Paus houdt vast aan oorbiecht ficidöcSomont wm De mens als bouwpakket s TAFEL kerk wereld PERSONALIA Minister voor de keuze <«.1 ZORGEN IN VS OM REUSACHTIGE OPERATIEKOSTEN weer Er ACHTERGROND CeidócSoivuxnt WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 PAGINA 2 ge Be\ ICTO huiverig voor volkspetitionnement Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) waarschuwt voor de demagogische effecten die verbonden kunnen zijn aan een volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Het is ongewenst, dat één as pect van het veiligheidsvraagstuk op een dergelijke manier er uit wordt gelicht, aldus woordvoerder drs. R. Jobse. Hij noemt het door het IKV bepleite volkspetitionnement onnodig „ge zien de werking van de parlementaire democratie". Hij twijfelt eraan of het volkspetitionnement doorgaat gezien de uiteenlo pende opvattingen die in de vredesbeweging over de opzet er van bestaan. Protestantse samenwerking hulp voor Afrika Vier protestantse hulporganisaties gaan samenwerken in de be steding van twaalf miljoen gulden voor directe noodhulp aan Afrika. Deze organisaties zijn de gereformeerde en hervormde wereldiakonaten, de protestantse medefinancieringsorganisatie ICCO en de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluch telingen (SOH). Dit heeft de coördinatie commissie van de or ganisaties gisteren meegedeeld. De hulp richt zich voorname lijk op de Ethiopië, Somalië en de Sahel. Naast het verzenden van granen, olie. biscuits en het lokaal aankopen van granen heeft het uitbreiden van transportmogelijkheden prioriteit. In het rijk van de hoop is het nooit winter. Russisch spreekwoord Paus Johannes Paulus II houdt onverkort vast aan de oorbiecht, het belij den van zonden in de biechtstoel. Een geza menlijke biecht of boete viering om absolutie te verkrijgen is alleen toe gestaan in geval van „ernstige noodzaak", zo als een extreem tekort aan priesters, en dan nog met speciaal verlof van de bisschop. Dit schrijft de paus in de apo stolische brief „Reconciliatio et Poenitentia" (Verzoening en Boete), die, hoewel geda teerd op 2 december, pas gis teren door het Vaticaan is vrijgegeven. De brief is de „vrucht" van de laatste alge mene bisschoppensynode, ok tober vorig jaar. Die synode ging over zonde, boete, ver zoening, en over het sacra ment van de biecht. De brief telt 134 pagina's (in het Latijn slechts 87), maar is zeer zuinig met nieuwighe den. Vooral de bisschoppen uit de Derde Wereld, die op de synode opzien baarden met hun voorstellen de biecht aan te passen aan de plaatselijke situatie, zullen het document met enige te leurstelling tot zich nemen. De paus drukt alle bisschop pen nog eens op het hart de praktijk van de zogeheten „oorbiecht" mogelijk te ma ken. Deze biecht „is een plicht maar ook een on schendbaar en onvervreemd baar recht van alle gelovi gen". De apostolische brief telt een inleiding en drie hoofdstuk ken. In de inleiding somt de paus de zaken op die de. mensheid verscheurd hou den: Ideologische, politieke, economische en sociale te genstellingen, de wapenwed loop, blokvorming, schending van de mensenrechten enzo voort. De katholieke Kerk zei/, zo geeft de paus toe, kent ook grote verdeeldheid, in leerstellig en in pastoraal opzicht. De paus roept de Kerk op zelf eerst het goede voorbeeld van de verzoening te geven. In het eerste hoofdstuk wijst de paus de Kerk op haar we zenlijke missie in deze we reld: De mensen verzoenen, met God, maar ook met el kaar en met elk ander schep sel. Vervolgens (in het twee de hoofdstuk) gaat de paus in op de bron van alle kwaad in de wereld: De zonde, per soonlijk, sociaal en structu reel. Maar volgens de paus zal de zonde (het kwaad) het uiteindelijk altijd moeten af leggen tegen het goede (God), en vandaar dat het zin heeft om mens te zijn. Het derde hoofdstuk gaat over de middelen waarmee de mens zijn zonden kan uit wissen, en waarmee hij zich met God kan verzoenen. Zo als gezegd wenst de paus in dit verband dat ook in de ka tholieke Kerk van de 21-ste eeuw de individuele biecht, oftewel het belijden van zon den in de biechtstoel, zijn volle waarde behoudt. De paus wijdt in zijn aanspo ring ook een passage aan ka tholieken die na echtschei ding hertrouwd zijn, die „on wettig samenwonen" en aan de priesters „die tekort zijn geschoten in de verplichtin gen die zij bij hun wijding hebben aanvaard", m.a.w. het celibaat hebben laten, va ren. In deze gevallen gelden volgens de paus twee princi pes. Het eerste is dat van me delijden en barmhartigheid. Op grond daarvan zal de Kerk altijd moeten trachten de zondaars op de goede weg terug te leiden. Het andere principe is de waarheid. En dit betekent dat de Kerk nooit iets wat kwaad is als goed zal kunnen aanmerken en omgekeerd. Op basis van deze principes zullen de gelo vigen om wie het hier gaat zich slechts met God en de Kerk kunnen verzoenen als zij aan de onwettige toestand waarin zij verkeren een eind maken. Zolang dat niet is ge beurd is verzoening door middel van het sacrament van de biecht of dat van de Eucharistie niet mogelijk. De nieuwe pauselijke pro-nuntius mgr. Cassidy is sinds gisteren in ons land. Bij aankomst op Schiphol werd hij begroet door de secretaris van de nuntiatuur, mgr. Travaglino (r.). Nederlandse Hervormde Kerk Gereformeerde gemeenten: Aangenomen naar Etten-Ulft (part-time toezegging): me- vr.A.F.Schlimmer, kandidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Achlum- Hitzum, hervormd gerefor meerd Samen op Weg, J.A.H- .Timmers kandidaat te Voor hout. Bedankt voor Rotterdam- Zuid en voor Steenwijk E.K. Teygeler te Scheveningen. Voor Krimpen a/d IJssel: W.J.J.Koelewijn te Woubrug- ge. Voor Oud-Beijerland (deelgemeente Ontmoetings- kerk) J. Visser te Den Haag- Loosduinen. Beroepen te Amersfoort R. Boogaard te Leiden. Te Mid delburg-zuid, D.Hakkenberg te Lisse. Te Berkenwoude in comb, met Stolwijk en te Boskoop A. Bac te Bodegra ven. Bedankt voor Heemstede-Lis- se, W.H.Louwerse te Lange- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: Rector Schoenmakers verlaat Pauselijke Missiewerken Dr. H. Verhoeven sss, hoofd van de Vaticaanse Congrega tie voor de evangelisatie der volkeren is benoemd tot di recteur van het Nationaal Bu reau van de Pauselijke Missie werken in Nederland. Hij volgt per 1 januari 1985 rector J. Schoenmakers op, die deze functie achttien jaar heeft be kleed. Het is de bedoeling dat dr. Verhoeven (54) aanvankelijk part-time in zijn nieuwe func tie zal werken. Rector Schoenmakers (56) zei tot de zomer beschikbaar te blijven om zijn opvolger in te wer ken, „als dit niet door een an dere benoeming doorkruist wordt". Dr. Verhoeven lid van de congregatie van de Paters van het Heilig Sacrament, was van 1969 tot 1981 generaal- overste van zijn congregatie en als zodanig in Rome werk- De Pauselijke Missiewerken (PMW) in Nederland vervul len een belangrijke rol temid den van missionaire en ont wikkelingsorganisaties in de Nederlandse Kerkprovincie. Bisschop Gijsen (Roermond) heeft in 1977 zijn medewer king aan de PMW opgezegd. De Bijzondere Synode van de Nederlandse bisschoppen in 1980 besloot dat „de bisschop van Roermond de samenwer king met de andere bisschop pen op het gebied van de Pau selijke Missiewerken, de Vas- tenaktie en de Week van de Nederlandse Missionaris zal herstellen". Tot nu toe is aan dit besluit geen uitvoering ge geven. inir EIDEP oor he' ndat d HET rapport van de Parlementaire Enquêtecommissie RSV '?w| we hebben het op de verschijningsdag al geconstateerd verdient alle lof. Het is een verrijking van onze parlementai re traditie dat vogels van een zo verschillende politieke plui mage zo diepgaand met elkaar hebben kunnen samenwer ken. De opmerking van ondervoorzitter Van Dam (PvdA). et op dat het een vreugde was om onder Van Dijk (CDA) als voor zitter te werken, was wat dat betreft veelzeggend. leenter OGB ig zij" zijn o un ver oners /entue jntal 1 Een van de kritiekpunten op het rapport is dat er behalve jLj^jg -de- en- m dijk Hen m feitelijke constateringen ook waardeoordelen over situaties en personen worden gegeven. Voorzitter Van Dijk heeft die ~,T kritiek beantwoord met de tegenvraag: Waar staat geschre- y I j I ven, dat een parlementaire enquêtecommissie geen waarde oordelen mag geven? Hij stelt dat terecht en daar kan bovei dien aan worden toegevoegd, dat het wel heel erg moeilijk moet zijn een dergelijk parlementair onderzoek in te stellen zonder een aantal personen en situaties ook concreet te 1 oordelen. Het is in elk geval zeer goed te verdedigen, dat c commissie in haar rapport ook een aantal waarde-oordelenr geeft, temeer daar die ook keer op keer bijzonder stevig met feitenmateriaal zijn onderbouwd. Op één essentieel punt hebben we echter een waarde-oor- deel gemist. Het rapport beschrijft uitgebreid hoe in het voorjaar van 1979 de ministerraad talloze malen bij elkaar kwam om de steunverlening aan de grote scheepsbouw te be-ot< spreken. De ministerraad slaagde er echter almaar niet in tot e besluiten te komen en er ontstond, aldus de commissie, warrige situatie. Het is in die mistige situatie dat Van Aar- denne uiteindelijk veen blanco cheque kon uitschrijven, waar- »nd z' in hij alle verliezen van RSV voor rekening van de staat jde nam. Men kan zich afvragen of, als gevolg van die bestuur lijk chaotische situatie binnen het kabinet. Van Aardenne wellicht zelfs zijn zaken moeilijk anders kon regelen. ig ~d« HET is bijzonder opvallend dat in het RSV-rapport geen en- jp °5 kei waarde-oordeel wordt gegeven over die bestuurlijke cha- os binnen het kabinet. Verantwoordelijk voor de besluitvor ming binnen het Kabinet is de minister-president. Hij dient erzorf er voor te zorgen dat er heldere besluiten worden genomen, aan de hand waarvan de ministers hun zaken kunnen doen Minister-president was in die periode de heer Van Agt, in zijn eerste kabinet samen met Wiegel. Een waarde-oordeel de commissie op dit punt hebben we node gemist De positie van Van Aardenne zou dan wellicht in een wat ander en. d daglicht zijn komen te staan, al zijn er natuurlijk nog tal van 'holei andere feiten die hem moeten worden aangerekend. T F"1 IN de discussies in de media na de publicatie van het rapport elf wordt inmiddels links en rechts aangedrongen op het aftre °rg( den van Van Aardenne. De politiek doet daar gelukkig die mate en zonder voldoende bezinning niet aan mee. Zeil de PvdA. de grootste oppositiepartij, meent dat Van Aardei ne de gelegenheid moet krijgen aan te tonen, dat hij het vei trouwen van de Kamer nog verdient. Daar heeft de Pvdd groot gelijk in. Het CDA heeft zich aan de zijde van de socia iaakt listen geschaard en daarmee staat Van Aardenne voor de,etv( duidelijke keuze: of hij belooft beterschap en erkent dat het ta fout was de Kamer niet de juiste informatie over de RSV-unne steun te geven, of hij houdt de eer aan zichzelf en treedt af. n enlÉ ibied eter inwe; aarvi 1 helt m, te Ie gei Babi ketjap met sambal goreng- boontjes en rijst bitterkoekjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 150 g varkenslap, 1,5 lepel olie, ui, 1 dunne prei, knoflook, 2 dl water, half bouillonblokje, sambal, djahé, ketoembar, djinten, 2 lepels ketjap, iets bruine basterdsuiker, iets azijn, zout; half blik sla bonen, ui, knoflook, 1 lepel olie, laos, sambal, 1,5 dl water, half bouillonblokje, 1 lepel to matenpuree, 1 lepel gema len kokos, bruine basterd suiker naar smaak; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0.5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 bitterkoekjes, jam. Bak het in dobbelstenen ge sneden vlees in de olie licht bruin, doe er kleingesneden ui en prei, alsmede geperste knoflook bij en bak die nog even mee. Voeg vervolgens water toe met bouillonblokje, sambal, kruiden, ketjap, sui ker en azijn en stoof het vlees mals in ongeveer een kwartier. Maak de babi ket jap af met de gebruikte toe voegsels en zout. Laat de slabonen uitlekken. Fruit kleingesneden ui en geperste knoflook lichtbruin in de olie. Voeg laos, sambal, water, bouillonblokje, toma tenpuree. kokos, suiker en de slagbonen toe en stoof het gerecht nog vijf minuten. Maak de sambalboontjes af met de gebruikte kruiden, tomatenpuree of suiker en met zout. Breng de juiste hoeveelheid water aan de kook, strooi er de gewassen en uitgelekte rijst in, roer tot het water weer kookt, sluit de pan en laat de rijst in twintig minu ten zacht koken gaar wor den. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een pap je, schenk er wat hete melk bij en doe het mengsel in de pan. Roer de vla terwijl deze kookt, doe er van het vuur de verkruimelde bitterkoek jes en de rest van de oude melk bij. Garneer met jam JEANNE (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het bavianehartje dat in Baby Fae klopte en het plastic met aluminium hart dat nog altijd in Bill Schroe- der slaat, hebben in Ame rika nieuw leven ge pompt in de discussie over twee vragen: Waar begint het „ombouwen" van mensen via trans- en implantaties absurd te worden en wie betaalt de dokter? De toekomst is weer eens sneller gearri veerd dan bijna iedereen dacht. In Californië is al een tweede baviaan uit verkoren om zijn hart te mogen geven aan een doodziek mens. En het zelfde ziekenhuis in Louisville waar Schroe- der is geopereerd, heeft niet minder dan 100 im plantaties van kunsthar ten op stapel staan. „Wat voor soort mens zijn wij bezig te maken? Een mens als bouwpakket, een verzameling verwisselbare onderdelen, een kunstmatig persoon!", luidt de kritiek van professor Ken neth Vaux, hoogleraar ethiek aan de universiteit van Ille- nois. De gouverneur van Co lorado, Richard Lamm: „Een mens heeft de plicht te ster ven. We moeten plaats maken voor de volgende generatie. Deze vorm van high-tech-ge- neeskunde is een slechte ruil. Voor een paar dagen extra le ven moeten we een prijs beta len, die het land in het faillis sement stort". Na deze uit spraak kreeg Lamm een golf van kritiek te verduren. Hij moest nadien toegeven dat „ook ik aan een doodziek mens geen levensreddend nieuw orgaan zou durven weigeren". Geld Maar het geld speelt een steeds grotere rol. Een „gewo ne" harttransplantatie kost vandaag in de VS honderd duizend dollar. Dit jaar zullen er zo'n 250 transplantaties worden verricht. Naar schat ting 50.000 Amerikanen zou den een nieuw hart kunnen gebruiken. De Jarvik-7, het kunsthart dat dokter William DeVries in Bill Schroeder aanbracht, belooft in een niet zo verre toekomst veel wachtenden te kunnen helpen, definitief of als overbrugging naar een menselijk (of dierlijk) nieuw hart. En de universiteit van Pennsylvania staat op het punt een bruikbaar „elek trisch kunsthart" te lanceren, dat niet meer met slangen door de huid van de patiënt heen aan een uitwendige energiebron verbonden is, zo als de Jarvik-7. De implantatie van een kunsthart zal naar verwach ting nooit goedkoper worden dan die van een organisch hart. Een niertransplantatie kost in de VS zo n 30.000 dollar Er wachten thans 7.000 Ameri kanen op een nieuwe nier en eind dit jaar zal eenzelfde aantal niertransplantaties zijn uitgevoerd. In 1984 worden bovendien 250 levertransplan taties a 135.000 dollar per ope ratie verricht. Het zijn getallen die elk jaar met geweldige sprongen om hoog gaan. Amerika besteedt nu 10,8 procent van zijn bruto nationaal inkomen aan de volksgezondheid. Thans gaat nog maar een tiende deel daarvan naar hoog-technolo- gische geneeskunde. Maar dat aandeel is zo spectaculair aan het stijgen dat professor Uwe Reinhardt van de Princeton University binnen enkele ja ren 13 procent van Amerika's nationaal inkomen naar volksgezondheid ziet gaan. Arm van aap Het blijft ook niet bij enkel voudige transplantaties. Het 7-jarige Amerikaanse meisje Stormie Jones leeft al tien maanden met een tegelijker tijd ontvangen nieuwe lever en een nieuw hart. De 17-jari- ge Mary Cheatham is de tweede die binnenkort zo'n dubbele operatie zal onder gaan. Kosten van die ene in greep: 300.000 Dollar. Ruim een miljoen gulden om een patiënt voor mogelijk maar korte tijd te redden. De ontwikkeling zal zich niet tot organen beperken. Som mige artsen in de VS zien grote mogelijkheden voor transplantatie van ledematen. Zoals iemands eigen afgeruk te arm bij snel ingrijpen weer kan worden „aangenaaid", zo kan ook andermans arm of been worden aangezet. .Dat begint al aardig op een bouwdoos te lijken. Twee ver schillende armen aan je lijf, en het been van een derde. En aangezien we met Baby Fae ook al de mens-diergrens hebben doorbroken, waarom niet de arm van een aap? En dan nog de lever van een vierde dode in je buik en een plastic hart in je borst. Over dreven? Wie maakt dat uit? En wie maakt uit waarvoor we nog betalen?", aldus pro fessor Vaux. Publiciteit Tot nog toe vergoeden parti culiere verzekeringen in de VS en het ziekenfonds „medi care" over het algemeen geen orgaantransplantaties. De tot dusver uitgevoerde ingrepen zijn voor 90 procent uit onder meer de research-fondsen van de overheid en door gesubsi dieerde stichtingen betaald. Voor de overige 10 procent door de patiënten zelf. Om aan een „eigen bijdrage" te komen en om zo hoog moge lijk op een urgentielijst te worden geplaatst, zoeken veel patiënten de publiciteit. Ou ders gaan bijvoorbeeld met hun stervende kindje naar een lokaal tv-station, om een inzamelingsactie voor een le vertransplantatie te beginnen. „Daar reageert het publiek al tijd met grote vrijgevigheid op. Maar voor ons als lokale William Schroeder, de tweede man met een kunsthart, zijn vrouw Margaret en dr DeVries, de leider van het medische team dat de kunsthart-operaties verricht. omroep is er een groot pro bleem. Er zijn in deze stad nog honderd andere kinderen die een levensreddende ope ratie nodig hebben. Moet dat kindje, waarvan de ouders het lef hadden naar de tv te stap pen, daarom voorrang krij gen?", aldus een woordvoer der van een lokaal tv-station in Washington. De huidige ad hoc-financie- ring van transplantaties brengt vooral voor de patiën ten zoveel onzekerheden met zich mee, dat een duidelijke wettelijke regeling ter zake dringend geboden is Maar het Congres legt een grote terug houdendheid aan de dag. Het begrotingstekort is al reusach tig. En er is het verontrusten de voorbeeld van een Con- gresbeslissing uit 1972. Toen werd besloten dat de overheid voortaan alle kunstnier-dialy ses zou betalen. Op dat mo ment waren er 5.000 patiënten en de jaarlijkse kosten wer den begroot op 135 miljoen dollar. Nu liggen er 70.000 Amerikanen aan een kunst nier voor een jaarrekening van 2 miljard dollar. Selectie De meeste deskundigen zijn het erover eens dat ook in het door big-bussiness gedomi neerde Amerika de overheid zal moeten blijven betalen voor mensen die zelf hun on ontbeerlijke transplantatie niet kunnen betalen. „Zo wil de gemiddelde Amerikaan het. We hebben nooit de plaatsen in een reddingsboot willen verkopen aan de men sen die het meeste bieden", zegt Morris Abram, voormalig voorzitter van de „presiden tiële commissie voor medische ethiek". Maar intussen worden patiën ten wel volop geselecteerd. Vaak op twijfelachtige gron den. Afhankelijk van het toe vallige beleid van een bepaald ziekenhuis kan een transplan tatie-kandidaat op een „eerst komt eerst maalt"-wachtlijst komen of op een lijst die naar medische urgentie wordt op gesteld. Het laatste lijkt te prefereren, maar ook al is ur gentie het uitgangspunt, altijd gelden er sub-criteria. Een hart-transplantatie wordt in de VS in principe geweigerd aan iemand die altijd zwaar gerookt heeft. En ook en dat is volgens juristen moge lijk illegale discriminatie worden patiënten boven de 50 jaar afgewezen. Daarom kwam Schroeder alleen nog maar in aanmerking voor het plastic hart. De politiek wacht duidelijk af, onder meer op de houding van het publiek. Maar het is de vraag of die politieke afzij digheid nog lang vol te hou den is, ook al omdat de hoog- -technologische gezondheids zorg in de VS verhevigde nei gingen van particulier winst bejag begint te vertonen. Het ziekenhuis Humana Haert Institute, waar dokter DeVries zijn jongste kunsthart heeft geïmplanteerd, is een van de 89 ziekenhuizen die de geheel onafhankelijke parti culiere onderneming Humana Hospital Auduban in Amerika heeft gevestigd. Het bedrijf bestaat nog maar een paar jaar en heeft reeds een jaar omzet van 2,7 miljard dollar. Humana heeft beloofd de eer ste honderd kunsthart-im- plantaties (een investering van 20 miljoen dollar) zelf te betalen. Velen in de VS vin den het onjuist dat een privé- -firma de leiding kan nemen op een heel nieuw medisch terrein. Zulks duidelijk specu lerend op een toekomst waar in de overheid de operatie- -kosten over zal nemen en waarin Humana vanwege zijn technologische voorsprong verreweg de meeste cliënten zal krijgen. Maar Humana-woordvoerder George Atkins wijst erop dat er op medische technieken geen patent bestaat, zodat de gehele mensheid profiteert van wat er in het ziekenhuis in Louisville gebeurt. En op de ethische vraag hoever men kan gaan met het „ombou wen" van mensen, zegt de woordvoerder: „Wat de pa tiënt zelf wil aanvaarden, dat is doorslaggevend". Voor William Schroeder is zijn plastic hart, met alle on voorstelbare ongemakken vandien, alleszins aanvaard baar. Hij zegt: „Ik zit met slangen vast aan een grote machine. Maar de honderd duizenden mensen in een rol stoel zitten ook vast aan een machine. En daar stellen we toch ook geen ethische vragen over?" Veel bewolking DE BILT (KNMI) De ver- anderingen in de atmosfeerc' voltrekken zich maar lang- zaam. Het krachtige hoge- drukgebied boven Europa e trekt langzaam naar het oos ten, terwijl een depressie bo->0 ven de Atlantische Oceaan ge- leidelijk haar invloed naar - onze richting uitbreidt Er is veel bewolking maar hetr blijft op de meeste plaatsen ig.j droog. Vannacht daalt de tem peratuur tot plus twee graden. Overdag wordt de tempera-' tuur niet veel hoger dan 5 gra-™^ den. Er staat een matige zuid-L jndi oostenwind. De komende dagen bevindt^ ons land zich tussen het gebiet* met hoge barometerstand boven Oost-Europa en het la-| gedrukgebied nabij de Brits eilanden. De wind houdt zijn zuidoostelijke richting. Ook in het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. He is mogelijk dat er af en toe wat regen valt. Weerrapporten van gisteravond 19 De Bilt rw.bew. Deelen rw.bew Eelde motreg. Eindhoven rw.bew Den Helder rw.bew Lh. R'dam rw.bew. Twente motreg. Vlissingen rw.bew. Zd. Limburg l.bew. Aberdeen rw.bew. Athene l.bew. Barcelona onbew. Berlijn onbew. Luxemburg Malaga Beiroet Tel-Aviv 7 0°™'in 6 oirwee 1 oiïïün 9 Om, eS 9 0.1 mr !R] 7 O mn 6 O mn lid' S SEez s o tat 16 OmiJer 16 O mr „T 3 O me 'O 12 O mr 0Ol 18 O mn ;v< 16 O mn 17 Omflïn 10 O mn iin 16 Om, O mnElI INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2