ma li Vakantie ganger veel te nalatig opgeven van stempels laten maken. Die drukten ze af op blanco nota's en kwitan ties, die je vrijwel overal kunt ko pen. Op deze manier hebben ze verscheidene maatschappijen voor duizenden guldens opgelicht". Zonder de indruk te willen wek ken dat het vooral vrouwen zijn die claims vervalsen, mag het vol gende voorbeeld niet onvermeld blijven. Een oudere vrouw had op de verzekeringspapieren keurig ge specificeerd aangegeven wat de in houd van haar gestolen koffer was. De lijst van kledingstukken was echter zo indrukwekkend dat de experts meteen achterdochtig wer den. Een van hen kocht net zo'n koffer en verzamelde een verge lijkbare hoeveelheid kleren. Daar mee ging hij naar haar toe. „Uw koffer zag er toch hetzelfde uit? Wilt u ons een plezier doen en de monstreren hoe u deze stapel kle ren erin opbergt?". Met een rood hoofd ging de vrouw aan het werk, in het besef dat ze door de mand was gevallen. Een wanhopige po ging; ze kreeg nog geen vierde deel van de kleren in de koffer. Berouw Bij de Europeesche worden zo'n 600 a 1.000 claims per dag behandeld, waartussen gemiddeld een verval sing wordt gevonden. „Het is dus echt niet zo dat Nederland van fraudeurs aan elkaar hangt. De overgrote meerderheid is naar onze overtuiging eerlijk", zegt de heer Van Putten geruststellend. „Soms zelfs heel erg eerlijk", vult Ameer- un aan. die dit illustreert met een brief. Afzender is een man die on dertekent met „een volgeling van Jezus". Hij schrijft, dat hij tot zijn grote spijt moet erkennen dat hij „indertijd" de verzekeringsmaat schappij heeft opgelicht voor 300 gulden. Hij is inmiddels tot inkeer gekomen en heeft zijn leven gege ven aan Jezus Christus. De brief wordt besloten met: „Ik vraag om vergiffenis en heb het uitgekeerde bedrag reeds op uw rekening over gemaakt". Daarbij bleef het overi gens niet. Ameerun, droog: „We ontvangen sindsdien twee keer per jaar een brief van hem met bloe metjes erin. Hij blijft maar spijt be tuigen en vraagt ons steeds of wij ook het goede pad willen bewande len". Van Putten: „De huis-tuin-en-keu- kenclaims voeren veruit de boven toon: zonnebril verloren, badhand doek weg. gat in de broek. Al moet ik er eerlijkheidshalve aan toevoe gen, dat de dure bril, dus van 600 gulden en meer, zo langzamerhand wel een probleem vormt Die staat zelfs nummer een op onze top tien". „Over bril gesproken", grin nikt Ameerun. „Moet je dit schade formulier zien". Achter de vraag waar het verzekerde voorwerp is zoekgeraakt, staat geschreven: „De bril is blijven liggen op het toilet". Van dit soort uitdrukkingen heeft de schade-expert nog veel meer voorbeelden. Hij is van plan ze nog eens te boek te stellen. Enkele van die antwoorden op schadeformulie- ren mogen we nog wel horen: miin man lag drie dagen in croma'Waar was de bagage opge- - borgen? „Op mijn neus" (een bnl); „Ik ben de halsband van mijn vrouw verloren" (collier). De heer Ameerun: „En deze kwam toevallig vandaag bij ons binnen: „Tijdens do reis naar Tunesie is een jeep over mijn juffrouws tas gereden met als gevolg een kapotte zonnebril en horloge, terwijl ik een oorontste king opliep". RENÉ VAN LEUSDEN Schade-expert A Nettekogen van Reisbelangen Nederland zegt: „Ui- - teraard heeft dit wel tot gevolg dat de maatschappijen kritischer wor- den met uitbetalen, zoals met auto- -inbraken al het geval is". Onzeker voorval Voor de verzekeraars is dit evident Diefstallen uit auto's komen zo veel voor, dat steeds minder gesproken kan worden van een onzeker voor val. En dit is de essentie van het verzekeren. Een zeker voorval kun je immers niet verzekeren. De heer Leeuwin waarschuwt „Als het aantal diefstallen uit auto's bliift toenemen, komt er een moment dat ie je er niet meer tegen kunt verze keren. Die ontwikkeling kan zich gaan voordoen". Vanzelfsprekend is het ook in het belang van de verzekeringsmaat schappijen dat de mensen beter op hun spullen letten. Ze hoeven dan immers minder uit te keren. Geen verzekeraar zal dat ontkennen. „Maar", zegt de heer Leeuwin, „u mag niet vergeten dat de maat schappij de vakantieganger een be paalde premie in rekening brengt, waarvan de hoogte rechtstreeks verband houdt, met de mate van schade-uitkering. Dus als er min der schade behoeft te worden be taald, zal de premie constant blij ven of zelfs dalen. Eigenlijk kun je de polis zo samenvatten als je nu maar een redelijke mate van voor zichtigheid in acht neemt en je be hoorlijk op je vakantie voorbereidt, heb je aan de voorwaarden vol daan. Die polis vraagt niets anders dan een redelijk gedrag als goed huisvader, namelijk: pas op jezelf, pas op je spullen". ITERDAM Van de mil- ien Nederlanders die jaar- op vakantie gaan is het jar een klein percentage, thans dat denken de des- /jndigen, want juiste aantal- i zijn niet bekend. Maar Us als het om een klein per- itage gaat zijn het toch nog tienduizenden mensen, jt gaat hier om fraude met erzekeringen. De groep leert globaal van mensen „gewoon" maar eens pro- t wat terug te verdienen de wat al te hoog opgelo- vakantiekosten, tot notoi- fraudeurs. En niet alleen nbidders maken zich er luldig aan, de winterspor- weten er ook weg mee. jens de ANWB zijn het •al Nederlanders, en in tdere mate Duitsers, die de jaren de nieuwste tak wintersport, verzeke- •mentSgsfraude door het als gesto- Seren vindt ze in alle lagen van de talking", zegt de heer R. Ameer- van de afdeling speciale schade- hallen van de Verzekeringmaat- tappij Europeesche in Amster- ■■■b. We praten met hem en de he- nogelij? A. Valkenburg en C. van Put- waa4, respectievelijk hoofd en mede zieker van de afdeling reisschade, met name dat deel van de het l?'ms waaraan een „luchtje" zit, zelde^s zehs een vleugje lachgas. Ze otte Ifbben er in de loop der jaren een ;rst gevoelige neus voor ontwik- i Het is op zich tamelijk opmer- ijk dat de directie heeft inge- id met het gesprek; verzeke- szijn er doorgaans niet zo hap- strajg op in het openbaar over fraude praten. Dat zou mensen wel eens verkeerde ideeën kunnen bren- Enfin, zo lang de verzekerden ir anoniem blijven, heer Ameerun wijst op een sta- je papier dat voor hem ligt. „Dit ;n selectie van claims waarmee „geknoeid of die totaal verzonnen sehe^ een nota van een zon" li» Een voorbeeld van een ta- -cc.ieliik duidelijk fraudegeval". De jafrekening geeft een bedrag aan van e35 gulden. „Er zijn mensen die is e^cntallen balpennen hebben en op I vol*" kladje net zo lang proberen tot dezelfde kleur hebben gevonden vook waarmee het bedrag op de nota Res' geschreven. Met die pen zetten linnen' er ^an n0£ een cijfertje voor. londe)» vermoedden we dat ermee was acnoeid? Kijk, de 1 is niet en de 1 zo'rwel onderstreept. Dat valt op. 'jg y! de bon is bovendien geknoeid weidde datum. We hebben namelijk j opgil polis op basis van dagwaarde. terugeen het eerste jaar wordt de ne va7uwwaarcfe vergoed. Door met de l^naaffUm te knoeien, kun je de uitke- looixlifi verhogen. Een telefoontje met 3) verkoper bevestigt meestal je tmoedens". een ander papiertje. loeilijker is het met dit soort no- Bonboekjes vliegen heen en er over de toonbanken. Je hebt fler» die gewoon zo'n boekje pik- n. Nou, niets is fijner dan dat: I maar in. Maar mensen zijn heb- fig; de meesten lopen tegen de np doordat ze te hoge bedragen ►uilen. Moet je kijken, een be- fg van bijna 5.000 gulden". Als insen wel over een bon van een Stbaar artikel beschikken maar rgoel* over een garantiebewijs, zijn re prk bij Nederlands echtpaar van mid- nare leeftijd stopt voor een klein el in een rustiek Zwitsers berg- p. De man verlaat de auto en pt u)rmeert aan de balie of er nog ats is. „Jazeker, komt u maar jaat u hamers zien". ument", zegt de Nederlander, n haal ik mijn vrouw ook 1 n"- Hij loopt naar de uitgang en rjq^nkt haar. De auto wordt niet af- loten. Waarom ook in zo'n net "Pq^atsje? Nauwelijks tien minuten r is de rondleiding afgelopen, hebben besloten te blijven en n de bagage halen. Bij het zien 0 de auto slaat hen echter de jrik om het hart. Leeggeroofd. ,v^schade bedraagt enkele duizen- J guldens. Gelukkig verzekerd, P (ikt het echtpaar. ilatigheid", denkt de schade-ex- 51 die kort daarna de claim be- jdelt, „die mensen hadden eerst e 1 auto moeten afsluiten voordat .het hotel ingingen". Hij reist 1 ir Zwitserland om de zaak tot op 6 bodem uit te zoeken. Uit de ge- ®kken die hij daar voert met on- a andere de hotelier concludeert v expert, dat het echtpaar welis- ,m ar nalatig is geweest, maar toch P3 komen te goeder trouw heeft fff™ landeld. Hij strijkt de hand over hart en honoreert de claim. 'eDO 1 praktijkvoorbeeld, dat illustra- j ov is voor de „veranderende we- oeor en de reactie daarop van de zekeraars. „Wellicht dat we in ,f 11 soort gevallen in het vervolg Pfn_. tmeer uitkeren", zegt ing. A. M. Ij iuwin, president-directeur van Europeesche, de grootste maat- iappij in Nederland op het ge- van reisverzekeringen. Vol- ns hem is de doorsnee Neder- ftdse vakantieganger veel te nala- c.q. onvoorzichtig. „En dat kun „Het geld Ingraven in het zand en dan gaan zwemmen In uitzinnige zorgeloosheid, weet ik het niet meer". Ing. A. M. Leeuwin: „De polis vraagt niets anders dan een redelijk ge drag als goed huisvader". je je in deze tijd van toenemende criminaliteit echt niet meer veroor loven, zelfs niet in dat rustige Zwit serse dorpje". „Als ik u nu vertel, dat iemand deze zomer een schadeclaim in diende van 2.800 gulden aan verlo ren geld. Hij had dat geld, voordat hij in zee ging zwemmen, ingerold in een handdoek en ingegraven in het zand. Toen hij terug kwam was het geld wonder-boven-wonder verdwenen. Die man beschouwde het strand als brandkast. Als je dan niet mag spreken van uitzinnige zorgeloosheid en dwaze onvoor zichtigheid, weet ik het niet meer". Onbegrijpelijk De mening van de heer Leeuwin wordt gedeeld door anderen, zoals door de heer R. B. van Baaien, di recteur van O. W. J. Schlenker Va ria Assuradeuren bv. Hij vindt de houding van de gemiddelde Neder landse toerist „onbegrijpelijk non chalant", temeer omdat er in de po lis en brochures zo nadrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen on voorzichtigheid. „In deze samenle ving wordt een dergelijke instelling onmiddellijk afgestraft". De heer M. de Goede, chef van de schade-afdeling van Unigarant, is het eens met die verkeerde hou ding, maar is wat terughoudender met het woord nalatig. „Het gaat niet zo zeer om de nalatigheid van de verzekerde, als wel om de men taliteit van de persoon die op an dermans eigendommen jaagt Je hebt mensen die spullen onder de voorbank van hun auto verstoppen of onder een deken bedekken om ze aan het oog te onttrekken. In hoeverre kun je het hun kwalijk nemen dat ze onvoldoende beseffen dat inbrekers eerst op die plekken kijken? Je kunt toch geen lijfwacht meenemen op reis?. Ik beschik trouwens niet over een indicatie dat de criminaliteit toeneemt. Ja, je kunt je zo langzamerhand afvragen of het wel zo verstandig is om nog naar Spanje op vakantie te gaan. zee. Als je dan niet mag spreken van Het gevaar dat je daar iets over komt is erg groot geworden". De verzekeraars hebben voor die „verkeerde instelling" van de Ne derlandse toerist ook een psycholo gische verklaring De heer Schu- mer, chef van ae schade-afdeling van Elfia, zegt er het volgende over. „Als je op vakantie gaat, ziet je dagprogramma er heel anders uit. Je voelt je eindelijk even losge maakt uit de dagelijkse sleur en aat geeft je een zorgeloos gevoel. Die zorgeloosheid slaat helaas bij al te veel mensen om in achteloosheid". de verzekeringsexperts al op hun hoede. Een blik in de boekhouding van de op de bon vermelde winkel geeft meestal snel uitsluitsel. De bonnen zijn namelijk genummerd en als een hele serie van die num mers ontbreekt, duidt dat nogal eens op een gestolen bonboekje. Bontmantel De heer Ameerun: „Laatst ontvin gen we een claim van een keurige, welgestelde dame. Ze beweerde dat ze haar bontmantel was kwijtge raakt die ze kort daarvoor op va kantie in West-Duitsland had ge kocht. De bon had ze echter in Duitsland verscheurd om te voor komen dat die in handen zou val len van de douane als ze haar zou den fouilleren. Ze was namelijk niet van plan invoerrechten te be talen. Maar ja, wij wilden toch wel wat bewijsmateriaal. Hebt u dan geen fotootje ofzo, waarop u met de jas staat afgebeeld, vroegen we haar. Noti, die had ze misschien nog wel. Niet veel later stuurde ze ons inderdaad zo'n foto. Wat ons direct opviel was dat ze daarop veel jonger leek; ze droeg een ouderwets kapsel en ouderwetse skies. Ach terop'stond het jaartal 1964. Toen we haar daarmee confronteerden, beweerde ze ijskoud dat het zomaar een nummer was. Pas nadat een la boratorium in Den Haag had aan getoond dat de foto wel degelijk in 1964 was gemaakt, erkende ze hui lend dat ze had geprobeerd ons op te lichten". „Van dit soort zaken", vertelt de heer Valkenburg, „doen we tegen woordig vrijwel altijd aangifte bij de politie. Vroeger knepen we nog wel eens een oogje dicht, maar dat had juist tot gevolg dat de mensen veel makkelijker werden verleid tot frauduleuze handelingen. Zo van: joh, wat maakt het uit, het valt niet te controleren en die jon gens van de verzekering zijn niet zo moeilijk. Dat nu sneller tot aan gifte wordt overgegaan, werkt pre ventief". Ook het aanscherpen van de polis voorwaarden. Zo wordt nu minder uitgekeerd bij verlies van dure arti kelen. Deze verlaging van het te Er ontwikkelt zich een nieuwe tak van wintersport: verzekeringsfraude. Volgens de ANWB zijn het vooral Neder landers, en In mindere mate Duitsers, die hun ski's als gestolen opgeven, om een deel van het vakantiegeld „terug te verdienen". Politie en justitie in wintersportlanden beginnen een fijne neus te ontwikkelen voor aangif ten-met-een-luchtje. dekken bedrag zou al tot het op merkelijke resultaat hebben geleid dat er veel minder van dergelijke voorwerpen worden verloren. Dus vrijwel geen fototoestellen en hor loges meer van duizenden maar nog hooguit van honderden gul dens. De fraudeurs passen zich aan. „Mensen kunnen zich ook op een andere manier lelijk in de vingers snijden", zegt Ameerun. „Ik heb een zaak behandeld van iemand wiens strandtas was gestolen. In die tas zaten behalve baddoeken ook een ring ter waarde van 3.200 gul den. De claim op zich was correct, dat was uit onderzoek gebleken. De verzekerde beging echter de fout, met de bon van de tas te knoeien, zodat de waarde ervan honderd gulden meer leek. We kwamen er achter en verklaarden de totale aanspraak ongeldig". Valkenburg licht toe: „Wanneer iemand een on derdeel van een claim vervalst of er ten onrechte iets aan toevoegt, vervalt de totale claim. Ook al zijn de andere posten wel correct. Waarom? Welnu, omdat met name een reispolis een vertrouwenscon- tract is tussen de verzekeraar en de verzekeringnemer. Zodra een van de partijen dat vertrouwen be schaamt, is immers de hele basis weg". Sommige mensen denken dat het assurantiebedrijf een puur liefdadi ge instelling is. Zo kwam afgelopen zomert bij een van de kleinere maatschappijen een claim binnen van een vrouw, die haar borsten in een Italiaans ziekenhuis had laten vergroten. De vrouw, die op een van de topless-stranden van de Middellandse Zee vertoefde, vond dat haar borsten in vergelijking met die van anderen te klein wa ren. Ze was zo gefrustreerd geraakt dat ze terstond tot een operatieve ingreep besloot. Via haar reispolis probeerde ze tot grote hilariteit van het personeel van de verzeke ringsmaatschappij de zieken huiskosten terug te vorderen. Het tweede praktijkvoorbeeld be treft een man, die een paar dagen voordat hij op vakantie zou gaan een vrouw ontmoette op wie hij he vig verliefd werd. Koortsachtige pogingen om haar mee te nemen, mislukten. Hij beschikte weliswaar over een annuleringsverzekering, maar kon daarop geen beroep doen omdat de polis geen „verliefdheids clausule" bevatte. Dan maar alleen in het vliegtuig naar het verre va kantieadres. Al snel werd hem dui delijk dat hij zijn gevoelens voor haar via de telefoon onvoldoende tot uitdrukking kon brengen. Cupi do's pijl had hem te diep getroffen. Hem stond nog maar één ding te doen: onmiddellijk boeken voor de terugvlucht. De man diende kort daarop op basis van diezelfde annu leringsverzekering een claim in, ja wel: wegens „niet-genoten vakan tiedagen". De verzekeringsmaat schappij wenste hem een gelukkige toekomst en beschouwde de zaak daarmee als afgedaan. Ziek Hoe geraffineerd fraudeurs ook te werk gaan, de ervaring heeft ge leerd dat ze vroeg of laat toch tegen de lamp lopen. Het kan zelfs jaren lang goed gaan, zoals een moeder en dochter bewezen. Ze gingen re gelmatig naar Spanje waar ze een vakantiehuisje bezaten. Steeds als het tweetal in dit zonnige land ver bleef, regende het bij de verzeke ringsmaatschappij nota's van art sen, chirurgen en fysiotherapeuten. Valkenburg: „Voor die zaak ben ik naar Spanje gegaan. Als je de no ta's, die er overigens zeer echt uit zagen, allemaal moest geloven, mankeerden de dames van alles. We informeerden eens bij andere maatschappijen; die bleken dezelf de ervaring met moeder en dochter te hebben. In Spanje kwam ik er achter dat de opgegeven namen van de doktoren werkelijk beston den. Maar wat hadden die dames nou gedaan? Keurig alle namen en adressen genoteerd en daarvan De voorbeelden van valse aangiften zijn talrijk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19