Anderlecht weggespeeld „Ik moet oppassen voor te veel zelfvertrouwen" Hockeyteam speelt geslaagd toernooi Hilton en Vriesekoop ontbreken INA1 - PORT EaidóaQowumt DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 PAGINA 15 rd apid Wien toch n kwartfinales on Bon et ns vj s V. ^|ooi< irecoiirv Aambei vori ;e tol NCHESTER Rapid Wien heeft gisteravond voor in sensatie gezorgd door alsnog de kwartfinales van toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars te ?iken ten koste van Celtic Glasgow: 1-0. Het enige re ifelpunt kwam na achttien minuten op naam van Pa- jltl De Oostenrijkers hadden de thuiswedstrijd met 3-1 'Jvonnen. Niettemin kwam de uiteindelijke zege gro- i'deels aan de onderhandelingstafel tot stand. Rapid Ihde namelijk een klacht in tegen de uitslag van de urn (3-0) in Glasgow waardoor Celtic zich al in de 1 yartfinales waande. De Oostenrijkers speelden die li fdstrijd met tien man uit, omdat de reserves al waren »ezet toen Weinhofer in de laatste minuten door een het publiek gegooide fles werd geraakt en uitviel, •t bestuur van de Oostenrijkse bekerwinnaar vocht geldigheid van de uitslag aan en kreeg gelijk. Eisner bondscoach Oostenrijk WENEN De Oostenrijkse voetbalbond heeft gisteren Branko Eisner benoemd tot bonds coach. De 55-jarige Joegoslaaf volgt in deze functie Erich Hof op die enkele weken geleden ontslag nam. Eisner, tot voor kort werkzaam als dekaan op de sporthogeschool in Liabach, tekende een contract dat hem tot 1988 bindt. De Joegoslaaf was al eerder bondscoach in Oostenrijk. In 1975 begeleidde hij het nationale team gedurende twee wedstrijden. Eisner werkte voor het laatst als trainer bij Wacker Innsbruck, acht jaar geleden. Hij kreeg giste ren de voormalige Oostenrijkse international Gustav Starek als assistent gewezen. Het con tract van beide oefenmeesters gaat in op 15 ja nuari 1985. Voetballer in hongerstaking GELA De Chileense voetballer Sergio Rojas leeft in dusdanige onmin met zijn Italiaanse vereni ging FC Terranova dat hij sinds gisteren in honger staking is gegaan. Rojas werd vorig jaar door de Si- ciliaanse club aangetrok ken. De prestaties van de Chileen zijn echter zo slecht dat het besuur hem op een maandsalaris van 600 gulden heeft gezet. Ro jas wil met zijn actie zien te bewerkstelligen dat hij zijn oude salaris weer krijgt uitbetaald. Canadese ijshockeyer klinisch dood EAST MEADOW Voor de derde maal binnen twee weken heeft de ijshockeysport het leven van een speler geëist. In de Canadese stad East Meadow werd zondag bij een wedstrijd de 16-jarige Brian Pleines met een stick tegen het hoofd geslagen. Hij werd direct naar het ziekenhuis gebracht waar hij sindsdien in coma ligt. Gisteren verklaarden artsen in het streekziekenhuis de jonge speler voor klinisch dood nadat geen activiteit in de hersenen meer was waargenomen. Pleines wordt door kunstmatige bea deming in leven gehouden. Eerder overleed deze maand in Canada de 17-jarige Stephane Saint Aubin op het ijs toen hij door een schaats in de hals werd geraakt. Vorige week stierf in Denemarken de 24-ja- rige Palle Schultz nadat hij bij een wedstrijd een slag op een halsslagader had gekregen. DEN HAAG De tafeltennis- strijd om de Limburg Coupe (da mes) en de NTTB-beker (heren), die zaterdag en zondag in Gorssel wordt gehouden, heeft al twee publiekstrekkers verloren voor dat er een balletje geslagen is. Bij de heren ontbreekt oud-Europees kampioen John Hilton, die bij een partijtje squash zijn enkel banden scheurde Patrick Swier (Scylla) heeft om studieredenen afgeschreven. Bij de dames heeft Bettine Vriesekoop bericht van verhindering gestuurd. Zij acht de tegenstand te gering om twee dagen haar voorbereiding op de Top-Twaalf in Barcelona te on derbreken. Het Nederlands team heeft op de vierde speeldag van de Europese superliga de vierde nederlaag ge leden In Kaposvar werd gister avond met 5-2 verloren van Hon garije. De winstpunten kwamen, nadat de Hongaren reeds het be slissende vierde punt hadden ge scoord, op naam van Henk van Spanje en Mirjam Kloppenburg in het gemengd dubbel en Henk van Spanje, die in zijn laatste en kelspel Tibor Klampar in twee games wist te verslaan. Hierdoor zijn de uitzichten op handhaving in de superliga nog troebeler ge- ARNOLD MUHREN BRENGT MANCHESTER UNITED BIJ LAATSTE ACHT DEN HAAG Real Ma drid, FC Köln, Zeljeznicar Sarajevo, Inter Milan, Dy namo Minsk, bekerhouder Tottenham Hotspur, Man chester United en Video- ton hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfi nales van het toernooi om de UEFA Cup. De returns trokken een grote publie ke belangstelling (297.000 toeschouwers), fair voet bal, veel (24) doelpunten en enkele verrassende uit slagen. Real Madrid zorgde voor de ongetwijfeld grootste stunt. De Spaanse club werkte een ono verbrugbaar lijkende achter stand van 3-0 tegen het zo goed in vorm zijnde Ander lecht weg. Real zegevierde voor 85.000 uitzinnige toe schouwers in het Bernabeu- stadion van Madrid met liefst 6-1. Deze stand stond vijf mi nuten na de rust al op het sco rebord. De 21-jarige Butrague- no was de uitblinker van de Madrilenen. Hij maakte drie doelpunten, de Argentijn Val- dano scoorde tweemaal nadat Sanchis de score had geopend. Het volkomen weggespeelde Anderlecht was alleen via Fri- manri één keer succesvol. Met 82.000 toeschouwers lokte Inter Milan volle tribunes te gen Hamburger SV. De ploeg van trainer Happel verdedigde een magere voorsprong van 2- 1. De Westduitsers speelden goed, schakelden hun landge noot Rummenigge volledig uit, maar verden toch geëlimi neerd toen de Ier Brady in de 76e minuut een strafschop, ge- feven wegens hands van chröder, verzilverde. HSV, dat lang het spel dikteerde, had aan een kwartier te wei nig om de nederlaag te ontlo pen. FC Köln, dat het in de West- duitse Bundesliga niet al te best doet, haalde wel de laatste acht. Spartak Moskou, dat in de eerdere ontmoeting met 1-0 had gezegevierd, werd met 2-0 verslagen door treffers van Bein en Littbarski. Arnold Mühren, wekenlang op de reservebank door de komst van Jesper Olsen, was goud waard voor Manchester Uni ted in de uitwedstrijd tegen Dundee United. Net als twee weken terug hielden de Britse ploegen elkaar in evenwicht met nota bene ook dezelfde score: 2-2. Een volley van Mühren, waarbij de bal door een Schotse verdediger van richting werd veranderd, bracht kort voor tijd het be slissende doelpunt. Bekerhouder Tottenham Hot spur kwam niet in moeilijkhe den bij Bohemians Praag, dat Ajax in een eerder stadium had uitgeschakeld. Aan de 2-0 van Londen werd gisteravond een 1-1 toegevoegd. Falco Alessandro Altobelli (Inter Milan) probeert door de verdediging van Hamburger SV te soleren. scoorde al na enkele minuten. Bohemians stelde daar in de tweede helft alleen een doel punt van Prokes tegenover. Dynamo Minsk, dat twee we ken geleden in Polen al met 2- 0 van Widzew Lodz had ge wonnen, kreeg het thuis (ove rigens in Tblisi) nog knap be nauwd. Lodz won verrassend, maar de 1-0 door toedoen van Dzekanowski was te weinig voor het behalen van de kwartfinales. Het Hongaarse Videoton kon met een voorsprong van 5-0 op zak voor de return tegen Par- tizan Belgrado weinig gebeu ren. De nederlaag bleef in de Joegoslavische hoofdstad dan ook tot 2-0 beperkt. Zeljezni car Sarajevo had meer succes en kwam wel bij de laatste acht. Tegen Universitatea Craiova, dat drie spelers door schorsingen miste, werd met regelmaat een score van 2-0 weggewerkt. Het werd tenslot te 4-0 door treffers van Skoro, Samardzija, Mihailovic en Ni- kic. UEFA CUP De vet gedrukte dub* twbb— zich gepleetet voor de kwartfi nale». Tueeen haekjee de uit dagen van de eerete eehe mmó- Zeljeznicar Sarajevo (JoeHJr*- versitatea Craiova (Roe) 4-0 (O- 2): 33 Skoro 1-0, 45. Samardö»» 2-0. 62. Mihailovic 3-0, 63. Muc 4-0 Scheidsrechter Bridges (Wal). Toeschouwers: 25.000. Bohemians Praag (TsjJ-Totkew ham Hotspur (Eng) 1-1 (0-2): Falco 0-1. 51. Prokes 1-1. Scheidsrechter: Ponnet (Bell Toeschouwers: 17.500. Dynamo Misnk (Sov>-Widzew Lodz (Pol) 0-1 (2-0): 10. Dzeka nowski 0-1 Scheidsrechter. Ber gamo (Ita). Toeschouwers: 20.000 Partizan Belgrado (Joe)-Video ton (Hon) 2-0 (0-5): 11Zrteowc 1-0, 45. Varga 2-0 ScheiderecK- ter: Wohrer (Oos). wers: 10.000. Inter Milan (lta)-Hamburger SV (Wdl) 1-0 (1-21 76. Bredy (straf schop) 1-0 Scheidsrechter. kett (Eng). 82.000 Dundee United (Sch> ter United (Eng) 2-3 (2-21 12. Hughes 0-1. 25. Dodds 1-1, 40. McGinnes (eigen doel) 1-2. 56. Hegarty 2-2. 78. Mühren 2-3. Scheidsrechter: Delmer (Frul Toeschouwers: 22.250. Real Madrid (Spa>-AnderW* (Bel) 6-1 (0-3): 2 Sanchez V©, 16 Butragueno 2-0, 29 Vaideno 3-0. 32. Frimann 3-1, 39 Valde- no 4-1, 48. Butragueno 5-1, 50. Butragueno 6-1. Scheids Vautrot (Fra) 85 000. FC Köln (Wdl)-Spartak Moskoe (Sov) 2-0 (0-1): 24 Bein 1-0. 75. Littbarski 2-0. Scheidsrechter Rosa Santos (Por). Tocachoe- wers: 35.000 3RABANTSE KATAPULT" MENNO OOSTING FAVORIET BIJ NK INDOORTENNIS LEIDSCHENDAM klaajLiefhebbers van het fij- Petnere tenniswerk, de rus- ra tige opbouw en de secu- JJ re, trefzekere plaatsbal lijs mogen dan wel eens wat achtiaan te merken hebben mop de stijl van ene Men- no Oosting, toch staat deze Brabander niet zon- jag(der recht als eerste ge- bij de nationale b indoorkampioenschap pen te Leidschendam. Toegegeven, vier van de 16-8 vijf spelers die hoger dan hij op de nationale rang lijst staan, ontbreken Wlfdeze week in het racket center Westvliet, maar hij heeft na die lijstsa- menstelling van hen al len gewonnen, op Mi- )atar chiel Schapers na. Giste- *2^ ren liet hij tegen Jack Willemen in de ope- 1(W ningsronde (6-2, 6-4) van de binnenstrijd alvast een voorproefje zien van wat zijn als katapult fun gerend lichaam aan ver woestende kracht kan meegeven aan de kreu nende ballen. „Ik ben in topvorm", vertelt de 20-jarige Oosting nu op H net zo'n bescheiden toon als hij sprak toen hij twee jaar geleden verraste met een halve finaleplaats bij de bui- 8. tenkampioenschappen. „Ik 8- moet oppassen dat ik niet te Veel zelfvertrouwen krijg. Mijn service/volley-spel gaat goed, mijn forehand relatief minder. Maar dat is toch mijn Sterkste kant" Sinds twee jaar is Oosting proftennisser, een beroep dat slechts door weinig Neder- ilcha landers kan worden volge- Kojhouden, omdat ze domweg de rauwe middenmoot niet "frj eens halen. „Ik sta op de we reldranglijst nu 300 en zo- 'veel", gokt Oosting, „maar er hnoet meer uit te halen zijn. uur* heb er tegenwoordig ook Menno Oosting. veel meer zin in. Ik doe extra fitness-trainingen en heb een groter racket en dat scheelt ook. Met mijn dubbelspel heb ik wel al een grote sprong ge maakt, sta ik 145e". Alleen als zijn niveau blijft stijgen, kan hij tot zijn dertigste doorgaan. „Ja, maar als ik op m'n 23e nog 300e sta heeft het geen zin om verder te gaan. Dan zal ik toch wat moeten gaan studeren. Op de sportacademie of het CIOS. Iets sportiefs. Ik kan goed le ren, maar ben niet zo'n jon gen die lekker achter een bu reautje gaat zitten". Geen vetpot Voorlopig is zijn profavon- tuur nog geen vetpot. Het Nashua-fonds betaalt Oosting per jaar een basisbedrag van 5.000 gulden, dat hij mag houden, en laat hem nog eens 20.000 gulden besteden. Daar staat tegenover dat Menno Oosting de helft van zijn prij zengeld weer moet afdragen en dit jaar slaagde hij er zelfs in zijn geldschieter weer he lemaal op nul te zetten. „En verdien ik nog meer, is dat voor beide partijen gun stig. Dit leven bevalt me pri ma, maar het afgelopen jaar is wel erg duur geweest. Het kostte me zo'n 2000 gulden per week. Ik heb toernooien gespeeld in landen als Tune sië, Israël, India, Finland, Ni geria en Spanje. Haal je in zo'n 25.000 of 40.000 dollar- toernooi de laatste vier, maak je winst. Bereik je de laatste acht niet, verlies je". Zonder een hem adviserende stem is Oosting nooit. Hij: „Ik bel vanuit het buitenland elke week met mijn trainer Henk van Hulst. En als ik in Nederland ben, train ik altijd met hem". Maar ook van Fred Hemmes en Tom Ok- ker, respectievelijk de vaste bondscoach en de per tijde lijk contract op te roepen hoofdcoach, neemt de alles behalve starre speler graag raad aan. „Maar ik zal bij voorbeeld aan Tom Okker of wie dan ook niet vragen, hoe ik hoog ik op de wereldrang lijst zou kunnen komen", haast hij zich te zeggen. Aan het zich blind staren op hoopvolle prognoses waagt hij zich kennelijk niet graag. Dat trekje is hem behalve van nature ook zeker door zijn trainer Van Hulst bijge bracht. Die zei immers bij Oostings eerste nationale doorbraak, dat hij hoopte dat Menno niet ook nog de finale zou halen. Dat zou niet goed zijn voor zijn ontwikkeling. Finalist werd zijn pupil toen ook niet in Scheveningen, maar nu mag Oostings loop- Groepje Een steun daarbij zou kun nen zijn als hij niet langer al leen naar al die buitenlandse toernooien zou hoeven gaan, maar met groepje, zoals de Zweden. Menno Oosting meent dat dat een goede zaak is en dat dat in principe wel zou kunnen. De praktische uitvoering ervan is alleen wat moeilijker. „De sfeer tus sen de Nederlandse tennis sers is goed", meent hij op recht. „Er is geen vijandig heid. Ik heb er met Tom Nijssen wel eens over gepraat om samen te reizen, maar om de een of andere reden kwam dat er niet van. Maar met hem en bijvoorbeeld Eric Wilborts die kan weer heel goed worden en Jo- han Vekemans zou je een goed groepje hebben. Pro bleem daarbij is echter, dat we allemaal een verschillen de trainer hebben. En wat voor afspraken moet je dan maken over wie van hen mee gaat en wie er betaalt". Een reizend groepje zou ze ker zijn sportieve vruchten afwerpen, maar ook als solo- toerist blijkt Menno Oosting zeker niet reddeloos verloren in den vreemde. „Door al die satelliettoernooien ken je zo veel jongens, je hebt altijd wel iemand om mee te trai nen. Alleen dat rondhangen tijdens zo'n buitenlands toer nooi, dat bevalt geen enkele speler. Je moet zorgen dat je wegkomt en pas terugkeert als je je partij moet spelen", aldus de tennisser die deze week dan zijn eerste nationa le enkelspeltitel moet kun nen behalen na eerder dit jaar al A-toernooien te heb ben gewonnen van Bussum, Pijnacker en Volley. Oh ja, en ergens in Finland stond Menno Oosting ook nog in een enkelspelfinale. Hij won daar 1500 gulden mee, op het eerste gezicht een leuk be drag. „Maar" besluit hij, „dat land is zo verschrikkelijk duur!". HERMAN JANSEN ir Vreugde bij het Nederlands hockeyteam na èèn van de vier doelpunten tegen Spanje. KARATSJI Ronald Jan Heijn heeft het Neder lands hockeyteam giste ren in Karatsji de weg ge wezen naar een ruime zege op Spanje. De 24-jari- ge Bloemendaler had met drie gave treffers het grootste aandeel in het succes, aanvoerder Den Hartog zorgde er voor dat de eindstand op 4-0 werd Een dergelijke uitslag is in de historie van 33 wedstrijden te gen Spanje nog niet vaak voorgekomen. Vier maanden geleden bleef Oranje tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles, na verlenging, zelfs nog op 0-0 steken. Slechts de veel hogere trefzekerheid bij de noodzakelijk geworden se rie strafballen maakte toen de deelneming van Nederland aan dit toernooi in Pakistan zeker omdat men in ieder ge val bij de eerste zes van de Spelen zou eindigen. De ruime winst op het uitge bluste Spanje staat deze keer garant voor een invitatie voor het volgende toernooi om de Champions Trophy, dat in no vember volgend jaar in het Australische Perth wordt ge houden Want met vijf punten uit vier duels houdt Nederland in ieder geval Nieuw-Zeeland en Spanje achter zich. „Nu we eenmaal zo ver zijn gekomen, willen we natuurlijk vrijdag tegen de Britten ook nog een goede prestatie neerleggen", aldus coach Joost Bellaart na afloop. Met de tot nu toe behaalde overwinningen op Nieuw Zee land en Spanje, een fraai ge lijkspel tegen Pakistan en eer vol verlies tegen Australië blijkt overduidelijk dat de nieuwe lichting voldoende mo gelijkheden in zich bergt om ook op het hoogste niveau mee te kunnen draaien. De inzet van de jonge garde is bewon derenswaardig en mag de ge vestigde orde. die in Los An geles liever lui dan moe was, tot voorbeeld strekken Het zal de door droeve familie-om standigheden in Nederland tot werkeloosheid gedoemde Wim van Heumen ongetwijfeld vol doende stof ter overdenking geven. Nederland schoof door het verlies van Groot-Brittannie tegen Pakistan (4-1) op naar de derde plaats. Een gelijkspel in de laatste wedstrijd tegen de Als Nederland dat duel mint is, afhankelijk van de uitslag in de slotwedstrijd Pakista- n-Austrahe, het zilver aelis binnen bereik. Coach Joost Bellaart wilde na afloop van de wedstrijd tegen Spanie nog niet op de ontwikkelingen vooruitlopen. „Het toernooi a hoe dan ook voor ons al ge slaagd", zei hij tevreden „Vooral ook omdat we vol gend jaar naar Perth kunnen gaan" Jaarlijks Tijdens een informele verga dering van betrokkenen bij de organisatie is besloten ozn bet hoc key toernooi om de Cham pions Trophy jaarlijks op de Kalender te houden. De verte gen woord igers van Nederland en West-Duitsland stemden voor een tweejaarlijkse cyclus. Wel wordt voorgesteld de toernooien voortaan enkele maanden voor een titel toer - nooi te programmeren, aadat de deelnemende landen het gemakkelijker kunnen inpas sen in hun voorbereiding

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15