In Bophal heeft niemand ti jd voor verdriet d Voedselindustrie moet gezonder eten leveren Proces tegen Kamer in Nederland nog onzeker GEEN DOORBRAAK IN GENEVE XONGRES OVER HART- EN VAATZIEKTEN: Schuldbekentenis vaak vorstelijk beloond Iran voelt niets voor uitlevering kapers België belooft soepelheid aan grenzen Tweedehands kachel? Sleutel er niet zelf aan! Uw Gasbedrijf adviseert. ÏINA BUITENLAND £cidóG<2otviant DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 PAGINA 13 Politie Sri Lanka pakt honderden verdachten op la\ !OLOMBO De politie van Sri anka heeft in het noorden van het land meer dan 725 verdachte guerril lastrijders gearresteerd tijdens het uitgaansverbod van 61 uur dat tot vanmorgen in dat gebied van kracht was. Zeker zes opstandelingen zou den daarbij om het leven zijn geklo- men in een gevecht met militairen in het district van Jaffna. De politie zou ook een groot aantal wapens en mu nitie in beslag hebbén genomen bij invallen in schuilplaatsten van het verzet. Tamil-guerrillastrijders vech ten voor een onafhankelijke Tamil- •staat in het noorden van het eiland. Ethiopië vraagt meer voedselhulp ADDIS ABEBA De Ethiopische autoriteiten menen dat het einde van de hongersnood in hun land nog lang niet in zicht is en hebben de donorlanden gevraagd om 1,5 miljoen ton voedselhulp voor de komende twaalf maanden. In rege ringskringen in Addis Abeba is vernomen dat tot nu toe voor vol gend jaar 510.000 ton levensmidde len is toegezegd. De extra hulp voor het komende jaar is nodig om dat de najaarsoogst van dit jaar bui tengewoon slecht is en een deel daarvan door de regenval van de afgelopen dagen vernield is. Prins Andrew naar Falkland Eilanden LONDEN Prins Andrew, de tweede zoon van de Britse konin gin Elizabeth II, vertrekt binnen kort naar de Falkland Eilanden. Het schip waarop prins Andrew als helikopterpiloot gestationeerd is verlaat half januari de Britse thuis haven voor oefeningen rond de ei landengroep waarom twee jaar ge leden een korte doch hevige oorlog woedde tussen Groot-Brittannië en Argentinië. Tijdens die oorlog was Andrew ook ter plekke. In een he likopter voerde hij vluchten uit vanaf het vliegdekmoederschip „HMS Invincible". Paleisrevolutie in Mauretanië NOUAKCHOTT De Maure- taanse president, kolonel Moham med Ould Haidalla is gisteren af gezet. De paleisrevolutie werd uit gevoerd door de chef van de Mau- retaanse legerstaf, kolonel Sid'Ah- med Taya. Tiidens de machtsover name bevond de afgezette presi dent zich in Boeroendi, waar de Afrikaans-Franse topconferentie bijwoonde. De nieuwe machtheb ber Taya staat bekend om zijn po litieke onafhankelijkheid. Volgens buitenlandse waarnemers geniet hij een groot prestige binnen het Mauretaanse leger. Europarlement verwerpt EG-begroting STRAATSBURG Het Europarle ment heeft gisteren in Straatsburg het EG-beleid van het afgelopen hal ve jaar afgekeurd. Dit betekent dat hoogstwaarschijnlijk vandaag de EG-begroting van 1985 wordt weg gestemd. De Europarlementariërs bekritiseren met name het uitblijven van een gemeenschappelijke EG-po- litiek ten aanzien van de werkloos heid en de neergang van de Europe se industrie. Ook tijdens de Europese topconferentie, vorige week in Dub lin, zijn geen nieuwe impulsen gege ven voor een gemeenschappelijk be leid. BH OPAL Bhopal heeft nog geen tijd gehad om de dood van haar inwoners te verwerken. De stad be vindt zich nog steeds in een shocktoestand, terwijl overlevenden van de gi framp van vorige week nog steeds bezig zijn de lij ken te tellen, die zich tot op heden blijven opstape len. Hoeveel slachtoffers er precies wvallen zijn is nog steeds niet duidelijk. Een bezoek aan de kerkhoven in Bhopal wees uit dat de plaatselijke regering tenminste vier van deze be graafplaatsen buiten beschou- ing heeft gelaten bij het tel len van de doden. Deze be graafplaatsen kunnen het aan tal lijken niet verwerken. De lichamen worden met vier te gelijk in een graf gestopt en er is geen ruimte meer voor nieu we graven. De stank van ont bindende lijken is overweldi gend. Artsen geloven dat het nog niet mogelijk is een cijfer te noemen, omdat gevreesd wordt dat in de komende we ken nog vele mensen zullen sterven aan de gevolgen van het inademen van het gas. On geveer één vierde van de be volking van Bhopal vertoont ziekteverschijnselen als gevolg van het gif, zoals ademhalings moeilijkheden en problemen met de ogen. De ziekenhuizen in Bhopal bieden een meelijwekkende aanblik. Elke dag komen er honderden hoestende en naar adem snakkende mensen bin nen. Hun ogen tranen en ze tasten blind om zich heen. Sommige patiënten zijn al voor de tweede keer in het ziekenhuis beland omdat zich nieuwe symptomen openbaar den. In de afgelopen dagen is een aantal van hen gestorven nadat ze stuipen hadden ge kregen en in coma waren ge raakt. De artsen zijn overwerkt en lijden ook onder de effecten van het dodelijke gas. Volgens dokter Bhóndari, geneesheer- directeur van het Hamida-zie- kenhuis in Bhopal, heeft een groot aantal artsen last van duizeligheid en misselijkheid. Giffabriek begint zondag met opruimen restant gifgas Opluchting valt te lezen op de gezichten van deze mensen, die er gisteren in slaagden een plaatsje te veroveren in een uit Bhopal vertrekkende trein. Duizenden mensen ontvluchten nog steeds de stad per trein, bus en vliegtuigomdat zondag een begin wordt gemaakt met het opruimen van het resterende gif. De fabriek wordt dan voor vijf dagen in gebruik genomen om vijftien ton methyl-isocyanaat om te zetten in pesticide. Volgens Indiase en Amerikaanse deskundigen is dat de veiligste manier om het res terende methyl-isocyanaat, dat nog in een ondergrondse tank zit, op te ruimen. Veel van hen moeten in vla gen overgeven wanneer ze au topsie op de slachtoffers moe ten verrichten. „Ze ademen het gas in dat ontsnapt wan neer ze de longen van de slachtoffers opensnijden", al dus dokter Bhandari. Het zal nog lang duren voor dat het leven in de stad weer normaal zal verlopen. De mo gelijke lange-termijn effecten van de ramp houden arm en rijk in de greep van de paniek. Veel inwoners maken zich zorgen over de toekomst. „Elke keer wanneer ik op het punt sta in slaap te vallen, krijg in nachtmerries over een hemel die vuur sproeit", aldus een van hen. Honderden families zijn hun kostwinner kwijt, door dood of ziekte. Voedsel vormt dan ook een nijpend probleem voor de overlevenden. Een jong meisje in de wijk Jay Prakash Nagar verklaarde huilend dat ze al dagen niets had gegeten haar hele familie was door het gas gedood. AJOY BOSE Copyright The Guardian BETHESDA Wanneer door gezondere voeding het cholesterolgehalte in het bloed met vijf procent daalt, is het volgens het Amerikaanse officiële Na tionale Gezondheidsinsti tuut (NIH) mogelijk het aantal hart- en vaatziek ten met tien procent terug te dringen. Daardoor zou ook de sterfte aan hart- en vaatziekten fors kunnen dalen. Een en ander bleek aan het eind van een driedaags con gres in de VS over het ver band tussen cholesterol en hart- en vaatziekten. Hart- en vaatziekten vormen in Ameri ka, evenals in Nederland, de belangrijkste doodsoorzaak en zijn verantwoordelijk voor on geveer de helft van alle sterf gevallen. In Amerika sterven 550.000 mensen per jaar aan hart- en vaatziekten, in Ne derland gaat het om 50.000 sterfgevallen per jaar. Voor de verlaging van het cholesterolgehalte is het wel nodig dat de industrie zich meer dan nu zal bezighouden met de produktie van gezonde voedingsmiddelen. Dit voedsel zal niet alleen beschikbaar, maar ook betaalbaar moeten zijn. Ook restaurants zullen zich de dieetadviezen moeten aantrekken, zo stelde de con ferentie vast. Volgens de Nederlandse car dioloog dr. W. Stiggelbout, me- disch-directeur van de Neder landse Hartstichting, zal de verlaging van cholesterolge halten in Nederland, als ge volg van de NIH-conclusies, op eén lijn komen te staan met de bestrijding van de hoge bloeddruk. Naar schatting 35 tot 40 procent van de Neder landers loopt volgens hem rond met een te hoog choleste rolgehalte in het bloed. „Het streven van de Hartstichting is dat iedereen zijn bloeddruk kent en deze regelmatig laat meten. Met cholesterol is dat moeilijker en veel duurder, maar wij verwachten dat er binnenkort apparatuur op de markt komt waarmee op een simpele manier de mensen met een verhoogd risico te ontdekken zijn. Die ga je dan verder onderzoekenaldus Stiggelbout. Volgens hem zijn in Nederland de mogelijkhe den aanwezig om snel een sy steem op te zetten voor choles- terolmetingen op grote schaal. De voedingsadviezen waartoe de NIH dinsdag besloot komen in grote lijnen overeen met wat de Nederlandse Voedings raad enige tijd geleden advi seerde. Volgens Stiggelbout is het niet te verwachten dat het aanbevolen dieet op korte ter mijn effect zal hebben: „Je moet rekening houden met een termijn van tientallen ja ren voor ie de invloed op het gemiddeld cholesterolgehalte van de gehele bevolking gaat merken' NA SCHULDBEKENTENIS IN VS AMSTERDAM De Amsterdamse justitie wil nog niets loslaten over de wijze waarop de zaak-Kamer in Nederland verder zal worden Afgehandeld. „We wachten eerst de uitspraak van de rechter af en zien dan wel wat we doen. Het staat hier in ieder geval nog open", aldus persofficier van justitie, mr Wooldrik. Volgens Wooldrik hangt veel af van wat Kamer precies ver klaart en hoe zich dat verhoudt tot de feiten waarvoor hij in Nederland wordt vervolgd. De Amsterdamse officier weet even min of justitie weer aan het gerechtshof moet gaan vragen om Kamer te mogen opsluiten zodra hij in de VS op vrije voeten wordt gesteld, hetgeen al in januari mogelijk is. In de ogen van zijn Nederlandse advocaat, mr. Oomen. heeft Kamer geen schuld bekend op een wijze die hem in aanraking brengt met de Nederlandse justitie. De grootste vraag blijft intussen waar de spaarcentjes van de ge dupeerde beleggers zijn gebleven. Zowel de Amerikaanse aan klager Rossbacner als Wooldrik verklaart dat Kamer wat dit be treft de schijn tegen zich heeft, maar kunnen alleen maar ver moeden waar het geld is gebleven. Jarenlange naspeuringen in bijna alle fiscale paradijzen ter wereld hebben tot nu toe niets opgeleverd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De reusachtige strafvermindering die een verdachte in Amerika zoals Rienk Kamer kan krijgen indien hij zich voor de aanvang van het proces schuldig verklaart, is het resultaat van een juridische praktijk in de VS die „plea-bargai- ning" heet. Het woord betekent vrijwel letterlijk „marchande ren met je schuldbekentenis". Die praktijk wordt in stand ge houden vanuit de zeer simpele overweging dat de verdachte met zijn bekentenis de overheid enorm veel tijd en moeite en de sa menleving veel geld bespaart. Plea-bargaining kon onder meer ontstaan omdat de Amerikaanse rechtspraak fundamenteel an ders functioneert dan bijvoorbeeld de Nederlandse. In de Ame rikaanse jury-rechtspraak is het niet de rechter die uitmaakt of de verdachte schuldig is, maar doet dat of de jury van twaalf gezworenen, of de verdachte zelf (door schuld te bekennen). De rechter bepaalt alleen het type en de zwaarte van de straf. Omdat een rechtszaak dus allereerst vereist is om vast te stellen of er wel of niet sprake is van schuld (niet om een rechtvaardige strafmaat vast te stellen) en omdat een bekentenis als bewijs van schuld wordt aanvaard, kan zo'n bekentenis het hele juryproces dus overbodig maken. In de praktijk wordt plea-bargaining vaak een ingewikkeld en ondoorzichtig proces, omdat er zoals ook in de zaak Rienk Kamer meestal sprake is van een hele serie aanklachten, waarvoor sterk uiteenlopende strafmaten mogelijk zijn. Het on derhandelingsproces wordt gevoerd door de openbare aanklager en aan de kant de door de overheid aan de verdachte toegewe zen verdediger (public defender). Zij nemen het hele „plaatie" van minimum- en maximumstraf fen voor de diverse aanklachten voor zich en kunnen zo vast stellen wat (bij alle varianten van schuldigbevinding) de laagst en hoogst mogelijke strafmaat is. Het marchanderen bestaat er uit dat de officier van justitie bereid is bepaalde aanklachten te laten vallen indien de verdachte op andere onderdelen bekent Een „akkoord" wordt meestal pas bezegeld als de rechter heeft laten weten welke strafmaat hij voor een bepaald onderhande lingsresultaat in petto heeft. De rechter pleegt de schulderkenner met een in Nederlandse ogen „vorstelijke" strafvermindering te belonen met de volgen de filosofie: een verdachte die door een jury schuldig wordt be vonden verdient een extra hoge straf omdat hij (in de veronder stelling dat de iury onfeilbaar is) heeft gelogen onschuldig te zijn en omdat hij. door die leugen vol te houden, heel dat peperdure proces noodzakelijk heeft gemaakt. Een bekentenis vooraf moet dus tot strafvermindering leiden. Veel juristen blijken ook tegenstander van het „op een akkoord je gooien" vanuit het principiële standpunt dat erkenning van schuld op zichzelf de schuldigheid aan het ten laste gelegde niet vermindert Zeker niet als men tot een bekentenis wordt „ver leid'. Dat laatste heeft als grootste gevaar dat een onschuldige schuld gaat bekennen vanuit de vrees dat de jury zijn onschuld niet zal bevestigen of om zoals ook Rienk Kamer heeft aange voerd „eerder thuis te zijn dan wanneer ik het hele proces moet doormaken". BRUSSEL Shultz verklaarde geen grote doorbraak te ver wachten van zijn ontmoeting met Gromyko op 7 en 8 januari' in Genève. Shultz sprak berder berichten tegen als zou onenigheid tussen het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het Pentagon (defensie) het de VS onmogelijk maken te beslui ten een standpunt in te nemen over de ontmoeting van Shultz en Gromyko. Er is algehele discussie en overeenstemming en de president neemt de besluiten, aldus Shultz. Ook secretaris-generaal Carrington van de NAVO zei dat het publiek niet moet verwachten dat het overleg in Genève zal lei den tot grote doorbraken. De ontmoeting is immers louter ver kennend. Het zijn immers besprekingen over besprekingen, al dus Carrington. Nu de terreurorganisatie CCC (Cellules Communistes Combat- tantes) gisterochtend met haar aanslagen de NAVO direct ge troffen heeft, heeft het hoofdkwartier van het Atlantisch Bond genootschap in Brussel gisteren met klem de Belgische regering gevraagd alles op alles te zetten om de groepering te ontmaske ren. Het lijkt er namelijk niet langer op dat de CCC bestaat uit amateurs, die door middel van uit snelkookpannen vervaardigde bommen onrust zaaien, maar dat er wel degelijk sprake is van professionele saboteurs, die de verdediging van West-Europa ge vaarlijk kan ontregelen. Bovendien moet de CCC welhaast ze ker informatie hebben van binnenuit, omdat de pijpleiding, waar de aanslagen op gericht waren, behoort tot een van de ge heimen vanwege haar vitaal belang voor de bevoorrading van troepen en vliegtuigen. In die pijpleiding neemt België een cen trale plaats in. De organisatie ervan werd reeds in 1956 door het Charter van Ottawa in de plannen opgenomen. Het net omvat 6000 kilometer en kan niet permanent bewaakt worden. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS VS handhaven Zuid-Afrika beleid WASHINGTON De aanval len die president Reagan deze week heeft gedaan op de apartheid, zullen niet leiden tot een wijziging van het Ame rikaanse beleid ten aanzien van Zuid-Afrika. Dit verklaar de gisteren de woordvoerder van het State Department, Alan Romberg. Hoewel de Verenigde Staten apartheids beschouwt als een moreel laakbaar systeem van racisme, wil de regering ver anderingen in Zuid-Afrika be werkstelligen via stille diplo matie en onderhandelingen, zo lichtte Romberg toe. In de VS is de afgelopen weken een golf van protesten ontstaan over de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika. Bij protestdemonstra ties in Washington en andere grote steden in de VS zijn al meer dan 80 arrestaties ver richt. Vliegtuig ongeluk in dichte mist Franse brandweer lieden trek ken een zeil over het wrak van een vliegtuigje dat gisteren bij het lan den op het Parijse vlieg veld Le Bour- get de lan dingsbaan miste en op een gebouw neerstortte. Bij het onge luk, dat in dichte mist gebeurde, zijn alle ze ven passa giers van het vliegtuigje om het leven gekomen. NICOSIA De Iraanse pre mier Moesavi heeft gisteren laten weten dat Iran met zal ingaan op de Amerikaanse eis om tot uitlevering over te gaan van de kapers van het Koe weitse passagiersvliegtuig. Zondagavond werden de ka pers door Iraanse commando's op het vliegveld van Teheran overmeesterd De VS hebben de Iraanse au toriteiten ervan beschuldigd, dat zij tiidens de kapingsactie niet krachtig genoeg zijn opge treden. Moesavi verklaarde dat „de agressieve politiek van de VS" ae belangrijkste oor zaak is geweest voor het dood schieten door de kapers van twee Amerikanen Volgens Moesavi voelt Iran zich even min verplicht toelichting te geven op het verloop van de kapingsactie. „Iran is aan nie mand anders dan aan God verantwoording verontschul digd", aldus Moesavi. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL België zal stap pen ondernemen om de con trole aan de Nederlands-Belgi sche grens te versoepelen. Dat beloofde gisteren de Belgische minister van buitenlandse za ken Leon Tindemans tiidens een bijeenkomst van de Bene lux in Brussel. Aanleiding waren de toene mende klachten van Neder landse automobilisten, die aan de Belgische grens oponthoud ondervinden. De Benelux-mi nisters kwamen gisteren met een verklaring, dat zij willen streven naar een verdere ver soepeling van de formaliteiten bij het grensverkeer, die voor namelijk het vrachttransport betreft. Ze zullen bovenalen de Frans en Westduitae rege ring hierin trachten te interes seren. Daarnaast zal gestreefd worden naar een wederzijdse erkenning van eikaars nor men en standaarden, bijvoor beeld als het gaat om levens middelen Zo mag bijvoorbeeld margarine in België nog steeds niet in een kuipie verkocht worden en in Neoerland niet als homp ADVERTENTIE Dit is een publikabe van de in V/EGIN umenweOcende Gasbednpen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13