Iran hielp kapers Koeweitse Airbus Schadeclaims tegen Union Carbide ruim 120 miljard gulden Felle brand in eactor Kalkar SOMS KUNNEN KERSTDAGEN JAREN DUREN BESCHULDIGINGEN NA AFLOOP KAPING: Nucleaire winter minder erg dan verwacht Lang proces in strafzaak-Kamer voorkomen UITENLAND C&klaeScwiwnt WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 PAGINA 11 INA "egenstanders apartheid rlaten Brits consulaat ■KI ANNESBURG De drie tegenstanders de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, die 13 september hun toevlucht hebben gezocht het Britse consulaat in Durban, zullen het jouw vandaag verlaten. Dit heeft Faroek een woordvoerder van de apartheidsac- isten, gisteren bekend gemaakt. Volgens ier menen de drie dissidenten met hun ver- f in het consulaat „maximale publiciteit te iben bereikt voor de rassenongelijkheid, on- ■drukking, detenties zonder proces en het billijke apartheidssysteem". Afgelopen andag werd in Zuid-Afrika de hechtenis i 14 apartheidsactivisten opgeheven, maar van hen werden onmiddellijk opnieuw ge- esteerd. De drie dissidenten vrezen dat ook van verraad beschuldigd zullen worden. Duizenden Ethiopische joden vluchten naar Israël NEW YORK Duizenden Ethiopische joden zijn de afgelopen maanden naar Israël gevlo gen om aan de hongersnood in hun land te ontkomen. Dat meldde het Amerikaanse dag blad New York Times. Volgens het blad wordt de luchtbrug verzorgd door derde lan den. Verwacht wordt dat in totaal ongeveer de helft van de ongeveer 30.000 joden uit het noordwesten van Ethiopië naar Israël zal gaan. Tot nu toe is het uitwijken van de joden naar Israël buiten de publiciteit gehouden uit vrees dat Ethiopië hieraan een einde zou ma ken. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft al laten weten dat zijn land 350 miljoen gulden nodig heeft om de Ethiopische joden op te nemen. Pijpleidingennet NAVO van vitaal belang BRUSSEL Het pijpleidingennet van de NAVO in Europa, dat gisterochtend in België het mikpunt was van een se rie aanslagen is van vitaal belang voor het Atlantisch bondgenootschap. Dit is gisteren door een NAVO-woordvoerder bevestigd. De aanslagen zijn opgeëist door de extreem-linkse organisatie Strijdende Communistische Cellen. Het leidingnet in Midden-Europa is vooral in oorlogstijd van zeer groot be lang. Nederland, België, Frankrijk, Lu xemburg en West-Duitsland zijn direct afhankelijk van het leidingnet. Russen vinden gave eieren van dinosaurus LENINGRAD Russische archeologen hebben in Centraal-Azië voor het eerst een nest gave ei eren gevonden van het prehistorische reptiel di- nonaurus. De ouderdom van de eieren wordt ge schat op 105 miljoen jaar. De archeologen deden hun vondst in het gebied van de Fergana-berg- keten. De leider van een archeologische expesi- tie, Lev Nesov, verklaarde dat men kennelijk een unieke broedplaats van de reusachtige hage dissen heeft gevonden, die miljoenen jaren in deze streek moeten hebben geleefd. Volgens de Russische onderzoeker overtreft deze ontdek king eerdere vondsten in de Gobi-woestijn in Mongolië, waar tot dusver de meeste overblijfse len van dinosarusen aan de oppervlakte zijn ge bracht. Sovjet - raketontwerper Tsjelomej overleden MOSKOU De 70-jarige Russische raketten-ontwer per Vladimir Tsjelomej is overleden. Dat is gisteren door het persbureau Tass meegedeeld. Tsjelomej. die 29 jaar lang aan het hoofd van een „belangrijk wetenschap pelijk onderzoeks-, ontwerp en ontwikkelingsbureau" stond, is volgens Tass zater dag overleden. Zoon schiet zieke vader op diens verzoek dood PARIJS Een 30-jarige Fransman heeft in een ziekenhuis zijn onge neeslijk zieke vader doodgeschoten Volgens de justitie belde de man vervolgens de politie en zei dat hij gevolg had gegeven aan de wens van zijn 67-jange vader. Naar de zoon vertelde had zijn vader, een oud-mi- litair, hem maandagavond ingelicht' over zijn lijden en tegen hem gezegd., „Dat wil je zo toch niet laten?" De zoon kwam gistermorgen met een: revolver van groot kaliber terug enk schoot zijn vader dood. De familie, die niet van tevoren was ingelicht, steunde meteen de zoon. De justitie heeft stappen ondernomen. )EN HAAG Wordt et Midden-Oosten over- poeld door een nieuwe olf van terreur? De ka- ing van de Koeweitse .irbus en de moordaan- ag op een Jordaanse di- lomaat in Boekarest (vo- ige week dinsdag) lijken liet zonder meer afgè- laan te kunnen worden ls twee los van elkaar taande incidenten, die oevallig op dezelfde dag ilaatsvonden. Weliswaar de verantwoordelijk- ïeid voor beide terreur- I I icties door twee verschil- I lende groeperingen opge- it, maar dat neemt niet dat vorige week [insdag de regeringen 'an twee gematigde Ara- lische landen werden ge- roffen. Zowel Koeweit lis Jordanië steunen Irak Invoorwaardelijk in de ïorlog tegen Iran en bei- landen onderhouden [oede contacten met de resterse landen. Ijlerden terreuracties in het «gin van de jaren zeventig peestal onmiddellijk opgeëist foor een min of meer beken- Je groepering, sinds de revo- ptie in Iran in 1979 en de op- lomst van het gewapend isla- nitisch-fundamentalisme leeft de terreur in het Mid- en-Oosten geleidelijk myste- lieuze vormen aangenomen, to weet vrijwel niemand pre- lies wat de. Jihad al-Islami Islamitische Heilige Oorlog) s, die met de kaping van het toeweitse passagiersvliegtuig pn nieuw sinister feit op aar terreurlijst heeft bijge- phreven. [elen houden er rekening nee dat de Jihad al-Islami pen hecht georganiseerde be leging is. Volgens dezetheo- le zou de Jihad niet veel neer zijn dan een begrip, faarvan in principe elke isla mitische terreur-groepering gebruik kan maken. Zo zou de kaping van de Koeweitse Airbus uitgevoerd zijn door vier of vijf Libanese sji'iten, die met hun actie de vrijlating van dertien in Koeweit ge vangen zittende moslim-fun damentalisten wilden afdwin gen. Deze gevangenen waren vorig jaar betrokken bij een serie-aanslagen in Koeweit. Deze aanslagen werden opge ëist door de pro-Iraanse mos lim-groepering Al-Da'wa al- Islamia (Islamitische Roep), die tot 1980 met name in Irak actief is geweest. Pro-Iraans De Jihad-beweging, die de af gelopen jaren niet alleen ac ties heeft uitgevoerd tegen ge matigde Arabische regeringen maar ook de verantwoorde lijkheid heeft geclaimd voor zelfmoord-acties op Israëli sche, Amerikaanse en Franse doelen in Libanon, staat ideo logisch gezien dicht bij het re gime in Iran. Sinds de kaping van de Koeweitse Airbus dringt zich dan ook opnieuw de vraag op óf en in hoeverre de terreur vanv Arabische moslim-fundamentalisten vanuit Teheran wordt gecoör dineerd. De regering van Koeweit heeft Iran formeel bedankt voor de beëindiging, zondaga vond, van de kaping. Maar in de Koeweitse pers is fel uitge haald naar het regime in Iran. Volgens het officiële dagblad, de Arab Times, „bestond er een vorm van samenwerking tussen de kapers en Iraanse autoriteiten". Deze mening is eind vorige week, toen de onderhandelin gen tussen Koeweit en de ka pers op niets dreigden uit te lopen, officieel in het open baar gebracht door hoge Koe weitse functionarissen. Vol gens hen hadden de Iraanse autoriteiten al eerder de ka ping kunnen beëindigen, maar zouden zij hiervan heb ben afgezien omdat de actie ook hun belangen diende. Kritiek van VS Behalve Koeweit sluit ook de Amerikaanse regering een Iraanse betrokkenheid niet uit. Robert Oakley, hoofd van de afdeling contra-terrorisme van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, verklaarde vorige week don derdag al dat „wij van me ning zijn dat er van de kant van de Iraanse regering spra ke is van veel sympathie, zo niet steun en actieve deelna me" aan de kapingsactie. Het Witte Huis heeft Iran er giste ren andermaal van beschul digd de kapers te hebben ge holpen. Washington wil van Teheran een verklaring over het verloop van de kaping en heeft Iran opgeroepen de ka pers te berechten of anders uit te wijzen naar Koewit. Iran heeft al deze beschuldi gingen „als ongegrond" van de hand gewezen. Volgens Teheran zijn ze „de moeite van een reactie niet waard". Toch somde de Iraanse rege ring maandag in een uitge breide verklaring de argu menten op waarom niet eer der tot een beëindiging van de kaping was overgegaan. Hoewel de regeringsverkla ring een zeer plausibele in druk maakt, roept de uit spraak die de Iraanse presi dent Khamenei maandag avond deed toch weer de no dige twijfels op. Volgens Kha menei had de kaping drie da gen eerder beëindigd kunnen worden als „de Koeweitse functionarissen niet zo nalatig waren geweest". Dit versterkt de indruk dat de Iraanse re gering de eisen van de kapers in zekere zin ondersteunde en dat zij verwachtte dat Koe weit hierover zou willen on derhandelen. Geen bewijzen Harde bewijzen van een mo gelijke Iraanse betrokkenheid bij de kaping zijn er niet en zullen waarschijnlijk ook nooit worden gevonden. Daarom zijn verklaringen van gegijzelde passagiers des te belangrijker. Volgens twee Pakistaanse in zittenden zijn de kapers door de Iraanse autoriteiten gehol pen. Zij zeiden te hebben ge zien dat de kapers aanvanke lijk over slechts één pistool en één handgranaat beschikten. Nadat het gekaapte toestel op het vliegveld van Teheran was geland en de kapers de eerste onderhandelingen met de Iraanse autoriteiten achter de rug hadden, beschikten zij ineens over een revolver van een zwaarder kaliber, hand boeien en nylon touwen, zo lieten deze twee Pakistaanse ex-gijzelaars weten. Behalve de reacties van de passagiers roept ook de Iraan se reddingsoperatie de nodige twijfels op. Volgens Teheran hadden de kapers om een schoonmaakploeg gevraagd, die de rommel in het vliegtuig zou moeten opruimen. De Iraanse autoriteiten zeiden hierop te zijn ingegaan, maar stuurden een aantal comman do's die als schoonmakers wa ren verkleed en de kapers wisten uit te schakelen. Opmerkelijk in deze toe dracht is dat de uiterst ner veuze kapers om een schoon maakploeg hadden verzocht op het moment dat zij geheel en al voorbereid waren om het toestel op te blazen. Zij zouden zelfs al hun laatste ge bed hadden gedaan. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat mensen die op het punt staan een zelfmoord-actie uit te voeren, nog een huiselijk oog hebben voor rommel. De kaping van de Koeweitse Airbus is weliswaar door Iran beëindigd, maar de indruk blijft bestaan dat de kaping niet tegen de wil van de Iraanse autoriteiten is uitge voerd. Dit feit, en de stille goedkeuring die Teheran heeft gegeven aan eerdere ac ties van de Jihad-beweging, duiden erop dat er in de na bije toekomst waarschijnlijk nog meerdere terreurdaden te verwachten zijn. RICK KERSJES (Van onze correspondent Gerard Kessels) NN Op het dak van de snelle kweekreactor in Kalkar |ft op 22 november een felle brand gewoed: De brand werd porzaakt door een storing in het leidingensysteem van de re- Ibr, waardoor ongeveer 50 liter natrium naar buiten trad. De jwer van de centrale, de firma SBK in Essen, heeft alles ge in om het voorval geheim te houden. Minister Wilhelm Fart- ann van Volksgezondheid van Noordrijn- Westfalen sprak eravond van een „catastrofale en volstrekt onacceptabele in- inatie-politiek van de bouwer". Dat er iets niet in orde was l dé snelle kweekreactor, werd door een Nederlandse binnen- pper ontdekt, die een vuurgloed zag op het dak van de kern- Itrale. Nadat hij alarm geslagen had, ging de brandweer van kerncentrale, die niet wist dat er natrium in het spel was, het Ir met water te lijf. Toen dat een averechts effect had en de pd zich sterk uitbreidde werd overgestapt op schuim, waar- e het vuur uiteindelijk gedoofd kon worden. De centrale, kraan twaalf jaar is gewerkt en die bijna zeven miljard mark ft gekost, is medio 1985 bedrijfsklaar. Mij r «mp 41 Negen doden bij zwaar verkeers ongeval Een veelvoudige botsing in dikke mist op een auto snelweg ten zuiden van Londen heeft gisteren het leven gekost aan negen personen. Enkelen van hen verbrand den levend. Zo n 22 voertuigen, waaron der negen vracht wagens, reden op elkaar in na een botsing tussen twee personenwagens. De aanrijdingen ver oorzaakten een oor verdovend lawaai en een enorme ra vage. Nadien bleek dat de hoeveelheid verwrongen staal maar een goede 36 meter lang was, zo dicht zaten de wrak stukken in elkaar. BHOPAL Amerikaane advocaten hebben bij een rechtbank in New York een tweede eis tot schade vergoeding ingediend te gen Union Carbide, de ei genaar van de giffabriek in het Indiase Bhopal. De hoogte van de geëiste schadevergoeding is 70 miljard gulden. Eerder was al een eis ingediend van 52,5 miljard gulden. De nieuwe eis tot schadever goeding is ingediend namens ongeveer 10.000 overleven den van de giframp, die de afgelopen dagen door Ameri kaanse advocaten zijn gere gistreerd als potentiële cliën ten. Ook de Indiase autoritei ten onderzoeken of Union Carbide financieel aanspra kelijk kan worden gesteld voor de gevolgen van de ramp. Behalve tegen Union Carbide zijn ook schade claims ingediend tegen de re gering van de deelstaat waarin Bhopal ligt, Madhya Pradesh, die onvoldoende toezicht zou hebben gehou den. Een advocaat heeft voor elk gezin waarin doden of gewonden zijn gevallen een schadevergoeding geëist van 500.000 roepiah (rond 140.000 gulden). De ramp heeft aan 2.500 mensen het leven ge kost. Meer dan 125.000 men sen zijn behandeld in de zie kenhuizen, waar zich nog steeds nieuwe patiënten met ademhalingsmoeilijkheden en oogklachten melden. On der de hulpverleners heeft zich ook moeder Teresa ge schaard. Zij wil zich bekom meren om de kinderen die bij de ramp hun ouders heb ben verloren. De autoriteiten in Bhopal hebben gisteren besloten de krottenwijken rond de fa briek van Union Carbide te ontruimen. Na de evacuatie kunnen gemakkelijker werkzaamheden worden verricht om de ongeveer vijftien ton giftig gas onscha delijk te maken, die nog in een ondergronds reservoir is opgeslagen. Volgens de pre mier van de deelstaat Mad hya Pradesh, Arjun Singh, is er geen enkele reden voor paniek en zijn de technici er zeker van dat zij de noodza kelijke werkzaamheden vei lig kunnen uitvoeren. Een groep van ongeveer zes tig buitenlandse wetenschap pelijk onderzoekers, onder wie deskundigen op het ge bied van chemische oorlog, zouden op het ogenblik in Bhopal zijn om informatie te verzamelen over de medi sche gevolgen van het ont snappen van de gifwolk. Volgens het Indiase PTI, die een anonieme medische functionaris in Bhopal citeer de, houden de deskundigen zich op onder de Amerikaan se, Britse, Canadese en West- duitse artsen die „in naam van" humanitaire organisa ties naar het rampgebied zijn gestuurd. ADVERTENTIE Briljant Idee Onvergankelijke schoonheid. Geel- of wit gouden alliance-ring met 10 briljanten (026 kar. loepzuiver wit) van 1495.- voor 995,- Charmante gouden ring Aparte ci met 3 loepzuivere witte geel goud met 2 briljanten (0.11 kar.) 675,- diamanten van 290,- vo 229,-In zilver 39, Eindeloze vanatie in geel- ol wit gouden solitair- oorknoppen van 119.- tot 9950,- Afgebeeld met 0,11 kar. van 300, voor 198,- Exclusieve hanger in combinatie van geel- en wit goud met 6 diamanten en een cultivé parel450,- (exd. collier) SIEBEL HEEFT ER MEER VAN ledingen geldig t/m 29 december 1984. echter zolang de voorraad Maak kennis met de dierenwereld in miniatuur Dolfijnen, walvissen, nijlpaarden, ooievaars, enz. Afgebeelde zilveren pinguïn in 3 maten 32,-, 59, en 95, „Trois nves"-ring, strakke compositie in 3 kleuren ;l goud 375,- Met briljant 795, JUWEllERS Amsterdam, Kalverstraat 121-123; Rotterdam. Stadhuisplein 24-26; Den Haag. Lange Poten 9-11ütrechL Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Nu ook in: Amsterdam Noord, Buikslotermeerplein 61Hilversum, Kerkstraat 75; Alkmaar, Langestraat 22. INFORMATIE OVER FILMS MltZHX THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA RAPPORT VS OVER GEVOLGEN KERNOORLOG WASHINGTON Een nieuw Amerikaans rap port, dat speciaal bestemd is voor het Pentagon, is aanzienlijk minder dra matisch over een nucleai re winter, die volgens an dere deskundigen al bij een beperkt conflict met kernwapens een einde aan de beschaving zou maken. De deskundigen van de Ame rikaanse academie van weten schappen, die gisteren hun rapport presenteerden, advise ren vooral nader onderzoek naar de gevolgen in de vorm van rook en stof die in combi natie met straling een sterke temperatuurdaling aan het aardoppervlak kunnen veroor zaken. Het rapport gaat er van uit dat in een conflict de helft van de kernwapens in de we-" reld zouden worden gebruikt boven de landmassa's van de NAVO en het Warschau-Pact. Eén van de deskundigen zei evenwel te menen dat een nu cleaire winter het einde zou kunnen betekenen van mense lijk leven op het noordelijk halfrond. Zou een kernoorlog in de zo mer worden uitgevochten, dan zou dit tot een daling van de temperatuur van 10 a 25 gra den in de landen met een ge matigd klimaat kunnen leiden Een aanval in de winter zou daarentegen weinig effect hebben op de temperaturen in de landen van het noordelijk halfrond WM STEAJEMHAOtJJ (Vervolg van de voorpagina) LOS ANGELES Het onderhandelingsresultaat maakt een kostbaar en langdurig strafproces te gen Kamer en zijn 67-jari- ge medeverdachte* Ber nard Whitney, overbodig. Het proces zou op 8 janua ri beginnen. Volgens een woordvoerster van de rechtbank in Los An geles hadden zowel Whitney als Kamer gisteren ruim een uur nodig om schuld te be kennen op drie van de 57 punten van de aanklacht te gen het tweetal. De rechter, Richard Gadbois, spreekt op 11 januari het vonnis uit. Tot die tijd blijft Kamer in de ge vangenis. Whitney loopt vrij rond na het storten van een grote borgsom. Kamer en Whitney was ten laste gelegd dat zij duizenden beleggers in Nederland. Belgie en West-Duitsland geld hebben afgetroggeld met het verhaal dat zij het zouden beleggen in grond- en onroerend- -goedprojecten in de VS De door belastingvoordelen aangelokte investeerders be taalden echter veel te veel voor de grond. Verder bleek de financiering in de meeste gevallen een wassen neus Door toe te geven dat zij frauduleuze bedoelingen hadden met hun onroerend- goedprojecten zullen beiden nu veroordeeld worden we- Rossbacher. Met Kamer is afgesproken dat hij hier drie jaar voor krijgt. De dag voor de uitspraak zal Rossbacher die straf ook formeel eisen Aangenomen mag echter worden dat Kamer op of snel na 11 januari zijn koffers kan pakken, zo zei Rossbacher De Nederlander heeft er al een voorarrest van vijftien maanden op zitten. In Ne derland loopt overigens ook; nog een strafzaak tegen Ka mer

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11