Gemeente moet zelf woningbouw subsidiëren" „Wereldomzet bloemen en planten gaat verdubbbelen Zanderij Westerbaan voor eigen inwoners Verhuizing ran hinderlijk ransportbedrijf naar Veerpolder pDEN/REGIO CeidacGouacmt Sigarenmagazijn geplunderd PVDA NOORDWIJKERHOUT: \V> Bouw Backershagen begint in januari (encad***? form*»1 Ceidae Qowuvnt VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 PAGINA 7 ;se haat- er in t. De ïeens WASSENAAR Dieven hebben in de nacht van woensdag op jnderdag het magazijn van een sigarenwinkel aan het Plein 17 i Wassenaar geplunderd. Zij namen voor ongeveer 20.000 gul- ;n aan rookartikelen mee. inbrekers maakten handig gebruik van in en rond de winkel woonhuis aanwezige voorwerpen. Zo werden eerst twee ijhroevedraaiers uit een tuinhuisje gehaald, waarmee een bo- Lenraampje van de bijkeuken werd geforceerd. Zo konden zij ich toegang verschaffen tot het magazijn, dat van een alarm toorzien was, maar dat werkte niet. Vervolgens werden ruim "0 sloffen sigaretten en tabak vermoedelijk in vuilniszakken stopt en meegenomen. Verder werden nog aanstekers en los eld buitgemaakt. je dieven gingen vervolgens weer via de keukendeur naar bui- ^n. Met aanwezig wasgoed werden vingerafdrukken wegge- eegd. en in de tuin werden voetsporen met een daar voorhan en zijnde hark uitgewist. Vervolgens verdwenen de inbrekers i een auto, waarbij ze 17 sloffen sigaretten per abuis op straat chterlieten. Inbraak in flat OEGSTGEEST Op zeer brutale wijze is gisteren op klaarlichte dag tussen half elf en half twee, terwijl de bewoonster bij kennis sen koffie dronk, inge broken in een flat aan de Trompstraat. De voordeur van de flat werd met een koevoet opengebroken en uit de woning werd voor duizenden guldens aan sieraden en enkele gi robetaalkaarten gesto len. Koninklijke onderscheiding KATWIJK Burgemeester C. A. Bos heeft gistermiddag een koninklijke onderschei ding uitgereikt aan de schei dende chef van de beheers- dienst van de politie, de heer J. Mos. Dat gebeurde tijdens een afscheidsreceptie in Tripo dia waar de heer Mos, die ge bruik maakt van de VUT-re- geling, de ere-medaille in goud kreeg opgespeld. De heer Mos er in totaal veer tig jaar gemeentedienst opzit ten. In de oorlogsjaren begon hij als meter-opnemer bij de gemeentebedrijven. In 1947 stapte hij over naar de politie waar hij steeds een admini stratieve functie vervulde. Van jongste bediende op de af deling administratie klom hij op tot chef Beheersdiest, waar bij hij niet alleen leiding gaf aan de afdelingen administra tie en huishoudelijke dienst maar ook betrokken was bij de 'collegiale leiding' van de korps. De heer Mos was daar naast bestuurslid van de poli- tie-personeelsvereniging en de bond van christelijke politie ambtenaren. In zijn vrije tijd bekleedde hij tal van kerkelij ke functies. BEWONERS VREZEN: Zeeburg straks te dicht bebouwd NOORDWIJKERHOUT De bewoners van de wijk Zeeburg in Noordwijkerhout vinden dat het woon- en leefklimaat in hun wijk wordt aangetast door de bouw van 200 woningen de derde bouwfase. Gisteren lichtte de heer Pompe de bezwaren toe in de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening. Zeeburg dreigt het dichtst bebouwde deel te worden de gemeen te. Te veel kinderen zullen dan straks de drukke Dorpsstraat en Victorieberg over moeten steken naar de school. De Zeeburgers willen een evenwichtigere verdeling van mensen en woningen in Noordwijkerhout. Ook wil men geen flats van vier hoog uit esthetisch oogpunt en omdat men bang is voor toeneming van agressiviteit en minder privacy. Maximaal drie woonlagen per flat bepleitte de heer Pompe. Nu al was te zien dat er meer ver nielingen waren in delen van de wijk die dichtbebouwd waren en waar de erfafscheidingen nauw waren, aldus de heer Pompe. I ÏOORDWIJKERHOUT - Als het rijk niet genoeg uizen wil subsidiëren, an moet de gemeente dat ïaar doen, vindt de PvdA ran Noordwijkerhout. De ocialisten pleitten gister- vond in de Schelft tij- ens de vergadering van le raadscommissie open- lare werken en ruimtelij ke ordenig vooral voor voningen met een lage ïuur. Noordwijkerhout heeft een ilanologische contingent voor le bouw van 183 woningen oegewezen gekregen voor vijf aar Helaas geeft het rijk maar iubsidie voor ongeveerd hon derd huizen, dus twintig per aar. Het gat van 83 woningen at hierdoor ontstaat, wil de 'vdA overbruggen door te aan bouwen met gemeentelij- e subsidie zodat de huren be taalbaar blijven. Een andere mogelijkheid is het aantrek ken van beleggers die in het begin genoegen willen nemen met een lager rendement. Me vrouw Hof van de PvdA zei ook waar ze het geld voor de gemeentelijke subsidie van daan wilde halen, namelijk uit reserves van het woningbe drijf en van het grondbedrijf. Wethouder Heemskerk stelde dat als die reserves inderdaad worden aangesproken, dat toch een vorm was van indi recte subsidie en dat er dan geen sprake kan zijn van vrije sector bouw. Dat zou ook het geval zijn als de gemeente bij voorbeeld goedkoop bouw grond ter beschikking zou gaan stellen. En hij geloofde niet dat beleggers met minder rendement genoegen zouden Als voorbeeld had mevrouw Hof de gemeente Noordwijk aangehaald. Hier worden in het Vinkenveld 60 tot 70 wo ningen gebouwd met drie- en vierkamerwoningen met een huur van onder de 500 gulden. Daarom antwoordde de wet houder dat een projectontwik kelaar dat best kan doen als hij duizend woningen krijgt aangeboden. Maar de kosten van die goedkope huurwonin gen worden dan wel op bewo ners van andere huizen ver haald. Hij wilde nog liever even afwachten want door de heer Van Dijke van de provin cie was hem gezegd dat er nog wel wat etra contingenten voor woningbouw te verdelen zouden zijn in de toekomst. Maar mevrouw Hof vond dat de gemeente de plicht heeft om wat aan de woningnood te doen desnoods door middelen uit eigen zak ter beschikking te stellen. Het CDA wil over een eventuele gemeentelijke bijdrage in de woningbouw best praten. 's Werelds Bloemen- badplaats Morsweg afgesloten voor zoekactie bom LEIDEN De Morsweg is afgesloten omdat onder het wegdek gezocht wordt naar een vliegtuigbom uit de tweede wereldoorlog. Een week geleden werd de eerste bom in de wijk gevonden, er zijn sterke vermoedens dat er zich nog een tweede onder het wegdek bevindt. Wanneer deze is gevonden zullen beide projectielen door de explosieven oprui mingsdienst ontmanteld worden. Winkeliers aan de Morsweg hebben zich zeer boos gemaakt over de afslui ting van de straat. Gisteravond werden afsluithekken verwijderd en vanoch tend is een boze brief met handtekeningen naar het stad huis gestuurd Volgens de win keliers kan de Morsweg best gedeeltelijk open worden ge houden. Zij hebben ernstige twijfels over de aanwezigheid van een bom omdat twee jaar geleden, toen de Morsweg open lag in verband met riole ringswerkzaamheden, niets werd aangetroffen. Een beetje arrogant wellicht, maar volgens de Noordwijkse WV meer dan presenteert Noordwijk zich in 27 april 1985 als „Noordwijk, Bloemenbad- ptaats Dat is namelijk de naam van het ontwerp van de praalwagen die die dag in het 38ste Bloemen corso van de Bollenstreek als één v i de WASSENAAR GEEFT VERGUNNING AF WASSENAAR Met de bouw van appartementen op het landgoed Backershagen zal volgende maand worden be gonnen. Deze week heeft de gemeente Wassenaar de bouw vergunning afgegeven. De bouw zal ongeveer veertien maanden in beslag nemen. Voorjaar 1986 zullen het hoofdgebouw en de twee koetshuizen gereed zijn, aldus een mededeling van ir. J. Poort, eigenaar van het land goed. De heer Poort had al veel eer der willen beginnen met de bouw, maar doordat omwo nenden bezwaar maakten te gen de plannen, werd de afgif te van een bouwvergunning opgehouden. Zowel de ge meente als de provincie heb ben volgens een woordvoerder van de gemeente de bezwaren van de buurt volgens hen wordt het uitzicht bedorven en valt verkeersoverlast te ver wachten afgewezen. Het landgoed Backershagen heeft een oppervlakte van 4,5 ha. en is welig bebost. Volgens de goedgekeurde plannen worden er twee zogenaamde koetshuizen gebouwd met elk zestien appartementen. en wordt het oude landhuis in oude staat hersteld. Het land huis brandde af in de jaren zestig, toen het eigendom was van de projektontwikkelaar Zwolsman. In 1976 kocht ir. Poort de ruïne en het bijbeho rende landgoed. In de jaren vijftig zetelde op Backershagen de Indonesische ambassadeur, en in de vorige eeuw was het eigendom van onder anderen prins Frederik. Momenteel wordt op het land goed nog door een archeologi sche werkgroep onderzoek verricht naar een middel eeuwse boerderij. Onderzoe kers hebben aldaar ook een steenscherf uit de pre-historie gevonden. Volgens ir. Poort vallen er misschien nog vond sten te verwachten als de zwa re bouwmachines eenmaal de grond bouwrijp gaan maken. HONSELERSDIJK De wereldconsumptie van bloemen en planten (de sierteelt) zal in het jaar 2000 ongeveer verdub beld zijn in vergelijking met nu. Ligt het bedrag momenteel op zo'n twin tig miljard gulden; in 2000 zal dat veertig mil jard zijn. Deze schatting maakte ir. H. de Boon, di recteur van de Bloemen veiling Westland gisteren tijdens een internationaal seminar. Het seminar werd gehouden in ver band met de jaaromzet van een miljard gulden die de veiling binnen twee weken hoopt te be reiken. De Boon verwacht dat de we- Ir. H. de Boon. land) rond de tien miljard komt te liggen. De veilingdi recteur is ervan overtuigd dat reldhandel (import export per de chip en biotechnologie de produktie sterk zullen beïn vloeden. Maar de handel hangt natuurlijk wel af of die produktie op tijd bij de consu ment kan komen. Bloemen en planten zijn niet voor lange tijd op te slaan in magazijnen en transport is daarom een es sentiële factor in de omzet. Volgens De Boon zal de we reldconsumptie sterk verdub belen, omdat de besteding aan bloemen en planten vooral in de landen met hogere inko mens moet toenemen. In die landen is een potentiëel van zo'n miljard consumenten, dat nu gemiddeld twintig gulden per jaar aan bloemen uitgeeft. Juist daar ligt de markt om de uitgaven aan bloemen te ver groten tot zo'n honderd gul den per jaar, zoals dat onder meer in Nederland het geval is. Maar om die markt te vullen, moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan, zo als het eerder genoemde (snelle) transport, geen pro tectionisme, variatie in aan bod, hoge kwaliteit, stabiele economie (althans geen voort gaande recessie) en natuurlijk reclame voor de produkten. Voor de Bloemenveiling Westland verwacht De Boon nog voor het jaar 2000 een omzet van twee miljard gul den. Tegenover dit alles staat een investering van minstens acht miljard gulden in de Neder landse sierteeltindustrie, wat weer werk kan geven aan acht tot tienduizend mensen. Investeringen zijn nodig voor nieuwe warenhuizen, en in- troduktie van automatise ringssystemen (onder meer robots om de arbeidskosten te drukken) Alleen al voor het uitbreiden van de distributies- sytemen is zo'n drie miljard gulden nodig, aldus de schat tingen van ir. De Boon. KATWUKS COLLEGE IN REACTIE OP ONTWERP-STREEK.PLAN: KATWIJK In een reac tie op het voorontwerp voor de herziening van het streekplan Zuid-Hol land West zal het gemeen tebestuur bij de provincie protest aantekenen tegen de passage waarin Kat wijk, na het jaar 2000, als opvanggebied voor de Leidse agglomeratie wordt genoemd. De enige grote bouwlokatie die Katwijk nog heeft, Zande- rij/Westerbaan, moet vol gens B en W volledig be nut worden voor de huis vesting van de eigen in woners en geen rol mogen spelen in een regionaal huisvestingsbeleid De gemeente Katwijk wordt in het voorontwerp gerangschikt tot de Duin- en Bollenstreek, maar het college is van me ning dat de provincie deze in deling niet consequent heeft doorgevoerd. Men is het dan ook niet eens met de visie dat de plaats, samen met Rijns burg en Valkenburg, ook be schouwd wordt als een onder deel van de Leidse stadsregio, met alle consequenties van dien. Met name door te stellen, dat de drie genoemde gemeen ten als opvanggebied voor de Leidse agglomeratie moeten kunnen dienen, wordt volgens B. en W. de eigen bevolkings- opvang beperkt. Gewezen wordt op het feit dat Katwijk alleen al in de jaren negentig zo'n negenhonderd woningen voor de eigen inwoners nodig heeft, een aantal dat alleen in Zanderij/Westerbaan gereali seerd kan worden. In de reactie op het vooront werp zal ook aandacht worden gevraagd voor de regionale functie van het industrieter rein 't Heen. Het gemeentebe stuur vindt dat alleen over uit breiding van de capaciteit in de regio kan worden gespro ken, wanneer alle bestaande industrieterreinen volledig zijn benut. Katwijk beschikt momenteel nog over zo'n 25 hectare grond. Met verontrus ting is verder kennis genomen van het feit dat de vliegbewe ging van het vliegveld Ypen- burg in toenemende mate wor den verplaatst naar Valken burg. Dit zal volgens het colle ge een verdere toename van de geluidsoverlast tot gevolg hebben. In de brief aan het provinciaal bestuur, zoals die gistermiddag werd besproken in de commis sie voor Ruimtelijke Ordening, Grondbedrijf en Openbare Werken, zal tenslotte ook wor den gepleit voor een betere oost-west verbinding. Aange drongen wordt op een snelle realisering van de S-4. terwijl men meent dat ook de Rijks weg 11 in het streekplan opge nomen moet blijven. VARMOND Het trans- ortbedrijf J.G. Keijzer en i ii wordt hoogstwaar- chijnlijk verplaatst van e Herenweg naar de Meerpolder. De raadscom missies financiën en eco- tomische aangelegenhe den zullen zich vanavond i een extra-vergadering - uigen over de financiële onsequenties van deze erhuizing. ^1 vele jaren wordt de aanwe- ïgheid van het transportbe- rijf aan de Herenweg als hin- erlijk ervaren. Verplaatsing eek aanvankelijk financieel 'nhaalbaar. Nu kan er een be roep worden gedaan op de bij drageregeling sanering milieu- hinderlijke bedrijven in de woonomgeving, hetgeen alles een stuk eenvoudiger maakt. Er zijn afspraken gemaakt met de firmanten van het bedrijf. Het rijk verstrekt een bijdrage van 179.827,-, de gemeente koopt het woonhuis en het bij behorende terrein voor 140.000,- en de Fa. Keijzer koopt 1200 m2 industrietrrein in de Veerpolder en verplaatst het bedrijfsgebouw. Daarnaast verstrekt de gemeente nog een bijdrage van f 40.000,-. De grond aan de Herenweg die vrijkomt zal wellicht open blij ven. Een ander agendapunt dat aan de orde komt is de uitbreiding van het aantal zenders op de Het bedrijfsgebouw van Keijzer en Zn aan de Herenweg. Warmondse kabel tot twaalt. Na uitbreiding kunnen de aan geslotenen dan ontvangen: Ne derland 1 en 2, Belgie Vlaams 1 en 2, België Frans 1. Duits- lsand 1, 2 en 3, TV 5, BBC 1 en 2 en ITV waarop tevens even tuele regionale uitzendingen ontvangen kunnen worden De uitbreiding van het aantal zenders en de vervanging van het verouderde rijgnet in En depoel II vragen in totaal een investering van 367.000,- excl. BTW. Deze investering brengt nog geen consequenties mee voor de tarieven van de CAI. Dat is wel het geval bij betaling van de zogenaamde BUMA-rechten. Die auteurs rechten worden doorberekend aan de abonnees en dat gaat 1,30 per maand kosten vanaf I januari. Groenplan aanvaard VOORSCHOTEN De raadscommisie voor openba re werken kan akkoord gaan met het „groenbeheersplan" voor de gemeente Voorscho ten. Er wordt niet bezuinigd op het basisonderhoud, maar wel op het netheidsonder- houd. Ook het kwaliteitsni veau van het groen wordt la ger dan enige jaren geleden. Getracht zal worden het snippergroen zoveel mogelijk in onderhoud over te dragen aan de particulier bij wie het als 't ware voor of naast de deur ligt. In het plan wordt de nadruk gelegd op de me dewerking van een stukje groen of een struik bij het ei gen huis. Bezuinigen op maaien is vrij wel niet mogelijk. Een trap veld wordt gemiddeld 27 keer per jaar gemaaid In dien het maaien terugge bracht wordt tot 18 maai- beurten, dan lijkt dit op pa pier een bezuiniging. In de praktijk is het dat niet, want bij 18 maaibeurten kan het afgemaaide gras niet blijven liggen, zoals dit bij 27 maai beurten wel mogelijk is. Schoolstraat niet autovrij VOORSCHOTEN De Schoolstraat wordt niet auto- vrij gemaakt. De meerderheid van de raadscommissie open-- - bare werken en verkeer nam de suggestie van de midden stand over, waardoor het dorpscentrum per auto bere den kan worden De hele Schoolstraat kan bereden wor den van zuid naar noord en via de Churchillweg en de Treubstraat kan de Voorstraat bereikt worden. Deze straat blijft tweerichtingverkeer. Wel zal er nog nader bekeken moeten worden hoe laad- en losplaatsen te realiseren zijn. Verschil van mening bestaat er over het fietsverkeer Thans geldt ook voor fietsers éénrichtingsverkeer, hoewel - vele fietsers zich hier niets van aan trekken J Aikens (D'66) blijft echter tegen fiets verkeer in beide richtingen, zodat dit onderdeel nog een keer via een raadsbesluit eventueel bekrachtigd moet worden. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) verwacht dat het gehele plan nog een keer door de gemeenteraad bespro ken dient te worden. Normaal kunnen verkeersmaatregelen afgehandeld worden door do commissie verkeerszaken, maar aan het gehele plan kleeft een financieel platje. De aanwezige winkeliers konden tevreden naar huis gaan. Ein delijk na ongeveer tien jaar is nu ook de gemeenteraad over tuigd dat het autovrij maken van de Schoolstraat funest kan zijn voor de neringdoenden. Er zal niet eerder weer ge praat worden over autovrij maken van de Schoolstraat voordat deze straat geheel uit winkels bestaat De commis sies zijn voor uitbreiding van de winkels, daarnaast willen jjc; de commissies ook aandacht voor de woningbouw in de Schoolstraat. Dat is mogelijk volgens het bestande bestem mingsplan: begane grond win kel en woningen daarop in A twee lagen. Heel voorzichtig zal getracht worden om de kerkehuisjes en de school te vervangen voor winkels met woningen. De ge- meente kan zelf weinig onder nemen. Allereerst zal bij de hervormde kerk de bereidheid moeten bestaan om de huisjes te verkopen, evenals de school - Het initiatief ligt bij de mid denstand, de gemeente zal zelf geen stappen ondernemen. Een luxe handdoek van 50x100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. I NAAM ADRES POSTCODEPLAATS TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis Daarna wordt het abonnement betaald per O kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS i* i i i i i i Sluur de bon ingevuld aan de Letdw Courant. Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag (postzegel met nodig) ■■HBaJ

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7