Gaswolk maakt duizenden blind Kapers doden twee passagiers LAATSTE KERSTBOTER NIEUWS. Katwijkse politie lost belastingfraudezaak op Geen dorst BON: Gevolgen gif ramp blijven jaren doorwerken Leidenaar vermoord in woning De Sitterlaan Rijnsburgse Boys verliest kort geding Donderdag 6 december 1984, 76e jaargang no. 1306. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59permm, kleintjes f 0,41 per mm. Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks twee graden. Middag- temperatuur ongeveer acht graden. Matige zuidwesten wind, rond kracht vier. Vanaf zaterdag mogelijk wat regen. Zon op: 08.34, onder: 16.30; hoog water Schev.: 02.05 en 14.21; laag water: 10.05 en 22.25. Kinderbijslag misschien maandelijks DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft de Sociale Verzekeringsraad (SVR) advies gevraagd over automatische uitbetaling per maand of per kwartaal van de kin derbijslag op een vaste betaaldatum. De staatssecretaris heeft één en ander aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de PvdA-kamerle- den Buurmeijer, Moor en Woltgens. Bij een volledig geautomatiseerd betalings systeem is het volgens De Graaf waar schijnlijk niet langer nodig dat de be trokkenen elk kwartaal een kinderbijs lagbiljet indienen. Thee- en wodkapauzes beheersen Russisch kantoorbestaan MOSKOU Theepauzes en wodkafeestjes in de baas zijn tijd beheersen het kantoorbestaan in de Sovjet- Unie, ten koste van de produktiviteit en het contact met het publiek. Dat meldde gisteren de vakbonds krant TROED, in het kader van de actie tegen corrup tie en inefficiënt werken. Deze feestjesrage is even besmettelijk geworden als de mazelen", aldus de Mos- kouse krant. Het blad vertelt over de man die geld wil de opnemen bij de spaarbank. Hem werd meegedeeld dat men de eenvoudige procedure niet meer kon uit voeren, hoewel het nog lang geen sluitingstijd was. De reden had de man volgens Troed kunnen ruiken: aan de andere kant van de loketten werd een kip gebraden en klonk het ontkurken van flessen sterke drank. Zelfs de bescheidener theepauze, aldus Troed, kost een kantoor met vijf mensen 40 manuren per maand. Ver jaardagen en het betrekken van een nieuwe woning worden uitgebreid op kantoor gevierd. Dagelijks bijna 10.000 ziekenhuisbedden leeg BREDA Per dag staan in Nederland gemiddeld 9.700 ziekenhuisbedden leeg. Dat blijkt uit een studie naar het verloop van het aantal ziekenhuisbedden in ons land van het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuws-Vlaande ren. De bezettingsgraad van alle zieken huisbedden is tussen 1969 en 1983 ge daald van 90 tot 85 procent. Als de zoge naamde dubbele dag niet wordt meege teld (zowel de dag van opname als van ontslag van een patiënt worden als een verpleegdag geregistreerd), dan is het werkelijk bezettingspercentage maar 75 procent. Het ziekenfonds vindt, dat de overheid de inkrimiping van het aantal ziekenhuisbedden nu versneld ter hand moet nemen. Medici in VS vragen om boksverbod NEW YORK De associatie van medici in de Verenigde Sta ten gaat een uitgebreide cam pagne voeren die er toe moet leiden dat het boksen - bij de profs en amateurs - wordt ver boden. Een voorstel daartoe werd met overweldigende meerderheid aangenomen. Boksen leidt tot hersenbeschadiging en de bij de amateurs verplicht gestelde hoofdbeschermers zijn nutte loos, aldus de vereniging van artsen. Eerder al had de Medi cal Society van New York zich uitgesproken voor een boksver bod. Leve de vooruitgang CATANZARO De dertig gezinnen die de bevolking van het dorpje Strongoli in Calabrië (Zuid-Italië) vormen, zijn gisteren met spandoe ken naar de provinciehoofdstad Ca- tanzaro getrokken. Ze protesteerden tegen het feit dat zij, terwijl de mens intussen al op de maan is geweest, nog steeds geen elektriciteit hebben. De dorpelingen zeggen dat zij al ruim tien jaar door het staatselektriciteits- bedrijf ENEL aan de ene kant en het gemeentebestuur aan de andere kant van het kastje naar de muur worden gestuurd, omdat geen van beide in stanties de aanleg van het elektrici teitsnette) voor zijn rekening wil ne- Confessionele mammoetscholen bevallen beter dan openbare ROTTERDAM Grote scholengemeen schappen worden door leerlingen en do centen als negeatief ervaren Openbare scholen zijn daarbij nog meer in het na deel dan scholen met een confessionele in slag, omdat het geloof daar nog een bin dende factor is die de sfeer ten goede komt. Tot die conclusies komt de sociaal psychologe Liebeth van Marwijk Kooy- von Baumhauer in een proefschrift waar op ze binnenkort promoveert aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam. BHOPAL De inwo ners van de Indiase stad Bhopal zullen nog vele jaren de schadelijke ge volgen ondervinden van de giframp van afgelo pen dinsdag, die inmid dels aan 2.500 mensen het leven heeft gekost. Verwacht wordt dat het aantal doden nog verder zal stijgen. „Het gas blijft doden", aldus een arts in Bhopal. Zeker 50.000 van de 900.000 in woners van de stad zijn in aanraking gekomen met het zwaargiftige methyl-isocyanide, dat ontsnapte uit de fabriek van Union Carbide. Alle mensen die met het gif gas in aanraking zijn ge weest, zullen waarschijnlijk voor de rest van hun leven problemen houden met hun longen, lever en nieren. Ze ker 20.000 mensen zijn blind geworden. Verwacht wordt dat in de toekomst een ver hoogd aantal misvormde kinderen geboren zal wor den. Artsen in Bhopal hebben gisteren gewaarschuwd voor epidemieën, als niet met gro te spoed de vele lijken en kadavers uit de stad worden verwijderd. Vele omgeko men mensen zijn nog niet gecremeerd en liggen al da genlang in de brandende zon. Duizenden stuks dood vee liggen verspreid in de straten en op de weilanden. Kinderen, waarvan vele bei de ouders hebben verloren, liepen gisteren huilend door de stad en smeekten om melk en eten. De bladeren van bomen zijn vergeeld en de gewassen op de akkers zijn met een wit laagje gif bedekt. Visvijvers en water plassen zijn felgekleurd en accentueren het huivering wekkende stadsbeeld. Des kundigen zijn bang dat het leven in de omgeving van de rampfabriek voor langere tijd onmogelijk zal zijn. Volgens een Indiase krant hebben zich in de fabriek de afgelopen jaren nog min stens vier andere ongeluk ken voorgedaan, waarbij ze ker 30 doden zijn gevallen. Het blad concludeert dat de ramp van deze week voor komen had kunnen worden, als de regering adequaat op de eerste ongelukken had gereageerd. Pagina 11; Giffabriek: „Geen sprake van nalatig heid". Reddingsploegen waren ook vanochtend nog druk bezig met het opsporen van slachtoffers van de giframp in Bhopal. Twee kinderen, die gif in hun ogen hebben gekregen, worden hier ijlings naar een hospitaal gebracht. De juiste medische behandeling is voor hen een dringende nood zaak, omdat anders blijvende blindheid het gevolg zal zijn. WÊÊIÊÊÊÊI0 De uitkomsten van dit onder zoek verschillen totaal met de bevindingen van een ministe riële onderzoekscommissie on der leiding van W.G Stool. Die kwam onlangs nog tot de conclusie dat er geen direct verband bestaat tussen de grootte van scholen en het welbevinden van leerlingen. Uit het proefschrift van de Rotterdamse sociaal-psycholo ge blijkt dat ook leerlingen nauwelijks een goed woord over hebben voor grote scho len. Zij noemen het klimaat kil en zeggen dat er weinig persoonlijk contact is. Leerlin gen en docenten geven de voorkeur aan een school waar veel onderling contact is, de sfeer tolerant is en zowel goed als nauw wordt samenge werkt. Omdat op confessionele scholen nog enigszins aan die voorwaarden wordt voldaan, raadt de promovendus openba re scholen aan zich te bezin nen op de uitgangspunten. „De organisatie hangt daar als los zand aan elkaar", zegt ze. „Op confessionele scholen heerst weliswaar nog een zekere be voogding, maar de leerlingen blijken dat toch prettiger te vinden dan onverschilligheid tegenover elkaar". ADVERTENTIE (M) Het Motorhuis vondellaan 80. Lelden. Tel.071 -76 931$ KOEWEITS TOESTEL NOG ALTUD OP VLIEGVELD TEHERAN Een passagier die dinsdag zwaar gewond werd, mocht gisteren uit het gekaapte toestel worden gehaald. TEHERAN De kapers vanochtend twee inzitten- van het vliegtuig van Ku- den doodgeschoten. Dit wait Airlines, dat sinds hebben Iraanse functiona- dinsdag op het vliegveld rissen op het vliegveld van Teheran staat, hebben verklaard. Aan boord van ADVERTENTIE Als u bij Albert Heijn één kilo kaas koopt, krijgt u gratis :'n pakje kerstboter. Deze aanbieding geldt alleen op 7 en 8 december. U kunt kiezen uit één kilo vacuüm verpakte huismerk kaas (twee stukken van te zamen ongeveer £j één kilo mag ook), of één kilo kaas vers van 't mes (niet in alle winkels). Overigens kost onze kerstboter vanaf 7 dec. f 1,35 per pakje van 250 gram. 'of de helft van de winkelwaarde contant het gekaapte toestel be vinden zich nu nog 96 Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat vanochtend om ze ven uur onze tijd twee Koe weitse passagiers zijn geëxecu teerd. Waarom zij zijn gedood, maakte IRNA niet bekend. Dinsdag hadden de kapers al een passagier, vermoedelijk een Amerikaanse diplomaat, gedood. Een andere inzittende raakte toen zwaar gewond. Iraanse veiligheidstroepen hebben gisteren de stratbaan geblokkeerd, waardoor het ge kaapte toestel niet kan ver trekken uit Teheran. Iraanse functionarissen zeiden vanochtend dat de kapers ook het vuur hadden geopend op een Pakistaanse passagier die uit het vlietuig vluchtte. De man lijkt er ongedeerd vanaf te zijn gekomen. De schietpar tij deed zich voor nadat een Koeweitse delegatie vanoch tend vroeg in Teheran was aangekomen om met de ka pers te onderhandelen. In ruil voor de passagiers eisen de ka pers de vrijlating van gevan genen, die in Koeweit worden vastgehouden op beschuldi ging van het plegen van bom aanslagen. KATWIJK De Kat- wijkse politie heeft met hulp van de FIOD, de douane, de Leidse politie en de Haagse officier van justitie die zich special be zighoudt met fraudezaken, J. Couzijn, een „aanzienlij ke" belastingfraudezaak Acht arrestaties werden ver richt, maar het achttal in clusief de drie hoofdverdach ten zijn inmiddels na te zijn voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commis- saris door gebrek aan celruim te weer op vrije voeten ge steld. Het gaat om inwoners van Rijnsburg, Noordwijker- hout, Diemen, Breukelen, Rot terdam, Katwijk en Noordwijk tussen 26 en 61 jaar oud. Met de fraude werden de Ne derlandse en de Belgische fis cus benadeeld door het niet af dragen van BTW. Het achttal maakte gebruik van bv's om goederen als scheerapparaten, televisie, en radio's te exporte ren en de BTW-taneven van 19 tot 33 procent te ontduiken. Door de politie werden ook douanestempels teruggevon den, die werden gebruikt om de fiscus de indruk te geven dat de goederen ook daadwer kelijk werden geëxporteerd. Ook werd op grote schaal ge fraudeerd met imitatiehorloges van onder meer het merk Ro- lex. Op adressen in Rijnsburg, Katwijk, Noordwijkerhout, Breukelen, Diemen, Utrecht, en Amsterdam zijn ingevallen gedaan. Aan de zaak is enige maanden gewerkt. Justitie en politie willen geen mededelin gen doen over de omvang van de fraude. LEIDEN De 36-jarige pastoraal medewerker Ben Juffermans is in een bovenwoning aan de De Sitterlaan 16a met een vuur wapen vermoord. Het stoffelijk overschot werd gisteren in de vooravond door een kennis gevonden. Waarschijnlijk is de Lei denaar het afgelopen weekeinde al om het leven gebracht. De toedracht is nog niet duidelijk, maar zelfmoord wordt uitge sloten. Vanochtend is sectie op het stoffelijk overschot verricht. De politie is onmiddellijk met een uitgebreid buurtonderzoek begonnen. Dit onderzoek, dat vandaag nog wordt voortgezet, wordt verricht door een speciaal hiervoor samengesteld recher cheteam. UTRECHT De eis van Rijnsburgse Boys om het bekerduel tegen PSV niet komende dinsdag maar op een zaterdag te spe len, is vanmorgen door de Utrechtse rechtbankpresident Van Haringxma Thoe Slooten afgewezen. De Rijnsburgse voetbalver eniging had een kort geding tegen de voetbalbond aangespan nen, omdat de supporters van de club niet in de gelegenheid zouden zijn het duel bij te wonen en omdat de vereniging finan ciële schade zou lijden. Belangrijkste reden voor de president van de rechtbank om de vordering af te wijzen, is het feit dat Rijnsburgse Boys zelf een normaal verloop van de bekercompetitie in de weg heeft ge staan. De club verzocht om uitstel van het spelen van de eerste ronde tegen Valleivogels toen enige spelers met het Nederlands elftal in Singapore moesten spelen. De KNVB heeft toen de wedstrijd tegen Vallei vogels naar een later tijdstip verplaatst. Voorzitter H. van Egmond was teleurgesteld over de uitspraak, maar zei wel dat Rijnsburgse Boys zich bij de uitspraak neerlegt ön dinsdag naar Eindhoven zal afneizen. TSJERNENKO: „Sovjet-Unie voorstander „radicaalste oplossingen inzake wapenwedloop' MOSKOU. WASHINGTON De Sovjet-Unie is bereid „de radicaalste oplossingen te aanvaarden als daarmee voor uitgang kan worden geboekt naar een beëindiging van de wapenwedloop, een verbod op kernwapens en uiteindelijk het volledig uitbannen van kernwapens. Dat heeft Tsjer- nenko geschreven in een brief aan een artsenorganisatie te gen kernwapens. De Sovjetleider legde er op nieuw de nadruk dat een ver bod van ruimtewapens mo menteel de hoogste prioriteit heeft. Indien de militarisering van de ruimte niet effectief wordt tegengehouden kan al les teniet gedaan worden wat tot nu toe bereikt is op het ge bied van wapenbeheersing, al dus Tsjernenko. De VS juichen de verklaring toe. Bij de VS ligt de prioriteit echter in de vermindering van het bestaan de arsenaal kernwapens, aldus een Amerikaanse woordvoer der Prijs voor oude Mercedes Heinrich Faber uit Keulen laat trots de trofee zien die hij heeft gewonnen op een wedstrijd voor old-timers in Essen. De wagen van Faber, een Mercedes, werd in 1937 gekocht en heeft nog geen achtduizend kilometer gelopen. Kort na de aankoop werd hij opgeborgen om pas na de oorlog weer te voorschijn te ko men. „Brieven van lezers" is een rubriek, die in onze bant alijd zeer goed wordt gelezen. In de banten in Sovjet-Unie is dat kennelijk ook zo. Daar Haagde dezer dagen een dame, dat haar man „dronken thuis kwam na een zware dag op kantoor". Theepauzes en wodkaieestjes m de tijd van de baas blijken daar heel normaal te zijn. Als ze de Leidse Courant had gelezen zou ze hebben geweten, dat het hier in Nederland al niet veel beter is, al worden er andere dranken genuttigd. De kost, die deze bant dagelijks biedt is immers van dien aard, dat je daar niet meteen dorst van krijgt. Dus, neem de veertiendagenproef! i De Leidae Courant wil ik beal 14 dagen proberen Gratu en geheel mjblijveod oraal, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidócGomont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1