\De Trekvlietbru g: Verloor in 1961 de tr ambrug als buur - rr ,IK WIST NIET WAT IK DEED" >9 Het Maandrente Deposito van Mees &Hope iflc Bank mees Hope nv rtV©r®ru®9e#» UNIEK ïurfstrand en parkeerterrein in recreatiegebied Vlietland Flessentrekkerij uit verveling -EIDEN/REGIO ftzidóeSoiwcMit WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 PAGINA S V.X' de rotonde op het Lam- inschansplein op de schop it en vervangen wordt door ;e van verkeerslichten irziene T-kruisingen, kan met eerbied stilgestaan irden bij de geschiedenis i deze rotonde en de daar- i grenzende Trekvlietbrug. technici van de Watersta- zijn blijkbaar uitgekeken de verkeerspleinen en als •aks ook de rotonde bij het ilastingkantoor aan het Sta- insplein alleen nog maar uit ide foto's en plattegronden ikend zal zijn, heeft Leiden niet een meer over. Voor- it het bestaan van dit toch typische verschijnsel uit vijftiger en zestiger jaren leen nog maar uit de archie- ;n op te diepen valt, wordt ier nog even aandacht voor !t uitstervende ras gevraagd, vroeger eeuwen sloot de kvliet met een heel scher- bocht aan op de Rodenbur- ■rwetering/Vliet. Deze :rom van Lammen" was hinderlijk voor de acAfjcheepvaart en daarom werd legst-jij bij de aanleg van de trek- an dei aart met jaagpad in 1636 af- U^aiesneden. Er ontstond daar- joor een eilandje, dat nog jnigszins te herkennen is: er tan nu de woningen en ge- luwen van de Provinciale aterstaat op. In de vorige uw werd het met een dam irbonden aan de noordooste- jke oever, dus bij het punt laar de Zoeterwoudseweg ;t de Lammebrug over de lenburgerwetering ging. dam werd in 1911 bij de irnieuwing van die brug en vai^je verbreding van de wete- JH^ring tot Rijn-Schiekanaal (de Cas'„Nieuwe Vaart") vergroot, zo- vallat nog slechts een klein in- overbleef, waar di^er(naterialen voor de Waterstaat fiarisjelost konden worden en •erstexxee stal ook een of meer egen-NOonboten lagen. Ook thans •ester& het nog wel herkenbaar. VAK "nd Tram brug 'st in deze eeuw was het hier W stil stukje landelijke na- lluur, bepaald niet verstoord w be> «oor al te druk verkeer op de Ihns- Eoeterwoudseweg. Pas in 1923 Joyce (werd die stilte definitief ver- ird. Werklieden begonnen ier een brug te bouwen voor MET, de Maatschappij tot ploitatie van Tramwegen, maatschappij, een soort een lang- n be-\ ider-l t8» dochteronderneming van de HYSM, de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij, exploiteerde sedert het begin van de zomerdienst op 15 mei 1892 de stoomtramlijn 's-Gra- venhage-Voorburg- Wijkerbrug-Veur (Leidschen- dam)-Voorschoten-Leiden als opvolger van de vrijwel fail- liette IJsselstoomtramweg- Maatschappij. Er bestond toen nog een zijlijntje van Voor schoten naar Wassenaar, maar dit liep heel erg slecht en werd dan ook binnen de kortste keren opgeheven. De route sedert 7 december 1882, van het Noordeinde via de Vink naar de Zilverfa- briek, was ongeschikt om geëlektrificeerd te worden en daarom werd een nieuw tracé gekozen: vanaf de Zilverfa- briek met een trambrug over de Oude Vliet (thans het Kor te Vlietkanaal), door de wei- Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt volgend jaar de tentoonstelling „De Leid se bruggen" te houden. Als inlei ding op deze expositie verschijnt in deze krant een serie artikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waar in een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïnte resseerden, die veel van de ge schiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werk groep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredac tie. De reprodukties zijn van foto graaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het tweeënzestigste ar tikel in deze serie. landen waar nu de Voorscho- terweg ligt, met een trambrug over de Trekvliet en waar thans de middenberm van de Lammenschansweg ligt naar de Jan van Houtbrug, over de Zijdgracht en verbrede Jo- denkerksteeg (thans Kore- vaarstraat), tot op de (verbre de) Hogewoerdsbrug aanslui ting op het stadstramnet ver kregen werd. Op 24 januari 1924 was deze lijn, inclusief de trambrug over de Trekvliet, gereed, want toen werd de dienst Leiden-Veur over de nieuwe lijn geopend. De tram brug had twee ongeveer even grote door vaartopeningen, zij het dat de middenpijler vreemd schuin onder de brug stond, maar dat was natuur lijk zo gedaan om een gemak kelijker doorvaart voor de scheepvaart te krijgen. Ook al verstoorde zo nu en dan een blauwe tram even de landelijke rust, druk was het bij het halteplaatsje Lamme brug nooit. Wel begon de wo ningbouw van de stad Leiden steeds verder op te rukken. Nadat nog in de twintiger ja ren de sprong over het spoor Leiden-Woerden gewaagd werd met de bouw van de Groenteveiling, werden in de dertiger jaren de straten bij de Tomatenstraat aangelegd en bebouwd. Op 27 mei 1941 volgde de aanbesteding van de aanleg en riolering van wat later de Kersenstraat en Druivenstraat zouden worden en de aanleg van aarden ba nen voor het verlengde van de Lammenschansweg. Dit als werkverruimingsobject uitgevoerde werk behelsde het maken van een riolering en ondergrond voor de huidi ge dienweg aan de westkant van de Lammenschansweg vanaf het spoor tot aan de aansluiting op de Zoeterwoud- se weg. Een definitief wegdek werd in die door de oorlog steeds moeilijker wordende tijden niet meer aangebracht. De tramlijn en trambrug overleefden de oorlog zonder noemenswaardige schade, maar de blauwe tram beleefde niet meer de glorietijd van vóór de oorlog. Uiteindelijk zou de concurrentie tegen de i i MfMil 'fULV.- - v De trambrug over de Trekvliet, gezien vanaf het Delftse Jaagpad, met de Blauwe tram. Foto ca. 1950. autobus niet meer vol te hou den zijn. Activiteiten Voor het echter zo ver was, werd nog heel wat activiteit rond de Trekvliet ontplooid. De provincie vatte het plan op om een korte verbinding tussen Zoeterwoude en Voor schoten te maken en legde daartoe naast de trambaan in Zuid-West een weg, ongeveer de helft van de huidige Voor- schoterweg, aan. In 1949 werd een aparte verkeersbrug over de Trekvliet gelegd; aanne mers waren L.P. van der Geer en A.Th. Stuifzand, een bekende firma op het gebied van weg- en waterbouw. Deze nieuwe Trekvlietbrug lag niet pal naast de trambrug. maar iets verderop en ook in een wat andere, voor de scheep vaart betere, hoek ten opzich te van het vaarwater. Nu de provincie zijn werk ge daan had, kon ook de ge meente niet achterblijven. Op 20 juli 1951 werd aanbesteed de aanleg van de Trekvliet- weg (dat is thans de dienweg langs de Lammenschansweg voor de fabrieken van Fasson en Brill) en de afwerking van een gedeelte van de Lammen schansweg zelf. Op de in 1941 aangebrachte puinfundering, die nog verbreed werd, kwam nu een fatsoenlijk wegdek. Ook werden twee overwegen over de trambaan gemaakt: een bij de Tomatenstraat en een in het verlengde van de Zoeterwoudse weg, ongeveer in het verlengde van de latere Plantijnstraat. De lage gele flats aan de westkant van de Lammenschansweg waren er toen nog niet, maar zijn niet lang daarna gebouwd. Zo is de situatie tien jaar lang gebleven. Het verkeer nam geweldig toe, waarbij vooral de bus de rol van de blauwe tram steeds meer overnam. In 1961 besloot de NZHTM, die in 1924 de exploitatie van de lijn Leiden-Voorschoten-Den Haag van de MET overgeno men had, de tramdienst te sta ken. Daarmee openden zich grote perspectieven voor ver betering van de verkeerssitu atie. In 1960 was de Lamme brug al vernieuwd en sterk verbreed; zijn plaats lag nu meer noordelijk dan voor heen. In juli 1961 werden de plannen openbaar om een verkeersplein ter verbinding van Europaweg, Kanaalweg, Lammenschansweg en (te verdubbelen) Voorschoterweg aan te leggen, met flats op de nog vrije gedeelten: de servi ceflat aan de Plantijnstraat en de flat waarin nu de Ford-ga rage gevestigd is, bij het ge ruchtmakende LPG-tanksta- tion. Het plan was toen om naast de bestaande Trekvlietbrug nog een identieke brug te leg gen, maar al snel bleek dat andere bruggen, bijvoorbeeld de Zijlbrug in het verlengde van de Willem de Zwijger- laan, nog wel voorrang zou den krijgen. Eerst was het no dig de herinnering aan de op 9 november 1961 gestaakte tramdienst weg te vagen. De trambrug legde al snel het loodje, inclusief de scheve middenpijler en later ook het noordelijk landhoofd; het zui delijk landhoofd bestaat daar entegen nog steeds en doet dienst als parkeerplaats en leuk stekkie voor de vissers. Rotonde In 1962 begonnen de werkne mers van de gcbrs. Schouls de rotonde te realiseren en begin juli 1963 kon deze schepping van ir. J. van den Oever van de Provinciale Waterstaat de eerste auto's gaan verwerken. Aan het eind van dat jaar was het werk daar gereed, inclu sief de verandering van de bediening van de afsluitbo men van de Trekvlietbrug, die van met de hand bediende draaihekken werden tot elek trisch bediende slagbomen. Het verwijderen van ae tram rails tussen de dienwegen van de Lammenschansweg was snel gerealiseerd, maar voor de nieuwe vierbaans geasfal teerde Lammenschansweg in ebruik genomen kon wor- en, ging er nog heel wat tijd verloren. Eerst op 15 april 1965 konden de werknemers van de N.V. Gebrs. Schouls de tweede rijbaan zonder enig vlagvertoon voor het verkeer openstellen. Het duurde nog tot het einde van dat jaar voor ook alle dienwegen langs de hoofdrijbaan gereconstrueerd waren en met name veel meer parkeerplaatsen gekre gen hadden. In 1965 werd ook de torenflat Cronesteyn aan het Lammenschansplein ge bouwd, zodat toen de situatie daar de aanblik ging geven die ook nu nog te zien is. Sedertdien veranderde er im mers niet meer zo veel. Nadat het noordelijk landhoofd van de oude trambrug verwijderd was, kon in mei 1974 de Trek vlietbrug aanzienlijk verbreed worden, zij het dat er geen volledig dubbele brug kwam, zoals eerst het plan was. De Voorschoterweg werd toen de prachtige weg zoals die voor de gedeeltelijke reconstructie in de afgelopen zomer te be wonderen was. Nadat even eens deze zomer de Lamme brug met een rijbaan ver breed werd, konden de condi ties geschapen worden voor een totale verandering van de rotonde zelf. In het kader daarvan zal ook de Trekvliet brug niet met rust gelaten worden, maar een ingrijpende face-lift ondergaan. Op het resultaat van deze zoveelste ingreep in het toch nog maar korte bestaan van deze brug zullen we evenwel nog enige tijd moeten wachten. iZlerdachte na zeven pogingen tot aanranding: 1 wil ngij- r het\ »De f ne- DORDWIJK/DEN AAG Er werden hem fee pogingen tot ver krachting ten laste gelegd, Trdatjiar hij zou a* veel meer er tepuwen hebben lastig ge- illen. Zelfs nadat hij ior de Noordwijkse poli- 1 was aangehouden en p nacht op het bureau jd doorgebracht, had hij ^■'*4kele weken later weer ouwen lastig gevallen. H had nooit echt een jouw verkracht maar |n wel de stuipen op het t gejaagd. Twee keer is hij een tuinhuisje in lordwijk binnengedron- n en had er een vrouw stgegrepen. Hij zei dan hij met die vrouw naar bed wilde. Als die vrouwen gingen gillen nam hij meestal de benen. „Volgens het psychiatrisch rapport bent u niet gek. U toont ook spijt van uw da den. Waarom doet u het vroeg de president vdn de Haagse rechtbank, mr. S.F. Kootte, gistermorgen toen de 19-jarige Noordwijker moest voorkomen. „Ik wist niet wat ik deed" zei de jongen. Hij zou nu in psychotherapie zijn en de jongen hoopte dat er wat meer over die verach telijke drang naar voren zou komen. Volgens het reeds gemaakte psychologische rapport, zouden zijn daden in verband staan met het feit dat hij emotioneel en sexueel nog niet volwassen is. In het rapport wordt in dat verband gesteld, dat naarmate de jon gen ouder wordt de kans op herhaling kleiner wordt. De officier van jusitie, mr. H. Klein Breteler achtte poging tot aanranding toch wel be wezen en zag geen redenen om aan te nemen dat de ver dachte verminderd toereke ningsvatbaar zou zijn ge weest. „Nu zijn die pogingen wel met een sisser afgelopen, maar u heeft verschillende vrouwen misschien wel een syndroom bezorgd. Die leven misschien nog in angst en durven verschillende dingen niet meer. U ontneemt vrou wen daardoor de vrijheid te gaan en te staan waar ze wil len". De officier eiste vijf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. Bij de eis werd re kening gehouden met het feit dat de jongen nog nooit eerder is veroordeeld. Daar bij werd verlangd dat de jon gen zich voorlopig nog onder psychiatrische behandeling stelt. De advocaat van de verdach te had de straf liever omge zet gezien in een alternatieve straf, omdat een gevangenis straf hem niet veel verder zou helpen. De president van de rechtbank mr. Kootte kon het daarop niet laten om te zeggen, dat een straf in de eerste plaats dient om de da der te straffen en niet om hem te helpen. Uitspraak 21 december. (ADVERTENTIE) 7r^| Het Maandrente Deposito van Mees Hope I /"k combineert hoge vaste rente met unieke bcschikbaar- B \j/ heid. Looptijd en rentepercentage zijn 5 jaar vast. - I Momentcel bedraagt deze rente 7,25 Effectief zelfs 7,50%, want de rente wordt maandelijks uitgekeerd, Vr waardoor U maandelijks over extra inkomsten kunt beschikken. De minimum storting is f 10.000,-. Naast jaarlijks f3.000,- is het saldo van het Maandrente Deposito vrij be schikbaar bij aankoop van onroerend goed en bij overlijden. Tussentijds op nemen blijft mogelijk. U betaalt dan 2% opnamekosten. Een Maandrente Deposito kunt U eenvoudig thuis openen. De brochure "Maandrente Deposito" sturen wij U hiervoor gaarne toe. Voor meer informa tie bent U van harte welkom bij ondergenoemdc kantoren. Amsterdam. Herengracht 548; (020) 5279111 Rotterdam. Coolsingel 93; (010) 632911. 's-Gravcnhagc. Kneuterdijk 13; (070) 924031 Voorts te: Alblasscrdam (01859) 2605. Amsterdam Buitcnveldert (020) 444848. Arnhem (085) 424100. Delft (015) 140981. Dordrecht (078) 141077. Eindhoven (040) 444155. s-Gravcnhage Duinwijck (070) 244080. Groningen (050) 189711 Groningen De Wijerl (050) 250700. Haarlem (023) 315950. Haren (050) 345645. Heerlen (045) 7II710.\ Hertogenbosch (073) 128644. Rotterdam-Zuid (010) 192711. Schiedam (010) 340222. Usquert (05950) 2909 Utrecht (030) 317824. Vlaardingcn (010) 340222 Zallbommcl (04180) 3752. Zeisl (03404) 16204 e mi ame| ;>OR KOMEND ZOMERSEIZOEN AL GEREED a N HAAG Nog voor het 'd nend zomerseizoen zal het reatiegebied Vlietland zijn ifrzien van een vierhon- meter breed surfstrand, aan vele honderden au- plaats biedend parkeer- in en een 2,2 km lange die de verschillende de- van Vlietland onderling verbinden. Het startsein r de werkzaamheden aan wordt komende za- w officieel gegeven door J. Borgman, de Zuidhol- Ise gedeputeerde voor re- itie. deze fase van de inrich- van Vlietland is een be- van 3,3 miljoen gulden oeid. Naast de weg, het io keerterrein en het surf- sta ind komen er nog een stuk racffcpad, een botenhelling, zes /PP jeste icist rel met l 1 Jag hectare beplanting en wat bankjes en tafels bij. Deze voorzieningen komen echter waarschijnlijk niet voor het zomerseizoen gereed. De totale werkzaamheden zullen onge veer een jaar in beslag nemen, maar met de belangrijke re creatievoorzieningen wordt zo veel mogelijk haast gemaakt, zodat ze nog de komende zo mer gebruikt kunnen worden. De voorzieningen liggen alle maal in het noordelijk gedeel te van Vlietland. Totdat een hoofdontsluiting is aangelegd is het surfstrand vanuit het noorden alleen nog bereikbaar via de Oostvlietweg en vanuit het zuiden via het fietspad langs de rijksweg. Alleen in de avonduren gelden hier specia le verkeersmaatregelen, in verband met het verkeer op de rijksweg. Na de aanleg van de hierbo ven genoemde voorzieningen volgt de aanleg van de hoofd- ontsluitingsweg, een jachtha ven, speel- en spartelvijvers en ligweiden. Zoals bekend is voor de hoofdontsluitingsweg nog geen tracé gekozen. Wel is er al wat meer duidelijkheid over de fietsbrug die over het Rijn-Schiekanaal moet komen te liggen. De brug sluit niet di rect aan op de Kniplaan, maar komt te liggen in de nabijheid daarvan, bij de molen. De ei genaar van het restaurant bij de Vliet maakte bezwaar tegen de brug voor zijn deur. vol gens de Zuidhollandse gedepu teerde T. Jansen, die uit de pot voor het provinciaal fietspa denplan geld heeft gehaald voor de brug. zal het wel 1986 worden voordat deze er ligt. Provincie wil rookverbod in vergaderzalen rookverbod moet gaan gelden. Gedeputeerde DEN HAAG De provincie overweegt tijdens alle vergaderingen in het provinciehuis een rookverbod in te stellen. Een aantal rookka mertjes, of rookpauzes buiten de vergaderzaal, zal de rokers de gelegenheid moeten geven hun nicotinepeil weer tot het gewenste niveau te brengen. Binnenkort zullen de fractieleiders binnen provinciale staten en de bedrijfsgenees kundige dienst hierover een oordeel moeten ge ven. In overleg met het provinciaal personeel en de bedrijfsgeneeskundige dienst zal worden bekeken of ook in de gewone werkkamers een daarbij onder meer had gewezen op weten schappelijk onderzoek, waaruit bleek dat niet- rokers een verhoogde kans op longkanker lo pen als ze regelmatig in de rook van anderen zitten. Voor de vergaderingen van provinciale staten geldt al een rookverbod. Statenleden die willen roken kunnen daarvoor naar de koffie ruimte. LEIDEN/DEN HAAG De 27-jarige Leidenaar, die gis termorgen terecht stond bij de Haagse rechtbank, omdat hij voor ongeveer 25.000 gul den aan goederen had ge kocht zonder ervoor te beta len, verscheen zonder advo caat. Hij had de bijstand van een advocaat geweigerd, evenals bemoeienis van de reclassering of psychiater. „Ik weet wat ik fout heb ge daan. Ik heb mezelf aangege ven bij de politie en het daarna nooit meer gedaan. Ik heb niemand nodig om dingen te doen of te laten", aldus de verdachte. Toen de officier van justitie, H. Klein Breteler, tenslotte zes maanden gevangenisstraf eiste, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar toonde hij zich niet verbaasd. „Had u dit verwacht", vroeg president van de rechtbank mr. S.F. Kootte. De verdachte: „Ik had niets verwacht. Ik dacht ik zie wel wat er gebeurt". De verdachte had uit zaken in Noordwijkse en Leiden onder meer een kleuren tele visie. een stereo-installatie, een bakoven, een kachel, een fornuis, een videorecorder en twee suede pakjes meege nomen, met de afspraak dat hij later zou betalen. Hiervan kwam het echter nooit. De man hield niets van de „ge kochte" spullen zelf. maar gaf alles aan zijn in Leiden wonende zus. Op de vraag waarom hij het gedaan had gaf de verdachte het ant woord: „Misschien uit verve ling". Behalve het kopen van goe deren zonder te betalen (fles sentrekkerij heet dat) had de Leidenaar 27 mei van dit jaar ook nog eens de inboedel van zijn kamerverhuurster in Noordwijk vernield Alles wat zich op tafels, in en op kasten bevond had hii kapot gesmeten en ook had hij met een schroevendraaier de be kleding van stoelen openge reten. Hij had dit gedaan om dat de kamerverhuurster hem tegen zitn zin de huur op nad gezegd UitspraaK 21 december.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5