Handdruk na afloop is 't mooiste van voetbal hier" Sockeycoach Aggiss wil Isycholoog inschakelen Afgekeurd ROKKAAN AZIZ DOUFIKAR VAN PEC ZWOLLE: Kent u Dave BennettNeen? Dan moet u vanavond pijlsnel naar Zwolle, want daar kunt deze nieuwste Engelse aanwinst voor het Nederlandse voetbal bewonde ren in het elftal van MVV. dat te gen PEC Zwolle speelt Barry Hughes, de trainer van MVV, heeft het dus toch voor el kaar met een kanjer voor zijn kwakkelende formatie. Maanden lang zeurde hij paardebaas, voet balsponsor en clubvoorzitter Leon Melchior de kop gek om een ver sterking. En zie: na een lange en vruchteloze strooptocht langs de velden van derde en vierde divisie clubs. reservebanken van de eerste en tweede divisie bemachtigde Hughes een lijstje met kandidaten. Maar er was iets merkwaardigs aan dat rijtje. Er stonden alleen maar namen op van voetballers die niet meer actief zijn. Spelers, die met een ernstige blessure uiteindelijk werden afgekeurd. En met de uit kering van een verzekeringsmaat schappij naar moeders pappot wa ren gestuurd. Dave Bennett is zon speler. Hij schijnt ooit bii Norwich City te hebben gespeeld, doet al geruime tijd niets meer, maar maakte tij dens een tien dagen durende trai ningsstage in de Ceusselt zo veel indruk op Hughes, dat hij een con tract kreeg en dus vanavond speelt. In Engeland lacht weer iemand in zijn vuistje. Mogelijk dezelfde ma kelaar die een paar maanden gele den een zekere Futcher bij NAC deponeerde. Het enige waarmee deze zich onderscheidde in Breda was zijn Engelse naam. Voor de rest kon hij nog geen deuk in een pakje boter schoppen. Maar even terug naar Bennett Hoe komt het toch dat ik bij voorbaat de nodige twijfels koester over zijn optreden hier'' Misschien ligt het aan Hughes, bij het ene volksdeel bekend als voetbaltrainer, bij het andere als de zanger van carna valsliedjes. Hughes heeft nog nooit een kanjer op de kop getikt Bij Haarlem haalde hij ooit Mase- field in huis. een niet onverdienste lijke rechtsback, maar dan een van het type waarvan het op de vader landse amateurvelden wemelt Bij Sparta trok hij ooit George en Robinson aan als centraal verdedi gingsduo, een span dat echter beter tot zijn recht kwam in het decor van een humoristisch televisiestuk. >o4 PAGfi— Ook bij Sparta contracteerde Hug hes de bekende Loggie, een speler die zich vrijwel louter onderscheid de door het incasseren van rode kaarten. Vandaar ook. dat hei voor de goede naam beduchte Sparta Loggie heenzond, iets wat FC Den Haag ook ooit eens deed met de van een even dubieuze reputatie voorziene Noor Albertsen. Bij FC Utrecht, waarheen Hughes vertrok in de verwachting bij een aanstaande topclub te belarxien ter wijl Sparta Europees ging spelen (oh ironie), introduceerde hij geen Britten. Maar nu bij MW ts het weer zo ver. Dave Bennett Een in zijn eigen land afgekeurde voetbal ler. die daar na het in ontvangst nemen van verzekeringscenten niet meer mag spelen. Maar hier wel. Europese commissie, bent u daar nog? Wel vragen stellen over het vrije voetballersverkeer tn de Gemeenschap, maar naar malver saties riekende transacties zoals met Bennett ongemoeid laten1 Hughes, die met zijn eigen act va ker het scherm haalt dan roe* zijn voetbalploegen, maakte *el meteen stampij in Maastricht Hij trok Smeets aan om hem samen met Nanninga spektakel te laten ma ken. Maar hij keerde al direct op zijn schreden terug. Smeets uerd overgedaan aan FC Den Haag Vervolgens zette Hughes routiniers als Van Marwijk en Van Bommel uit de ploeg. Ondertussen bleef hij maar doorzeuren over versterkin gen. Hij onderstteepte zijn voor keur voor vliegen hetgeen al enige keren per week blijkt uit een luchtreisje van Schiphol naar Maastricht door een paar keer in Engeland rond te neuzen. Zonder resultaat. Tot een relatie belde en Bennett naar voren schoof. Hughes in de wolken. Eindelijk neer een Brit in zijn ploeg Kan hij eindelijk weer eens lekker Engels babbelen en zijn steenkolen-Nederlands even vergeten. Dat is nu dus in orde. Nu nog even een carnavalsdeuntje regelen en hij is weer verzekerd van optredens in het land. Bij FC Utrecht liep deze verdeling van de aandacht over voetbal en show-business spaak Supporters hebben hem daar in de Galgenwaard nog eens fijntjes op gewezen. Zou zoiets in de Geusaelt wel kunnen? Hughes zou straks in het meest car navaleske deel van ons land nel eens eindelijk kunnen worden ont maskerd Als voetbaltrainer of als zanger van vervelende meedetners Dave Bennett kan in zo'n proces een belangrijke rol spelen. Als deze Brit een gouden aankoop blijkt te zijn, is het kostje van Hughes ge kocht. Ik heb er, gezien eerdere transac ties van de en ter trainer, mijn twij fels over. BUYS dame, :k-out, ng af. het lachen. „Is dat nu het grote Ajax, zeiden ze". Ook broer Nog plezieriger zou Aziz Doufikar het vinden als PEC Zwolle ook zijn broer binnen zou halen. „Wij voe len elkaar uitstekend aan, zowel binnen als buiten de lijnen. Als we tegen elkaar spelen, gaat het er trouwens keihard aan toe. In Ma rokko speelden we vorig jaar een partijtje. Zes tegen zes, op ene klein pleintje. Aberrazak bij de ouderen, ik bij de jongeren. Een slijtageslag werd het. Er stonden zeshonderd mensen te kijken. Echt waar: zes honderd. „Zoveel toeschouweers trekt in ons land een betaalde club als NEC nauwelijks. Er is nog een groot verschil met Marokko: het is hier, vooral zo tussen Sinterklaas en Kerst, aanzienlijk kouder. Aziz heeft er minder last van dan de Aziaat Fandi bij FC Groningen, die ooit in de pauze zijn voeten op tem peratuur trachtte te brengen met hete thee. Maar om nu te zeggen dat de Marokkaan dol is op onze winters, nee. Aziz Doufikar: „Elke morgen heb ik tegenwoordig last van koude te nen. Ik moet me tijdens de training altijd even goed inspannen voordat ik op temperatuur ben. In Marokko zeggen ze: „Voetballen jullie als het regent of sneeuwt?". Daar snappen ze er helemaal niets van". dus niet door. Het was eigenlijk net alsof er een ballon werd doorge prikt". Hoewel Australië al jarenlang op alle hockeyvelden ter wereld wordt gevreesd, is de ploeg nog nimmer toegekomen aan een olympische kampioenschap of een wereldtitel. Aggiss: „We zijn er nu al zeker een keer of vier, vijf dichtbij geweest. In 1976 in Montreal verloren we de finale van Nieuw-Zeeland, in het toernooi om de wereldbeker in 1978 was Nederland ons in de halve finales te slim af. de Spelen van 1980 in Moskou gingen voor ons helaas niet door, in de halve finales van Bombay 1982 ging het mis te gen West-Duitsland en daar komt dan nu Los Angeles nog eens bij". Ander type Al die ervaringen bij elkaar heb ben Aggiss aan het denken gezet. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik op zoek had moeten gaan naar een ander type speler. Want het zou heel goed een mentale kwestie kunnen zijn, dat we op het beslissende moment nog nooit heb ben kunnen doordrukken. Ik begin er steeds meer van overtuigd te ra ken, dat we knapen moeten selec teren. dit naast hockey-kwaliteiten ook beschikken over een soort tweede huid, waardoor ze bestand zullen zijn tegen alle mogelijke druk van buitenaf". „De kans is groot, dat ik daarvoor de hulp van een psycholoog inroep. Of anaers vraag ik om een paar as sistenten, zoals Van Heumen nu heeft. Misschien helpt dat. Hoe dan ook, een ding staat vast: vroeg of laat wint Australië een belangrijke titel. En wij behoeven daarvoor geen dagelijks gebed te prevelen, zoals de Pakistani Daar kunnen we niet mee uit de voeten. Wij moeten het hebben van kwaliteit, inzet en de juiste instelling op het juiste moment. De eerste twee be zitten we al een tijdje, naar het laatste zijn we nog op zoek. Hebben we dat beetje extra gevonden, dan is het onafwendbaar, dat Australië olympisch- of wereldkampioen wordt". giganti niljoei Aan alles is te "e^RATSJI een fken, dat de Australische juinwdceyers de Olympische ka- .?ory,no8 steeds niet te boven heeft j-)e bravour, die een paar vski rfnc^en geleden zo kenmer- >d was bij de gedoodverfde m alprieten voor het Olympi- il ope goud, heeft na het echèc eg °P 1 Los Angeles, waar Au- lio^HJjlië met een vierde plaats ometetr buiten de medailles viel, -t-woipts gemaakt voor een doffe ■usting. Uiteraard is deze -_jallende wijziging in de binnen de ploeg van ich Richard Aggiss (38) nie- nd ontgaan. „Vóór de Spe- 1 hoorde je de ene mop na mdere en werd er elke dag >undig gezongen", zegt hij LSÉi ^arat£;j'' waar Australië net feflrV/ actie is geweest tegen Ne land in de openingsronde ns' Trophy en met 20 ift gewonnen. Watf meeste spelers gedragen zich ballend tam. Voor mij is dat een jj^fJsch gevolg van de enorme te- ^^/stelling die we in Los Angeles lie H ^)en moeten doormaken. Ik ben l*n chter tegelijk zeker van. dat het is ee hjdelijk verschijnsel zal zijn. tik. 1 sPe^ers hebben gewoon weer •tie j n. een °pkikkertje nodig. Daar- ;tie y is dit toernooi voor ons toch im I8root belang. Hier ligt de kans rlijks Prest'ge terug te winnen. En als or bij zehvertrouwen er weer is, nstie sfeer binnen de ploeg [Uie^rze^ weer uitbundiger". Aggiss denkt uiteraard nog vaak terug aan de droevigste ervaring in zijn loopbaan als coach van de na tionale ploeg. En eigenlijk kan hij er nog steeds niet over uit, dat zijn op papier ijzersterke elftal van lou ter oerdegelijke, superambitieuze spelers na een serie imponerende wedstrijden in de poule, in de halve finales van de Olympische Spelen uitgerekend tegen het tot dan toe uiterst pover presterende Pakistan met 1-0 verloor. „Het eerste wat ik na terugkomst in Australië tegen mijn vrouw zei, was dat er geen gerechtigheid in de sport bestaat", aldus Aggiss, die sinds het begin van dit jaar coördi nator is van de hockeysectie op het Sportinstituut in Perth. „Een paar weken geleden was ik met mijn jeugd-hockeyploeg uit Perth in In dia en Pakistan. Iedereen die ik sprak, gaf toe, dat Pakistan het olympische goud niet verdiend had. Leuk om te horen, maar wat koop ik ervoor. Pakistan krijgt alle eer, wij blijven met lege handen ach ter". Oorzaken In de maanden na Los Angeles heeft Aggiss een uitvoerige analyse van de jammerlijke uitschakeling gemaakt. „Ik kan zo een heel rijtje oorzaken opsommen. Varièrend van een blessure van de onmisbare verdediger Bell en een vroege gele kaart van Walsh, die het zelfver trouwen aantastte, tot het toeken nen van het Pakistaanse doelpunt. Twee ervaringen waren voor mij echter onverteerbaar Ten eerste het volledig falen van onze straf- corner. Daar hadden we juist tot in den treure op geoefend. Tijdens onze toernee door Nederland, en op weg naar de Spelen tijdens een tus senstop in Vancouver, zijn we keer op keer met allerlei variaties bezig geweest. Toen puntje bij paaltje kwam, ging er echter steeus iets mis. Dat heb ik heel moeilijk kun nen verwerken. Ook het feit dat wij op kunstgras geen enkele maal konden scoren, heeft me erg aange grepen. Ik kan me de tijd niet heu gen, dat wij Australiërs, met ons energieke spel, op nul bleven staan. Aan de ene kant was dat te wijten aan de falende voorhoede, aan de andere kant maakte ik voor het eerst van m'n leven mee, dat de Pakistaanse aanvallers meehielpen met verdedigen". In Australië werd Aggiss nog we kenlang geconfronteerd met de olympische flop. „Niet alleen de media bleven me achtervolgen", zegt hij, „maar ook de melkboer, de bakker, de postbode, kortom ieder een die ik tegenkwam, vroeg me naar de oorzaken van het falen. En dan was er die categorie mensen, die meende het beter te weten. Hoe vaak ik niet heb gehoord, dat de ploeg te oud was en dat we daar door hadden verloren. En meer van die onzin. Bovendien, in de groepswedstrijden ging het in Los Angeles toch perfect. Zouden de spelers een dag later in de halve fi nale ineens te oud zijn geworden? Laat me niet lachen". Vertraging De gevolgen van het uitblijven van succes op de Spelen voor de Au- strijd bij PEC Zwolle, de club waar hij twee keer per week traint. „Krijg ik dezelfde kans als Aziz, dan blijf ik. Zo niet, dan vertrek ik naar Casablanca, want als amateur kun je in Marokko best een paar centen verdienen". Aziz wordt door dezelfde club begeerd, maar hij richt, na zijn razendsnelle door braak bij PEC Zwolle, al zijn aan dacht op het Nederlandse betaalde voetbal. „Wat mij aanspreekt is de professionele manier, waarop hier het voetbal wordt benaderd. Jon gens die elkaar buiten de lijnen niet kunnen luchten of zien, gaan op het veld voor elkaar door het vuur. Of ik moeite heb met de hardheid van het spel? Je bent ze ker nog nooit in Marokko ge weest". Derby in Casablanca Abderrazak, de beste prater van de „Doefie"-brothers, vertelt: „Vorig seizoen heb ik een tijdje voor Casa blanca gespeeld en een echte derby meegemaakt, voor 98.000 toeschou wers. Een onvoorstelbare schoppar- tij. Broekje en shirt werden me van het lijf getrokken. De flarden hin gen er bij. Nee, de ruwheid van het voetbal hier valt best mee". Aziz Doufikar werd ruim een maand geleden aan de A-selectie van PEC Zwolle toegevoegd, nadat hij als vleugelspits van het tweede in vier wedstrijden vier keer had gescoord. Een contract is hem nog niet aangeboden. De jongste van de Doufikar-broers ligt daar (nog) niet wakker van. „Eerst laten zien wat je kunt, dan pas over geld praten", vindt hij. Zelf heeft hij van geldza ken geen verstand en ook Aberra zak is op dat terrein een leek, maar er is in de familie nog een andere broer, een maatschappelijk werker. Aziz: „Hem neem ik mee. Niet dat hij verstand heeft van contracten, maar hij praat gemakkelijker dan ik". Als amateur tussen semi-profs heeft Aziz het in Zwolle uitstekend naar zijn zin. Zijn bewondering voor Piet Schrijvers, de doelman en de trainer van het tweede is groot. Aberrazak: „Schrijvers is de afstandsbediening van PEC Zwolle en ook met oefenmeester Co Adri- aanse kan hij het prima vinden. „Toen ik als speler van het tweede naar Zwolle kwam, kreeg ik on middellijk een gratis seizoenkaart. Dat was bij Ajax wel even anders. Moesten we bijna 300,- betalen om het eerste te kunnen zien. Ajax heeft ook nog bijna mijn overgang naar PEC Zwolle geblokkeerd. Ik kreeg een brief, moest zo snel mo gelijk een paar shirtjes en een tas naar Amsterdam opsturen, anders werd er geen handtekening gezet onder het overschrijvingsformulier. Toen ik dat aan kennissen in Ma rokko vertelde, lagen ze krom van Full-back John Bestall onderstreept met deze actie het typisch Australi sche hockey: ijzersterk, oerdegelijk en superambitieus. stralische hockeysport bleven niet uit. Aggiss kan daar een paar voor beelden van geven. „Ten eerste is er een vertraging ontstaan in de aanleg van meer kunstgrasvelden. Het staat vast, dat elke staat binnen vier vijf jaar een kunstgrasveld krijgt. Met het olympische goud op zak zou dat in twee drie jaar zijn gerealiseerd. Verder was de golf van enthousiasme voor de hockey sport in heel het land ineens sterk verflauwd. Een verzekeringsmaat schappij had er bijvoorbeeld een miljoen gulden ingestoken om met onze ploeg een reclamespot voor de televisie te maken. Als we olym pisch kampioen waren geworden, was er voor nog eens een miljoen een nieuwe spot gemaakt. Dat ging Ie zw; wee n de 1 17.1 19. Txe8 3.Pe6-f 3^4 Ld3 Pc 1.0-0 ee.' spel wöLLE Tweemaal een maar ofrontatie Nederland-Ma- Uij?va?°' eerste: uit luic*' 10.e5rPers van het naamloze i!Pd4 ïjion klinkt „In de ploeg !5.Lxf5lPEC Zwolle is de num- Dxd4ü 19, Jan Mulder, vervangen de nummer 14, Aziz Dou- Een snelle Marokkaan eg naar het eerste bal- et in de eredivisie, Nau- een half uur later het publiek (ditmaal 1,6 *igens niet meer dan 2.000 10^ ^houwers) de 21-jarige bsf^ejhaller uit Lelystad innig I0.d7? pé armen gesloten. Het is ;de op het eerste gezicht. >p. VMijfftar wordt razendsnel 13 (32F6 pt in »Doefie", een h7+ pwe troetelnaam is geïn- ».Te7-f puceerd. rdaad f. Ires: Ifrontatie nummer twee: Aziz' straat e jaar oudere broer Abderrazak fikar, ex-verdediger van SC ersfoort en Ajax II en nu ho- op een contract bij PEC Zwol- 'erwijdroert een telefoongesprek met schijnliioekomstige (denkt hij) baas, de ;n looptteur van een drukkerij. Dat et regel ongeveer zo: Baas: „Je kunt het uitndag beginnen, maar ben je al srklaredienst geweest?". Abderrazak: alternate meneer, ik hoef niet in iolucho|st". Baas: „Waarom niet?". Ab- t van T :rrekui derrazak: „Ik ben Marokkaan". Baas: „Nou ja, dat maakt ook niet uit, de baan is toch al aan een an der toegezegd". Aziz en Abderrazak lachen er om. Ze weten dat gekleurde stervoet ballers in ons land op handen ge dragen worden. Tahamata is een goed voorbeeld. En Gullit. En Rijk aard. En Ling. In andere takken van de maatschappij gelden andere normen. Het valt te betwijfelen of Tahamata ook als boekhouder de populairste van het bedrijf gewor den zou zijn. Afwijkend kleurtje De gebroeders Doufikar, vorig jaar nog spelend iri" het tweede team van Ajax, zijn lang genoeg in Ne derland om te weten dat het niet altijd meevalt om een afwijkend kleurtje te hebben. Maar een klaag zang hoeft van beide voetballers niet verwadht te worden. „Discri minatie, wat is dat?", zegt Aziz Doufikar ongekend fel. „Op het 'véld word ik regelmatig uitgeschol den. Hé, makker, je hoort hier niet". Dat soort teksten. Ze storen me niet. Ze gaan het ene oor in en het andere uit. Het zijn kleine pes terijen, dat hoort bij het voetbal. Een tegenstander mag me negentig minuten lang uitschelden, als ik maar win. En, dat valt me altijd weer op, na de wedstrijd geeft zo n vent je steevast een hand om je te feliciteren. Dat vind ik echt het al lermooiste van het Nederlandse voetbal". Abderrazak: „Er wordt vaak tegen ons gezegd: „Het is wat, hè met die Centrumpartij". Ik knik dan maar een beetje, want ik weet niet eens wie de baas is van die groep. Een kaal mannetje geloof ik. Met een bril op. Nee, onze familie voelt zich niet gediscrimineerd. Dat komt ook omdat we de Nederlandse taal spreken. We kunnen van ons afbij ten als we worden aangevallen. Dat is heel belangrijk". Aziz lachend: „In Marokko zien ze ons niet meer als echte landgeno ten. In augustus hebben we een elf tal samengesteld uit Marokkaanse voetballers die in Nederland wo nen. Daarmee hebben we in Ma rokko een paar wedstrijden ge speeld. Daar werden we ook uitge scholden, ha, ha, ha. Die mensen zagen ons als halve Nederlanders; we horen niet hier en we horen niet daar". Aberrazak Doufikar heeft nog bij na dagelijks contact met een fami lielid in Marokko, dat hem kan on derbrengen bij Casablanca, een top club in zijn land. De man uit Lely stad twijfelt nog. Binnenkort ver wacht hij nog te worden uitgeno digd voor een tweede proefwed- ;n dat,! ïyepiistralië nog niet over Olympische kater heen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 23