i Trekvliet weer onder water LISSES COLLEGE HEKELT STREEKPLAN s leiden/regio WEEK EINDE INSPRAAK Lisse vindt oplossing voor drie verenigingen CiklaeSoiKCUit VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 PAGINA 5 C&A Cees Waal en C&A, tussen die twee heeft het nooit zo goed geboterd. Toen Waal nog wet houder van stadsvernieuwing in Leiden was, heeft C&A ja ren achtereen getracht een nieuw gebouw aan de Bree- straat neer te zetten. Mede dankzij de persoonlijke inzet van Waal heeft het niet mo gen gelukken. Maar Waal vertrok naar Deventer en C&A verhuist naar de Haar lemmerstraat. In Deventer lukte het C&A na vijftien jaar bakkeleien, toestemming te krijgen voor nieuwbouw op het Broederen- plein. De winkel kon nog net voor Sinterklaas worden geo pend. Echter, ook in Deventer ontstonden al snel conflicten tussen C&A en het gemeente bestuur waarin burgemeester Waal de scepter zwaait. De gemeente had ter verfraaiing van het Broederenplein na melijk een rijtje leilinden la ten plaatsen, bomen waarvan de kruinen in elkaar groeien en die vroeger nog wel eens geplant werden om een stukje windstil gebied te creëren. C&A nu is bang dat deze lin den wanneer eenmaal ver groeid het zicht op de nieu we winkel zullen wegnemen en heeft het gemeentebestuur gevraagd de bomen te verwij deren. Wat Waal en consorten natuurlijk hebben geweigerd. Het conflictje liep zelfs zo hoog op dat de Deventer wet- Met bijdragen van Frank Buurman, Marcel Gelauff, Astrid de Nijs, Roel den Outer en Gert Visser houder van stadsvernieuwing, Bernard Duimel, bij de ope ning -van de nieuwe C&A- winkel demonstratief in een Van Gilspak verscheen. Die bomen staan er nu nog steeds, C&A is boos en het gemeente bestuur halsstarrig. Het wil gewoon niet lukken tussen Waal en C&A. De wijze schoolmeester Het Alkemadese PPR-raads- lid Henk van Tol is niet al leen overdag schoolmeester. Ook tijdens raads- en commis sievergaderingen heft hij zijn vingertje regelmatig naar de o zo onwetende Alkemadena- ren. Wethouder N. Verhaar werd onlangs tijdens de be grotingsbehandeling terecht gewezen door het raadslid. Hij had het lef om de meester in een amicaal gesprek aan te spreken met „Henk". En net als het overdag in de klas faat, riep Van Tol: „Menéér ran Tol bedoelt u". Het is dat hij te ver weg zat, anders had hij de wethouder aan zijn oor uit de stoel getrokken en in de hoek gezet. Ook dinsdagavond in een ver gadering van de raadscom missie financiën was de mees ter weer actief. Besproken werd een voorstel om een glij baan voor het zwembad aan te schaffen. Omdat Van Tol de avond te voren ook al bij een commissievergadering had gezeten waar hetzelfde onderwerp was besproken, ging hij voor het gemak maar op de stoel van wethouder Beelen zitten. Uitvoerig (en slaapverwekkend) weidde hij uit over het wel en wee van de glijbaan. Uiteindelijk zei hij precies hetzelfde wat die dag daarvoor in de krant had gestaan en iedereen dus al wist. Wethouder Beelen hoef de dan ook niets meer te zeg gen. Het is niet te hopen dat ambitieuze Henkie (pardon, meneer Van Tol) ooit wethou der wordt. De gemeentelijke bode de heer P. van Noord mag dan wel bedden neer gaan zetten op de publieke tribune. Incompetent Gemeenschappelijke Regeling Antenne- en Energievoorzie ning Leiden en Omstreken is de mondvol voor een club, die voor het merendeel bestaat uit raadsleden en wethouders uit de Leidse regio. Dit gezel schap mannen de enige vrouw die tot dit bolwerk van incompetentie heeft kunnen doordringen is de Leidse wet houder Jos Fase, zij fungeert zelfs (louter door haar functie in Leiden) als voorzitter beheert de televisiemast in Oegstgeest. Met die mast wor den televisie- en radiosigna len uit de lucht gehaald en uiteindelijk op de kabel gezet. Al een paar jaar wordt er door een paar hobbyisten bin nen het algemeen bestuur van de club (die als het meezit tweemaal per jaar bij elkaar komt) zoals het Leidse raads lid Joop Walenkamp en de Voorschotense wethouder Jan van Leeuwen gevraagd om „beleid". Het dagelijks be stuur zou meer moeten doen dan zorgen dat de mast niet omwaait, maar eens moeten nadenken over hetgeen alle maal op televisiekijkend Lei den en Bollenstreek afkomt. Jarenlang hielp dat bidden en smeken niet, maar maandag avond was het dan eindelijk zover. Het algemeen bestuur van de kabelclub was in Voorschoten bijeen en het da gelijks bestuur presenteerde een notitie, die als blik in de naaste toekomst dienst moet doen. Jammer voor Walen kamp en Van Leeuwen, maar het pak papier was niet mee: dan een beschrijving van de huidige situatie met als con clusie dat er een schotelanten ne gekocht moet worden om het signaal van vijf satellieten te kunnen ontvangen. Alleen wist het dagelijks bestuur dat maandag bij afwezigheid van Fase werd „geleid" door de Katwijkse wethouder J. Bergman niet te vertellen waar de benodigde 150.000 gulden vandaan zou moeten komen. Laat staan dat men zich had afgevraagd of er naar al die kanalen de ko mende jaren wel voldoende vraag zal zijn en de consu ment dat allemaal wel wil be talen. Uiteindelijk werd het dage lijks bestuur opgedragen de toekomstvisie wat op te poet sen en het over een paar maanden nog maar eens te proberen. Zo ging de vergade ring tegen middernacht te- nonder in chaotisch, amateu ristisch gekakel over wat technisch allemaal wel en niet zou kunnen. Zelden hebben lokale be stuurders zo overtuigend be wezen volstrekt niet op hun taak berekend te zijn, als het p dat maandagavor hoten bijeen was. Liberaal Drong de VVD-fractie in Koudekerk vorig jaar bij de begrotingsbehandeling nog met klem aan op drie procent verhoging van de gemeente lijke belastingen, dit jaar komt diezelfde fractie mis schien zelfs met een voorstel tot belastingverlaging.' De Wij, van de P.v.d.A. en V.V.D roepen U op voor inspraak, wat betreft de verkeers- en parkeerproblemen van Leiden. 1. Hoe vindt U de bereikbaarheid naar de Leidse binnenstad? goed slecht 2. Wat vindt U van het totale parkeerbe leid? goed slecht 3. Bent U, bewoners binnen de singels, voor de 240.- parkeergeld per jaar? ja nee 4. Vindt u de parkeertijd van 2 è4uur genoeg voor een gezellig dagje winkelen in Leiden? ja nee Voor suggesties staan wij natuurlijk openl Knip deze bon uit en en gelieve deze offte sturen naar Postbus 33 in Leiderdorp. heer W. Fransen van de Kou- dekerkse liberalen ziet die verlaging wel zitten. Zeer op merkelijk voor een Koude- kerkse VVD'er. Want gedu rende het hele iaar riep zijn partij met opgeheven vinger naar de raadsfracties (CDA en PvdA): „Had maar naar ons geluisterd, kijk hoe slecht we er nu voor staan". Het stand punt van Fransen is des te on begrijpelijker nu net bekend is wat de Ridderhof extra gaat kosten, de renovatie of ver plaatsing van de sportvelden voor de deur staat en een ver bouwing van het raadhuis in het verschiet ligt. Gelukkig is er nog de liberale fractievoor zitster M Vorenkamp Zij houdt vast aan verhoging „We moeten niet terugkomen op een eerder genomen be sluit". Dat zal binnenkort een leuke fractievergadering wor den bij de liberalen. Wij van de VVD „Wij van de PvdA en VVD roepen u op voor inspraak, wat betreft de verkeers- en parkeerproblemen van Lei den". Gelezen in een adver tentie die twee weken achter een in een Leids advertentie blad stond. „Reacties naar Postbus 33 in Leiderdorp". Onzin natuurlijk, politieke partijen plaatsen slechts ad vertenties wanneer er stem men te winnen zijn, niet om burgers mee te laten praten. Bovendien, VVD en PvdA sa men een advertentie plaat sen... als liberalen en socialis ten het ergens niet over eens zijn. is het wel hèt verkeers beleid in Leiden. De PTT weet te melden dat Postbus 33 op naam staat van A. van der Steen. Dat leidt naar het welbekende, bij de Steenstraat gevestigde, duo Kok en Van Dam Heer Nachtegaal (om onduidelijke redenen onder de naam Van Dam opererend): „Kijk, ik ben lid van de PvdA en Kok van de VVD We willen we ten hoe er in Leiden gedacht wordt over het beleid. De uit komsten van de enqüete bie den we aan het college van B en W aan. Of we vragen me neer Van Duijn van de CDA- fractie om het te doen". Kok: „Ik heb al zo'n vijftig reacties binnen gekregen, ja, het me rendeel is negatief voor de ge meente". En verwachten bei de heren dat hun enqüete enig resultaat heeft? Nachte gaal: „Ach, er gebeurt toch niets, het is water naar de zee dragen Maar ergens hoop je toch dat het ze op andere ge dachten brengt Kok toont zich strijdbaarder: „Bij de vol gende verkiezingen begin ik een nieuwe advertentiecam pagne: Kies voor een gezond economisch beleid. Stem niet op de VVD en de PvdA" Ziek In Alphen staan de beman ningen van dierenambulances elkaar naar het leven tenein de kostbare dierenlevens te kunnen redden. Een voorma lige chauffeur van de dieren- hulpdienst heeft, teleurgesteld door de gang van zaken, een eigen ambulance in elkaar ge knutseld, tot ongenoegen van de originele hulpdienst. Daar om maken ze elkaar het leven zuur. Valse meldingen, het in brand steken van de kranten die zijn opgehaald in het ka der van een oud papieractie voor de concurrerende ambu lancedienst, en meer van die dingen. Het is niet te hopen dat deze concurrentieslag nog verder uit de hand gaat lopen. Voor ons geestesoog doemen al ake lige taferelen op: een hond wordt aangereden op de Prins Bernhardlaan; de hulpdiens ten worden getipt en rijden er plankgas heen om niet als laatste aan te komen; na on derweg een verkeerschaos te hebben veroorzaakt komen ze gelijktijdig aan;.de concurre rende dierenbroeders storten zich op de zieltogende hond en proberen het beest in hun respectievelijke ziekenauto's te laden waardoor het reeds zwaar gewonde dier zo onge veer wordt gevierendeeld. Vervolgens gaan de broeders elkaar met injectiespuiten te liif, arriveert de derde Al- phense dierenambulance die van de dierenbescherming en neemt de zwaar geha vende viervoeter rustig mee naar de dierenarts. Als twee honden vechten om een been. rijdt de dierenbescherming er mee heen, zou je kunnen zeg gen In de huidige situatie heeft Alphen wel drie dieren- hulpdienstcn nodig. Maar één zou waarschijnlijk beter zijn. Spraak verwarring ..Deeltijdreclame" (uit het tijdschrift 'Openbaar Ver voer'): reclameboodschappen op video of roterende affiches die worden vertoond aan rei zigers in het openbaar ver voer. Afhankelijk van hoe veel de adverteerder beualt, duurt één boodschap maxi maal 60 seconden. Na reclame op de bus nu dus ook in de bus. De inkomsten stijgen en de strippenkaart wordt steeds maar duurder. in ng op straat. Hier- lat er, aardt naken Vlietland niet ideaal voor sportvisserij ember r men dart in\ estelij-1 dagen] t daar hapjes d met bij de VOORSCHOTEN Het inrichtings plan voor Vlietland, het toekomstige recreatiegebied langs rijksweg A4 tus sen Voorschoten en Leidschendam be steedt te toeinig aandacht aan de sport visserij. Dat is de mening van de heer J.J.A. Bongers, die een onderzoek heeft verricht naar de sportvisserij nu en in de toekomst op Vlietland. Het resultaat Van dat onderzoek is in een nota weer gegeven. Het onderzoek werd in het voorjaar van 1984 verricht in opdracht van hen gelsportvereniging De Randstad en de Hengelaarsbond voor Leiden en om streken. Beide verenigingen hebben het schubvisrecht voor Vlietland ver worven. Volgens de heer Bongers is de vorm en de diepte van de zandwinplas niet opti maal voor de recreatie en voor de sportvisserij in het bijzonder. De aanleg van eilanden, landtongen en ondiepe inhammen zou veel oplossen, maar het inrichtingsplan voorziet daar niet in. Verder laat de kwaliteit van het water te wensen over. Volgens de onderzoe ker is een gedeeltelijke reservering van Vlietland voor de sportvisserij gewenst. Welke sportvisserij voorzieningen er gaan komen is onduidelijk. Het inrich tingsplan houdt volgens de heer Bon gers ook onvoldoende rekening met het feit dat sportvissers en andere recrean ten elkaar in de weg kunnen zitten. LISSE Al geruime tijd is de gemeente Lisse druk in de weer om (samen met de di verse verenigingen) te zoeken naar goede huisvesting voor „be hoeftige" verenigin gen. Tijdens de verga dering van de ge meenteraad woensdag krijgt de raad een op lossing voorgelegd. De oplossing voor twee verenigingen is door een van de drie „noodruftigen", de at letiekvereniging De Spartaan, zelf aange dragen. Deze verzocht om een gedeelte van een houten gebouw in gebruik te mogen ne men als wedstrijdse cretariaat. B en W stellen de raad nu voor dat oude gebouw voor een gulden in ei gendom aan de vere niging over te dragen. Voorwaarde is wel dat De Spartaan ook onderdak moet bie den aan scouting groep Puntenburg. Een oplossing voor twee in één klap dus. De scoutinggroep zit thans in twee contai nerlokalen bij de St. Willibrordschool aan de Oranjelaan. Het is de bedoeling, dat deze groep definitief naar het gedeelte van het oude gebouw op het gemeentelijk sport park verhuist. De lo kalen die de scouting groep achterlaat, kun nen weer worden ge bruikt door muziek vereniging Canite Tuba. Deze vereni ging is tot op heden gehuisvest in lokalen van de voormalige Jarino kleuterschool in de Poelpolder en vormde daar eigenlijk een voortdurende bron van klachten. Voorgesteld wordt om de twee vrijkomende containerlokalen bij de Willibrordschool voor een gulden over te dragen aan Canite Tuba. Het is nog niet bekend wat het colle ge wil gaan doen met de leegkomende ruimte in de Jarino- school. NIEUW CLUBHUIS KOST BIJNA 3 TON LISSE Al enkele jaren bestaat er bij de Stichting tot Exploitatie van Club huizen het plan om nieuwbouw te ple gen voor padvindersgroep De Shawa no's in Lisse. Het oorspronkelijke plan betrof een vernieuwing van het oude deel van het clubhuis en daarmee was 157.000 gulden gemoeid: te veel en daarom werd het plan in de ijskast ge zet. Nieuwe ontwikkelingen hebben er evenwel toe geleid dat de stichting op nieuw de plannen ter hand heeft geno men. Na het aanbrengen van veel wij zigingen is uitvoering van het plan een stuk duurder uitgevallen. Bij het zoeken naar middelen om dit plan te betalen, slaagde het bestuur er in om beslag te leggen op een project subsidie van 150.000 gulden van het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Snel handelen is daarbij geboden. De stichting kan zelf 45.000 gulden financieren en er kan een subsidie verkregen worden van 10.000 gulden van het Nationale Jeugd- fonds. Daar deze nieuwbouw echter 270.000 gulden zal gaan kosten, komt de stichting nog 65.000 gulden tekort en voor dat bedrag wendt men zich tot het gemeentebestuur van Lisse. Het college stelt de gemeenteraad woensdagavond voor om de stichting een bedrag van 40.000 gulden te schenken en om een rentedragende lening van 25.000 gul den te verstrekken tegen 5 procent rente, af te lossen in 15 jaar. oog- en de oor te Grent Ien, is ecteur as het en tot dat zater- een de eft in lijke- over tsing. in de rting. er de chool in de eden, LEIDEN Veel Leide- naars schudden misprij zend het hoofd als het opengraven van de Trek vliet ter sprake komt. Eerst een kanaal dempen om dit water vervolgens weer in oude staat te brengen, dat vinden ze zonde van het geld. Lo gisch is deze werkwijze van de gemeente natuur lijk niet, maar wel zeer begrijpelijk. De Trekvliet werd destijds gedempt omdat men er een vier- baansweg wilde aanleg gen. Toen deze plannen niet werden doorgezet en er dus een nutteloze en le lijke zandbaan bleef lig gen, werd besloten de Trekvliet (verbinding tus sen De Vliet en het Gal gewater) te laten herle ven. Het zuidelijk gedeelte was in 1982 al weer in oude staat hersteld en met het noorde lijke stuk (tussen de Groen- hovenstraat en de Haagbrug, achter de nieuwbouw van de universiteit) is men al aardig op streek. Maandag werd het eerste water aan de gloed nieuwe bedding toever trouwd en gisteren had de Trekvliet al aardig wat weg van een stuk bevaarbaar wa ter. Het werk is overigens nog niet klaar. De Rijn- en Schiekade (zo heet de weg die langs de Trekvliet loopt) moet nog worden bestraat, een stuk walmuur worden gemetseld en ter hoogte van de Groenhovenstraat wordt een brug over het water ge- legd. De Trekvliet werd gegraven in het begin van de zeven tiende eeuw toen het vervoer per trekschuit een grote vlucht nam. Zo'n tweehon derd jaar later werd de trek schuit verdrongen door de trein. Dat was vanzelfspre kend ook het geval in Lei den en de Trekvliet werd overbodig toen in 1843 de trein vanuit Leiden naar Voorschoten en Den Haag ging rijden. Het was echter nog niet gedaan met de Vliet. In de tweede helft van de vorige eeuw was er grote be- De Trekvliet gezien vanaf de Haagbrug. hoefte aan een goede scheep- bij de Haagweg werd een vaartverbfnding tussen de verbinding naar het Galge- Schie en de (Oude) Rijn en water gemaakt. Voorheen de Trekvliet werd als onder- liep de Trekvliet namelijk deel van deze nieuwe route dood bij de Haagweg. In 1891 aangewezen. werd de doorsteek naar het Het kanaal werd verbreed en Galgewater gemaakt en de Haagbrug gebouwd. Maar na bijna dertig jaar werd de Trekvliet opnieuw werkloos. Dat werd in 1919 veroor zaakt door de opening van het Rijn- en Schiekanaal, dat het scheepvaartverkeer om Leiden heen leidde en nog steeds leidt. De Trekvliet was overbodig geworden en werd, zoals bekend, gedempt. Binnenkort begint de Trek vliet aan zijn derde baan. Na het dienen van de trekschuit en de scheepvaart, gaat dit kanaal nu (voonamelijk) functioneren als beziens waardigheid. En. dat staat wel vast, de Trekvliet is heel wat fraaier dan een vier- baansweg. ddag ierk e ad dieni-l LISSE Het college van "en W van Lisse is slecht spreken over het voor jok ontwerp tot de herziening van het streekplan Zuid Holland west, zoals dat door Gedeputeerde Staten (GS) is aangeboden. Het met college geeft dit in zijn rten COn^Pt'brief aan GS, die woensdag in de gemeente won- raad ter sprake wordt ge bracht, te kennen. B en W van Lisse stellen in de brief dat GS in het vooront werp duidelijk hqbben geko zen voor de noden, wensen en verlangens van de steden in de agglomeratie van het plange bied. Het college kan zich niet verenigen met het voorliggen de voorontwerp en heeft grote kritiek op een aantal beleids voornemens. Zo stellen GS zich voor dat de toename van de woningvoorraad in de bui tengebieden vanaf 1990 be perkt zal worden tot één pro cent per jaar. Met een dergelij ke geringe gróei zal het voor een gemeente in de buitenge bieden niet langer mogelijk zijn om te voldoen aan de wo ningbehoefte voor de natuur lijke aanwas. Het college van Lisse vindt dat GS in ieder geval gehouden zijn aan de woningbouwplan nen die mede op basis van het streekplan in ontwikkeling zijn gebracht en men dient medewerking tot realisering te geven. Het college zegt het verder te betreuren, dat GS voor wat betreft het hoofdstuk werkge legenheid de constructieve aanbevelingen uit het regiona le struktuuronderzoek niet overneemt. Verder wordt GS verweten geen oog hebben voor de aanwezige regionale eenheid van de duin- en bol lenstreek. Een en ander mede in het licht van de adviezen van GS betreffende de bedrij venterreinen, waarvan het Lissese college opmerkt dat men van mening is dat in het voorontwerp met betrekking tot het hoofdstuk werkgele genheid geen sprake is van provinciaal planologisch be leid, maar veeleer van het na streven van ideologie. Eens is het college van Lisse het met hetgeen in het voor ontwerp is geschreven over de noodzakelijke spoedig aanleg van de oost-west verbindingen en onduidelijkheid heerst er bij Lisse over de bij het voor ontwerp behorende kaart aan gegeven ontwikkelingszone voor recreatie, natuur- en landschapsbouw ten zuiden van de 2e Poellaan in Lisse. Men vraagt GS om meer dui delijkheid in deze. Een ton voor kunstwerken LISSE De gemeenteraad krijgt woensdagavond het voor stel van B en W te behandelen om twee kunstwerken in Lisse te plaatsen, die samen 100.000 gulden moeten gaan kosten. Ook heeft het college al plaatsen voor die kunstwer ken in gedachten: de een is het plein van het winkelcen trum Blokhuis en de ander de ingang van de wijk Meeren- burgh. Als alternatieve plaats wordt het bejaardencentrum Berkhout genoemd. Overigens is het geenszins zo dat het hele bedrag door Lisse zal worden betaald. Het college mikt namelijk op de provinciale bijdrage in dit kader en die kan wellicht uitpakken op driekwart van het totale bedrag. De beschikbare gelden zijn door de provincie Zuid-Holland in een fonds gestort voor de bevordering van de beeldende kunst en onder bepaalde voorwaarden kunnen gemeenten daaruit subsidies krijgen. Daarnaast heeft Lisse ook zelf nog een potje, dat inmiddels is uitgegroeid tot ruim 50.000 gulden en het college acht de tijd rijp om met dat geld wat te gaan doen, mede gezien de subsidiemogelijkheden „V/a 2 encore" geslaagde LAK - produktie LEIDEN Van alle mogelij ke LAK-produkties lijkt me het maken van een minimal- dancevoorstelling wel een van de moeilijkste. Daarbij kun je je geen verslapping van con centratie veroorloven, de mo gelijkheid om het publiek met een komisch intermezzo te ontspannen ontbreekt totaal, het uitbuiten van de eigenaar digheden van de verschillende personen is bijzonder moeilijk Alle bewegingen krijgen een grote lading, elke verminde ring in overtuiging kan per beweging door de toeschouwer geregistreerd worden. Voor zichtigheid is de boze stiefmoe der van de minimal dance. Feri de Geus heeft de begelei ding van dit waagstuk op zich genomen. Gisteravond was in het LAK-theater de eerste uit voering van 'v/a 2 encore' te zien. Daarin is niet gewerkt met personen die een jarenlan ge fysieke training achter de rug hebben, maar met goed willende amateurs die pas vanaf februari bezig zijn. Decor en kleding zijn sober maar effectief gehouden: brui ne kubussen, een zwarte vloer met grijze lijnen In die kleu ren is ook de kleding uitge voerd. Aan het begin van het stuk komen de dansers een voor een op om plaats te nemen op of bij een kubus. De belichting is hard, zodat de gezichten met scherpe, dreigende schaduwen getekend worden. Een koele sfeer kenmerkt het hele stuk Soms vallen de dansers uit hun rol als ze eikaars fouten zien. Niet altijd waren de con centratie en de intensie aan wezig die zo nodig zijn bij deze dansvorm. Dat kon leiden tot een verminderde spanning, die aan het publiek verbazend snel te merken was. Zichtbaar tellende monden lieten zien dat sommigen zich de choreo grafie nog te weinig eigen ge maakt hadden. Daarnaast waren er de mo menten waarop er zoveel tege lijk gebeurt op het toneel dat je niet weet waar je kijken moet, en bang bent om iets te missen. Dat gebeurde vooral als bewegingen van personen naast elkaar gezet werden, en twee dansers een dialoog leken aan te gaan. Die momenten maakten de voorstelling het aankijken meer dan waard. DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5