iemand die snel beslist, ik ga geen mensen aan het lijntje hou- Vrije vogel Hebt u uw positie uitgebuitZe hebben u tenslotte gevraagd, bijna gesmeekt. „Nee, zo zit ik niet in elkaar. Het moet van beide kanten klikken. Ik heb open kaart gespeeld. Toen ik hier kwam om me te oriënteren heb ik gezegd: je krijgt een vrije vogel. Ik ben dichter, kunstenaar. Ik doe het op mijn manier. Ik ben geen organisator, geen man van vergaderingen. Ik vergader het liefst zo weinig mogelijk. De kerke- raad is daarmee akkoord gegaan. Ze weten wat ze aan me hebben". U was uw tijd dus ver vooruit. In middels is men er immers achter gekomen dat eindeloos vergaderen geen oplossing voor alle problemen biedt. „Ach, het was een beetje mode, hé. Soms willen ze vergaderen om een jeugddienst door te nemen. Dan antwoord ik altijd: zeg het maar door de telefoon. Al die vergade ringen, het zal best nuttig ziin, maar het kost zoveel tijd en wat le vert het nou allemaal op? Echt, er zijn predikanten die het presteren om voor de voorbereiding van een preek twee avonden te vergade ren". Glimlacht: „De plaatselijke pastor hier, een prima kerel hoor, doet niets liever dan vergaderen. Eer lijk, vergaderen is z'n hobby. Echt een vergaderman; dat fenomeen bestaat". Nee. een vergaderman zal Jaap Zijlstra nooit worden. Hij houdt van mensen en niet van papier en schema's. Reden waarom hij zich op vergaderingen van de kerke- raad en classis altijd zeer op de vlakte houdt. „Weet je, voor je het in de gaten hebt, zit je in allerlei commissies En dat is nu precies wat ik niet wil". „De dominee" woont in Vorden in z'n uppie in de pastorie, pal naast de kerk Een groot huis voor een man alleen, maar ook in Vorden is DICHTER-PREDIKANT JAAP ZIJLSTRA PREEKT ALTIJD EN OVERAL VOOR VOLLE KERKEN Dichter-predikant Jaap Zijlstra: „Ik kan het niet bewijzen, maar ik denk dat vrijwilligers gemotiveerder zijn dan beroepskrachten". de pastorie meer een ontmoetings plaats voor jong en oud, kerkelijk en buitenkerkelijk, geworden dan een woonruimte voor de predikant. Een open huis dus. In de hoek staat een gitaar, een herinnering aan de wilde jaren in Delfzijl, toen z'n flat (tien hoog) fungeerde als trefpunt van de lang harige en veelal opstandige jeugd. Urenlang, vaak tot diep in de nacht, werden daar „bomen" opge zet over de maatschappij, de zin van het leven, godsdienst, samenle vingsvormen, oorlog en vrede en ga zo maar door. In dat decor paste een gitaar. „Ik ben toen naar de muziekhandel gegaan en heb gevraagd om een gi taar. Het moest een goede gitaar zijn en die heb ik ook gekregen. Alle deskundigen roemen de kwa liteit. In Delfzijl heeft hij veel dienst gedaan. Jammer genoeg kan ik zelf niet spelen. Het lijkt me MIDDELEEUWS SCHILDERIJ Het zwarte schaap, de zonde bok, staat te morren in het hok. Want waar een dier zijn voed sel vindt, ligt een pasgeboren kind. Ligt er te hooi en te gras of het zomaar te grazen was. Na dit geen onderkomen dan verderop drie bomen. Aan de middelste hangt hij te kijk, op kerstmis al een oud lijk. Even naakt als in het begin tussen de morrende beesten heerlijk om op zo'n gitaar te tokke len, een beetje troubadourachtig. Dat heb ik toch wel in me". Volgeboekt 's Zondags gaat Jaap Zijlstra twee keer voor in z'n eigen gereformeer de kerkje, 's morgens om tien uur en 's avonds om zeven uur. Tus sendoor en op z'n vrije zondag (de derde zondag in de maand) preekt hij elders. Z'n agenda is een jaar van tevoren al volgeboekt. In de ochtenddienst zitten de kerk gangers als haringen in een ton, tot vlak onder de preekstoel, 's avonds is het kerkje goed bezet. Elders in den lande, van Groningen tot in een tijd, waarin de kerken steeds leger worden. Origineel Waarom komen ze bij u wel en bij uw collega's niet in de kerk? „Ja, waarom? Moeilijke vraag. Ik kan moeilijk over andere collega's oordelen, simpel omdat ikzelf vrij wel altijd voorga. Het zou boven dien erg gemakkelijk zijn kritiek te uiten op het functioneren van col lega's, daar voel ik niets voor. Ieder doet op zijn manier z'n best. Toch zoek je onwillekeurig naar het waarom. Ik preek eenvoudig, ge bruik geen moeilijke woorden en probeer toch origineel te zijn. Het zou een ramp zijn als de kerkgan gers zouden aanvoelen wat er ge zegd gaat worden. Dat hoor je zo vaak: afgesleten woorden, clichés, altijd dezelfde uitleg, er zit geen enkele spanning in. Dat is, denk ik, dodelijk. Elke dienst is voor mij een uitdaging. Of er nu vijftien mensen in de kerk zitten of twee duizend. ik geef me altijd volledig. En ik sta er ook volledig achter. Ik ben er zeker van dat de mensen voelen dat je werkelijk geraakt bent door het evangelie of dat je een van buiten geleerd lesje afraf felt". Politiek Zouden veel christenen niet afge knapt zijn op het bedrij litiek vanaf de kansel? „Ik vrees dat het de kerk geen goed heeft gedaan. Je kunt dan op merkingen verwachten in de trant van: dominee, we hebben de krant al gelezen. Dat moeten we dus niet doen. Wel verwijzen, maar bij je onderwerp blijven. Je moet niet doen alsof jij de oplossing voor alle problemen in huis hebt. Natuurlijk kun je ie best over maatschappelij ke problemen uitlaten. Maar als een predikant zondag na zondag op hetzelfde aambeeld hamert, haken degenen af die het met die stelling- name niet eens zijn. Het werkt dus averechts". Amnesty International We zetten het gesprek voort in het plaatselijk restaurant, waar we het nuttige met het aangename combi neren. Jaap Zijlstra filosofeert, on der het genot van een „glaasje wijn van het huis" over de gevaren die aan het bedrijven van politiek op Ho nrrokctor! rXn v*»rhnnH«n 4r-.ir roept immers reactie op en het is heel goed denkbaar dat er op de linkse vloedgolf van de laatste ja ren een „rechts" antwoord komt. Zelf is hij een fervent aanhanger van het neutrale Amnesty Interna tional, een organisatie waarvoor hij ook in zijn eigen kerk steun vraagt. Zijn enthousiasme is zelfs zo groot dat hij pas geleden meeliep in een demonstratie. Lachend: „Een domi nee achter een spandoek aan, nee, dat kon eigenlijk niet. Een handte keningenlijst, prima, maar het moet niet te gek worden". Dan serieus: „Ik zou het verschrik kelijk vinden als het werken voor Amnesty me onmogelijk zou wor den gemaakt. Daar is gelukkig geen sprake van, maar toch Je moet je lot niet aan een politieke partij verbinden, dat is levensge vaarlijk". Jaap Zijlstra besloot pas op dertig jarige leeftijd predikant te worden en zijn baan als administrateur op het Rijnlands Lyceum op te geven. Artikel 6 bood hem de mogelijk heid dominee te worden op singu liere gaven. De kandidaat hoeft dan alleen kerkelijke examens af te leggen. Binnen drie jaar studeerde hij af, waarna hij een beroep aan nam naar het Friese Duurswoude- Wijnjeterp. Een rustige periode, waarin hij zijn dichterschap ont wikkelde, gevolgd door zeven enerverende jaren in Delfzijl. En nu dus weer de rust van Vorden. Nou ja, rust. Jaap Zijlstra weet na melijk niet alleen mensen te boei en, hij is tevens begaan met hun zorgen en problemen. Naast dichter en predikant is hij een onbezoldigd maatschappelijk werker. Zonder spreekuren en een automatisch te lefoonapparaat. Zelf noemt hij het de keerzijde van zijn populariteit. Vooral 's zomers is Vorden een ge liefd vakantie-oord. Veel randste delingen nemen dan de gelegen heid te baat om een kerkdienst te bezoeken, waarin Jaap Zijlstra voorgaat. Maar daar blijft het niet altijd bij. Sommigen schrijven hem een brief, anderen bellen hem op of Doodsangst Met welke vragen en problemen worstelt de moderne mens? En waarom gaan ze uitgerekend bij u te biecht? „Ik hoor vaak: dominee, aan uw preken hebben we zoveel. Dikwijls hebben ze al vaak hun hoofd gesto ten, ze zijn als het ware tegen een muur van onbegrip opgelopen. Ze hebben signalen uitgezonden, maar die zijn niet opgevangen. Dikwijls wordt er ook niet door een facade heen gekeken. Als je rustig mee luistert, de tijd neemt, komt er een heleboel naar boven. Grote angst voor de dood bijvoorbeeld, vooral bij bejaarden. Ze zeggen dan tegen mij: „De dominee doet het af met opmerkingen waar ik niets aan heb". Sommige bejaarden zijn be reid te sterven, anderen worden gekweld door een enorme doods angst. Laatst heb ik met een katho liek zitten praten die het evangelie door en door kende. En toch die angst. Ik heb hem laten praten tot op de bodem, want luisteren, dat is erg belangrijk". „Andere mensen daarentegen hun keren naar de dood. Een enorme levensangst. Ze kunnen het leven niet meer aan. Homofilie is even eens voor velen een probleem, vooral de getrouwde homofiel die het niet tegen z'n partner heeft ge zegd. Soms komen ze met hun part ner, soms alleen. En dan echtschei dingen. Wat zit er eigenlijk fout, waarom is het misgegaan". Het valt me op dat 't over geestelij ke zaken gaat. Zouden we daaruit af kunnen leiden dat het wel mee valt met de materiële nood? JEZUS Je gaat een mensenleven mee, ik kan je lezen en herlezen, ik pak je op en leg je weg, ik sla vooruit en blader terug, geduldig ben je en beschik baar. Maar toch zo nederig niet of woorden schieten wortel, beslaan mijn landschap, heffen kruinen in de hemel, opgewassen tegen stormen. Daar komt wat aan te pas om ze te kappen, en dan nog, de tronk zit dieper in mijn aar de dan ik dacht, loopt uit, een twijg,- o Jezus, eer ik van u zwijg. WIJZEN Door de donkerte schreed een ster als een bruid met sluier en sleep voor de zoekenden uit. Voert hen door de bergen zonder rust en duur naar een kind, een korrel in de korenschuur. Brengt hen tot een koning van geringe kracht, uit een maagd geboortig, niet uit man en macht. Buigzaam in het broodhuis knielen eensgezind vorsten uit de verte voor een luttel kind. Hun geleerde kruinen neigen in het stof en hun vreemde tongen prevelen God lof. Schitterend van nasleep daalt ook de komeet, bruid achter de einder, in haar sterrenkleed. Koningen gedrieën keren hein de en ver,- klein, haast onbegonnen, stijgt de morgenster. „Ach, we leven hier toch in rijk dom? Natuurlijk, het is allemaal wat minder, maar niemand eet er een boterham minder door. Kom nou. We zullen ons wat moeten aanpassen aan de iets lagere le vensstandaard. Maar is dat nu zo erg? Ik geloof eerder in het tegen deel. Die welvaart heeft ons ver vreemd van een heleboel essentiële waarden in het leven". „Ik was laatst in een revalidatie centrum waar uit bezuinigingso verwegingen vrijwilligers koffie rond brachten. Die jongens en meisjes deden dat met veel liefde en toewijding. Ik heb echt met be wondering zitten kijken. Ik kan het niet bewijzen, maar ik denk dat vrijwilligers gemotiveerder zijn dan beroepskrachten. Moeten we dan schande spreken over het in schakelen van vrijwilligers in het welzijnswerk?" Samen op weg Er worden heel wat vergaderingen gewijd aan „Samen op weg", een proces dat zal moeten leiden tot de hereniging van de gereformeerde en hervormde kerk? Is dat hier een urgent probleem? Jaap Zijlstra kijkt me glimlachend aan. Wijst naar de imposante her vormde kerk, die voor een belang rijk deel het dorpsbeeld van Vor- MESSIAS Hij komt als een boreling, een sterveling, een mens die geven kan wat er te geven is: zijn leven. Geen geest gaat ooit te gronde aan een liefde, geen god EN l flijk Innei lar i oeder moe kan ooit de laatste adem gejudge ven. Hij drinkt, de kleine bloedverwant, hij krijgt de borst, opdat hij met z'n hele lijf eens roepen zal: mij dorst. n zat han or Vc n. D ïerp DUW me It ook akt sen er 's zondags in de kerk i Honderd. En het ligt niet twee dominees, want die alles aan. Maar de mensen gewoon niet. Ze willen wel lidieen 11 ven. ze betalen ook netjes hunVVa|® kelijke bijdrage, maar ze gaarff" naar de kerk, behalve op hoogl gen". „Laatst zei de hervormde tegen me: „Ik denk dat ik hei elkaar heb; ik ben op bez< weest en de zondag daarop i hele familie in de kerk". Hi| zich vergist. De dominee bezoek geweest en hier in del terhoek is het de gewoonte r uit beleefdheid een tegenbeL, brengt. Vandaar. Later WarnlM3®5' nooit meer in de kerk. Ze h»*en hun plicht gedaan. Kijk, dat ildin8e typisch de Achterhoek. Met d»®rt vormde predikanten, maar c *"r de pastoor kan ik het uit» vinden, maar hoe zou een i ging van de gereformeerde vormde kerk hier gestalte i krijgen? In sommige plaatsenl het wel, in andere steden enj pen ligt het moeilijker. Dat i van geval tot geval bekijken. 1 het nut er niet van in maal precies vast te gaan Bovendien: zijn er nu echt gt langrijker zaken aan de arde?? fc.Le üördee lijnt 1 Komt het dichterschap niet knel door het vele werk, datff" afkomt? „Dat werd een probleem. Dt me toch in de eerste plaats c" ",,rc en dan pas dominee. Juist t heb ik gekozen voor een k* meente. Soms zou ik me J aan het dichterschap willen i Aan de andere kant heb ik del om het evangelie over te bren' Overal waar ik kom zie ik blijr)ben zichten. Er gaat blijkbaar een ;fêp"d over. Dat doet je toch wel ietsr lukkig hebben we in de eigeiF?115 0 meente een oplossing gevor^13 voor die overbelasting. Een cnrn "T13 man, prima kerel, neemt een£ he van m'n werk over, zodat ik nr,a£ iel be ook, ik heb m'n werk zelfs t gesteld". De gereformeerde kerk van den heeft u dus kunnen om nog langer te blijven? „Als dit aanbod niet was gel zou ik inderdaad een beroep een andere gemeente overwi Elke week wordt er wel gebel ik soms belangstelling 1 Voorlopig zeg ik echter nee. ga verkassen ben ik bang d bedrijven van poëzie in de komt". Vertelt vervolgens met ingehc trots dat zijn dichtwerk pseudoniem ingezonden) in 1' bekroond met de Priis va Vlaamse Poëziedagen. Zijn bundel „Achter het ri licht" (met aquarellen van Stam) mag zich eveneens ii grote belangstelling vert lag z richl ik v< Kerst Kerst is voor hem een jaarlijï rugkerend hoogtepunt. Het gaat hij voor in het Concert in Amsterdam, het jaar da de hervormde kerk te Vort keer is Vorden weer aan de 1 „De komst van Christus op a dat is het hart van het evar De Heer die naar ons heeft zien. Daar blijf ik me als naar altijd weer over verwon^ Je mag alles uit de Schrift f maar hoe je het ook bekijkt i hoeken en gaten komt de^ te voorschijn. Het Oude Testa is een profetie, geen geschiei boekie. Het gaat om de Messi tintelt er van. Dat heeft meg en dat voelen de mensen. Ik geen komedie, het komt i mijn hart". KEES VAN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16