£eicUc 6ou/ta/ni CDA; Van Aardenne moet boetekleed aantrekken rerkloosheid mder 800.000 [,A1412 SS-20's staan gericht >p Europa" >k Nederlandse kunstmaan weer tot leven gewekt ZOEKEN NAAR TWEEDE BOM GESTAAKT Gaaf BON'*^ ïerikanen rijgen kunstoren Twee doden bij tiende ongeluk met F16 BERT DE VRIES TERUGGEFLOTEN PROVESTE MODEM 'C A 'CeidocGouoant Woensdag 12 december 1984, 76e jaargang no. 23066 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND terpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 - 313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Lcsse nummers f 1 00 meeste plaatsen droog, nacht circa 2. middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Mati ge zuidoostelijke wind. kracht vier. Zon op: 08.40. onder 16.28. Schev. hoog water: 6.16 en 18.25; laag water: 1.42 en 14.18 uur. JUISVILLE In hetzelfde zieken- waar twee weken geleden voor de ede maal bij een mens een kunst- t werd ingeplant, hebben twee dove lierikanen gisteren plastic oren aan meten gekregen, waardoor zij weer |len kunnen horen. De kunstoren ontwikkeld door hetzelfde bedrijf 1 het kunsthart heeft gemaakt. Het (nstoor zet geluidsgolven om in elek- Jche impulsen, die direct aan de her- lien worden doorgegegven. De opera- I kost per patiënt meer dan 50.000 |den. rina 2: De mens als bouwpakket. FELDBERG Bij het tiende ongeluk met een F 16 van de Koninklijke Luchtmacht zijn gisteren twee pi loten om het leven gekomen. Het zijn de 32-jarige le luitenant A. Vervoort uit Oss en de 29-jarige kapitein W. van Nieuwenburg uit Uden. Het ongeluk gebeur de in het Taunus-gebergte bij het Westduitse plaatsje Feldberg. De neergestorte F 16 was gestationeerd op de basis Leeuwarden en de twee vliegers waren bezig met een navigatie-oefening. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. Bij de negen eerdere ongelukken kwamen zes vliegers om het leven. De F 16 is de opvolger van de Starfighter en sinds 1979 bij de Nederlandse luchtmacht in gebruik. Het aantal F 16's is inmiddels toegenomen tot 100 en het totaal zal de komende jaren gebracht worden op 213. Twee leden van Amerikaanse militaire politie dragen gasmakers tijdens de speurtocht naar de verongelukte F 16. Die bescherming was nodig, omdat na het neerstorten een gevaarlijk gas was ontsnapt. Amerikanen ontdekken planeet buiten zonnestelsel WASHINGTON Amerikaanse sterren kundigen hebben gisteren gezegd voor het eerst buiten ons zonnestelsel een planeet te hebben ontdekt. Met twee grote telesco pen hebben onderzoekers van de Univer siteit van Arizona een enorm grote gas wolk waargenomen, die op 21 lichtjaren (110 biljoen kilometer) van de aarde ligt. Volgens de sterrenkundigen heeft de gas wolk een massa, die 30 tot 80 maal groter is dan Jupiter, de grootste van de negen planeten die om de zon draaien. Naar hun schatting bedraagt de temperatuur van het gas aan de buitenkant ongeveer 1.100 graden Celcius. Rente over waarborgsom LEIDEN De Leidse woningbouwver enigingen en de LWS hebben gister avond besloten met ingang van 1 janua ri rente te gaan betalen over de waar borgsommen. De rente wordt aan de waarborgsom toegevoegd en pas uitbe taald op het moment dat de huurder vertrekt. Het percentage zal 4 a 5 pro cent bedragen. Omdat de waarborgsom men overal verschillend zijn. zal de ren te uiteenlopen van enkele dubbeltjes tot enkele tientjes per jaar. De woning bouwverenigingen betalen de rente niet uit als het geld nodig wordt geacht voor herstelwerkzaamheden in de woning. lienk Kamer ;kent schuld HAAG LOS ANGE- De 41-jarige Nederlan- Rienk Kamer heeft giste- i tegenover een federale hter in Los Angeles bekend hij zich schuldig heeft ge lakt aan oplichting van Eu- se beleggers. In ruil voor bekentenis komt hij er larschijnlijk af met een ge- ngenisstraf van drie jaar. De kis is echter groot dat Kamer fcnen enkele maanden op het legtuig naar Nederland rdt gezet. Dit heeft de offi- r van Justitie in Los Ange- Henry Rossbacher, in de jelopen nacht verklaard. De Ikentenis van Kamer volgt Rienk Kamer. op maanden van onderhande lingen tussen de verdediging en het Openbaar Ministerie in Los Angeles. Pag.ll: Lang proces werd voorkomen ËN HAAG De werkloosheid in ons land is voor [et eerst sinds juni '83 onder de 800.000 gekomen. In iovember daalde het aantal werklozen met 12.100 tot 4.700. daling is inclusief de seizoenscorrectie. Vorige maand wa in er 530.900 mannen werkloos, een daling met 11.100 ten op- [chte van oktober, en 263.800 vrouwen, een daling van 1.000. Er jaren eind november 17.400 vacatures, 100 meer dan in okto- daling van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid is toor 7.000 van het totaal van 12.100 toe te schrijven aan de af- paffing van de verplichting werklozen van 57,5 jaar en ouder p bij het arbeidsbureau te laten inschrijven, i er geen rekening wordt gehouden met deze groep is de ikloosheid de laatste twee maanden gestabiliseerd. Volgens I ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid is dat gun- Sg, omdat de werkloosheid in deze tijd van het jaar altijd stijgt. 3NDEN DEN HAAG De Sovjet-Unie heeft ?ker 412 SS-20's op West- uropa gericht staan en iet 387 zoals de VS eer- verklaarden. Dit rhrijft het Britse defen- 'eweekblad Jane's. De kketten worden op de pvjetbases geproduceerd. in een tempo zoals „niet eerder is voorgekomen", aldus het blad. Jane's noemt overigens geen bronnen voor het nieuwe aan tal. Door het aantal van 412 wordt de door Nederland in het junibesluit gestelde grens van 378 SS-20-raketten voor niet-plaatsing van de 48 kruis raketten in Woensdrecht verre overschreden. (ADVERTENTIE) Eenzame kerstboom zoekt versierder om de kerstdagen gezellig samen door te brengen. Ik wacht bij: garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 Voetbal op tv Vandaag Duitsland 3, 20.23 uur: Inter Milan-HSV. Duitsland 1, 22.30 uur: Sa menvattingen van FC Köln-Spartak Moskou en Inter Milan-HSV. Nederland 2, 23.30 uur: Studio Sport met samen vattingen Europa Cup. BBC 1, 22.35: Sportsnight. DEN HAAG De CDA-fractie is het niet eens met de manier, waarop haar voorzitter de zaak-Van Aardenne heeft behandeld. Bert de Vries zou maandag „te snel" de VVD-mi- nister „in bescherming" hebben genomen, door te concluderen dat het RSV-rapport voor hem geen consequenties hoeft te hebben. maar moet verdwijnen. „Als ik hem was zou ik mijn bie zen pakken." aldus Wim Mateman, die deel uitmaakt van de rechtervleugel. De fractie stelde gisteren dat Van Aardenne „tenminste het boetekleed moet aan trekken". Daarmee wordt bedoeld dat de minister van economi sche zaken in de Tweede Kamer tenminste zal moe ten erkennen dat hij fout handelde, toen hij in 1980 de Kamer misleidde over een afspraak met RSV. Ook zou hij bij die gelegenheid de garantie moeten geven, dat zoiets nooit meer zal ge beuren. Algemene instemming was er met een opmerking van Kees van Dijk. voorzitter van de RSV-Enquètecom- missie, dat de fractie geen genoegen kan nemen met een poging van Van Aar denne om zich „schoon" te praten. „Als hij hetzelfde probeert als in zijn getui genverhoor is het wat mij betreft zonneklaar dat hij moet opstappen", aldus Van Dijk. die verschillende aan biedingen voor topfuncties in het bedrijfsleven heeft gekregen. Toekomst- zorgen Enige tientallen jon ge boeren uit het hele land zijn giste ren naar de Tweede Kamer in Den Haag gekomen om te protesteren tegen de superheffing op melk. In gesprekken met kamerleden ga ven zij uiting aan hun zorgen voor de toekomst. Omdat de superheffing op melk het voor star tende boeren extra moeilijk maakt een rendabel bedrijf op poten te zetten, vroegen zij gisteren om uitstel van het innen van de heffing tot volgend jaar. Gisteravond werden zij op hun wenken bediend door de beslissing van mi nister Braks van landbouw om te gen de wens van de Europese Commis sie in pas vol gend voorjaar tot heffing van de in ning over te gaan. Pag. 10: Brak* «telt inning f Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat Tel. 071-121075 (schuin tegenover de Hema, naast Blokker) EIGENTIJDSE MANNENMODE 149-Leiden A DEN HAAG De Neder landse kunstmaan Iras wordt het komend voor jaar weer tot leven ge wekt. Fokker, het Natio naal Lucht-en Ruimte vaartlaboratorium en het Engelse Rutherford Ap- pleton Laboratorium gaan dan een aantal technische experimenten uitvoeren met de satelliet, die al en kele maanden op non-ac tief is gesteld. De Europese ruimtevaartorga nisatie ESA heeft gisteren op dracht gegeven tot drie experi menten, waarbij onder meer de computerbesturing van de satelliet getest wordt. Zo wordt de kunstmaan opzettelijk aan het tollen gebracht, waarna het geheugen de Iras automa tisch weer in een veilige stand moet brengen. De kunstmaan kan overigens geen (infrarood- )waarnemingen meer verrich- Uit het overzicht van infra- rood-bronnen dat de Iras vorig jaar maakte, zijn inmiddels twee nog niet eerder waarge nomen verschijnselen naar vo ren gekomen, zo zei prof. T. de Jong van de universiteit van Amsterdam gisteren. Zo ont dekte de Iras in het sterren beeld de Zuiderkroon een aan tal jonge sterren die zich nog in het stof bevinden waaruit zij gevormd zijn. De tweede ontdekking betreft de zuursto frijkdom rond een ster die zelf koolstof bevat. iEIDEN Het zoeken naar e tweede vliegtuigbom is ge- aakt. Gisteren is in de Mors- nog een keer zeer inten- ef naar het projectiel gezocht, lar ook deze speurtocht had in resultaat. Dit betekent W fx dat woensdag 19 december al leen de reeds gevonden bom wordt gedemonteerd. Volgens de politie bestaat de kans, dat die tweede bom er helemaal niet ligt. Het is denkbaar dat de bom in de grond is geslagen en er vervolgens weer uit is bracht. Een andere mogelijk- ten. Het zoeken wordt moge- uit Den Haag en Amsterdam geschoten. Volgens enkele be- heid is dat de bom inmiddels woners van de Morsweg heb- zo diep in het veen is wegge- ben de Duiters na het bombar- zakt, dat men hem niet meer dement op 11 december blind- kan ontdekken met de meet- gangers opgeladen en buiten apparatuur Gisteren heeft de stad tot ontploffing ge- men tot 10 meter diep geme lijk in de toekomst na archie fonderzoek hervat. De NS hebben bekend ge maakt dat om acht uur de laat ste trein uit Utrecht en om half negen de laatste treinen in Leiden arriveren. De trei nen uit Utrecht rijden de hele dag wel tot station Lammen schans. Pag 3: Meeste scholen blij ven open Alsof hij ze nel heeft gelegd. Zo gaaf zien de eieren van een dinosaurus er uil, die in Centraal-Azié zijn gevonden, maar die toch 105 miljoen jaar oud moeien zijn. Russische archeologen hebben er een heel nest van aangetroffen, gelegd door deze reusachtige hagedissen, die miljoenen jaren in Centraal-Azië moeten hebben geleefd. Interessan! bericht vandaag in de Leidse Courant, de bant die bewijst, dat iets heel ouds ook nieuws kan zijn. i i/Vl 1 i Giatuec De Leidse Courant wil ik bed geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordn ai s 998.2500 VD Den Heeg j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1