Insecticide in Bhopal gebaseerd op strijdgas uit Eerste Wereldoorlog Dodental giframp in India loopt op tot tweeduizend Meer geld voor atoom vrije defensie buitenland VN staan bol van macho -mentaliteit Nederland betaalt 350 miljoen gulden aan plan Wereldbank voor Afrika Akkoorden Europese raad weer onzeker SIJTHOFEPERS ftzidaeSoiwcmt WOENSDAGSDECEMBER 1964PAGINA KAPERS WILLEN WEG UIT TEHERAN NICOSIA De vier kapers van het lijntoestel van de Koeweitse Luchtvaartmaatschappij, dat sinds gis teren op het vliegveld van Teheran aan de grond staat, hebben vanochtend geëist dat het vliegtuig ge reed wordt gemaakt voor vertrek. Zij hebben niet gezegd waarheen zij willen. De kapers hebben tot nu toe in ruil voor brandstof 43 van de 161 passagiers en drie bemanningsleden vrijgelaten. De gisteren door de kapers gedode man is nog niet geïdentificeerd. De kapers zijn hoogstwaarschijnlijk Palestijnen, die actie willen ondernemen op grond van de massamoorden in september 1982 in de Palestijnse kampen Sabra en Shatila in Beiroet. Een Koeweits dagblad meldde vanochtend dat de kapers de vrijlating eisen van 14 mensen, die in Koeweit gevangen zitten in verband met de bomaanslagen op de VS-ambassade en het Franse consulaat in Koeweit op 12 december vorig jaar. Drie van hen zijn ter dood veroordeeld. Palestijn doodde Jordaanse diplomaat BOEKAREST De moord gisteren op de ambassaderaad van Jordanië in de Roemeense hoofdstad Boekarest, is ge pleegd door een Palestijnse student met een Jordaans pas poort. Dit is uit officiële Roe meense bron vernomen. In een telefoontje stelde de Pale stijnse terreurgroepering „Zwarte September" zich ver antwoordelijk voor de aanslag. De anonieme woordvoerder zei dat zowle koning Hoessein als PLO-voorzitter Arafat een volgend doelwit kunnen vor men van de Zwarte Septem ber. Verzoening in familie Reagan WASHINGTON Michael Reagan, zoon van de Ame rikaanse president uit zijn eerste huwelijk met Jane Wyman, heeft voorgesteld dat de familie met kerstmis bijeenkomt om een verzoening te bewerkstelligen. Mi chael heeft er in het recente verleden over geklaagd dat zijn vader zelden zijn 6-jarige kleinzoon Cameron ziet en nooit zijn 19 maanden oude kleindochter Ash ley heeft gezien. Verder heeft hij Reagans huidige vrouw, Nancy, „jaloezie" verweten en haar een „boze stiefmoeder" genoemd. President Reagan is volgens vrienden in Washington hierover zeer ontstemd. De president, die het gezin tot een van de hoekstenen van zijn beleid heeft gemaakt, heeft sinds de ruzie in de openbaarheid kwam Michael een paar keer opge beld. Tijdens het eerste gesprek gooide deze de hoorn op de haak, omdat hij de terechtwijzingen van zijn va der niet wenste aan te horen. Maar de verzoening lijkt nu in aantocht, met kerstmis op de ranch van de presi dent in Californië. Premier Grenada wil VS-troepen handhaven ST. GEORGE Ds nieu- we premier van Grenada Herbert Blaize heeft giste ren bekendgemaakt presi dent Reagan te hebben ge vraagd zijn troepen op het eiland voorlopig daar te laten totdat het plaatselijk politiekorps sterk genoeg is. Volgens Blaize zouden de Amerikaanse troepen tot tenminste eind maart op Grenada moeten blij- VS testten bacterieën op vliegtuigpassagiers WASHINGTON Het Amerikaanse leger heeft reizi gers op het drukke vliegveld van Washington in de ja ren zestig bespoten met bacterieen. zonder dat zij daar iets van wisten. De actie maakte deel uit van een expe riment van het leger om de mogelijkheden van een bacteriologische oorlog te testen. Dit staat in documen ten van het Pentagon, die in de VS zijn gepubliceerd. De documenten geven aan dat de experimenten in 1964 en 1965 zijn uitgevoerd om te zien hoe een ziekte zou kunnen worden verspreid via een plaats waar veel reizigers komen. De gebruikte bacterie was de „Bacil lus Subtilis", die volgens het Pentagon ongevaarlijk is, maar volgens anderen ademhalingsproblemen tot ge volg heeft, alsmede bloed- en voedselvergiftiging Het Pentagon heeft nog niet gereageerd op de pubfikatie van de geheime documenten, die zijn verspreid op grond van de wet van vrijheid van informatie DEN HAAG Het insec ticide methylisocyanide, dat uit een ondergrondse tank van het chemisch be drijf Union Carbide in de Indiase stad Bhopal ont snapte en een groot aantal slachtoffers maakte, is volgens deskundigen ge baseerd op het chemische strijdgas fosgeen, dat in de Eerste Wereldoorlog werd gebruikt. Fosgeen is een zwaar gif dat de longen aantast. Het wordt toege past in de kleurstoffenin dustrie en bij de vervaar diging van bepaalde kunststoffen. Fosgeen ont staat onder invloed van licht uit koolmonoxide en chloor en wordt met met- hylamin in methylisocya- naat omgezet. Methylisocyanide bezit een prikkelende en zoetachtige geur en is een kleurloze tot lichtgrijze vloeistof die bij ka mertemperatuur verdampt. Het reageert met water en prikkelt de slijmvliezen van ogen, neus, mond en longen. Bij inademing ointstaat het ri sico van longbloedingen en verstikking. Het gif, dat de opvolger is van het vroeger veel toegepaste maar later verboden insectici de DDT, wordt gebruikt bij de produktie van insectenbestrij dingsmiddelen voor de land bouw. Het gebruiksklare pro- dukt draagt in India de naam Sevin Carbaryl. Doorgaans wordt het echter Temik ge noemd. De Amerikaanse pro ducent, Union Carbide, ver vaardigt het insectide ook in de Verenigde Staten, in een fabriek in Institute (West-Vir ginia). Na de ramp in India heeft men hier de produktie gestaakt. Het middel is in 1979 door het Amerikaanse bureau voor mi lieubescherming goedgekeurd, nadat bij onderzoek was vast gesteld dat het in de voorge schreven concentraties „geen meetbaar gevaar voor de men selijke gezondheid" vormde. Het staat echter vast dat met hylisocyanide al letsel kan veroorzaken bij een mengsel van slechts een deel op een miljoen. Het insecticide zou ook in Japan, Israël en Taiwan gemaakt worden. Dat is niet onwaarschijnlijk, want Union Carbide heeft vestigingen in praktisch alle delen van de wereld. In Europa wordt het alleen gemaakt door het che- geproduceerd. In de tank, misch bedrijf Bayer in Keulen, waaruit het methylisocyanaat In de in 1977 geopende fabriek ontsnapte, zat 45 tot 50 ton in in een dichtbevolkte wijk van vloeibare toestand onder druk. Bhopal werden jaarlijks zo'n Via een niet gesloten ventiel 500 ton insecticide en andere spoot het gif als een nevel landbouwbestrijdingsmiddelen naar buiten en werd het op de wind over de stad meege voerd. In 1978 zou zich ook al eens een dergelijk incident hebben voorgedaan, dat toen beperkt bleef tot acht dodelij ke slachtoffers onder het per soneel van de fabriek. BHOPAL Het gifgas, dat gisteren uit een insec- ticidefabriek in de Indiase 1 stad Bhopal ontsnapte, heeft al aan ruim twaalf honderd mensen, met name vrouwen en kinde ren, het leven gekost. Dat hebben artsen in Bhopal verklaard. Volgens hen zal het dodental oplopen tot tweeduizend. Het aantal zwaar gewon den kon slechts bij bena dering worden vastge steld, maar dg artsen zei den het het er vele dui zenden moeten zijn. Volgens het Indiase persbu reau UNI zijn ongeveer 200.000 mensen, ongeveer een kwart van de bevolking van Bhopal, door het gif aangetast. De medische diensten kunnen niet Schrik en paniek beheersten vanochtend nog al tijd de getroffen stad. Soldaten doorzochten woningen en droegen voortdurend lijken van vergiftigde bewoners naar buiten. Langs de straten lagen honderden mensen met zware vergiftigingsverschijnselen. Het aantal kadavers van ge storven dieren was tot in de wijde omgeving van de stad ontelbaar. De 80 kilometer lange wolk giftig gas heeft tot zelfs op een afstand van 200 kilometer van Bhopal nog slachtoffers gemaakt. het ontsnappen van het giftige De politie, die binnen enkele methyl-isocyanide is nog niets uren na de catastrofe naar bekend, schuldigen begon te zoeken, heeft tot dusverre zes leden Volgens het Indiase persbu- van de staf van de fabriek reau waren bij een kleiner aangehouden. Zij worden be- maar soortgelijk ongeval in schuldigd van dood door 1978 acht arbeiders om het le- schuld. Over de oorzaak van ven gekomen NEW YORK Hoger dan stenografe kan men het als vrouw in de hogere regionen van de Verenigde Naties nauwelijks brengen. In feite is het zo dat de Verenigde Naties, die de wereld zouden moeten voorgaan in gelijkheid van man en vrouw, een ver leden hebben van discriminatie en onverschillig heid jegens vrouwen en hun carrièreproblemen. Een staffunctionaris van de organisatie schrijft het toe aan de „Latijnse macho-mentaliteit waarvan de hele Verenigde Naties zijn doordrenkt". Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar maakte vorige week bekend dat er een coördinator voor vrouwenzaken zou worden aangesteld, maar daar wordt weinig effect van verwacht. In december 1978 nam de algemene Vergadering met 138 te gen 0 stemmen een resolutie aan, waarin gevraagd werd de benoeming van vrouwen te bevorderen. Zes jaar na datum maken vrouwen nog maar 22,6 procent uit van personeel. En aan de top van de volkerenorganisatie bekleden vrou wen twee van de dertig belangrijkste posities. In wat de 'Al gemene Dienst van de Verenigde Naties wordt genoemd, be- r op elke vijf posities als se- Treinen botsen: Twee doden Terwijl brandweerlieden nog druk aan het blussen zijn, zoeken anderen nog mogelijke naar slacht offers van het treinongeluk dat zich gisteren bij Manchester heeft voorgedaan. Het ongeluk, dat twee doden en vele gewonden heeft geëist, ontstond nadat een volle sneltrein was ingereden op goederen trein die geladen was met stookolie. Direct na de botsing vloog de olie in brand. PARIJS Nederland neemt 10 procent (350 miljoen gulden) voor zijn rekening van het hulpplan van de Wereldbank voor Afrika. Dat heeft minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king in Parijs gezegd op de jaarlijkse vergadering van ministers van ontwikkelingssamenwerking van de landen van de OESO Die landen zijn samen goed voor driekwart van de door overhe den verstrekte ontwikkelingshulp in de wereld De bedoeling is structurele verbeteringen aan te brengen in de armste landen, zodat zij in hun eigen voedselbehoeften kunnen voorzien. Het gaat vooral om landen ten zuiden van de Sahara. De landen die willen profiteren van het plan van de Wereld bank moeten wel voldoen aan een aantal voorwaarden. Zo moe ten zij een financieel-economisch verstandige politiek voeren, aldus Schoo. Volgens haar is die bereidheid bij de Afrikaanse regeringen nu aanwezig. De hongersnood in Afrika heeft daar toe bijgedragen. Nederland heeft nog als voorwaarde gesteld dat ziin hulp gaat naar landen waarmee al een lange relatie bestaat of is op te bouwen. Dat zijn in de eerste plaats Kenya, Guinee Bissau, Mali, Zambia, Niger, Mauretanie, Tanzania en Zimbab- De Europese staats- en regeringshoofden hebben in Dublin be sloten dat de Europese Gemeenschap zelf en haar lidstaten 1.2 miljoen ton graan zullen leveren aan de hongergebieden in Afri ka. Met die hoeveelheid wil de EG de periode overbruggen tot aan de nieuwe oogst in de Afrikaanse landen. n- de (Vervolg van de voorpagina) DUBLIN Niet de ver wachte onenigheid over be perking van de wijnproduc- tie, maar de Griekse eis voor compensatie voor specifieke Middellandse Zee-producten bij toetreding van Spanje en Portugal werd het breek punt Omdat de Middelland-* se Zee-landen met hun pro ducten schade ondervinden van de toetreding had de Eu ropese Commissie voorge steld een bedrag van 17 miljard vrij te maken voor compensatie aan Grieken land (34 procent). Italië (4' procent) en Frankrijk procent) over een periode van zes jaar. De Europese Raad van rege ringsleiders wilde niet verder gaan dan 230 miljoen per jaar gedurende vijf jaar. Plol- seling eiste Papandreou voor zijn land alleen 1,3 miljard per jaar. Hij dreigde alles over toetreding van Spanje en Por tugal te blokkeren als hij dat bedrag niet kreeg Na uren - van onderhandelen, waarbij Papandreou met regelmaat^ theatraal de vergadering ver- liet, kwam men tot een ori- bevredigende oplossing: Griekenland zou de onderhan- delingen niet blokkeren en er - zou over de hoogte van het Griekse bedrag nog gesproken worden voor toetreding. Dat betekende dat Griekenland in feite een veto over de toetre- ding zou kunnen uitspreken, maar men hoopte erop dat het gat tussen 230 miljoen en 1,3 miljard overbrugd zou kunnen worden vóór toetreding van Spanje en Portugal een feit wordt. „Met Spanje en Portu- - gal worden we 't al dan niet eens, maar er komt zo wel een zware druk op Griekenland. Dat zal de geestesgesteldheid van de Griekse premier beïn vloeden", vond premier Lub- - bers na afloop „Toetreding dan pas als ik mijn zin krijg i* wat anders dan Ik blokkeer alle onderhandelingen", zei Lubbers, die niet van chantage wilde spreken, maar wel toe- gaf dat Griekenland het veto in handen had. Lubbers wist toen nog niet van de parallel lopende bijeenkomst van mi* - nisters van Buitenlandse Za ken, waar de Griekse uitleg uiteindelijk compleet anders Hij toonde zich dan ook gema tigd tevreden over de oplos sing voor het probleem van de overproduktie van wijn, die toetreding in de weg stond. De Duitsers, die met versuikering hun wijn tot kwaliteitswijn op vijzelen en zich daarmee het ongenoegen van Italië op de hals haalden toonden zich im mers bereid tot beperking. De Italianen gingen hiermee aly» - koord en dit probleem leek uit de wereld. De mislukking van de top werd pas duidelijk toen bleek dat de Grieken met twee mon den praatten. De Grieken maakten plotseling duidelijk rond, aldus de Nederlandse minister van Buitenlandse Za-. ken, Hans van den Broek „Ik til hier heel zwaar aan", zei hij. „Mijn hoop op een bevre digende oplossing voor Grie kenland is er niet groter op ge worden. De Europese Commis sie heeft verwachtingen ge wekt, die bij lange na niet ver vuld kunnen worden. Dat is een zeer ernstige situatie. Ik heb opeens geconstateerd dat het akkoord er niet was. De houding van de Grieken is te gen het destructi' ve aan. EUROPESE NAVO-LANDEN KOMEN TEGEMOET AAN DRUK AMERIKA ADVERTENTIE BRUSSEL De NAVO gaat op aandrang van de Ameri kanen meer geld uitgeven voor de versterking van de niet-nucleaire defensie. De ministers van defensie van het Noordatlantisch Bondge nootschap hebben gisteren in Brussel besloten dat de ko kende zes jaar ruim 24 mil- jjard gulden zal worden be steed aan infrastructurele projecten. Bovendien ver plichten de ministers zich er toe dat de munitievoorraden op peil zullen worden ge bracht. Nederland zegde toe dat het 150 miljoen gulden extra zal besteden aan muni tie. Ie, toonde zich zeer verheugd met de besluiten van de NA- VO-ministers. Ook NAVO- -functionarissen staken hun vreugde niet onder stoelen of banken. Volgens hen was het de „bemoedigendste" discussie van de afgelopen jaren. Perle verklaarde dat met de verster king van de niet-nucleaire de fensie de afhankelijkheid van kernwapens kan verminderen. Met de goedkeuring van het infrastructuurfonds en de be lofte dat de tekorten in de mu nitievoorraden zullen worden weggewerkt, komen de NA- VO-ministers tegemoet aan de critici in het Amerikaanse congres, die vinden dat Euro pa te weinig aan zijn defensie doet. De democratische senator Sam Nunn stelde de Senaat in juni wim voor de 322.000 man Ameri kaanse troepen in Europa in drie jaar met 90.000 te vermin deren wanneer de Europese bondgenoten zich niet houden aan de afspraak hun defensie- -uitgaven jaarlijks reeel met drie procent te vergroten, schuilkelders voor vliegtuigen te bouwen en de munitievoor raden te vergroten. Het voor stel werd destijds met geringe meerderheid (55 tegen 41) ver worpen. Nunn heeft aange kondigd het amendement op nieuw in te dienen als aan zijn wensen geen gehoor wordt ge geven Binnen de NAVO wordt overigens met klem ontkend dat de nieuwe maat regelen een reactie zijn op de druk van Nunn. Het hoofd van de chef van sta ven van de NAVO. de Neder landse generaal De Jager, heeft gisteren in Brussel ge waarschuwd dat de kloof tus sen het potentieel van de NAVO en dat van het War schaupact steeds groter wordt. «S5ÏKS5S5» 8-daagse Ski- en Langlaufvakantie met uw krant naar OOSTENRIJK TIROL vanaf 440.- I Kwarwendel gebergte tussen Innsbruck en de zilverstad Schwaz ligt net rustige vakantiedorp Terens-Vombach Een fraai natuurgebied met goede gelegenheid voor langlaufen en sportieve toch ten over gebaande wandelwegen De beginnende, zowel ais de meer geoefende skier wordt met eigen bus naar de diverse ski-pistes bi| de Kotsassberg ol van de Kellerioch gebracht en gehaald Bovendien zullen een tw sies worden gemaakt naar inn van Oostenri|ks hoogst gelegen ibegrepen) Eer vertrek 5. 12, IS en 26 |anui 2 en 23 februari, alsmede 2 maart 1945 slechts f te In het rustig gelegen gemoedeii r plaatse^ 7*logies diner). Alle ka- 36- een dag gemaakt. Annuleringsvmkenng 3 1/2% ensiesystemen in licht van de verhoging twaalf procent van de S defensiebegroting. het Inlichtingen en boekingen telelo- nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11