„Schilderi jente ntoonstelling was dekmantel voor oplichting bank' Kamer is nog niet tevreden m informatie overi Walrus-affaire j Mestwet valt slecht bij YVD-fractie GEDUPEERDE HAAGSE KUNSTENAAR JEAN THOMASSEN: BINNENLAND/BUITENLAND Ccidóe Qowuvnt VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 )R' Betere opleiding kan bouwkosten terugdringen NOORDWIJKERHOUT Betere opleiding van alle werkers in de bouw kan de bouwkosten te rugdringen. De opleiding moet dan wel op alle gebieden worden verbeterd en niet alleen op de technische onderdelen. Bedrijven die stellen dat het opleiden bij alle drukte van het werk tussen wal en schip valt, zouden moeten overwegen een deel van de arbeidstijdverkorting te bestemmen voor permanente opleiding van de werknemers in de bedrijfstak. Ir. H.P Meijer, hoofddirecteur van het Bouwcentrum, heeft dit vandaag gezegd tijdens een studiedag in Noordwijkerhout over opleiden in de bouwnijverheid. Volgens Meijer zijn er in de achter ons liggende periode te veel jaren geweest waarin de bouwprijzen sneller ste gen dan de groei van het inkomen van de Neder lander. Doodslag kost sportleraar zeven jaar celstraf AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 38-jarige sportleraar C.J.R.C. uit Amsterdam veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf wegens het doodslaan van zijn 18-jarige leerlinge Karin Derks in juli 1983. Te gen C. was acht jaar geëist. De man werd in juli dit jaar, een jaar na de doodslag, aangehou den en bekende aanvankelijk het meisje te heb ben doodgeslagen met de kegel die hij haar zelf gegeven had ter zelfverdediging. Hij zou daar bij onder invloed van verdovende middelen zijn geweest. Later ging C. ontkennen. De rechtbank hield er bij de veroordeling reke ning mee dat C. volgens de psychiatrische rap porten tijdens zijn daad enigzins verminderd toerekeningsvatbaar was geweest. CNV'ers bij NS wijzen cao af UTRECHT Evenals eerder de leden van de Vervoersbond FNV en de FSV hebben gisteren ook de leden van de Vervoersbond CNV het principe-ak koord voor een nieuwe cao bij de NS (27.000 werknemers) als te mager van de hand gewezen. De werkgelegenheid seffecten van het nu voorliggende prin cipe-akkoord zullen volgens de CNV'ers praktisch nihil zijn. De 38-urige werk week wordt veel te veel versnipperd en verspreid over de hele week ingevoerd. De CNV'ers willen ATV in de vorm van halve of hele roostervrije dagen. Alleen dat, gekoppeld aan een herbezet ting van zeker 75 procent van de vrijge komen arbeidsplaatsen, zet zoden aan de dijk, vinden ze. Olie verwerkt tot afsfalt OUDE SCHILD Bij Oude Schild op het eiland Texel is gisteren een proef genomen met de verwerking van een mengsel van olie en zand, afkomstig van een olie-opruimactie op het strand, tot asfalt. De proef is volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat op het eerste gezicht goed verlopen. Het as falt, dat werd gemaakt uit een mengsel van tien ton olie en zand en verder bi tumen, grind en bindmiddelen, is ge bruikt op een stukje van de dijk (rijks zeewering) bij Oude Schild. Rijkswater staat hoopt dat de proef een nieuwe stap zal betekenen op de weg naar een ver antwoorde en betaalbare manier van het verwerken van olie en teer die op het strand terecht komen. AMERSFOORT/DEN HAAG „De Emme- loordse bemiddelaar Ber- lucht. En er kloppen wat din getjes niet helemaal. Het begon allemaal zo: Tho- Giezen t til Fortrie heeft het orga- dere Nederlandse kunstschil- niseren van tentoonstel- ders gaven medio 1983 in to lingen van Nederlandse 1331 107 schilderijen met kunstschilders in de Vere nigde Staten gebruikt als dekmantel voor het krij gen van een krediet bij de Hollandse Bank Unie. Deze bank, die minstens vijf ton, maar misschien zelfs V/2 miljoen aan Fort rie gaf, dreigt zwaar het schip in te gaan, terwijl de schilders het risico lopen hun schilderijen nooit meer terug te zien". Dat zegt de Haagse schilder waarde van enkele honderd duizenden guldens af aan Ber- til Fortrie's maatschappij, de European Art Impressario's (EAI) in Texas. Fortrie, die in Emmeloord de Europese Kunst Exportcombinatie (EKE) oprichtte, zou proberen de kunstwerken in de VS ten toon te stellen en te verkopen. Hij peuterde bij de HBU een lening los. Van vijf ton, of van iljoen dat is niet duidelijk en de bank hult zich zwijgen. De schilderijen w den verzekerd bij Blom Van der Aa in Amsterdam, stil- Jean Thomassen, die zelf Giezen gaf 14 doeken met een vijf schilderijen aan Fort- totale waarde van 20.000, rie afstond. Volgens Tho massen, die de Bond van Beeldende Kunstenaars heeft ingeschakeld, gaat het om pure zwendel en is Fortrie „een grote oplich ter". De BBK heeft een advocaat in de arm geno men. En de Amersfoortse kunstschilderes Hetty Giezen, die tien schilderij en gaf, heeft de officier van justitie in Zwolle ge vraagd een onderzoek naar de praktijken van de geheimzinnige Fortrie in te stellen. Het consulaat in de VS is eveneens inge schakeld en dat geldt ook voor het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken. „Als hij geen geld heeft dan maakt ie 't. Er is zoveel geld in de wereld". Dat zegt de Gar- dense kunstschilder Konrad Nachenius over Fortrie. Na- chenius is de rechterhand van Fortrie. Zijn uitspraak roept herinneringen op aan de Ame rikaan James D. Stacy, die geld maakt, terwijl andere mensen slapen (zijn motto was: „Making money, while other people sleep"). Stacy luisde het, overigens luidruchtig, sla pende RSV er voor miljoenen dollars in. De Amerikaan moest RSV's kolengraver verkopen en deed Thomassen tekende schilderijen, met een waarde van 10 mille. In een contract werd afgesproken dat de schil ders hun werk terug zouden krijgen als het niet binnen zes maanden zou zijn verkocht. Maar het contract zou ook met zes maanden kunnen worden verlengd. Net als de andere kunstschilders kozen Giezen en Thomassen voor de laatste mogelijkheid, toen Fortrie er niet in bleek te ziin geslaagd de werken aan de man te brengen. Hij schermde met aanloopproblemen en wist de schilders te overtuigen. Nu, na 13 maanden, is er nog steeds niets verkocht. En nu vinden Giezen en Thomassen het wel letjes. Zij willen hun schilde rijen terug. Of geld. Thomassen schreef Fortrie een brief waarin hij binnen vier weken hom of kuit eiste. Vol gens de schilder zou Fortrie hebben gereageerd met: „Ik ben ziek, ik heb geen tijd, en van mij valt niets te plukken". Fortrie zou op de dag dat het ultimatum afliep uit Emme loord zijn vertrokken. Tho massen en Giezen namen daarop juridische stappen. Zo staat het er nu voor. De Haagse kunstschilder Jean Thomassen, hier met zijn model Ine Veen: „Fortrie is een grote oplichter. Het is gewoon voorop gezette zwendel". Die beslaglegging zou al heb ben plaatsgevonden. Thomas sen kreeg een brief in handen, waarin staat dat Fortrie vier ton uit zijn bv wil halen. Bij beslaglegging zou Fortrie dan in elk geval die vier ton in z'n zak steken, terwijl anderen achter het net zouden vissen. Sceptisch Jean Thomassen was 13 maan den terug al sceptisch. Maar hij liet zich overhalen door een zekere Withaar, een schil- der die onvindbaar schijnt te dat niet. Fortrie wordt geacht zijn. Fortrie is eveneens onbe- schilderijen aan „stinkend" rij ke Texanen te slijten, maar slaagt daar vooralsnog niet in. En voor de kunstschilders Jean Thomassen en Hetty Gie zen is het niet duidelijk wat Fortrie in de VS allemaal doet. Is Bertil Fortrie de Nederland se mini-Stacy? En is de Gar- dense kunstschilder Konrad Nachenius handlanger of ge woon zijn brave rechterhand? Jean Thomassen beantwoordt reikbaar. Het is onduidelijk waar hij zit. Hoe dan ook, Tho massen stapte (of vloog) erin. Hij vertrouwde op Withaar. „Dat is een erg christelijk ie mand die om de vijf minuten halleluja roept. Dan verwacht je niet dat je belazerd wordt". Tien maanden lang, de ver koop wilde maar niet vlotten, brak Thomassen zich het hoofd over de motieven van Fortrie. Toen werd hij gewaar de eerste vraag in elk geval schuwd door een volgens hem met een volmondig „ja". Ligt betrouwbare informant i simpel? Misschien niet, maar aan de andere kant, de „toevalligheden" dige zaken zijn niet VS. Fortrie zou in Houston grote schulden hebben en er zou beslaglegging op vermo gen en bezittingen dreigen. Lege bv Thomassen kwam er achter dat het postbusnummer, de te lefoon en het adres van de Eu ropese Kunst Exportcombina tie (EKE) per 1 november zijn opgedoekt. Verder blijkt vol gens hem het vermelde in schrijvingsnummer bij de Ka mer van Koophandel in Zwol le niet te kloppen. De Kamer van Koophandel meldt dat de activiteiten inderdaad zijn ge staakt, maar dat er wel een andere bv is opgericht. In Gar deren, de woonplaats van Konrad Nachenius. De bv in Emmeloord is dus leeg. En met lege bv's pleegt nog wel eens wat aan de knikker te zijn. Of dat hier het geval is? En heeft Bertil Fortrie, naar eigen zeggen ex-advocaat en ex-ban- kier („Ik wilde nu weer eens wat anders") hiermee in strijd met de regels gehandeld? De advocaat van de BBK, mr. Victor Helmich: „Voor het op heffen van een bv moet je i termijn in acht nemen, weet niet of dat hier i Maar als u een contract met V D sluit en V D is er de volgende dag niet meer dan vindt u dat een beetje ondeu gend van V D". Helmich meent dat Fortrie bij het opheffen van de bv in ie der geval de betrokkenen op de hoogte had moeten stellen. Hij kan of wil overigens op grond van het materiaal dat hij heeft niet zeggen of het om oplichting gaat. De BBK wil zo'n harde uitspraak ook niet doen. De advocaat: „Misschien is er niks aan de hand. Maar heeft gehandeld en op grond van het strafrecht kan worden vervolgd". Het contract tussen enerzijds de bv's EAI (in Houston) en de EKE (in Emmeloord) en an derzijds Thomassen is volgens Helmich niet serieus te nemen. „Ik heb nog nooit zo'n raar contract gezien, vol met tegen strijdigheden". BBK-woord- voerder Joop Booij noemt het een „wurg- en knevelcon tract". Waarbij de kunstenaar natuurlijk de geknevelde is. Toch is het volgens Helmich zonneklaar dat het eigendoms recht bij Thomassen ligt. „Hoe je dat in de VS op kunt eisen, tja, dat is een andere zaak". Thomassen stuurde Fortrie nóg een brief, en nu naar Houston. De EAI-directeur schreef terug dat hij een zware operatie had ondergaan en dat de zaken daardoor waren ver traagd. Volgens Giezen schijnt dat van die operatie waar te zijn. Fortrie's ziekte zou de re den voor het dichtdraaien van de geldkraan door de HBU zijn geweest. Fortrie kon im mers enige tijd geen activitei ten meer ontplooien en hem geld geven was dan zinloos. omdat het onderpand, volgens hem de schilderijen van Wit haar, door de maker ervan zijn teruggehaald. Blom en Van der Aa zegt in elk geval het vertrouwen in Fortrie niet te hebben verloren. Ook de bank zou Fortrie niet hebben laten vallen. Thomassen: „Maar het is duidelijk dat bank en verze kering er belang bij hebben deze zaak stil te houden. An ders zou in de publiciteit ko men dat zij het slachtoffer van fraude zouden zijn geworden". Er doet zich nog wat mer kwaardigs voor. Woordvoer der Bakker van Blom en Van der Aa zou eerst gezegd heb ben dat Fortrie zijn premie niet heeft betaald. Later zei Bakker: „Dat mag u zo niet stellen". Volgens Thomassen is er nu sprake van een compro mis tussen de verzekering en Fortrie, die beloofd ben te betalen. Daar zou hij tot 31 december de tijd voor heb ben. Thomassen is niet zo blij met dit gegeven. „Als er met de schilderijen iets gebeurt, dan wordt er aan Fortrie uit gekeerd. En dat kan beteke nen dat wij die schilderijen nooit meer terug zien. Dat Fortrie naast het geld van de bank ook het verzekeringsgeld te zijn van de goede trouw van Fortrie. Alle toestanden zou den aan „aanloopproblemen" ken voor de Nederlandse kunstwerken. Daar schijnt Fortrie aardig in te slagen, al was het alleen maar vanwege de rijkelijk met kaviaar en champagne overgoten exposi ties. In de schilderijen willen de Texanen echter nog niet erg happen. Nachenius meldt wel dat Neerlands schilder kunst in Texas al 30 keer op tv Goudmijn incasseert". Vreemd De Haagse kunstschilder meent nog iets vreemds te hebben ontdekt. De verzeke ringspolis, en ongetwijfeld ook papieren van de bank, vermel den dat het gaat om 107 doe ken. Die zouden door 18 schil ders zijn bijeengebracht en nu in een kluis in Houston liggen. Maar volgens Thomassen gaat het om slechts vier of vijf schilders en om slechts 30 doe ken. Eind oktober bleek dat een aantal werken nooit naar de VS is gebracht. De kunste- Volgens een laconieke Nache nius („Thomassen ziet spo ken") is (de oliestaat) Texas een goudmijn. „Die lui daar zijn stinkend rijk. 't Duurt al leen een tijdje voordat 't door dringt dat wij iets bijzonders brengen. We moeten ze alleen een beetje opvoeden, warm maken". Dat het soms wel drie jaar duurt voordat De Grote Doorbraak komt, dat kan Het ty Giezen bevestigen. Maar dat geldt bepaald niet voor alles wat Nachenius te berde brengt. Hij meldt bij voorbeeld dat het veel geld zou kosten om de schilderijen weer aan de rechtmatige eige naren te geven en dat daarom heb- daartoe niet besloten is. Hetty Giezen heeft zich echter be reid verklaard de werken zelf op te halen, maar dat werd door Fortrie geweigerd. Bo vendien heeft hij volgens haar in augustus en september be loofd de schilderijen op een veiling te verkopen en het geld op te sturen. Dat is niet gebeurd. Nog een kleinigheid: Nachenius heeft merkwaardi gerwijs niet eens een adres en telefoonnummer van de be middelaar. Volgens Nachenius zit alles nu echter weer helemaal snor met Fortrie: „Hij heeft weer geld genoeg en is hard op weg om goede zaken te doen". Of Fort rie wel geld heeft en waar dat dan vandaan gekomen is, daar houdt de kunstschilder zich niet mee bezig: „Ik maak mooie schilderijen, en daar be moeit hij zich niet mee, hij zorgt voor de rest, en daar be moei ik me niet mee. Dat is zijn zakelijk instinct". Dat het zakelijk instinct van kunstenaars niet altijd even hoogontwikkeld is, dat kregen toen bericht dat deze zaak kunnen blijken, ze hun werk in een Hema-de- pot in Vaassen konden opha len. Thomassen is er ook ge weest, maar van hem als Thomassen erkent. Maar ook uit een zaak die zes jaar geleden speelde. Een zaak die volgens Jean Thomassen geen schilderijen bij. Volgens frappante gelijkenis met deze Nachenius, op wiens last de vertoont: „Dat is de zaak Henk werken zijn teruggegeven, wil Fortrie wachten met verzen den totdat de eerste schilderij en zijn verkocht. „Opslag in dat depot is erg duur, daarom heb ik het weg laten halen". Nachenius, volgens Thomassen een naïeveling, zegt overtuigd Mommaas. Die maakte precies dezelfde troep als Fortrie. De BBK heeft toen jaren geproce deerd en gelijk gekregen. Mommaas is in de kraag gevat, maar ja, toen ging het principe van de kale kikker spelen" MARTIN VOORN SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS HA )\li IR< parlementaire redactie) DEN HAAG De frac ties in de Tweede Kamer onthouden zich voorlopig nog van een definitief oordeel over de zogeheten „Walrus-affaire". Deze kwestie, handelend over de twee onderzeeboten voor de marine, waarvan de prijs de afgelopen zes jaar tijdens de bouw meer dan verdubbeld is (van 212,5 miljoen per stuk tot 470 miljoen per stuk) zal binnenkort in een uitge breid kamerdebat aan de orde komen. Het staat overigens vast dat de af faire geen politieke conse quenties zal hebben voor de huidige bewindslieden van Defensie, minister De Ruiter en staatssecretaris Van Houwelingen (mate- rieelzaken). Gisteren sprak de kamercom missie voor Defensie voor de tweede maal binnen enkele weken met de bewindslieden over de kostenexplosie die de beide Walrus-onderzeeërs te weeg hebben gebracht. On danks de vele antwoorden die De Ruiter en Van Houwelin gen al mondeling en schrifte lijk op de tientallen vragen aangaande het Walrus-project hadden gegeven, bleek de commissie nog niet tevreden. Van verschillende zijden (VVD. PvdA, PSP) werd aan gedrongen op nog meer infor matie over de vraag „hoe het zover heeft kunnen komen". Desnoods moet die informatie maar vertrouwelijk worden verstrekt, zo meenden de woordvoerders van genoemde fracties. Van Houwelingen zegde toe, dat te zullen overwegen, maar wilde geen garantie geven dat er vertrouwelijke mededelin gen zullen worden gedaan. Eerst moet hierover nader overleg worden gevoerd, on der meer met het ministerie van Economische Zaken. Minister De Ruiter wees met klem een suggestie van de PSP van de hand om de ka mercommissie toestemming te geven, in een besloten bijeen komst te mogen praten met de marinestaf en hoge ambtena ren van het ministerie van Defensie. „Wij als bewindslie den zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken en nie- de L eeft i wete fmme ntesl •s neUin ila mand anders", aldus De Na een opmerking van Yorr Houwelingen, dat de bewi^arC lieden van Defensie in (Scholten en Van Eekelen] prijs van de onderzeeërs laag hadden ingeschat", den de woordvoerders van y oppositie daarin een pogingfl f zien, de verantwoordelijk! deels van zich af te schui Van Van Houwelingen gerde echter pertinent eer schuldiging in de richting zijn voorgangers te doen. waren te goeder trouw", a de staatssecretaris. „Pas la[enn is gebleken dat de scheniy0] nooit voor de toen geraani. prijs konden worden t13lic bouwd". fcnste Geen strafmaatregel De Ruiter en Van HouwelTT gen beklemtoonden nogmai- dat alles in het werk wordt t j steld om herhaling van I soort affaires in de toekomst*1? voorkomen. De overleg- P beslissingsstructuur op het n'"?" nisterie wordt verbeterd, wordt bij grote materieelpl jecten een zorgvuldiger ming van de kosten gemai en er gaat meer informs!1 over dit soort projecten de Kamer. Dat geldt z< de landmacht en luchtmacht. Ook in de ambtelijke top het ministerie, waar de betreffende de drie machtdelen bij elkaar kon- zal een aantal procedures i beterd worden. PvdA-' voerder Van den Bergh gisteren ambtenaren (de directeur-? neraal economie en financir dat die tijdens de voortg* van het Walrus-project nelijk had zitten slapen". De aangekondigde vervangf" van de directeur econoi beheer en de directeur rieelbeheer van de marii deling op het ministerie J van de marinebevelhebfl| vice-admiraal Hulshof, beslist niet beschouwd w als een „strafmaatregel", hi<f De Ruiter de kamercommist voor. De betreffende funct* narissen zijn medio volgen jaar alle drie aan het eind v, J.L hun loopbaan. De aangek digde vervanging is volgt* hem enkel van belang onwgcf daarmee wordt aangegev^uri 'ijk 1985 „met team aan de nieuwe structi kan worden begonnen". fcchie ting its, OI Strijd It op parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD- fractie in de Tweede Kamer kan niet akkoord gaan met een wet waardoor de vesti ging en uitbreiding van be drijven in de varkens- en pluimveehouderij aan ban den wordt gelegd. De VVD zal de volgende week tegen de wet stemmen die is opge- vH Schoo geeft twee miljoen extra voor Afrika DEN HAAG Minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king heeft gisteren twee mil joen extra ter beschikking ge steld voor de bestrijding van de honger in Afrika. Zij deed die toezegging aan de Hoge Commissaris voor Vluchtelin gen van de Verenigde Naties, de Deen Poul Hartling. Het geld zal worden besteed aan een VN-programma ter waar de van 14 miljoen dollar ten behoeve van door honger uit hun land van herkomst ver dreven Afrikanen. Dit pro gramma is niet bestemd voor de aankoop van voedsel, maar voor transportkosten en voed- selopslag. Hartling is op uitno diging van de Nederlandse re gering voor een tweedaags be zoek in ons land. Het gesprek met minister Schoo spitste zich toe op de situatie in Afrika. Minister Schoo (links) en Hartling (rechts) lachen na de toezegging van twee miljoen extra voor Afrikaanse vluchtelingen. steld door CDA-minisb Braks (Landbouw) minister WinsemiLl^ (VROM). IC1C jpt VVD-woordvoerder L Veldhuis liet gisteren Kamer weten dat de wet structuur in de landboip™ aanpakt terwijl zij bedoel om een milieuprobleem (1 metsoverschot) aan tc ken. De VVD is met tegen het feit dat de wet geldt voor boeren die mest wel milieuverantwi kunnen afzetten. Verder de VVD er tegen, dat via wet precies bepaald worden met hoeveel diei de bestaande bedrijven mogen uitbreiden. Te Veldhuis zei dat zijn fri tie niet van plan is f stemmen met de wet, danks een laatste poging v| Braks de VVD toch wet te laten stemmen. In Kamer liet Braks weten de wens van de liberalen boeren die hun mest aantoonbaar milieuveraii^^ woord afzetten te ontzia^^ opgenomen zal worden AVat een toekomstige Meststoffe^ wet en een Wet bodemWjj scherming. In een reactie i J Te Veldhuis niets aan d)1®1 toezegging van de minister a hebben, aangezien Braks e4£w der een concreet voors van de VVD om een en a der nu al in de wet vast 1 leggen, weigerde over te °1|

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12