Directeur gif fabriek VS in Bhopal gearresteerd (COLLEGES EN CURSUSSEN DUURDER Kapers laten ultimatum verstrijken Idee BON BUNA 90 MILJOEN GULDEN VOOR AFRIKA IK Nieuw wapen systeem landmacht voldoet niet Protestgolf in VS tegen apartheid vnjuay UW.CU1UCI i; Vrijdag 7 december 1984, 76e jaargang no. 23062 Uitgave Westerners, behorende tot SilthoH Pers. Apothekersduk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 313677. Giro1103003 BankiAmro-tank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur; J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mcl.5%BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65.68, jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Losse nummers f 1.00. In de nacht en ochtend plaat selijk mist; minimumtempera tuur om het vriespunt Overi gens droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur ongeveer acht graden, in hardnekkige mistgebieden iets lager. Matige wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 08.35, onder: 16.29; hoog water Schev.: 02.42 en 14.56; laag water. 10.41 en 23.00. HILVERSUM „Een voor Afrika", de nationale actie voor de slachtoffers van droogte en hongersnood in Afrika heeft tot nu toe een bedrag opgeleverd van 72.650.000 gulden. Als daarbij ook de bij drage van minister Schoo wordt geteld (15 miljoen gulden), komt de totale op brengst dicht bij de 90 miljoen gulden. Verwacht wordt dat dit bedrag ook de komende weken nog oploopt. Een prachtig resultaat, aldus de voorzit ter van de stichting „Een voor Afrika", ex-minister Jos van Kemenade vanmor gen op een persconferentie in Hilver sum, waar de tussenstand van de aktie bekend werd gemaakt. Op de dag van „Een voor Afrika" zelf, 26 november, was al een bedrag binnen van ruim 50 miljoen gulden. De organisaties achter „Een voor Afri ka" hebben programma's klaar liggen tot een bedrag van ruim 65 miljoen gulden. Voor de extra-opbrengsten heeft men echter nog tal van projecten in voorraad. De eerste geheel uit opbrengsten van „Een voor Afrika" betaalde hulpzending, (ruim 40 ton meel) bereikte deze week een vluchtelingenkamp in Oost-Soedan. Soedan, Ethiopië en Tsjaad zijn de lan den waarop de hulp wordt geconcen treerd. Knijp-aanval van knijp-commando PARIJS Een Frans „knijpcommando" heeft onlangs een aanval uitgevoerd op een restaurant, waar de patron een van zijn vrouwelijke werknemers zo vaak in de billen had gekne pen dat zij ontslag nam en haar baas aanklaagde wegens hand tastelijkheid. Tijdens de aanval werd patron Jean Luc Sage „drie kwartier lang zo hard mogelijk geknepen", aldus Man- nette Volpini. aanvoerster van het bijzondere commando, dat tot deze actie over was gegaan omdat de eigenaar in hoger be roep was vrijgesproken. De billenknijperij was volgens de rechter „een onschuldig gebaar, dat gezien moet worden in het licht van een zekere familiariteit, die ontstaat wanneer men dagelijks samenwerkt". Na afloop van de zitting had Jean Luc verklaard geen berouw te hebben en er zelfs recht op te heb ben in de billen van zijn personeel te knijpen. Het coqamando had zich de woorden van de rechter goed in de oren geknoopt en zich vervolgens „uitzonderlijk familiar" gedragen ten op zichte van de patron. „We knepen hem dus zo hard mogelijk. En wanneer we erachter komen dat hij nog steeds aan het knijpen is, komen we terug met ons laatste wapen de was knijper", aldus mademoiselle Volpini. Heroïnehandelaar krijgt naheffing van drie miljoen ALKMAAR Fiscus en politie werken soms innig samen bij de bestrijding van de heroï nehandel. Gisteren kreeg de Alkmaarder M.W. een belastingaanslag van drie miljoen gulden, nadat hij eerder veroordeeld was voor de handel in heroïne. De Alkmaarse po litie tipte de belastingdienst dat W. er een wel erg luxueus leven op nahield, hoewel hij ja ren achtereen een inkomen van slechts 25.000 gulden had opgegeven. Uit een onderzoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) bleek al snel, dat W. een kapi taal van drie miljoen gulden vergaard had. De naheffing is „toevallig" precies zo groot, aldus een woordvoerder van de FIOD. W mag nu aantonen op welke wijze hij aan het kapitaal gekomen is en bewijzen dat de fiscus de aanslag foutief heeft berekend. n Tokio is gisteren rolgens de sjintoïs- he ritus en on- het oog van de ilevisiecamera's iet huwelijk geslo- en tussen de 29-ja- ige prins Norohito, lomzegger van kei ier Hirohito, en de )1-jarige Hisako Tottori, telg van een rijke, zeer bekende familie in Japan. Het jonge paar rijgt een jaarlijkse toelage van 700.000 julden. De regering heeft het 8,5 miljoen toegewezen voor de bouw van hun nieu we nieuw huis op het keizerlijke do mein in het centrum van Tokio. Verlies voor hockeyploeg KARATSJI Het Nederlands heren- hockeyteam heeft in vandaag in Ka- ratsji de eerste wed strijd voor het toer nooi om de Cham pions Trophy tegen Australië met 2-0 verloren. Bij de rust was het nog 0-0. Terry Walsh maak- oor 3.000 toe schouwers beide Australische doel punten. In de ope ningswedstrijd van het toernooi had Groot-Britannië eerder Spanje met 3-1 verslagen. BHOPAL De Indiase politie heeft vanochtend Warren Ander son, de directeur van de Ameri kaanse onderneming Union Carbi de, gearresteerd. Dit meldde het Indiase persbureau PTI. Anderson werd gearresteerd bij zijn aankomst in Bhopal, waar deze week al meer dan 2.000 mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van het ont snappen van-gifgas uit de vestiging van Union Carbide in die stad. De Indiase autoriteiten stellen de on derneming verantwoordelijk voor de giframp. Volgens het Indiase persbureau werd An derson aangehouden op het vliegveld van Bhopal. Hij is beschuldigd van nalatig heid, aldus PTI. Anderson kwam gisteren vanuit de Verenigde Staten in India aan. Vanuit Bombay vloog hij vervolgens door naar Bhopal om de plaats van de ramp te inspecteren. Behalve Anderson zijn ook twee topfunc tionarissen van de Indiase dochtermaat schappij van Union Carbide gearresteerd, aldus PTI. Het gaat om Keshoeb Mahin- dra en V.P. Gokhale, die eveneens in staat van beschuldiging zijn gesteld op grond van nalatigheid en aansprakelijk heid. De dochtermaatschappij is de eige naar van de chemische fabriek waaruit het gas is ontsnapt. De regering van de deelstaat Madhya Pradesh diende giste ren een aanklacht in tegen de eigenaren Pagina 11: Duizenden dakloze kinde ren zwerven door straten van Bhopal Een Indiase hulpverlener deelt bij een ziekenhuis in Bhopal water uit aan gewonden van de giframp, die wachten op een medische behandeling. A Schoolgeldplan gaat niet door DEN HAAG Een nieuw wapensysteem van de land macht blijkt in de praktijk niet te voldoen. Van de vijf zoge noemde Sirocco's, die in Frankrijk zijn gekocht voor een woordvoerder van Defen sie bevestigd. Een Sirocco omvat onder meer een groot aantal zendertjes dat aan ballonnen wordt opgelaten en gegevens (windsnelheid, temperatuur, vochtigheid) doorgeeft aan apparatuur op de grond. Op basis van deze gegevens wordt de richtappa- ratuur van de artillerie inge steld. De duizenden zendertjes zijn echter afgesteld op frequenties die zijn toegewezen aan Duits radioverkeer. Het Eerste Le gerkorps, dat ook taken heeft in West-Duitsland, kan de Si rocco's bijgevolg niet in de BRD gebruiken. Vervanging gaat minstens enkele tonnen kosten. de vijf meegeleverde water stofgas-generatoren. zijn er vier stuk. Op het moment wordt daarom gebruik ge maakt van cilinders. Reparatie van de generatoren kost 25.000 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezert- de avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) |DEN HAAG Een meerder- jheid van de Tweede Kamer s^gaat akkoord met het alterna- ■tieve ombuigingsplan van mi- I nister Deetman, dat onder an dere voorziet in een verhoging ivan de cursus- en college-gel den. Dat plan is gemaakt om het gat van 140 miljoen in de onderwijsbegroting te dekken. Het gat is onstaan omdat de Kamer de schoolgeldheffing voor leerplichtigen in het voortgezet onderwijs heeft af gewezen. De ombuigingen voor '85 hou den in; - verhoging van de collegegel den, voor het hbo naar 1000 gulden en voor de universitei ten naar 1250 gulden; - het maximum schoolgeld (750 gulden) moet al bij een in komen van 55.000 (was 60.000) worden betaald; - een verhoging van de cursus gelden, die per cursussoort zal verschillen; - duurdere staatsexamens; Met deze maatregelen wil mi nister Deetman, daarin ge steund door CDA en VVD, volgend jaar zo'n 60 miljoen binnenhalen. De rest van de 140 miljoen wordt verzameld Het bedrag wordt rondge- door onder meer 25 miljoen te maakt met een schijnbezuini- besparen op de bouw van ging: het versneld innen van nieuwe scholen. Verder wordt de schoolgelden levert tijdelijk het maximale bedrag voor de 45 miljoen meer op. maar biedt tegemoetkoming in boeken en alleen voor '85 soelaas. Op z'n leermiddelen voor leerlingen vroegst in '86 kan dit bedrag tot 17 jaar verlaagd naar 300 blijvend worden gemaakt door gulden. een verdere verhoging van de cursus- en collegegelden. QUENÉ VOLGT DE POUS OP ALS VOORZITTER SER DEN HAAG SER-voorzitter dr. J.W. de Pous verlaat om ge zondheidsredenen per 1 februari 1985 dit adviesorgaan van de regering. Hij zal worden opgevolgd door prof.ir. Th. Quené, thans voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. Dr. J.W. de Pous is 64 jaar en kroonlid en voorzitter van de SER sedert 1964. Op 29 maart van dit jaar werd hii opnieuw benoemd tot en met 31 maart 1986. In SER-verband bekleedt hij tevens het voorzitterschap van een groot aantal commissies, zoals de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie (die belangrijke adviezen over de macro-economische ontwikkelingen uit brengt), de Commissie Internationale Sociaal-Economische Aan gelegenheden en de Raad voor de Arbeidsmarkt Zwangere vrouw moet langer mi. met verlof DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer CDA, VVD en PvdA wil dat het zwangerschapsverlof voor werkende vrou wen wordt verlengd. Het huidige zwanger schapsverlof is twee keer zes weken, op te nemen voor en na de vermoedelij ke datum van de beval ling. Staatssecretaris Kap- Eeyne van emancipatieza- en wilde gisteren niet in- §aan op de wens van de rie grote fracties. Zij ver wees naar de nota over het ouderschapsverlof die het kabinet volgend jaar zal uitbrengen. Naar aanlei ding van een rapport van de Leidse universiteit naar de werkomstandigheden van zwangere vrouwen heeft de staatssecretaris wel besloten werkgevers te vragen maatregelen treffen voor zwangere vrouwen. Zij denkt daarbij aan extra pauzes, aange paste werktijden, tijdelijke deeltijdarbeid en vrijstel ling van nacht- en avond dienst. WASHINGTON De Ameri kaanse politie heeft gisteren twee kinderen van de ver moorde senator Robert Kenne dy gearresteerd wegens een il legale protestactie bij de Zuid afrikaanse ambassade in Was hington. In Chicago werd queline Jackson, de vrouw van de zwarte dominee Jesse Jackson ingerekend bij een ac tie in het Zuidafrikaanse con sulaat. De arrestaties passen in een protestgolf die de zwarte lei ders in de VS vorige maand hebben ontketend tegen de Zuidafrikaanse politiek. Zij neemt nog steeds in omvang toe. President Reagan heeft vanmorgen de zwarte Zuida frikaanse bisschop Tutu ont vangen die onverhulde kritiek uitoefent op het Amerikaanse inzake Zuid- Afrika. Tutu zei dat de VS de apartheid aanmoedigen en col laboreren met een systeem dat „net zo slecht, ochristelijk en immoreel is als het nazisme". Reagan wilde aanvankelijk niet met Tutu spreken, maar de protestacties hebben van gedachten veranderd. Pagina 11: Vervolg TEHERAN De kapers van het Koeweitse ver keersvliegtuig hebben vanochtend het ultimatum laten verstrijken, zonder dat er verdere geweldsac- ties zijn ondernomen te gen de 56 gegijzelde passa giers. Wel hebben zij het radiocontact met de on derhandelaars in de ver keerstoren op het vlieg veld van Teheran verbro ken. Dit heeft het officiële Iraanse nieuwsagentschap IRNA gemeld. IRNA had eerder gemeld dat de kapers hadden gedreigd de Koeweitse passagiers, die sinds disndag worden gegij zeld en vastgebonden zitten op hun stoelen, te zullen do den als niet aan hun eisen wordt voldaan. De kapers ei sen de vrijlating van dertien moslim-fundamentalisten, die in Koeweit zijn gearres teerd in verband met een se rie aanslagen eind vorig jaar. De vier of vijf Arabische ter roristen hebben al zeker vier gijzelaars gedood Over de toestand van een vijfde gijze laar, die gisteren op de trap van het vliegtuig in de rug werd geschoten, bestaat nog onduidelijkheid omdat Iraan se ambulances het vliegtuig niet mogen benaderen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteravond bekend, dat de kapers gisteren twee Ameri kaanse functionarissen van het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwik keling (USAID) hebben doodgeschoten. Pagina 11: Koeweit negeert eisen van kapers. Leuk voor de heer A. Leeierink uit Hengelo, dat hij niet minder dan 33.500 gulden heeft ontvangen voor een idee. Het zou het hoogste bedrag njn, dat ooit in Nederland voor een idee is uitgekeerd. Wij willen u ook op een idee brengen, maar kunnen u daarvoor helaas geen groot bedrag overhandigen. Integendeel, het kost u enig abonnementsgeld, maar u knjgt er zoveel voor terug, dat u na jaren nog zegt gelukkig heb ik op 7 december 1984 die bon voor DeLMdwCoartaiwilikbMt 14 dagen proberen Gratu en geheel mjblijrend In een open envelop ion der poctsegel opWuren naar Leid» Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD D« Haag 'foidoeSotttant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1