TAFEL Lid Opus Dei benoemd tot woordvoerder van de paus lïTiül CeicLcSouAont 1 L O w kerk wereld Spaanse bisschoppen schrijven brief over vrede en veiligheid „Vechtpartij toonde ware gezicht van Bouterse" brieven lezers weer ACHTERGROND CcidócSotnatit WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 PAGINA ,Eir Bijbel in de aanbieding Uit Kerstcatalogi van grote Duitse bedrijven op het gebied van het koffiebranden en postorders blijkt dat er een soort concur rentiestrijd is ontbrand over de bijbel. Een grote koffiebrander met vijfhonderd filialen en een adressenbestand van een half miljoen klanten biedt een bijbel aan. goud op snee in leren band. verlucht met tweehonderd koperetsen voor het luttele bedrag van 24,95 Mark. Een in Fürth gevestigd groot postor derbedrijf laat dat niet op zich zitten. Weliswaar krijgen de 2,5 miljoen adressen waar de catalogus heen wordt gezonden een bijbel aangeboden die vijf Mark duurder is. maar die telt dan ook 250 bladzijden meer dan die van de koffiebrander omdat er ook commentaren in zijn opgenomen. Predikant naar Belijdende Kring Zd-Afrika Ds. H. Huting, tweede voorzitter van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk, zal deze Kerk vertegenwoordigen bij de herdenking van het tienjarig bestaan van de Belijdende Kring in Zuid-Afrika op 8 en 9 december te Johannesburg. Deze organisatie stond tot een jaar geleden bekend onder de naam Broederkring, maar omdat er nu ook vrouwelijke predi kanten zijn toegetreden was naamswijziging noodzakelijk. Lid zijn rond 300 predikanten, onder wie een aantal blanke en vooral ook zwarte, grotendeels afkomstig uit de drie „gekleur de" dochterkerken van de Nederduitse Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika. Doel is bestrijding van apartheid, zowel binnen als buiten de Kerk. De raadselen van God zijn bevredigender dan de oplossingen der mensen. woordvoerder van de paus is de 48-jarige Spaanse journalist Joaquin Navarro Vails. Navarro is lid van Opus Dei en een leek. Sinds 1977 is hij Romeins correspondent voor de Spaanse kwaliteitskrant abc en de laatste anderhalf jaar voorzitter van de buitenland se persclub in Rome Navarro is dus een „echte" journalist en daarom zijn de ongeveer vijfhonderd journalisten uit binnen- en buitenland die bij het Vaticaan geaccrediteerd zijn, in hun schik met de jongste pauselijke benoeming. Navarro's lidmaatschap van Opus Dei kan bij deze of gene enige achterdocht wek ken, maar Navarro zegt daar zelf over: „Normaal behoort een katholiek tot een bepaald diocees. Welnu ik behoor tot de persoonlijke prelatuur (rechtstreeks onder de paus vallend, red.) Opus Dei. Met deze vereniging heb ik even wel slechts spirituele banden, geen professionele". Met an dere woorden: met mijn werk als woordvoerder van de paus heeft mijn lidmaat schap van Opus Dei niets te maken De Vaticaanse instanties (Ra dio Vaticaan en de Osserva- tore Romano) zwijgen over het Opus Dei-lidmaatschap Sala Stampa, zoals de functie van woordvoerder van de paus technisch wordt aange duid Het is niet onwaar schijnlijk dat de paus de Spanjaard juist vanwege zijn Opus Dei-achtergrond tot zijn woordvoerder heeft be noemd Opus Dei is een soort leke- n-orde, voor de oorlog in Spanje opgericht „om de maatschappij in rooms- ka tholieke zin te vervolmaken' De vereniging, onlangs door de paus verheven tot zijn persoonlijke prelatuur, heeft nu bijna 75.000 leden (geeste lijken en leken) in 87 landen en heeft zich in de loop der tijden grote invloed verwor ven in de wereld van de massa-communicatie. Opus Dei staat voor een wat be houdend soort katholicisme en wordt wel eens de praeto- riaanse garde van de pausen genoemd. Dat laatste is zeker het geval bij deze paus, want Johannes Paulus II steekt zijn bewondering voor Opus Dei nooit onder stoelen of banken. Navarro Valls is de eerste niet-Italiaan en de eerste dagblad-journalist sinds 1966 (toen paus Paulus VI deze functie creëerde) die het tot directeur van de Vaticaanse perszaal heeft gebracht. Na varro is van plan het een en ander te veranderen in de (scheve) verhouding Vati caan- pers teneinde het jour nalisten gemakkelijker te maken bij zo'n vrij gesloten instituut als het Vaticaan te werken. Navarro: „De paus zei on langs dat hij van de kerk een glazen huis wilde maken, waar je in kunt kijken om te zien wat er precies gebeurt. Maar hij voegde er toen aan toe dat hij van de journalis ten een erkenning van de kerkelijke waarheden ver wachtte. Als directeur van de perszaal wil ik op deze dub bele opening aansturen: Ik wil dat de Heilige Stoel zich openstelt, opdat de journalis ten tot de bronnen van de in formatie kunnen doordrin gen. Maar daar tegenover verlang ik van de pers dat zij zich meer openstelt voor de spirituele waarden die de kerk in de wereld vertegen woordigt". Tot vice-directeur van de perszaal heeft de paus de Ita liaanse priester Nicolini be noemd, de vroegere hoofdre dacteur van een Italiaanse krant in Zwitserland. De hui dige vice-directeur pater Pas tore is benoemd tot secretaris van de pauselijke commissie voor de sociale communica tie, de instantie die alle Vati caanse contacten met de bui tenwereld regelt. Aartsbisschop Romeo Panciroli (r.) overhandigt de sleutels van de Vaticaanse perszaal (Sala Stampa) aan zijn opvol ger, de nieuwbenoemde woordvoerder van de paus Joa quin Navarro Valls. Het Spaanse episcopaat publiceert midden vol gend jaar een brief over vrede en veiligheid. Dat heeft bisschop Ramon Echarren Isturiz van de Canarische eilanden meegedeeld. Hij heeft zijn collega-bisschoppen tijdens hun herfstverga- dering, die op dit mo ment in Madrid wordt gehouden, een aantal richtlijnen voor de brief voorgelegd. Volgens Echarren Isturiz zul len de bisschoppen in hun brief uitgebreid ingaan op het conflict tussen Oost en West, de spanningen tussen Noord en Zuid en de interne situatie in Spanje. „Wij gaan niet voorbij aan het vraag stuk van het geweld en het terrorisme in eigen land", al dus Echarren. In de brief zal ook het omstreden Spaanse lidmaatschap van de NAVO aan de orde komen. Echarren Isturiz zei voorts, dat Spanje als „kruispunt van twee we relden" een bijzondere ge voeligheid heeft voor de te genstelling tussen Noord en Zuid Volgens hem zullen de bisschoppen zich bij het schrijven van de brief laten leiden door de richtlijnen van het Tweede Vaticaans Concilie, „om samen met de paus het leerambt van de R - K. Kerk uit te oefenen". De Spaanse bisschoppen zijn laat met hun brief over vrede en veiligheid. In 1983 reeds publiceerden de bisschoppen conferenties van onder meer de VS, de Duitse Bondsrepu bliek, de DDR, Frankrijk, België en Nederland een brief over hetzelfde onder werp. Gereformeerde en hervormde bestuurders Samen op Weg De zogenoemde combisynode bespreekt komende vrijdag en zaterdag een voorstel om het breed moderamen (uitgebreid be stuur) van de Nederlands Hervormde Kerk en van de Gerefor meerde Kerken in Nederland voortaan gezamenlijk te laten vergaderen. Een complicerende factoi bij deze nieuwe stap in het Samen op Weg-proces is dat het Hervormd breed moderamen twaalf le den telt en het Gereformeerd breed moderamen 24. Halvering van het laatstgenoemde aantal is niet zo eenvoudig, omdat de samenstelling ervan samenhangt met de wijze waarop de syno de wordt geformeerd. Daarom wordt voorgesteld ook de secun dus-leden (plaatsvervangende leden) van het Hervormde breed moderamen aan gecombineerde vergaderingen te laten deelne men. Dit zou het ledental van een gecombineerd moderamen op 48 brengen. De hervormde en gereformeerde generale synodes bespreken ook het probleem van de ledenregistratie. Zij die uit hervorm de ouders geboren zijn, orden in de Nederlandse Hervormde Kerk beschouwd als de geboorteleden en als zodanig geregis treerd. Binnen de Gereformeerde Kerken is het instituut ge boortelid evenwel onbekend. Een principieel besluit over het registreren van geboorteleden is op korte termijn nog niet te verwachten. Aardappel spekkoek met witlofsalade en gevulde eieren vla met jambiscuits Voor twee personen zijn de benodigdheden: 0,5 tot 1 kg aardappelen, 1 ui, 25 g boter, 50 g ontbijt spek in dunne plakjes, pe per; 200 g witlof, 1 sinaasappel, 1 appel, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel olie, 2 hardgekookte eieren, 2 le pels slasaus of mayonaise; halve liter gele vla, paar biscuits, jam. Kook de aardappelen gaar. laat ze lauw of koud worden en snijd ze in blokjes. Fruit de kleingesneden ui in een derde deel van de boter in een koekepan gaar en licht bruin. Bak dan nog even het in stukjes verdeelde spek (knippen gaat vlotter dan snijden) mee. Roer het spek- uimengsel met zo min moge lijk van het bakvet door de aardappelen. Voeg naar smaak peper toe Laat de rest van de boter smelten in de koekepan en druk er het aardappelmeng sel stevig en gelijkmatig in. Bak de aardappelkoek op een kleine pit. met deksel op de pan. bruin en warm in twintig minuten. Leg een bord omgekeerd op de pan en keer ze samen om. De aardappel-spekkoek lukt het best in een koekepan met dikke bodem. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker en olie met fijngesneden witlof, stukjes sinaasappel en grof- geraspte appel Garneer de salade met een paar achter gehouden schijven sinaasap pel en met gevulde eieren. Halveer daarvoor de eieren, meng het geel mnet slasaus of mayonaise, zout en peper en strijk of spuit dit mengsel tje in de eiwitten. Besmeer droge biscuits of lange vingers aan twee kan ten dun met jam, duw ze met de punt van het mes stuk in de schaal(tjes) en leg er de vla op. Deze vla smaakt nog lekkerder als ze enige uren heeft geslaan. JEANNE DEN HAAG De vecht partij tussen voor- en te genstanders van het regi- me-Bouterse tijdens de te levisie-uitzending van Ka- rel van de Graaf, toont ,,het ware gezicht van de machthebbers in Surina me. Ze passen de terreur nu ook openlijk in Neder land toe". Zo luidt in gro te lijnen de reactie binnen de Surinaamse gemeen schap in Nederland. Bouterse-aanhanger Wormer cn zijn chauffeur Evert „Tjon" Wolff zijn in de Surinaamse gemeenschap zeer omstreden. Het tweetal heeft de afgelopen jaren een twijfelachtige repu tatie opgebouwd door een aan tal malen te veranderen van Bouterse-aanhangers in Bou- terse-tegenstanders en omge keerd. Volgens zeggen hebben de twee nauwelijks aanhang: Schoo: belangrijke ontwikkelingen in Suriname gaande DEN HAAG Minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking meent dat er niet te licht gedacht moet wor den over de ontwikkelingen, die thans gaande zijn in Suriname. „Het is een buitengewoon belangrijke perio de, die ook voor Nederland van grote betekenis kan zijn". Mevrouw Schoo doelt op het werk van pre mier Udenhout om steun te krijgen voor zijn staatkundige plannen Udenhout zou vandaag een rapport hebben uitgebracht met een schets voor een overgangssituatie (van drie jaar) ter voorbereiding van een te rugkeer naar de democratie. Er zijn echter grote problemen gerezen, omdat het be drijfsleven bezwaren maakt tegen het feit dat het minder zetels in de grondwetgeven de assemblee heeft toegewezen gekregen dan de vakbeweging Het militair gezag zou de helft van de zetels leveren Volgens minister Schoo is Udenhout er veel aan gelegen ook steun te krijgen van (poli tieke) tegenstanders. Zij vroeg gisteren de Tweede Kamer rekening te houden met de mogelijkheid dat het rapport de kans biedt op het hervatten van de gesprekken tussen Nederland en Suriname. De woordvoerders van de regeringspartijen CDA en VVD toonden zich aanzienlijk minder enthousiast dan de minister. De christen-democraat Van Dam noemde de aankondiging van Schoo dat zij eventueel naar Suriname zou gaan „voorbarig". De VVD'er Weisglas, een par tijgenoot van de minister, wilde weten of zij haar houding ten aanzien van Suriname ook zal laten beïnvloeden door het in maart ver wachte rapport over het onderzoek van de Keniaanse jurist Wako naar de moorden van december 1982. „Ze hebben maar twee volge lingen. Zijzelf". Wolff en Wormer wonen al een groot aantal jaren in Ne derland. Na de staatsgreep, die in februari 1980 de militairen in Suriname aan de 'macht bracht, ontpopten de twee zich al snel tot felle tegenstanders van het bewind-Bouterse. Te fel, naar het oordeel van veel Surinamers, die weinig heil verwachtten van de door Wor mer gepresenteerde coup- plannen. Na de december moorden (1982) keerden Wor mer en Wolff weer terug in het verzet, dat zij enige tijd te voren verlaten hadden. Op nieuw trokken zij fel van leer tegen Bouterse en waren on der meer tweemaal betrokken bij bezettingen van de Suri naamse ambassade in Den Haag. In april 1983 volgde de voorlopig laatste beke ring. Na een „verzoeningsreis" naar Paramaribo keerden de twee op Schiphol terug als vol slagen Bouterse-aanhangers. „Het is duidelijk. Ze zijn voor een dubbeltje te koop", aldus een Surinamer, die het aan merkelijk minder op de Suri- leider begrepen heeft. Steun Sindsdien worden Wolff en Wormer (beiden niet voor commentaar bereikbaar) er door de tegenstanders van Bouterse van beschuldigd, dat zij de hand hebben gehad in een moordaanslag, pogingen tot brandstichting, pesterijen en intimidatie. Zij zouden daarbij met raad, daad en veel geld terzijde worden gestaan door de Surinaamse ambassade in Den Haag. Gewezen wordt onder meer op'de Amsterdam se piratenzender, waarmee Wormer tot voor enkele maanden reclame maakte voor het bewind-Bouterse en de plotselinge materiële welstand van het tweetal. Bewijzen zijn nooit op tafel gekomen. Veel duidelijker is de band tussen de groep Wormer-Wolff en de Surinaamse vertegen woordiging in ons land, waar het gaat om pogingen tot ver- storing'van de herdenking van de slachtoffers van de decem- ber-moorden. Sinds april 1983 demonstreren tegenstanders van het regime-Bouterse elke achtste dag van de maand bij het Surinaamse consulaat-ge neraal in Amsterdam. Sinds april van dit jaar worden de betogers vanuit het consultaat uitgescholden en bedreigd door Wormer en Wolff Verontrusting De tegenstanders van de hui dige machthebbers in Surina me hopen dat de vechtpartij van afgelopen maandag een incident zal blijken, maar de secretaris-generaal van de Su rinaamse Bevrijdingsraad, de voormalige Surinaamse verte genwoordiger Sewradsingh verklaarde desgevraagd „zeer verontrust" te zijn. Toch lijkt de Bevrijdingsraad in het ge beurde (nog) geen aanleiding te zien de politie om bewaking te vragen. Voorzitter Chin A Sen werd in de eerste maan den van zijn verblijf in Neder land (begin 1983) zwaar bevei ligd, maar lijkt nu zonder poli tiebescherming rond te lopen. „We gaan niet schuilen. We vechten voor een juiste zaak. Als we ons bang tonen, dan hebben ze juist hun doel be reikt", aldus de verzetsleiders. In sommige opzichten lijkt het verzet tegen het regime-Bou terse zelfs niet geheel ongeluk kig met de vechtpartij. „Vrij heid van meningsuiting is es sentieel in de democratie. De aanhangers van Bouterse pro beerden ons het spreken te be letten. Daarmee toonden ze precies hoe de situatie in Suri name is. Ze lieten het ware ge zicht van het bewind-Bouterse Het begin van de vechtpartij in het pro gramma van Karei van de Graaf. Zijn gesprekspart ner Somo- hardjo wordt aangevallen door de be geleider van de derde deelnemer aan het ge sprek, Wor mer. Karei van de Graaf denkt niet aan nieuw gesprek Surinamers HILVERSUM „Alleen aan het doeltreffend optreden van de NOS-beveiligingsdienst en de politie is het te dan ken geweest, dat gisteravond mijn praatshow niet in een ramp is geëindigd". Aan het woord gisteren de jarige (34) Karei van de Graaf, die zijn praatshow aan diggelen zag vallen, toen een voor- en tegenstander van het regime-Bouterse elkaar in de ha ren vlogen. Van dc* Graaf vertelt dat alles volgens het draaiboek verliep. Nadat hij met AVRO-voorzitter Wallis de Vries had gepraat over de reclameregels tijdens tv-uit- zendingen en de diplomaat J R. van de Gaag had verteld, hoe hij in 1950 in Praag was gechanteerd door iemand die foto's had gemaakt van een vrolijke verkleedpartij, begon de confrontatie tussen de Surinamers Wormer (aanvan kelijk anti- en nu pro-Bouterse) en Somohardjo, lid van de in Nederland opererende Raad voor de Bevrijding van Suriname. Wormer vertelde over de door hem in Paramaribo geor ganiseerde betoging, waarbij „het volk van Suriname" eiste, dat Nederland de ontwikkelingsgelden weer zou storten Toen Somohardjo daarna verklaarde, dat als de ontwikkelingshulp door Nederland zou worden voortge zet. door de Bevrijdingsraad in en buiten Nederland tot harde acties zou worden overgegaan, werd de stemming erg gespannen. Op dat moment drong zich de chauffeur/begeleider van Wormer naar voren en wilde Somohardjo de mond snoe ren. Van de Graaf: „Er vielen klappen, maar dat was het ergste niet. In de foyer begrepen de aanhangers van So mohardjo, dat hun leider in gevaar was. Ze stoven naar het trappenhuis tussen de foyer (waar ze naar de uitzen ding zaten te kijken) en de studio, waar een vechtpartij ontstond. Van de Graaf zegt niets te weten over het ge bruik van vuurwapens en ook geen schoten te hebben ge hoord. Van de Graaf herinnert aan het feit, dat de broer van So mohardjo enige tijd geleden zwaar gewond raakte tijdens een aanslag, die Somohardjo zelf had moeten treffen. Het slachtoffer kreeg vijf kogels in zijn lichaam, maar over leefde de aanslag. Somohardjo zelf ontsnapte maar tenau- wernood aan de executies in de nacht van 8 op 9 decem ber 1981, in de Memre Boekoe-kazerne. Hij zat negen maanden in de Surinaamse gevangenis. Van de Graaf: „Toch was de vechtpartij betrekkelijk snel afgelopen, door het doeltreffend optreden van veilig heidsmensen en politie. Twee onderwerpen over het be roepsonderwijs en over een speelgoedhandelaar, die nep- handgranaatjes probeert te slijten, moesten vervallen Op de tribune waren twee meisjes uit Amersfoort in een hys terische huilbui uitgebarsten De twee Surinamers zou ik sowieso niet meer om de tafel hebben gekregen. De stem ming was er totaal uit. Ik weet nog niet of er nog een vervolg komt op dit Surinaamse onderwerp". otor ,EIDEÏS Het ongelijk van Ploeg nnhuis t motoi fen taxi De ontmoeting van premier Lubbers en minister Brinkmai^^ d< deze namiddag met een delegatie van de Anne-Frankstichtaat on ting zal waarschijnlijk weinig tijd vergen. Beide bewindslieornjder den hebben immers vorige week al duidelijk uiteengezet, da? ,ax' het kabinetsstandpunt lijnrecht staat tegenover de uitlatinf^00™ gen van staatssecretaris Ploeg (van landbouw!), die de AnneO1^ Frankstichting een „crypto-communistische" organisation^ h heeft genoemd, die zich niet zou bekommeren om het lot vaithterer de joden in de Sovjet-Unie. De delegatieleden onder wi$> de de voorgangster van minister Brinkman, mevrouw GardeJ°er^U1^ niers zullen van hun kant ongetwijfeld geen enkele moei-c g£ te hebben de „bewijzen", waar Ploeg mee schermt, te ontze-"""T nuwen. jrSI BlJ die uitwisseling van dezelfde meningen zal het echtei niet kunnen blijven. De delegatie van de Anne-Frankstichjl ting zal zonder twijfel eisen, dat Ploeg zijn verontschuldiging gen aanbiedt. Dat zal in het openbaar moeten gebeuren, zoal hij ook zijn aantijgingen publiekelijk beeft gelanceerd en feite handhaaft. >jn iidL •.in*" WaNT die verontschuldigingen van de staatssecretaris zijn te meer noodzakelijk geworden nu hij een onbegrijpelijk^ hardleersheid aan de dag blijft leggen. In het afgeloperf weekeinde verklaarde Ploeg opnieuw- doodleuk in het open-I baar, dat hij nog helemaal niet overtuigd is van de onschuld van de Anne-Frankstichting, maar dat hij inmiddels al zijir „bewijsmateriaal" aan de heer Lubbers had overgedragen^EIDI Daarmee zag hij kans enigszins het beeld te scheppen varfan d een Lubbers, die op last en gezag van de heer Ploeg defingen Anne-Frankstichting eens even stevig zou gaan controleren.neent GSD) HiER wreekt zich het feit dat Lubbers afgelopen vrijdag^or^e toen hij met zijn gedachten waarschijnlijk al lang en breed*an bij de conferentie in Dublin zat. Ploeg niet veel duidelijker?P op zijn nummer heeft gezet en een rechtzetting heeft geëist.,'n_ 1 Na de ontmoeting met de delegatie van de Anne-Frankstich-aee* ting deze namiddag moet elke schijn worden weggenomen, dat Ploeg nog overtuigd zou moeten worden van zijn onge-*10 lijk. ;jiakei aaalb< Uitker Zaak met een luchtje de de USDs mis 6C jitker MINISTER Van Aardenne van Economische Zaken, die inj^gt verband met enkele recente ontwikkelingen met daarin de RSV-affaire als dieptepunt, de laatste weken nog al eens on- gezouten kritiek moest incasseren, heeft er ongetwijfeld goed^vjT aan gedaan de aandelen in Van Doorne's Transmissie over te nemen van de Amerikaanse versnellingsbakkengigant Borg s-* Warner. ROND de houding van deze vroegere deelnemer in het Ne derlandse bedrijf hing een merkwaardig luchtje. Deskundi gen zien een goede toekomst in het nieuwe transmissie-sy- steem. Gezien hun belangen erin geldt dat ook voor fabrie-y-r v ken als Fiat en Volvo. Alleen Borg Warner zag het opeens?^ niet meer zitten, maar heeft desondanks plannen zelf met de Nederlandse vinding op de markt te komen. De vraag dringt zich op of de Amerikaanse fabriek van versnellingsbakken niet bewust heeft aangestuurd op een faillissement van Van Doorne om daarmee een stevige con current uit de weg te ruimen en tegelijkertijd als enige we- 81 reldpatent te krijgen op het transmissiesysteem. WELKE beweegredenen er voor de vroegere Amerikaanse LEID partner precies zijn geweest blijft gissen. We mogen er echterraacis van uit gaan dat de versnellingsbak van Van Doorne ruimvindt voldoende kansen maakt op de automarkt, mits er een aan-gebre loopkrediet is voor het opzetten een massaproduktie. De mi-ivoor nister heeft zich inmiddels gehaast de hele kwestie in eensubgi( brief uit de doeken doen aan de Kamer, die geen enkele aan-van leiding heeft gezien er een kritische kanttekening bij te^gt plaatsen. De eerste orders liggen al klaar en het zal er vooral Eond: op aankomen snel aan de slag te gaan en de duidelijk aanwe-gubsj( zige voorsprong op de concurrentie uit te buiten. Het voort-Duijn bestaan van fabriek en werkgelegenheid zijn voorlopig in elkmiij0, geval gewaarborgd. heeft W sc Iderin Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Inkomensverschillen Op één dag, 27 november, pu bliceerde u twee berichten over „aanvaardbare" inko- menleving, resp. onder de koppen: „NCW: Lager mini mumloon levert meer werk op" en „Norminkomen arts naar 143.600 gulden". Ik vraag me af hoe in kringen van landsbestuurders, bestuur ders van werknemers/gevers- organisaties (zie de NCW), voorts in de medische wereld en op de universiteiten (zie norminkomen artsen) gedacht wordt over inkomensverschil len bij alle mensen in ons land en daarbuiten. Volgens NCW- directeur prof. Weitenberg moet dat inkomen uitkomen op Ik denk dat prof. Weitenbergs komen vermoedelijk dichter bij dat van de vastgestelde norminkomen van de arts komt, namelijk 143.600, een maandinkomen van ongeveer f 12.800,- Hoewel ik uiteraard wél weet dat er vele motieven te vinden zijn voor deze verschillen, vraag ik me toch af: moet er zo'n groot verschil zijn „per mens, per maand"? Zijn wij al lemaal als kinderen op aarde gezet om de rijken steeds rij ker en de armen steeds armer te maken? Er wordt véél over geschreven, maar zo te zien gaat het hier. zoals overal ter wereld (zie bijvoorbeeld Afri ka). inderdaad zoals in dit sim pele voorbeeld. IJsbr. N Galema, LEIDSCHENDAM. Wisselvallig |De t door 1 keerd (neen' beeld DE BILT (KNMI) Een ho-fniljoe gedrukgebied, dat zich al da-van genlang boven het continent£uidh bevindt, houdt actieve oceaan-voor storingen bij ons vandaan. Het:oen r gebied lijkt zich nu wat terug te trekken en zo kan morgen- al een uitloper van een depres--» sie boven Engeland tot ons J land doordringen. Die zal veel bewolking en wat regen bren-JL gen en waarschijnlijk later op de dag al door opklaringen worden gevolgd. Deze bewolking zal vannacht"W T. de uitstraling tegenhouden zo- y/ dat er geen nachtvorst ver wacht wordt. Tot en met heti weekeinde verandert er dant verder weinig. Zwakke storin-f0 gen zullen een wisselende be-r^r wolking brengen waarbij de neerslagkansen niet zo groot zijn. De temperatuur blijft on geveer normaal voor de tijd van het jaar, dat wil zeggen omstreeks zes graden in d< middag. Weerrapporten van vanmorgen 08.00 uur. lemp temp «lag drijfsl lijk ii .Eji v :V1 LEIE ntot C n staat p treger n 'kaak van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2