oord op jongerenpastor lijft vooralsnog duister ALLERLEI(DS) 1 I Racisme diep geworteld in maatschappij Gemeenten doen moeilijk tegen werkverenigingen ^Eiden EaidóaQowant VRIJDAG 7 DECEMBER 19P4 PAGINA 3 lt E )ntpoldering met drie ton afgekocht ;IDEN Met een vergoeding van 281.000 gulden ft de gemeente Leiden de laatste obstakels omtrent ontpoldering van de Merenwijk afgekocht. In een ief van aan het Waterschap De Oude Veenen wordt financiële afwikkeling geregeld. Lt waterschap had om drie ton gevraagd voor de uit tering van werkzaamheden die de laatste maanden besefijn uitgevoerd en de werkzaamheden die nog moeten Kbeuren zoals verbetering van de kaden bij de Holle rievent re jn overeenkomst zit eveneens de gratis over- geroe-Lacht van het gemaal Holle Mare. Leiden geeft daar- standjoven nog 75 mille voor het toekomstig onderhoud van ?nkeleiet gemaal. Na de betaling van 281.000 gulden is de n. Mi-|ntP°^er'n8 van hectare Leidse Merenwijk defini- i jef afgerond. Beide partijen hebben afgesproken elkaar iet meer met rekeningen te zullen bestoken. Volgens de woordvoerder van de gemeente Leiden is de over al aan-enkomst op „zakelijke grondslag" tot stand gekomen, kosten Auto ramt snackbar LEIDEN Onbe- kenden hebben van nacht om half vier met een auto een snackbar aan de Zoeterwoudsesingel geramd. De auto werd later terugge vonden op de sin gel. Het voertuig bleek in Leiderdorp te zijn gestolen. De houten zijgevel van de snackbar werd beschadigd. Er is niets gestolen. Man op straat beroofd LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is gisteren op klaarlichte dag beroofd van 300 gulden. De man fietste rond half vijf over de Eerste Binnenvestgracht toen hij werd aangesproken door twee mannen van ongeveer 25 jaar oud. Toen de man stopte werd hij van zijn fiets getrokken. Zijn arm werd op zijn rug gedraaid en een van de mannen pakte zijn porte monnee. De mannen, ver moedelijk buitenlanders, gin gen er in verschillende rich tingen vandoor. Geen lager voortgezet onderwijs in Leiden LEIDEN De gemeente heeft beroep aangetekend te gen de beslissing van staatsse cretaris N. Ginjaar-Maas om geen scholen voor voortgezet lager onderwijs in Leiden in het schoolplan voor de jaren '84, '85 en '86 op te nemen. Dit betekent dat de staatssecretaris hiervoor geen geld beschik baar wil stellen. Het gemeen tebestuur wil dit schooltype in Leiden als avondonderwijs in passen in de volwassenenedu catie. Het beroep diende gis terochtend voor de Raad van State. Handig boekje van Kamer van Koophandel LEIDEN De Kamer van Koophandel heeft een boekwerkje uitgebracht waarin veel gege vens zijn opgenomen van de gemeenten in de regio Rijnland en de Bollenstreek. Van iedere gemeente afzonderlijk is bijvoorbeeld opgeno men hoe de bedrijvigheid er uit ziet, hoe de po litieke samenstelling van de gemeenteraad is en welke ambtenaren voor welk probleem bena derd kunnen worden. Bovendien zijn in het boekje adressen opgenomen van instellingen en organisaties waarmee een (aankomend) onder nemer mogelijkerwijs mee te maken krijgt. Het boekje is verspreid onder de ondernemingen die bij de Kamer zijn aangesloten. Inlichtingen bij de Kamer van Koophandel, tel. 144741. gr°oi[USTITIE ZET TWINTIG RECHERCHEURS IN begin REIDEN Rechercheurs •-ver-lit Leiden met bijstand plan'an andere korpsen uit 0 eenSuid-Holland, in totaal p hetkintig man sterk, zijn S wil lag en nacht bezig met urder iet oplossen van de ijn ofpoord op de pastoraal trek- (rerker Ben Juffermans. l°pig L een Speciaai bij- itandsteam gevormd dat jisteravond onder meer 3ijge- jen uitgebreid buurton- ?liger Jerzoek instelde. Justitie ,krij" joet vooralsnog weinig !in te Mededelingen over de ^en" moord. Vast staat wel dat ibaargen Juffermans afgelopen 1 eu,(naandag voor het laatst I, dat ^ercj gezien en dat hij hou" poor meerdere schoten uit ver' een vuurwapen om het le ven is gebracht. Gisteren is sectie verricht op het goed Stoffelijk overschot. De re- niet sulfaten worden nog niet ?zen, vrijgegeven, zich |Het stoffelijk overschot van Ben Juffermans werd woensdagavond vroeg door 'een kennis gevonden. Juffer- ^fle tvatvs werd vermoord in zijn igen- woning aan de De Sitterlaan ?men 16a. Volgens de politie woon- dief- de slachtoffer alleen, van Over motieven zegt de poli tie nog in het duister te tas ten. Het vuurwapen waar mee Juffermans om het le ven is gebracht, is nog niet gevonden. Ook worden geen mededelingen over het type wapen gedaan. Met name katholiek Leiden heeft geschokt gereageerd op het bericht van de dood van Ben Juffermans. Juffermans was als pastoraal werker in dienst van het Dekenaat Lei den en in die functie binnen en buiten Leiden actief in di verse geledingen van het jongerenwerk. Ben Juffermans (36), Leide naar van geboorte, kwam vijf jaar geleden terug naar Leiden nadat hij zich in Den Haag had beziggehouden met bejaardenwerk. Daarvoor volgde hij een opleiding voor pastoraal werker aan de Ka tholieke Theologische Hoge school in Utrecht. Deken J.M. Schlatmann noemt de moord „ongelofelijk" en zegt dat Juffermans zeer begaan was met het lot van jonge ren. Een ander noemt Juf fermans „een actief mens, een joviale, aardige jongen, begaan met iedereen en al tijd zeer druk bezet". Juffermans was als jongeren pastor zeer actief. Hij pro beerde steun te verlenen in tal van conflictsituaties en wierp zich op als raadsman voor jongeren in moeilijkhe den. Dat hij daardoor in aan raking kwam met vogels van velerlei pluimage is duide lijk. Voor zover bekend heb ben zijn contacten met hen, nog nimmer geleid tot ge welddadigheden. Door de jongeren werd hij als een ge liefd rustpunt gezien, iemand die naast maar ook boven hen stond. Ben Juffermans was bekend in kringen van homofielen. Hij was actief in de werkgroep kerk en hom- sexualiteit van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH). Ook bij de LWH is men geschokt door de moord. Naargeestig Er heerste gisterochtend een naargeestige stemming in de De Sitterlaan. Het trottoir voor de woningen 16 en 16a was afgezet met een rood-wit gekleurd plastic lint om eventuele sporen te bescher men, op de hoek met de Van der Waalstraat stond uren lang een wagen met twee ge- Uniformeerde agenten, even verderop waren recher cheurs bezig met een buurt onderzoek en deden leden van de technische recherche hun speurwerk in de woning waar het slachtoffer zo'n twee jaar heeft gewoond. De buurtbewoners reageer den gisterochtend geschrok ken en verbaasd op de moord. In de kruideniers winkel (tegenover het huis van Juffermans), bij een bakkerswagen en een vuil niswagen werd het voorval druk besproken. Niemand bleek het slachtoffer goed te kennen. Het bleef bij vlakke typeringen als „een rustige, onopvallende man". Een vrouw zei dat ze zich niet kon voorstellen dat er een moord in een zo rustige buurt was gepleegd. Een be jaarde mevrouw, die naast het pand De Sitterlaan 16a woont, sprak tot vijf keer haar afschuw over het ge beuren uit. Volgens de eige naar van de buurtwinkel brandde er al enkele dagen 24 uur per etmaal licht in de woning van Juffermans, een andere bewoner van de De Sitterlaan vertelde dat een overbuurvrouw van het slachtoffer enkele dagen ge leden, laat op de avond, schoten zou hebben gehoord. Wie nadere inlichtingen in deze zaak kan geven wordt verzocht contact op te nemen met de politie: 071-899304. Ook gistermorgen was de wo ning aan de De Sitterlaan nog door de politie afgezet. SSL De Stichting Surinamers Leiden houdt zaterdagavond 15 december een feest in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Het feest begint om half elf en de toe gang bedraagt tien gulden. Op het programma staan optredens van Ritmico Especial en Sur. Melody Stars. Hoogmis In de Hartebrugkerk wordt zondag vanaf kwart voor elf een plechtige hoogmis opgedragen ter gelegenheid van Ma ria Onbevlekt Ontvangen, patrones van de parochie. Het zangkoor St. Ceacilia zal onder leiding van J. Schmitz zijn medewerking verlenen met de Missa Pontificalis van D.L. Leger des Heils Het Leger des Heils viert vrijdag 21 december het kerstfeest in de aula van de Scholengemeenschap „De Vlietschans Apollolaan 262. Het kerstfeest wordt ge vierd met bejaarden, eenzamen en alleenstaanden. De uitreiking van de gratis toegangskaarten heeft plaats op donderdag 13 december 's morgens van negen tot twaalf uur in het gebouw van het Leger des Heils aan de Groenesteeg 66. Er worden geen kaarten meegege ven, er kan ook niet besproken worden. De Kerst- nachtdienst van het Leger wordt gehouden op maan dagavond 24 december vanaf elf uur in de zaal aan de Groenesteeg 66 in Leiden. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt woensdag 26 december een informatie-ochtend in het nieu we verenigingsgebouw aan de Caeciliastraat 18 in Leiden. De bijeenkomst begint om tien uur. De vereniging heeft in 200 plaatsen in ons land lokale afdelingen De vereniging doet meer dan alleen het geven van voorlichting en advie zen op huishoudtechnisch en -economische gebied. Daar over wil men woensdag belangstellenden informeren. Youth Youth for Christ houdt zaterdagavond een koffiebara vond in een bijzaal van de Hooglandse kerk. Gitarist Leendert de Jong zingt er enkele liedjes. De bijeen komst begint om acht uur. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Jonneke Geer tje Maria dv R. P de Jager en P M. Baartman. Teunis zv A Vlieland en A van Leeuwen. Fleur Beau Shardè dv G. Lage en E. S. van den Berg, Damien Tomas zv T. Folkerts en Y. P Dijkhuizen. Martijn zv J Jansen, Milan Remco zv M. E. Nagel en G M. Verhoog. Angéline Susanne dv A. A. Gillebaart en L. J. M Dekker. Kirsten Harriet dv N H. G. E. Veld hoen en J. P. Poels. Maria Adriana dv A van Strien en M. Sierat. Daph ne Maria dv J C Boot en M. C Ka- ger, Stephanie Johanna dv R. A. J. van Winsen en W J. M. van den As sem, Dorein Hendrika dv R. A. J van Winsen en W. J M van den As sem, Laura Elisabeth dv P. C. Gijs- bers en L. E. Loopstra, Dirk-Johan- nes zv J van Harten en R. Kelder huis, Daniel zv J. Beeuwkes en M. EINDVERSLAG WERKCONFERENTIE SAMEN LEVEN IN LEIDEN" JüIDEN Discriminatie n racisme blijken ook in ^iden veel breder ver- preid dan oorspronkelijk Iverd gedacht. Discrimina tie komt voor op vele ma- pieren en in vele vormen pn vindt plaats door indi viduen, door instellingen :n door de overheid. Het ,kwaad" blijkt zeer diep 'eworteld in onze maat- chappij. De bestrijding rvan is daarom zeer veel- imvattend en dient op 'erschillende terreinen en iiveaus tegelijk te gebeu ren. De van 15 tot en met 20 oktober gehouden werkconferentie tegen ra cisme en discriminatie „Samen leven in Leiden", zal dan ook praktisch ge zien alleen resultaten op leveren als er aandacht voor dit probleem blijft en als er op allerlei gebieden een beleid wordt uitge stippeld. Daartoe zijn van uit verschillende instellin gen en vanuit de gemeen te zelfstandige initiatieven nodig. Dit wordt gesteld in een bege leidende brief bij het eindver slag „Samen leven in Leiden", dat naar aanleiding van de werkconferentie tegen racisme en discriminatie in oktober van dit jaar, werd gemaakt. Doel van de werkconferentie was, meer inzicht te krijgen in de omvang van het probleem van discriminatie in Leiden. Het aantal bezoekers van de werkconferentie bedroeg 350, waarvan velen meer dan een bijeenkomst bijwoonden. Op de informatiemarkt ter afslui ting van de werkconferentie zijn ongeveer 1500 personen geweest. De organisator van de werkconferentie, het Comi té Leiden Tegen Fascisme, vindt dat de conferentie als een soort katalisator heeft ge werkt naar allerlei mensen en instanties toe om zich met het probleem van discriminatie en rascisme bezig te houden. Maar daarbij stelt het comité, dat de conferentie pas echt re sultaat heeft als er initiatieven komen van verschillende groepen om het probleem op te lossen. Naar aanleiding van de werk conferentie zijn al wel wat voorlopige aanbevelingen ge daan ter verbetering van de si tuatie. Burgemeester C. Goe- koop stelde in zijn openingsre de voor een centraal meldings- fiunt voor discriminatie in het even te roepen. Inmiddels zijn voorstellen gedaan om dit punt bij de Stichting Welzijn onder te brengen. Ook werd het belang ondersteept dat ge discrimineerde groepen een sterke organisatie oprichten om zo veel meer invloed uit te kunnen oefenen dan tot nu toe het geval was. Omdat uit de conferentie is gebleken dat er door regering en gemeente ook gediscrimineerd wordt, wordt voorgesteld dat diezefde overheid ook een bijdrage moet leveren ter bestrijding van de discriminatie. De over heid heeft daartoe machtiger middelen, stellen de organisa toren. dan bijvoorbeeld de minderheidsgroepen zelf. Ook in buurt- en clubhuizen zal in tensief geprobeerd worden jongeren zich bewust te laten worden, wat discriminatie is en waarom dat verwerpelijk is. Er moet verder meer be kendheid komen over achter gronden van etnische groepen en etnische groepen moeten meer informatie krijgen over Nederlandse aangelegenheden. Ten aanzien van discriminatie in horecagelegenheden wordt aanbevolen direct een aan klacht in te dienen en er in ie der geval ruchtbaarheid aan te geven. Ook wordt gesteld dat er in de politie-opleiding meer aandacht besteed zou moeten worden aan minderheidspro blematiek en verder dat het aannemen van mensen van een etnische minderheid bij de politie positief zou kunnen werken. In januari wil het comité een bijeenkomst houden om tot nieuwe initiatieven in de strijd tegen discriminatie en rascis me te komen. Belangstellen den kunnen het eindverslag van de werkconferentie „Sa men leven in Leiden" voor vijf gulden krijgen bij de Stichting Welzijn. Breestraat 117 in Leiden. De gespleten zwerfkei bij het Stadbouwhuis. Zwerfkei bijStadsbouwhuis LEIDEN Bij het Stadsbouwhuis aan de Langegracht staat sinds kort een opvallend kunstwerk. Het is een grote, gesple ten zwerfkei „Obelix is in Leiden geweest en is vergeten zijn menhir mee te nemen. Of deze dikbuikige Galliër heeft het rotsblok laten staan omdat het kapot is", zouden impulsieve reacties kunnen zijn bij het zien van dit kunstwerk. De ma ker van dit beeldhouwwerk, de bekende kunstenaar profes sor Marinus Boezem, zal wel niet gelukkig zijn met boven staande omschrijving. Hij wil met deze zwerfkei een verbinding scheppen tussen het buiten- en het binnenterrein van het Stadsbouwhuis. In de spleet van dit brok zandsteen zijn spiegels aangebracht die het (zon)licht naar het binnenterrein moeten transporteren. Dit kunstwerk is overigens nog niet helemaal af want er moeten nog kleinere stenen worden bijgeplaatst. Of het offi cieel zal worden onthuld is nog onduidelijk. Waarschijnlijk niet. De gemeente plaatst zoveel kunstwerken dat onthullen ondoenlijk en eentonig wordt. De opdracht aan Boezem wordt betaald met zogenaamd per- een tagegeld. Bij de bouw van een project wordt een bepaald percentage (meestal 1 procent) van de kale bouwsom gereser veerd voor kunstwerken. Zo is ook de speciale belettering van het Stadsbouwhuis uitgevoerd door een kunstenaar en betaald uit dit potje. De kosten van de zwerfkei zijn overigens nog niet bekend LEIDEN/DEN HAAG De Stichting Fonds Be drijvigheid (SFB) in Den Haag, een initiatief van de Werkende Jongeren CNV, stuit bij diverse gemeen ten op weerstand tegen de oprichting van werkvere nigingen. Werkverenigin gen zijn kleine groepen vooral jonge werklozen die samen een bedrijf be ginnen waarover zij zelf de baas zijn. In bepaalde plaatsen wordt een waar ontmoedigingsbeleid ge voerd, aldus de SFB. Er zijn op dit moment in Ne derland zes werkverenigingen, voor het merendeel in Zuid- -Holland. In deze provincie werd het idee voor deze be drijfsvorm geboren. Dertig van dit soort verenigingen zijn in oprichting. Het gaat veelal om kleine bedrijven die het accent leggen op het behoud en het scheppen van werkge legenheid. Uiteindelijk zouden de werkverenigingen in Ne derland drie tot vier duizend mensen werk kunnen bieden, zo heeft de organisatie Wer kende Jongeren CNV voor speld. In Leiden wordt volgens de SFB wat al te veel vastgehou den aan vestiging van de werkverenigingen in het be drijfsverzamelgebouw. Bepaal de initiatieven, zoals de vesti ging van een winkel, kunnen volgens de SFB daar nauwe lijks met goed fatsoen worden ondergebracht, omdat het is gevestigd op een industrieter rein. Een winkel hoort in het centrum, maar de gemeente Leiden zou daaraan heel wei nig medewerking geven. satie SFB houdt zich bezig met de begeleiding van startende, op dat moment nog werkloze ondernemers. De SFB heeft van het ministerie van sociale zaken subsidie gekregen om jonge ondernemers met name in de aanloopfase, waarin vaak hoge kosten moeten worden gemaakt, een startsubsidie te geven. Ook begeleidt ze jonge ren bij het opstellen van on dernemersplannen en het vin den #van een goed onderko men. Uit ervaringen van de SFB blijkt dat vooral buiten de randstad nog vreemd wordt aangekeken tegen de werk verenigingen. Zo weigeren ge meenten vaak een ondersteu- ningspunt in te richten om de jonge werklozen behulpzaam te zijn bij het opzetten van een bedrijfje De stichting schat dat door dit beleid 80 procent van de initiatiefnemers afvalt Volgens de SFB hebben ge meenten en andere plaatselij ke instellingen weinig ver trouwen in het kunnen van jonge werklozen. Dat is vol gens de stichting vooral daar om zo verbazingwekkend om dat de landelijke overheid de activiteiten van de SFB stimu leert met een bijdrage van 2,5 ton. Dat weinige vertrouwen resulteert vaak in aanzienlijke vertraging voor de startende ondernemers. Hoewel het SFB zelf aan marktonderzoek doet verlangen veel gemeenten dat eerst het CIMK, het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf, zijn goedkeuring aan de plannen hecht. Voordat het CIMK tot een oordeel komt, gaan er echter maanden overheen. Vaak betekent dat, dat de werkverenigingen veel extra kosten moeten maken om die onrendabele maanden door te komen. Ook aan de coördinatie tussen de instanties die hun mede werking moeten verlenen aan de oprichting van werkvereni gingen schort nogal het een en ander. Gunstige uitzondering daarop vormt de gemeente Den Haag, die een toetsings commissie voor de werkpro jecten heeft ingesteld, waarin alle instanties samenwerken. In andere gemeenten worden de initiatiefnemers vaak van het kastje naar de muur ge stuurd. Gemeente garantie ook voor parttimers LEIDEN Gemeentegaran ties zullen voortaan gemakke lijker worden verstrekt aan personen die samenwonen en die beiden op parttime basis een baan hebben. Dat heeft het college van B en W beslo ten. Het college wil daarmee discriminatie, die tot dusver op het gebied van de gemeentega rantie voor samenwonende fiarttimers gold, zoveel moge- ijk tegengaan. Volgens een woordvoerder van de gemeen te loopt Leiden met de nieuwe regels voorop ten opzichte van veel andere gemeenten. Gemeentegarantie wordt door gemeenten in een aantal ge vallen verstrekt bij het aan gaan van een hypotheek voor de koop van een eigen huis. Omdat de gemeente zich ga rant stelt voor het betalen van rente en aflossing van de hy potheek. verstrekken banken die hypotheek gemakkelijker De gemeente Leiden stelde zich tot dusver alleen garant in het geval van samenwonen de parttimers als vaststond, dat één van de partners in het zes de jaar na de aankoop van het huis in staat zou zijn, de hypo- theeklasten alléén te dragen. In de praktijk kwam het er vaak op neer dat beide part ners in de eerste vijf jaar extra veel rente en hypotheek aflos ten, om in de jaren daarna la gere woonlasten te hebben. Gemeenten stellen deze voor waarde om te voorkomen, dat een hypotheek volledig op twee inkomens wordt geba seerd met de kans dat na een aantal jaar één inkomen weg valt, waardoor de hypotheek onbetaalbaar wordt Met name in het geval van gezinsuitbrei ding komt het voor, dat één van de partners stopt met wer ken of minder gaat werken, waardoor het inkomen daalt. „Die regel moest de aanvra gers van de gemeentegarantie beschermen, maar natuurlijk ook de gemeente", aldus J. van Gerven van de directie volkshuisvesting. Gevolg is wel dat parttimers, die na die eerste vijf jaar bei den willen blijven werken, daardoor minder kans hebben op een gemeentegarantie Om aan die situatie een eind te maken zullen samenwonende parttimers voortaan ook een gemeentegarantie krijgen, ech ter alleen als zij hun werk zo hebben ingencht dat eventue le gezinsuitbreiding de aflos sing van de hypotheek ook in de toekomst niet in de weg zal staan. „Bijvoorbeeld twee lera ren". aldus Van Gerven. „Als ze allebei les geven, kunnen ze dat zo doen dat er altijd één thuis is". Als beiden bijvoor beeld één dag in de week niet thuis zijn, omdat beiden 24 uur per week werken, dan wordt de kans op een gemeentega- nantie weer kleiner. „Al staat niet vast dat je hem dan niet krijgt", aldus Van Gerven „Het is altnd weer maatwerk" Mochten Widen meer dan veertig uur werken dan zal de hypotheek toch op een werk week van veertig uur worden gebaseerd. De gemeente wil hiermee voorkomen dat de woonlasten een te groot deel van het budget worden

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3