Ploeg mag niet praten met Anne-Frankstichting De Opel Kadett. Simonis sprak zijdelings met paus over joden Letwel: 50gulde| Weinig traditionele waarden gezin Reagan 50 gulden. VERHAGEN Ook hulp voor familie van drugsverslaafden Deetman denkt aan studieverlof voor schoolleiders EUROPA BOUWT RUIMTEPLATFORM AUTO VAN HET JAAR 1985 BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSotwatit ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PAGINA S Croes optimistisch over Lago WILLEMSTAD/DEN HAAG De Aru- .baanse leider Betico Croes heeft voor de Venezolaanse tv verklaard dat de Lago- -raffinaderij op Aruba zal openblijven voor een overgangsperiode van vijf jaar. De directie van de raffinaderij reageerde met een verklaring dat zij van niets weet en kon geen commentaar geven. Volgens „Echo" radio in Nederland zei Croes voor de Venezolaanse tv dat de Amerikaanse moedermaatschappij Exxon bereid is de produktie in haar Arubaanse vestiging van Lago enkele jaren voort te zetten. Volgens Croes hebben de Venezolaanse president en de minister van mijnbouw hem toegezegd dat zij de kwestie van Lago met de president van de VS zullen behandelen en dat uitsluitsel tussen de 10e en de 15e december te verwachten zou „Eén voor Afrika" trok 7,5 miljoen kijkers HILVERSUM Volgens de NOS hebben afgelopen maan dag 7,5 miljoen Nederlanders gekeken naar „Eén voor Afri ka" of een gedeelte daarvan. De kijkers waardeerden het programma met een 7.5, een hoog tot zeer hoog waarde ringscijfer voor zo'n druk be keken programma, aldus de NOS. Het programma heeft geen record gevestigd maar dergelijke hoge cijfers worden toch uitsluitend gehaald bij „toppers" als voetbalwedstrij den en oudejaars-program- Loodsdiensten hervatten werk ZOETERMEER In afwachting van een gesprek met minister Smit-Kroes hebben de loodsdiensten hun stakingsactie gister avond beëindigd. Het ging om de loodson- dersteunende diensten van de havens Ter- neuzen, Vlissingen, IJmuiden, Den Helder, Delfzijl en Harlingen. Met name op de Westerschelde had de actie tot flinke ver tragingen geleid. Hervatting van het werk was, volgens de AbvaKabo, voorwaarde voor een gesprek met de minister. De actie was gericht tegen de plannen van de over heid deze diensten in particuliere handen te laten overgaan, hetgeen volgens de be trokkenen banen zal kosten. De staking zal worden hervat als het gesprek met Smit- Kroes niets oplevert. Ontvoerders werken mee aan film over Aldo Moro ROME Twee leden van de Rode Briga des, die wegens deelname aan de ontvoe ring van en moord op de Italiaanse chris tendemocratische politicus Aldo Moro op gesloten zitten in de Rebibbia-gevangenis in Rome, gaan meewerken aan een film over deze Italiaanse politicus. Zij zijn daarvoor gevraagd door Liliana Cavani, één van de bekendste filmmaaksters in Italië, die de film gaat regisseren. Haar initiatief heeft in politieke kringen in Rome de nodige opschudding gewekt. Men vraagt zich af of Morucci en Faranda wel de meest aangewezen personen zijn om opheldering te geven over een affaire, waarover bij justitie noch het parlement volstrekte duidelijkheid bestaat. Vice-president Nicaragua niet naar VS MANAGUA De reis die de gekozen vice- -president van Nicara gua Sergio Ramirez vol gende week zou onder nemen naar de VS is af gelast „omdat de Ame rikaanse overheid hem niet het minimum aan veiligheid wil garande ren dat aan staatshoof den is voorbehouden", aldus de Nicaraguaanse minister van buiten landse zaken gisteren. Omroepen nemen reclameregels op de hak HILVERSUM De bekend making van minister Brink man dat zes omroepen de re clameregels hebben overtre den heeft er toe geleid dat in verscheidene tv-prgramma's de minister flink op de hak is genomen. Vooral het gebruik van zogenoemde piepjes als namen van bedrijven of pro- dukten werden genoemd was de afgelopen dagen populair. NCRV's Farce Majeure, be rispt wegens de prijzende woorden over het laatste boek van dr. L. de Jong, memoreer de dat het hier nota bene gaat om een officiële publikatie, in opdracht van de regering ge schreven en uitgegeven door de Staatsdrukkerij. Daarna werd getoond hoe een derge lijk boek kennelijk volgens de minister zou mogen worden gepresenteerd: met een blanke omslag zonder verdere naam of toenaam. Eerder deze week had NCRV's Hier en Nu in een bijdrage over het Transmissiebedrijf VDT elke keer als de naam van het bedrijf werd genoemd piepjes laten horen. Ook in het NOS-programma „Met het oog op morgen" was deze week bij de overpeinzing aan het slot van het programma regelma tig de pieptoon hoorbaar van wege het gebruik van merkna men. De strikte naleving van de re clameregels heeft deze week ook al resultaat gehad: bij de 1-2-3 show van de KRO wer den alle merknamen van de prijzen volgens de regels afge plakt. Populariteit Mitterrand op dieptepunt (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Nog maar 25 pro cent van de Fransen is het eens met het beleid van hun president Mitterrand. Meer dan de helft keurt zijn beleid af, terwijl een vijfde niet weet wat met hem aan te moeten. Dat blijkt uit een enquête van het Franse weekblad „L'Ex- press" en het onderzoeksbu reau Gallup, die gisteren in Parijs is gepubliceerd. Vooral zijn zigzagkoers in de Tsjadische kwestie en de peri kelen rond zijn recente reis naar de Elzas hebben de presi dent geen goed gedaan. Zijn voorganger Giscard d'Estaing scoorde in zijn slechte tijd nog .altijd 10 punten hoger. Oud- -presidenten Pompidou en De Gaulle konden tijdens hun re gering toch minimaal op res pectievelijk 47 en 42 procent van hun landgenoten rekenen. Daarbij moet worden vermeld dat Frankrijk pas onder Gis card met de crisis werd gecon fronteerd. (ADVERTENTIES) Nuookin Den Hm! ^^^compuler t>ie.s«.|k gioep kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb 05939. 2508 CP Den Haag. 070-646925. geautoriseerd dealer IBM personal computer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet staatssecretaris Ploeg van Landbouw, zoals hij zelf wilde, maar premier Lub bers en minister Brink man van WVC zullen vol gende week een gesprek met de Anne-Frankstich- ting hebben. Daarmee moet de smet worden weggenomen, die door Ploeg op de organisatie is geworpen. Staatssecretaris Ploeg is te verstaan gege ven, dat hij zich van ver dere uitspraken moet ont houden. Ploeg heeft vol gens Lubbers zijn uitlatin gen „ingeslikt" om rede nen van eenheid in het kabinetsbeleid. „De Anne-Frankstichting heeft recht op helderheid over het kabinetsstandpunt" aldus Lubbers. „Ik heb de heer Ploeg sterk ontraden om met de Anne-Frankstichting te spreken, omdat het zijn zaak niet is". De premier gaf met zoveel woorden toe dat Ploeg te ver gegaan is: „Als hij het niet eens was met het kabi netsstandpunt, dan had hij dat in het kabinet moeten aan- Op de vraag of de staatssecre taris in het openbaar zijn uitla tingen over het „verpolitiekte crypto-communistische" ook al heeft hij die toezegging de Kamer gedaan. karakter van de Anne-Frank- Het curatorium van de Anne- stichting zal terugnemen ant- Frankstichting woordde de premier dat dat niet het geval zal zijn. „Wij vinden een gesprek tussen Ploeg en de Anne-Frankstich ting onwenselijk, omdat het Utrechtse commissaris van de koningin P. van Dijk, rabbijn Soetendorp en mevr. E. Frank, de weduwe van Anne Franks vader Otto heeft gisteren verklaard vooral gegriefd te zijn door de bewering van j Ploeg dat de Anne-Frank- Evenmin zal hij de Tweede stich?ing slechts selectief ver. Kamer op de hoogte stellen ontwaardigd is en zich nie, zou van zijn eventueel gewijzigde bekommeren om het lot van standpunt over de stichting, de Joden in de Sovjet.Unie ALKMAAR Ouders, partners en familieleden van drugsverslaafden hebben vanaf dit weekeinde de mo gelijkheid via een centraal telefoonnummer met elkaar van gedachten te wisselen. Behalve al langer bestaande nummers voor bijvoorbeeld kinderen, bejaarden en kankerpatiënten is er nu ook een Hulptelefoon Drugs verslaafden. Het hulpnummer, 072 - 15.22.44, is van daag in gebruik genomen. Het is een initiatief van de landelijke stichting Ouders van Drugsverslaafden. Volgens voorzitter Q.Jansen van de stichting komt het openen van een hi/lpnummer voort uit een grote behoefte. „Familiele den en zeker ouders van drugsverslaafden zitten vaak heel erg in dé put. Moeders willen hun hart uitstorten. Ze hebben vra gen, maar geen antwoorden. Die antwoorden krijgen ze ook niet van de professionele hulpverleners, die hun kennis uit boeken hebben. Die kennen de werkelijkheid niet. Alleen als jezelf een verslaafde in de familie of vriendenkring hebt, weet je er van mee te praten", zegt Jansen. De dertig vrijwilligers die bij toerbeurt de telefoondienst bezet ten hebben volgens Jansen ook allemaal ervaring met de situatie en kunnen daarom bij uitstek steun, raad en informatie geven. De telefonisch hulpdienst is geopend wanneer de professionele hulpverleners in het algemeen niet bereikbaar zijn: van maan dag tot en met vrijdag van 5 uur 's middags tot 1 uur 's nachts, in de weekeinden en op feestdagen van 9 uur 's morgens tot 1 uur 's nachts. Op andere tijden wordt de dienst waargenomen door een antwoordapparaat. Pelgrimsbus SCHIPHOL Aartsbisschop Simonis van Utrecht heeft „slechts zijdelings" met paus Johannes Paulus ge sproken over de joodse wensen voor een ontmoeting met de paus. „Die zaak laat ik aan karoinaal Wille- brands over", zei mgr. Simonis gisteren op Schiphol na aankomst uit Rome, waar hij donderdag een ontmoe ting van twee uur met de paus heeft gehad. Het is de bedoeling dat kardinaal Willebrands, president van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen en te vens voorzitter van de commissie voor de verhouding met het jodendom, op zondag 9 december met vertegenwoordigers van cfë drie joodse kerkgenootschappen in Nederland zal spreken. Aartsbisschop Simonis had de paus als zijn strikt persoonlijke mening meegedeeld dat het klimaat in Nederland voor het paus bezoek vriendelijker wordt. Van zijn kant liet de paus weten dat zijn lessen Nederlands zozeer vorderen dat hij van plan is de toespraken en de preek tijdens de eucharistieviering in het Ne derlands te houden. Synode Het bestuur van de synode der Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft twee suggesties gedaan in zijn brief, waarin wordt aangekondigd dat een gereformeerde afvaardiging naar de ont moeting met de paus op maandag 13 mei 1985 wordt gezonden- De eerste wens is dat het gesprek zich zal concentreren op de oecumenische samenwerking van Kerken in Nederland. De tweede wens betreft voortzetting van het gesprek nadat de paus zijn bezoek aan Nederland heeft beëindigd. Theologen „Uit bewogenheid om de situatie van onze Kerk in Nederland" en „uit bezorgdheid voor het teloorgaan van het gezag van de Kerk in de universitaire wereld" hebben 28 rooms-katholieke hoogleraren en oud-hoogleraren een brief aan de paus gericht. De tekst ervan is gepubliceerd in De Bazuin. De briefschrijvers zeggen ervan overtuigd te zijn dat de paus zich bij zijn reizen laat inspireren en leiden door de gedachte dat de Kerk er niet alleen is voor de eigen gelovigen, maar dat zij een missionerende functie heeft ten aanzien van de hele wereld. Daarom zal de Kerk zo verstaanbaar mogelijk en met zo groot mogelijk gezag moeten spreken en dat kan alleen als „er aller- wege een open oor is voor wat de mens in deze tijd persoonlijk beleeft". De brief stelt dat echte communicatie pas mogelijk is wanneer men de mens in zijn volwassenheid en eigen verant woordelijkheid erkent en eerbiedigt. De briefschrijvers vrezen dat thans in de Kerk de mogelijkhe den voor een werkelijke dialoog tussen hiërarchie en gelovigen en voor een inbreng van de wetenschappen in het beleid wor den teruggedrongen naar het peil van vóór het Tweede Vati caans Concilie. In Finale^ Aartsbisschop Simonis: buitengewoon partijdig. (ADVERTENTIE) Als u deze winter dc se hildcr Lui komen. zorgt hi| voor een stevige premie. Van nujr licfy 50 gulden per man pcrdif.'r Typist.li dc wintcrv luider weer' WAARDI N IN UNCAlk DEN HAAG Er zal een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid directeuren van scholen in het voortgezet onder wijs één jaar studieverlof per zeven jaar schoollei derschap te geven. Dit verlof zou een vast onder deel moeten vormen van de loopbaan. Dit staat in BITTERE RUZIE TUSSEN NANCY EN OUDSTE ZOON (Van onze correspondent in Washington, Mare de Ko- ninck) WASHINGTON President Reagan, groot advocaat van traditionele gezinswaarden en hechte familiebanden, zit ver strikt in een bittere ruzie tus sen zijn vrouw Nancy en zijn oudste zoon Michael (39). Al lang sluimerende spannin gen in de familie Reagan kwa men tot uitbarsting, toen Ame- rika's „first lady" Nancy vori ge week tijdens een televi sie-interview toegaf dat er een „vervreemding" was ontstaan tussen het presidentiële echt paar en zoon Michael. Nancy bevestigde dat zij en haar man nog nooit het tweede en in middels 19 maanden oude dochtertje Ashley van Michael en diens vrouw Colleen heb ben gezien. De verwijdering was er ook de oorzaak van, dat Michael en Colleen vorige week voor de eerste keer ont braken op het traditionele in tieme Thanksgiving diner van de familie Reagan op de ranch van de president in Californië. Michael, een geadopteerd kind van Ronald Reagan en diens eerste vrouw Jane Wyman, liep op zijn beurt naar ver schillende tv-stations om te verklaren: „Ik was geschokt en gewond. Wat verschrikke lijk van de First Lady om aan de vooravond van het Thanks- giving-feest via de televisie te zeggen wat ze nog nooit tegen mijzelf heeft gezegd. Michael vertelde ook dat nie mand in de familie, „alleen papa", goed met Nancy kan opschieten. „Misschien kun nen ze het niet verdragen dat hun enige twee kleinkinderen van de geadopteerde zoon zijn, die bovendien uit papa's eerste huwelijk is." Begin deze week had de presi dent een telefoongesprek van twintig minuten met Michael. Dat eindigde op redelijk goede toon en met de vage afspraak alle gevoeligheden eens met elkaar uit te praten „bij een glas bier voor de open haard". De bitterheid van Michael, die zakenman in Californië is, heeft Nancy doen uitroepen dat hij zich eens onder psychi atrische behandeling moet Thanksgiving te gaan vieren. stellen. En dochter Maureen (43) zei: „Michael is wraak zuchtig. Hij denkt dat ie zijn rotzooi over ons uit kan blij Ik zou liever naar de Rocky Mountains gaan". Neil zegt dat hij wel aardig met Ronald kan opschieten, maar dat het pro- storten, maar nu vechten bleem is dat hij, Neil, erg intel- we terug" ligent is. En bovendien zegt Overigens bleek deze week broer Neil: „Mijn ouders had dat ook president Reagan's den mij een zusje beloofd en broer, de 76-jarige Neil, de daar ben ik nooit overheen ge- sfeer in het gezin van de presi- komen". dent niet erg uitnodigend vindt. „Ik haat het elk jaar om Het gezin van president Reagan beantwoordt in tal van op de ranch bij mijn broer opzichten niet aan het Ameri kaanse ideaal. Ook Nancy is van haar eerste echtgenoot ge scheiden en beleeft thans haar tweede huwelijk Dochter (van Ronald en Jane Wyman) Mau reen. is thans aan haar derde huwelijk bezig en blijft vrij willig kinderloos. Dochter Pat- ti (van Ronald en Nancy) is pas onlangs getrouwd na ja renlang te hebben samenge woond met Paul. Tenslotte is er nog zoon Ron (27) en diens vrouw Doria. de nota „Versterking van bestuur en management van onderwijsinstellin gen" die minister Deet man (Onderwijs) en zijn beide staatssecretarissen gisteren hebben uitge bracht. De bewindslieden willen zo mogelijk ook met voorstellen komen ter vergroting van de mobiliteit en doorstroming van schoolleiders. Onder meer wordt gedacht aan een voor rangsregeling voor (adjunct- - (schoolleiders bij afvloeiing. Ook zouden directeuren en ad junct-directeuren de mogelijk heid kunnen krijgen weer ge woon leraar te worden. De bewindslieden hebben ook verklaard op korte termijn ook voorstellen bedrijfskundig geschoolde managers te benoe men in de leiding van zeer grote scholen in het voortgezet onderwijs De bedoeling is hen aan te stellen als financieel-e- conomisch adjunct-directeur- conrector. Zij behoeven geen leraar te zijn. De schoolleiders zien niet veel heil in dit plan, omdat de problemen op de scholen niet in het organisato rische vlak liggen. VRAAG UW SCHILDER NAAR PRLMII VM|^H| Als u deze winier dc schilder Ijji komen, zorgt lui voor een stevige premie. Vjii nu.ir helst S0 gulden per nun pcrdjgy- Typisch dc winterse hildcr weer! PARIJS Een „ruimteplat form" dat steeds opnieuw kan worden gebruikt, wordt het nieuwe Europese ruimtevaart- project. De programmaraad van de Europese ruimtevaar torganisatie ESA heeft hier- FRIEMELS voor in Parijs het licht op groen gezet. Het toestel is een kunstmaan die wetenschappe lijke instrumenten in een baan om de Aarde brengt. De kunstmaan is Eureca ge noemd, afkorting van „Euro pean retrievable carrier". De vertegenwoordigers van de lidstaten gingen akkoord met een kostenbegroting van 550 miljoen gulden. Hiervan wor den onder meer ontwikkeling, bouw en lancering van het platform gefinancierd. De Westduitse ruimtevaartonder neming MBB-Erno heeft in sa menwerking met anderen de bouwplannen gemaakt. Eureca zal door een Ameri kaans ruimteveer in een baan op een afstand van 300 kilo meter van de aarde worden gebracht, waarna hij met zijn eigen motor e?n baan van 500 kilometer opzoekt. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5