Rijnsburgse Boys: met de complimenten van PSV... Scheidsrechters worden psychisch zwaar belast Van Velzen produktief voor SVV /sportuitslagen PORT CekUeSoinmvt WOENSDAG 12 DECEMBER 1964 PAGINA 19- ndoortennis londer Schapers EIDSCHENDAM De nationale idoortitelstrijd tennis is het toernooi in afwezige favorieten. Bij de heren ïtbreken Mich iel Schapers. Tom ijssen en Huub van Boeckel; bij de imes zullen Simone Schilder, Ju- th Warringa, Digna Ketelaar en ellas ter Riet zich niet laten zien. anwezig is wel titelhouder Louk inders, die al bijna een jaar niet aan ernooien deelnam. De organisato- m van het toernooi, dat van van- tot en met zondag in racketcen- r Westvliet te Leidschendam wordt ihouden, hebben nu de Brabander enno Oosting als eerste geplaatst, eze positie wordt bij de dames inge- omen door Marcella Mesker. Michiel Schapers. CELSTRAF NA POGING TOT OMKOPING SINGAPORE Een 28-jarige zakenman uit Thailand, die vorige week trachtte vijf voet ballers van het Syrische nationale elftal om te kopen, is in Singapore tot acht maanden gevangenis veroordeeld. Tijdens het interna tionale toernooi om de Azië Cup bood hij de spelers 40.000 dollar (134.000 gulden). Voor dit bedrag moest Syrië met ten minste twee doelpunten verschil verliezen van Saoedi-A- rabië. De Syriërs meldden het voorval aan de meegereisde voorzitter van hun voetbal bond die op zijn beurt de politie waarschuw de. Nog in arrest zijn twee Thaise vrouwen, die er door de zakenman op uit waren ge stuurd de spelers om te praten. De Syrische voetballers gingen echter niet in op de vlije- rijen van het tweetal. De eerlijke Syriërs verloren later met 1-0 van de Arabieren. Borussia brengt spanning terug MONCHENGLADBACH Dank zij Borussia Mönchengladbach is de spanning teruggekeerd in de Westduitse voetbal competitie. Op de Bökel- berg won het elftal van trainer Jupp Heynckes gisteravond met 3-2 van herfstkampioen Bayern München. Hierdoor is de achterstand van Werder Bremen op de koploper geslonken tot twee pun ten. De competitie wordt hervat op 2 februari. COMMISSIE EVALUEERT KNELPUNTEN TOTO-LOTTO DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Nationa le Sporttotalisator heeft naar aanleiding van een motie in de Tweede Kamer een evaluatiecommissie inge steld. Deze commissie, die zich zal buigen over de uit gangspunten van de verdeling van toto- en lottogel- den en de daarbij thans aanwezige knelpunten, wordt geleid door drs. D.J. Wagner (onafhankelijk voorzit ter). Leden zijn H.W. de Boer (namens de onafhanke lijke deskundigen van het SNS-bestuur), dr. E. van de Brink (namens de overheid). A. van Emden (namens de sectoren cultuur, maatschappelijk welzijn en volks gezondheid) en F.H. Schreve (namens de georgani seerde sport). Voorzitter Masman van de SNS heeft staatssecretaris Van der Reijden van WVC dezer da gen per brief laten weten dat de uitkomsten van de evaluatie, inclusief de beleidsaanbevelingen, kort na de zomer van volgend jaar aan het ministerie zullen worden aangeboden. Winnend Wedden HILVERSUM De uitslag van het W-5 spel met de winnaars van de derde tot en met de zevende draverij van de gisteravond in Hilversum is: 1 Yevillin Nora (R. Kromkamp) nr. 10. 2 Wilhelm S. (J Ruijgrok) nr 3. 3 William (M. Bouwhuis) nr 4 4. When You Winn (R. Kromkamp) nr 2. 5. Ukie D (J van Koolwijk) nr 5 prijs: 29.734,38. tweede prijs: 92.7( r de W5 van komende dinsdag te W5 (2): Yonkers Fortuna (4). Yoki 1 i (12). Wenry Water- W5 (3): Ydra P (1), Yak Hazekamp (2), Vincent First (3). W5 (4): Whirlwind Laren (1), Willy Westerhorn(4), Winston (6). W5 (5): Wervel Nora (8), Wilwy (13), Vitesse Fortuna (14). JOELPUNTEN- ESTIVAL N SINDHOVEN: 1-0 INDHOVEN Erik-Jan van de Boogaard, PSV's inch-hitter bij uitstek, behoefde gisteravond dus dui- elijk niet in actie te kömen. Waar de Eindhovense ingeling de laatste weken nogal eens door trainer Jan eker moest worden opgeroepen om de aanvalsmachi- e van PSV op toeren te krijgen, mocht Van de Boo- aard tijdens het treffen met Rijnsburgse Boys gewoon p zijn vertrouwde plaatsje in de dug-out blijven zitten. !r was inderdaad voor Reker ook geen enkele aanlei- ing om een beroep te doen op de specifieke kwalitei- en van zijn nummer veertien: ook zonder Van de Boo- aard bleek PSV gisteravond tot scoren te kunnen ko pen. En hoe. Elf maal maar lieft sloeg de Eindhovense iummer twee van de eredivisie, aan de vooravond van je topper tegen Ajax, toe. Met de alleszeggende cijfers 1-0 werd Rijnsburgse Boys duidelijk gemaakt dat de veede ronde van de betaalde bekercompetitie ook dit iizoen het eindstation betekende. verwacht slot, vanzelf- irekend. Op een enkele ijnsburgse rasoptimist na, zal iemand hebben aangenomen [at de zaterdageersteklasser in at zou zijn het machtige iV in eigen huis uit de be- :erstrijd te stoten. Dat die op- )onent echter de dubbele cij- Beiers zou bereiken, was door t za-M en meester Arie Lagendijk S.OOJet ingecalculeerd. „We heb- 8 enen het geloof ik over 8-0 ge- ajfdead, met 11-0 had ik in ieder eval geen rekening gehou- ïkNVB-beker in het kort DEN HAAG De karak teristieken van de gister avond voor de tweede ron de van het toernooi om de KNVB-beker gespeelde voetbalwedstrijden zijn: Ajax-Heerjansdam 6-0 (4-0): 3. Gasselich 1-0, 14. Rijkaard 2-0, Rijnink 3-0, 25. Spelbos (strafschop) 4-0, 61. Schoenaker 5-0, 68. Rijnink 6-0. Scheidsrech ter: Hobé Toeschouwers: 3400. Ajax: Galjé; Ophof, Spelbos. Rijkaard. Boeve; Vanenburg (Yucedag). Schoenaker, Gasse- Rijnink. Bosman (Van Buuren), De Wit. Heerjansdam Kopanicki. Kroos. "Buys. Rijken. Neeskens: Snij- ders. Van den Berg. Bijl. Rijnen berg, Van der Neut (Van der Putte). Beuk (Lodder) FC Den Bosch-FC VVV 2-0 ((H)): 61 Gillhaus 1-0, 70. Gill- haus 2-0 Toeschouwers 2.300. Scheidsrechter Verhoef. FC Den Bosch Van Grinsven; Van der Linden. Van Herpen. Pattinama. Bijnen; Van Nielen. Scholten. Kaiser. Van der Waart. Schouwenaar. Gillhaus (Van der Hoorn), FC VVV: Roox; Nijssen, Van Berge Henegouwen. Bours; Van Aerts, Reynierse, Van Rosma llen; Verbeek, Verlijsdonk, Jan- (Valckx). B|Vitesse-SC Cambuur 2-0 (1-0): 1 12. Pelleboer 1-0, 64. Lubse 2-0. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 1200. Geel: Klop (Vi- 8 tesse); Boere, Payne (SC Cam- g'buur). se: Doesburg; Hendriks. I Klop, Neijenhuis, Jansen; Van den Akker, Gerritsen (Meijer), IjThijssen (Koenen); Pelleboer. I Lubse. Smand. 2'SC Cambuur: Zijlstra; Bults, Cantello. Groote. Erkelens; King. Van der Ark (Payne), IjAnema; Peltzer, Boere, De (Leeuw (Huitema). den", herinnerde Lagendijk zich later. Om vervolgens te benadrukken dat er in de voorbespreking ook andere mogelijkheden waren geop perd, „al hebben we natuurlijk geen moment serieus aan winst gedacht". Compliment Winst die in zekere zin overi gens wel voor de Rijnsburgse formatie bleek te zijn wegge legd. Waar Hans Eykenbroek, inmiddels de ex-trainer van Roda JC, vorig seizoen na de moeizame 1-0 zege van Roda al uiterst lovend ïprak over het spel van de geelzwarte za terdageersteklasser, was het dit keer Jan Reker die Rijns burgse Boys ondanks de monsternederlaag compli menteerde met de getoonde spelopvatting. „Rijnsburgse Boys", zo liet Reker aan een ieder weten, „heeft hier het hele duel meer gevoetbald, met meer spitsen gespeeld en meer kansen gehad dan Excel sior, vorige week". Een opstel ling van de amateurs die Re ker overigens niet had verrast. „Ik heb met Lagendijk op de cursus gezeten. Ik ken 'm. Ik weet dat-ie van voetballen houdt en dat hij hier niet zou komen om de zaak dicht te spijkeren. Inderdaad, zoals Ex celsior bijvoorbeeld. Kijk, van avond is er in negentig minu ten zo veel mogelijk gevoet bald. Tegen Excelsior hebben we de helft van de tijd staan wachten tot die ploeg zo vrien delijk was de bal weer in het spel te brengen..." Quitte Het zag er gisteravond in het met 3500 toeschouwers toch nog redelijk gevulde PSV-sta- dion (Boys-secretaris Gerard van Zuylen: „Misschien spelen we, met de kosten van het kort geding mee, net quitte") overigens twintig minuten lang niet naar uit dat Rijns burgse Boys de bal die avond nog elf maal via een aftrap in het spel zou gaan brengen. Sterker nog, hoewel de Eind hovense formatie op volle sterkte was (Reker zou on danks het rustgevende score verloop zelfs geen wissel toe passen) en ook uiterst gretig aan het duel begon, was het Willy van de Kerkhof legt aan voor de vierde treffer van PSV. datzelfde PSV dat in die be ginfase tweemaal wankelde en slechts door Hans van Breuke- len op de been bleef. Eerst was de goalie van Oranje stijlvol zwevend aanwezig om een kopbal van Rob Gillissen (na een voorzet van Martin Toet) klemvast te pareren en amper dertig seconden later verraste Van Breukelen vriend en vij and door een steenharde inzet van dichtbij van diezelfde Gil lissen op een of andere manier nog net tot hoekschop te ver werken. Lagendijk over die periode: „Het is natuurlijk doodzonde dat Van Breukelen die bal nog pakt. Anders kom je met 1-0 voor en bestaat de kans dat PSV wat verkramp- ter gaat spelen. Waardoor we waarschijnlijk langer in de wedstrijd hadden kunnen blij- „Scherp" Nu was het gisteravond na een half uur spelen eigenlijk al ge- matie. De opvallend „scherp" staande PSV-ploeg (Huug Aandewiel: „Doesburg had me voor de wedstrijd al verteld dat het elftal heel gretig was, nou dat klopte aardig... liep na die eerste doelpuntloze pe riode binnen tien minuten naar 3-0 weg via afstandscho ten van Michel Valke en Ton Lokhoff en een inzet van dichtbij van Hall var Thoresen. Bij die demarrage werd de thuisclub door Rijnsburgse goalie Cees Star maar weinig in de weg gelegd. Star: „Ik ge loof dat het 3-0 stond op het moment dat ik m'n eerste bal kon pakken. De eerste twee zag ik veel te laat, die derde kon ik gewoon niet bij". Het feit dat hij in Eindhoven ge confronteerd was met een per soonlijk record aan tegentref fers, deed nuchtere Star overi gens maar weinig. „Ach je speelt al tegen een paar mil joen en als je dan ook nog eens de kans niet krijgt in de wed strijd te komen..." Het feit dat zijn formatie in de rust (na treffers van Willie van de Kerkhof en ijzersterke Ernie Brandts) tegen een 5-0 achterstand aankeek, deed La gendijk besluiten PSV in de tweede helft met het gebruike lijke systeem te bekampen. Want, Rijnsburgse Boys mocht dan terecht worden geroemd om de positieve speelwijze, La gendijk had voor dit duel wel één spits laten vallen. „Het streven was om PSV met een sterk middenveldblok zo lang mogelijk van scoren af te hou den. Door die achterstand was er natuurlijk geen enkele re den om op dezelfde wijze door te gaan". Nul... Met Marcel van der Blom naast Gillissen in de spits en de voor de pauze door Brandts vrijwel uit de wedstrijd ge speelde Aandewiel weer meer in z'n vertrouwde middenvel- drol, ging Rijnsburgse Boys in dat tweede part op zoek naar de eerreddende treffer. Een doelpunt dat niet zou vallen. Waar PSV via kopballen van Kenneth Brylle, Thoresei en weer Brylle naar 8-0 en dank zij schoten van René van der Gijp, Lokhoff en opnieuw Van der Gijp naar 11-0 doorden derde, daar bleef de Rijnsburg se teller ondanks een handvol mogelijkheden op nul staan. Met name Marcel van der Blom zat het gisteravond be slist niet mee. Zo zag de inval ler bijvoorbeeld een verre lob centimeters naast de verkeer de kant van de paal verdwij nen, terwijl de binnenkant van diezelfde paal niet veel la ter „hoogstpersoonlijk" een treffer in de weg stond. Omdat ook Gillissen er, evenals Van der Blom, niet in slaagde Van Breukelen in een rechtstreeks duel te verslaan, kon na afloop van het, ondanks alles toch aardige, duel ook door Lagen dijk een nauwelijks geloof waardig verschil van elf tref fers worden geconstateerd. Hetgeen voor diezelfde Lagen dijk evenwel geen reden was te stellen dat hij bij een even tuele volgende keer voor een andere strijdwijze zou kiezen. Lagendijk, aangeslagen, maar beslist: „Nee, zeker niet. Ande ren mogen wat mij betreft elf man voor het doel zetten met de opdracht die bal maar een ram te verkopen, maar ik be gin daar niet aan. Daarvoor vind ik het voetbalspelletje veel te mooi..." GERT-JAN ONVLEE 11-0 (5-0) 2-0; Thoresen 3-0; 34 Van de Kerk hof.4-0; 43 Brandts 5-0; 46 Brylle 6- 0; 52 Thoresen 7-0; 63 Brvlle 8-0; 68 Van der Gijp 9-0; 72 Lokhoff 10-0; 81 Van der Gijp 11-0. PSV: Van Breukelen, Van Aerle, Stevens, Brandts.- Heintze. Lokhoff. Valke. Van de Kerkhof, Van der Gijp, Brylle, Thoresen Rijnsburgse Boys: Star. Toet. Manu- putty. Driebergen. De Kroon. Ar royo. Houtekamer (Marcel van der Blom). Hogewoning. Aandewiel. Paul van der Blom, Gillissen ONDERZOEK IN WESTDUITSE VOETBALCOMPETITIE WIJST UIT: EULEN Door de toe houwers worden ze ge- ond met de ordinairste ial, voetballers en trai- geven hen vaak de huid van nederlagen, i beoordelingen en be- isingen lokken meer den discussies uit. Het van de voetbal- heidsrechter gaat niet er rozen. spelleider staat naast li- nelijke inspanningen aan lorme psychische belastingen Tot", beweert de gerenom meerde Westduitse sportarts Wildor Hollmann. In het door hem bestuurde instituut voor hart en bloedsomloop op de sportacademie in Keulen is hij een uitgebreid onderzoek be gonnen onder twintig scheids rechters uit de Bundesliga. De eerste taak was onderzoeken onder welke omstandigheden de scheidsrechter in staat van opwinding komt te verkeren. Een half uur voor het begin van de wedstrijd werden bij de arbiters kleine meet-electro- den op het lichaam aange bracht. De pols werd met een klein electrocardiogram ge controleerd. Voor de wedstrijd lag het normale aantal polssla gen op 50 tot 60 per minuut. Alleen al het betreden van het veld bracht het aantal polssla gen op 75 tot 90. „Tijdens de wedstrijd doen zich vijf situa ties voor, tijdens welke de scheidsrechter psychisch bij zonder zwaar belast wordt zegt professor Hollmann. Bij ver doorgetrokken sprints, een lichamelijke belasting, kwam de hartslagfrequentie op 180, bij geestelijke stress-si tuaties zonder verdere inspan ning kwam de polsslag op 150. De wetenschapper maakte op basis van zijn bevindingen een ranglijst op van scenes in het vela die het bloed van de scheidsrechter op het kook punt brachten: 1. voor de uit voering van hoekschoppen en vrije trappen. 2. het ordenen van de muur bij vrije trappen, 3. voor de beslissing tot straf schop, 4. bij geblesseerde spe lers en 5. bij het tonen van de gele kaart. De opwinding ontstaat bij de scheidsrechters dus niet in de eerste plaats bij strafschoprijpe spelmomenten of bij de uitvoe ring van de strafschop zelf. „Voor de spelers bezit de straf schop een zekere dramatiek, voor de scheidsrechter is de scene volkomen overzichtelijk. In tegenstelling tot de'momen- ten bij het nemen van hoek schoppen en vrije trappen meent Hollmann. In de klu wen van spelers in het straf schopgebied komt het steeds weer tot irritaties. ,,De scheidsrechter kijkt naar de man die de hoekschop (rapt en hoort achter zijn rug het ge krakeel en de handtastelijkhe den", berichtte één van de on derzochten. Erger zijn nog de vrije trappen bij het straf schopgebied. De muur van verdedigers laat zich niet eer der dan na lange en heftige uiteenzettingen op de regle mentaire afstand van de bal zetten. Onoverzichtelijke spelmomen ten stellen de scheidsrechters voor de grootste problemen. Scheidsrechter Hans-Heinrich Barnick weet daar over mee te praten. Onlangs maakte hij tij dens het duel Borussia Dort- mund-Schalke '04 bij het tweede doelpunt van de thuis club ccn fout. In een voor hem een foutieve beslissing van mij bewijzen". Al in de pauze van de wedstrijd had Schalke's moeilijke situatie zag hij de handsbal van de Dortmunder het doelpunt toe, al verbaasde hij zich over het feit dat geen van de Borussia-spelers juichte terwijl hij door protesterende spelers van Schalke werd om ringd. „Ik voel me niet goed", bekende de leidsman na de wedstrijd, „de televisie zal wel ..Die is ongelooflijk over zijn toeren". De wetenschap bewijst nu dui- delijk dat d< autoriteiten op Dortmunder het voetbalveld dicht bij stress komen Allepn ervaren schei.i nahuis, stelde profes- Hollniann vast. zijn wat Maar ook zij gaven toe voor de wedstrijd onaer hoogspanning te staan. Tachtig procent van de medewerkende scheids rechters bekenden ruiterlijk: „Ik ben zenuwachtig" SCHIEDAM Voor de com petitie in de eerste divisie won SVV de inhaalwedstrijd tegen Helmond Sport met ruime cij fers: 6-1. Van Velzen was de grote man bij de Schiedam mers. Hij maakte vier doel punten. SW-Helmond Sport 6-1 <M): 17 Nelemans 0-1, 21 Van Velzen 1-1. 28. Van Velzen 2-1. 60 Van Velzen 3-1, 69. Van Velzen (strafschop) 4-1. 88 Oost 5-1, 90 Van Delft 6-1. Scheids rechter: Smeenk Toeschouwers: 600 Geel. Mulder. Treling (SVV); Edel- bloedt (Helmond Sport) Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- Lotto: le prijs: 2 xj 175.580.10; 2e prijs: 4 x 37.500.00; 3e prijs: 234 x 662.00; 4e pnis 7762 x 19,90; 5e prijs; 88.955 x 5,00. Cijferspel: le prijs: 1 winnaar; 2e prijs: 3 winnaars; 3e prijs: 13 winnaars; 4e priis: 199 win- naars; 5e prijs; 1905 winnaars. Toto: le prijs: 935 x 42,10; 2e prijs: 48.004 x 2,50. Toto gelijk: le prijs: 1 x ƒ5221,50; 2e prijs: 5 x ƒ131,60; 3e prijs: 67 x 49,10; 4e prijs: 1448 x ƒ3,60. Sportwereld Schaatsen Marieke Stam en Els Meijer zullen komend weekeinde buiten mededin ging deelnemen aan de vier- landenwedstrijd in Gronin gen. Daarmee wordt voor het tweetal de mogelijkheid ver- froot zich te plaatsen voor de !uropese titelstrijd. Skiën De Luxemburger Marc Girardelli won gisteren de reuzeslalom in Sestrièrê, meetellend voor de strijd om de wereldbeker, voor dè Westduitser Markus Was- maier en de Zwitser Max Ju- len. Algemeen De kosten vap de organisatie van de Olym pische Winterspelen 'van 1988 in Calgary worden be groot op ruim anderhalf mil jard gulden. Ruim de helft daarvan is bestemd voor de bouw van accommodaties. Schaatsen De eerste ma rathon in de zesdaagse van Alkmaar werd gisteravond gewonnen door Jan Kooi man voor Gert Jakobs en Henri Ruitenberg. Bij de da mes zegevierde Coby Borst. DAMMEN WK jeugd AidiMvmii 2* ronde: Sysel (Ts|)-Delhom (Fre) 2-0: Wessellnk (Ned)-Van der Zee (Ned) 1-1; Krajenbrlnk (Ned)-Michel (Fra) 1-1; Hubner (Bel)-Manzana (Ita) 2-0; Keisels (Sov)-Va»r>eria (Sov) 1-1; Manzana (ItahRoethol (Sur) 0-2. Stand: 1 Australië 4-7; 2 Pakistan 7; 3 Groot Brlttanntt 3-4; 4. Neder- land 3-3; 5. Nieuw-Zeeland 4-1. 6. Spanje 3-0. PAARDESPORT EERSTE KOERS (1800 meter) "C Zantana (J. van Kootwijk) kilometer tijd 1.20.6; 2. Zonnestraaltje. 3 Za- majo Star TOTO: winnend 2.30; plaats 1.20. 1 90. 1 70. koppM f 8 50; trio 27 40 TWEEDE KOERS (2000 meter) 1 Ylon Baldwin (A. van der Wal) 1.22 9; 2. YMma Star. 3. Yankee Power TOTO: winnend 9 30. plaats 2 50. 3 00. 2 90; koppel 51 40 trio: 833 30. Niet peat art Yata Noti ce. DERDE KOERS (2000 meier) 1. Y evil Ion Nora (R. Kromkamp) 1.21.2; 2. Y sco Quick. 3 Yeck Boefcel te TOTO; winnend f 2.70: plaats 1 40. 1.60. 1.40; koppel 5.30; trio: t 40.80 Niet geatart: Win van Neer- beek, Willem Sun. Ykne VIERDE KOERS (2440 meter) 1 Wilhelm S (J. Ruijgrok) 1.20.3. 2 White du Bote; 3 Yohan Hanover TOTO winnend. 8 40; plaats 4 00. 3 20. 16 40: koppel. 14.20; trio 242 80 Niet gestart: Volontaire. Winston Gregor. VIJFDE KOERS (2440 meter) 1 W.81- am (M. Bouwhuis) 3 19.3. 2 Weiatane du Bots; 3 Venezuela TOTO win nend 3.00: plaats: 1 10. 1 10, 1 30: koppel 6 40, trio 66 20 Trtomphe E. Vargas Niet gesta Amabihs Vma O: 3. VelKa Lentrod TOTO win nend 4.70; plaats 1 90 1 30. t 1 40; koppel 11 20; trio f 0 50

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13