fflCeicUe Qowuvnt Wintersporters wacht groene Kerst 'l Discriminatie in wwv ^blijft gehandhaafd I Weinberger akkoord met bezuiniging defensie VS Doorloopkop BON: Nederland schaadt onderhandelingen Dolman wil RSV-debat in twee etappes r|f BANDENSERVICE ■AUTOWARENHUIS Dalend tekort overheid Donderdag 13 december 1964, 76e jaargang no. 23067 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank.Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65.68. jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes! 0.41 per mm. Losse nummers f 1.00. In de nacht en ochtend plaat selijk regen, s Middags van het westen uit perioden met zon. Minimumtemperatuur rond drie, middagtemperatuur ongeveer zes eraden. Matige wind. draaiend van zuidoost naar zuidwest. Zon op: 08.41, onder: 16.28; hoog water Schev.: 07.04. 19.15; laag water 02.28 en 15.08. JEVAARLUKE JURPIJLEN fcESTOLEN [OTTERDAM De Rotter- lamse politie is verontrust foor de diefstal van zestig af- pkeurde vuurpijlen uit een rinkel in de Maasstad. De pij en, die bedoeld zijn voor het jeven van lichtsignalen op ee, zijn levensgevaarlijk. Vol lens een politiewoordvoerder ïestaat de kans dat ze rond de aarwisseling worden gebruikt, n de veronderstelling dat het lormale vuurpijlen zijn. De ignaalpijlen daarentegen, cunnen gezien hun grote ex- ilosieve kracht ernstig letsel reroorzaken. Vals alarm om vlucht te halen MARSEILLE Een Francaise die bang was dat zij haar vliegtuig zou missen, belde de be trokken maatschappij op en waarschuwde dat zich een bom aan boord bevond. Ze hoopte dat het toestel zo lang zou worden opgehou den dat zij het nog zou halen. De luchthaven- politie hield de 26-jarige Lorraine Durner aan voor ondervraging toen zij haastig aan boord van het vliegtuig wilde stappen. De vrouw bekende dat zij voor het vals alarm verant woordelijk was. Het idee had zij opgedaan tij dens het bekijken van een televisieprogram ma over de problemen die door een boma larm ontstaan. Lorraine Durner kan maxi maal twee jaar gevangenisstraf en een boete van 30.000 frank krijgen. Elizabeth Taylor gaat hertrouwen NEW YORK De Britse actrice Eliza beth Taylor heeft een huwelijksaanzoek aanvaard van de in New York geboren Dennis Stein. Als ze trouwen, wordt het het achtste huwelijk van de filmdiva. Ze heeft een grote saffieren verlovingsring gekregen van Stein, die net als de actrice 52 is. De trouwdag is nog niet vastgesteld, maar Taylor heeft gisteravond ja gezegd op het aanzoek van Stein, die filmprodu cent is. Het paar ontmoet elkaar sinds au gustus regelmatig. Taylor is zeven keer eerder getrouwd geweest, waarvan twee keer met de overleden acteur Richard Burton. Kaars weer in de mode DEN HAAG De kaars staat weer volop in de belangstelling. Met een binnenlands verbruik van ruim tien miljoen kilo en een dertig procent hogere ex port (6.7 miljoen kilo), beleeft de Nederlandse kaarsenindus trie gouden tijden, zo blijkt uit cijfers van de Nederlandse Ver eniging van Fabrikanten in de Kaarsenindustrie. Volgens de vereniging heeft de markt zich na twee jaar teruggang aanzien lijk hersteld. In Nederland zijn drijfkaarsjes, gekleurde theel ichtjes en goudkleurige kaarsen dit jaar favoriet. SNEEUWVAL IN ALPENLANDEN BLIJFT UIT DEN HAAG De on geveer 150.000 Neder landers die volgende week met wintersport gaan, zitten in zak en as. Één week voordat ze ons land verlaten om de kerstdagen en de jaar wisseling in winterse omgeving door te bren gen, zijn de ski-moge lijkheden in het Alpen gebied nog minimaal, terwijl langlaufen hele maal nergens mogelijk is. Het ziet er volgens de meteorologen niet naar uit dat er dit jaar nog enige sneeuw van betekenis zal vallen. Vanmorgen lag de vorstgrens in Midden- Europa tussen 2.500 en 3.000 meter. Wie tijdens de komende weken per se wil skiën moet of in Nederland blij ven en zijn heil zoeken op een van de kunstskibanen, op het Wassenaarse Duin- rell bijvoorbeeld, of in Zuid- Zwitserland de hoogte in gaan. Daar, op hellingen ruim boven de 2.500 meter, valt nog wel te skiën, zij het vrijwel uitsluitend door de meer ervaren skiër.. Zo meldt de VVV van het Zwitserse Saas Fee (1.800 meter) gemaakt-enthousiast dat er op een hoogte tussen de 3.000 en 2.500 meter ge skied kan worden. Lager moet men echter niet ko men. Volgende week wordt in Saas Fee evenwel een ondergrondse spoorlijn geo pend, die de skiërs in een ruk naar pistes op ruim 4.000 meter hoogte brengt. Er is dan echter nauwelijks meer sprake van winter sport, omdat je in die gebie den ook 's zomers op de lange latten kunt staan. Voor het overige bieden de wintersportlanden op dit moment weinig sneeuw- perspectief. Honderdvijftig duizend Nederlanders drei gen zodoende volgende Kommeren kwel in het Oostenrijkse Lech (1.447 meter), waar de koninklijke familie volgende week zaterdag haar intrek neemt. Op de hellingen ligt veel te weinig sneeuw om te kunnen skiën. Bovendien is de temperatuur te hoog om de sneeuw kanonnen te kunnen gebruiken. week op weg te gaan naar een groene kerst Pag. 9: Liften alleen op zeer hoge hellingen in ge bruik; meeste skihellin gen liggen er nog kaal bij. f De Nederlandse minister Van den Broek drukt minister Shultz de hand na het gesprek over de kruisraketten in Nederland.' SHULTZ: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Schultz heeft gisteren de Neder landse en Belgische regering ervan beschuldigd de ontwapeningsonderhandelingen in gevaar te brengen. Tijdens een lunch met de Belgische premier Martens en minister van buitenlandse zaken Tindemans zei Schultz: ..De aarzeling m Nederland en België de kruisraketten te plaatsen is schadelijk voor het ontwapeningsoverleg tussen Washington en Moskou." Hij vond dat het compleet uitvoeren van het zogenaamde dub- belbesluit van december 1979 een uitgangspositie vormt om met de Sovjet-Unie tot zaken te komen bij de komende onderhande lingen in Genève. Hij sprak nog de hoop uit dat Nederland en België volgens schema elk de 48 kruisraketten zullen installe ren. Schultz is in België om vandaag en morgen in Brussel deel te nemen aan de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO. Volgens minister van den Broek, die giste ren drie kwartier sprak met Shultz, heeft deze niets gezegd over een mogelijk schadelijke kant van het Nederlandse raketten- standpunt. „Ik heb zelfs niets bespeurd van grote zorg. Ik zie niet in hoe het Nederlandse standpunt van 1 juni schadelijk zou kunnen zijn voor de onderhandelingen. Als het Nederlandse sig naal niet door de Sovjet-Unie wordt verstaan en dus geen enkel resultaat heeft, dan heft Nederland zijn reserve toch op. Als er voor 1 november, onze peildatum, een akkoord bereikt wordt in de onderhandelingen, dan nemen we ons evenredig aandeel in het plaatsingspakket". Pagina 13: Shultz Geen doorbraak in Genève Bomaanslag in centrum van Bagdad BAGDAD Twee kinderen ministerie van voorlichting zijn gedood en vijf voetgangers vanochtend bekendgemaakt, raakten gewond bij een bom- Volgens het ministerie is de aanslag in het centrum van aanslag het werk geweest van Bagdad. Dit heeft het Iraakse Iraanse en Syrische „agenten DEN HAAG De Tweede Kamer zou in de eerste week van februari een eerste debat moeten houden over het rap port van de RSV-enquête commissie. Kamervoorzitter Dolman heeft voorgesteld dat het eerste debat plaats vindt tussen de Kamer en de enquêtecommissie, na een schriftelijke voorbereiding. Daarna moet een debat met de regering plaatsvinden. Vandaag moeten de verschil lende fracties laten weten hoe zij over het voorstel den ken. De kamerleden zouden nog voor de kerstvakantie vragen moeten indienen. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl heeft de fracties van CDA en VVD ervan beschul digd de werking van het RSV-rapport te ontkrachten en de voorkeur te geven aan het behoud van het kabinet. Als argument noemde hij dat de regeringfracties geen haast maken met het debat en dat zij zich hebben opge worpen als pleitbezorgers voor het aanblijven van Van Aardenne. Commissievoor zitter Van Dijk is van me ning dat Van Aardenne het „onaanvaardbaar" in het rapport van de commissie aan zichzelf te wijten heeft. Pag. 11: „Wij wilden de col lega's in de Kamer waar schuwen tegen Van Aar denne". Ook regering Salvador aanvaardt kerstbestand SAN SALVADOR De Sal vadoraanse regering heeft in gestemd met een bestand rond kerstmis en nieuwjaar Dit heeft de Salvadoraanse minis ter van voorlichting bekend gemaakt Gisteren had het Salvadoraanse verzet al een kerstbestand aanvaard. Zowel het regeringsleger als de opstandelingen zullen zich tijdens het bestand slechts be zighouden met verdedigings activiteiten. Leiders van het Salvadoraanse hebben gezegd dat zij „regeringssoldaten in de gelegenheid zullen stellen om met de feestdagen hun familie en vrienden te bezoeken". DEN HAAG Nederland zal met ingang van 23 de cember de discrimineren de bepalingen in de wet werkloosheidsvoorziening (wwv) niet verwijderen. Dit als gevolg van het feit dat, zoals werd verwacht, een meerderheid in de Tweede Kamer zich giste ren uitsprak tegen het wetsontwerp van het ka binet om ook mannelijke niet-kostwinners het recht op wwv te ontzeggen. Het kabinet is conform de der de Europese richtlijn inzake gelijke behandeling van man nen en vrouwen in de sociale zekerheid verplicht de wwv, waarop gehuwde vrouwen momenteel geen aanspraak kunnen maken wanneer zij geen kostwinner zijn, aan te passen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid heeft in een wetsontwerp voorgesteld de gelijke behandeling toe te pas sen door ook mannen die geen kostwinner zijn bij werkloos heid het recht op wwv te ont zeggen. Een meerderheid in de kamer vindt dat De Graaf als nog met een interim-oplossing moet komen omdat er in het wetsontwerp nog steeds sprake is van indirecte discriminatie, omdat de praktijk uitwijst dat met name gehuwde mannen kostwinner zijn. Vandaag wordt er, op verzoek, van de oppositie, in derde ter mijn verder gedebatteerd over, het wetsontwerp. Staatssecre taris De Graaf zei gisteren dat hij geen nieuw wetsontwerp zal indienen, wanneer het voorliggende wetsontwerp wordt verworpen. ADVERTENTIE J Bel voor de scherpste prijzen HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN, TEL. 071-120248. (Direkt nuit Het Molortiui»). (ADVERTENTIE) Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 12 Explosie in West-Beiroet Soldaten van het Libanese leger staan in West-Beiroet bij het bran- i dende wrak van een auto- bom. De auto - stond gepar- ':<1 keerd voor een belangrijk Dru- **£"1 zen-centrum in Vl het islamitische I West-Beiroet. L Bij de ontplof- fing zijn twee voorbijgangers omgekomen en werden 10 an- deren gewond. De schade aan H het gebouw en winkels in de omgeving was oB 9r00t- WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinber ger, is gisteren akkoord gegaan met de voorgestel de bezuiniging van bijna 28 miljard gulden op de defensiebegroting voor 1986. Dit hebben rege ringsfunctionarissen in Washington bekendge maakt. Weinberger, die zich steeds fel heeft verzet tegen kortingen op de defensie-uitgaven, aan vaardde het voorstel tijdens een ontmoeting met president Reagan De bezuiniging be draagt 2,8 procent van de aan vankelijke begroting voor de fensie van duizend miljard gulden. Waar precies bezui nigd zal worden werd nog niet gezegd Om de kortingen was ge vraagd door Republikeinse lei ders in het Congres. Hun argu ment daarbij was dat de be langrijke bezuinigingsmaatre gelen, die Reagan wil doorvoe ren op binnenlands gebied om het Amerikaanse begrotingste kort terug te dringen, niet door het parlement zullen ko men als niet ook gekort wordt op de defensie-uitgaven. (ADVERTENTIE) FITNESS 84 rai 12-16 december '84 Alles over fitness-, trainingsspparatuur, zwembaden, sauna's, solaria en voeding. Met zwembadentmn. blessure centrum, demonstraties lOosterse qevechtssporten aerobic daroc'ngl bodybuilding, modeshows, films, wedsmi den (de fitste man/vrouw var vri| 14 dec 10-17 en 19-22 uur za 15 dec 10-17 uur zo 16 dec 10-17 uur DEN HAAG Het tekort van de overheid zal nog dit jaar on der de tien procent zakken. In september werd in de Miljoenen nota nog uitgegaan van een financieringstekort van 10,5 pro cent Dat het tekort uiteindelijk een procent lager uitvalt komt door een te hoge inschatting van het tekort voor de lagere over heid. De geraamde 1.2 procent blijkt in werkelijkheid uit te ko men op 0.3 procent. Als het totale tekort dit jaar op 9,5 procent Doorloopkoppen en draaistellen. Twee woorden, die voorkomen in een bericht over de toestemming, die de minister van Verkeer en Waterstaat aan de NS heeft gegeven voor het bestellen van 47 nieuwe treinstellen m Aken. Het is maar dat u het weet, want het slaat beslist niet op heethoofdige voetballers of heen- en weerlopende paartjes. Het gaat alles bijeen 320 miljoen gulden kosten. Heel wat meer dus dan een abonnement op de leidse Courant, waarvoor u met onre toestemming eerst telfs nog een gratis proefabonnement kunt bestellen. De Leid» Courant wd ik bast 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend m open envelop tonder postzegel opsturen naar. m Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag t^CcidócSouront

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1