Keihard oordeel over minister Van Aardenne WELKE KRUIDENIER DE LEUKSTE AANBIEDINGEN? Maatregelen tegen hoog ziekteverzuim in het onderwijs „Abortus in erkende kliniek moet vergoed" PSP: opheldering over belangen premier Lubbers eöoof Regering gokt op meerderheid voor verhaal bijstand op ex-echtgenoot WENS TWEEDE KAMER: Omstreden verlaging ziekengeld uitgesteld Strikwerda - dringt aan op brede discussie kernraketten Satanskerk gaat voorlopig gewoon belasting betalen Nuookin Den Wag f VERHAGEN BINNENLAND £eidóc0otncmt WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 PAGINA 9 In bouw te weinig waar voor geld DEN HAAG De huidige nieuw bouwwoningen zijn te duur in verhou ding tot de kwaliteit die ze bieden. Dit heeft de algemeen directeur van de Stichting Bouwresearch, dr. W.J. Die- peveen, gisteren gesteld op een bijeen komst naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van zijn stichting. Voor 100.000 gulden, het bedrag waar voor de eenvoudigste woningen wor den gebouwd, kunnen architect en aan nemer veel aardiger behuizingen neer zetten dan zij thans doen, aldus Diepe- veen. De consument is bovendien echt wel bereid meer geld aan huur uit te geven als er iets tegenover staat, zo meent de directeur. „OOK DIESELAUTO MOET SCHONER" UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu is het oneens met de opvatting van de auto-indus trie, dat vervanging van benzine-auto's door dieselauto's een betere remedie tegen verzuring is dan de schonere benzine-auto, die minister Winsemius van milieu en de Kamer voor ogen staat. Volgens de stichting moeten er juist extra maatregelen komen voor schonere dieselauto's, aangezien deze het milieu nog meer schade be rokkenen dan voertuigen op benzine. Dat heeft stafmedewerker dr. Lucas Reijnders van de SNM gisteren in Utrecht gezegd. Volgens Reijn ders stoten de nu gangbare dieselauto's veel meer luchtverontreinigende stoffen uit dan vergelijkbare benzine-auto's, die zijn voorzien van een driewegkatalysator. Ook leidt een toe nemend gebruik van diesels tot een grotere uit worp van ziekteverwekkende roetdeeltjes. „Onroerend - goedbelasting dure chaos" AMERSFOORT De manier waarop ge meenten de bedragen voor de onroerend- -goedbelasting vaststel len is ronduit chao tisch. Vooral in de gro te steden heeft de bere kening weinig te ma ken met de waarde van het onroerend goed. Doorslaggevend is ken nelijk de geldhonger van de gemeenten, zo concludeert de vereni ging Eigen Huis uit een tarievenonderzoek. Bericht over kinderveiling berust op misverstand DEN HAAG De Amerikaanse afdeling van de organi satie Defence for Children zal zijn berichten over kin derveilingen in Amsterdam moeten rectificeren. Deze beschuldiging, die vorige week werd opgenomen in een rapport van Defence for Children, berust op de vage ver moedens van slechts één Amerikaanse. Dit zei gisteren desgevraagd de heer Loreijn, lid van de Nederlandse afdeling van Defence for Children. Eind vorige week verklaarde voorzitter prof J. Doek van De fence for Children in deze krant dat hij geen enkele aan wijzing heeft voor het bestaan van kinderveilingen in Amsterdam. Volgens Loreijn heeft de Amerikaanse dr. Judy Densen, lid van een kinderbeschermingsorganisatie, uit een Am sterdamse reisgids voor homo's en pedofielen afgeleid dat in de hoofdstad kinderen „uit een brochure en op veilingen" worden verkocht. Loreijn: „Een pijnlijk mis verstand. Defence zal dat moeten rechtzetten". Winkelier liet dief voor 50 vrij ALKMAAR De hoofdofficier van justi tie in Alkmaar wil gaan optreden tegen winkeliers in Noord-Holland, die mensen die betrapt worden op diefstal tegen beta ling vrijlaten. „Dit nekt naar chantage zei de hoofdofficier in een radioprogram ma, dat vanmorgen door de VARA werd uitgezonden. Een verslaggever van de VARA had zich in een grootwinkelbedrijf op heterdaad laten betrappen bij het ste len van chocoladeletters. Daarop werd hem het aanbod gedaan om 50 aan „ad ministratiekosten" te betalen. Daarmee zou aangifte worden voorkomen. Boven dien werd gesteld, dat als de man voor een tweede keer betrapt zou worden de politie wel zou worden ingeschakeld. De officier wil deze zaak gaan aanpakken. Twaalf jaar geëist voor Antilliaanse carnavalsmoord ROTTERDAM De 32-jarige ver dachte Steve H. hoorde gisteren voor de rechtbank in Rotterdam 12 jaar te gen zich eisen wegens de moord op de cocaïnehandelaar H. Mambre afgelopen zomer in een feesttent naast het Cen traal Station. Daar werd op dat mo ment Antilliaans carnaval gevierd. H. ontkende op de rechtzitting in alle toonaarden dat hij Mambre zou hebben doodgeschoten. „Ik stond voor de in gang van de feesttent toen ik binnen schoten hoorde aldus de verdachte. De officier achtte echter moord met voorbedachte rade voldoende bewezen. Motief zou een cocaineroof zijn. Uit spraak 17 december. DEN HAAG De frac ties van de VVD en de PvdA in de Tweede Ka mer vinden dat minister Deetman (Onderwijs) maatregelen moet nemen om het enorme ziektever zuim onder onderwijsge venden terug te dringen. Uit onderzoeken is geble ken dat nog maar weinig onderwijsgevenden na hun vijftigste jaar normaal en volledig kunnen wer ken. Dat is dan meestal het gevolg van ziektever lof op medisch advies. „Wij vinden het dringend no dig dat er verbetering wordt gebracht in de arbeidsomstan digheden van het onderwij zend personeel", aldus VVD- woordvoerder Franssen. PvdA'er Konings kwam met het voorstel een aparte be drijfsgezondheidsdienst voor het onderwijs op te zetten, zo dat ziekmakende factoren vroegtijdig kunnen worden onderkend. „Want een jaar lijkse uitgave van 400 miljoen gulden, alleen aan salarissen voor vervanging, dat liegt er niet om", zo stelde hij. Tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting wezen de twee regeringfracties CDA en VVD gisteren op de moeilijke positie, waarin de Open Uni versiteit terecht is gekomen. Door de enorme belangstelling zijn tot maart volgend jaar alle cursussen al volgeboekt en moeten mensen op wachtlij sten worden gezet. De VVD vindt dat Deetman een eerde re toezegging heeft gebroken door toch te korten op het budget van de Open Universi teit. CDA'er Lansink meende dat de Open Universiteit snel in de gelegenheid moet wor den gesteld om meer studen ten op te nemen. De VVD wil 20 miljoen extra vrijmaken voor de invoering van het basisonderwijs, vol gend jaar. Volgens de liberaal Dijkstal is er voor deze invoe ring nog slechts 125 miljoen boven tafel gekomen, terwijl de extra kosten voor het nieu we basisonderwijs op 220 mil joen worden geraamd. VVD'er Franssen drong er bij de mi nister verder op aan, nog vóór het komende zomerreces met een plan te komen voor een meerjarenaanpak van de werkloosheid in het onderwijs. Hij vroeg de bewindslieden van Onderwijs tevens duidelij ke stappen te nemen tegen het terugkerende probleem van de grote lesuitval en het school- Reünie Een hartelijk weerzien gister middag, tussen prins Bernhard en leden van de voormalige ver zetsgroep Bies- bosch. De prins woonde op het gemeentehuis in Werkendam een reünie bij van de verzetsgroep. Bernhard had maandag nog veertig graden koorts maar wil de bij de reünie niet verstek laten gaan. V.l.n.r.: Bernhard en de verzetsleden A. de Keizer en C. van den Hoek. DEN HAAG De omstreden verlaging van het zie kengeld kan niet op tijd ingaan. De Tweede Kamer heeft besloten de wetsvoorstellen daartoe pas na het Kersreces, dat eindigt op 22 januari, te behandelen. Daardoor kan de maatregel pas op z'n vroegst op 1 maart, misschien zelfs pas op 1 april in werking treden. Een en ander betekent dat de overgangsmaatregel die het kabi net wilde treffen hangende de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers, grotendeels overbodig wordt. Die maat regel had tot doel dat de sociale partners de korting op het zie kengeld samen zouden delen totdat een nieuwe cao zou zijn af gesloten. De vertraging in de behandeling van de ziekengeldvoorstellen is een gevolg van een hoorzitting die de Kamer volgende week woensdag wil houden alvorens begonnen wordt met de schrifte lijke behandeling. Dit kan overigens tot gevolg hebben dat de premies voor werkenden volgend jaar toch nog moeten worden verhoogd. Het heffen van premie over het ziekengeld was on derdeel van de voorstellen en dit geld moet nu tot 1 maart of 1 april worden gemist. Een dergelijke premieverhoging zal een nadelig effect hebben voor de koopkracht. AMSTELVEEN De zie kenfondsen moeten abor tus die in een erkende abortus-kliniek wordt uit gevoerd gaan vergoeden. Dat staat in een ontwer- p-advies dat in de Com missie Verstrekkingen van de Ziekenfondsraad wordt behandeld. De hele Ziekenfondsraad, waarin vertegenwoordigers zitten van werkgevers, werk nemers, ziekenfondsen en art sen, zal 20 december een defi nitief standpunt innemen dat aan minister Brinkman (wvc) wordt voorgelegd. Tot nu toe vergoedde het zie kenfonds alleen abortussen in ziekenhuizen en niet die in speciale abortusklinieken. Handhaving van die bestaande situatie wordt in het advie sontwerp afgewezen, omdat daarmee rechtsongelijkheid zou worden geschapen. In de Wet Afbreking Zwan gerschappen worden zieken huis en abortuskliniek al op één lijn gesteld. Bovendien voorzien de abortusklinieken in een grote behoefte: in 1983 werden daar 14.700 ingrepen verricht tegen slechts 4.700 in algemene ziekenhuizen. Ook de kosten spelen een rol: een abortus in een kliniek kost 500 gulden en die in een zie kenhuis 1200 gulden. In totaal zou het opnemen van abortus in klinieken in het zieken fondspakket de ziekenfondsen vijf miljoen gulden per jaar extra gaan kosten. De Tweede Kamer had zich al eerder uitgesproken voor het vergoeden van abortus in er kende klinieken. Een speciale premieregeling voor gewetens bezwaarden, zoals door minis ter Brinkman naar voren ge bracht, acht de commissie ove rigens technisch onuitvoer baar. (Vervolg van de voorpagina) De RSV-enquêtcommissie spreekt in het eindrapport een keihard oordeel uit over de handelwijze van Van Aardenne inzake RSV. Van Aardenne licht te begin 1980 de Kamer maar gedeeltelijk in over het dekken van de verlie zen van RSV door de overheid. Volgens de bewindsman zou het afdekken van die verlie zen de overheid niet meer dan 330 miljoen gulden kosten. In feite maakte de minister ech ter met RSV een afspraak over het afdekken van verde re verliezen in de sector scheepsnieuwbouw. De af spraak van Van Aardenne kostte de overheid uiteindelijk 680 miljoen gulden. In het eindrapport van de commissie wordt de handel wijze van Van Aardenne in 1980 „misleidend" en „onaan vaardbaar" genoemd. Met die conclusie zijn alle leden van de commissie het eens, behalve Korthals. Hij vindt dat de con clusies te ver gaan. In zijn minderheidsstandpunt wijst Korthals erop dat de Kamer 1980 uit de krant kon men wat hij in werkelijkheid met RSV had afgesproken. De Kamer reageerde daar toen niet op. De kamercommissie voor Economische Zaken rea geerde ook niet toen Van Aar denne begin 1982 in een com missieoverleg zelf de inhoud van zijn afspraak met RSV uit 1980 uit de doeken deed. Toen Van Aardenne eind 1982 opnieuw als minister in het kabinet-Lubbers werd aange zocht, maakte niemand daarte gen bezwaar op basis van de gebeurtenissen in 1980 en late re jaren. Bovendien heeft Van Aardenne gehandeld vanuit staatsbelang, aldus Korthals. Had hij de hele overeenkomst met RSV bekend gemaakt, dan zou dit een vrijbrief voor RSV zijn geweest de verliezen rustig verder te laten oplopen. Mede onder druk van Kort hals zal de enquêtecommissie in het eindrapport de leden van de kamercommissie voor Economische Zaken ook een veeg uit de pan geven voor hun lakse houding ten aanzien van Van Aardenne in 1980 en 1982. Korthals maakt ook bezwaar tegen de conclusie dat Van Aardenne medio 1979 op eigen houtje aan RSV toezegd zou hebben dat de overheid de verliezen in de grote scheeps bouw van het concern zou af dekken. De beslissing van Van Aardenne volgt niet uit de be sluitenlijsten van de betrokken kabinetsvergaderingen. Kort hals vindt de conclusie dat Van Aardenne alleen handel de te ver gaan, gezien het feit dat de brief waarin zijn besluit is opgenomen mede onderte kend is door de ministers Al- beda (Sociale Zaken) en An- driessen (Financiën). S. Strikwerda DEN HAAG De voorzitter van het Komitee Kruisraket ten Nee, mevrouw S. Strik werda, vindt dat een „brede" discussie aan de basis moet lig gen van de nieuwe actieplan nen van het Komitee. „We gaan een nieuw seizoen is", al dus Strikwerda. „Afhankelijk van het beleidsplan voor 1985 zal ik bekijken of ik als voor zitter verder zal gaan". Op de laatste bestuursvergade ring van de KKN kreeg me vrouw Strikwerda kritiek van een aantal bestuursleden, toen zij voorstelde de discussie aan te gaan met de zogeheten kri tische polemologen als H. Tromp en W. de Lange. Deze vredeswetenschappers vinden de visie van de vredesbewe ging (een absoluut „nee" tegen de kruisraket) veel te beperkt en absoluut. Desgevraagd ontkent de voor zitter, dat zij gedreigd heeft af te treden als het KKN-bestuur niet voor zo'n discussie zou voelen. In de gisteren versche nen Haagse Post wordt dat ge suggereerd. Strikwerda: „Ik zwaai niet met miin portefeuil le. Desnoods ga ik alleen met de polemologen in discussie". Dertien december vergadert het KKN over het definitieve actieplan voor 1985. DEN HAAG De PSP-fractie in de Tweede Kamer wil van minister-president Lubbers weten waarom hij nog steeds niet zijn zakelijke, persoonlijke belangen af doende gescheiden heeft van zijn politieke verantwoor delijkheden. „Hoe en op welke termijn denkt de minis ter-president die scheiding wèl te bewerkstelligen", zo vraagt het PSP-kamerlid Willems. Hij wil onder meer weten waarom de in 1982 toegezegde ver vanging van de leden van de Stichting-Lubbers nog steeds niet heeft plaatsgevonden. Willems vraagt ook of de premier nog steeds persoonlijke belangen heeft in de bouw- en beleggings maatschappij R.-3 en in de Riviermaatschappij Richard III. Het PSP-kamerlid vraagt zich verder af. of de premier heeft na gegaan of overdracht van ook deze belangen mogelijk was en waarom deze overdracht (nog) niet heeft plaatsgevonden. Wil lems noemt het niet-overdragen in strijd met de regeling inzake onverenigbaarheid van belangen en functies. De PSP'er wil ook informatie over het verstrekken van een achtergestelde lening van 8,8 miljoen gulden door een grootaan deelhouder van de stichting aan Hollandia-Kloos. ADVERTENTIE fm 't Staat in de P Ppp I LeidseCourant, I kal I mevrouw. uT CekLc Souxcmt Vijftig honden in beslag genomen BLADEL De lande lijke inspectie van de Dierenbescherming heeft gisteren op een boederij in het Bra bantse Bladel vijftig ernstig verwaarloosde honden in beslag geno men. De honden be vonden zich in veel te kleine en vieze hok ken. De conditie van veel dieren is zo erbar melijk, dat ze afge maakt moeten worden. Tegen de eigenaar van de kennel is proces verbaal opgemaakt. Volgens de dierenbe scherming zorgde de man, een landbouwer, wel goed voor zijn run deren. Deze hond kan al niet meer op zijn poten staan en wordt door mensen van de Dierenbescherming voorzichtig in de auto getild. Een anonieme tip leidde tot de inval bij een kennel in Bladel, waar 50 zwaar verwaar loosde honden werden aangetroffen. DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) en staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken laten hun wetsontwerp om bijstandsuitkeringen aan gescheiden vrouwen te verhalen op de ex-echt genoot volgende week in de Eerste Kamer in stem ming komen. De regering loopt dan het risico dat het wetsontwerp zal wor den verworpen. De VVD-fractie volhardt in haar opvatting dat het wets ontwerp geen parlementaire goedkeuring verdient. De PvdA-fractie, eveneens kri tisch gestemd, wierp bij monde van mevrouw Van der Meer de regering een reddingsboei toe die echter niet werd opge vangen. De PvdA stelde voor om het wetsontwerp thans te laten rusten om het te behan delen in samenhang met ko mende wetsvoorstellen om de alimentatieduur te beperken en gemeenten te verplichten tot bijstandsverhaal. Dat heeft het voordeel dat enerzijds het bijstandsverhaal op de ex-echtgenoot eveneens in tijdsduur zal worden beperkt, terwijl anderzijds rechtsonge lijkheid doordat de ene ge meente actiever is bij het ver halen van verleende bijstand dan de andere wordt uitge sloten. Minister Korthals Altes wil daar niet aan omdat die twee laatste wetsontwerpen wellicht niet meer in deze kabinetspe riode door de Senaat kunnen worden behandeld. Bovendien weegt voor de regering zwaar dat bij echtscheiding door het sluiten van een „nihilbeding" afzien van alimentaüe of een afspraak tot een te lage alimentatie, de onderhouds kosten van (meestal) de vrouw geheel of deels worden afge wenteld op de gemeenschap. FRIEMELS AMSTERDAM De kerk van Satan aan de Amster damse Walletjes zal de ko mende maanden net als een normaal bordeel om zetbelasting afdragen. Tot deze voorlopige schikking kwamen gisteren de Sa tanskerk en fiscus in een kort geding dat de Satans kerk tegen de belasting dienst had aangespannen. De belastingdienst bestempelt de Satanskerk als een puur commerciële seksinrichting, die inmiddels een belasting schuld van ruim 10 milioen gulden heeft opgebouwd. Om dat de Satanskerk niet betaalt, werd tot driemaal toe beslag gelegd op goederen van de kerk. Die verkoop gaat nu niet door omdat M. Lamers, oprichter van de kerk, tijdens de zitting beloofde totaal 85.000 gulden te betalen voor de in beslag genomen goederen. Bovendien heeft Lamers toegezegd per 1 oktober dit jaar aangifte te zul len doen. Volgens de kerk. bijgestaan door mr. Velleman. blijft ove rigens de vraag of de kerk al dan niet belastingplichtig is open, totdat het Gerechthof in 13 december uitspraak in de zaak rond de aard van de acti viteiten van de Satanskerk. „Tot dit arrest kan men dus niet aannemen dat er door de kerk gewone seksactivitciten ceorganiseerd worden", aldus Velleman onder luid applaus van de in het zwart gehulde leden en aanhangers van de kerk. personal 1=1 computer T centre kantoor automatisering bv Parkstraat 99 pb 85939 2508 CP Oen Haag 070-646925

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9