TAFEL Paus hamert op belang godsdienstles HTTÏÏ71 Samenleving vraagt minder zwaar huwelijk £etdóc6oiucutt m kerk wereld Doorbraak bij NS brieuen lezers ■IMilifil weer ACHTERGROND Cetdae Commit VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 PAGINA 21 EIE )ntpc iEIDEK Felle kritiek Zuidafrikaanse bisschoppen op politie-optreden De R.-K. bisschoppen van Zuid-Afrika heb ben de politie gisteren beschuldigd van wil lekeurig doden, neerschieten en slaan van zwarten. Zij vergeleken het optreden van de politie bij de brute onderdrukking van ras- senonlusten in de afgelopen drie maanden in zwarte woongemeenschappen door het hele land met dat van een ..buitenlands be zettingsleger". De meesten van de zeker 163 doden die in die periode vielen als gevolg van het geweld in de zwarte woongemeen schappen, stierven door toedoen van de po litie. De beschuldiging van de bisschoppen is hun zwaarste aanval tot dusverre op de poli- tie-methoden. In het 38 pagina's tellende rapoort worden de vele gevallen veroordeeld „van wrede onmenselijkheid waarin mensen meedogen loos en volkomen willekeurig worden aan gevallen en verwond en soms anderen zijn gedood". Zowel zwarte als blanke politie mensen begaan volgens het rapport wreed heden, maar „in de meeste gevallen schij nen jonge blanke politiemensen daarbij de overhand te hebben gehad". Den Bosch voorlopig geen nieuwe bisschop Er komt voorlopig nog geen bisschop van 's-Hertogenbosch. Vol gens het jongste nummer van het Bis domblad van dat diocees, zal de benoe ming pas in een van de eerste maan den van volgend jaar afkomen. Begin januari komt de nieuwe pronuntius mgr. Cassidy naar Nederland. Die zal dan de zaken rond de opvolger van bisschop Bluyssen verder afhandelen. Er zijn weinig zaken waaraan men zich zo ergert als aan een goed voorbeeld. Katholiek godsdienston derwijs is volgens het nieuwe verdrag met het Vaticaan op de Italiaanse openbare scholen niet meer verplicht. Hoeveel ouders al een briefje naar het schoolhoofd ge schreven hebben met het verzoek zoon of dochter van godsdienstles vrij te stellen, is nog niet pre cies bekend. De gege vens hierover komen in de loop van het school jaar los. Maar de Katho lieke Kerk vreest nu al het ergste. Paus Johannes Paulus II neemt de laatste maanden elke gelegenheid te baat om op „de absolute noodzaak" van godsdienstles voor ka tholieken te wijzen. Gisteren was er groep jubilerende ka tholieke onderwijzers bij hem pp bezoek, en opnieuw begon hij over de godsdienstles. Hij noemde godsdienstonderwijs Zowel op katholieke als op openbare scholen een plicht, Paus Johannes Paulus II: De presentatie van de bood schap van het Evangelie is geen vrijblijvende zaak". „en het antwoord daarvan van de kant van de gods dienstleraren moet zijn de keus voor godsdienstles met zorg en intelligentie te bevor deren of te streven naar een vorming die de leerlingen in de gelegenheid stelt de bood schap van de katholieke kerk te bestuderen, in alle vrijheid van geweten en in een open dialoog". Op 23 september, in Castel- gandolfo, zei hij: „Voor de Kerk is de presentatie van boodschap van het Evangelie is geen vrijblijvende zaak.Het is een plicht, die de Heer de Kerk heeft opgelegd. Dit mandaat is noodzakelijk" Een maand later waren alle Italiaanse bisschoppen in het Vaticaan bij elkaar, en de paus wees hen opnieuw op het belang van godsdienstles op de openbare scholen. Hij droeg de bisschoppen op alles te doen om de ouders van dat belang voor hun kinderen te doordringen. De bezorgdheid van de kerk wordt ingegeven door de groeiende onverschilligheid van de Italiaanse jeugd met betrekking tot het kerkelijk gebeuren. Vele statistieken wijzen in die richting. De Ita liaanse jeugd wordt wel geïn trigeerd door de figuur van deze paus, maar vertoont steeds meer de neiging zijn boodschap te veronachtza men. Het sterk teruggelopen kerkbezoek is daar een eerste uiting van, maar ook de lege banken in de godsdienstloka len op de openbare scholen, die sinds kort de leerlingen niet meer kunnen verplich ten godsdienstles te volgen De paus heeft begrepen dat het probleem niet alleen zit in de ongeïnteresseerdheid van de jeugd, maar ook in de vaak geringe didactische kwaliteiten van het onder wijzend personeel. Hij heeft de bisschoppen opdracht ge geven bijscholingscursussen te organiseren voor gods dienstleraren. Teveel Ita liaanse godsdienstleraren zijn de laatste jaren ertoe overge gaan de lesstof aanmerkelijk uit te breiden, tot astronomie bijvoorbeeld, of biologie en politieke wetenschappen, al les om de leerlingen maar bij de les te houden. De paus is daar tegen, want volgens hem behoort het te gaan om „onderwijs van de katholieke godsdienst en van de christe lijke boodschap in heel zijn integriteit, gegarandeerd door de kerkelijke autori teit". Engelse staatskerk wil van parlementair vetorecht af Uit een volgende week door het Gallup-instituut te publiceren rapport over een in Engeland ge houden enquete naar op vattingen over de positie van de Kerk van Enge land als staatskerk, blijkt dat 64 procent van de ondervraagden zich keert tegen het vetorecht van het parlement over beslissingen van de Ang licaanse synode. Van de geregelde kerkgangers zil zelfs 66 procent van dit vetorecht af. Wel constateren de onderzoe kers ruime steun voor het aanblijven van de Britse koningin als hoofd van de Anglicaanse staatskerk. Zelfs rooms- -katholieken en mensen die zich niet tot enige re ligie bekennen vinden dat een goede zaak. De kwestie is dit jaar actueel geworden, toen het parle ment in juli besloot geen goedkeuring te hechten aan een synodebesluit de formali teiten bij bisschopsbenoemin gen af te schaffen. De Angli caanse bisschoppen worden sinds 1533 benoemd door de Kroon, waarbij de deken en het kapittel van het vacante bisdom de wettelijke plicht hebben de kandidatenlijst op te maken. In feite betekent dit dat bis schoppen van de Kerk van Engeland worden benoemd door de minister-president, die sinds 1977 advies ont vangt van een commissie die is samengesteld uit het be stuur van een vacant bisdom en vertegenwoordigers van de landelijke Kerk. Volgend jaar zal de generale synode van de Kerk van En geland debatteren over de vraag hoe deze formele regel betreffende bisschopsbenoe mingen, die velen als een farce zien, kan worden afge schaft. Braziliaanse Kerken kiezen voor kandidaat oppositie Na afloop van een vergade ring van de Nationale raad van Christelijke Kerken van Brazilië (CONIC) is meege deeld, dat de raad uitgaat van een overwinning van de kan didaat van de oppositie bij de indirecte presidentsverkie zing op 15 januari 1985. Het kiescollege van 686 personen is al grotendeeld geporteerd voor oppositiekandidaat Tan credo Neves en in feite twij felt niemand er meer aan dat de officiële kandidaat van het Braziliaanse bewind, Paulo Maluf, zal verliezen. Volgens voorzitter mgr. Ivo Lorscheiter van de CONIC heeft deze organisatie abso luut geen vertrouwen in de „paradijselijke beloften" van Maluf en wil zij, dat na de verkiezing allé sectoren van de samenleving een nationaal akkoord sluiten waarbij vooral wordt gelet op de be langen van armen en margi nale groepen. Hervormde raden schrijven CDA Nadat uit gereformeerde hoek al bezwaren waren gerezen te gen de ontwerpresolutie van het CDA, waarin het levensbe schouwelijke instellingen mogelijk gemaakt zou moeten wor den, homofielen te weigeren, hebben de Hervormde raad voor de zaken van Kerk en Gezin en de Hervormde raad voor de zaken van Kerk en School verzet aangetekend. In afzonderlij ke brieven aan het partijbestuur vragen zij het CDA niet te accepteren dat een levensbeschouwelijke overtuiging een re den kan zijn om homoseksuele medemensen te discrimineren. De raad voor Kerk en school doet een dringend beroep op het CDA-bestuur een duidelijke keus te maken voor de homofiele medemens in het christelijk onderwijs en voor het emancipa tieproces van alle bij het christelijk onderwijs betrokkenen. Gebakken kaas met stamppot rauwe zuurkool chocoladepudding met slagroom vegetarisch Voor twee personen zijn de benodigdheden: 1 plak belegen Edammer of Goudse kaas van 1 cm dik a 150 g, 1 ei, 1 lepel wa ter, paneermeel, circa 20 g boter; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peper, 15 g boter, melk, 250 g zuurkool; 4 dl melk, 32 g maizena, 20 g cacao, 50 g suiker, 0,5 dl slagroom, 10 g basterd suiker. Snijd de korst van de kaas en deel de plak in tweeën. Klop het ei met een lepel water los, zonder dat het gaat schuimen. Haal de stukken kaas eerst door het ei en ver- I volgens door paneermeel. Bak de kaas bruin in hete boter. Goed gebakken kaas is mooi van kleur, heeft zijn vorm behouden en is van binnen zacht. Gebakken kaas kan niet warm gehou den worden en moet daarom direct na het bakken gegeten worden. Kook de wat kleiner gesne den aardappelen gaar in wei nig water met zout, giet ze af en stamp ze fijn. Meng de aardappelen met boter en zo veel melk dat het een vrij stevige puree wordt. Roer de puree in een paar minuten luchtig, voeg de wat kleiner gesneden zuurkool toe en maak het mengsel op smaak met zout en epper. Laat de stamppot al roerende warm worden. Zet bijna alle melk op. Meng de cacao en suiker tot de klontjes uit de cacao zijn en maak er dan met de maizena en de rest van de koude melk een papje van. Schenk wat hete melk bij het papje en doe het in de pan. Roer de pudding tijdens het even ko ken en schenk hem heet in de natgemaakte vorm. Laat de pudding afkoelen en op stijven, dat duurt tenminste drie uren. Keer de pudding op en bord en garneer hem met slagroom, die met bas terdsuiker stijf geslagen is. JEANNE PROF. MR. VAN MOURIK OVER NIEUWE VORM VAN RELATIES LEIDEN Als twee mensen een relatie met elkaar aangaan en be sluiten die voor de wet te bevestigen, heeft dat di verse gevolgen. Er wordt verondersteld dat de verbintenis voor het le ven is aangegaan, er wordt aangenomen dat men zich eikaars lot aan trekt, men is verplicht samen te wonen en er moet sprake zijn van een heterofiele en monogame relatie. De belastingtech nische positie verandert, er kan pensioenrecht voor de weduwe worden opgebouwd en zo zijn er nog wel meer verande ringen te noemen. Als de relatie niet brengt wat de partners ervan ver wachtten, kunnen ze bo vendien theoretisch niet in onderling overleg scheiden en bestaat er in principe een alimentatie plicht voor het leven. Al deze aspecten, doorgaans de zedelijke lading van het huwelijk genoemd, zijn steeds heviger onderwerp van discussie. Volgens een internationaal onderzoek van de Tilburgse hoogleraar so ciologie prof. De Moor, vin den mensen in de westelijke wereld die zedelijke lading tegenwoordig niet meer inte ressant. Ze moeten niets heb ben van alle normen en waarden die van bovenaf worden opgelegd, maar wil len zelf bepalen hoe ze hun relatie vormgeven. Die ver anderde moraal heeft er in Nederland toe geleid, dat naar schatting vijftien pro cent van de samenwonenden ongehuwd is. Omdat die andere manieren samenleven nergens zijn 1, zijn ze niet zicht baar. niet aantoonbaar voor de omgeving. Dus ook niet voor de wetgever, in casu de overheid, en dat heaft rechts- Prof. mr. Van Mourik: „Wie samen wil wonen, moet dat laten zien en krijgt daarvoor enkele, niet al te gro te voordelen boven mensen die dat niet willen laten zien". ongelijkheid tot gevolg, die vooral in de portemonnee tot uitdrukking komt. De nieu we wet op de tweeverdieners maakt duidelijk, dat de over heid dat ook vindt en wil proberen iets aan die onge lijkheid te doen. Chaos De grote problemen die deze wet met zich meebrengt (de jacht op de twee tandenbor stels), bewijst voor de meeste juristen dat er drastisch iets moet veranderen. Zo niet, dan zal er onvermijdelijk een chaos ontstaan. De Rotter damse hoogleraar staatsrecht prof. Van Maarseveen gooide enkele maanden geleden de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat het huwe lijk maar helemaal moet worden afgeschaft. Alles moet volgens hem draaien om het individu, om de indi viduele vrijheid en ontplooi ing. Politiek gezien weet hij de PvdA en de VVD achter Maar lang niet overal wordt die opstelling hem in dank afgenomen, zeker niet door de Leidse prof. mr. M.J.A. van Mourik. Deze ontwerper van het samenlevingscon tract dat bekend is als het Leidse model, ziet in indivi dualisering een levensgroot gevaar voor de samenleving. „Die leidt onherroepelijk tot onrechtvaardigheid, tot een machteloze onderwerping aan de overheid. Individuali sering klinkt aardig en de VVD holt er meteen achter aan omdat ze het woord „in dividu" direct verbinden met „liberaal". Het het is echter niet goed doordacht. Indivi dualisering gaat ervan uit, dat iedereen zelfstandig in zijn onderhoud moet voor zien. Mannen én vrouwen". „De vrijheid van rolverdelin gen binnen een relatie, waar ik voorstander van ben, gaat dan helemaal naar de Filistij nen. In het concept-beleids plan van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van emancipatiezaken ligt het allemaal opgesloten. Er wordt gezegd dat er geen sprake zal zijn van arbeid- plicht, maar ik ben er niet gerust op. De financiële om standigheden van de burgers kunnen door de overheid zo worden gemanipuleerd, dat op straffe van een bezoek van Schraalhans niet valt te ontkomen aan voor velen geestdodende arbeid buitens huis. Ik sta daarin niet al leen. Ook Greetje Lubbi, voorzitter van de voedings bond FNV, heeft gezegd dat als je de gedachte aan een ar beidsplicht voor iedereen zo omarmt, je vrouwen straks net zo goed tot loonslaven hebt gemaakt als zegt dat vrij moeten maken om te kiezen voor betaald werk. Ik zal me ook altijd blijven ver zetten tegen die individuali sering, want bij een arbeids plicht voor iedereen wordt de overheid almachtig". Papiertje Van Mourik schrijft dit ook deels in het boek Het Huwe lijk, dat vandaag werd gepre senteerd op een studiedag over dit onderwerp van de Vereniging voor Familie- en Jeugdrecht, waarvan hij voorzitter is. Aan het boek verleenden nog veertien van zijn collega's hun medewer king. Van Mourik is ervan overtuigd dat het huwelijk zoals we dat nu kennen, zijn tijd heeft gehad. Hij vindt dat het huwelijk een formaliteit moet worden, waarvan al leen het begin en het eind vastliggen en die iedereen verder kan invullen zoals hij of zij zelf wil. Wie wil trou wen moet daarvoor een pa piertje ondertekenen, wie wil scheiden een ander papiertje. Daaraan moeten verder nau welijks voorwaarden of plichten vastzitten. Er dient alleen voor te worden ge zorgd dat het belang van eventuele kinderen niet in het gedrang komt, door bij voorbeeld de ouderlijke macht ook na scheiding te la ten doorlopen. En er zou een hardheidsclausule moeten woeden ingebouw om de zwakkere partij te bescher men. Want een vrouw, of man, die na jaren huishoude lijke arbeid op straat wordt gegooid, dat kan natuurlijk niet, zegt Van Mourik Het moet wel aantrekkelijk worden gemaakt om zo'n hu welijk („Een nieuwe naam zou misschien beter zijn") te sluiten. „Wie samen wil wo nen, moet dat laten zien en krijgt daarvoor enkele, niet al te grote voordelen boven mensen die dat niet willen laten zien", zegt Van Mourik. „Geef je door middel van die formaliteit te kennen dat je samenwoont, dan moet de overheid daar bijvoorbeeld een belastingvoordeel tegen over stellen. Wie niets voelt voor die formaliteit, kan ui teraard gewoon zijn of haar gang gaan, maar moet daar van dan wel de consequenties dragen: geen (financiële) voordelen". Ordening Zo'n soort huwelijk, ontdaan van de zedelijke lading, voor komt volgens Van Mourik dat het een janboel wordt. „De ordening van de samen- leing wordt er heel wat over zichtelijker op. Bij de wet op de tweeverdieners, maar ook bij de wijziging in het sociale verzekeringsstelsel, gaat de overheid ervan uit dat sa menwonen zichtbaar is. Dat is natuurlijk kul, want je kunt er altijd onderuit ko men. Let maar op: het aantal kostgangers zal drastisch toe nemen. En het aantal men sen dat gaat scheiden voordat ze hun aow krijgen, zal ook drastisch toenemen. Want ge scheiden krijgen ze samen 140 en gehuwd maar 100%. Dat kun je de mensen niet kwalijk nemen, maar wel de wetgever. Want die maatre gelen zijn bij voorbaat ge doemd een enorme misluk king te worden". De kritiek dat zijn „minder zware huwelijk" vrijheidsbe perkend is, legt hij naast zich neer. „Onzin. In Nederland moet je alles melden. Als je een maatschap wilt oprich ten, of een bv, moet je wor den ingeschreven in het Handelsregister. En als je morgen een blauwe spruit uitvindt, moet je daarmee naar het Rassenregister, om dat je anders de voordelen van zo'n uitvinding niet krijgt. Dat zijn allemaal min der belangrijke zaken dan een relatie tussen mensen. Maar als je zegt dat de mel dingsplicht ook bij het huwe lijk zou moeten gelden, wordt er ineens om hulp ge schreeuwd. Ten onrechte, er ontstaat juist een grotere vrij heid, omdat iedereen de rest zelf kan invullen". DICK HOFLAND GELUKKIG is ook op Verkeer en Waterstaat het besefÖ" uit^ doorgedrongen, dat het almaar verhogen van de tarievenr^j,' van het openbaar vervoer een halt moet worden toegeroeiacht 1 pen. Er is deze week zelfs een complete doorbraak tot standi gekomen: de Nederlandse Spoorwegen mogen hun enkelefet gen- reizen en retourtjes met maar liefst 2,5 procent verlagen. Mi-pP°^( nister Smit-Kroes heeft hiermee een reuzenommezwaai ge-'?' maakt. Toen zij als minister aantrad, kondigde zij aan de ta-pÊ rieven van het openbaar vervoer in de komende jaren aan-knkom merkelijk te zullen verhogen. Ze constateerde dat de kosten van het trein-, tram- of buskaartje niet in verhouding ston-L den tot de werkelijke kosten en daar had ze natuurlijk grootl gelijk in. HaAR theorie dat het allemaal wel goed zou komen als het openbaar vervoer kostendekkend werd gemaakt, is inmid dels compleet in duigen gevallen. Het siert de minister dat ze dat in feite ook toegeeft, door de spoorwegen toestemming te geven de tarieven te verlagen. Want die tariefsverlaging is in, het geheel niet gebaseerd op een verlaging van de kosten' van de NS. Integendeel, die kosten gaan omhoog. Men hoopt! echter dat geld eruit te krijgen doordat als gevolg van di verlaagde tarieven meer mensen van de trein gebruik zullei gaan maken. De minister moet eveneens worden nagegeven, dat ze de bedrijven voor openbaar vervoer gaandeweg tot het inzicht heeft gebracht, dat de jaren waarin het financieel al-I lemaal niet op kon voorbij zijn, zodat een verstandig econo-| misch beleid vereist is. In elk geval mag worden aangenomen, dat er nu een begin jiEIDI is gemaakt met een radicale wijziging van het openbaar-ver- lit D voersbeleid. In dit nieuwe beleid past wellicht ook het plan'an 3 van de ns-top om aan het kentekenbewijs van de auto eentuid-I goedkoper (zeventig gulden) algemeen abonnement op hetkintij openbaar vervoer voor het hele gezin te koppelen. De ns wil lag e het kentekenbewijs en daarmee de wegenbelasting duurder jet maken en voor dat bedrag iedere automobilist(e) en zijn of (word haar gezin een zogenaamde „dalurenkortingskaart" verstrek-kerke ken, waarop voor half geld kan worden gereisd, voorlopig L nog tijdens bepaalde uren. fr \s lands Dat is een gedachte, die nog wat moet worden bijge-L^81^ schaafd, maar er zit zeker iets in. Omdat ze dan voordeliger jerzo< uit zijn, zullen vele automobilisten er net dat zetje door krij- joet gen, dat nodig is om ze van tijd tot tijd ook eens in de trein te Lecje< krijgen. Zeker in het woon- werkverkeer zou dat zeer wen- Loor( selijk zijn. Een verschuiving van particulier naar openbaaroen j vervoer biedt grote voordelen, niet alleen voor het milieu, fnaani maar ook uit economisch oogpunt. Bij de NS is becijferd, dat^er(j de gemiddelde automobilist er nu nog van wordt weerhou- uoor den van de trein gebruik te maken, omdat het openbaar ver-£en v voer in vergelijking met de benzineprijs te duur is. ven j T3 sec .DlJ dit alles is buiten kijf, dat het openbaar vervoer zo goed Btoffe en aantrekkelijk mogelijk moet blijven. Het zijn immers niet Bultat alleen bejaarden en kinderen die er op zijn aangewezen, vrijge maar ook de zwakkere groepen in de samenleving, die zich j geen auto kunnen veroorloven. fHet si 'rï i Ongehuwd samenwonen Menigeen zal zich na lezing van de rubriek Kerk en We reld van zaterdag 24 november hebben afgevraagd, wat bis schop Bomers gebracht kan hebben tot de uitspraak: „De Kerk leert (en ik sta daar per soonlijk volledig achter), dat ongetrouwd samenwonen in druist tegen wat God over over het huwelijk leert, en daarom zonde is". Op het ge bruik van drie door Mgr. Bom ers gebruikte begrippen name lijk „God", „huwelijk" en „zonde" valt in deze zin nogal wat aan te merken. Ten eerste leert God niets over het huwelijk. Wellicht bedoelt mgr. Bomers de bijbel of Christus. Bijbel en Christus zijn echter geen synoniemen voor God. Ten tweede is het huwelijk per se een menselijke instel ling, die door Christus tot Sa crament is verheven. „Onge trouwd samenleven", zoals mgr. Bomers formuleert, is een dubbelzinnige term. In het nieuwe kerkelijk wetboek le zen we: „De essentie van het christelijk huwelijk is: de rela tie tussen een gedoopte man en een gedoopte vrouw, met het doel, het welzijn van de partners en (eventueel) het verwekken en opvoeden van kinderen" (Codex Iuris Cano- nici 1983, can. 1055 §1). En verder: „Die relatie komt tot stand door een wilsakt van beide partners". „Wanneer een gedoopte man en een gedoopte vrouw het wilsbesluit nemen om als echtgenoten in liefde durend samen te leven, dan is dit het Sacrament van het hu welijk van Christus' Kerk", ongeacht of er een kerkelijke inzegening of een burgelijk huwelijk heeft plaats gevon den of niet. Ten derde concludeert mgr. Bomers dat „ongehuwd sa menwonen" indruist tegen wat God over het huwelijk leert en daarom zonde is. Niet alleen leert God niets over het huwe lijk, maar ook heeft Hij nooit iets aan de mens medegedeeld over mgr. Bomers bewering dat „ongehuwd samenwonen" indruist tegen zijn wet en daarom zonde is. Zonde is een persoonlijke subjectieve over treding van Gods wet. Zonde is niet een menselijke hande ling die overeenkomt met het geen objectief in strijd is metV de verwoording van Gods wet. e Iemand doden is niet in alle gevallen „moord". Het eigen- wPnV dom van anderen wegnemen is,niet in alle gevallen „dief- de stal". Het samenwi een christelijke man en een - christelijke vrouw is niet altijc „immoreel" en zonde. J. F. J. Jansen, LEIDSCHENDAM. Over Weinig verandering ■DE BILT (KNMI) Er lijken voorlopig nog geen dramati sche weersveranderingen op komst. Nederland blijft aan de noordkant van hogedrukge- bieden, die via Frankrijk naar het oosten trekken. Eén zo'n hogedrukgebied komt morgen bij Oostenrijk aan en zorgt voor een matige wind uit zuid tot zuidwest. Daarmee wordt lucht uit Frankrijk aange voerd waarin naast opklarin gen ook mistvelden voorko men. Op verschillende plaat- sen kan het in de nacht en ochtend dan ook mistig zijn. De minimumtemperatuur ligt dicht bij het vriespunt. Overdag kan het vrij zonnig worden waarbij de tempera tuur nog tot acht graden op loopt Alleen in hardnekkige mistgebieden blijft de tempe ratuur wat achter. Zondag kan een weinig aktief regengebied passeren maar daarna wordt het weer opnieuw door een hogedrukgebied bepaald. Genève mist 5 Klagenturl iw.bew. 2 Kopenhagen onbew. 5 Locarno onbew. 8 Londen rw.bew. 10 Luxemburg zwbew. Casablanca regen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2