m TAFEL EeAdóaOowumt RSV-rapport rekent af met heel de jaren'70 dl® ENE Nijmeegse universiteit wil meer aandacht voor katholieke identiteit I kerk wereld DE TIJD V: ACHTERGROND CeidMOowiavt DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 PAGINA 2 .EI Hof: Artikel in weekblad „Bazuin" niet anti-semitisch Het gerechtshof in Arnhem heeft vanmorgen twee redac teuren van het weekblad voor kerk en samenleving „De Ba zuin" vrijgesproken van de verdenking, dat zij een anti- -semitisch artikel hebben ge schreven en gepubliceerd. Vo rig jaar had de rechtbank in Arnhem beide redacteuren veroordeeld tot 750 guldén boete. Volgens het hof echter V) is niet wettig en overtuigend bewezen dat beide redacteu ren, de paters L. van Gelder (51) uit Nijmegen en K.D. Derksen (47) uit Utrecht, de opzet hebben gehad om joden wegens hun godsdienst te be ledigen. Procureur-generaal mr. C. Bleichrodt eiste twee weken geleden geldboetes van 500 gulden tegen de paters, die zich naar zijn mening wei duidelijk beledigend over jo den hebben uitgelaten en daarmee volgens de procureur grenzen hebben overschre den. Het gerechtshof was dat niet met hem eens, „hoewel dat geenszins betekent dat wij geen begrip hebben voor het feit, dat het artikel in De Ba zuin en in het bijzonder de omstreden passages, door Jo den als nodeloos grievend en kwetsend zijn ervaren", aldus het hof. Het hof zegt in zijn arrest het voorts zeer te betreuren, dat van de kant van De Bazuin geen enkel initiatief is uitge gaan „om aan die respectabele gevoelens van onbehagen en heftig ongenoegen aanspre kend tegemoet te komen". Het gif der slangen steekt in de tand; het gif der steekvliegen in de kop; het gif der schorpioenen in de staart; maar de boze mens is over heel zijn lichaam gif. Indische spreuk In de loop van volgend jaar moet duidelijkheid ontstaan over de vraag, welke beleidsvoornemens en welke activiteiten de katholieke universiteit van Nijmegen wil uitvoe ren om gericht en bewust te werken aan identiteits vorming vanuit haar ka tholieke grondslag. Zowel ten aanzien van het we tenschappelijk onderzoek als van het wetenschap pelijk onderwijs en de maatschappelijke dienst verlening zal die grond slag een belangrijke rich tinggevende factor moe ten zijn bij het stellen van prioriteiten, het maken van keuzen en het opstel len van programma's. Dat staat in de nota „meer dan een naam", die het colle ge van bestuur van de Nij meegse universiteit gisteren heeft gepresenteerd. Daarin doet het college een aantal concrete aanbevelingen, die naar zijn mening in 1985 ge stalte moeten krijgen. „Het predicaat katholiek in de naam van onze universiteit brengt de intentie tot uitdruk king om vanuit een christelij ke inspiratie vorm te geven aan de universitaire gemeen schap en aan haar handelen", aldus het college van bestuur in de nota. Het is volgens het universi teitsbestuur „mogelijk, soms wenselijk of noodzakelijk en in ieder geval legitiem" dat op basis van de grondslag van de KU op een aantal onderzoek sterreinen zwaartepunten worden gekozen of prioritei ten worden gesteld, die vanuit de eigen aard relevant wor den geacht of voor de katho lieke gemeenschap van be lang zijn. Het college van bestuur zegt krachtig stelling te nemen te gen de opvatting in bepaalde kringen, dat wetenschapsbe oefening vanuit een confessio nele levensovertuiging af breuk doet aan de kwaliteit van onderwijs en onderzoek. „De argumentatie voor die stellingname lijkt moeilijk te leveren, tenzij men twijfelt aan de wetenschappelijke kwaliteit en integriteit van wetenschappers die werken vanuit een levensovertui ging", aldus het college. Eén van de uitgangspunten voor het toekomstig beleid is volgens het universiteitsbe stuur dat de KU in een open en ontvankelijke relatie staat met de katholieke kerk. „De universiteit is geen kerkelijke organisatie, maar moet haar grondslag niettemin zodanig concretiseren, dat het katho lieke volksdeel zich daarin kan herkennen", zo staat in de nota. De bijzondere grondslag van de KU heeft volgens het col lege onder meer gevolgen voor studenten-, personeels- en benoemingsbeleid. „Ge vraagd mag worden dat ieder lid van de universiteitsge meenschap zich loyaal opstelt met betrekking tot de grond slag. Het is in feite het uit- gangs- en vertrekpunt bij het sluiten van een arbeidsover eenkomst". Voor een aantal personeelsleden worden voor hun houding ten aanzien van de grondslag aanvullende ei sen opgesteld. „De inhoud hiervan zal afhangen van de aard en de positie van hun functie", aldus het college. Volgens het universiteitsbe stuur moet in het onderwijs aandacht worden besteed aan zaken als zingeving van het menselijk bestaan, de relatie tussen geloof, religie en we tenschap en ethische normen en waarden, die in acht moe- Moeder pleit voor gratie Dit is de moeder van Ali Agca; de Turk, die in 1981 bij een aan slag op het St.-Pietersplein paus Johannes Paulus 2 levensge vaarlijk verwondde. In een interview met de Italiaanse krant Corriere Delia Sera pleit mevrouw Agca, die in Oost-Turkije on der vrij armelijke omstandigheden rond moet komen, voor de vrijlating van haar zoon nu de paus weer helemaal hersteld is. ten worden genomen bij de relatie tussen wetenschapsbe oefening en mens-zijn. De faculteit der godgeleerd heid zal bij de uitoefening van haar dienstverlenende taak volgens het college in de toe komst een nog bredere en meer diepgaande uitstraling moeten hebben naar andere faculteiten en diensten. Het universiteitsbestuur wil ver der een leerstoelenbeleid. dat zich met nadruk richt op leer stoelen, die een specifieke functie vervullen met betrek king tot de identiteit van de instelling. Ook de lerarenopleiding aan de KU is volgens het college uitermate „identiteitsgevoe lig". Blijkens de nota is daar om bij voorbeeld bij studie richtingen als pedagogiek en opleidingen op het terrein van de gezondheidszorg be zinning gewenst over de spe cifieke identiteit van de KU. Ten aanzien van het studen tenbeleid wil het Nijmeegse universiteitsbestuur onder meer dat bij voorlichting op middelbare scholen en aan kandidaat-studenten helder heid wcrdt verschaft over de „K" van de „KU". Tenslotte wil het college een onderzoek naar de mogelijkheid om als universiteit een „transferpunt voor dienstverlening aan ka tholiek Nederland" te zijn. „De makelaarsfunctie van deze voorziening zou zich pri mair moeten richten op vraagstukken die vanuit het katholieke volksdeel van Ne derland en wellicht daarbui ten geformuleerd worden en de bijdrage die de KU als gea vanceerd onderzoeksinstituut aan verruiming van kennis of aan oplossing van problemen zou kunnen leveren", aldus de nota. Dat stuk is een gevolg van een discussie over het benoe mingsbeleid van de KU, die enige jaren geleden binnen het universiteit werd gevoerd. In de jaren zeventig vonden ook al uitvoerige discussies plaats over de identiteit van de KU. Dat resulteerde toen onder meer in rapportages van de universitaire commis sies Schillebeekx (1971) en Plat (1972). De nota „meer dan een naam" wordt in maart volgend jaar in de uni versiteitsraad behandeld. Hervormde voorwaarden voor ontmoeting met de paus geen probleem De voorwaarden die de Ne derlandse hervormde kerk heeft gesteld aan een ontmoe ting met paus Johannes Pau lus 2, vormen voor de rooms- -katholieke Kerk geen pro bleem. Kardinaal Wille- brands, president van het Va ticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, heeft de oecumenische commissie voor het pausbezoek maandag verzekerd dat aan de voor waarden voldaan kan wor den. Dit heeft ds. W. R. van der Zee, vertegenwoordiger van de Raad van Kerken in genoemde commissie, gisteren medegedeeld in de maande lijkse vergadering van de Raad. De Hervormde kerk wilde dat de gelijkwaardigheid van alle deelnemers aan het gesprek tot uitdrukking gebracht zou worden, dat in de gebeds dienst aandacht aan de solida riteit met het joodse volk zou worden geschonken en dat het gesprek tussen de Neder landse kerken en het Vati- caan naderhand in Rome wordt voortgezet. Om techni sche en niet om principiële redenen zal de toespraak van de paus waarschijnlijk niet vantevoren aan de gespreks partners worden bekend ge maakt, aldus Van der Zee. Dit was ook een van de hervorm de voorwaarden. Thans staat vast dat de Ne derlandse hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de evangelisch-lutherse Kerk, de oud-katholieke Kerk en de evangelische broedergemeen te (herrnhutters) een uitnodi ging op prijs zullen stellen. Van de lidkerken van de Raad van Kerken wees de doopsgezinde broederschap een uitnodiging af alsook de Nederlandse Protestanten bond (gastlid). Het Leger des Heils (eveneens gastlid), het Genootschap der Vrienden (Quakers) en de Remonstrant se Broederschap hebben nog geen beslissing genomen. Krediet verspeeld 5IC ;c •pv ED JJE Tweede Kamer heeft onverbloemd uitgesproken dat ats staatssecretaris Ploeg een smet heeft geworpen op de Anne-? Frankstichting door te verklaren, dat deze organisatie „cryp-0 J to-communistisch" dreigt te worden. Een ruime meerderheid E in van de Kamer heeft vervolgens vastgesteld, dat de Anne-idra^ Frankstichting goed werk doet en dat er geen enkele onder-1 vs gravende werking van uitgaat. Het was een niet mis te ver-in 1 stane berisping, die voor staatssecretaris Ploeg een signaalra zou behoren te zijn. Ploeg heeft ai nooit veel krediet bij de Tweede Kamei gehad. Als eerste staatssecretaris op Landbouw, daar min oi meer weggezet door VVD-fractievoorzitter Nijpels omdat i Ploeg op Defensie niet werd geaccepteerd door minister De Ruiter, was het voor hem ook niet gemakkelijk zich politiek waar te maken. Met de zeer dunne portefeuille, die hij uit eindelijk van minister Brakx kreeg toegewezen, werd het ei al niet eenvoudiger op. Het weinige maatschappelijke en politieke krediet dat Ploeg had, heeft hij nu wel volledig verspeeld, niet alleen door zijn uitlatingen over de Anne-Frankstichting, maar vooral ook door de halsstarrige en stoïcijnse houding, die hij daarna heeft aangenomen. Alle beschuldigingen, die hij aan het adres van de Anne-Frankstichiting had geuit, zijn inmid dels ontzenuwd. Premier Lubbers en minister Brinkman van WVC hebben vorige week, na hun gesprek met de Anne- Frankstichting, Ploeg volstrekt in het ongelijk gesteld. De motie van de Tweede Kamer is daar nu nog eens over heen gekomen, waardoor de figuur Ploeg volstrekt ongeloof waardig is geworden. Natuurlijk kan hij op Landbouw blij ven zitten om de weinige dingen te blijven doen die hij al deed. Menigeen zal zich echter de vraag stellen, waarom de man niet gewoon opstapt. Het zal niemand verontrusten, nie mand schade toebrengen en ook geen politieke deining vanl enige betekenis veroorzaken. (ADVERTENTIE) WIN 'N TON MET TED. Kabeljauwschotel met bietensalade en peterselie- aardappelen yoghurtvla Voor twee personen hebt u nodig: 300 g kabeljauwfi let, zout, 1 lepel citroensap, 1 flinke ui, 10 g margarine, kerrie, 1 zure appel, 15 g margarine half bekertje zure room, zout, peper, mosterd, 1 le pel azijn, peterselie, 1 ap pel, paar augurken, 350 g gekookte bieten; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peper, 15 g margari ne, peterselie; 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 30 g suiker), 2,5 dl yoghurt, 1 lepel ci troensap, jam. Spoel de filet af met koud water, strooi er zout over en druppel er citroensap op. Fruit de kleingesneden ui met kerrie lichtbruin in de margarine, bak op het laatst nog even grofgeraspte appel mee. Spreid het uimengsel uit in een ovenschaal, doe er drie lepels water bij en leg er de vis op. Verdeel dunne plakjes margarine (tweede portie) over de vis, sluit de schaal met een deksel of met aluminiumfolie en laat de vis in ongeveer een half uur gaar worden in een oven die op 5 of 200 staat. Maak een sausje van zure room, zout. peper, mosterd en azijn. Meng er fijngeknip te peterselie door met grofge raspte appel, stukjes augurk en in plakjes geschaafde bie ten. Maak de salade op smaak af met suiker, azijn en zout. Giet de gaar gekookte aard appelen af en schud er peper, margarine en fijngeknipte peterselie door. Meng in de pan custard, sui ker en melk. Breng het mengsel al roerende aan de kook. Laat de vla even ko ken en daarna lauw worden. Meng de vla met yoghurt en citroensap en garneer haar desgewenst mèt.jam. De Groene Amsterdammer is ongelukkig met de sfeer die de RSV-enquête heeft opge roepen. „Wat ik opsnuif, is de geur van de goot, van het volksgericht, van het: hullie daar boven zijn schorem. We willen bloed aan de paal. Als de commissie en het parle ment niet de moed hebben om zich te distantiëren van dit opborrelend populistisch sen timent zou deze enquête geen zege blijken voor de democra tie. maar een vloek". Voorts wordt geput uit de RSV-aan- tekeningen van Marcel van Dam. „Het rapport rekent in zekere zin af met de jaren '70. Met de blindheid, met de oog kleppen waarmee men maar doorliep. Ik heb zelf natuur lijk ook voor alle moties ge stemd. die RSV overeind hiel den. Maar het gaat over veel meer dan alleen het steunbe leid. Het gaat om de manier waarop we de problemen heb ben geanalyseerd, aangepakt en daarmee misgekleund". Het blad toog naar Sicilië om er de ontmaskering van de Mafia mee te maken. Een rechter: „De vangst op de voortvluchtige kleine vissen loopt goed. We hebben er minstens één of twee per week te pakken. Zo hebben we gaandeweg een soort va cuum om de grote vissen heen gezogen. En het is toch al een fantastisch resultaat als je een generaal zonder soldaten laat?" In Elsevier dit commentaar op de RSV-enquête: „Het is niet verbazingwekkend dat de rol van de Tweede Kamer in het eindverslag onderbelicht is. We moeten niet vergeten dat alle kamerleden die het nu zo goed weten, zelf op de iuiste momenten niet aan de bel hebben getrokken". El ders een interview met de nieuwe pauselijk nuntius in Den Haag, mgr. Cassidy. „Door zijn komst naar Neder land maakt de Heilige Vader de scheidsmuren niet hoger, maar misschien zelfs een beetje lager. Wat me veront rust is, dat, als katholieken het met een bepaalde richtlijn het niet eens zijn, ze veelal vinden dat die richting fout is in plaats van zij zelf. Ik denk Mgr. Cassidy, de nieuwe pauselijk nuntius in Den Haag, in Elsevier: „Door zijn komst naar Nederland maakt de Heilige Vader de scheidsmuren niet ho ger, maar misschien zelfs een beetje lager". dat daar de meeste kerkstrijd vandaan komt". Voorts een gesprek met premier Maria Liberia Peters van de Antil len. „Je ziet hier op Curasao politici door de straten lopen die gisteren bij de top hoorden en nu tot de bedelstaf zijn ge doemd. Als je in Nederland minister bent geweest is dat onmogelijk. Hier ben je niks. Het is eigenlijk dramatisch. Dan ben je gewoon weer Ma ria". Met de voormalige cir cusdirecteur Boltini wordt ge praat over het feit dat hem alsnog het verzetskruis gewei gerd is. „Beseft u wel wat voor psychisch lijden het is voor iemand die uit een natio- naal-socialistisch milieu komt en die later probeert te ver heimelijken dat dat zo is ge weest? Dat is 40 jaar angst". Het blad bevat suggesties voor een feestelijk kerstmenu. De Haagse Post over de RSV-enquête: „Van Aardenne ligt op straat. Zijn politieke geloofwaardigheid en daar mee zijn functioneren als de leider van het VVD-smaldeel in het kabinet heeft afgedaan. Er zijn ministers (De Block) om een geringere reden opge stapt". Ook wordt gepraat met voorzitter R. Stein van de Stichting Bestrijding Antise mitisme. „Educatieve midde len schieten in sommige ge vallen tekort. Er is een deel dat je kunt opvoeden, dat je bereikt via de Anne Frank Stichting en dergelijke. Maar je houdt een percentage over dat niet voor rede vatbaar is". Het blad start een serie waar in bekende Nederlanders ver tellen hoe zij woekeren met hun tijd. Als eerste Ed Niipels aan de beurt. „Ik houd de dinsdagavond vrij. Dat is ook het badmingtonavondje van De Vries. Toen ik hem er op betrapte dat hij dat regelmatig in de war liet schoppen heb ik die avond ook tot mijn vrije uitgeroepen zodat ik zijn ont spanning kracht bij kan zet ten". Het omslagartikel is ge wijd aan matroos Vos, de le vensgezel van Gerard Reve. „Gerard heeft vaak genoeg bonje gemaakt waar ik ontzet tend veel verdriet over heb gehad. Waar ik werkelijk he lemaal kapot van ben ge weest. We hebben het nu een beetje in de klauw. Als de één echt heel veel gaat drinken, dan gaat de ander gewoon heel weinig drinken. Als de één dus heel erg depressief is, dan kan de ander het z'n ei gen niet permitteren om ook depressief te zijn". Staatssecretaris Korte- Van Hemel van Justitie in Vrij Nederland. „Ik hou niet van twee gevangenen per cel. In een maat schappij waarin men vindt dat een 18-jarige woon- recht heeft, moet ook ge detineerden een eigen plek worden gegund". Vrij Nederland tekent bij de RSV-enquête aan: „Wat voor voorzitter Van Dijk het hoog tepunt had moeten worden van ruim anderhalf jaar werk, werd een afknapper. Minister Van Aardenne bleek met zijn onaanvaardbare mis leiding van de Kamer opeens als schild te fungeren waar achter Nelissen, Lubbers, Den Uyl, Terlouw, Molkenboer, Stikker, De Vries uit het zicht verdwenen". Een vraagge sprek voorts met staatssecre taris Korte-Van Hemel van Justitie. „Ik hou niet van twee gevangenen per cel. Ik heb geen enkel plan om het uit te breiden. In een maat schappij waarin men vindt dat een 18-jarige woonrecht heeft, moet ook gedetineerden een eigen plek worden ge gund". Elders aandacht voor de kijkdienst van minister Brinkman die sluikreclame op de televisie moet opsporen. „De huidige rijksdienst wordt door amateurisme geken merkt. De medewerkers zou den moeten worden opgeleid in de zin van: hoe rapporteer je iets zodanig dat er ook mee gewerkt kan worden als er een beroepszaak van komt. Om grenzen te trekken moet je medewerkers van een ze ker niveau hebben Daar moetje niet de krullenjongens aan zetten". De cabaretier Seth Gaaikema zegt in een in terview: „In de iaren zestig heb ik een geweldige ontdek king gedaan. De musical Hair. Ik merkte dat mijn haar krul de waardoor mijn charme groter werd. Daarvoor had ik altijd met kort haar gelopen. Sinds ik die krullenkop heb, voel ik me bevrijd". In de kleurenbijlage filosofeert de scheidende directeur De Wil de van het Amsterdams Ste delijk Museum over zijn elf mooiste schilderijen. verliezen. Het alternatief is de totale barbarij". Met vertegen woordigers van Amnesty In ternational wordt gepraat over het buitenland-beleid van minister Van den Broek. „Ook bij hem staat alles in het teken van no-nonsense. Dat gaat ook op voor de mensen rechten. Hij meent dat je niets bereikt met getuigenispoli tiek, met schande roepen. Ik denk dat hij ongelijk heeft. Want op het hele terrein van de mensenrechten gaat het om schande roepen". De cabaretier Seth Gaai kema in Vrij Nederland: „Sinds ik die krullenkop heb, voel ik me bevrijd". De Tijd heeft zijn maande lijkse politieke barometer. De populariteit van het kabinet Lubbers blijkt ondanks alles te blijven stijgen. Wel vindt 55 procent van de onder vraagden dat minister Van Aardenne na de parlementai re enquête dient op te stap pen. In dit verband bevat het blad ook een bewaardossier over het RS V-debacle. Voorts een interview met de nieuwe Europese commissaris voor landbouw en visserij Frans Andriessen. „Mijn hoop voor Europa is meer gevestigd op de werkzame economische dan op de politieke drijfveren. Waar nationale regeringen in gebreke blijven om de Euro pese samenwerking te realise ren, daar begrijpt het bedrijfs leven meer en meer dat het eenvoudig niet buiten Europa kan". Aandacht ook voor het nieuwe verschijnsel van de computermuziek. „Een le vensgevaarlijke tendens, die gewenning aan en de opwaar dering van de synthetische, primitieve klank. Men dreigt het aloude verband tussen es thetisch en ethisch niveau te QJÜÈ Hervormd Nederland con cludeert over de parlementai re RSV-enquête: „De koud watervrees voor dit wapen, ingegeven door partijpolitieke belangen, moet voorgoed wor den uitgebannen. Uit de con sequenties die de Kamer uit het rapport gaat trekken, moet al blijken of zij een pa pieren tijger wil blijven dan wel van zins is voortaan niet meer met zich te laten spot ten". De nieuwe werkgevers voorzitter Kees van Lede zegt in een interview: „De bulk van de bedrijven wordt rede lijk geleid. Daar is het niet meer zo dat één meneer zegt wat er moet gebeuren. Als slecht management sympto matisch zou worden, zijn we inderdaad helemaal verkeerd aan de gang en daar zijn in derdaad gevallen van bekend geworden die ik als persoon en als VNO-voorzitter ten strengste afkeur". Aandacht ook voor de discussie over ho mofilie binnen het CDA. „Het moeilijke is dat je onderscheid moet maken tussen het als christen lid zijn van een kerk en het als christen lid zijn van een politieke partij. Het spre ken over bijbelteksten zou je alleen als leden van een kerk onderling moeten doen, niet in de politiek, want daar is de politiek niet voor". Een ander artikel gaat over de opkomst van praatgroepen over dro men. „Een nachtmerrie bij voorbeeld is een schreeuw om aandacht. Omdat je op een of andere manier aan dingen voorbijloopt. Op een keer wordt je wel gedwongen te kijken naar wat die droom ie vertelt. Je kunt jezelf voor ae gek houden, maar niet op lan ge termijn". PIET SNOEREN Regen, daarna opklaringen DE BILT Vannacht en morgenochtend valt er plaat selijk regen. In de middag klaart het vanuit het westen pul; echter weer op. In het tempe- en ratuurverloop komt nog maar jc weinig verandering. Vannacht am) daalt de temperatuur tot om streeks 3 graden. Overdag worden waarden van rond de 6 graden bereikt. Het hoge- drukgebied boven Oost-Euro pa neemt wat in betekenis af, terwijl een depressie donder dagmorgen gelegen ten westen ers van Ierland zich verder naar anf het oosten verplaatst. Bewol- ooi king van dit lagedrukgebied esc trekt van zuidwest naar noordoost over het land even als de bijbehorende regen. De wind, die matig is, waait voorbini het neerslaggebied uit het zuidoosten, na de passage uit het zuidwesten. :r Itmp «lag Twente zw.bew Vlissingen onbew. Zd. Limburg zw.bew. ..ÏS)1 sEiüjr O mm 2 ZZ IE» O mm eacl onbew. 10 O mm Joel Klagenlurt mist Kopenhagen zw b Mallorca Munchen Oslo Parijs Split Casablan Istanbul Las Palm INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2