Ziek personeel werkt langer door ^kihellingen liggen er nog kaal bij PRIJS TREINKAARTJE VERRASSENDE MEEVALLER! Veel arbeiders doof door lawaai ger' ARTS: GEVOLG MAATREGELEN REGERING Gekopieerde computerprogramma's in beslag genomen Kamer tevreden met nieuwe tarieven voor openbaar vervoer HET GOEDE NIEUWS VOOR 1985KOMT VAN NS HAAI Dl MDtRAAN Df NS-lOHtTTIN Kamer beter op de hoogte van grote defensie projecten - JNENLAND CcidócSouAtmt DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 PAGINA 9 er Belgen kennen moord DA De Rijkswacht in het Bel- e Wuustwezel heeft vier mannen houden die hebben bekend dat 35-jarige A.F. van Laerhoven iet Noordbrabantse Zundert om gven hebben gebracht. Het stoffe- pverschot werd dinsdag bij een pialige vuilstortplaats in Wern- (gemeente Zundert) aangetrof- flet slachtoffer lag toegedekt on- 500-feand en graspollen. Bij de sectie is sken dat Van Laerhoven is over- i aan inwendige bloedingen en izingen. Het werd de Belgische wacht al snel duidelijk dat de de laatsten waren die contact met 500.- lachtoffer hebben gehad. Herverdeling arbeid te traag op gang DEN HAAG De herverdeling van ar beid is nog maar nauwelijks op gang geko men. Bovendien gebeurt het zo, dat be taald èn onbetaald werk voorlopig niet evenwichtig opnieuw worden verdeeld over mannen èn vrouwen. Prijscompensa tie inleveren voor roostervrije dagen moet worden afgewezen, omdat de norm van de veertigurige werkweek onaangetast blijft. Dit stelt de Emancipatieraad in zijn giste ren gepubliceerd advies over het ontwerp voor een beleidsplan emancipatie. De raad waarschuwt dat er een tweederangs ar beidscircuit dreigt te ontstaan met tijdelij ke arbeid, uitzendarbeid, afroepcontracten en thuiswerk, een scheiding die goeddeels is gebaseerd op sekse. Vierde baan Schiphol niet gedraaid DEN HAAG Van CDA en VVD hoeft de vierde baan op Schiphol niet gedraaid te worden. Het project is te duur, meer dan 250 miljoen gulden, en het luchtvaartver- keer wordt toch stiller. De draaiing van de vierde baan is oorspronkelijk bedacht om de geluidoverlast voor Zwanenburg en Halfweg te beperken. In de Kamer noemde het CDA-Kamerlid Hennekam de draaiing van de vierde baan gisteren een onproduk- tieve investering die niet nodig is. Hij vroeg verder om in de betrokken bestemmings plannen en het streekplan de aanleg van een vijfde baan op Schiphol open te hou den. VVD'er Blauw zei in de Kamer met instemming kennis te nemen van het standpunt van Hennekam. Wijziging subsidie werkprojecten valt slecht bij Kamer DEN HAAG Minister De Koning (sociale zaken) houdt tegen de zin van de Tweede Kamer vast aan een wijziging van de subsidieregeling die het werk loze jongeren mogelijk maakt een bedrijfje op te zet ten. De Kamer vindt dat in de nieuwe opzet jonge ren met weinig opleiding onvoldoende kans krijgen. Ook het terugbrengen van de subsidietermijn van vier naar drie jaar is naar het oordeel van de Kamer niet juist. Eén en ander bleek gisteren tijdens een gesprek van de minister met de Kamercommissie voor sociale zaken. De Koning bleek niet bereid voor te schrijven dat aan elk project minimaal een bepaald percentage kansarme jongeren moet deelne men. De toekomstkansen van de werkprojecten zelf moet bepalend zijn, aldus de minister. AMSTERDAM Bij meer dan de helft van de arbeiders in lawaaiige industrieën is gehoorverlies door lawaai geconstateerd. Lawaaidoofheid is vermoedelijk de meest voorkomende beroepsziekte in de Nederlandse industrie. De helft van werknemers vindt ook zelf dat er teveel lawaai is op het werk en zeer veel werknemers hebben er hinder van. Dat concludeert de arts F. van Dijk, die maandag aan de Universiteit van Amsterdam promoveert op het proefschrift „Effecten van lawaai op gezondheid en welzijn in de industrie". Bij het onderzoek waren 1400 werknemers betrokken. Lawaaidoofhheid, ook wel bekend onder de naam keteldoofheid en cocktaildoofheid, is een bijzondere vorm van doofheid die kan optreden na langdurige blootstelling aan hoge geluidniveaus. De bloeddruk blijkt licht verhoogd te zijn tijdens werken in hoge ge luidsniveaus. Oorsuizen blijkt in vergelijking met goedhorende collega's drie keer zo vaak aangetroffen te worden bij lawaaidove werknemers. Talrijke irriterende lawaaibronnen worden genoemd: slijpgeluiden, ge reedschap, afzuigers en vorkheftrucks. Van grote invloed is ook het soort geluid en de conditie van de werknemers. 10: premies tenverlichting at de mist in HAAG Van de lasten- chting die het kabinet in orm van premieverlagin- aan het bedrijfsleven voor heeft toegezegd, is niets over. Dat concludeerde )-voorzitter mr. C. van gisteren. jens de VNO-voorzitter is lastenverlichting vermin- met 130 miljoen gulden dat een aantal premies ho- vastgesteld dan was ge- I. Weliswaar is er enige ■nsatie doordat de ww- lager uitvalt, „maar [saldo voor het bedrijfsle- is negatief", aldus Van Hij sprak in dit verband >t „demasqué van de las- lichting". Overigens is 'oorgenomen verlaging de premies niet de enige li van lastenverlichting die e regering aan de werkge- toezegde. Lede noemde lastenver- ing in de vorm van pre- /erlagingen „zacht en it bestuurbaar". „Met een aging van het tarief van vennootschapsbelasting 40 procent en een verho- van de vermogensaftrek ndere fiscale verlichtingen >t bedrijfsleven meer ge- AMSTERDAM De ver laging van het ziektegeld zal het aantal zieke men sen dat gewoon blijft doorwerken sterk doen stijgen. Het aantal zieke doorwerkers stijgt van jaar tot jaar voortdurend, onder meer in het onder wijs en de gezondheids zorg waar mensen slecht gemist kunnen worden. Volgens recente onderzoekin gen is een kwart van het totaal aantal werkenden ziek. Dit stelt drs. P.C. Buijs in een proefschrift, waarop hij van daag gepromoveerd is tot doc tor in de geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Aan het door hem gesignaleer de verschijnsel liggen onder meer slechtere arbeidsomstan digheden en en een grotere ontslagdreiging ten grondslag. Het zieke doorwerken ver dient volgens Buijs dan ook veel meer aandacht dan het misbruik van de ziektewet, wat volgens hem uiterst gering is. Ziek doorwerken kan schade meebrengen voor de betrokke nen zelf maar ook voor ande ren. denk maar eens aan een zieke buschauffeur, voegde hij er aan toe. Buijs laat in zijn proefschrift een waarschu wend woord horen tegen maatregelen die kunnen lei den tot het ziek doorwerken, zoals verlaging van de uitke ringen en verscherpte contro le. Buijs ziet meer in een verbete ring van gezondheidszorg. Het is volgens hem mogelijk dat de gezondheidzorg meer dan tot nu toe meehelpt een beroep op de ziektewet en de wao te voorkomen of te bekorten. Bo vendien duren opnames in de geestelijke gezondheidszorg te lang, aldus Buijs. „Daardoor wordt het ziekteverzuim onno dig verlengd en dat kan ertoe leiden dat mensen van hun werk vervreemden". Dwangsom voor woonbootbewoner WARMOND De woonboot- brengt. Dat heeft mr. Porthei- bewoner J. Hovius moet een ne van de Haagse rechtbank dwangsom van 30 gulden beta-, gisteren besloten naar aanlei- len voor elke dag na 15 febru- ding van een kort geding dat ari die hij in de Hofleede in door de Stichting Het Zuidhol- Warmond met zijn boot door- lands Landschap tegen de heer Hovius is aangespannen. De heer Hovius ligt illegaal in de Hofleede, die langs het Huis te Warmond en het omringende landgoed loopt. De Stichting wil op den duur de Hofleede vrij maken van alle woonbo ten. Daarom worden er geen nieuwe vergunningen ver strekt. De Stichting wilde dat de heer Hovius in ieder geval vóór het broedseizoen zou ver dwijnen. Aan dat verzoek heeft de rechter nu gevolg ge geven. [FTEN ALLEEN OP ZEER HOGE HELLINGEN IN GEBRUIK 12 'eter öndi >nge ietvolg van de voorpagina) HAAG De win- irters die van plan olgende week naar [penlanden af te rei- zullen de komende gen de weerberichten radio, televisie en in de jnten met een groeiend roei van onbehagen na- lizen op één bericht: de van een stevig pak euw in de Alpen. Het er echter niet naar uit, ze zullen vinden wat toeken. alle Alpenlanden komen merende berichten. Dus uit Oostenrijk, dat zich Sncfcft opgemaakt meer Neder- ';rs te ontvangen dan vo lar. De Verkehrsambt van (Salzburgerland) uiterst somber. „Het is uitgesproken mooi weer, r er ligt geen centimeter jbj luw. In het dorp (1.071 me- EË zijn de straten droog en ion. Alleen rond de top de Hochkönigberg (2.941) wat sneeuw. Voor de rest de hellingen kaal en leeg, ;n waarom de liften voor- g nog niet in gebruik zijn omen". Ie VVV's van andere Oos- ijkse plaatsen valt dezelfde :ht te beluisteren. Wie toch ikiën wordt naar de glets- iij Kaprun verwezen, met rbij de waarschuwing dat daar momenteel wel heel druk is. 'Ti:; >t! «Her rden f-io K Spzalig uit rampzalig is de situa- ok in de Franse Alpen, dag wordt daar het ski oen geopend. Maar in de Hilaire ski-oorden, zoals bij- rbeeld Les Arcs, wordt rwogen de skiliften voorlo- gesloten te houden. Zelfs het 3.226 meter hoge berg- ion Aiguille Rouge, dat ig boven de drie Arc-dor- uittorent, ligt nauwelijks euw. „Het is zeer onge- in. Zo hebben we het nog ut gehad. Maar de komende en zal er wel wat komen. 3tte- Vorig jaar viel er ook pas de dag voor de opening van het seizoen een dik pak sneeuw", aldus een gemaakt-öptimisti- sche informatrice in Les Arcs. „Zoals de situatie nu is, kan er helemaal niet geskied worden. Gletsjer-skiën in Tigne? Dat kan alleen maar 's zomers. Die pistes zijn hu gesloten. Maar er blijven genoeg andere dingen te doen, hoor! De men sen kunnen wandelen, luieren, tennissen, schaatsen, zemmen, naar de sauna en lekker uit Wel gaan? Naarmate de week vordert, zien de wintersporters-in-spe het spookbeeld van de groene kerst naderen. Het is dan ook de vraag of veel Nederlanders bereid zijn hun kostbare geld op tafel te leggen voor een weekje wandelen en zwem men in de Alpen. Reisbureaus en touroperators zeggen nog weinig telefoontjes te krijgen van verontruste va kantiegangers. Een deel van de naar schatting 150.000 land genoten die voor de kerst heb ben geboekt zullen sowieso naar voornamelijk Oos tenrijk afreizen. Gebrek aan sneeuw valt namelijk niet on der de redenen waarom een- verzorgde reis geannuleerd kan worden. Anders is het voor degenen die op de bonnefooi gaan of bijvoorbeeld nog maar een deel vèn de huur van hun ap partement hebben betaald. De laatsten zijn misschien een paar honderd gulden kwijt doordat ze de borgsom niet te rugkrijgen. Maar wat heb je aan een winstersportvakantie, als de natuur geen gelegenheid biedt om te skiën? Weerprofeten De laatste hoop van de kerst- wintersporters én van de VVV's en hoteldirecties in de wintersportplaatsen is nu op de weerprofeten gevestigd. Met .een depressie bij Spanje. Die zal wel sneeuw brengen. Het komt allemaal best in orde. Het weer kan van de ene op de andere dag ver- Groene weiden en warm weer waar anders rond deze tijd de eerste skiërs naar beneden suizen. Deze skilift bevindt zich in het Oostenrijkse Voralberg. anderen", probeert men elkaar moed in te spreken. Maar volgens de weerkamer van het KNMI zijn de vooruit zichten ronduit ongunstig. „Het ziet er niet naar uit dat er sneeuw van betekenis zal vallen. Een depressie bij Noord-Italië zal in Zuid-Zwit serland misschien voor nog wat neerslag kunnen zorgen. Maar die despressie trekt in het weekeinde weg naar Joe goslavië. Er zijn aanwijzingen dat de sneeuwkans in de loop van de volgende week weer wat groter wordt, ook in Oos tenrijk. Maar op grote hoe veelheden hoeft men niet te rekenen". Een Amerikaanse metereoloog is nog stelliger. „Dit jaar valt er per se geen sneeuw in Mid den-Europa". Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ski-vere niging is de situatie duidelijk veel slechter dan vorig jaar, toen er met Kerstmis evenmin veel sneeuw lag. Als voorbeeld noemt hij het feit dat de Oos tenrijkse bergstations nog geen enkele sneeuwmelding hebben doorgegeven. „En in de Franse Alpen meldde het meteo-sta- tion van Bourg St. Maurice woensdag een middagtemara tuur van veertien graden, ter wijl het kwik 's nachts nog net boven nul bleef". Er zit waarschijnlijk niets ders op dan het voorbeeld te volgen van de overgrote meer derheid van de 700.000 Neder landse wintersporters, die pas in de loop van januari, februa ri en maart naar de Alpenlan den reizen. De ervaring heeft geleerd dat er dan wel vol doende sneeuw ligt. Tenzij men speciaal naar de Alpen gaat om te wandelen, te luie ren, te tennissen, te zwemmen en lekker te eten. JOS TIMMERS Sneeuwlijn" ANWB kan al worden gebeld 99' DEN HAAG De ANWB en het KNMI zijn een paar dagen eerder dan aanvanke lijk de bedoeling was begon nen met een gezamenlijke „sneeuwlijn" om de winter sporters te informeren over de actuele ski-mogelijkheden. De lijn geeft dag en nacht in formatie over de nabije ski gebieden Ardennen, Eifel, Sauerland en Harz, alsmede de meest bezochte winter sportplaatsen in Oostenrijk, Zwitserland en het Alpenge bied van Frankrijk en Italië. De „sneeuwlijn" kan tot Pa sen volgend jaar worden ge beld. Vorig jaar, toen de ANWB met deze lijn begon, hebben er tweeduizend men sen per dag gebeld. In totaal kwamen in dat seizoen 100.000 mensen aan de lijn. Het nummer is 070-264646. UDEN De politie heeft gisteren tweehonderd casset tebanden met gekopieerde computerprogramma's in be slag genomen. Dat gebeurde in fotozaken in Sint Oeden- rode, Veghel, Wychen en Uden. Tegen de eigenaar van die zaken wordt proces-ver baal opgemaakt. De zaak kwam aan het rollen nadat een producent van computer programma's aangifte had gedaan dat een van zijn pro gramma's illegaal was geko pieerd en dat het in Wychen Na de politie-inval in de foto zaak in Uden gingen de Tol hekken naar beneden. te Koop werd aangeboden. Of alle in beslag genomen cas settebanden illegaal zijn ge kopieerd is op dit moment nog niet duidelijk. Vaststaat al wel dat het in alle gevallen om kopieën gaat. Vandalen vernielen jaarlijks voor 100 miljoen gulden DEN HAAG De schade aan gemeentelijk eigendom door moedwillige vernieling be draagt jaarlijks ongeveer hon derd miljoen gulden. Scholen, straatverlichting, openbaar groen en straatmeubilair zijn geliefde mikpunten van van dalen. Dit staat in het rapport „In de vernieling", dat giste ren is aangeboden aan minis ter Korthals Altes van Justitie. De bewindsman had de Vere niging van Nederlandse Ge meenten gevraagd zon rap port te maken, naar aanleiding van de sterke toename van het vandalisme in de iaren zeven tig. In de periode 1970-1981 steeg het vandalisme met 600 procent, terwijl het totale aan tal ter kennis van de politie gekomen misdrijven steeg met 200 procent. Volgens het rapport staat scha de door kraakrellen en voet balrellen volop in de belang stelling van de media, omdat die hoog is. Toch is de schade door minder spectaculaire ge vallen, die met een grotere re gelmaat voorkomen, vele ma len groter Zo zijn bij 30 pro cent van de vernielingen scho len het doelwit. Het onderzoek van de VNG had alleen be trekking op materiële schade aan gemeentelijk eigendom en is uitgevoerd in 23 gemeenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is tevreden over het besluit van mi nister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) om de tarieven in het openbaar vervoer in 1985 minder op te trekken, en bij de NS zelfs te verlagen, dan zij van plan was. Dit is giste ren in de Kamer gebleken uit de reacties van de di verse fracties op de begro ting Verkeer en Water staat. Oorspronkelijk zouden de ta rieven in stads- en streekver voer op 1 april 1985 met 11,5 procent omhoog gaan, de NS- tarieven met 4,5 procent De bewindsvrouwe heeft die voornemens inmiddels in overleg met de vervoerders la ten vallen. In stads- en streek vervoer gaan de tarieven nu tussen 1,5 en 6,5 procent om hoog en bij de NS daalt de prijs voor enkeltjes en retours met 2,5 procent. Andere NS- tarieven gaan met 1,5 procent omhoog. De CDA'er Hennekam wees erop dat aan een bijstelling van de tarievenplannen niet te ontkomen was omdat bleek dat bij een duurder kaartje meer reizigers uit het vervoer wegbleven dan gedacht. Na mens de VVD zei mevrouw Jorritsma verbaasd te zijn over het feit dat de vervoerders nu ineens wel in staat bleken te bezuinigen zonder de voorzie ningen aan te tasten terwijl zij eerder lieten weten dat dit niet kon. PvdA'er Castricum constateerde dat het Tarieven- plan van de minister in feite van de baan is met de nu ge nomen besluiten. De oorzaak van die ombuiging van beleid, het weglopen van reizigers, noemde hij echter buitenge woon somber. Hij vroeg de mi nister voor medio 1985 met voorstellen te komen om de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto blijvend te verbe teren. (ADVERTENTIE) per 1 april 1985 MEMELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal voortaan elk jaar een uitvoerig rapport krijgen over de stand van zaken bij grote materieelprojecten van Defensie, zoals de aankoop van schepen, vliegtuigen, tanks en andere wapens. Van af de beslissing tot aanbeste ding van nieuw materieel zal jaarlijks gedetailleerd worden meegedeeld hoe het staat met de produktie, de prijsontwik keling en andere van 'belang zijnde aspecten. Hierdoor kan de Kamer beter controle uitoe fenen op de miljoenen kosten de investeringen van Defensie. Minister De Ruiter en staatsse cretaris Van Houwelingen van Defensie hebben dit gisteren in het debat over hun begro ting toegezegd nadat de over grote meerderheid van de Ka mer daarom had gevraagd. De Kamer had, vooral naar aan leiding van de „Walrus-affai re", haar ongerustheid getoond over het feit dat zij zo weinig greep heeft op met name de kostenontwikkeling van grote projecten. Vrijwel alom werd de vrees uitgesproken dat men in de toekomst opnieuw met dergelijke problemen gecon fronteerd zal worden. Als mo gelijke voorbeelden werden genoemd de al in productie zijnde L-fregatten, de mijnen- bestrijdingssehepen en YPR- pantservoertuigen, alsmede de nieuwe M-fregatten, die nog in aanbouw moeten worden ge nomen. Staatssecretaris Van Houwe lingen erkende dat de kosten voor de L-fregatten en mij- nenjagers hoger zullen worden dan was geraamd. De 15 mij- nenjagers (een order van 1,2 miljard) worden 4 miljoen gul den per schip duurder. Bij de oroduktie van de YPR-765 zijn technische problemen ont staan, waardoor de levertijd langer wordt, maar dat zal naar verwachting niet tot prijsstijgingen leiden. Van Houwelingen verzekerde de Kamer dat bij de 4 te bouwen M-fregatten zal worden vast gehouden aan de „plafond- prijs" van ca. 320 miljoen per schip. De PvdA'er De Waard vroeg gisteren aan staatssecretaris Hoekzema (personeelsbeleid) hoe de arbeidstijdverkorting bij het overheidspersoneel (5 pet per 1 augustus 1985) bin nen de krijgsmacht zal worden ingevuld. Hij diende een motie in met het verzoek, in het ka der van de kortere werktijd het maandagochtend-appèl op de kazernes te verplaatsen van 0800 uur naar 10.00 uur. Hoekzema wilde echter nog geen toezegging op dit punt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9