Duizenden dakloze kinderen zwerven door straten van Bhopal i Manilla gonst van de geruchten over zieke Marcos Groenen hopeloos verdeeld over samenwerking met SPD KOEWEIT NEGEERT EISEN VAN KAPERS Al voor f.395,- hkroon-ofbrugdeel! Protest in VS tegen apartheid UITENLAND EeidócSouoant VRIJDAG 7 DECEMBER 1964 PAGINA 11 eagan is bereid deel laris in te leveren WASHINGTON President Reagan zou bereid zijn tien pro cent van zijn salaris in te leveren om een goed voorbeeld te geven van wat mogelijk is om te bezuini gen op de overheidsuitgaven, zo heeft het Witte Huis laten weten. De Amerikaanse president ver dient ongeveer 200.000 dollar per jaar. Reagan komt de laatste tijd voortdurend met voorstellen om het tekort op de Amerikaanse be tting te verkleinen, zonder dat irvoor de belastingen omhoog moeten. Gisteren werd ook be kend dat hij heeft voorgesteld de ambtenarensalarissen volgend jaar te verlagen met vijf procent. Rode Kruis vraagt geld voor Afrika GENEVE De in Genève geves tigde Liga van Rode-Kruisvereni gingen heeft een beroep gedaan op de internationale gemeenschap 230 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor haar noodhulpprogram ma voor 1985. De hulp is bestemd voor 1,5 miljoen slachtoffers van de droogte en de hongersnood in 14 Afrikaanse landen. De organi satie, waarbij 135 nationale kruis verenigingen zijn aangesloten, heeft nog nooit om een zo hoog be drag aan hulp gevraagd. Secreta ris-generaal Hans Hoegh wees er op dat het een noodhulpoperatie van ruim een jaar is, en in feite van 15 jaar. VN-commissie achter verdrag tegen martelen NEW YORK Een van de Verenigde Naties heeft zonder stemming een ontwerp verdrag tegen foltering aangeno men, dat onder meer door de Ne derlandse delegatie bij de VN was ingediend. Secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar noemde de aanneming van de resolutie „een buitengewoon belangrijke mijl paal" in de strijd van de Verenigde Naties voor een verbetering van de mensenrechtensituatie in de wereld. De resolutie moet nu nog worden goedgekeurd door de Al gemene Vergadering. Brits vakverbond laat mijnwerkers in de kou staan LONDEN De smeekbede van de Britse bond van mijnwerkers tot de totale vakbeweging in Groot-Brittan- nië om daadwerkelijke steun voor zijn al ruim negen maanden durende staking, is niet verhoord. Nadat de strijdbare leider van de mijnwerkers, Arthur Scargill, ruim zes uur voor solidariteit had gepleit, besloten de overige bonden van de TUC de mijn werkers alleen moreel te steunen. Voor enige concrete steun voelen zij niets, mede omdat de nieuwe vak- bondswet van de regering-Thatcher solidariteitsstakingen verbiedt, op straffe van hoge boetes. Eerste wereldcongres alternatieve genezers MADRID In Madrid is gisteren het eerste wereld congres begonnen voor al ternatieve geneeskunde. De honderden beoefenaren van natuurgeneeskunde, acu punctuur en andere alterna tieve geneeswijzen hebben op de eerste dag van het congres een internationale organisatie opgericht, die de alternatieve geneeskunde meer erkenning moet be zorgen. Er wordt onder meer gestreefd naar nauwe samenwerking met de We reldgezondheidsorganisatie WHO Negentien maal levenslang voor Rode Brigades MILAAN Negentien leden van de Italiaanse stadsguerrilla- -organisatie „Rode Brigade" zijn door een rechtbank in Milaan tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Onder de negen tien, die lid waren van de in 1983 ontmantelde Milanese tak van de organisatie, zijn vijf vrouwen. De overige 93 leden van de Milanese tak van de Rode Brigade, die terechtston den in het proces dat al op 6 CIA-handboeken gingen per ballon naar Nicaragua WASHINGTON De Amerikaanse gehei me dienst CIA heeft een aantal voor het Ni caraguaanse verzet gemaakte handboeken aan ballonnen naar Sandinistisch gebied la ten zweven om de Nicaraguaanse regering angst aan te jagen. Anonieme zegslieden binnen de Amerikaanse regering verklaar den gisteren dat het de bedoeling van de ac tie was de indruk bij de Sandinisten te wek ken dat de door Amerika gesteunde opstand een stuk massaler was dan in werkelijkheid Nadat ongeveer honderd handboeken boven Nicaragua waren afgeworpen, moest het project worden gestaakt omdat het Congres de geldkraan voor de contra's dichtdraaide. Vervolg van de voorpagina) JHOPAL Sinds het ui- erst giftige methyl-isocy- inide dinsdag ontsnapte lit de fabriek van Union Carbide zwerven er zo'n rijfduizend kinderen door le straten van Bhopal. Zij lebben hun ouders verlo- en in de grootste giframp lie zich ooit heeft voorge- laan. De meeste kinderen iveten nog niet of hun ou- lers dood of „slechts" ge- vond zijn. velen van hen voonden in de krotten wijken, die het zwaarst lijn getroffen. Volgens artsen hebben nog zo- reel kinderen de ramp over- eefd, omdat zij in de goede ichting vluchtten. Toen het ;if zich dinsdag verspreidde, zijn zij tegen de wind in ge vlucht. De opvang voor deze kinderen ontbreekt nog, om dat hulpdiensten het te druk hebben met het bergen van doden en het verzorgen van 'onden. „Wij wachten op komst van moeder Teresa [de Nobelprijswinnares wier ^congregatie zorgt voor rmen van Calcutta) om kinderen te redden. Als demand het gauw doet, wacht drama", zo zei een in woner van Bhopal. iEen andere inwoner vertelde iin zijn tweekamerhuisje tien 'zwervende kinderen te heb- ■ben opgenomen. „Maar lang kan ik dat niet volhouden, want ik zorg ook voor vijf ei gen kinderen", zo voegde hij eraan toe. De wezen van Bho pal vormen groepjes die om eten bedelen. Wanneer ze de kans krijgen halen ze een kop I thee en twee stukken brood bij een hulppost. Geldinzamelingen Een woordvoerder van het ge meentebestuur zegt dat men de zwerfkinderen niet aan hun lot zal overlaten. Particu liere organisaties van hindoes en mohammedanen organise ren al geldinzamelingen. In af wachting van- de komst van moeder Teresa, die de enige hoop van de gevluchte kinde ren lijkt te zijn, zijn zusters van haar congregatie druk be zig in de armenwijken ster venden over te brengen naar ziekenhuizen. Volgens de rooms-katholieke aartsbis schop van India, Eugène D'Souza, is het dodental veel hoger dan officieel wordt toe gegeven. Volgens hem zijn er wel 5 tot 6.000 mensen omge komen. In een vraaggesprek met de KRO-radio zei de aartsbisschop dat 20.000 inwo ners van Bhopal en omgeving door het gif zijn besmet ^n dat de mensen „sterven als vlie gen". Hij noemde de situatie zeer onoverzichtelijk. Luchtmetingen hebben nog De door het uiterst giftige methyl- isocyanide getroffen inwoners van Bhopal worden onder andere in dit noodhospitaal verzorgd. Ogen, die in aanraking zijn gekomen met het gif, moeten zo snel mogelijk een medische behandeling ondergaan, omdat anders blijvende blindheid dreigt. niet aangetoond dat de atmo sfeer in Bhopal weer geheel zuiver is. De politie reed giste ren met luidsprekerwagens door de straten van de getrof- tot niek ontstaan door rucht over een nieuw lek in de fabriek. Het ongeluk zal naar de me ning van deskundigen voor het Amerikaanse chemisch concern Union Carbide, eige naar van de rampfabriek, hoogstwaarschijnlijk ernstige financiële gevolgen hebben. Tot dusver zijn nog geen eisen tot schadevergoeding inge diend, maar die zullen zeker komen. Verzekeringsexperts en advocaten voorspellen een lawine van eisen bij Ameri kaanse rechtbanken, die in de miljarden dollars zullen lopen. Niet alleen zullen gewonde mensen en nabestaanden van doden schadevergoedingen ei sen, maar ook de Indiase auto riteiten, die enorme kosten bij de hulpverlening moeten ma ken, zullen aanspraken doen gelden. Het concern heeft weliswaar laten weten dat het tegen der gelijke rampen verzekerd is, maar het is nog maar de vraag wat het maximum is dat voor rekening van de assuradeuren komt. Kennelijk bestaat de vrees dat Union Carbide een deel in eigen zak zal r ten tasten, want op de beurs van Wallstreet is de waarde van de aandelen van het cern deze week met ongeveer tien procent gedaald. De milieuministers van EG-landen hebben gisteren geschokt gereageerd op de gi framp in Bhopal. In een ver klaring aan de Indische rege ring spreken zij van een tra gisch ongeval van ongekende omvang. In de verkalring de bewindslieden staat verder dat de EG in zal gaan op het verzoek van de Indiase rege ring, waarin zij om hulp vraagt. Onbekenden hebben gisteren twee molotofcocktails gegooid naar een vestiging van U Carbide in de Westduitse Mildstedt. Er is geen grote schade aangericht. Op de mu ren van het gebouw warer scheldwoorden als „gifmen gers" en „varkens" geschil derd. De fabriek produceert volgens de politie containers voor gas, maar geen chemica liën. (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN De identiteit van de vier of vijf kapers staat nog niet vast. Maar volgens sommige bronnen gaat het om Libanese moslim-fundamenta listen. Opmerkelijk is dat zij de vrijlating eisen van hun geestverwanten, die vorig jaar in Koeweit een serie aanslagen hebben uitgevoerd op de Ame rikaanse ambassade en het Franse consulaat. De aansla gen werden toen opgeëist door de pro-Iraanse Al-Daawa groepering. De Koeweitse minister van buitenlandse zaken, Abdoel Aziz Hoessein, weigert op de eisen van de kapers in te gaan. Nog geen tien minuten nadat de kapers gistermiddag onder handelingen waren begonnen met een hoge Koeweitse func tionaris, zetten de terroristen een gijzelaar in de deurope ning van het vliegtuig en schoten hem dood. Nog geen twee uur later was het de beurt aan een Pakistaanse pas sagier, die er echter in slaagde te ontsnappen. „Toen ik een lijk zag wist ik dat ik niets te verliezen had", vertelde de 28-jarige man later aan journa listen. „Ik sloeg de deur achter me dicht voor mijn leven. Even later voerden de terroristen drie salvo's op mij af, maar raakten mij niet", aldus de Pakistani. een andere passagier, hoogst waarschijnlijk een Amerikaan, in de deuropening doodgescho ten. Gisterochtend hadden de kapers al twee passagiers ver moord, een Koeweiti en een Amerikaanse functionaris. En kele uren na deze moordpartij lieten de terroristen 30 gijze laars vrij. (ADVERTENTIE) Uw natuuriiik gebit behouden: Hel wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 305.-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vnjblij- vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling n of bel voor inlichtingen Busongeluk in Spanje Vermoedelijk doordat de grond door de zware regenval was on dermijnd, raakte gisteren bij het Spaanse Zumaya een bus van de kustweg, en stortte zo'n vijftien meter omlaag. Alle negen in zittenden kwamen om het leven. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Dagelijks meldt zich een groep betogers voor de Zuidafrikaanse ambas sade in Washington en voor consulaten in een reeks andere steden. De Amerikaanse poli tie heeft daarbij tot dusverre een veertigtal arrestaties ver richt. Verscheidene kerkelijke en vakbondsleiders en Con gresleden hebben enige tijd in hechtenis gezeten. Iedereen wil zich laten arresteren, meldde het Congreslid Walter Fauntroy opgetogen nadat hij een nacht in de gevangenis had doorgebracht omdat hij weigerde het ambasadegebouw te verlaten na het aanbieden van een protestbrief. Ook de bisschop van New York, Emerson Moore en de Nobel prijswinnaar voor geneeskun de, George Wald, zaten korte tijd vast. Volgens de organisa toren wekt deze zaak meer en thousiasme dan enige andere zaak sinds de grote campagne voor gelijke burgerrechten in de jaren zestig. Aanleiding voor deze campagne was de arrestatie van een reeks zwar te vakbondsleiders in Zuid- Afrika. MANILLA Terwijl president Marcos offi cieel zijn vierde griep- week ingaat, wordt er in Manilla druk gespecu leerd over de werkelijke aard en ernst van de ziekte van de president en over wie op dit moment in feite de Filip pijnen bestuurt. Sinds vijftien november is president Marcos niet meer in het openbaar verschenen en is hij alleen op foto's of in zorgvuldig geregisseerde filmopnames vanuit zijn pa leis in Malacanang te zien ge weest. Voor het eerst sinds drie weken verscheen Mar cos dinsdagavond weer eens staande op de Filippijnse tv, maar hij maakte een wankele indruk en leek vermagerd sinds zijn laatste verschijning in het openbaar. Volgens regeringsverklarin gen is de 67-jarige president herstellend van een grie paanval, maar in het geruch tencircuit wordt aangenomen dat Marcos een niertrans plantatie heeft ondergaan. Betrouwbare informatie ont breekt evenwel. President Marcos zou overleden zijn. op sterven liggen, aan de bete rende hand zijn, of zich voor medische behandeling in het buitenland bevinden, zo gaan de geruchten. Amerikaanse functionarissen ontkennen echter met klem dat president Marcos in de VS behandeld wordt of dat er plannen in die richting worden gemaakt. Leden van laard niets van de kwaal van de de pre sident. Volgens een verhaal dat de ronde doet in een van Manilla's sloppenwijken heeft de president een tra cheotomie (het maken van een opening in de luchtpijp) ondergaan en kwam hierbij een vleermuis tevoorschijn. De gekste verhalen gaan er als zoete koek in. Aangenoomen wordt dat de macht momenteel in handen ligt van Imelda, de vrouw van president Marcos, haar jongere broer Benjamin Ro- mualdez en generaal Fabian Ver, hoofd van de Filippijnse strijdkrachten, die naar aan leiding van het onderzoek naar de moord op oppositie leider Bemgno Aquino met verlof is gestuurd. De presidentiele bevelen die dagelijks uit het paleis van Marcos komen en de berich ten in de regeringsgezinde kranten over zijn voorspoedi ge herstel kunnen de geruch tenmachine niet tot staan brengen. „Je hoeft geen dok ter te zijn om te zien dat pre sident Marcos een erg zieke man is", aldus een diplomaat na een kort tv-optreden van de president. Krantenberichten over een ongebruikelijke activiteit van het leger in het gebied rond Manilla hebben de indruk aangewakkerd dat de Imel- da-Ver combinatie bezig is haar positie te verstevigen. Bijna alle belangrijke officie ren in dit gebied worden be schouwd als aanhangers van Ver. Copyright The Guardian (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Ze hebben het politieke tij mee en ze snellen van de ene ver kiezingsoverwinning naar de andere. Maar de Duitse Groenen weten nog steeds niet wat ze precies te zoe ken hebben in de parle menten en gemeentera den. Moeten ze kiezen voor samenwerking met de sociaal-democratische SPD of voor een funda mentele oppositie? De jon ge partij is heftig verdeeld over de koers die gevolgd moet worden. Hoe verder? Dat is de zware kluif die de 1200 gedelegeerden op het partijcongres in Ham burg dit weekeinde op hun bord vinden. Maar de kans dat in de Hanze- -stad een verlossend woord zal worden gesproken, is klein. Daarvoor zitten de tegenstel lingen te diep. Een duidelijk r «■«—*-hl ,ja" voor samenwerking met de sociaal-democratische SPD wordt door een zeer groot deel van de partij, die stijf staat van het wantrouwen tegen de ge vestigde partijen, niet geaccep teerd. Een absoluut „nee" wordt niet gepruimd door de nuchtere pragmatici, die in een bondgenootschap met de SPD de enige mogelijkheid zien om links in de bondsrepu bliek aan de macht te helpen. Vandaar dat het in Hamburg wel zal uitdraaien op een vage formule waar beide vleugels mee kunnen leven. Een for mule die, net als nu al het ge val is, de keuze openlaat. Want de verdeeldheid waaraan de alternatieven ten prooi zijn, dat beseffen zowel de funda mentalisten als de pragmatici, schrikt het kiezersvolk niet af. Geen van beide vleugels heeft Beweging veel succes een crisis geris keerd, die het voortbestaan van de partij op het spel zou kunnen zetten? irijven. Daarvoor boert de partij momenteel te goed. Scoorden de Groenen bij de bondsdagsverkiezingen van vorig jaar maart 5.6 procent, nu komen ze bij deelstaatver kiezingen in de buurt van de tien procent. Waarom bij zo Slf Ut>n NIET De Groenen zien hun partij graag als een beweging, die op twee pijlers rust. De ene pijler is de actie-voerende basis met zijn bont scala van milieu- en vredesgroepen en emancipa tie-bewegingen. De tweede pij ler zijn de Groenen in de ge meenteraden, deelstaatparle menten en de Bondsdag. Groe ne volksvertegenwoordigers zien zichzelf bij voorkeur als actievoerders in de parlemen ten. Dat blijkt ook uit hun wij ze van oppositie voeren. Bij debatten over de milieuproble matiek ontrollen groene afge vaardigden plotseling spandoe ken of ze zetten allemaal een gasmasker op. Voor de Groenen is de politiek slechts één van de ijzers die zij in het vuur hebben. Maar vooral het laatste jaar heeft de politieke arbeid in de parle menten aan gewicht gewon nen. Menige Groene Bondsda gafgevaardigde geeft peinzend, alsof hij iets ongeoorloofds tBÊtM ta het hogere pet op van het parle mentarisme dan vroeger'zegt woordvoerder dr. Antje Voli- mer van de bondsdagfractie. Wachtkamer De meeste voorstanders van samenwerking met de SPD zijn in de Bondsdagfractie te vinden. „Onze kiezers ver wachten dat wij ook verant woordelijkheid durven dra gen", zegt Waltraud Schoppe. Zij bevindt zich met haar op vatting in het gezelschap van Groene parlementariërs als Joschka Fischer en Otto Schi- ly, die onder een aantal voor waarden best bereid zijn met de SPD in zee te gaan. Schily heeft zijn partij al eens de .ju niorpartner" van de SPD ge noemd. „Elke oppositie is een regering in de wachtkamer", vindt Schily. Is de fractie in grote lijnen vóór, het partijbestuur is fel gekant tegen elke vorm van samenwerking met de sociaal democraten. „Ik ben princi- fiieel tegen", zegt fundamenta- ist en voorzitter Rainer Tram- pert. „Als wij verantwoorde lijkheid gaan dragen voor dit systeem, beliegen we onszelf en onze kiezers". Hij vindt dat de Groenen zich moeten be perken tot het aan de kaak stellen van misstanden en ver der rustig moeten wachten tot dat de aftakeling van de ge vestigde partijen zover is voortgeschreden dat de Groe nen de bakens flink kunnen verzetten. Liever straks een fors stuk van de koek, dan nu een paar kruimels. „Voor dt SPD zijn we nu alleen goed genoeg om de partij aan een meerderheid te helpen. Daar voor moeten we ons niet laten misbruiken", zegt Trampert (ADVERTENTIE) MEDEDELING AAN DE ABONNEES VAN DE LEIDSE COURANT In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1985 als volgt vastgesteld: 21.89 per maand 65.68 per kwartaal 250.86 per (eer De prijs van een postabonnement wordt daarnaast mede bepaald door de verhoging van de porto-kosten, die voor volgend jaar is vastgesteld op 4,24%. Wij verzoeken u bij het overmaken van uw abonnementsgeld vla giro of bank gebruik te maken van do stortlngskaart. De nieuwe abonnementsprijs Is daarop Ingevuld. Indien u ons een machtiging heeft verstrekt voor automatische overschrijving van het abonnementsgeld, nemen wi| graag aan dat met de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnements prijs kan worden toegepast. De diractie. uitsluitend mogetijk bij automatische betaling t wordt nog dazaifda avond

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11