Surinamers gespannen in afwachting dodenherdenking Nieuwe wet legaliseert Italiaanse tv-piraten Voor kleine Musici. Weer aanval op Ploeg VERHAGEN Bisschop Gijsen scherpt voorschriften aan Stadspost en PTT in de slag om kerstpost Dolman: ziekenfondsen moeten zich opheffen BKR wordt strenger Ceidóc Souaa/nt BINNENLAND CcidócSouocwt ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 PAGINA XP vecht naam nieuwe partij Janmaat aan DEN HAAG De Centrumpartij vindt dat de nieuwe partij die het Kamerlid Janmaat opgericht heeft, zich niet meer mag bedienen van de naam Centrum Democraten. „De naam Centrum Democraten lijkt te veel op de naam Centrumpartij en sticht daarom verwarring onder de leden en aspirant-leden van de Cen trumpartij", zo meent het bestuur van de CP. De Centrumpartij vindt dat de Haagse kantonrechter Jan maat moet verbieden nog langer de naam Centrum Democraten te bezi gen. Janmaat vertegenwoordigde tot voor kort de Centrumpartij in de Tweede Kamer. In oktober werd hij uit de partij gezet. DEN HAAG Vanuit de Tweede Kamer is weer de aanval ingezet op staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij). Deze heeft omstreden uitlatingen gedaan in een vraagge sprek met het Algemeen Dagblad. Ploeg zou in het AD heb ben gezegd dat dienstweigeraars en gewetensbezwaarden „voornamelijk uit extreem-linkse groeperingen worden ge- recruteerd". De PSP'er Willems wil dat minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) afstand neemt van Ploeg's opvattingen. Willems wil ook van De Koning weten of deze Ploeg's opvatting deelt dat de Tweede Wereldoorlog en de jodenvervolging niet plaatsgehad zouden hebben als in 1940 „niet te veel was toegegeven aan het gebroken geweer tje". Willems vindt dat Ploeg dienstweigeraars, gewetensbe zwaarden en pacifisten als politieke verdachten en moreel onverantwoordelijke burgers kwalificeert. Eerder kwam Ploeg in opspraak vanwege uitlatingen over de Anne Frank Stichting. Ploeg stelde dat de stichting een „crypto-commu- nistische" organisatie dreigt te worden. Iets meer kerstreizen DEN HAAG De reisorganisaties zijn allemaal tevreden over het aan tal boekingen voor de kerstdagen. Er is sprake van een lichte stijging. Ook dit jaar vliegen er weer meer men sen naar Spanje en de Canarische Eilanden. Sommige reisorganisaties spreken van een forse stijging on danks dat deze vakanties meestal duurder zijn. Bij de sneeuwvakanties is Oostenrijk nog steeds de absolute topper. De meeste reizigers bezoeken dit vakantieland met de auto of de bus. Ook de nieuwe trein naar de wintersportgebieden zit vaak vol. De krokusvakantie gaat eveneens lek ker. Het ziet er naar uit dat in de toekomst de krokusvakantie druk ker wordt dan de kerstvakantie. Kabinet dringt aan op 32-uursbanen jongeren DEN HAAG Het kabinet wil vasthouden aan het plan om jonge ren alleen voor 32 uur per week in dienst te nemen bij de rijksover heid. Om het bedrijfsleven daar ook toe over te halen zal minister De Koning (Sociale Zaken) snel overleg met de werkgevers gaan voeren. Het bedrijfsleven wil jon geren nu banen van 36 uur per week aanbieden. „Het is ons erg veel waard om aan de banen van 32 uur vast te houden", aldus pre mier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad. „Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) kan het niet alleen doen". Geen straf voor zoon die vader doodstak UTRECHT Hij kon niet anders. Toen hij zijn moe der tijdens de zoveelste ruzie met zijn vader zo hard hoorde gillen dacht hij dat haar laatste uur geslagen was. In een flits griste hij het sierzwaard van de muur. vloog naar beneden en stak zijn vader door het hart. Voor de officier van justitie staat het vast dat een 21-jarige jongeman uit Kreukelen, die zich giste ren voor de rechtbank in Utrecht moest verantwoor den, uit noodweer heeft gehandeld en moet worden ontslagen van rechtsvervolging. „Hij werd gedreven door de angst dat deze ruzie zijn moeder fataal zou worden", aldus de officier. Die angst was niet uit de lucht gegrepen. De officier moest beamen dat de va der van de verdachte een bruut was geweest Een 25-jarige Nijmegenaar heeft bekend op 27 no vember 63-jarige vader te hebben doodgeschoten. Schade door brand Helmond - 10 miljoen HELMOND De brand die gistermorgen een opslagloods in Helmond volledig in de as legde, heeft een schade aangt- richt van zeker tien mB- joen gulden. In de loods la gen tuinmeubelen opgesla gen van de sociale werk- [>laats en carnavalsartike- en van een groothandel. Al deze spullen zijn verlo ren gegaan. De oorzaak van ae brand is niet be kend. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Maker naaktfoto 's - dCThoofdagente eist l*rtt\geld Nieuwe Revu AMSTERDAM De Amster- idamse fotograaf Suki Lange- „„^jreis heeft 50.000 gulden geëist van het weekblad Nieuwe Revu voor het zonder toestem ming overnemen van een serie naaktfoto's van de Velsense hoofdagente Miriam Willems uit de Nederlandse Playboy. Zijn advocaat verlangde dat bedrag gisteren in een kort ge ding tegen Nieuwe Revu. Nieuwe Revu heeft met het overnemen van die foto's, zon der overigens aan te geven waar ze vandaan kwamen, in breuk gepleegd op het auteurs recht, zo voegde hij er aan toe. Volgens de advocaat heeft Langereis schade ondervon den door het overnemen van de foto's door Nieuwe Revu. Zo heeft een fotomodel van in ternationale allure de samen werking met Langereis afge zegd. Ook is het aanbod van fotomodellen bij Playboy sterk verminderd, sinds het overne men van de genoemde foto's in Nieuwe Revu. „Bovendien is de eer en goede naam van de fotograaf aangetast". gnog. die ,4a, men ist en dan ii men gena- aryan I .ver-' Pa- kóu- der ?rgas.- t hoe; 1 ge- coffie slotte een heb ?ertig n gij met Gier inig? hadt ziek Lubbers: nieuwe PvdA-visie op minima is zuur voor kabinet" DEN HAAG De PvdA ont trekt zich niet langer aan de feiten nu de partij heeft beslo ten geen koopkrachtgaranties meer voor de minima te ge ven. Deze reactie heeft pre- mier Lubbers gisteren na het I kabinetsberaad gegeven. De premier stelde dat de hele A discussie die binnen de PvdA over de minima gevoerd is Vnauw aansluit bij opmerkin- ïgen van hemzelf recent ge- daan in de Eerste Kamer. Lubbers noemde „het wel een beetje zuur" om nu het stand punt van de PvdA te moeten lézen terwijl juist deze partij in het verleden het kabinet en hét CDA fel heeft aangevallen H voor het beleid inzake de mi ll nima. „Ik heb het vermoeden !!"i dat als de PvdA nu zou rege- **-■< ren, men op precies hetzelfde Wil- punt uit zou komen als wij", aldus de premier. (ADVERTENTIE) E computer NuookiH Denmagl kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb 85939. 2508 CP Den Haag, 070-646925 Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De Bou- terse-gezinde Unie voor Volksdemocratie in Suri name staat na het incident van afgelopen maandag voor de AVRO-televisie op scherp. Voorzitter R. Wormer zei dat zijn orga nisatie vandaag, bij de herdenking van de 15 de cembermoorden, gezorgd heeft voor een afdoende bescherming van „Suri naams grondgebied". Te genstanders van het mili taire regime willen van daag bij het Surinaamse consulaat in Amsterdam een fakkeloptocht hou den. Volgens Wormer kan de poli tie deze demonstratie beter verbieden. De herdenking heeft volgens hem het karak ter van een provocatie. „Zo lang de organisator van de tocht, Jankie, toestemming krijgt voor zijn demonstratie, zullen wij hem van Surinaams grondgebied weren". Wormer riep de Nederlandse overheid naar aanleiding van de gebeurtenissen in de televi siestudio ook op de groeperin gen die het verzet tegen Bou- terse organiseren te verbieden. Volgens Wormer heeft zijn verbale tegenspeler in het te levisiedebat, Somohardjo, op geroepen tot militaire activi teiten op Nederlands grondge bied. Wormer is bang dat daarbij onschuldige slachtof fers zullen vallen, zo zei hij. Wormer zei donderdag in het door de politie zwaar bewaak te perscentrum Nieuwspoort dat geweld tusssen de Surina mers in Nederland niets op lost. Volgens Wormer wil een kleine groep Surinamers het verzet tegen het regime in Pa ramaribo voortzetten, maar ziet deze groep met lede ogen aan dat haar laatste wapen, de stopzetting van de ontwikke lingshulp, vandaag of morgen uit haar handen wordt gesla gen. De man die maandag voor alle opschudding zorgde, Wormers lijfwacht E. Wolf, alias Tjon, liet een enigszins afwijkend geluid horen. Naar zijn zeggen is er op hem geschoten en heeft hij daarbij drie tanden verloren. „Ik beschouw dat als een lening. Ik zal op mijn ei gen redelijke manier terugbe talen". Wormer verklaarde echter onmiddellijk dat hij geen represailles overweegt. „De Nederlandse justitie heeft de zaak in handen". Uit vrees voor harde confrontaties tussen Surinamers heeft het consulaatsgebouw van de Repu bliek Suriname in de hoofdstad beveiligd met een hekwerk van twee meter hoog voorzien van scherpe punten. Vandaag, 8 december, vinden naar aanleiding van de december-moorden in 1982 herdenkingsbijeenkomsten plaats. ROERMOND De bisschop van Roermond, mgr.dr. J. Gijsen, heeft gisteren in zijn bisdom een speciale uitgave van het bis domblad in een oplage van 140.000 exemplaren laten versprei den, gewijd'aan de eucharistie. Daarin scherpt hij de voorschrif ten aan die voor roomskatholieken gelden wanneer zij de com munie willen ontvangen. Naar de mening van bisschop Gijsen kunnen roomskatholieken die in concubinaat leven of als ongehuwden samenwonen, de commiyiie niet waardig ontvangen omdat zij „zware zonden" bedrijven. Op een lijn plaatst hij roomskatholieken die alleen een burger lijk huwelijk hebben gesloten, die abortus provocatus plegen of medewerking daaraan verlenen, die lasteren, kwaadspreken, diefstallen plegen of onwaarheid spreken. Zij moeten de ontstane schade herstellen en eerst de persoonlij ke biecht spreken willen zij weer waardig de communie ontvan gen. Niet-katholieken die geloven in de roomskatholieke leer over de eucharistie en ter communie willen gaan krijgen van hem de raad zich eerst te bekeren tot het roomskathclicisme. De bisschop van Roermond heeft er ook bezwaar tegen dat roomskatholieken die de zondagsplicht niet vervullen toch ter communie gaan. De priesters moeten hun gelovigen wijzen op de kerkelijke voorschriften over de communie. Aartsbisschop Simonis noemt het Platform Initiatieven Pausbe zoek (PIP) een „ongelukkige" zaak. In het kader van het bezoek van de paus aan ons land wil het PIP een presentatie geven van vernieuwingsgezinde stromingen binnen de kerk. Het PIP heeft volgens Simonis heel duidelijk de opzet een alternatief geluid naar buiten te willen brengen. Hij vreest dat hierdoor „een zeer verkeerd beeld" van de Nederlandse kerkprovincie in de we reldpers kan komen. 'Boycot Krugerrand' Tegenstanders van apartheid hebben gisteren op het dak van de Amro-bank in Amsterdam een demonstratie gehouden tegen de verkoop van de Zuidafrikaanse Krugerrand. Hulp voor boer die door superheffing in problemen komt DEN HAAG Boeren die door het betalen van de super heffing in zodanige financiële problemen komen dat zij le ningen van banken niet meer kunnen afbetalen, kunnen fi nanciële hulp van de overheid krijgen. Een regeling daarvoor is gisteren ingegaan. Om voor de financiële hulp in aanmerking te komen moet de boer zich voor meer dan 60% met de melkveehouderij bezig houden. De boer moet min stens de helft van zijn arbeids tijd in de landbouw actief ziin. Hij moet ook meer dan 50% van zijn inkomen uit de land bouw halen. Het moet gaan om vakbekwa me ondernemers die een ge zond bedrijf hebben met ge noeg perpectief voor de toe komst. De overheid zal, als de boer leningen van banken niet meer kan afbetalen, dat drie jaar lang voor hem doen. Daarna moet de boer het rijk gaan terugbetalen. DEN HAAG Tussen de PTT en de stadspostdienstrfn dreigt dit jaar voor het eerst een geduchte concurren tieslag om de kerstpost te ontstaan. Doordat de diensten samenwerken bestaat de mogelijkheid om alle streekpost (mits het drukwerk betreft) binnen de regio door particuliere diensten te laten bezorgen tegen lagere tarieven. Van de 120 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten, die er gewooh- lijk in Nederland worden verzonden, hopen de stadspostdiensten er dit jaar dan ook tenminste 10 miljoen voor hun rekening ie nemen. De stadspost bezorgt een kaart in een enveloppe voor 45 cent, ffi zonder enveloppe voor 40 cent. De PTT rekent respectievelijk 60 en 50 cent. In verschillende provincies hebben de stadspostdieh- sten honderdduizenden folders verspreid om het publiek op dat prijsverschil te wijzen. De post kan worden afgeleverd bij de stadspostkantoren, maar ook bij agentschappen in supermarkten en sigarenwinkels. Steeds meer diensten werken verder met eigen postzegels, die eveneens bij de agentschappen kunnen worden gekocht. Vorig jaar waren er in Nederland 10 stadspostdiensten, intussen is dat aantal uitgegroeid tot 80. Samen bestrijken zij bijna de helft van het Nederlands grondgebied. De diensten moeten zich beperken tot het rondbrengen van drukwerk, omdat de brief post het monopolie is van de PTT. De PTT zegt zich voorlopig geen zorgen te maken over de ver wachting dat de PTT bijna tien procent van de kerstdrukte aan de stadspost zal kwijtraken. „Eerst zien, dan commentaar". AMSTERDAM Kamervoorzitter Dolman wil dat ziekenfond sen streven naar hun eigen opheffing. Dolman heeft vandaag gepleit voor een integrale ziektekostenverzekering voor ieder een. Deze volksverzekering zou wat de beleidsvorming betreft moeten opgaan in het totale voorzieningenpakket, dat de ge meentelijke overheden hun burgers aanbieden. „Oorlog is te belangrijk om over te laten aan de generaals. De gezondheidszorg is te belangrijk om over te laten aan de artsen", zo vindt de Kamervoorzitter. Naar zijn mening gaat in de huidi ge situatie veel deskundigheid verloren door de sterk versnip perde en gebureaucratiseerde organisatie. Voorzitter Boonen van Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) is ook voor een volksverzekering. „Het regeringsplan otn de vrijwillige verzekering op te heffen vinden wij dan ook een slechte zaak, omdat het de weg naar een volksverzekering blok keert". Grote waardering voor Een voor Afrika-programma HILVERSUM De marathon-uitzendingen van 26 november op radio en tv voor de actie Een voor Afrika zijn door het pa- bliek goed gewaardeerd. Van de bijna negen miljoen mensen die hebben geluisterd of gekeken was het overgrote deel tevredeg over de informatieve opzet van de programma's. Wel vonden veel mensen dat de combinatie van schrijnend» beelden uit de hongergebieden en afwisselend muziek en amu sement toch weinig gelukkig was. Dit blijkt uit een uitgebreid onderzoek van de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS De waardering voor het program ma was hoog (7,5), en gemiddeld werd ruim vier uur naar dè actie gekeken en geluisterd. Meer dan 90% heeft grote waardering voor de informatieve op zet en de presentatie van het Een voor Afrika-programma. Veel kijkers zeiden geroerd te ziin door de impressies uit de rampge bieden, en ook het succesvolle verloop van de actie maakte grot* indruk. Slechts zeer weinig Nederlanders blijken moeite te heb^ ben met de manier waarop geld is ingezameld (Van onze correspondent Cees Manders) ROME - De Italiaanse re gering wil een beperking van de stortvloed van Amerikaanse films op de particuliere televisienet ten. De particuliere zen ders, die momenteel ei genlijk nog illegale pira ten zijn, worden in een nieuwe tv-wet ertoe ver plicht een kwart van alle films of filmseries in Italië of in de rest van de Euro pese Gemeenschap af te nemen. De bedoeling van de regering is niet zozeer het culturele peil van de Italiaanse tv-kijker te be schermen, alswel de eigen nationale filmindustrie te stimuleren. De RAI, de Italiaanse staats-tv, heeft slechts een gering onder deel van haar program ma's voor de Amerikaanse filmproducten gereser veerd. De Italiaanse piratenzenders zullen overigens blij zijn met de nieuwe wet. Want zij wor den er volledig door gelegali seerd. Italië heeft honderden tv-piraten, die meestal lokaal opereren, maar soms ook na tionaal en zodoende de RAI ernstige concurrentie aandoen. De bekendste nationale tv-pi raten zijn Retteouattro, Canale 5, en Italia 1, alle drie eigen dom van de financier Berlus coni. De Italiaanse Postwet zegt dat elke tv-zender een machtiging nodig heeft en be slist niet nationaal mag uitzen den. Maar de stations van Ber lusconi en consorten hebben deze bepalingen altijd gene geerd, zonder dat er eén rege ring bij machte was daar een stokje voor te steken. Het is al tijd een kwestie van macht ge weest, en financiers als Berlus coni zijn in Italië machtiger dan vele politici. Twee maanden geleden schraapten enkele (onafhanke lijke) rechters de moed bij el kaar om Berlusconi's privé-s- tations te verzegelen. Maar een regeringsdecreet maakte aan die „onhoudbare toestand" direct een eind. Vorige week stemde het parlement dat de creet weg en prompt legde een rechter weer beslag op Berlus coni's tv-stations. Dezer dagen heeft de regering dat beslag opnieuw opgeheven, door mid del van een nieuw decreet, dat uit zal monden in een wet die de hele privé-sector moet lega liseren. Als die nieuwe wet er door komt (gezien de overeenstem ming tussen de partijen is dat te verwachten), dan komt er een einde aan de tv-oorlog die de laatste vijftien jaar in Italië in alle hevigheid heeft ge woed. Onder de nieuwe wet blijft de RAI de enige die na tionale uitzendingen mag ver zorgen. De rest (de privé-zen- ders) moet zich beperken tot plaats of regio. Dat neemt niet weg dat de kijkers in Noord en Zuid-Italië gerust op het zelfde moment naar een film op bij voorbeeld Canale 5 kun nen gaan zitten kijken. Maar deze nationale „uitzending" moet dan het resultaat zijn van de verspreiding van videocas settes, die door lokale zenders tegelijk mogen worden afge speeld of afgedraaid. Een inge wikkelde toestand, maar dat is de enige manier om het natio nale monopolie van de staats- zender RAI te handhaven. De belangrijkste verandering in het Italiaanse ether-land is, dat de positie van de honder den piraten geregeld wordt, tenminste als zij dat willen. De wet verplicht elke piraat die legaal wil worden er toe zich binnen zestig dagen bij de overheid te melden, met ver melding van naam, toenaam, omzet en identiteit van geld schieters. Wellicht is dat voor een enkeling al reden genoeg in de illegaliteit te blijven. FRIEMELS Politie rolt dievenbende op APELDOORN Een recher cheteam van de politie in Apeldoorn en Deventer heeft twaalf mannen uit Apeldoorn, Steenderen, Venlo en Stand- daardbuiten aangehouden, die ervan worden verdacht 60 be drijven in Nederland en België te hebben opgelicht. In totaal kochten de mannen voor 600.000 gulden goederen, zon der deze te betalen De Rotterdamse politie heeft een grote dievenbende opge rold die in het afgelopen jaar circa 760.000 gulden heeft buitgemaakt. In totaal heeft de politie 37 verdachten, in de leeftijd van 20 tot 55 jaar, aan gehouden. DEN HAAG De Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) wordt aangescherpt. Niet al leen zijn de beoogde bezuini gingen aanmerkelijk achterge bleven bij de verwachtingen, ook is hier en daar de hand felicht bij de toepassing, taatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid heeft dit de Tweede Ka mer gisteren laten weten. De aanpassingen worden per 1 ja nuari van kracht. Bij de uitvoering van de per 1 januari 1984 aangepaste BKR is gebleken dat veel meer kunstenaars dan verondersteld een inkomen hadden om voor een BKR-uitkering in aanmer king te kunnen komen, zo schrijft De Graaf. Op de regeling werd wel rond 30 miljoen gulden bespaard, maar becijferd was dat dit het dubbele zou worden Er zitten dan ook nu niet slechts 2100 maar 3000 kunstenaars in de BKR. De bewindsman gaat paal en perk stellen aan het verschijn sel „fictieve verkopen", waar bij kunstenaars aan elkaar werk verkochten om zo een voldoende hoog inkomen te krijgen om een BKR-uitkering te kunnen ontvangen. „Dit begint op een beroepsver bod te lijken zo stelt H Vis set, ex-voorzittsr van de Be roepsvereniging van Beelden de Kunstenaars (BBK) in Am sterdam in reactie op de plan nen van De Graaf. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: De» ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per kwartaal I O automatisch per maand STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFIE NAAR; NAAM: j I ADRES POSTCODE/PLAATS I Stuur de bon ingerold aan de Leida* Courant, Antwoordnummer 996, 2500 VD Deo Haag (poategel met nodig)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5