„Spelers moeten in de toekomst tussen zaal en veld kiezen" I UVS blikt omhoog LEIDEN/SPORT Ceidae Qowuvnt LEIDS ZAALVOETBALCOACH JAN SCHOEN; NA SLECHTE SEIZOENSOPENING a E 01 to P' ta k m g« s KA Co re Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 PAGrTTTS JNS LEIDEN Het zaalvoetbal staat niet alleen bij publiek en spelers op het tweede plan. Ook de trainers zijn minder geïnteresseerd in een carrière - in de zaal. Eén van de weinige oefenmeesters, die zich is gaan toeleggen op het zaalvoetbal is Jan Schoen. De Sassenheimer, die op het veld bij FG Lisse ac tief was en in de zaal bij De Engel, is coach van de Leidse zaalvoetbalselectie. Op lande- lijk niveau kan dat team goed meedraaien. Vorig seizoen ein digde de ploeg, toen nog onder leiding van Leo de Jong, op een derde plaats bij het Neder lands kampioenschap en afge- lopen piaandag werden de h Leidse „indoor"-spelers eerste tijdens het toernooi van dis trict West II. Stijging Met die twee toernooien zijn - meteen de belangrijkste zaal voetbalevenementen genoemd. Door middel van maandelijkse oefenpartijen probeert Jan Schoen zijn selectie op de na tionale titelstrijd voor te berei den. Schoen voorziet wel een verdere stijging van de belang stelling voor zaalvoetbal en daarmee een toename van het aantal belangrijke wedstrijden: „Op den duur moeten de spe lers in de top gaan kiezen voor zaal- of veldvoetbal. Ik ver wacht, dat er over een paar jaar in de hoofdklasse in de weekends gespeeld gaat wor den. De grote vraag is natuur lijk of er spelers bereid zijn te kiezen voor het zaalvoetbal; anders krijg je in enorme ni veauverlaging in de hoofd klasse. In Limburg is er veel meer belangstelling voor zaal voetbal. Daar zit er ook veel publiek op de tribunes. Door de goede entourage kiezen de spelers 'ook sneller voor de zaal. Dat zal hier niet zo snel gebeuren. Het lijkt me bepaald geen lolletje om je thuiswed strijden in de Groenoordhal te spelen. Qua niveau kunnen we overigens best tegen de Lim burgers op, toch hangt het zaalspelletje er hier maar een beetje bij". De ex-jeugdtrainer van Ter Leede en Foreholte vindt de combinatie tussen de twee voetbalsoorten niet ideaal: „De spelers zijn drie of vier avon den per week bezig. Ik vind dat zelf niet zo'n groot nadeel. Zitten die jongens tenminste niet op hun achterste voor de televisie. Een probleem is, dat sommige clubs gaan sputte- Jan Schoen kan de bezwaren van de verenigingen wel be grijpen, maar hij staat er niet achter: „Ik vind, dat de clubs er niets mee te maken hebben, wat de jongens op de avonden doen, dat er niet getraind wordt. Het zijn tenslotte ama teurs, die geen contract heb ben getekend. Je hoort dan wel van die kinderachtige re deringen; als er dinsdag ge traind is en woensdag gezaal- voetbald zijn de spelers don derdag moe". Zo mogen de spelers van Rijnsburgse Boys maar één keer in de week in de zaal spelen. Een voetballer als Huug Aandewiel blijft daarom buiten de selectie. Jan Schoen: „Aandewiel was wel licht in aanmerking gekomen. Het is echter onjuist om te ver onderstellen, dat als je zeven wereldvoetballers verzameld hebt, er ook een goed zaalvoeto balteam staat". In zijn selectie is Jan Schoen verder gegaan met een vaste kern van de UVS'ers Hennie Koet, Mario Faber en Hans van Leeuwen, die. al een aan tal jaren samenspeelt. Bennie de Roo heeft tijdelijk bedankt, maar Schoen hoopt hem toch weer snel aan zijn ploeg toe te voegen. Bij zijn selectie-werk zaamheden wordt Schoen bij gestaan door een technische commissie. Schoen: „Ik hou LEIDEN UVS maakte dit seizoen een slechte start mee. De op papier sterke formatie van Melbi Raboen stond zelfs twee weken op de laatste plaats met drie punten uit vijf wedstrijden. De laatste weken heeft de Kikker- polder-ploeg het ritme weer te pakken. Bij Xer xes werd een punt wegge haald en vervolgens tegen DCG en Papendrecht ge wonnen. Middenvelder Hennie Koet, die het blauw-zwart van Rooden- burg verruilde voor het blauw-wit van UVS, blikt dan ook nadrukkelijk om hoog bij zijn voorspelling voor de rest van het sei zoen: „Ik zie ons, zeker wanneer we zondag van Oud Beijerland winnen bij de eerste twee eindigen". Zijn clubgenoot Mario Faber is minder optimistisch. Hij voor ziet wel een plaats bij de eerste zes voor UVS, maar „dan moet het spel wel veel beter". Beide spelers draaien zelf nog niet optimaal in de équipe van Melbi Raboen. Faber stond de eerste vier duels nog in de ba sisopstelling, maar moest de laatste wedstrijden zelfs op de bank plaatsnemen om pas la ter in te vallen. De rechter spits maakt dan ook een onge lukkig seizoen door. De in het verleden regelmatig scorende voetballer slaagde er zelfs in oefenpartijen nog niet één keer in het net te vinden. Hij voelt zich duidelijk slachtoffer van de UVS-taktiek: „Ik ben te weinig aan de bal; mijn eni ge taak is eigenlijk, dat ik ruimte maak voor de opko mende verdediger". Succesvoller Hoewel Hennie Koet nog niet de spelbepalende rol op zich heeft genomen, die wellicht van hem werd verwacht, was de rechtermiddenvelder wat betreft het scoren van doel punten succesvoller. Hij maak te al na één minuut in de ope ningswedstrijd tegen zijn eer ste doelpunt voor UVS. Toch is Koet nog niet echt tevreden met de gevolgde speelwijze van zijn ploeg: „Er wordt hard aan gewerkt om het te verbe teren, maar de verdediging schakelt zich teveel in bij de opbouw. Daardoor wordt het veel te druk voor de bal. Het spel moet meer via de midden velders lopen, die dan vervol gens de buitenspelers aan het werk zetten". Koet koos na een jarenlang verblijf bij Roodenburg dit sei zoen voor UVS. De midden velder: „Men verwachtte te veel van mij bij Roodenburg; daarom ben ik weggegaan. Ik wilde ook wel eens wat anders en daarbij beslist niet lager voetballen. Bij UVS kende ik al wat jongens, daarom heb ik voor die club gekozen". Lijn De overgang van Sportpark Noord naar de Kikkerpolder viel Hennie Koet aanvankelijk niet mee: „Van het fijne tik- spelletje, waar UVS toch een beetje bekend om staat, vond ik weinig terug. Dat begint de laatste weken pas een beetje te komen. Er komt meer lijn in het elftal; er zijn natuurlijk ook een aantal nieuwe spelers bijgekomen, die nu beter aan elkaar zijn gewend". UVS staat intussen ook voor de keuze om met twee of drie spitsen te spelen. Tegen Xer xes opereerde Raboen voor de eerste keer met twee voorhoe despelers; tejgen Papendrecht startte de ploèg wel met twee spitsen, maar werd na de vlot opgelopen 2-0 achterstand weer voor drie voorwaartsen Sekozen. Mario Faber: „Ik enk, dat de trainer van de te genstander laat afhangen met hoeveel spitsen we gaan spe len". Of Faber zelf nog een plaatsje in die voorhoede kan bemachtigen is vooralsnog de vraag: „Ik heb natuurlijk meer concurrentie dan vorig jaar. Daarbij loop ik met minder plezier te voetballen. Ik heb dan ook gevraagd of ik in het tweede opgesteld kan worden Want het gaat tenslotte om het plezier in- net spelletje". ;posit rlogs gelast HERE - e heeft ing van af te gel iofiele ui [emeentt Tot de tie die t opger rse bevi met hu Jan Schoen: „Ik vind dat de clubs er niets mee te maken hebben, wat de jongens op avonden doen dat er niet getraind wordt". „De amateurclubs mé het verloop van de betJ? 14 beker-competitie niet té belemmeren, anders i de KNVB toch overwjÊP die niet meer voor de teurs open te stellen Toe Rijnsburgse Boys, ceer dinsdag in Eind hi een gelijkspel en de c mee gepaard gaande play En organiseer da de door Jan Huybri aangekondigde speeldi die man wil vast wil zeggen als ie een mici ziet een uitstapje n, Canarische eilanden. eerst een oriënterend gesprek met een speler; dan weet ik snel genoeg of hij er zin in heeft of niet. Ik vind het be langrijk, dat een speler graag wil. In het verleden bleven er nog wel eens een paar zomaar weg. Daarbij vind ik de sfeer in de groep belangrijk. Het kan toch bijdragen aan een be tere prestatie; men is eerder bereid een foutje van een an der goed te maken". De kracht van het Leidse team is volgens Schoen gelegen in het snelle overschakelen van verdediging op aanval. Tijdens het West II-toernooi speelde Leiden, dat zich van het 1-2-1 systeem bedient, de selectie van Dordrecht met illustere zaalvoetballers als Arie Rie- dijk en Frans Bouwman met 9-1 van de mat. Jan Schoen: „De snelheid, waar mee de bal word rondgespeeld is bepalend in het zaalvoetbal. Het spelpeil is enorm gestegen in vergelijking met een jaar of zes geleden. Balletje onder de voet houden en een mannetje uitspelen was de speelwijze toen". Mag het spelletje van de Lei- denaars vaak zeer aantrekke lijk zijn, het Nederlands team is in de strakke keurslijf van allerlei systemen geperst. De Sassenheimer: „Interlands zijn vaak niet om aan te zien. Bo vendien willen die spelers zich waarmaken; echt op de aanval spelen wordt dan al heel moei lijk, omdat men bang is voor balverlies". Hoewel Schoen, die in bezit is van de diploma's Oefenmees- ter II en III, zich dit jaar ver der in het zaalvoetbal heeft THOR Natuurlijk weten Wij van Hutspo(r)t dat ook andere sporten er populair ge zegd „wat van kunnen". Zo kent de basketbalwereld een clubje dat Met Sprongen Vooruit (MSV) heet en koes tert de badmintonbond een badmintonvereniging die als BC BIOS Badminton Club Badminton Is Onze Sport door het leven gaat. Evenals andere, nu niet genoemde sporten, is ook de voetballe rij natuurlijk niet zonder smet. Het Voorburgse Tone- gido (Tot Ons Nut En Ge noegen Is Deze Opgericht) zorgt daar in z'n eentje al voor. Al dient te worden ge steld dat de overgrote meer derheid van clubs als Boys", „FC en „VV deze uitwas aardig compenseert. Waar echter beslist niet meer te compenseren valt, is u raadt het al in de korfballerij. Fiks, Fluks, De Danaïden of Tempo; ze kun nen nog zo hun best doen, het zijn en blijven de meest opmerkelijke lettercombina ties die de naamgeving in deze sport blijven overheer sen. Een aantal voorbeelden (voor de niet-insiders) is hier dan ook op z'n plaats. THOR (2) PAMS (Pakt Aan Maar Sa men); LUTO (Leert Uw Te genstander Overwinnen); DKOD (De Korf Ons Doel); ON DO (Op Naar De Over winning); SAMOS (Samen Aanvallen Maakt Ons Ster ker): OEC (Ons Eigen Club je); SDO Samenspel Doet Overwinnen); VES (Ver maak En Sport); TOP (Tot Ons Plezier); KNS (Korfbal Na Schooltijd). THOR (Tot Heil Onzer Rib bekasten). Nog even voor de goede verstaander: Hutspo(r)t is gewoon Hutspot met een „gehaakt erretje". PAMS Aan sommige (sport)foto's kan je werkelijk geen touw vastknopen. Neem nu bij voorbeeld dit groepje dames. Wat ze precies aan het doen zijn is zo op het eerste ge zicht volstrekt onduidelijk. In eerdere edities van deze rubriek doken er nog wel eens korfbalfoto's op die een de pa ïlotsel m'n sche zijn vizier voorgoed op Ro te richten. Schoen: ..W^jen ik een vereniging zoek,, t. zeker niet zomaar ergejacn stappen. Ik vind, dat eeJ wen ner zich meer in moet verdiepen. Wat Iers zitten er in de m wtr> tie, wat is de mentalitej^*""* de vereniging en wie zir» in het bestuur. Je mo« niet geheel overzichtelijke actie weergaven, maar het was in die gevallen tenmin ste duidelijk dat het om korfbal ging. De karakteris tieke palen in het veld en het unieke gemengde karak ter van deze sport lieten daarover in de regel weinig twijfel bestaan. Bij deze foto echter, rijzen er zelfs twijfels over het soort sport. Wie denkt aan vrij worstelen voor dames in groepen komt bedrogen uit. Wij kunnen namelijk ver klappen dat ergens in deze mêlee van stevige dames spieren een bal voorkomt. En om die bal is het de da mes te doen. Gezien het feit dat die bal ook nog eens met de handen mag worden ge speeld betreft het hier geen dames zaalvoetbal maar zaalhandbal voor dames. Een tak van sport die zelfs in de verste verte geen gelij kenis vertoont met de in deze rubriek al breeduit ge memoreerde korfbalsport. Tenminste, zo op het eerste gezicht. Want laten we wel zijn: de naam PAMS (zie THOR 2) kan toch niet nog toepasse lijker worden gebruikt Floor Leidse Boys - VNA, gestaakt bij een 2-0 stand. Reden: een VN A-supporter kan het niet hebben dat sch eidsrech ter Bakker slechts VNA-spelers bekeurt en slaat genoemde arbiter tegen de grond. Iets wat scheidsrechter Bakker weer niet kan hebben, waarna de partij wordt gestaakt. Quick Boys - SSS, gestaakt bij een 2-1 stand. Reden: Quick Boys suppor ters vieren de (waarschijn lijk) winnende treffer van Floor van Duyn mede met het „vernietigen" van Klaaswaalse verzorgings spullen en het uiten van be dreigende taal in de richting van SSS-spelers. Scheids rechter Rozemeijer voelt zich ook bedreigd en stopt er mee. De moraal van het verhaal? Supporters moeten ophou den zich zo nadrukkelijk met de gang van zaken op het voetbalveld te bemoeien. En: Floor van Duyn dient twee minuten voor het ver strijken van de officiële speeltijd eenvoudigweg geen winnendetreffers meer te scoren. Canarische eilanden Rijnsburgse Boys lootte in de tweede ronde van de KNVB-beker tegen PSV. Een atractieve wedstrijd voor de Rijnsburgse suppor ters en een lachende pen- pt een ningmeester, zou je zeggen. Niets van dit al. PSV moet naar de Canarische eilanden op de vastgestelde datum (12 januari) en de wedstrijd te gen de amateurs uit Rijns burg moet maar op eermf\s uurtje op een doordewé^I dag worden afgewerkt*"* Boys waren het er niet eens en trokken naai rechter. In kort ge bleek dat die datum 12 j ari helemaal niet „va steld" was. Niks hoor, Huybrechts mocht dan door de Hilversumse m fonen blaten, dat er op i nuari gespeeld zou woi van het vaststellen van wedstrrijd in de zin va KNVB-reglementen hier geen sprake, vond rechter Haringxma Slooten. Wat deelde boven KNVB-raadsman Uteri.,.,,,,,,,, Floor...

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12